Ulysses gaat zonnepolen onderzoeken mm Vraag Oostblok mee te doen met actie tegen president Ceausescu' Voor Relus ter Beek is de omslag in Oost-Europa is een geschenk uit de hemel Brood jessmeermachine uniek Fries produkt Lang wachten bij kassa meest irritant BINNENLAND £eidóc@oma/nt WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 PAGII Vijf arrestaties voor muziekfraude ENSCHEDE De politie in Enschede heeft vijf mensen gearresteerd op verdenking van het plegen van een om vangrijke muziekfraude via het bedrijf ECR. Deze onder neming heeft volgens de poli tie al jaren zeker honderddui zend cassettes en cd's per dag geproduceerd zonder dat daar rechten over werden betaald. Het gaat om een van de groot ste fraudes op dit gebied in Nederland. Het is nog niet dui delijk voor hoeveel geld aan auteursrechten ECR heeft ont doken maar de politie en Bu- ma/Stemra sluiten niet uit dat het om meer dan een miljoen. DEN HAAG „Als iemand mij een tijdje geleden had gezegd dat de Ber- lijnse Muur zo goed als afgebroken zou worden, zou ik niet zo'n beste in druk van zo iemands geestelijke ver mogens hebben gekregen". Relus ter Beek, de kersverse minister van de fensie, kan het zelfs vanuit zijn posi tie allemaal nauwelijks bijbenen. „Het is toch ongelooflijk wat er in het Oost blok gaande is. In Polen is een niet-com- munistische regering aan het bewind, in Hongarije heeft de communistische partij zich omgevormd tot een socialistische par tij, de DDR gaat dezelfde kant op en nu heeft Tsjechoslowakije net weer zijn gren zen geopend. Dat we dit allemaal nog mo gen meemaken. Het is geweldig boeiend om op dit moment minister van defensie te zijn". Voor Ter Beek is de omslag in Oost-Europa niet alleen boeiend, maar het is ook een ge schenk uit de hemel. Hij heeft nu de kans om tussen de twee vuren uit te komen, waar het regeerakkoord hem had geplaatst. De uitgaven voor defensie moeten in de ko mende vijf jaar met gemiddeld 0,24 procent stijgen. Dat is uiteraard veel te veel voor het PvdA-congres, maar natuurlijk veel te weinig voor de generaals en admiraals. De militairen hebben tot hun afgrijzen al ge constateerd dat zij in deze regeerperiode voor circa één miljard gulden moeten be zuinigen. Het smelten van het ijs in de Sovjetunie en haar vazalstaten biedt Ter Beek de moge lijkheid om deze operatie en misschien straks nog één (om de PvdA gerust te stel len) te verkopen. „Ik denk dat het buiten lands- en defensiebeleid van een land als het onze met die ontwikkelingen rekening moet houden, uiteraard wel binnen het ka der van het NAVO-bondgenootschap", zegt Ter Beek. Hij heeft deze opvatting gisteren ook in Brussel uitgedragen, in de vergade ring van die andere alliantie, de Westeuro- pese Unie. De minister laat het niet bij woorden. Hij heeft al aangekondigd dat hij de defensie nota die zijn voorganger Bolkestein had achtergelaten, geheel gaat herschrijven. „Defensie speelt zich immers niet af op een eiland. Integendeel, als het IJzeren Gordijn dat tot dusver Europa verdeeld hield, in derdaad wordt opgehaald, is het van het grootste belang dat wij nu met elkaar drif tig gaan nadenken over wat ons te doen staat". Onderop Collega Hans van en Broek, de minister van buitenlandse kaken, is al evenzeer on der de indruk van alle nieuws uit het Oos ten. „Het bijzondere van wat we in de DRR zien, is dat het zo verschilt wat er in de Sovjetunie gebeurt. In de DDR is het zo duidelijk van onderop gekomen. De rege ring kon eenvoudig geen weerstand meer bieden aan het massale protest, die enorme schreeuw om vrijheid en vervolgens die enorme leegloop naar de Bondsrepubliek". Van den Broek denkt dat hetzelfde gaat ge beuren in Tsjechoslowakije en Bulgarije. „Ik heb er vertrouwen in dat de hervor mingen niet beperkt zulen blijven tot Po len, Hongarije en de DDR". Wat Roemenië betreft is de minister wat pessimistischer. „Dat land is nog het meest gesloten, het meest stalinistisch". Kan Nederland, het Westen iets doer het Oostblok te helpen? „Voorop moet den gesteld dat wij daarop geen doorsl vende invloed kunnen uitoefenen. We nen'wel proberen de kansen op succi vergroten. Door de pijn te verzachte? veroorzaakt zal worden door de ecoq sche hervormingen". Van den Broek wijst op de ondersteun» programma's die al ontworpen zijn» Polen en Hongarije. „Dat kunnen w» doen voor de DDR als de ontwikkel daar een even hoge vlucht nemen, noodhulp behoort tot de mogelijkl Voor Polen hebben wij een groot v« programma in gang gezet. Allemaal len dat wij niet blind zijn voor de enj problemen die het afstappen van het q communistische systeem met zich breij RIK IN 'T H NOORDWIJK In het Estec, het aan de voet van de Noord wijkse duinen gevestigde technologisch centrum van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA, vindt op het ogen blik de laatste beproeving plaats van de door Europa ontworpen en gebouwde ruimtesonde Ulysses. Een uniek toestel waarmee voor het eerst de polen van onze centrale ster, de zon, zullen worden bestu deerd. Begin volgend jaar wordt het toestel naar de Verenigde Sta ten overgevlogen, waar de voor de elektriciteitsvoorzie ning benodigde en zo'n 200 miljoen gulden kostende kern- generator (met plutonium) nog wordt geïnstalleerd. In okto ber 1990 moet het toestel wor den gelanceerd vanuit de Amerikaanse ruimtependel Atlantis. In het Estec wordt Ulysses in een speciale testkamer onder worpen aan de omstandighe den die het toestel ook in de ruimte te wachten staan: ijzige koude en een volledig va cuüm. Slechts de toestand van gewichtloosheid ontbreekt, voor de rest is het allemaal net 'echt'. Met name de thermi sche bekleding van de ruimte sonde krijgt het zeer zwaar te verduren. De ruimtevaartex perts van Fokker, die hiervoor verantwoordelijk zijn, hebben echter al vaker met dat bijltje gehakt en zijn ervan overtuigd dat hun produkt het goud kleurige folie waarin het toe stel grotendeels is verpakt aan alle eisen voldoet. Een missie van de soort die voor Ulysses gepland staat, is nog niet eerder ondernomen. Sterker nog, er staat nergens iets soortgelijks op stapel, zelfs niet in de Verenigde Staten, de Sovjetunie of Japan. De zon is al veel vaker onder de loep genomen Bijvoorbeeld door het Amerikaanse ruimtstation Skylab, door om de aarde cir kelende Amerikaanse OSO-sa- tellieten, door 'Solar Max', door de Westduitse Helios ruimtesondes en door Russi sche en Japanse observatie kunstmanen, Maar daarbij ble ven de polen van de zon altijd buiten schot. Niet alleen aard se telescopen, maar ook kunst manen en ruimtesondes krij gen eenvoudig geen kans een blik op die polen te werpen. Ecliptica Dat is een kwestie van zogehe ten 'hemelmechanica'. Met uit zondering van Pluto beschrij ven alle planeten en alle tot dusverre gelanceerde ruimte vaartuigen banen die ruwweg in hetzelfde baanvlak liggen als de zonne-equator: het vlak van de ecliptica. Met andere woorden: een verkennings toestel dat richting zon wordt geschoten, zal altijd maar een deel van de zon en vooral de equatoriale regionen te zien krijgen. De polen vallen bui ten hun bereik. Tot nog toe al thans. Ulysses gaat gebruik makend van de reusachtige planeet Jupiter binnen en kele jaren verandering in die onbevredigende situatie bren gen. Om een ruimtevoertuig, ook al weegt het maar 370 kg zoals Ulysses, uit _die gevangenis van het vlak van de ecliptica te laten ontsnappen en in staat te stellen een koers te volgen die het over de beide polen van de zon voert, is een on voorstelbare hoeveelheid voortstuwingsenergie nodig. Zou je dat rechtstreeks van de aarde af willen doen, dan zou daarvoor een monsterraket nodig zijn met een stuwvermo- gen dat groter is dan de huidi ge Sovjet-mammoet Energia of de vroegere Amerikaanse Sa- turnus V-giganten waarmee bemande Apollo-ruimtesche- pen naar de maan werden ge schoten. Maar op enkele honderden miljoenen kilometers van de Zo zal de Ulysses er uit zien tijdens zijn reis naar de zon. aarde draait nog wel een een bijzonder aardig hulpmiddel om de zon: de reusachtige pla neet Jupiter. En de zwaarte kracht van die enorme gasbol zal worden ingeschakeld om Ulysses uit het vlak van de ecliptica te slingeren en na verloop van tijd over de polen van de zon te laten vliegen. Dat betekent weliswaar een enorme omweg, een veel lan gere reisduur en dus ook extra risico's voor ruimteschip en in strumentarium, maar die con sequenties heeft men er bij de ESA graag voor over. Boven dien beschikt ook de Europese ruimtevaarttechnologie intus sen al lang over de kennis en de ervaring die noodzakelijk is voor de ontwikkeling van ge compliceerde ruimtesystemen met een lange levensduur. De enorme zwieper die de ruimtesonde van Jupiter mee krijgt op zijn reis naar de zon, zal het toestel een snelheid ge ven die door nog geen enkel ruimtevoertuig is gehaald: zo'n 45 kilometer (hemelsbreed de afstand Leeuwarden-Gronin- gen) per seconde. Ulysses zal op zijn vijf jaar du rende reis instrumenten mee voeren voor negen verschil lende wetenschappelijke on derzoeken: astrofysische ver schijnselen als de zonnewind, de uiterst gecompliceerde open en gesloten magnetische vel den van de zon, röntgenstra ling, plasmagolven en galacti sche kosmische straling. Ingewikkeld De processen die zich in, op en rond de zon afspelen, zijn vaak al zo ingewikkeld, dat men ei genlijk helemaal niet rouwig is vanwege het feit dat Ulysses zijn blik uiteindelijk pas op de zon zal richten wanneer deze aan een periode van minimale activiteit begint. Een turbulen te fase zoals het huidige zon- ne-maximum maakt de studie immers alleen maar moeilij ker. „Hooguit zullen we hier door wat spectaculaire gebeur tenissen op de zon mislopen", zegt een Ulysses-wetenschap- per, maar hij tilt er duidelijk niet zwaar aan. Daar komt nog bij dat algemeen wordt aange nomen, dat de polaire gebie den van de zon doorgaans 'rus tiger' zijn dan de actieve equa toriale regionen. De zon mag dan het primaire onderzoeksdoel van Ulysses zijn, erg warm zal het toestel het er bepaald niet van krij gen. De sonde zal namelijk nooit dichter bij de zon komen dan 220 miljoen kilometer (de aarde bevindt zich op 150 mil joen km). Die relatief grote af stand heeft als belangrijkste pluspunt dat Ulysses juist de zonnepolen aanmerkelijk lan ger zal kunnen bestuderen dan wanneer hij er op veel kleine re afstand langs zou vliegen. De reis over een afstand van ruim 800 miljoen kilometer naar Jupiter zal ongeveer zes tien maanden duren. Zo'n tweeëneenhalf jaar later (mei '94) zal Ulysses de zuidpool van de zon 'bereiken', weer een jaar later komt de noord pool aan de beurt (mei '95) en op 30 september 1995 eindigt de missie. Hoewel, het zou best ëens kunnen dat systemen en instrumentarium dan nog zo goed werken dat het de moeite waard wordt om over verlen ging van het project te gaan denken, ook al kost dat extra geld. Iets soortgelijks heeft zich voorgedaan met de eerste ruimtesonde die ESA tot diep in de ruimte schoot, de voor verkenning van de komeet van Halley bestemde Giotto. Die heeft niet alleen perfect gewerkt, maar lijkt, ondanks aanslagen door stof en gruis van Halley op de beschermkap van zijn camera, in staat te zijn in 1992 ook nog eens bij een andere komeet 'op bezoek' te gaan. Al in 1959 Het idee voor een verkenning van de zonnepolen werd in al in 195.9 voor het eerst geop perd door de Amerikaanse professor John Simpson van de Universiteit van Chicago. In die tijd, slechts een paar jaar na Spoetnik-1 (oktober '57), waren de technieken om een dergelijke missie uit te voeren, echter nog niet be schikbaar. Overigens heeft het project (door Simpson nog al tijd aangeduid als 'mijn baby') tot nu toe niet veel geluk ge had. De lancering, die oor spronkelijk was gepland voor begin 1983, is meer dan eens uitgesteld en toen het er op be gon te lijken, dat het in mei 1986 dan eindelijk zou gebeu ren, verongelukte de ruimte- pendel Challenger en trad er opnieuw een lange adempauze in. Nu is de start gepland voor oktober 1990. Het wordt voor Ulysses een eenzame reis. Aanvankelijk was het de bedoeling dat een zustervoertuig van Ameri kaanse makelij hem zou ver gezellen en dat elk een deel van het onderzoek zou doen: de één de zuidpool, de ander de noordpool. Maar al in 1981 zag de NASA zich door geld gebrek gedwongen haar Ulys- ses-partner, die onder andere met een camera zou worden uitgerust, te schrappen. Door alle vertragingen en wij zigingen werden de kosten na genoeg verdubbeld: de uitvoe- rinbg van het project kost nu ruim 2 miljard gulden. De ESA nam van die extra kosten 400 miljoen gulden voor haar rëkening, de NASA 600 mil- J°eSJOERD VAN DER WERF Bungalowpark opvangcentrui asielzoekers MEERLO-WANSSUM kantiebungalow-park het kenbosch in het LimbiJ Meerlo-Wanssum wordt i lijk ingericht als opvang! trum voor asielzoekers.] ministerie van WVC b voor een periode van an half jaar een huuroven komst met de particulere t naar afgesloten. Voor q veer 500 tot 700 asielzoa komt er plaats in 125 val tiehuisjes in het Roekenbdi De woningen krijgen deze voorzieningen als in ar asielzoekerscentra. Over e le weken zijn ze tyaar voot bruik. Het departement wi iets doen aan het grote tel aan opvangplaatsen voor a zoekers. Op dit moment blijven zo'n 500 vluchtelii] in noodopvangplaatsen pensions, hotels en kamp boederijen. Alle asielcentra ten tjokvol. Onderzoek naa 'zwarte' melk ARNHEM - De Algemene spectie Dienst (AID) is in J Nederland op zoek naar ee» legaal melkcircuit waarin 1 ren hun overtollige melk i' het buitenland zouden ve( pen. De betrokken melk? houders zouden hun quo] gewoon volmelken en aan i eigen fabriek leveren, maai melk boven hun quotum zv verkopen. Buitenlandse oj! pers zouden de melk 's na ophalen en er 40 tot 45 t per liter voor betalen. De 2 kwam aan het rollen ni chauffeurs van verscheid zuivelondernemingen bij i ren regelmatig op verdi 'lege' tanks waren gestoten 177 I i'\W 16 november Prins Berhard verricht in versum de officiële operl van de nieuwe vestiging Ferrari Import Kroymans Bi AMSTERDAM De Westeuropese landen die zoeken naar een methode om de Roemeense dictator Ceausescu tot hervormin gen te dwingen, moeten daarbij hervormingsgezin de landen uit het Oost blok betrekken, zeker nu die zo goed als allemaal de weg naar democratise ring zijn ingeslagen. Dat was de algemene conclusie op een Roemenië-avond die gisteravond in de Amsterdam se Balie werd gehouden ter voorbereiding op de demon straties die vandaag plaatsvon den bij de Roemeense ambas sades in Den Haag, Parijs, Warschau, Praag en andere Europese steden. Nu al behoort Hongarije tot de landen die het voortouw heb ben genomen in de strijd tegen het schrikbewind van Nicolae Ceausescu, maar het zou goed zijn als de Sovjetunie, Polen en Joegoslavië zich daarbij voegden, zei- D66-kamerlid Doeke Eisma gisteravond. Deze drie landen zijn als gast- leden verbonden aan de Raad van Europa en kunnen in dat verband een belangrijke rol vervullen. Maarten van Traa, kamerlid voor de PvdA, on derschreef het idee direct: „Laat zien dat rol van Ceau sescu - die jarenlang, ook door de PvdA, als een sympathieke „Kern wapens in Roemenië Het Canadese bedrijf CANDU heeft kernreactoren aan Roe menië geleverd waarmee dat land in staat is kernwapens te produceren. Dat meldt het Ca nadese comité 'Geen kernwa pens voor Roemenië'. Volgens het comité heeft CANDU Roe menië voorzien van dezelfde kernreactoren als waarmee In dia reeds in 1974 een atoom bom fabriceerde. Het contract voor de levering werd gete kend in de Roemeense stad Cernadova en kort erna meld de Ceausescu tegenover zijn nationale persbureau Ager- press dat zijn land nu „snel kernwapens zou kunnen ma ken dwarsligger werd gezien - niet alleen in het Westen is uitgespeeld, maar ook in het Oosten". Euvele moed Dat maatregelen tegen Roeme nië op zijn plaats zijn werd door niemand in De Balie be twijfeld; met instemming werd oud-minister Max van der Stoel aangehoord die sprak over een 'stalinistische dicta tuur'. „Er zijn maar weinig landen waar de mensenrech President Ceausescu, de laatste dictator van het Oostblok FOTO: AP ten op zo'n ernstige wijze wor den geschonden. Bovendien is daar het plan voor de vernieti ging van zevenduizend dor pen. En dan had Ceausescu ook nog de euvele moed om in een vergadering van het War schau Pact voor te stelen Po len binnen te vallen om een einde te maken aan de hervor mingen daar. We verheugen ons natuurlijk over de revolu tionaire gebeurtenissen in Oost-Europa, maar we mogen geen seconde vergeten dat dui zenden en duizenden in Roe menië lijden onder een vrese lijk regiem", aldus Van der Stoel. Intussen stellen de verande ringen in het Oostblok de on derdrukking in Roemenië wel in een nieuw daglicht. Ener zijds is die des te wranger nu elders de vrijheid uitbreekt, anderzijds vergroot die het iso lement van Roemenië en daar mee wellicht de kansen op een wisseling van de macht. Hoe wel daarvoor nu nog nauwe lijks aanwijzingen zijn (Ceau sescu is druk doende zich op 20 november door het 14e par tijcongres te laten herverkie- zen), toont de stormachtige ontwikkeling in de DDR aan hoe snel het kan gaan als een maal de geest uit de fles is. Is er een manier waarop Westeu ropese landen die fles wat kunnen schudden, zodat de kurk er zo snel mogelijk af vliegt? Dat vroeg men zich af in De Balie. Iedereen was het er in elk geval over eens dat het prachtig zou zijn als Oost- europese landen bondgenoten zouden kunnen worden in de strijd tegen Roemenië. Het iso lement waarin Ceausescu is komen te verkeren - hij is de laatste stalinist van het War schau Pact - moet worden uit gebuit. Met name in het kader van de CSVE-akkoorden, die Roemenië zelf in Wenen on dertekend heeft en waarin de eerbiediging van de rechten van de mens is vastgelegd. Daarnaast zou een economi sche boycot tegen Roemenië een wapen kunnen zijn, zo suggereerden zowel Eisma als de uitgeweken Roemeen prof. Sorin Alexandrescu. „Een boy cot van voedsel uit Roemenië, voedsel dat het eigen volk daar zo hard nodig heeft, is misschien economisch niet zo indrukwekkend", aldus Alexandrescu. „Maar het is wel een politiek relevant sig naal. Ik ben ervoor dat dat sig naal gegeven wordt". STEVO AKKERMAN Tabakswinkelier in zak en as door EG-voorstel DEN HAAG Het voorstel van de Europese Commissie om de accijnzen in de EG-landen te harmoniseren zal verwoestend werken voor de tabakswinkeliers in ons land. Dat stelt de NSO, de organisatie voor de tabaksdetailhandel. Aan minister Kok van financiën en staatssecretaris Bukman van economische za ken is gevraagd te proberen de commissie op andere gedachten te brengen. NSO-secretaris Jol vreest de sigaar onbetaalbaar wordt voor de consument en dat zeshonderd tabakswinkeliers de deuren zullen moeten sluiten als gevolg van het voorstel. Dat omvat een minimum aan belastingdruk van 25 procent, maar de commissie wil dit in een later stadium verhogen naar 36 procent. Hierdoor zal de industrie zich genoodzaakt zien de prijzen in 1993 met 20 procent te verhogen en uiteindelijk zal het voorstel leiden tot een prijsverhoging van 50 procent, aldus de NSO. Antilliaanse zaken naar Hirsch Ballin DEN HAAG Minister Hirsch Ballin van justitie gaat Antilliaanse en Arubaanse za ken voor zijn rekening nemen. Hij volgt hiermee ex-minister van sociale zaken J. de Koning op, die deze aangelegenheden in de vorige twee kabinetten- Lubbers behartigde. Premier Lubbers heeft slechts één week de verantwoording voor de betrekkingen met Aruba en de Antillen gehad. Gymnasium en wethouder praten over oplossing voor Barlaeus AMSTERDAM Het Amster damse Barlaeusgymnasium en wethouder Wildekamp van onderwijs blijven in gesprek over de problemen rond de rector, mevrouw De Vries Lentsch. In een gezamenlijke verklaring deelden de ge meente en de medezeggen schapsraad van het gymnasi um gisteravond mee dat verte genwoordigers binnenkort een agenda zullen voorbereiden. Uit het vooroverleg bleek dat de medezeggenschapsraad en de wethouder het zinvol vin den om een uiterste poging te doen een oplossing te vinden. Het benoemingsbesluit van de gemeenteraad met betrekking tot de rector staat daarbij niet ter discussie. LEEUWARDEN Er is nu al internationale belangstelling voor de 'broodjessmeermachi- ne', die onlangs officieel in ge bruik is gesteld door ïnititia- tiefnemer Deden Broodhoreca in Leeuwarden. Dit jonge be drijf bouwde in samenwerking met Machinefabriek Van Brummelen in Leeuwarden een unieke machine die 5200 broodjes per uur kan snijden, smeren, beleggen en inpak ken. Directeur B. Deden: „Deden Broodhoreca is zo'n drie jaar geleden in een garage begon nen met het smeren van 2000 broodjes per dag voor voorna melijk benzinestations. Dit werd gedaan door familie en kennissen. Na een half jaar zijn we naar een andere be drijfsruimte verhuisd, waar we professioneel begonnen zijn met onder andere een inpak- machine". Een jaar geleden kwam Deden bij Van Brummelen Machine fabriek terecht met het idee een broodjessmeermachine te maken. In samenwerking met de initiatiefnemer ontwierpen en bouwden medewerkers van de fabriek de machine. Kosten van de machine: 3,5 ton. De produktiecapaciteit van Deden Broodhoreca is van 2000 broodjes per dag gestegen naar 5200 per uur. Bovendien is de machine in staat tien ver schillende eindprodukten te leveren. De broodjes worden handmatig op een band gelegd, waarna ze automatisch worden gesneden, met boter gesmeerd en voorzien van hamburgers, worst of iets anders. Ten slotte worden de broodjes ook inge pakt door de machine, zodat het kant-en-klare fast-food produkten zijn geworden. Handen Volgens de directeur is één van de grootste voordelen van de machine de optimale hygië ne. De produkten worden niet meer door mensen aangeraakt. Er zijn vier mensen bij de pro- duktie betrokken. Deden hoopt dat de werkgelegenheid op langere termijn groter wordt, als de positie op de markt door deze voorsprong op concurrenten sterk verbe terd is. Het bedrijf heeft bo vendien patent aangevraagd op onderdelen en de totale werking van de machine. Tot nu toe exporteerde Deden Broodhoreca nog niet naar het buitenland, maar de directeur verwacht dat ook dat vooruit zicht beter zal worden. AMSTERDAM Ruim de helft van alle voedings- en ge notmiddelen wordt tegen woordig verkocht via de su permarkt. Ondanks die popu lariteit zijn er in supermarkten nog te vaak dingen die de klant irriteren. In het bijzon der het lange wachten bij de kassa's, die ook lang niet altijd allemaal open zijn als de druk te daartoe aanleiding geeft, is een grote bron van ergernis, zo blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL). Hoog op de lijst van negatieve pun ten scoren ook botsingen met boodschappenkarretjes en ma tig gevulde vakken. Uit de en quête onder 2000 huishoudens blijkt verder dat nog geen 20 procent van de consumenten grote waarde hecht aan lage prijzen en aanbiedingen; kwa liteit op elk gebied vindt men belangrijker. CBL-voorzitter ALbert Heijn maakte gisteren tijdens de presentatie van het onderzoek bekend dat met de ministeries van landbouw en volksgezondheid afspraken zijn gemaakt over supersnelle informatie naar supermarkt en consument toe als er zich op levensmiddelengebied een ca lamiteit voordoet. Band De Britse band The Third I cles treedt morgen op in Grote Beer aan de Rembran straat. De groep bracht el 1988 een single uit en j reeds 150 live-concerten Groot-Bri ttanië. Ruilbeurs De Leidse ruilvereniging 1 ningskerk houdt vrijdag i ruilbeurs. Verzamelaars I postzegels, munten, stick prentbriefkaarten en dergi ke kunnen van 19.00 tot 2, uur terecht in buurthuis Spoortje aan de Bernhardk 40. De toegangsprijs bedri voor niet-leden 1,50 Deken Voor de rooms-katholieke j gerengroep houdt de Le deken L. Banning een lei over het dekenambt en o het dekenaat. Dat gebeurt dagavond in het St. Jacobs, Doezastraat 25. De bi jé komst begint om 20.00 uur: Bingo Buurthuis De Mirt/Honl houdt vrijdagavond een bin dansant. Vier bingorom worden afgewisseld met vende muziek. Het clubhuii de Driftstraat 49 in Leidei vanaf 20.00 uur open. Lezing De paranormale genezer i rijn Westerbeke uit Dordra verzorgt vrijdagavond een\ zing bij De Zaailing aan\ Hooigracht 41. De lezing bi kent tevens de start van 1 cursuscentrum van deze I tuurvoedingswinkel. De lei begint om 20.00 uur en hi als thema „Paranormaal! normaal". Koken Buurthuis Matilo leert man lekker, gezond en niet moeilijk koken. In acht les worden verschillende maa den bereid met alles erop eraan. De gerechten won gezamenlijk opgegeten. Ol ve en informatie bij het bui huis aan de Zaanstraat 126, 071-412515.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6