Een geslaagde mislukking nnalë Overspelige Emma spookt in kamer 2 4 ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 PAGINA 28 SCOLE - Nergens ter wereld zijn spoken zo beweeglijk als in Enge land. Neem nou Emma Hammil- ton; ze is al een eindje in de twintig en vooral 's nachts actief. En wel in de Scole Inn, een hotel aan de drukke A140 tussen Ipswich en Norfolk. Emma is een rasecht spook. Tot ongenoegen van hote lier Ivor Wright. Toen hij twee jaar geleden het uit 1665 daterende pand in het plaatsje Scole kocht, wist hij niet dat hij er een huisgeest in kamer 2 bij cadeau kreeg. Volgens Wright kost Emma hem han denvol geld, want lang niet iedereen wil in een spookkamer wonen. En ze kost hem ook tijd en moeite, want de gasten die haar 'ontmoet' hebben, willen ophel dering. Soms achteraf, per brief. Zoals mrs. E. Chambler en mr. S. Nalver. De hoteleigenaar haalt uit zijn binnenzak een verfomfaaide brief. „In de nacht van tien op elf juni van dit jaar hebben wij bij u overnacht. Niet lang na het diner zijn we naar bed gegaan. Mijn man leest dan meestal nog wat. Ook dit keer. Toen hij het licht uitdeed zag hij de geest van een jonge vrouw. Ik weet zeker dat hij dit niet gedroomd heeft, want mijn echt genoot staat echt met beide benen op de grond. Hij gelooft helemaal nergens in. Mijn man wil er thuis nu niets meer over horen, vandaar dat ik u schrijf. Graag zou ik meer willen weten over deze verschijning". „Ja, wat moet ik daar nou mee?", zegt Wright vertwijfeld. Personeel heeft hem al aangeraden een standaardbrief op te stellen waarin het een en ander over Emma staat. „Ik heb dat mens zelf nog nooit ontmoet. Ze schijnt heel aardig te zijn. Zo gaat ze af en toe op je bedrand zitten", aldus Wright. „Maar ik ben in geen geval van plan ook een keer in die kamer te overnachten. Waarom? Ik durf niet". Kamer 2 oogt alles behalve vreemd. Doodgewoon zelfs. Op de massief eiken houten deur staat 'Emma's room'. Op merkelijk genoeg de enige slaapkamer in het hele hotel met een meisjesnaam. De andere kamers heten John, Edward, "Henry, William en kosten allemaal 70 pond per nacht (ruim 200 gulden) inclu sief ontbijt. Emma is niet goedkoper. Aan de wand van 'haar' kamer hangen een paar schilderijen van H. Russel met afbeeldingen van kleine kinderen. Ver der een gewone kleurentelevisie en een echt Engels doorzakbed: zo'n antieke twijfelaar waarin ie elkaar ook ongewild steeds weer tegenkomt. „Emma is extra, maar niet elke nacht", zegt Wright. Angela, een kamermeisje, werkt al jaren in de Scole Inn. Zij zegt „very religious" te zijn maar ook enorm in spoken te ge loven. Tijdens een rondleiding: „Emma is in het midden van de zeventiende eeuw door haar jaloerse echtgenoot om het leven gebracht. Opgehangen, aan die balk daar. Bah, er zit een spin. De kamer wordt ook zo weinig gebruikt. Mijn col lega's en ik komen hier ook niet graag. Behelpen Het schijnt dat Emma overspel heeft ge pleegd met een aardige soldaat. Een kus je of zoiets, niets meer dan dat. Haar man kon dat niet uitstaan en nam gelijk rigoureuze maatregelen. Omdat ze daar tot op de dag van vandaag enorm boos om is komt ze af en toe even langs. En voordat het licht wordt is ze weer weg". Hotelier Wright: „Ik heb er een lieve duit voor over als Emma vertrekt. Vaste klanten willen meestal niet in kamer 2". Maar in een folder maakt hij wel recla me voor Emma. Wright: „Engelsen zijn erg gevoelig voor spoken. Bij jullie is het wat dat betreft behelpen. Britse Ghosthunters vinden ruiters zonder hoofd, groene dames, on aardige monniken en overspelige Em ma's heerlijk. Dat soort publiek over nacht ook geregeld in de Scole Inn. Er zijn herbergen met griezel-arrangemen ten. Ik waag me nog niet aan die onzin. Alhoewel. Nu levert room two me veel te weinig op". JOEL BATENBURG Dat in Argentinië nog wat te vieren valt is op zich al nieuws. Het gaat na melijk bijzonder slecht met dit eens zo rijke Zuidamerikaanse land. Zeker in economisch opzicht zijn de problemen talrijk. Inflatie, werkloosheid en schul den beheersen het dagelijks leven. Toch is er een gemeenschap waarmee het, te gen alle economische verdrukking in, redelijk goed gaat. Een oude Neder landse kolonie, waarvan de stichters precies honderd jaar geleden voet aan wal zetten. In Tres Arroyos wordt daar om deze maand gefeest. Om het Hol landse verleden te onderstrepen, is het belangrijkste cadeau aan de bewoners van de stad een metershoge molen. NEDERLANDSE KOLONIE IN ARGENTINIË VIERT 100-JARIG BESTAAN TRES ARROYOS - In het tele foonboek van Tres Arroyos staan de volgende namen: Boonstra, Zijl stra, Groenenberg, Verkuyl, Van der Horst, Tiemersma, Van Strien. Zo'n namenlijst oogt vertrouwd. Het lijkt dat je niet m Argentinië, duizenden kilometers ver weg van huis bent. Maar dat is schijn: Alfre do Zijlstra, Cornelio Terpstra of Humberto Diego Groenenberg spreken geen woord Nederlands. En weten net zo weinig van Hol land af als andere Argentijnen. Tres Arroyos, vijfhonderd kilometer ten zuiden van Buenos Aires, heeft dat ste reotiepe Zuidamerikaanse uiterlijk. Een groot plein in het centrum van de stad, omlijst door kathedraal en stadhuis en met in het midden een standbeeld van een trots ogende José Marti, bevrijder van Argentinië. Tres Arroyos is een van die saaie provinciesteden gelegen in de onmetelijk grote pampa van Argentinië, telt zestigduizend inwoners, onder wie heel veel boeren. Het waait er altijd. Toch is de stad minder doorsnee Argen tijns dan ze oogt. Want waar anders vind je een Hollandse school, een Gere formeerde Kerk en zie je zoveel blonde koppies op straat? Welke provinciestad in Argentinië telt 2500 inwoners met een Nederlands paspoort en heeft een consu laat van het Koninkrijk der Nederlan den? V er wachtingen In 1889 kwamen in deze streek honder den Nederlanders aan. Arme landarbei ders uit West-Friesland, Zeeland en Gro ningen. Vol hooggespannen verwachtin gen om een nieuw bestaan te gaan op bouwen. Hen was door een uit Argenti nië komende landheer het Zuidameri kaanse continent afgeschilderd als een paradijs met onbegrensde mogelijkheden waar je rijk kon worden en het goed toe ven was. Maar dit wervende verhaal was niet overeenkomstig de werkelijkheid. In plaats van de door de grootgrondbezitter beloofde huizen moesten de emigranten onder wat zinkplaten of in plaggen hut ten verblijven. Ook van de toegezegde ploegen en zaaizaden zagen de nieuwe kolonisten niets. Ten einde raad begon nen enige Nederlanders 'Argentinië met de schop' te bewerken. De teleurstelling onder die eerste groep emigranten was dan ook groot. Evenals het heimwee. Bovendien raakten door de miserabele omstandigheden en het vreemde voedsel (nauwelijks groente en altijd vlees) velen ziek. Met name kinderen en pasgebore nen stierven aan ingewandsstoornissen. Velen gingen terug. Sommigen konden zo'n reis echter niet meer betalen en wa ren gedoemd te blijven. Maar het doorzettingsvermogen van die achterblijvers bleek groot te zijn. Zij gin gen werken in de stad of vertrokken naar andere landbouwgronden. Vrucht baar was de pampa overal. Aangeboden leningen om werktuigen, zaaigoed en le vensmiddelen aan te schaffen, werd door de boeren in Tres Arroyos koppig afge slagen: de calvinistische afkeer van schulden was nog lang niet verdwenen. Desondanks kwamen de boeren vooruit en overleefde de Nederlandse gemeen schap van blijvers en afstammelingen van de emigranten. Veel van hen wer den landarbeiders of zetten kleine boer derijtjes op in de onmiddellijke omge ving van Tres Arroyos. Pionier De Nederlandse kolonisten wilden met Argentijnen (meestal oud-Spanjaarden) niets en met het katholicisme nog min der te maken hebben. Er werd onderling getrouwd en men had een gebouwtje dat als pastorie diende en waarin een lokaal was ingericht om zondags kerkdienst en in de week school te houden. In 1908 werd hun Gereformeerde Kerk zelfs door een dominee uit Nederland geïnsti tueerd. Zo probeerden de emigranten om de Ne derlandse cultuur te transplanteren op de pampa van Argentinië. De gerefor meerde gemeenschap groeide: een ande re Nederlandse emigrantenkolonie huur de stukken land in de omgeving van Tres Arroyos en verhuisde met haar hele hebben en houwen naar deze provincie stad. De dominee uit Buenos Aires maakte bovendien regelmatig, en niet zonder succes, in Nederland propaganda voor emigratie naar Tres Arroyos. De 74-jarige Leendert Ouwerkerk uit Aalsmeer is één van die pioniers. In 1937, op 22-jarige leeftijd, vertrok hij naar Argentinië. „Ik had een werkcon tract voor een jaar bij een grootgrondbe zitter. De overtocht moest ik zelf beta len. Die kostte 210 gulden. Het leven hier viel erg tegen. Pas later besefte ik dat ik eigenlijk nooit had moeten emi greren. Ik ben er gewoon het type niet voor". In tegenstelling tot veel andere emigran ten in Tres Arroyos bleef Ouwerkerk bij na zijn hele leven een boerenknecht. Een eigen bedrijf heeft hij niet van de grond kunnen krijgen. „In Nederland zou het me waarschijnlijk makkelijker zijn afgegaan. Maar dat is achteraf praten. Velen zijn hier tenslotte wel goed terecht gekomen, hebben nu grote landerijen van vijf- tot zevendui zend hectares. Ik bleek echter geen on dernemer te zijn en heb het nooit verder dan opzichter gebracht. In 1970 werd ik invalide door slijtage aan de gewrich ten". Ordinaire katholieken „Nederlanders vonden Argentijnen maar ordinaire katholieken en wilden niets met hen te maken hebben. Maar dat de Nederlanders hun eigen cultuur in Tres Arroyos konden behouden bleek een il lusie", legt honorair-consul en KLM- agente in Tres Arroyos, Ida van Ma- strigt, uit. „Hoewel de Gereformeerde Kerk nu nog ruim tweehonderd belijdende leden kent zijn de diensten in het Spaans. Zeker van de derde generatie spreekt niemand meer Nederlands. Er is nog wel elke zon dag een Nederlandstalige kerkdienst want er zijn nog circa 25 emigranten die geen Spaans spreken. Maar die zijn allen boven de zeventig en die groep is aan het uitsterven. Vroeger vormden de emi granten een afgesloten kring. Nu is alles geïntegreerd. De kinderen krijgen Argen tijnse vrienden en vriendinnen, gaan na de Nederlandse school verder studeren in Buenos Aires of het dichterbij gelegen Mar del Plata. Het zijn Argentijnen ge worden. Er wordt thuis dan ook alleen maar Spaans gesproken". In het officiële lesprogramma van het Collegio Holandes is Nederlandse cul tuur en geschiedenis niet opgenomen. „Nederland wordt alleen in de aardrijks kundelessen over Europa behandeld. Net als op elke andere school", zegt di rectrice Sylvia Zijlstra de Tiemersma. Ruim tweehonderd leerlingen telt het Collegio Holandes. De school heeft een regionale functie maar van het internaat wordt nog maar spaarzaam gebruik ge maakt. „Vroeger konden de ouders, die soms ver weg van de school werkten en woonden, hun kinderen niet dagelijks ophalen. Toen was het aan de school verbonden internaat onontbeerlijk. Nu zijn de meeste leerlingen afkomstig uit de stad en gaan gewoon 's middags naar huis". Een naam die onverbrekelijk met de Ne derlandse school in Tres Arroyos is ver bonden, is die van Cornelis L.F. Slebos. Hij bezorgde de school de goede reputa tie waardoor nu niet alleen de Neder landse ouders maar ouders van allerlei afkomst (Deens, Spaans, Italiaans) er veel voor over hebben (350 australes per maand - zo'n 25 gulden -) om hun kin deren op het Colegio Holandes te krij gen. Sylvia Zijlstra de Tiemersma: „We leg gen veel nadruk op morele en ethische aspecten. We zijn een christelijke school en geven godsdienst- en bijbelles. We zijn natuurlijk gebonden aan het lande lijk voorgeschreven onderwijsprogram ma. Daarin verschillen we weinig van de algemene scholen. Maar onze ethiek is anders". De mogelijkheid om als facultatief vak Nederlandse taal te krijgen bestaat nog wel. Maar slechts weinig leerlingen ma ken hier gebruik van. Dit jaar zijn het er slechts vijf. Toch lijkt in Argentinië de belangstelling voor het Nederlands te groeien. Zowel volgens de honorair-consul in Tres Ar royos als de ambassade in Buenos Aires neemt de vraag naar Nederlandse docen ten toe. Maar de reden is niet de Neder landse cultuur in Argentinië te behou den. „De situatie is nu omgekeerd in vergelij king met vroeger. Toen emigreerden Eu ropeanen naar Argentinië. Nu willen juist veel Argentijnen weg. Sinds 1955 hebben we hier geen immigrant meer ge had. En de economische crisis in dit land maakt de mensen momenteel rade loos. Zeker degenen die nog altijd een Nederlands of Deens paspoort hebben, willen (en kunnen dus ook) weg. Er zijn al zo'n veertig vijftig mensen vertrok ken. De overigen koesteren hun Neder landse of Deense paspoort. Het biedt hen de mogelijkheid om, mocht het hier nog slechter gaan, vandaan te kunnen", aldus Ida van Mastrigt. Trots Dat van die mogelijkheid op grote schaal gebruik zal worden gemaakt, lijkt vooralsnog niet het geval. Want in te genstelling tot de algemene economische misère in Argentinië gaat het met de af stammelingen van de emigranten in Tres Arroyos relatief goed. In 1938 is een kleine coöperatie opgericht die een succes werd voor de Nederlandse ge meenschap. Het is een kapitaalkrachtige en gezonde organisatie geworden, die zo wel granen van de boeren opkoopt als hen machines, levensmiddelen, zaaiza den en kunstmest verkoopt en bezit een eigen melkfabriek. In totaal hebben de leden van de coöperatie zo'n 20.000 hec taren land. Hun bedrijven zijn voorzien van moderne landbouwwerktuigen, goe de huizen, grote schuren, silo's of graan elevators. De grootste groep heeft een ei gen gemengd boerenbedrijf (veeteelt en landbouw). Daarnaast zijn er vee-en kip penhouders. Er is echter niets aan de coöperatie 'Alfa' dat nog Hollands aan doet. De directeur spreekt geen woord Nederlands en heet niet eens Zijlstra of Verkuijl. Carlos Alberto D'llano: „Nog maar weinig herinnert aan de coöperatie zoals die in 1938 door de Nederlanders is opgezet. Onze coöperatie heeft een hele evolutie doorgaan. Maar ten goede: jaarlijks neemt het rendement toe. We investeren veel, hebben momenteel landbouwingenieurs in dienst en gebrui ken de nieuwste technieken", aldus di recteur D'llano. De coöperatie draagt bovendien veel bij aan de financiering van de gereformeer de kerk en het onderhoud aan de Hol landse school. Dank zij de coöperatie staat er zelfs binnenkort in Tres Arroyos een gemeentelijk bejaardentehuis. Ida van Mastrigt: „Met niets, behalve hun handen, hebben de mensen hier een bloeiende gemeenschap opgebouwd. Via de kerk, de school en de coöperatie blijft j er nog altijd een sterk gemeenschapsge voel bestaan. Ook al is de band met Ne derland steeds minder aan het worden. Het succes van onze gemeenschap is de belangrijkste reden waarom we met trots dit eeuwfeest kunnen vieren". FRANS BOTHOF t 1 'W, Opvallend veel blonde koppies zijn er te zien op de speelplaats van het Colegio Holatides in Tres Arroyos. FOTO: CHARLOTTE BOS £eidóe@ou4ont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 28