foidóeSouAcmt Milj oenensubsidie Voor restauratie kasteel Endegeest ]DA neemt alternatief stationsplan serieus STAD OMGEVING D66 mikt op vijf zetels «3* >verheidsstichting oor muziekschool Meer vervuiling gevonden onder Stadstimmerwerf Slimme EHBO-kit 'WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 Meer promoties door bezuinigingen LEIDEN Door de bezuinigingen in de gezondheidszorg neemt het aantal promoties toe. Dat meent althans S. Kroes van het Bureau Medische Fa culteit van de Leidse universiteit. In het AZL-blad Cicero meldt hij dat door de bezuinigingen sinds het mid den van de jaren tachtig „de nood zaak tot profileren (en dus publice ren)" steeds groter is geworden. Dit jaar zullen waarschijnlijk 67 mensen in Leiden promoveren tot doctor in de geneeskunde. Vorig jaar waren dat er 59, en in 1986 promoveerden 49 mensen. In de jaren daarvoor schommelde het aantal promoties tussen de dertig en de vijfendertig, aldus Cicero. AZL GEEFT TE VEELGELD UIT LEIDEN Het gebruik van meer geneesmiddelen, meer bloed en meer medische en verzorgings middelen zoals hartcatheters heb ben ervoor gezorgd dat de geplan de bezuinigingen bij het AZL bij lange na niet worden gehaald. Het personeelsblad Cicero meldt dat uit het financiële overzicht tot en met augustus blijkt dat het ge plande overschot van 5,2 miljoen aan het einde van het jaar niet haalbaar is. Eind augustus had er een overschot van 3.4 miljoen moeten zijn, dat was slechts 1,5 miljoen. „Dit is zelfs een daling met honderdduizend gulden ten opzichte van de stand van eind juli", aldus Cicero. Fietsers bekeurd LEIDEN De politie heeft gis teren rond zeven uur op een drie tal plaatsen in Leiden een ver lichtingscontrole uitgevoerd. In enkele uren tijd werden 59 over treders bekeurd. Volgens voor lichter D. Grave- land blijkt veer tig procent van alle fietsers geen of onvoldoende verlichting te voeren. Voorverkoop Key Town Jazz gestart LEIDEN De voorverkoop van kaartjes voor het Key Town Jazz Festival is gestart. Daarmee kan een .jazzreisje" worden gekocht langs twintig attracties. Zo zullen onder meer Kenny Bal and his Jazzmen uit Engeland overkomen. Verder zijn optredens te verwachten van Marjo- rie Barnes, de Dutch Swing College Band, Bernard Berkhout's Swingma- tes en Prowizork D'jezbed. Het Key Town Jazz Festival wordt gehouden op 20 januari van 20.15 tot 03.00 uur. Kaarten zijn onder meer te koop via de VVV aan de Stationsweg 210, K&O aan de Oude Vest 45 en Jazz on Sunday aan de 's Gravenzandestraat 19. Leerlinge Stedelijk praat via satelliet met Russische jongeren LEIDEN Dat een Rus dacht dat Nederland een groot land is in Noord-Europa en al sinds 1585 bestaat. En dat er in de Sovjet-Unie helemaal geen vakbonden zijn. Sterker nog, dat de inwoners van dat land niet eens weten wat een vak organisatie is of doet. Zoeterwoudse Marjolein van Roosmalen, een 14-jarige leer linge van het Stedelijk Gym nasium, noemt dêt het opmer kelijkste van alles wat ze te horen kreeg, vorige week don derdag, toen er een satelliet verbinding was tussen Hilver sum en Moskou. In het kader van een uitzending van Rond om Tien (NCRV) konden Ne derlanders en Russen elkaar vragen stellen. „In juni werd een oproep via de televisie gedaan of er men sen waren die iets wilden vra gen aan mensen in Moskou. Ik heb toen een aantal vragen in gestuurd voor de jeugd in Rus land. Hoe zij de politiek van Gorbatsjov ervaren, of ze meer vrijheid hebben gekregen, wat voor vakken ze hebben op school en dergelijke", vertelt Marjolein. Ze werd uitgenodigd voor een voorgesprek en vervolgens kreeg ze te horen dat ze was geselecteerd voor de uitzen ding. Met nog 45 anderen. Marjolein was de jongste en kwam als een van vijftien sprekers aan het woord. Van te voren was haar gezegd dat ze een opmerking moest plaat sen over het gegeven dat de mening van jonge Nederlan ders over Rusland verandert, positiever wordt. „In de loop van het programma heb ik toch wel een indruk gekregen van hoe de jeugd daar leeft. Ik weet nu dat ze bijvoorbeeld Duits en Engels krijgen op school". Net als de andere deelnemers kon Marjolein gewoon Neder lands spreken. We hadden oordopjes in en hoorden de Russen daardoor praten, even als een tolk". Het programma is zondaga vond vanaf tien over acht te zien op Nederland 1. ONVERWACHTE MEEVALLER IN „DEAL VAN DE EEUW" „EIDEN/OEGSTGEEST Jet ministerie van WVC leeft onverwacht 1,8 miljoen lulden subsidie toegezegd loor de restauratie van kas- eel Endegeest. Die bijdrage S als een complete verrassing (ekomen bij alle partijen die ajn betrokken bij „de deal ran de eeuw" waarover al wee jaar geleden overeen- temming bestond tussen iiegstgeest, Leiden en aanne- ner IBB-Kondor. Toen werd jfgesproken de restauratie fan het kasteel en villa Rijn- Scht te financieren met de louw van villa's op het ter- ■ein van Endegeest. Jet plan voorzag aanvanke- ijk in de bouw van 45 villa's n het uit natuurlijk oogpunt leer waardevolle strandwal- lios. Dat is nadat de emoties ïaarover hoog waren opge- aaid binnen de Oegstgeester gemeenschap teruggebracht ;ot 36 a 37 huizen. Om dat vogelijk te maken moest het fontract met IBB-Kondor morden opengebroken. Lei den en Oegstgeest moesten daardoor gezamenlijk 1,5 miljoen gulden extra bijdra gen aan het project. Nu de voorbereiding van het project al vergevorderd is staan Leiden en Oegstgeest voor de welhaast luxe situa tie dat besloten moet worden waaraan de onverwachte meevaller wordt besteed. Nu wordt ervan uitgegaan dat de restauratie van het kasteel 7,7. miljoen gulden kost. Het is mogelijk om zoals wordt gezegd de restauratie „hele maal" uit te voeren. Daarmee wordt gedoeld op onvervulde wensen die altijd wel over blijven bij zo'n restauratie. Ook zou het mogelijk zijn om er de 1,5 miljoen gulden die Oegstgeest en Leiden extra hebben uitgetrokken om minder villa's te bouwen op te vangen. Een andere moge lijkheid is de uitvoering van het hele plan opnieuw te be kijken en het aantal villa's weer te verminderen. Maar daarvoor moet het contract met IBB-Kondor opnieuw worden opengebroken en het moet nog blijken of dat be drijf daartoe bereid is. Naar verwachting zullen de ge meenten voor de feestdagen met een voorstel komen. De subsidie komt voor alle betrokkenen buitengwoon onverwacht. WVC heeft als voorwaarde voor acceptatie gesteld dat er in de toekomst geen nieuwe aanvragen wor den gedaan voor het kasteel. Het geld komt uit een pot die is gereserveerd voor projec ten die in het verleden zijn afgewezen, maar wel als noodzakelijk zijn erkend. Oegstgeest heeft tien jaar ge leden al eens een aanvraag ingediend. Volgens een van de betrokkenen komt deze subsidie „uit de hemel val len". Daarbij wordt erop ge wezen dat Oegstgeest de af gelopen tien jaar flink wat subsidie-aanvragen heeft ge daan voor restauraties, maar dat er nauwelijks of niets is gehonoreerd. RECTEUR KUNST: BESTUUR MOET tHT BIJ DE SCHOOL STAAN Commissie emancipatie AZL stapt op LEIDEN De emancipatie commissie van het AZL is op gestapt. Volgens het personeel sorgaan Cicero vinden de le den dat „de omstandigheden in het ziekenhuis hen het wer ken onmogelijk maken". Onder de Stads timmerwerf is weer vervuilde grond gevonden. LEIDEN Bij de restau ratie van de Stadstimmer werf aan het Galgewater is op een nieuwe lokatie verontreinigde grond aan getroffen. Volgens A. van den Berg van de directie milieu van de gemeente heeft deze vervuiling een "vrij beperkte omvang. „Ik verwacht geen echte ver traging". In de Stadstimmerwerf wordt al maanden gewerkt aan de sanering van de bodem die in de loop der eeuwen met name met verf en teer is vervuild. De ontdekking bodemveront reiniging, waarvan wordt ge schat dat het opruimen onge veer 1,5 miljoen gulden kost, betekende vorig jaar een forse tegenvaller bij de restauratie van het eeuwenoude pand. Door de nu ontdekte veront reiniging loopt dat bedrag nog iets verder op. Maar volgens Van den Berg beperkt zich dat tot de orde van grootte van 10.000 gulden. „Het is niet on gebruikelijk, dit soort tegen vallers. Daar hou je in feite re kening mee. De ervaring leert dat het eigenlijk nooit mee valt", aldus Van den Berg over de sanering. In het gebouw komen 33 be jaardenwoningen van de Stichting tot Exploitatie tot Bejaardencentra. De stichting heeft voor de restauratie subsi die gekregen van het ministe rie van WVC. Het is volgens Ven den Berg op dit moment moeilijk voorspelbaar wanneer de restauratie is voltooid. Wel verwacht hij dat de sanering tegen het einde van het jaar gereed is. Volgens directeur C.F. van der Weijden van de stichting komt de toegezegde subsidie van WVC niet in gevaar. „We heb ben, toen de vervuilde grond gevonden werd, een half jaar uitstel gevraagd en gekregen van WVC. Dat geldt tot in de loop van 1990. We moeten nu bekijken wanneer de werk zaamheden volgens de nieuwe planning klaar zullen zijn. Eventueel vragen we dan weer uitstel aan. Het kan toch niet kunnen dat we door deze onvoorziene zaken de subsidie kwijtraken. WVC is heel reëel en anders kunnen we de Raad van State zeker overtuigen. De vertraging is toch het gevolg van onvoorziene omstandighe- Tussen de saneringswerk- zaaamheden door wordt te vens gewerkt aan de renovatie van het complex. De afgelopen weken is een deel van de mu ren van het gebouw op palen gezet. Dat gebeurde door aan weerszijden palen te slaan, waarna onder de muren bal ken zijn gelegd. De komende tijd worden damwanden gesla gen. Daardoor ontstaat een soort enorme kuip waarbinnen de vuile grond wordt wegge- graven. Van den Berg: „Bouw kundig is het een knap staalde werk, een zeer ingrijpende operatie". DEN De g van zaken bij de Streek- Fiekschool Leiden e.o. moet fden geregeld door een ^heidsstichting. Het be- ir van de stichting moet rnamelijk uit burgers be lli. De gemeenten houden ter wel grote invloed op de «fening van het bestuur, i adviseert onderzoeksbu- u Mede in het gistermiddag {ekomen rapport over de leersvorm voor de school het Rapenburg. ^leiding tot het rapport is per 1 januari 1990 ingaan i de nieuwe Wet Gemeen- ïppelijke Regelingen. Deze eling is van toepassing op Streekmuziekschool. Dat ekent dat het bestuur al- ii uitpolitici gaat bestaan, ecteur P. Kunst heeft ei- llijk geen behoefte aan ver- leringen, maar „politici in te ver af van de school, i zijn wel geïnteresseerd Ir, maar ze hebben gewoon geinig tijd. Er moet een be ur komen dat dichter bij de pol staat". j rapport bekijkt diverse be- jirsvormen en adviseert een Irheidsstichting met gelijk- ïge handhaving van de (htste vorm van gemeen- feppelijke regeling". Dit tste omdat zo de samenwer- jg tussen de verschillende neenten gewaarbord blijft, rist staan de aanbevelingen i Mede wel aan. Hij wil in er geval geen particuliere stichting. Het liefst laat hij al les zoals het is. „Dat is het bes te voor het voortbestaan van de school", vindt hij. En dat vindt de medezeggenschaps commissie ook, volgens het rapport. Drastisch Na de bezuinigingen moet er opnieuw inhoud worden gege ven aan de financiële relatie tussen de gemeente en de school. De financiële admini stratie moet, als het aan Mede ligt, drastisch worden omge gooid. Voor de verschillende groepen of activiteiten moeten budgetten worden vastgesteld. Daarna kunnen de werkelijke kosten worden vergeleken. Zo kunnen de kosten in de hand worden gehouden en is er ook beter inzicht voor de gemeen ten mogelijk. De directeur kon hier vanoch tend nog geen commentaar op geven. „De invoering van een systeem van budgetfinancie ring zal de continuïteit van het muziekonderwijs mogelijk kunnen aantasten. Er zullen naar de opvatting van de di-' recteur nadere waarborgen nodig zijn om het bestaan van de muziekschool in de toe komst veilig te stellen", luidt echter de tekst in het rapport. De directeur krijgt hierin bij val van de medezeggenschaps commissie, die volgens het rapport ook geen aanleiding ziet om de financieringstruc tuur te wijzigen. BURGERS MEER BETREKKEN BU BESTUUR STAD LEIDEN D66 verwacht na de verkiezingen in maart met vijf leden te zijn vertegen woordigd in de Leidse ge meenteraad. Dat zijn er drie meer dan nu het geval is. Dat bleek gisteravond bij de pre sentatie van het concept-ver kiezingsprogramma dat op 24 november door de ledenverga dering moet worden vastge steld. Vernieuwing van de politieke cultuur is een hoofdpunt in het programma.'D66 wil bur gers meer betrekken bij het bestuur van de stad door on der meer een referendum te houden, bijeenkomsten in wij ken te organiseren met raads leden en openbare vergaderin gen rechtstreeks uit te zenden via de radio. Ook zou de ge meentelijke voorlichting moeten worden verbeterd. Aan de verbetering van het milieu wil D66 veel aandacht besteden. Groente-, fruit- en tuinafval moeten apart wor den ingezameld, onkruid mag niet worden verwijderd met chemische middelen en op alle beleidsterreinen moet reke ning worden gehouden met het milieu-aspect. Voorts wil D66 dat jaarlijks 150 banen worden geschapen voor allochtonen en langdurig werklozen. Een besluit over de verruiming van de sluitingstij den van de Leidse horeca moet binnen een jaar worden genomen. D66 streeft verder naar een „forse verbetering van het winkelklimaat in de binnenstad", onder meer door vermindering van het auto verkeer in bepaalde straten. Een nieuwe parkeergarage aan de westkant van de stad wordt niet uitgesloten en er moeten meer 30-kilometer-zo- nes komen binnen de singels. Voorts moeten NS-stations worden gerealiseerd in de Me- renwijk en op de grens van Roomburg en Zoeterwoude. Over de plannen voor het nieuwe station in het centrum zei de huidige fractievoorzitter P. Langenberg dat D66 „niet zonder meer met een tunnel akkoord gaat". Eerst zou moeten worden onderzocht of verkeer dat niet per se over het Stationsplein hoeft te rij den gebruik kan maken van de wegen langs het AZL en door de Leeuwenhoek. „Pas als na onderzoek blijkt dat die variant onwenselijk zou zijn, komt de tunnelvariant aan de orde", luidt het conceptpro gramma. Volgens Langenberg kan daarbij ook worden ge dacht aan een kortere tunnel zoals die bijvoorbeeld is ver werkt in het nieuwe stations plan van het Leidse architec tenbureau Van Reijzen, Ver beek en Roosendaal. Over de bebouwing van de polders rond Leiden wordt geen uitspraak gedaan in het concept-programma. Langen berg verwacht persoonlijk dat D66 zal kiezen voor een groe ne Oostvlietpolder. Onder zocht moet worden of wonin gen kunnen worden gebouwd langs de wegen naar de Me- renwijk. Verder wil D66 dat studenten zich bij de gemeente kunnen laten inschrijven als woningzoekenden. Gezelliger Leiden moet volgens het pro gramma gezelliger worden door onder meer het aantal terrassen in de zomer uit te breiden en op zondagen wat meer leven in de brouwerij te brengen. „Er is dan ook geen behoefte aan een partij als Lei den Weer Gezellig, want ge zellig dat zijn wij al", grapte Langenberg. „Wij vinden het in Leiden op zondag te saai. Ook op zondag zou het meer moeten bruisen in de stad, er P. Langenberg: niet zonder meer akkoord met tunnel on der Stationsplein. FOTO: TEJO RINGERS zou iets kunnen worden ge daan met De Waag, het water podium of bijvoorbeeld De Burcht", vervolgde hij serieus. Verder moeten er in de stad voldoende goedkope mogelijk heden zijn om te overnachten, gedacht wordt aan een jeugd- hotel. Het nieuwe college moet „bij voorkeur" zes wethouders tel len. D66 wil deel uitmaken van het college. „We sluiten samenwerking met geen enke le partij uit, maar een coalitie met PvdA en Groen Links is het beste om ons verkiezings programma voor een groot deel te kunnen realiseren", stak Langenberg zijn voorkeur niet onder stoelen of banken. wIDEN De Leidse lA-fractie staat „zeer langstellend" tegenover t alternatieve stations in van het Leidse archi- jtenbureau Van Reijzen, :epbeek en Roosendaal, s it zei fractievoorzitter J. ïlenkamp gisteravond 35 afloop van de leden- tgadering waarin het treau de plannen pre steerde. l een half uurtje tijd hebben ons er niet echt goed in kunnen verdiepen maar het maakt een zeer serieuze in druk. Er zijn wel veel vragen, bijvoorbeeld hoe de Spoorwe gen er tegenover staan en ook zou ik het exploitatie-over zicht willen zien". Walenkamp zei overigens onder ae indruk te zijn van de berekeningen die een Rotterdams inge nieursbureau heeft gemaakt en waaruit blijkt dat het plan van de Leidse architecten zo'n twintig miljoen gulden goed koper is dan het Mabonplan dat de gemeente steeds als uit gangspunt heeft genomen. Het plan van Van Reijzen, Ver beek en Roosendaal is onder meer goedkoper omdat de tun nel slechts 130 meter lang is. De CDA'er noemde het ont werp een waardevolle bijdrage aan de discussie over de plan nen voor het Stationsplein. „Het was beter geweest als het in een eerder stadium was ge maakt, maar de discussie is nu toch min of meer opengebro ken. We beschouwen dit alter natief niet zomaar als een losse flodder". Kwaliteit Tijdens de ledenvergadering werden verder de verrichtin gen van de fractieleden be sproken. P. Kluck kreeg van uit de zaal de vraag voorge schoteld of het voorrangsbe leid van de gemeente niet zorgt voor een kwaliteitsver mindering van het ambtelijk apparaat. „Zolang de normen niet worden verlaagd, gebeurt dat niet", antwoordde het raadslid. Hij vertelde dat verschillende mannelijke ambtenaren „gede motiveerd dreigen te raken" omdat hun vrouwelijke colle ga's meer kansen krijgen. Om daar iets aan te doen wil de gemeente "de zogeheten hori zontale mobiliteit bevorderen, zodat mannen na verloop van tijd toch ander werk kunnen gaan doen. „Dat kan de kwali teit op de langere duur beïn vloeden maar dat is nu nog niet aan de orde", aldus Kluck. Verschillende vragen hadden betrekking op de reiniging. Zo verwoordde R. Breedveld het probleem van veel midden standers dat hun straat zelden wordt schoongemaakt. „De Haarlemmerstraat wordt elke dag gereinigd, andere winkel straten maar eens in de week in de maand of zelfs maar een keer in het jaar". C. Kramp vertelde dat het moeilijk is om straten waar auto's staan geparkeerd schoon te maken en dat de binnenstad is aangewezen als proefgebied. „Ik ben het met u eens dat hele gebieden van de stad niet schoon zijn". Bezwaar werd ook gemaakt tegen het feit dat steeds meer papierbakken worden ge plaatst, terwijl verenigingen heel weinig geld krijgen als ze oud papier inzamelen. Kramp stelde dat er te weinig organi saties zijn die het oud papier willen ophalen. Verbruikersraad EWR wil verlaging tarieven LEIDEN De Verbruikers- raad van de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR) wil verlaging van het vastrechttarief gas met 15 gul den. Het argument voor ver hoging in verband met risico- opslag vindt de raad onjuist. Dat is gistermiddag besloten op de vergadering van deze raad. Om het energiebewust- zijn van de kleinverbruiker te stimuleren wil de raad dat de EWR het vastrechttarief nog verder verlaagt. De raad vindt verder dat onvoldoende is aangetoond dat afschaffing van het laag tarief elektriciteit tot een daling van de verre- kenmaxima leidt. Bedoelde af schaffing kan tot een negatief effect leiden, namelijk verho ging van de piek in de och tend- of late middaguren, al dus de raad. Daarom stelt zij voor het laag tarief te handha ven en een gedegen onderzoek uit te voeren naar de conse quenties van een eventuele af schaffing. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13