tmbassadrice van Gorbatsjov „Dubieuze rol is niet tot Zweden beperkt" elmut Schmidt ontbreekt op tijdschriftenuitgevers [NENLAND Ceidóc Sommit WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 Rotterdam bundelt kankeronderzoek ROTTERDAM De Erasmus Universiteit, het Academisch Ziekenhuis en de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam gaan nauwer samenwerken op het gebied van kankeronder zoek. Het gaat om bundeling van alle activiteiten van on derzoek, onderwijs en de zorg van patiënten. Het uiteindelijk doel is te ko men tot de vestiging van een topcentrum dat nationale en internationale betekenis heeft. De drie instellingen hebben hiertoe een intentieverklaring ondertekend. Onderdeel van de nauwere samenwerking is tevens het streven om de Da niël den Hoedkliniek te ver plaatsen naar een nieuw te bouwen ziekenhuis naast het Dijkzigtziekenhuis. De instellingen willen ook TNO en de medische faculteit in Leiden bij de samenwer king betrekken. NEDERLANDSE WETENSCHAPPERS OVER WALLENBERG-AFFAIRE AMSTERDAM 's Och tends een gesprek met de uitgever in Stockholm, 's middags interviews in Helsinki en 's avonds aan de borrel in Amsterdam. Hectische dagen waren het vorige week voor de Nederlandse onderzoekers Cees Wiebes en Gerard Aalders. De beroering die ontstond na de verschij ning van hun boek over het Zweedse bedrijfsleven in de Tweede Wereldoor log leverde hun inmiddels zo'n tachtig artikelen op in binnen- en buitenland se kranten. Hun boek maakte heel wat los in Zweden. De bankiersfamilie Wallenberg, die algemeen be kend stond om haar goede da den voor het land en de joden, werd door de schrijvers dan ook ontmaskerd als collabora teur van Hitler-Duitsland. De gebroeders Wallenberg, ooms van de diplomaat Raoul, blij ken de nazi's financieel te hebben gesteund door het „omvormen" van Duitse be drijven in Zweedse, zodat die met het buitenland, vooral de Verenigde Staten, konden blij ven handelen. Daarnaast blijkt de familie van de Duitsers ef fecten te hebben gekocht die van joden gestolen waren. Bo vendien hielpen de Wallen bergs met medeweten van de Zweedse regering mee aan het bouwen van boten voor de Duitse marine. Onthullingen Terug in Nederland kunnen de politicoloog Wiebes (39) en de scandinavist Aalders (43) zich nog opwinden over de „tendentieuze kritiek" die zij in Zweden van sommigen kre gen op hun boek „Zaken doen tegen elke prijs". Aalders: „Op dag dat onze onthullingen bekend werden, hadden Zweedse autoriteiten en kran ten hun kritiek al klaar. Ze beschuldigden ons van sensa tiezucht en leugens. De ont hullingen tasten de Zweedse trots over de neutraliteit in de oorlog natuurlijk aan. Journa listen van het conservatieve Svenska Dagbladet belden ons onder valse naam op en vroe gen wie ons onderzoek betaald heeft. De KGB, hoopten ze na tuurlijk. Maar het boek had den de critici toen nog niet eens kunnen lezen, want het boek is 's nachts gedrukt en j de volgende dag pas in de winkels". Tien jaar lang werkten de bei de wetenschappers aan het on derzoek. In 1985 wisten ze dat ze iets groots op het spoor wa ren. En toen begon een lange periode van eenzaamheid. „We liepen vijf jaar rond met schokkende feiten die alleen wij kenden. We konden er met niemand over praten, behalve met elkaar", zegt Wiebes. „Het onderwerp spookte constant door je hoofd. Je droomde er zelfs over. Midden in de nacht werd ik wel eens wakker en schoot me ineens een belang rijk detail te binnen dat ik nog moest uitzoeken". Wiebes vertelt hoe hij tien jaar geleden op het idee kwam voor dit onderzoek: „Ik werk te als werkstudent bij de KLM-catering. Op een avond maakte ik een SAS-vliegtuig schoon en vond er een Zweed krant. Daarin schreef een historicus over de neutraliteit i Zweden in de oorlog. Het artikel riep meer vragen op dan' antwoorden. Reeds ver voor de oorlog bestonden er zakelijke contacten tussen Zweden en Duitsland. Ik vroeg me af of die dan ineens door de oorlog waren afgebro ken. Tijdens mijn studie pro beerde ik zoveel mogelijk tijd hieraan te besteden. Elke scriptie die ik moest schrijven* nn De onderzoekers Cees Wiebes (links) en Gerard Aalders met hun boek over het Zweedse bedrijfsleven in de Tweede Wereldoor log. FOTO: DIJKSTRA ging erover. Ik dook bibliothe ken in en bezocht archieven in Amerika, Scandinavië en Ne derland. Gerard kende ik van de universiteit. Samen kregen we al snel het gevoel: hé, dit wordt echt interessant". Naarmate het onderzoek vor derde, groeide de angst van beide heren dat collega-weten- schappers lucht zouden krjgen van hun activiteiten of, erger nog, met hetzelfde werk bezig waren. „Pas na acht jaar wis ten we zeker dat we de enigen waren", zegt Wiebes. „Op den duur krijg je er handigheid in om daar achter te komen. Bij alle archieven waar ik kwam, vroeg ik terloops of er al eerder mensen om bepaalde documenten hadden gevraagd, en steevast was het antwoord dat dat nog nooit gebeurd Driehonderd pagina's telt het verslag van hun bevindingen. „Het hadden er net zo goed negenhonderd kunnen wor den. We hadden materiaal ge noeg", zegt Aalders. De onder zoekers zijn ervan overtuigd dat de dubieuze rol van Zwe den slechts één voorbeeld is uit vele. „Over elk land dat of ficieel neutraal was zijn soort gelijke onthullingen te doen", denken Aalders en Wiebes. Dat hun onderzoek zich toe spitst op Zweden is volgens hen grotendeels toeval. „Ik vond dat krante-artikel en Ge rard interesseerde zich erg voor Scandinavië", verklaart Cees Wiebes. Eenzaamheid „Al is het schandaal nog zo groot, na vijftig dagen bloedt het dood", waarschuwde een familielid Wiebes al. „Deze af faire zal inderdaad niet vele maanden dagelijks in de media terugkeren", denkt Aalders. Maar hoewel het onderzoek het tweetal „vele duizenden guldens" heeft gekost („we hebben elke cent uit eigen zak moeten betalen") en ze hun ja renlange eenzaamheid graag met publiciteit zien beloond, zijn vette krantekoppen niet hun grootste drijfveer. „De Zweedse jeugd leeft nog altijd met het idee dat hun land in de oorlog geweldige dingen deed voor andere lan den en de joden. Wij willen hen laten zien dat dat beeld niet klopt", zegt Gerard Aal ders. Dat is ook de reden waarom het boek eerst in Zweden is uitgegeven. De Ne derlandse vertaling zal pas in januari verschijnen. Met uitge vers uit vele andere Europese landen is het tweetal nog in onderhandeling. Naast de „valse betichtingen" waarmee vooral critici uit Stockholm het boek van Wie bes en Aalders ontvingen, heb ben zij ook vele lovende reac ties gehad. Maar het onder werp ligt volgens de onderzoe kers zo gevoelig, dat hun boek nooit door een Zweed geschre ven had kunnen worden. „Dat zou een bedreiging voor zijn eigen carrière hebben bete kend". Ondanks de lovende reacties in de pers, hebben de Neder landse onderzoekers momen teel alleen behoefte aan se rieuze respons. „Wij willen wel eens een diepgaand debat met collega-historici over de Zweedse neutraliteit. Al is het tegenover een zaal vol met cri tici. Ons boek is heus niet per fect. Sommige details zullen misschien niet kloppen, maar laat iemand nu maar eens aan tonen dat ons verhaal op hoofdpunten onjuist is", zegt Aalders. De kans daarop is echter klein. „Er is maar wei nig geschreven over finan- cieel-economische dimensies van Zweden in de Tweede Wereldoorlog. Wij zijn onszelf als de enige experts op dit ge bied gaan beschouwen", aldus de onderzoeker. Gevraagd naar hun nabije toe komst, nu na tien jaar het werk is afgerond, kondigen Wiebes en Aalders opnieuw een „periode van eenzaam heid" aan. De komende maan den zullen zij zich nog bezig houden met de nasleep van wat inmiddels de „Wallen berg-affaire" is gaan heten. Daarna zal Cees Wiebes zijn dissertatie afmaken. Gerard Aalders zal zich ondertussen gaan bezighouden met „een drietal projecten". De weten schappers menen namelijk we derom belangwekkende schandalen op het spoor te zijn, waarover zij zich niet wensen uit te laten. Bij het noemen van de trefwoorden „Zweden" en „oorlog" zegt het tweetal dat de verslaggever „warm is". Wanneer daarna de suggestie valt van de „neu trale" rol van Nederland in de Eerste Wereldoorlog en in de periode daarna, zegt Cees Wie bes haastig: „Eh, Gerard, ga jij nog even koffie halen?". Ongeveer vier jaar denken de onderzoekers nog in eenzaam heid te moeten verkeren met hun kennis van nieuwe schok kende feiten. Daarna zullen zij wederom van zich doen spre ken. JEAN-PIERRE GEELEN Afscheid als fractievoorzitter De huidige minister van sociale zaken, B. de Vries, temidden van een aantal CDA-kamerleden. De Vries nam gisteren afscheid als fractievoorzitter van het CDA. Hij werd daarbij toegesproken door zijn opvolger, oud-minister E. Brinkman (derde van rechts). FOTO: ANP ^oofdcommisaris wil bewakingsagenten (STERDAM In de strijd tegen de ninaliteit zouden in ons land tiendui- |cniH extra politie-agenten aangesteld '""•[ten worden. Zij zouden een functie |L (ten krijgen als „bewaker", die min- taken, een kortere opleiding en een ir salaris dan de huidige agenten gt. 1 [plan heeft de Amsterdamse hoofd- K imisaris van politie, E.E. Nordholt, !)40lLren ontvouwd in het interne politie- I „Korpsbericht". Van de tienduizend "Rw aan te stellen „bewakers", die te M zouden moeten surveilleren, moeten l^olgens Nordholt vijfduizend in de grote steden worden gestationeerd, n pterdam zou er tweeduizend bewakers moeten krijgen, volgens Nordholt. bering van dit plan zou volgens de tdcommisaris ongeveer 250 miljoen gulden per jaar kosten. „Dat staat echter in geen verhouding tot de twintig miljard die de criminaliteit de maatschappij kost". Behalve invoeren van bewakers behelzen de voorstellen van Nordholt ook verbete ring van management, organisatie en werkwijze van de rechtelijke macht. Nordholt pleit verder voor drugsvrije ge vangenissen met meer cellen, gedwongen verpleging van verslaafden, investerin gen bij de politie in automatisering, huis vestingen verbindingsmiddelen. Wijk teams zouden gedecentraliseerd moeten worden, de recherche zou kwalitatief verbeterd moeten worden, de bevolking zou actiever moeten bewaken en de poli tie zou moeten samenwerken met parti culiere beveiligingsbedrijven. Cadmium-vrije kleurstof DELFT Onderzoekers van de Technische Universiteit in Delft wer ken thans aan een nieuwe kleurstof die het cadmium-geel in allerlei ver pakkingen kan vervangen. Het on derzoek loopt zo voorspoedig dat het produkt begin volgend jaar kan wor den toegepast. De firma Colorsil BV in Schijndel had de TU gevraagd na te gaan of een door haar ontwikkeld kleurend element, waarop inmiddels patent is aangevraagd, ingebouwd kon worden in een zirkoonsilicaat. De vakgroep Polymeertechnologie van de universiteit slaagde er in een uitstekend geel pigment te verkrij gen. Momenteel worden kunststofar tikelen, waarin het nieuwe voor het milieu onschadelijke pigment is ver werkt, in Delft getest op stevigheid. Geen hard vonnis voor schieten kat LEEUWARDEN Het gerechtshof in Leeuwarden heeft gisteren een 40- jarige man uit Schiermonnikoog tot een voorwaardelijke boete van 100 veroordeeld. Op 30 augustus vorig jaar had de man in een jachtveld te Mantinge (gemeente Westerbork), waarvan hij de hoofdhuurder was, een kat doodgeschoten, waarvan hij veronderstelde dat het om een ver wilderd dier ging. Achteraf bleek het om een huispoes te gaan. Met de uit spraak van het hof wilde de schutter jurisprudentie kweken, waardoor het voor jagers simpeler zou worden een verwilderde kat dood te schieten. Het gerechtshof heeft zijn standpunt nog niet nader geformuleerd. JSS MOSKOU ALS TOONBEELD VANEEN VERANDEREND KLIMAAT Bfkd ^twe tig® ERPEN „Bij ons én er echt geen beren jr straat", merkt Miss skou snedig op als de j Kjken in haar ogen wat 11 Ipeel in de politieke [r blijven hangen. „Ik j niet onder Stalin ge- jd, dus hieromtrent u niks meedelen. In is er nu een situ- ontstaan dat ik vrije- kan spreken en niet 1 g hoef te zijn dat de 0§ op de Toer ligt". 0|ha Kalinina is moe, honds- Eigenlijk zou ze het liefst ekt, op één oor gaan lig- nadat ze die middag hon- >n, zo niet duizenden iplaren van het magazine cks heeft gesigneerd. Ser- Jnoeck leek het wel een ige stunt om de covergirl de jongste editie, waarin Hgen drieluik ruim aandacht Alt besteed aan de verande- in Rusland, naar het ten te halen. De media jciden zich inderdaad geïn- p iseerd een Russische vï loop je immers niet elke tegen het lijf en Masha |dt zich naar wat je met igroot woord persconferen- ■ou kunnen noemen. -jwel een biografie haar de ris van de Engelse taal afdicht, blijkt de aanwezig- n 1 van een tolk noodzake- I Bruine ogen, onder grote I Ékbrauwen en boven een lie mond (,,'t kost me hier- 14 geen enkele moeite te kijken onderzoe- d de ruimte in. De eerste ag gaat over een boek, rover ze 's ochtends in een tv-programma het één en ;r heeft verteld, ben bezig een boek te ijven met als titel 'Ik, Miss Het is autobiogra- en gaat over mijn leven tijdens en na mijn ver- tot Miss Moskou, ofwel dagboek van een schoon- skoningin. De opbrengst naar een goed doel". Sinds Sovjet-leider Gorbatsjov de bezem door de stal haalde, kent elke zichzelf respecterende Russische stad een schoonheidskoningin. Eén van de beroemdste is Masha Kalinina (19), de eerste miss uit de geschiedenis van de Sovjetunie en Miss Moskou 1988. Het afgelopen weekeinde trok zij compleet met hamer en sikkel veel bekijks op de Vlaamse boekenbeurs in Antwerpen. Ze heeft het razend druk, bezocht deze week behalve België ook Frankrijk en komt ook naar ons land. Vrijdagavond verschijnt ze voor de camera's in het tv-programma 'Jongbloed en Joosten'. Hoe kijkt zij tegen de veranderingen in haar land aan? Masha Kalinina, miss Moskou 1988 „Fotomodel-zijn is wel interessant, maar het heeft z'n beper kingen". FOTO:JAN PRENEN Na deze openingszet komt het gesprek al gauw op het veran derde klimaat in de Sovjetu nie. „Er zijn nog veel mensen die miss-verkiezingen absoluut niet zien zitten. Ergens wel lo gisch, als je bedenkt dat zoiets zeventig jaar lang gewoon on denkbaar was". „Of ik mezelf als een soort ambassadrice van Gorbatsjov zie? Ja, nee, ach zie maar. Voor hetzelfde geld kun je me vertegenwoordigster van de Russische jeugd heb Gorbatsjov nog nooit ont moet, maar ik hoop hem ooit nog eens tegen het lijf te lo pen; ik ben een echte fan van hem. Bang dat de politiek van perestrojka en glasnost een maal voorbij zal zijn als hij er niet meer is, ben ik niet. Er is een proces in gang gezet dat moeilijk te stoppen is". „De ontwikkelingen in de DDR zie ik als uiterst positief. Ik denk overigens dat veel Oostduitsers, nu de eerste eu forie geluwd is, gewoon thuis blijven. Ik bedoel, ze hebben nu niet meer het gevoel opge sloten te zitten en dan voel je waarschijnlijk ook niet meer zo die drang weg te trekken. Open grenzen, ik hoop dat dit in 1990 ook bij ons gaat gebeu- Aerobic dansen Hoe word je Miss Moskou? Dankbaar kijkt Masha Kalini- De )TU, de Nederlandse ITjanisatie van Tijdschrif tuitgevers, leek het zo loi voor elkaar te heb- Op het moment dat 19 de DDR revolutie irdt gemaakt, had zij pr haar feestelijke jaar- bofgadering niemand k-.jider dan Helmut hmidt als gastspreker genodigd. analyse van de oud- (dskanselier, nu uitgever i het gezaghebbende West weekblad 'Die Zeit', is t belangwekkend. Zo >n de tijdschriftenuitge- ook eens actueel zijn. t met alle nieuws op tel radio en in kranten is hun pas dagen later verschij nende berichtgeving over Oost-Europa als mosterd na de maaltijd. Aan het eind van de jaarver gadering, een feestje waar ie dereen die in het media-circuit -wil meetellen wel bij moet zijn, zou de oud-bondskanse lier bovendien de prijs voor tijdschriftjournalistiek, de LOF-prijs, uitreiken aan de Nieuwe Re vu. Maar de zware mist hield Hel mut Schmidt gisteren echter in de Bondsrepubliek en liet zijn beschouwing over de ge volgen van het afbreken van dè Berlijnse Muur in het Am sterdamse Hilton hotel onuit gesproken. van de oud-bondskanselier wisten de organisatoren de Westduitse ambassadeur Otto von der Gablentz ten tonele te voeren. Deze aimabele diplo maat die volgens een van de NOTU-inleiders 'admirabel goed Nederlands spreekt' is echter al zo vaak geïnterviewd dat zijn zienswijze, hoe interes sant ook, inmiddels gemeen goed is bij het Nederlandse volk. Desondanks dwong zijn voordracht bij de mediades kundigen alom respect af en lijkt niets meer een carrière als televisiepersoonlijkheid of columnist Von der Gablentz in de weg te staan. Een daaropvolgend geïmpro viseerd journalistenforum, dat de ambassadeur kritische vra gen moest stellen, deed de af wezigheid van Schmidt echter SKE EN WISKE SAGARMATHA goed voelen. De journalisten vertikten het namelijk. „Ik ben geen Oost-Europa-deskun- dige en heb geen enkele be hoefte om een discussie te voe ren die toch niet uitsteekt bo ven de gemiddelde borrel praat", zei Gijs van de Weste- laken (Haagse Post). En zijn collega-forumlid Derk Sauer (ex-Nieuwe Revu) wilde alleen maar praten over tijdschriften. Gedurfd Uiteindelijk liep het toch nog goed af, werd de ambassadeur bedankt en mocht Sauer de Lucas-Oomsprijs voor tijd schriftjournalistiek in ont vangst nemen. Volgens de jury van deze stichting levert de Nieuwe Revu momenteel „een combinatie van researchjour- nalistiek en actuele verslagge ving van hoog niveau; origi neel, gedurfd en grensverleg gend". Sauer, die inmiddels als hoofd redacteur is opgevolgd door Hans Verstraaten, vertrekt binnenkort naar Moskou waar hij het Engelstalige tijdschrift Moscow Magazine gaat opzet ten. Onder zijn leiding is de Nieuwe Revu in een paar jaar tijd veranderd van een blad vol sensatie en seks tot „het opinieblad voor de gewone man". Maar met de diepgra vende onderzoeksjournalistiek balanceren de Nieuwe-Revu- verslaggevers soms op de grens van het toelaatbare. „Pietie Bell van tijdschriften- land' noemt publicist Martin van Amerongen het blad dan ook. De nieuwe hoofdredac teur, Hans Verstraaten, liet blijken dat aan de kwajon gensstreken bij Nieuwe Revu voorlopig geen einde zullen komen. „Met al deze lof journalistiek van hoog ni veau, creatief, vernieuwend etcetera lijkt het alsof ik bij een van de beste tijdschriften ter wereld ben gaan werken. De praktijk is echter an ders...". FRANS BOTHOF na de vragensteller aan, merk baar opgelucht dat het pad der politiek wordt verlaten. Is het voldoende dat je een leuk kop- pie hebt en de ideale maten (90-60-90) kunt tonen, of wordt er ook nog enige geestelijke inhoud verlangd? „We, de kandidaten dus, moes ten eerst op een persconferen tie driehonderd internationale journalisten te woord staan. Daarna dienden we gevat te reageren op vragen en opmer kingen van verschillende sati rische schrijvers. Vervolgens showden we mooie kledij, lie pen in badpak rond, moesten aerobic dansen en dienden binnen twintig minuten van een lap stof een jurk te ont werpen. Er komt dus wel wat voor kijken, dacht ik zo". „Voor de miss-verkiezing stu deerde ik Spaans. De Engelse taal had ik me zelf al eigen ge maakt. Een deel van m'n om geving reageerde in eerste in stantie geschokt toen ik vertel de aan de miss-verkiezing mee te doen. En die kritiek ver stomde niet toen ik tot veler verbazing Miss Moskou werd. Sommige vrienden en familie leden voorzagen problemen. Ook mijn ouders vonden die uitverkiezing maar zo, zo, en datzelfde geldt voor mijn aan wezigheid hier. Ik heb hen gisteravond nog gebeld en ge rustgesteld". Sinds haar verkiezing tot Miss Moskou heeft ze als manne quin gewerkt. Toch heeft het fotomodel-zijn z'n beperkin gen, zegt ze. „Actrice in een film, ja, dat lijkt me wel wat, maar daar ben ik nog niet aan toe. Ik ga eerst een plaat ma ken. Ik heb inmiddels zang en pianoles genomen". Masha Kalinina, die vol onbe grip kijkt bij een vraag achter uit de zaal of Miss Universe ofwel Angela Visser haar ook iets zegt, heeft dus heel wat noten op haar zang. Haar toe komstige beroep weet ze ook al. Ze wil journalist worden. HENK WANINGE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5