Sprankje hoop voor tegenstanders puinstortplaats Seicbelie Gou/tcmt Bedrijf maakt te veel herrie LEIDEN OMGEVING CeidócSomant ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 PAGINA 15 Financiële steun voor speeltuin DYV SASSENHEIM De speeltuinvereni ging DVV uit Sassenheim krijgt 14.255 gulden subsidie van de gemeente om een opslagruimte annex werkplaats te bouwen. Het gebouw kan in de zomer maanden gebruikt worden voor klein schalige activiteiten. In de winter maanden kunnen de speelwerktuigen in het nieuwe pand worden opgeslagen. Het nieuwe pand kost 47.515 gulden. Ruim de helft daarvan wordt door de vereniging zelf opgebracht. Naast de bijdrage van de gemeente hoopt de ver eniging op financiële steun van het Na tionaal Jeugdfonds Jantje Beton. De ge meenteraad neemt dinsdag een beslis sing over de subsidie aan de speeltuin vereniging. Jeugdbeleid Warmond staat ter discussie WARMOND Progressief Warmond houdt dins dagavond vanaf acht uur 't Trefpunt een thema avond over .jeugdbeleid in Warmond". Met jonge ren wordt gediscussieerd over hun belangen en over de manier waarop deze door gemeente en an dere organisaties worden behartigd. Vertegen woordigers van deze organisaties zullen ook aan wezig zijn. Vanwege het vertrek van wethouder C E. Dalhuisen naar Bennebroek wordt de inlei ding over het Warmondse jeugdbeleid verzorgd door de heer Duijnhoven. Tevens wordt gesproken door H.J. Bruggeman, medewerker van de afde ling welzijnszaken van de gemeente Ridderkerk en docent aan de Bestuursacademie Zuid-Holland. Zijn inleiding gaat over de mogelijkheden van kleine gemeenten voor het voeren van jeugdbeleid en de te verwachten ontwikkelingen in de jaren '90. Alkemadese vrouwen willen op normale tijden wassen ALKEMADE Een groep van veertig huis vrouwen, voor het merendeel uit Roelof- arendsveen, heeft in een brief aan het ener giebedrijf EWR geprotesteerd tegen het voor genomen afschaffen van het goedkope elektri citeitstarief op werkdagen tussen 12.30 tot 15.00 uur. De vrouwen zijn boos omdat ze ge bruik maken van het goedkope tarief om de gezinswas te draaien. Wanneer zij na 1 januari van het goedkope tarief gebruik willen ma ken, moeten zij 's nachts en in het weekeinde gaan wassen. Dat betekent overuren en onno dige nachtelijke geluidsoverlast voor hun bu ren. Als het EWR het goedkope middagtarief niet wil handhaven moeten er op andere tijd stippen overdag goedkope electriciteit zijn. De maandagochtend en vrijdagmiddag lenen zich daarvoor het beste. Hoorziting over welzijnsprogramma KATWIJK Het voorontwerp wel zijnsprogramma 1990 staat maandag avond centraal tijdens een hoorzitting in het gemeentehuis. De bijeenkomst in de blauwe zaal begint om acht uur. Voor de eerste maal geldt dit jaar voor de verenigingen de gewijzigde reserveregeling. Dit betekent dat de mogelijkheid bestaat dat men over het jaar 1988 te veel ontvanjgen subsi die moet terugbetalen. Blijkt uit de rekening dat een vereniging te veel subsidie heeft gekregen, dan mag een algemene reserve worden gevormd tot maximaal tien procent van de door de gemeente geaccepteerde uit gaven. De rest moet worden terugbe taald. Afscheid van C. Dalhuisen WARMOND Mevrouw C.E. Dalhuisen-Polano, de nieuwe burgemeester van Benne broek, neemt aanstaande maandag officieel afscheid van de gemeente Warmond. Dan wordt er in het gemeentehuis aan de Herenweg 109 een bui tengewone raadsvergadering gehouden, die om drie uur be gint. In aansluiting op de bij eenkomst wordt van half vijf tot zeven uur een openbare re ceptie gehouden in de hal van het gemeentehuis, waar ieder een afscheid kan nemen van de wethouder Dalhuisen. Nieuwe tips over vermiste student PIJNACKER Rechercheurs van de rijkspolitie in Pijnacker stellen een onder zoek in naar de betrouwbaarheid van een achttal tips over de student Leon Steen voorden (20) die sinds vorige week don derdag wordt vermist. De tips kwamen gisteren bij de politie binnen naar aanlei ding van berichten in enkele dagbladen. Over de aard van de tips wilde de politie verder geen mededelingen doen, maar volgens een woordvoerster worden alle tips ernstig genomen, vooral nu het eigen onderzoek van de recherche op een dood spoor is aangeland. De student vertrok donderdag 2 november op de fiets uit Delft op weg naar zijn woonplaats Pijnac ker, maar daar is hij niet aangekomen. DEN HAAG/LEIDER DORP De tegenstan ders van de puinstort plaats in het Leiderdorpse Doesgebied hebben gister middag weer enige hoop jekregen. Dat kwam door iet optreden van staats raad M. van der Stoel, de voormalig minister van buitenlandse zaken, tij dens de behandeling van de bezwaren bij de Raad van State. De goedkeuring van het be stemmingsplan Doesgebied door de provincie stond dit keer centraal. De Zuidholland se Milieufederatie, de Werk groep Milieubeheer Leiden en de Stichting Het Zuidhollands Landschap hadden zich in de strijd geworpen. Staatsraad Van der Stoel vroeg zich of de •rovincie Zuid-Holland echt iehoefte heeft aan een relatief kleine puinstortplaats in Lei derdorp, terwijl de grote be staande stortplaatsen Zoeter- meer-West en Hoge Bergsche Bos waarschijnlijk worden heropend en er een grote stortplaats in het Rijnmondge bied binnen enkele jaren opengaat. Daarbij is de ver wachting dat door hergebruik de hoeveelheid afval in de ko mende decennia zal afnemen tot de helft. Ook de noodzaak van zandwinning naast de stortplaats werd door de heer Van der Stoel, en tevens door de staatsraden Polak en Dor- hout met een kritisch oog be keken. „De aanpak van de mi lieuproblemen heeft in de af gelopen jaren steeds meer na druk gekregen. Ik wijs dan al leen al op het Nationaal Mi lieubeleidsplan. De provincie gaat met dit beleid tegen alle ontwikkelingen in, ook tegen het eigen beleid dat bijvoor beeld zandwinning uit zee voorschrijft", aldus Van der Stoel. Geen raad De provinciale woordvoerster mevrouw De Haas bleef echter vasthouden aan de Leider- dorpse stortplaats. „De provin cie Zuid-Holland weet zich geen raad met het afval. Soms moet dat al naar het buiten land worden afgevoerd. De Leiderdorpse stortplaats is als tussenoplossing noodzakelijk. De heropening van bestaande stortplaatsen zal niet vlot ver lopen, terwijl de nieuwe stort plaats Lickebaert mogelijk pas over vijf jaar in gebruik kan worden genomen". De Leiderdorpse wethouder J. den Boeft van ruimtelijke or dening voegde een geheel nieuw element toe aan de al jaren slepende discussie over de stortplaats. „De nabijheid van de Elisabeth Ziekenhuis wordt vaak genoemd als een doorslaggevend bezwaar tegen de stortplaats. Een oud be stemmingsplan biedt echter de mogelijkheid een rioolwater- zuiverinsinstallatie te bouwen op deze plaats, wat dat betreft is het ziekenhuis er dus nog goed vanaf gekomen. Een zui veringsinstallatie is immers permanent, de stortplaats heeft een tijdelijk karakter en zal dan overgaan in een aan genaam ogend recreatiegebied met struiken en bomen", aldus wethouder Den Boeft. De aanleg van de Leiderdorp se stortplaats is nagenoeg vol tooid. Het storten kan begin 1990 aanvangen. De uitspraak van de Raad van State is pas volgend jaar te verwachten. DEN HAAG/ ZOETER- WOUDE-RIJNDIJK Het bedrijf Christ Holland BV aan de Energieweg 5 in Zoeterwoude Rijndijk moet minder herrie ma ken, op straffe van een dwangsom van 1000 gul den per dag. Bewoners van de Nassaulaan hebben regelmatig geklaagd over geluidsoverlast en de ge meente Zoeterwoude heeft, na geluidmetingen, geconstateerd dat het be drijf op sommige tijdstip pen 72 Decibel produ ceert. Aangezien het bedrijf ondanks aanschrijvingen de uitstoot van geluid niet verminderde werd besloten tot het opleggen van een dwangsom op grond van de Hinderwet. Tegen dat besluit werd bezwaar aangete kend bij de Raad van State. De schorsingszaak werd gisteren behandeld. De achtërtuinen van de Nassaulaanbewoners liggen op veertig meter af stand van Christ Holland. Nor maal gesproken wordt er niet meer geluid gemaakt dan 50 Decibel bij de vervaardiging van de waterbehandelingsap- paratuur, die vooral aan lan den in de Derde Wereld wordt verkocht. Als de roldeuren echter openstaan neemt het geluidniveau aanzienlijk toe. Verder moet regelmatig met een kraan een voltooide instal latie in een container worden getakeld. De motor van die kraan maakt veel herrie. Het bedrijf heeft inmiddels een aanvraag ingediend voor een meer uitgebreide hinder wetvergunning. Gedurende dertig dagen per jaar wil het bedrijf de mogelijkheid heb ben meer geluid te mogen ma ken, als de kraan wordt inge zet. Op de zitting werd ge luidsoverlast door openstaande deuren tegengesproken. „Die deuren staan alleen bij warm weer tussen de middag wel eens open, en dan wordt er niet gewerkt", aldus de advo caat van het bedrijf. De woordvoerder van de gemeen te maakte niettemin melding van overmatig machinegeluid bij geopende deuren, bij de metingen geconstateerd. De gemeente Zoeterwoude voelt er weinig voor om op dertig dagen meer geluid toe te staan, zo werd gisteren dui delijk. Staatsraad Veldkamp trachtte te bemiddelen door het voorstel te doen dat Christ Holland steeds ontheffing vraagt om meer geluid te mo gen maken. De kraan hoeft op een dag nooit langer dan drie uur te werken. De vertegen woordigers van de gemeente toonden zich bereid deze aan vragen positief te bekijken. Voorop blijft echter staan dat de geluidsoverlast zoveel mo gelijk beperkt moet worden. Staatsraad Veldkamp zal op korte termijn uitspraak doen. Anneke Zoet ijvert voor behoud van warmte en inzet oude kruiszorg OUDE WETERING Een voorlichtingsavond over dementie is de eerste van een reeks activiteiten van de afdeling Alkemade van de „Stichting Aktieve Gezondheidszorg Piassen- gebied" (SAGA). De voorlichtingsavond is op dinsdag 21 november in Dorpshuis „De Alkeburcht" in Roelofarendsveen. Aanvang acht uur. Annie Zoet-van der Poel, oprichtster van de ge noemde kersverse stichting die beoogt het oude kruiswerk le vend te houden, vertelt dat er grote behoefte is aan meer kennis van het begrip „de mentie". „Door de toenemende vergrijzing van de Nederland se bevolking hebben steeds meer mensen in hun directe omgeving te maken met de menterende ouderen. Vooral zij die de zorg voor een de menterende oudere op zich hebben genomen hebben dage lijks te maken met gigantische praktische problemen. Deze voorlichtinsavond biedt hen de gelegenheid een beter in zicht te krijgen in dit ouder- domsverschijnsel". Annie is kruisverenigings vrouw in hart en nieren. Zelfs de grote centralisatie van kruisverenigingen in de regio, die leidde tot de oprichting van de professionele organisa tie Hart van Holland heeft haar liefde en inzet voor het kruiswerk niet aangetast. De samenvoeging van de regio's Alphen, Plassengebied en Rijnstreek leidde vorig jaar tot de totstandkoming van één grote Kruisvereniging met maar liefst 156.000 leden. Van de contributie a 42,50 per ge zin per jaar wordt een rijks daalder gereserveerd voor niet-AWBZ-gebonden activi teiten. Die betreffen dan voor al de belangenbehartiging van patiënten en specifieke voor lichtingsacties. Annie noemt er een stel: stop-roken-cursussen, voedingsvoorlichting, een cur sus ter bestrijding van slape loosheid, aids-voorlichting, borstzelfonderzoek, dementie, vrouwen-in-de-overgang, al ternatieve geneeswijzen en rugklachten. Geest Speciaal voor de organisatie van die voorlichtingsactivitei ten was Annie de initiatief neemster van de Stichting Ak tieve Gezondheidszorg Plas sengebied". Haar beweegreden was vooral dat de geest van het oude leken kruiswerk de centralisatie van kruisvereni gingen tot één grote professio nele organisatie, moest overle ven. Annie kent die geest door-en-door. Ze was zelf der tig jaar lang de stuwende kracht geweest achter het kruiswerk in Alkemade. Ze heeft gekozen voor de stich tingsvorm en niet voor een vereniging, „omdat een stich ting meer daadkracht heeft". Zelf is ze voorzitster gewor den. Uit het stichtingsbestuur is penningmeester Joop Lek uit Leimuiden afgevaardigde in het bestuur van Hart van Holland. „Zodoende houden we toch nauw contact met het professionele kruiswerk". In haar stichting Aktieve Ge zondheidszorg zijn afgevaar digden opgenomen uit alle deelnemende plaatsen in de regio. Dat zijn Leimuiden, Al kemade-West en -Oost, Ter Aar, Alphen, Zevenhoven, Aarlanderveen en Hoogmade. „We zoeken nog vertegen woordigers voor Nieuwveen en Nieuwkoop", laat Annie Zoet en passant weten. „We gaan de diverse activiteiten en de voorlichters onderling uit wisselen. Op die manier kun nen we heel praktisch werken. Ieder dorp heeft een vertegen woordiger in de grote organi satie Hart van Holland en te vens een plaatselijke activitei tencommissie. Zo blijft de plaatselijke betrokkenheid in stand, terwijl de kruiswerk- zaamheden modern en effi ciënt op afstand kunnen wor den georganiseerd. „Anders had Hart van Holland makke lijk van de bevolking kunnen vervreemden". De plaatselijke activiteiten commissies onderhouden nau we banden met andere maat schappelijke instellingen op lo kaal niveau, zodat niet langs elkaar heen wordt gewerkt. „In Alkemade bijvoorbeeld hebben we afgevaardigden in het bestuur van de Stichting Open Bejaardenwerk (SOB) en een in Stichting Alarmering Bejaarden Alkemade (SABA)". Plannen Annie heeft grootse plannen met haar „SAGA" (Stichting Aktieve Gezondheidszorg Plassengebied). Ze denkt ero ver cursussen te gaan organi seren met een breed scala aan nieuwe onderwerpen. „Langer wonen in eigen huis" bijvoor- Annie Zoet van de Stichting Aktieve Gezondheidszorg Plas sengebied: Plannen genoeg voor de komende jaren. FOTO: WIM VAN NOORT beeld. Of: „Omgaan met cara" of reuma. In het algemeen vraagt ze: „Wat denk je van: „Omgaan met tieners" of „ge- hoorbeschadiging in disco's" of alcoholgebruik". Annie Zoet heeft nog voor tientallen jaren plannen en ideeën in haar hoofd. Voor haarzelf is het het belangrijkste dat de warmte en inzet van het oude kruiswerk behouden blijven, „want dat is van levensbelang voor de ge zondheidszorg in het algemeen en voor een zorgzame samen leving in het bijzonder", aldus Annie Zoet-van der Poel. ELLEN VERHAAR ken, dat bij de volgende ont moeting een levende fakir onder den' grond zou worden gestopt die na het eindsignaal weer opgegraven zou worden. Duizenden sportliefhebbers en andere nieuwsgierigen stroomden toe en onder de toeschouwers ontstonden fa natieke fakir-partijen, van wie de eene zich sterk voor en de andere even hevig te gen eventueele verlenging van speeltijd bij gelijk spel verklaarde. Nadat voor den aftrap de fa kir met de noodige plechtig heid in den grond was ge stopt, precies onder de witte punt, waar afgetrapt wordt, werd de voetbalwedstrijd vol gens alle regelen der kunst gespeeld. Het publiek nam het den voetballers ditmaal niets kwalijk, dat spel en spelers zich bij voorkeur op het mid denveld handhaafden, zooals de verslagterm ongeveer luidt. Nadat er 90 minuten plus een kwartier voor de rust waren verstreken ademde iedereen op en ook de fakir slaakte een zucht van verlichting toen men hem onder het midden punt uitgroef. De vereeni- gingskas had goede zaken ge maakt. Wellicht kan dit een vingerwijzing zijn voor nood lijdende penningmeesters in tinë wilde een rijk man, die met zijn gasten thuis reeds „overvloedig gedejeuneerd" had, het feest in een chique restaurant voortzetten. De di recteur weigerde het drukke gezelschap echter toe te laten. Daarop liet de rijkaard den hoteleigenaar bij zich komen, kocht het hotel inclusief res taurant, gaf den directeur om zijn degelijk optreden een hooger salaris en zette toen het feest in zijn eigen restau rant voort". „Een afschuwelijke daad van wraak is in de kerk van een dorp bij Napels begaan. De 23- jarige Selvaggi naderde tij dens den H. Dienst den bij de communiebank knielenden 32-jarige Avezzano met een bijl en sloeg hem het hoofd ar. Het hoofd rolde binnen het priesterkoor. De ontstelde kerkbezoekers pakten den ie op was werd ie afgejankt. FOTO: SIMON EN SMIT moordenaar beet. Deze ver klaarde dat hij zijn vreeselijke daad had begaan om de eer van zijn zuster te wreken". Ook zoiets kan voorvallen: „Naar uit Belgrado aan het Hongaarsche dagblad Magya- rorszag bericht wordt, viel in de buurt van het plaatsje Za- jecar een meteoor midden in een bruiloftsstoet, doodde een vrouw en verwondde een an dere". Bij het aanbreken van de koude periode schreef „Troubadour" een „Overpeinzing van een kachel „Hier sta ik weer voor een seizoen Te droomen en te branden. Ik laat maar alles met mij doen Al gloeien ook mijn wanden. Ik slok maar steenkool, turf en hout En somtijds ook briketten, Om wie versteend is en ijskoud In vuur en vlam te zetten. Eerst stond ik eenzaam en alleen Mij daag'lijks te vervelen. En niemand wou 'k was koud als steen Mijn eenzaamheid eens deelen. Maar toen het kouder werd en guur, Is men mij komen halen. Nu moet ik weer met vlam en vuur Mijn binnenkomst betalen. Nu brand ik weer behagelijk Zooals de menschen willen; Voor mij is het ondragelijk En somtijds om te gillen. Ik brand weer maandenlang, totdat De lente is verrezen, Dan word ik voor een maand of wat Weer zolderwaarts verwezen Onder redactie van Ton Pieters. Zestig jaar geleden, in de pril le dagen van november 1929, baarde het bericht „Huizen in Amerika gehoord" veel opzien. Zo stond in de Leid- sche Courant: „Voor den eer sten keer in de geschiedenis van de radio is van het radio programma van Nederland te New York een heruitzending gegeven. Het geheele net van luisteraars uit alle deelen van Amerika meldde de uitzen ding duidelijk gehoord te heb ben. Zij duurde 45 minuten en kwam van het zendstation van den K.R.O. Huizen". „Naar wij vernemen", aldus heette het in de L.C. van dinsdag 5 nov.'29, „ligt het in de bedoeling van den heer van Grieken te Vogelenzang in de groote zaal van het hotel „Royal" aan de Voorstraat te Noordwijk-Binnen een bio scoop in te richten voor de wintermaanden en aldaar ie- deren Zaterdag- en Zondaga vond bioscoopvoorstellingen te geven". En „aan den heer Vos is een vergunning ver leend ingevolge de Drankwet voor zijn café „De Poort van Kleef'1 in de Douzastraat". „Te Brescia in Italië hebben ze 't hem geleverd", schreef de L.C. „Een voetbalclub, die hard centen noodig had doch weinig publiek bij haar wed strijden trok, liet bekend ma- ons land. Het zal echter een heele toer zijn om hier de hand op een eenigszins ge schikt personage te leggen!" Een „tussenspel". „In Argen- WERK VOOR EEN KACHEL: en Voetgangersvereniging wil op Victoriberg eenrichtingsverkeer NOORDWIJKERHOUT Er moet op een deel van de Victoriberg een richtingsverkeer worden ingesteld. Dat schrijft de voetgangers vereniging VBV in een ver- keersadvies aan de gemeente Noordwijkerhout. Het gaat hierbij om het deel van de Victoriberg tussen Groenewe- ge en de Dorpsstraat. Het voordeel van deze maatregel is dat het drukke autoverkeer niet alleen over één straat hoeft te rijden, meent de voet gangersvereniging. De vereni ging klaagt al langer over de verkeersonveiligheid op- de Victoriberg. Al eerder werd geadviseerd om verkeersdrem pels op deze route door Noord wijkerhout neer te leggen. De gemeente Noordwijkerhout heeft alle maatregelen tot nu toe van de hand gewezen om dat het smalle profiel en de vele bochten in de weg niet zouden uitnodigen tot hardrij den. Het advies van de voet gangersvereniging wordt maandag besproken in de commissie welzijn. Veltkamp-symposium over plastische chirurgie LEIDEN De stichting Pana cee houdt maandagavond in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) het vierde Jan Veltkamp-symposium over plastische chirurgie. Achterlig gende gedachte bij de behan deling van de onderwerpen is de ontwikkeling in de gezond heidszorg waarin de patiënt zichzelf steeds meer als consu ment ziet. Vanuit verschillende invals hoeken komen visies over glastische chirurgie aan bod. prekers zijn onder meer plas tisch chirurg dr A. Postma en klinisch psychologe F Bo- gaerts. De bijeenkomst wordt besloten met een forumdiscus sie. E. Terpstra (VVD) fun geert als discussieleidster. Het symposium begint om 19.30 uur in gebouw 1 van het AZL. De toegang bedraagt vijf gul den.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15