Ljoebimovs Hamlet in Amsterdam Boeiend verteller Het is spannend iemand op te sporen via de radio' -J KUNST/ SPORT ËeidoeGouto/nt ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 PAGINA 21 Bijna drie miljoen gulden geveild door Yenduhuis DEN HAAG Tijdens de Pulchri-veiling van het Venduhuis der notarissen in Den Haag is dinsdag, woensdag en donderdag voor 2,9 miljoen gulden geveild. Uitschieters waren de werken „Place de l'Opera" van Charlet (42.000 gulden, twee keer de richtprijs) en een polderlandschap van Jan Willem van Borselen bracht 40.000 5ulden op. „Scheepshelling te Leiden" van acob Maris werd verkocht voor 48.000 gul den. Bij het porcelein ging een blauw-Japanse schotel ut de 17e eeuw voor 56.000 gulden in andere handen over. Voor de veiling was grote belangstelling. Meer dan zesduizend belangstellenden be zochten de kijkdagen voorafgaand aan de driedaagse veiling. KRO spoort verdwenen personen op HILVERSUM De actieve in breng van de kijker is onontbeer lijk bij het nieuwe KRO-program- ma 'Spoorloos'. „Het wordt een persoonlijk portret van zoekenden en gezochten", legt presenta tor Han van de Meer uit. „Het is geen amusement, geen informatie, het wordt puur drama. Spoorloos is een mogelijk heid om de geschiedenis te doen herle ven. Zo van: 'Hoe was het ook al weer?' of 'Goh, zat dat zo?" Han van de Meer heeft duidelijk veel zin in zijn nieuwe klus, die vrijdag 2 fe bruari 1990 voor het eerst op het scherm komt. 'Spoorloos' gaat steeds 75 mini- duren en is onderverdeeld in negen kelijkse uitzendingen. Al negentien jaar zendt KRO-radio het succesvolle programma 'Adres Onbe kend' uit, waarin luisteraars getuige zijn van een zoektocht naar een verloren ge waand familielid of kennis. 'Spoorloos' is hier mede door genspireerd, maar zal toch anders - vooral breder - van opzet „Wij willen graag in contact komen met mensen die op zoek zijn naar 'verdwe nen' mensen of groepen. De oproep moet echter wel in een bepaalde maat schappelijke context staat. Enkele voor beelden: 'Wie maakten er nog meer deel uit van de eerste emigratiegolf naar Ca nada, Australië of Nieuw-Zeeland? Wie zaten er in de eerste jaren nog meer op de allereerste kleuterschool in de Noordoostpolder?" Protest tegen sloop huis Theo Thijssen AMSTERDAM Het geboortehuis van Theo Thijssen, het Am sterdamse Tweede Kamerlid en onderwijzer die bekendheid kreeg door boeken als 'Kees de jongen' en 'Het grijze kind' wordt met sloop bedreigd. Het pand in de Jordaan moet volgens het bestemmingsplan plaats maken voor nieuwbouw. De stichting Theo Thijssen heeft protest aangetekend tegen de plannen. De kleindochter van de in 1943 overleden schrijver, R. Biesma-Thijssen, zal op zaterdag 25 november demonstratief de twee jaar geleden geplaatste gedenksteen van de gevel van het pand aan de Eerste Leliedwarsstraat verwijderen. Volgens de stichting doorkruist het voornemen de vergevorderde plannen om in het pand een museum te vestigen. De sloop zou noodzake lijk zijn omdat anders het volgens het bestemmingsplan noodza kelijke aantal vierkante meters voor een nieuwbouwproject niet wordt gehaald. De actie wekt bij de gemeente enige bevreemding. Het pand is van eind 1987 tot eind 1989 inzet geweest van een onteigenings procedure die de weg moest vrijmaken voor de nieuwbouwplan- nen, aldus een woordvoerder. „De protesten lijken ons dus aan de late kant." ROTTERDAM Vragen waarom ze naar Neder land kwamen, welke dachten aan mooie inveS' teringen er achter zaten, verstommen op slag bij het zien van de opnieuw verbijsterende tentoon stelling die het Rotter- damse museum Boymans van Beuningen i in huis heeft gehaald: Van Titiaan tot Tiepolo, Itali aanse schilderijen uit de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw, die om uiteenlopende redenen in Nederlands bezit kwamen en dat bleven. Boymans hing de schilderijen i op in elf zalen, verdeeld naar plaats van herkomst: Venetië, Genua, Bologne-Ferrera, Flo- rence-Siena, Rome, Napels en j in de laatste zaal: Het stilleven. Soms niet te geloven zo mooi, dan weer van dien aard dat een beetje doorlopen geen kwaad kan. Natuurlijk is een expositie, waar en van wat dan ook, al- tijd in de eerste plaats bedoeld j om publiek te boeien, in staat van schoon alarm te brengen; men komt in stilte en gaat verrijkt en vol mooie, nieuwe indrukken huiswaarts. Dat is Paolo Veronese: Portret van Danie Ie Barbaro. Evaristo Baschenis: Stilleven met muziekinstrumenten. i dit f 1 ook 3 toevoeging: de belangstel lende gaat vergelijken. Eerst met bekend Italiaans, dan met de Hollandse meesters en dén pas valt op, dat die Venetiërs toch over iets meer durf en vaart beschikten dan de colle ga's in andere Italiaanse ste den. Waarop die collega's post- AMSTERDAM Leicester Haymarket Theatre geeft van 11 tot en met 14 december in de Stadsschouwburg in Am sterdam vijf voorstellingen van Shakespeares Hamlet in de regie van de spraakmaken de Russische regisseur Joeri Ljoebimov en in het opvallen de decor van de Rus David Borowsky. De première was op 19 sep tember. Ljoebimov leidde twintig jaar het Taganka The ater in Moskou voor hij in 1984 uitweek. Hij deed ook toen al veel bijzondere regies die invloed hadden op het Eu ropese theater. Ljoebimov schroomt niet de teksten van Shakespeare te bewerken. Hij werd dan ook bekend met voorstellingen naar bestaande stukken, onder andere van Boelgakov en Dostosjewski. Borowsky liet voor het toneel een beeldbeheersend gordijn breien. NK estafette in zwembad De Zijl LEIDEN -Eemsrobben uit Delfzijl verdedigt zondag 26 november zijn titel tijdens de winterclubkampioenschappen estafette, die in zwembad De Zijl worden gehouden. Alle toonaangevende zwemvereni gingen van Nederland doen mee en treffen elkaar in een dames- en een herenklasse ment. Er worden vijf estafettes gezwommen: vier keer hon derd meter wissel-, rug-, school- en vlinderslag en tien keer honderd meter vrije slag. De vereniging die na deze vijf estafettes de snelste totaaltijd heeft gemaakt, mag zich kam pioen van Nederland noemen. De wedstrijden beginnen om 14.15 uur. Interland bij Alecto LEIDERDORP Op het veld van LSC Alecto in Leiderdorp wordt woensdag 22 november een hockeyinterland gespeeld. Vanaf 19.00 uur komen de na tionale damesteams van Ne derland en Engeland tegen el kaar in actie. Het terrein van Alecto ligt in sportpark De Bloemerd. huum terugslaan met werk om van terug te deinzen. Carlo Magini bijvoorbeeld doet dat met z'n 'Stilleven met flessen'; zo geweldig stoffelijk, met zo'n overdonderend vakmanschap, dat zijn magie met verf nog lang na sluitingstijd blijft door werken. En hij is warempel niet de eni ge; de bezoeker zal zijn vingers met moeite kunnen bedwin gen bij Fieravino's Stilleven met fruit, borden en schalen op een Smyrnakleed: het zal hem of haar niet lukken de pluisjes van het kleed te trek ken. Niet alleen is dat niet toe gestaan, de hoogopstaande FOTO: TOM HAARTSEN pluisjes zijn van gewoon platte verf. Het is in hoge mate kunstzinnig bedrieglijk opge- En zo biedt elke zaal wel wat; kon men zitten, men zou van zijn stoel vallen. Bij de vrek van Allessandro Magnasco (Milaan en Florence, begin 1700), De Annuciatie van Tin toretto (1580), Faun en nimf uit de school van Titiaan en 'Jongen met honden' van Titi aan zelf (Venetië), of Sisphus van Antonio Zanchi, Venetië (ong. 1660), die de arme zon daar de steen niet de berg op laat rollen, maar hem het zwa re geval op de schouders te dragen gaf. Meesterwerken van de hoogste soort; daar staat deze tentoon stelling bol van. Maar tegen over zo veel fraais: die scherp- getekende vrek, dat verbeten ingehouden gevecht tussen Faun en nimf, de verstilde schoonheid in De Annuciatie en al dat andere, staat ook werk dat deze tijd wellicht ka pitalen zal vertegenwoordigen, maar aanzienlijk minder beroep doet op persoonlijke in teresse: het lijkt te veel op werk dat voor veel geld open bare gebouwen moet opsieren, of in ander opzicht representa tief moet werken. Ze zijn fraai en goedgemaakt en nog verfijnd óók, die Ma donna's, de engelen met en zonder vleugels, de zoete land schappen met en zonder baad sters, de volksoploopjes en kindermoorden. En de des kundigen kunnen er vast en zeker een hele hoop uit halen, maar de argeloze bezoeker zal er een ogenblik beduusd naar kijken om zich, wellicht tjonge jonge wat een werk verzuch tend, verder te spoeden. Maar dan nog. Wie ook een beetje deskundig huiswaarts wil keren, wordt in zoverre door het museum geholpen, foto: frequin dat vrijwel alle schilderijen naar plaats van herkomst zijn opgehangen en dus naar school en sfeer. Bovendien zijn van de meeste schilders meer werken uitgestald, waardoor vergelijken tot de mogelijkhe den behoort en men na afloop de kijktijd wellicht MILAAN De pianist Vladimir stoffelijke resten van Horowitz opgebaard Foto: Wanda Horowitz, de weduwe van de Horowitz, die afgelopen zondag in in het befaamde theater La Scala. Gister- zondag overleden pianist, houdt zich met zijn huis in Manhattan (New York) ochtend kreeg het publiek enkele uren de moeite goed, bij de begrafenis van haar overleed is gisteren in Milaan he- Selegenheid om aldaar afscheid van de man, gisteren in Milaan, overieea, is gisteren in ivniaan oe grote pianist te nemen De laatste rust_ graven, in het familiegraf van mae- plaats van Horowitz is gelegen vlakbij het foto: epa stro Arturo Toscanini. graf van zijn enige dochter, Sonja, die in 1975 overleed. Zijn weduwe Wanda, de sloot haar man bij te laten zetten in het Voorafgaande aan de begrafenis lagen de dochter van wijlen Arturo Toscanini, be- familiegraf van de Toscanini's. Bax winnaar Beneluxbeker HASSELT Het zaal- voetbalteam van Bax is gisteravond in het bezit gekomen van de Benelux beker. De landskampioen uit Voorhout won in Has selt ook de tweede wed strijd van de Belgische ti telhouder. Nadat een week eerder de ontmoe ting met Hasselt in eigen huis in 4-2 eindigde, werd het ditmaal 1-2. Hasselt kwam sterk uit de startblokken. Al na vier minu ten spelen keken de Voorhou- ters tegen een achterstand aan. Een goede Belgische combina tie werd doeltreffend afgerond door aanvoerder Philip van der Straten. Ook daarna be hield Hasselt het betere van het spel. Aan de andere zijde bood het aanvallende spel van Hasselt keeper Ed Zuidhoek mogelijkheden om voor Bax uit te groeien tot man van de wedstrijd. Naar mate het duel vorderde, vormde de doelman een steeds grotere sta-in-de- weg voor de Belgische voor hoedespelers. Ondanks dat Bax met de rug tegen de muur leek te staan, creeerde het team zich via counters enkele goede mogelijkheden. Uit een van die kansen schoot Hennie Koet Bax weer langszij. Het resterende deel van de eerste helft werd ontsierd door het negatieve optreden van scheidsrechter Laforgia. Na de thee besloot Hasselt over te schakelen op een nog offesievere speelwijze. Zo schoof de keeper mee naar vo ren om als vijfde veldspeler te fungeren. Het zou uiteindelijk een averechts effect tot gevolg hebben. Een goed uitgespeelde Bax-aanval over de as van het veld werd door Hans van Leeuwen met een hoog schot afgerond, 1-2. Diezelfde Van Leeuwen en Hennie Koet zou den later nog kansen krijgen om de marge te vergroten, maar schoten over of vonden de Belgische keeper op hun weg. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. Nieuwe hoofdsponsor Twintig van Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Het voortbestaan van de 'Twintig van Alphen', de wed strijd die geldt als de openings- klassieker van het wegseizoen, is voorlopig verzekerd. Het in Alphen gevestigde textielbe drijf Zeeman treedt de komen de drie jaar als hoofdsponsor van het atletiekevenement op. Gistermiddag werd dat op een persconferentie bekend ge maakt. Over de hoogte van het sponsorbedrag wilde het be drijf geen mededeling doen. De Twintig van Alphen wordt gehouden op zaterdag 10 maart. Het programma ver meldt komend jaar voor het eerst ook een zogeheten busi- nessloop. Dit is een wedstrijd over vijftien kilometer voor bedrijfsteams. Zeker wanneer men zich ook de bijbehorende catalogus aan schaft; want die is uitermate compleet en bovendien ge schreven in een voor ieder woord voor woord te volgen stijl. Waarvoor respect. FRITS BROMBERG Residentie Orkest onder leiding van Peter Gülke met werken van Schu in Bernard Zweers. Solist: Het centrale punt in het pro gramma van het extra concert dat het Residentie Orkest gis teravond gaf was de Stad Leipzig. Schumann's Manfred- ouverture ging in 1852 te Leip zig in première en ook zijn cel loconcert klonk hier, in 1860, voor de eerste maal. Een voor het muziekleven belangrijke stad, dat was ook de mening van Bernard Zweers die daar zijn compositorische studie voltooide. Van Zweers klon ken gisteravond twee delen uit zijn honderdjarige symfonie „Uit mijn vaderland". Gastdirigent bij het Residentie Orkest, dat het eerste concert gaf na de succesvolle toernee, was Peter Gülke (55), chefdiri gent van de opera te Wupper- tal. Dirigent en orkest hadden aanvankelijk verschillende meningen over het te volgen tempo in de Manfred-ouvertu- re, maar naarmate de weerga ve vorderde werd men het eens. Echt opbloeien deed de vertolking niet. Schumanns celloconcert werd gespeeld door solocellist Svia- tostav Zagursky, een tempera mentvol en warmbloedig mu zikant. Hij kruipt in zijn in strument, smelt hoorbaar weg bij gevoelvolle passages, gaat de compositie vol overgave te lijf en levert een gevecht met de materie. Een gevecht dat hij dank zij zijn techniek en muzikaliteit royaal op punten De honderdjarige symfonie van Zweers wordt nu en dan uit de kast gehaald en afge- poetst. In zijn tijd genoot hij waardering van dirigenten als Kes en Mengelberg en zijn naam pronkt in het Concertge bouw. De symfonie werd door het Residentie Orkest opgeno men in de platencassette „400 jaar Nederlandse muziek", om programmatische redenen gin gen gisteravond deel 1 (In Neerlands wouden) en deel 4 (Ter Hoofdstad). Zweers heeft weliswaar zijn oor te luisteren gelegd bij zijn grote (Duitse) kunstbroeders, maar hij weet melodieus en boeiend te ver tellen. Breedsprakigheid kan hem niet ontzegd worden, maar zijn landschapsbeelden en stadsgezichten zijn kleur en sfeerrijk. ADRIAAN HAGER Marjolein Macrander. foto: dijkstra MARJOLEIN MACRANDER PRESENTEERT DE ZALIGE LIEFDESLUN: De Zalige Liefdeslijn. Informatief Actrice Marjolein Macran der is doorgestoten tot in het hart van het Hilver sum. De jonge vrouw, die afgelopen seizoen voor de KRO het „Kinderkookca- fé" mocht presenteren en die te zien was in de VARA-serie „Nieuwe Bu ren" wordt een van de presentatoren van „De Za lige Liefdeslijn", een ra dioprogramma over lief desbelevenissen. Behalve hoorbaar op de radio zal ze binnenkort opnieuw zichtbaar zijn op de televi sie. Ze speelt mee in de serie „De Brug", die de KRO vanaf 9 februari in acht delen gaat uitzenden. Daarnaast gaat ze mee werken aan een theater- produktie van de Amster damse stichting De Trap die volgend jaar te zien zal zijn in het land. Vanaf 12 november staat de 24-jarige Marjolein samen met Jeroen Kosterman luisteraars te woord die via de ether lief devolle belevenissen kwijt wil len, die antwoorden zoeken op schijnbaar onoplosbare, amou reuze problemen of die op zoek zijn naar een verloren liefde. Marjolein Macrander hoopt die antwoorden te kun nen geven, „al besef ik dat je met dit soort dingen donders moet oppassen. Maar aan de andere kant is het ook span nend iemand op te sporen via de radio". Spanning Marjolein Macrander is via een screentest voor „Gezien", een toekomstig KRO-televisie- programma. terecht gekomen bij het programma. „Radio- programmaleider Paul van de Lugt zocht een medepresenta tor voor „De Zalige Liefdes lijn" en zag mijn hoofd op de beelden van die test. Ik heb proefopnamen gemaakt en toen was het een kwestie van wachten en wachten. Je bent op een gegeven moment net een elastiekje, zóveel spanning voel je", verzucht ze. Nadat het „héérlijke" verlos sende woord kwam, kon ze zich opmaken voor haar eerste uitzending. Marjolein: „Dat ik bij „De Zalige Liefdeslijn" wil werken, heeft te maken met de heel bijzondere sfeer die er hangt, hoewel er toch alleen maar een microfoon en een stoel staan. Er gebeurt iets spe ciaals tussen de presentatoren onderling. Je bent echt met el kaar aan het acteren, ook naar de luisteraar toe". Of ze genoeg ervaring heeft opgedaan op amoureus gebied om de luisteraar van advies te dienen, weet ze niet. „Net als ieder ander houdt liefde mij bezig. Het is toch een van de wezenlijkste dingen van het bestaan. Ik voel mij soms ook heel gelukkig, of juist heel erg verdrietig. Al die dingen ken ik natuurlijk ook. Wat mij misschien geschikt maakt voor dit programma is, dat ik niet op mijn mondje ben gevallen... Weet je wat het gekke is? Ik ben eigenlijk heel erg verle gen, juist om dat te verbergen kan ik heel veel praten". Schielijk voegt ze er aan toe: „Ik kan heel erg goed blozen, hoor, best een beetje verve lend soms". Sfeer Een speciale rol heeft ze voor zichzelf niet gereserveerd in „De Zalige Liefdeslijn". Ik zal boven alles proberen de sfeer goed te houden. We hebben een goede formule in handen. Ik besef dat ik mede bepaal welke kant die op gaat, je hebt een belangrijke verantwoorde lijkheid". Als zij een succes is in „De Za lige Liefdeslijn" zou ze wel eens kunnen gaan behoren tot de categorie „bekende Neder landers". Paul de Leeuw, een van haar voorgangers in het programma, is nu ook een na tionale grootheid. Vol afgrij zen: „Ach. beroemd of bekend zijn is in Nederland zo relatief. Ik hoop dat ik nooit bekend zal worden om andere dingen dan mijn werk. Ik heb geen behoefte in die rare blaadjes te staan, die zo graag willen weet. wat ik allemaal heb uitge spookt in mijn leven. En bij al' die leuke spelletjes met die be-! roemde Nederlanders, waarbij, je in een badpak door de mod der moet kruipen, zul je mij ook nooit zien. Die wens ik niet te gebruiken voor mijn Nooit". ARVID VAN DER WOLF sportuitslagen (Chi)-Coene (Nedj der Knaap (Ned) 11-2, opgegeve 5) - 1,216 en 0,611. Dielis (Bel) - Mül- ler (BRD) 3-1 (15-7 15-4 9-15 15-7) - *.233. Kobayashl (Jap) - Gil- 5e koers, (2600 mm): 1 Cita de Bloomerd (W.Velis) 3.36.3 1.23,2, 2. Agostinho Mendel. 3. Champ Rotary. Niet gestart: Nr. 3 ((Treize Mai) en nr. 4 (Anjo Renka). Toto: winnend 1,40, plaats 1,20 1,30, koppel 1,90 trio 5,80 /Pn„\_iai irhil 60 ,t<>0^•• (1609 m): 1 JJé M,rac|e (Eng)-Le, (Chi) (H,Grift) 2.09,7 1.20,6, 2. Debora Dur- sels (Bel) 3-1 (15-13 10-15 15-13 15- 2)- 1,037-0,826. HANDBAL Toernooi om Polar Cup Noorwegen-Denemarken 23-13, Jong Kleintjens 8, Mouton 4, Thorsen, Geitz, Van de Meer en Van Velzen allen 2, Kerssens en De- keling t (Cedera), nr. 8 (Cartouche D). Toto: winnend 1,50, plaats 1,10 1,20 3,40, 8e koers, (1609 m): 1 Zlmrod B (E.T- heunissen) 2.10,1 - 1.20,9, 2 Abbado trio 327,70. 9e koers, (2100 m): 1. Caresse Heidia (H.Grift) 2.54,0 - 1.22.9, 2 Capsella 10e koers, (2100 m): 1. Zamzam For tune (H.Grift) 2.45,0 - 1 18.6. 2. Win ston Jac, 3 Zenith Nora. Niet gestart: W5: 7-10-1-2-8 440,40 Omzet (Ned) - Rantaperkion Isku (Fin) 3-0 (15-5 15-11 15-2). Eerste wedstri|d: 3-1 voor ZVH. ZVH plaatst zich voor Nr. 12 (Dandy du Lombart) koppel 8,40, trio 27,10 3e koers, (1609 m): 1. Upper State Road (H.Grift) 2.07.4 1.19,2, 2. Cindy M. 3. Captain Eden. Niet gestart: Nr 6. (Cas Buitenzorg). Toto: winnend 1,00, plaats 1,00 1,70, koppel 3.30. trio 11.10 koers, (2100 m): 1. Belmondo O IJSHOCKEY Competitie Den Bosch-Rotterdam 2-7 (0-1 0-2 2- 4). Scheidsrechter: Scheidsrechter: Engelsman Toe schouwers: 800 Strafminuten: Nijme gen 10; Tilburg 18. Topscorer Nijme gen: Henrie Stoer 2; Tilburg: Koebijl 2. Utrecht-Geleen 3-1 (0-0 2-0 1-1). Scheidsrechter: Tuinman Toeschou- 750 Strafminuten Utrecht 18; nend 1.50. plaats 1,20 1,30, koppel Geleen 18 Topscorer Utrecht Col- 5.50. trio 25,60

Leidse Courant | 1989 | | pagina 21