Verplichte verveling sloopt asielzoekers finali Avro schenkt klare wijn op televisie ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 PAGINA 29 Asielzoekers die zich in ons land melden, verblijven de eerste negen weken in grote opvangcentra. Daarna worden ze door gemeenten ondergebracht in kleinere huizen en eengezinswoningen en duurt het meestal twee tot drie jaar voordat er duidelijkheid is over de aanvraag om als erkend vluchteling in ons land te blijven. In de tus sentijd mogen asielzoekers geen Nederlandse taalcursus volgen, maar in Rotterdam lapt men die regel aan de laars. De Vereniging Vluchtelingenwerk Rijnmond laat ook afgewezen asielzoekers niet zonder meer vallen. ROTTERDAM - „Taal is zo be langrijk voor een asielzoeker. Toen ik hier net was, had ik het gevoel dat ik altijd over mijn land en het Kurdische volk moest spreken. En dan blijkt dat niemand je verstaat, waardoor je nog meer op je eigen problemen wordt teruggeworpen". - Basim Alzahawi kijkt indringend over zijn donkere snor heen. Zeven jaar gele iden kwam hij uit Iraq naar Nederland en na de gebruikelijke procedure kreeg hij de status van vluchteling. Inmiddels is hij zelf betrokken bij de opvang van j nieuwe asielzoekers en werkt hij als coördinator van sociaal-culturele activi- teiten bij de Vereniging Vluchtelingen werk Rijnmond (WR) in Rotterdam. „Laat ik eens een mooi voorbeeld geven i\ioe ingewikkeld de Nederlandse taal en het gebruik van de strippenkaart in het openbaar vervoer is. Een aantal maan den geleden kwam hier een Syrièr die de tramkaartjes zo duur vond. In het land waar hij vandaan komt is het gebruik dat je wacht totdat de conducteur langs komt en dan je kaartje betaalt. Hij en zijn vrouw werden dus als zwartrijder gepakt en betaalden 52 gulden". Een bulderende lach volgt als Basim is uit verteld. Het is zo'n typisch voorbeeld van wat iedere asielzoeker overkomt. Je kent de taal niet en je weet niets van de gebruiken af. Ook Basim ontkwam niet aan dat lot. Toen hij enkele dagen in (Nederland was wilde hij in een super- jmarkt aftershave kopen. Maar thuisge- jkomen bleek hij chocolaatjes van After [Eight in handen te hebben. Met een in gehouden lach in zijn stem vertelt hij jook zijn belevenissen bij een automaat (van lege flessen. „Ik wilde bij Albert iHeijn flesjes inleveren en elke keer als ze in het apparaat dreigden te verdwijnen pakte ik ze snel terug, want ik wist niet hoe het werkte. Een Nederlandse me vrouw die mij bezig zag, heeft me toen de werking uitgelegd". Isolement De bouwkundig ingenieur weet als de beste wat asielzoekers doormaken als ze in een ander land aankomen. „Je komt met een boodschap, want je bent natuur lijk niet voor niets gevlucht. Maar door dat je de taal van dat andere land niet beheerst, kun je moeilijk over je proble men praten. En dat is juist slecht, want je hebt veel tijd en je raakt steeds verdei in het isolement. Het is dus noodzake lijk dat je een relatie opbouwt met Ne derland en met de mensen die er wonen Daarvoor is kennis van de taal noodza kelijk". Maar asielzoekers die in ons land wach ten op een definitieve uitslag op hun aanvraag van de vluchtelingenstatus, mogen zich officieel de Nederlandse taal niet eigen maken en ook geen studie op pakken. Naast de verveling die groot is, is het gevolg dat de meeste asielzoekers zich met enkele woordjes moeten behel pen. Basim Alzahawi kwam het eerste jaar toen hij in Meppel verbleef ook niet ver der dan 'dag' en 'dank-u-wel'. Nadat hij naar Rotterdam was verhuisd, kwam hij in aanraking met de WR. „In Meppel had niemand me gestimuleerd. Alles werd voor ie geregeld waardoor je afhan kelijk bleef. Hier in Rotterdam was een- taalschool wat een hele verrassing voor me was. Ik leerde niet alleen de Neder landse taal, maar ik kreeg ook interesse voor de samenleving waarin ik terecht was gekomen". Ook Ed Clevers, opvangcoördinator in Rotterdam, benadrukt dat de regels die de Nederlandse overheid stelt aan asiel zoekers geen bijdrage zijn aan zelfred zaamheid. „Die mensen moeten twee a drie jaar in een wijk wonen en worden compleet afhankelijk gehouden. Hier in Rotterdam, maar ook in andere steden, is gezegd dat je je dat als samenleving niet kunt permitteren. Praktisch kan het ook niet anders, alleen al bij het doen van de boodschappen is kennis van onze taal noodzakelijk". Schaatsen In het Rotterdamse dr. W.A. Visser 't Hooftcentrum, door de Westduitse over heid na de Tweede Wereldoorlog aan de stad als verzoening voor het bombarde ment geschonken, wordt meer gedaan dan alleen de individuele begeleiding van de asielzoekers. Basim, verantwoor delijk voor de sociaal-culturele activitei ten: „Kijk de mensen denken vaak dat vluchtelingen veel problemen hebben en dat ze daardoor toch geen interesse heb ben voor andere zaken. Maar we hebben hier gezegd: laten we proberen die ont moetingsfunctie op te zetten. We probe ren daardoor hun betrokkenheid te ver groten. Zo worden er met enige regel maat feestjes georganiseerd - vaak met een bepaald land als thema - en staan diverse sportactiviteiten op het program ma". Binnenkort maken de nieuwe vluchtelin gen kennis met een typische Hollandse bezigheid waar je onder de tropische zon alleen maar van kunt dromen: schaat sen. Basim vertelt dat die festijnen elke keer weer zeer geslaagd zijn. „In het begin zie je de Hollanders lachen als die buiten landers zich op het gladde ijs bewegen, maar na enkele minuten beginnen de eerste beginselen al onder de knie te krij gen. Nee, zelf schaats ik niet. Ik heb dat één keer geprobeerd, maar mijn enkels zijn daarvoor niet geschikt". Uit het ge zicht dat hij daarbij trekt, kan worden opgemaakt dat de Irakees niet verder is gekomen dan enkele mislukte slagen op doorgezwikte enkels. Brandbrief De afgelopen weken heeft het ministerie van WVC de Nederlandse gemeenten een brandbrief geschreven om meer op vangplaatsen voor asielzoekers te reali seren. Per maènd komen ongeveer dui zend mensen over onze grenzen die zich vanwege de situatie in hun eigen land hier willen vestigen. Eerst worden ze ne gen weken in de bekende, grote centra - vaak voormalige kloosters - opgevan gen. Daarna nemen Nederlandse ge meenten de taak over en worden de asielzoekers in gezinsverband of in klei ne groepjes in eengezinswoningen onder gebracht. Hulpverleners - veel vrijwilli gers - zorgen voor de begeleiding en dan breekt een lange periode van wach ten aan. Twee jaar is eerder regel dan uitzondering en in die tussentijd mag de asielzoeker volgens de officiële regels ei genlijk niets doen. Niet de Nederlandse taal leren, niet een andere studie oppak ken, niet werken. Alleen maar wachten. En dat terwijl heel wat vluchtelingen een vak beheersen waarmee ze iets zouden kunnen doen. Wie wacht weet ook dat de kans op een officiële status ergens tussen de tien en twintig procent ligt. Ongeveer acht op de tien asielzoekers wordt na de lange pro cedure met een onvoorspelbare uitslag de toegang tot ons land ontzegd, maar een groot aantal van hen blijft uiteinde lijk toch hier wonen. De redenen daar voor zijn verschillend. Een aantal wordt het land niet uitgezet omdat de situatie in hun land dat niet toelaat, bijvoor beeld in Libanon of Sri Lanka. Maar een ander deel zoekt simpelweg werk in het zwarte circuit en gaat een bestaan in de illegaliteit tegemoet. Met het oog op de stroom die nu naar Nederland komt, kan eenvoudig worden geconcludeerd dat de aantallen blijvers over enkele jaren voor nog grotere pro blemen zullen zorgen. H Basim Alzahawi kwam zeven jaar geleden uit Iraq naar Nederland. „Het is belangrijk een band op te bouwen met Nederland en de mensen die er wonen. Daarvoor is kennis van de taal noodzakelijk". FOTO: CEES VERKERK de procedures juist zijn doorlopen, maar een inhoudelijke toetsing van de afwij zing wordt niet meer gemaakt. Als dan de afwijzing toch komt, blijf je zitten met veel mensen van wie je al vanaf het begin wist dat ze nooit voor de vluchte lingenstatus in aanmerking komen. De mensen denken dan meestal dat het om economische vluchtelingen gaat, asiel zoekers die denken het hier beter te krij gen. Maar die mythe moet maar eens worden doorgeprikt. Ook hier is een voorbeeld op zijn plaats. Neem de eco nomische situatie in Zaire, die^ is zo slecht dat de regering de bedrijven van mensen afgepakt. Die komen daartegen in verzet en worden dan bedreigd. Dat verhaal is volstrekt onvoldoende om in aanmerking te komen voor de status van vluchteling, maar je kunt ze ook niet via de voordeur aan de hand van een mare chaussee terugsturen. Want die manier is voor zo'n land een signaal waarop de autoriteiten wel moeten reageren. Toch zijn die mensen bereid om via de achter deur, via een buurland, terug te gaan naar huis en weer een bestaan op te bou wen. Maar daaraan werkt justitie juist weer niet mee. In Frankrijk en West- Duitsland hebben ze al een bureau voor retourmigratie dat buiten de overheid om werkt. Wellicht dat het nieuwe kabi net uitzicht biedt en meewerkt aan prag matische oplossingen". De vluchtelingenorganisatie in Rotter dam helpt dan ook, waar mogelijk, die genen die uitgeprocedeerd zijn. Clevers: „Je wordt geconfronteerd met het feit dat er geen oplossingen zijn, maar zo werkt de praktijk niet. Als je iemand hebt begeleid, dan kan en mag je niet zo maar stoppen. De mensen zijn kapot na vier jaar. Vaak zie je ze binnenkomen als optimistische mensen, maar daarvan is na al die jaren niets meer van over". LUCAS BOLSIUS umane wijze Ed Clevers beaamt dat het aantal blij vers groeit. „In de uitspraak van de rechter staat dat de mensen verwijderd künnen worden, maar in de praktijk ge beurt dat weinig. Er gebeurt eigenlijk niets, want de Nederlandse staat heeft niet de mogelijkheden om mensen op een humane wijze te helpen, te laten emigreren naar andere landen of thuis land-migratie te begeleiden. Er is niets tot nauwelijks iets georganiseerd. Om maar eens een voorbeeld te geven: Ne derland stuurt Libanezen die niet mogen blijven naar Cyprus. Maar dat land stuurt ze vaak onmiddellijk weer terug. Ze komen dan weer op Schiphol aan. En wat dan?". Clevers vult zichzelf aan: „Van hen die bij ons aankloppen heeft ongeveer de helft een geschiedenis achter de rug waarvan wij weliswaar vinden, dat ze er mee in aanmerking komen voor een er kende status, maar justitie niet. Wij ver tellen de mensen dan ook onmiddellijk dat de kans om definitief te mogen blij ven niet echt groot is. Daarbij komen dan nog de lange wachttijd en de kwali teit van de rechtspraak. Die is zo over belast dat alleen nog wordt bekeken of TWELLO - In een nieuw televi sie programma van de Avro wordt vanaf donderdag 16 november ge durende acht weken klare wijn uit alle windstreken geserveerd. Dor stend Nederland wordt in deze pe riode uitvoerig wegwijs gemaakt in de ruim 10 miljoen hectaren vruchtbare aarde, die jaarlijks circa 30 miljard liter wijn opleveren. Als gidsen in deze vier ton kostende se rie 'Wijnwereld' fungeren Avro-presenta- trice Tineke de Groot en het gelegen heidsduo Hubrecht Duijker en Rob Lee- naerts, die met respectievelijk dertig en zestien boeken al jaren onbedreigd het vaderlandse gilde der wijnschrijvers aan voeren. De achtdelige televisieserie, waarvan de afleveringen op donderdag tussen tien over zes en half zeven 's avonds worden uitgezonden, heeft van de Baarnse uitge verij Tirion een solide, educatieve rug dekking gekregen. Speciaal voor 'Wijn wereld' werd een cursuspakket samenge steld, dat voor 59,50 gulden in boekwin kels en warenhuizen verkocht wordt. De inhoud bestaat uit een kleurrijk geïllu streerd cursusboek, dat naadloos aan sluit bij de televisieserie, een set sierlijke in Leerdam geblazen glazen, een profes sionele kurketrekker, een ingenieuze wijnwijzer in relatie met gerechten, twee door Duijker en Leenaers geselecteerde Bordeaux-wijnen (wit en rood) en een aantal nuttige folders. De startplaats van 'Wijnwereld' ligt op 16 november tussen de wijnranken van de Apostelhoeve in het Limburgse heu velland, de enige plaats in Nederland, waar op bescheiden maar professionele wijze wijn wordt geproduceerd. Vandaar reisde een zevenkoppige Avro-equipe in geforceerd tempo naar tientallen wijn gaarden rondom Bordeaux, in het zui den van Frankrijk, in de Bourgogne-, Beaujolais- en Champagnestreek en in het Rhone- en Loiredal. Het overvloedi ge wijnaanbod op deze gebenedijde plaatsen werd door de onvermoeibare keurmeesters al nippend, kauwend, gor gelend en spuwend proefondervindelijk geëxamineerd. Na deze privé Tour de France werden nog bliksemtrips gemaakt naar de Elzas, De achtdelige televisieserie 'Wijnwereld' wordt gepresenteerd door van links naar rechts Robert Leenaerts, Tineke de Groot en Hubrecht Duijker. Duitsland, Oostenrijk, Luxemburg, Ita lië, Spanje, Portugal, Bulgarije en Roe menië. De schat aan informatie die deze reizen verschaften, werd door de samen stellers nog verder aangevuld met film- verslagen uit de wijngebieden in Austra lië, Californië, Argentinië en Canada. Snoepreisje „Denk nou alsjeblieft niet dat we voor deze serie wat alcoholische snoepreisjes hebben ondernomen", waarschuwt Duij ker zijn jaloerse achterban, „want niets is minder waar. In feite kwam onze zwerftocht door Frankrijk neer op veer tien dagen lelijk afzien van de vroege morgen tot laat in de avond. We hadden een bus, die net te klein was om onder het rijtijdenbesluit te vallen. En wat dat betekent hebben we letterlijk aan den lij ve ondervonden. Want daardoor was hij automatisch ook te klein voor zeven mensen en honderden kilo's bagage. Het was elke ochtend weer een heidense Ru- bic-puzzle om die berg mensenvlees in dat mobiele cellencomplex te persen". „Toch zijn we er in geslaagd een strak schema aan te houden, waar veertien da gen niet van afgeweken is. Dat beteken de reveille om zeven uur 's morgens en vervolgens in sneltreinvaart interviews met wijnboeren en opnamen maken van de streek waar we doorheen trokken. Dan tegen enen een snelle sandwich met een slok mineraalwater en daarna weer door tot negen uur, half tien 's avonds. Met de door wijn inmiddels gelooide tong op de schoenen gingen we dan aan tafel voor een dubbel en dwars verdiend etentje, dat uitvoerig besprenkeld werd met lokale wijnen. Dat was de enige uit spatting die we ons tijdens deze strafex peditie gepermitteerd hebben". Chateau d'yquem Na deze verantwoording van zijn handel en wandel in Avro-verband wil Duijker ook nog graag kwijt, dat hij tussen de Franse wijnproducenten wederom hoogst merkwaardige kostgangers heeft gelokaliseerd. Op een ochtend belde hij graaf De Lur Saluches en meldde hij deze edelman de komst van de Avro- ploeg, die tegen zes uur 's avonds voor zien was. De graaf ontstak onmiddellijk in toorn en riep met overslaande stem: „Bent u zich wel bewust met wie u spreekt? Mijn familie maakt al honder den jaren de mooiste wijn van Frank rijk. Daarom eis ik van u, dat u mij als eerste bezoekt. Chateau d'Yquem neemt geen genoegen met een haastig interview om zes uur 's avonds". Ondanks deze verpletterende terechtwij zing heeft Duijker het er toch maar op gewaagd. Tegen het vallen van de avond arriveerde de Avro-bus bij het bordes van Chateau d'Yquem, waar de graaf het gezelschap verwelkomde alsof het zijn eigen kinderen betrof, die na een lange reis op het familiehonk waren terugge keerd. Een interview? Geen enkel be zwaar. En wat dachten de dame en de heren van een glas wijn uit zijn schatka mer? En hup, daar trok hij reeds breed lachend een fles open, waar je in een res taurant tenminste 500 gulden voor neer telt. „Zal ik nog maar eens bijschen- ken?", stelde hij na enkele minuten voor. En wederom klokte de nectar van ruim vijftig gulden per glas in zeven mondholtes van de jongens en het meis je van Jan de Witt. „Ik heb nog nooit zo'n aardige man ontmoet als deze graaf', moet Duijker achteraf tot zijn stomme verwondering toegeven. D iscreet Van een gans ander kaliber was enige dagen later de confrontatie met twee Fransen op de Hermitage-rots in het Rhönedal. „We wilden op die heuvel per se wat opnamen maken, omdat je er een fantastisch uitzicht hebt op de rivier", legt Duijker uit, „boven op die berg van graniet staat ook nog een kapelletje, waar ooit een heremiet geleefd heeft. Die zonderlinge vogel is al lang gevlogen, maar toen we na een adembenemende tocht langs kloven en afgronden einde lijk boven kwamen, ontdekten we dat zijn plaats was ingenomen door een jon gen en een meisje, die bij de muur van de kapel verwikkeld waren in een uiterst gecompliceerde vrijpartij. Ze zagen dat er camera's en lampen werden uitgela den en moeten gedacht hebben, dat ze op de Franse televisie zouden komen. Regiseur Nico Hiltrop heeft toen een discrete oplossing bedacht: hij liet die twee buiten beeld. Als je de filmbeelden ziet die daar geschoten zijn, zie ie dan ook een verlaten plek die overwoekerd is met wat wildgroei. Alleen wij weten wat er achter die struiken lag". LEO THURING Seidóc^ouxant1

Leidse Courant | 1989 | | pagina 29