Scheef kauwen is als scheef lopen Autist zit al zeven jaar opgesloten in kamertje Ermeloër stuurt slangen per post Militairen ernstig gewond bij explosie lang wachten bij aassa meest irritant üjker wil meepraten over mediabeleid ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKDRF. CcidóeöowuMit WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 iartinfarct vaak door Uitputting en koffie ilASTRICHT Mannen die voor het )TQst een hartinfarct krijgen, drinken ir het algemeen overmatig veel kof- roken en hebben meer hartklachten ie"°i anderen. Ook zogeheten vitale uit- aan ^ng (intense vermoeidheid, libido- ndeljies, ontmoediging, slaapproblemen) e voijen grote risicofactor. Vitale uitput- harï verSr00t de kans op een infarct vijf Jr in vergelijking met ziekenhuispa- re& iten en elf keer in vergelijking met °P cfrtgenoten. Dat blijkt uit een onder- sock van drs. Paul Falger die daarop weiygen promoveert aan de Rijksuni- fwofiteit Limburg. Falger, die alleen pnen onderzocht, ontdekte ook dat bnische financiële problemen een htieve rol speelt. Frits Philips licht gewond bij aanrijding EINDHOVEN De 84-jarige dr.ir. Frits Philips, de oud-top man van de gelijknamige mul tinational, liep gisteren in Eindhoven na een zware aan rijding met een bestelauto slechts een schrammetje op. Ook de bestuurder van de be stelauto kwam bij het ongeluk met de schrik vrij, maar beide auto's zaten „goed in elkaar". Bij het ongeluk kreeg Frits Philips slechts enkele glas- splintertjes in zijn gezicht. Die zijn in een Eindhovens zieken huis verwijderd. Verzekeraars willen harder optreden tegen fraudeurs DEN HAAG De gezamenlijke verzekeringsmaatschappijen gaan vanaf 1 januari harder optreden tegen fraude bij het afslui ten van levensverzekeringen. Alle levensverzekeringen die in ons land worden afgesloten zullen in een centraal computerbe stand worden verwerkt. Op die manier kan na het overlijden van verzekerden gemakkelijk worden nagegaan welke financië le claims er liggen. Aan de hand van de doodsoorzaak en de gegevens die in de po lissen) zijn verwerkt kan vastgesteld worden of er eventueel bij het afsluiten van de verzekering(en) onjuiste gegevens zijn ver strekt. Het komt wel eens voor dat mensen die een gevaarlijke ziekte onder de leden hebben (bijvoorbeeld aids) dit bij het af sluiten van een levensverzekering verzwijgen. Hoewel hoge ver zekeringen niet kunnen worden afgesloten zonder een medische keuring, ontlopen sommige mensen deze keuring door bij ver schillende maatschappijen een lage verzekering af te sluiten. Politie strenger tegen gebruik twee mistlampen DRIEBERGEN De politie gaat strenger optreden tegen het verkeerd gebruik van mistachterlichten. Mist lampen mogen alleen worden gevoerd buiten de bebouwde kom als het zicht minder is dan vijftig meter. Veel on gelukken zijn te wijten aan het ge bruik van twee mistlampen. Automo bilisten die even niet opletten en weer voor zich kijken, kunnen denken dat de mistlichten van hun voorganger remlichten zijn. Zij remmen dan plot seling, waardoor een kettingbotsing kan ontstaan. De politie adviseert nu al het rechtermistachterlicht in de ga rage te laten uitschakelen. Twintig jaar en tbs voor metro-moorden ROTTERDAM De rechtbank in Rotter dam heeft vandaag de zogenoemde metro moordenaar, een 29-jarige Rotterdammer, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar en tbs met dwangverpleging. Hij werd schuldig bevonden aan drievou dige moord en een poging tot moord. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. De rechtbank acht bewezen dat de man op 6 maart van dit jaar met het vooropgezette plan om willekeurig mensen te doden op gruwelijke wijze drie vrouwen met messteken om het leven heeft gebracht en een andere vrouw le vensgevaarlijk heeft verwond. „Het vol strekt onverwachte redeloze van dit han delen heeft een diep schokkende werking gehad", aldus de rechtbank. Kerstpakket aftrekbaar DEN HAAG Kerstpakketten voor het personeel blijven voor be drijven volledig aftrekbaar, ook on der de nieuwe belastingwetgeving. Dit blijkt uit het antwoord van staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën op schriftelijke vra gen van de fiscaal specialist van de PvdA, W. Vermeend. Met name de slijterijen waren beducht voor een forse omzetdaling. Van Amelsvoort vindt gezien de achtergrond en de bijzondere situatie waarin kerst pakketten plegen te worden ver strekt, het gewenst dat deze er bui ten vallen. Pakketten voor zaken relaties gaan wel onder het regime van „Oort" vallen. ie (tandarts let er te weinig op of het gebit van zijn patiënten wel bo^t is. Daardoor kunnen mensen met chronische hoofdpijn blij- .jhei rondlopen. foto: ap AMSTERDAM „Eigen lijk kun je het vergelijken met iemand bij wie de be nen niet evenlang zijn", vertelt Paul Schokker. „Zo iemand heeft een goe de kans dat hij last krijgt van zijn heupen. Bij het gebit is het eigenlijk net zo. Als het linker- en het rechterdeel van het gebit niet gelijk zijn aan elkaar wordt de kaak overbelast. Het gevolg is dat spierpijn ontstaat aan de kauwspie ren". Die kauwspieren lo pen door het hele hoofd. Een scheef gebit kan daardoor de oorzaak vormen van veel ellende. Chronische hoofdpijn kan het gevolg zijn van een verkeerde kauwtechniek. Pa tiënten die dergelijke klachten hebben, zoeken de oorzaak echter vrijwel nooit bij gebits- fouten en gaan dus ook niet met hun klacht naar de tand- >eicj arts. Het gevolg is dat duizen den Nederlanders vrijwel da gelijks onnodig met pijn in het hoofd rondlopen. Paul Schokker, wetenschappe lijk medewerker aan het Aca demisch Centrum Tandheel kunde Amsterdam, promo veert volgende week op een onderzoek da* heeft gedaan naar het ver. i tussen een scheef gebit _«i hoofdpijn klachten. Die relatie blijkt er te zijn. „Kauwspieren bevinden zich niet alleen in de kaak. Ze lo pen eigenlijk door het hele hoofd. Pijn die ontstaat in de kaak trekt zodoende door naar bovenin de schedel, waar de hersens geïrriteerd raken. Het logische gevolg is dat hoofd pijn ontstaat. En omdat de oor zaak van de pijn niet weg wordt genomen, wordt die chronisch", aldus Schokker. Belletje Bij patiënten die hoofdpijn hebben als gevolg van gebits- fouten wordt de oorzaak van de pijn vrijwel nooit ontdekt. Schokker: „Als mensen hoofd pijn hebben lopen ze naar de huisarts of naar de neuroloog. Die artsen weten niets over een gebit en zullen daarom na enige tijd tot de slotsom ko men, dat geen oorzaak is te vinden. De patiënt blijft dus doorlopen met de klachten en zal waarschijnlijk allerlei pijn stillers gaan slikken. De pijn wordt dan wel minder, maar de oorzaak wordt niet aange pakt". Naar de tandarts gaan mensen met hoofdpijnklachten eigen lijk nooit. Ze denken er ge woon niet aan dat de oorzaak wel eens zou kunnen liggen bij het gebit. Het is in sommige gevallen echter juist de tand arts, die de oorzaak wel weg zou kunnen nemen. Overigens ligt het volgens Schokker niet alleen aan de huisartsen en neurologen dat de patiënten door blijven lo pen met klachten. „De tand arts zou zijn patiënten vaker moeten vragen of ze vaak hoofdpijn hebben", meent hij. „Als dat zo is, zouden ze moeten kijken of een scheef gebit misschien de oorzaak is". Schokker hoopt dat tandartsen door zijn onderzoek opletten der worden: „Als tandartsen zien dat iemand een scheef ge bit heeft, zou er eigenlijk al een belletje moeten gaan rin kelen. Verder zouden tandart sen in elk geval bij nieuwe pa tiënten de eerste keer goed moeten bekijken of het gebit wel recht is". „Een scheef gebit kan op ver schillende manieren ontstaan", zegt Schokker. „Er zijn nogal wat mensen die klachten krij gen nadat een kroon bij ze is Als de kroon niet goed wordt aangebracht, heeft dat tot gevolg dat de ene kies hoger wordt dan de ander. Daardoor komen kiezen niet meer goed op elkaar en dat zorgt voor irritaties. Ook kan het gebit scheef trekken nadat een kies is getrokken. Het is dan mogelijk dat andere kie zen gaan verschuiven. Daar naast kan een scheef gebit simpelweg aangeboren zijn. Zoals er mensen zijn die gebo ren worden met benen van ongelijke lengte, zo zijn er ook die ter wereld komen met een scheef gebit". Als de oorzaak van de chroni sche hoofdpijn ligt in een scheef gebit, is er vaak wat aan te doen. Schokker heeft een plaatje ontwikkeld dat in veel gevallen de klachten wegneemt. „Om de vergelij king met de ongelijke benen maar even aan te houden: als iemand daar last van heeft zal de arts hem steunzolen voor schrijven om de zaak recht te zetten. Zo is het eigenlijk ook bij het gebit. Door de boven kaak te bedekken met een dun plaatje van harde kunststof kan de symmetrie en de ba lans terug worden gebracht". Van de honderd patiënten die Schokker behandelde tijdens zijn onderzoek verminderde bij 56 procent de hoofdpijn. De behandeling heeft dus duide lijk effect. RICHARD HOGENKAMP De militaire vrachtwagen brandde HAMBURG Bij een brand in een vrachtwagen van het Nederlandse leger bij San- genstedt in de Westduiste deelstaat Niedersachsen heb ben gisteravond vijf militai ren brandwonden opgelopen. Drie van hen zijn in het zie kenhuis opgenomen, van wie twee er ernstig aan toe zijn. Ze hebben niet alleen brand wonden, maar ook ademha lingsproblemen. Ze verkeren niet in levensgevaar. Bij het vullen van de tank van de vrachtwagen ontstond een steekvlam die tot een explo sie van oefenmunitie leidde. HAAG Volgens de rfdinspecteur voor de geeste- volksgezondheid, J. van Waalkes, zit een autis- jie man van dertig jaar al m jaar lang opgesloten in [kamertje van een zwakzin- eninrichting. De reden coor is dat hij af en toe ge- dijk agressief zou zijn. Vol- Van Borssum Waalkes zou jiting niet nodig zijn met persorjeel voor begelei- maar daarvoor is geen ff. De inspecteur weigert te feen om welke inrichting het 6 man wordt niet verwaar- id", zegt Van Borssum lalkes, „hij wordt goed ver- gd. Zijn kamer ziet er gezel- fuit, er staan plantjes. Hij %kt geen dingen kapot, maar mensen. Hij zit in dat hok op zijn stoeltje, scharrelt wat rond, luistert naar de radio". De moeder van de autistische man probeert al jaren een eind te maken aan de oplsuiting. Zij reist geregeld naar de inrich ting om persoonlijk bij de di rectie een verbetering te be pleiten. Volgens Van Borssum Waalkes zijn er in de zwakzin nigenzorg zeker enige honder den bewoners die opgesloten zitten omdat er geen geld is voor een goede behandeling. Recent baarde nog het geval opzien van Jolanda Venema, die naakt vastgebonden zat in een kaal hok. In haar situatie is inmiddels enige verbetering gekomen. De inspecteur heeft het geval van de autistische man bewust in de publiciteit gebracht door een column in het informatieblad van de in spectie (GIGV), die hij onderte kent met 'Inspectator'. Hij ver wijst daarin naar de klachten van ziekenhuizen die geen geld meer zeggen te hebben voor het zogeheten dotteren, het op rekken van bloedvaten met een soort ballonetje. „Aan een dertigjarige autist die nu al ze ven jaar in een kamertje zit op gesloten valt niets te dotteren", schrijft de inspecteur. „Daar is menskracht voor nodig, meer hulpverleners om deze autist heen, zodat een goed behandel plan kan worden uitgevoerd. Daarvoor bestaan geen finan ciële mogelijkheden. Inspecta tor zou willen vragen: wat baat de operatie van het hart als de ziel verloren gaat?" té STERDAM Ruim de helft van alle voedings- en genot- Idelen wordt tegenwoordig verkocht via de supermarkt. On- 5 die populariteit zijn er in supermarkten nog te vaak din- die de klant irriteren. In het bijzonder het lange wachten bij Aassa's, die ook lang niet altijd allemaal open zijn als de druk- laartoe aanleiding geeft, is een grote bron van ergernis, zo kt uit een onderzoek van het Centraal Bureau Levensmidde- inandel (CBL). Hoog op de lijst van negatieve punten scoren el botsingen met boodschappenkarretjes en matig gevulde vak- Uit de enquête onder 2000 huishoudens blijkt verder dat .1 geen 20 procent van de consumenten grote waarde hecht lage prijzen en aanbiedingen; kwaliteit op elk gebied vindt belangrijker. CBL-voorzitter ALbert Heijn maakte gisteren iëns de presentatie van het onderzoek bekend dat met de mi series van landbouw en volksgezondheid afspraken zijn ge- akt over supersnelle informatie naar supermarkt en consu lt toe als er zich op levensmiddelengebied een calamiteit -|rdoet. Politie rolt bende autodieven op NIJMEGEN Met de aan- houding van twee mannen uit Nijmegen en een man uit het Limburgse Well denkt de rijkspolitie Nijmegen een ben de autodieven te hebben opge- Dé politie verdenkt de man nen ervan in de afgelopen twee jaar in de regio Nijmegen vele tientallen merendeels dure auto's te hebben gestolen of te hebben laten stelen. Een team van 40 politiemensen, twee rechter-commissarissen en een officier van justitie de den gisteren op negen plaatsen in de regio Nijmegen invallen. Ongeveer 30 auto's, diverse motorblokken en verschillen de autoradio's werden in be slag genomen. Horecapanden dicht wegens drugshandel Timmerlieden spijkeren in de Amsterdamse wijk de Pijp in opdracht van de politie een horecapand dicht na klachten van omwonenden over drugshandel. In totaal ging het om acht panden. De maatregel geldt voor onbepaalde tijd. foto: anp ZWOLLE De Zwolse rechtbank gaat onderzoe ken of het verzenden van slangen in een doos via de PTT geoorloofd is. Een 27-jarige reptielenhande laar uit Ermelo moest zich gis teren bij de economische poli tierechter verantwoorden voor het feit dat hij zes Russische dobbelsteenslangen met de had verstuurd. Hij had de dieren vorig jaar in een kar tonnen doos bij het postkan toor in zijn woonplaats afgele verd. Op het postkantoor in Tegelen scheurde de doos en ontsnapten de slangen. Vol gens zijn advocaat heeft de Er- melose man correct gehandeld en was de ontsnapping van slangen een fout van het PTT- personeel. „Overal in de wereld wordt het op deze wijze gedaan", zei de raadsman, die daarbij als bewijs een kartonnen doos uit Japan toonde, waarin de Er meloër slangen opgestuurd had gekregen. „Bovendien gaan de dieren per expresse. Dat houdt in dat ze buiten de gewone sorteermachines wor den gehouden en dat ze afzon derlijk worden thuisbezorgd". De Ermeloër vertelde dat hij elke week minstens vijftig do zen bij het postkantoor afle vert, ook met andere soorten reptielen. Gewoonlijk staat er wel de aanduiding op dat er levende dieren in de doos zit ten, maar op de omstreden zending zaten de stickers niet. De rechter-commissaris zal nu nagaan of slangen inderdaad per post verstuurd mogen wor den. Ook zal bij de veterinaire dienst worden nagevraagd of slangen zonder voedsel en wa ter in een bijna luchtdichte doos veilig verpakt zijn. Heerma hekelt toewijzing van woningen DEN HAAG Nieuwe huur woningen komen nog steeds niet terecht bij de inkomens groepen waarvoor ze bedoeld zijn. Dat komt omdat corpora ties en gemeenten bij de toe wijzing van deze woningen on voldoende rekening houden met de verhoufihng tussen huur en inkomen. Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) concludeert dit uit een onderzoek dat vorig jaar werd gehouden naar de toewijzing van in 1987 gebouw de huurwoningen. Volgens de nota Volkshuisves ting in de jaren '90 van Heer ma zijn goedkope woningen, met een huur tot 450 gulden per maand, bestemd voor huis houdens met een netto be steedbaar inkomen van 30.000 gulden per jaar (voor alleen staanden is dat 22.000 gulden). Uit het onderzoek blijkt echter dat 43 procent van alle goedko pe huurwoningen die in 1987 zijn gebouwd, werd toegewe zen aan mensen met een inko men boven die grenzen. Tege lijkertijd kwam 29 procent van de dure nieuwe woningen, met een huur boven de 600 gulden per maand, terecht bij mensen met lagere inkomens. Direc teur N. van Velzen van de Na tionale Woningraad, de groot ste koepelorganisatie van cor poraties in dit land, noemt des gevraagd de benadering van Heerma eenzijdig. „Als er niet voldoende goedkope huurwo ningen zijn, heb je geen alter natieven". Ook het vaststellen van het inkomen van een huis houden vindt Van Velzen een probleem. „We kunnen de mensen niet dwingen te ver melden dat er ook een tweede inkomen is. Als de overheid wil dat wij de inkomens beter toetsen, moet ze ons daar ook maar de instrumenten voor ge ven". ISTERDAM De rijen ad- aten die zich eind septem- voor de verschillende ge il ten verdrongen om de pu- ïke omroepen te verdedigen en de komst van commer- le zenders en omgekeerd, 1 niet zonder gevolgen ge ven. De ergernis die de fnagement consultant' H. ïjer uit het Noordhollandse Wijdenes bij het zien daarvan beving, heeft geleid tot de op richting van een heuse consu mentenorganisatie van kijkers en luisteraars, de vereniging Mediaconsument. De kersverse vereniging pre senteerde zich vandaag in Den Haag. Wie in de hele discussie over de (on)wenselijkheid van commerciële radio en televisie niet werd betrokken waren degenen voor wie de produk- ten uiteindelijk worden ge maakt: de kijkers en luiste raars, aldus Meijer. De vereniging, die volgens Meijer inmiddels 2500 leden heeft, wil een hartig woordje meespreken over het mediabe leid dat de komende jaren moet worden gevoerd. Want de media vormen één van de weinige terreinen in Neder land waar wel over maar niet met de consument wordt be slist. Er zou daarom, vindt Meijer, een vertegenwoordi ging van de consumenten in het bestuur van de NOS moeten komen. KNOLLEN Geld in chocola BORGER Een aantal kinde ren uit Borger heeft met Sint Maarten stukjes chocola gekre gen met een verrassende in houd. Toen ze de chocola giste ren wilden opeten, bleek er in elk stukje vijf gulden verstopt. De kinderen hadden de choco la gehad van een zilveren bruidspaar dat het op zijn beurt weer van buren cadeau had gekregen. Het jubilerende bruidspaar wist echter niet dat er geld in was verstopt. (ADVERTENTIE) 0 N A Bank Fiona' Losse kussens, met afneembare hoes, gevuld met 50% dons. 50% veren. Solide houten romp. Bekleding: 100% katoen. Keuze uit vele uni kleuren. Fauteuil Van 2199 - Voor 1650 - 2-zitter Van 3599 - Voor 2700- 3-zitter Van 4269- Nu voor de verbijsterende prijs van I I Ook met korting in vele andere stoffen verkrijgbaar Dit is niet in de Bijenkorf Utrecht verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3