PvdA wil Leids afval anders gaan verwerken STAD OMGEVING Klassiek cadeau Kinderopvang alleen nog met vergunning RECORDAANTAL WIJZIGINGSVOORSTELLEN INGEDIEND WEEK EINDE Pand Nieuwe Rijn mag niet grijs worden geverfd |l II ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 Kwaar gewonde prouw gevonden |EIDERDORP Een 22-jarige rouw is gisteravond zwaargewond yergebracht naar het Academisch (ekenhuis in Leiden. Ze werd kwart voor tien door een jorbijganger gevonden langs de int van de Zijldijk, tussen het |0I en café het Dobbertje. Het was mochtend vroeg nog onbekend de vrouw daar is terecht geko- Volgens de politie waren er ien sporen van een aanrijding, en worsteling of een misdrijf. De touw was op het moment dat ze jerd ontdekt buiten bewustzijn. Ze ad een snijwond en waarschijnlijk en schedelbasisfractuur. LEIDEN De gemeente Leiden gaat eisen stellen aan instellingen voor kinderopvang. De normen staan in de concept Algemene Verordening op de Kindercentra te Leiden, die aan de instellingen is toegestuurd. Voortaan moet voor het exploiteren van een kinderdagverblijf een vergunning worden aangevraagd. In de verordening staan onder meer voorwaarden op het gebied van accom modatie, groepsgrootte, vakbekwaamheid van de groeps leiding, hygiëne, openingstijden en brandveiligheid. Toe gekende vergunningen gelden voor drie jaar. De vergun ning kan door de gemeente worden ingetrokken als de bepalingen niet worden nageleefd. De instellingen kun nen tot 22 december reageren op de concept-verordening. Onlangs brak onrust uit toen bleek dat diverse centra voor kinderopvang in Nederland onhygiënisch werkten en dat het met de begeleiding pover was gestelde Mogen gaat kwaliteit van lelies verbeteren LEIDEN Het plantenbiotechnolo- gisch bedrijf Mogen in Leiden gaat voor het Testcentrum van Siergewas sen in Hillegom een onderzoek uit voeren gericht op kwaliteitsverbete ring van lelies via biotechnologische ingrepen. Er is een vierjarig contract gesloten met een waarde van f 2 mil joen. Verder heeft Mogen een princi peovereenkomst tot samenwerking gesloten met het Britse Agricultural Genetics. De samenwerking zal zijn gericht op de bij Mogen aanwezige kennis over het inbrengen van genen (erfelijkheidsdragers) voor het ver krijgen van insectenresistentie bij de tomaat met een door AGC geïsoleerd gen. Volgend jaar nieuwe poging voor uitkrant LEIDEN De gemeente Leiden onderneemt begin volgend jaar een nieuwe poging om te komen tot een uitkrant. Dat zei wethouder F Kuijers gistermiddag bij de overhandiging van de stadsgids Cultuur Compact, een infor matie-, cultuur- en theatergids. De gids, met handige stadsplattegrond, is geheel gefinan cierd door instellingen en bedrijven. Kuijers plaatste een kritische kanttekening. „Het is een aardige toevoeging, maar eigenlijk tegen strijdig aan het gemeentelijk beleid. Dan rijst de vraag: Is het iets nieuws waar we eigenlijk geen behoefte aan hebben, of is het een eerste stap naar gezamenlijke samenwerking?" De wethouder hoopte op het laatste, zo zei hij. De gids is gratis verkrijgbaar bij diverse Leidse instellingen. Buurtorganisatie trekt bezwaar tegen ontnemen erkenning in LEIDEN Buurtvereniging d'Oude Morsch heeft haar bezwaar ingetrokken tegen het ontnemen van haar erkenning als buurtorganisatie. In een brief aan het college van B en W laat de organisa tie weten niet het risico te willen lopen dat verdere commotie in de buurt onstaat omtrent de erken ning. d'Oude Morsch zegt wel door te zullen gaan met haar activiteiten omdat zij nog door veel be woners wordt gesteund. Twee jaar geleden onstond in de kleinste buurt van Leiden een strijd tussen twee langs elkaar heen werkende buurtverenigingen. De bestaande vereniging d'Oude Mosch kreeg concurrentie van De Put. Tijdens een stemmingsavond werd de nieuwe vereniging De Put gekozen als enige repre sentant van de bewoners. Hiertegen tekende d'Ou de Morsch bezwaar aan maar dat is nu, kort voor de behandeling in de gemeentelijke commissie vóór beroep en bezwaar, ingetrokken. Nieuw alarmnummer politie LEIDEN De Leidse politie schakelt over naar een snellere tele fooncentrale en krijgt daarom een nieuw alarmnummer. Woensdag 15 november vervalt het oude num mer (144444). Vanaf 9.00 uur kan al leen nog maar het nieu we alarmnummer wor den gebeld: 224444. Het informatienummer van de politie blijft gehand haafd (258888). LEIDEN De PvdA wil onderzoeken of het Leidse afval „op een an dere manier" kan wor den verwerkt als niet snel genoeg duidelijk wordt wanneer en waar de nieuwe vuilverbran dingsinstallatie wordt gebouwd. De ledenver gadering heeft gister avond besloten een der gelijke passage op te ne men in het programma voor de gemeenteraads verkiezingen in maart. Oud-raadslid J. van Meij- gaarden stelde voor om de Oostvlietpolder tijdelijk in te richten als stortplaats voor het afval van Leidse huishoudens. Dat idee werd niet in stemming ge bracht. Een meerderheid van de aanwezige leden wees het door de program macommissie opgevoerde discussiepunt af om voor zieningen te treffen aan de verouderde vuilverbran ding in Leiden-Noord als de nieuwe Zuidhollandse installatie te lang op zich laat wachten. De Leidse vuilverbranding voldoet niet aan de milieu-eisen, maar aanpassingen kosten minstens zestig miljoen gulden. Die leiden tot een grote lastenverzwaring voor de burgers en dat vindt een meerderheid van de leden onaanvaardbaar, ook al omdat de vuilver branding toch niet al te lang meër kan openblijven. Op het concept-programma zijn totaal 154 („een recordaantal") wijzigings voorstellen ingediend. Die werden voor een deel gis teravond behandeld. Vol gende week vrijdag wordt verder vergaderd. Voorstellen om het huidige erfpachtbeleid te verande ren haalden het niet, on danks een pleidooi van on der anderen raadslid L. Geradts. Leiden is volgens hem een van de laatste ge meenten die grond niet verkoopt maar uitgeeft in erfpacht en dat zou vooral bij het werven van bedrij ven „vrij gevaarlijk" zijn. „De voordelen zijn beperkt en er zijn bedrijven die Leiden voorbij gaan om deze reden", zo zei hij. An deren pleitten echter voor het handhaven van de erf pacht omdat de gemeente dan meer zeggenschap houdt over de grond waar door bijvoorbeeld bij bo demsanering eerder kan worden ingegrepen, en omdat de eventuele waar destijging in de gemeente kas terechtkomt. In het verkiezingspro gramma komt te staan dat wordt onderzocht of het mogelijk is dat studenten zich als woningzoekenden laten inschrijven bij de ge meente. Een amendement van raadslid A. Boot om de bezuinigingen op de Streekmuziekschool vol gend jaar stop te zetten is ook aangenomen. Dat bete kent dat de PvdA een ton minder wil bezuinigen dan eerder werd besloten. Ook de plannen voor het Stationsplein kwamen aan de orde. De PvdA-fractie nam vorige week het standpunt in daar geen twintig miljoen gulden in te willen steken, wat bete kent dat een autotunnel niet kan worden gereali seerd. De ledenvergadering verwierp een amendement waarin werd gesteld dat een dergelijke tunnel „noodzakelijk is voor het. doorgaande verkeer". Werkplaats geopend Wethouder H. de la Mar (sociale zaken) heeft gistermiddag een werkplaats voor fietsen geo pend. Hij reed bij wijze van openingshandeling met een fiets door een kartonnenafscheiding. In de werkplaats, die is ondergebracht in het Olga- complex aan de Evertsenstraat, kunnen asiel zoekers elke vrijdagmiddag terecht voor het re pareren van hun fiets. Er worden twee vliegen in een klap geslagen. Asielzoekers mogen niet werken. In de werkplaats kunnen ze bezig zijn en iets leren. Bovendien is het mogelijk de fiet sen goedkoop in orde te houden. Rijwielherstel ler Rob Veenhoven heeft de leiding over de werkplaats, die ongeveer 10.000 gulden per jaar kost. FOTO: WIM VAN NOORT f Met bijdragen van: Janet van Wijk, Kees van Herpen, Erik Huisman, Rudolf Kleijn, Ge rard de Klerk, Karin Swiers en Joep van Zeijl. leuk(l) Negen commissievergaderin- jen en drie raadsvergaderin gen die in totaal zo'n 75 uur lin beslag namen werden in iLeiden gewijd aan de begro ting voor 1990. De raadszaal werd in deze periode door de Leidenaars gemeden als be vond deze zich vol giftige slangen. Nauwelijks een handjevol publiek zat op de tribune. En bijna niemand hield het tot de laatste hamer slag vol. Verwonderlijk is dat niet. De tingsbehandeling was dit jaar verre van boeiend en veel raadsleden bewezen voor eens en voorgoed dat ze hun brevet van onvermogen dub bel en dwars waard zijn. Tijdens de commissievergade ringen mocht iedereen zijn woordje doen over zijn of haar vakgebied. Veel fractie woordvoerders kwamen niet verder dan het zetten van raagtekens achter zinnen in de informatieve nota. Het col lege kondigt daarin iets aan en het raadslid vraagt hoe het ermee zit. De veredelde rond vraag, wordt dat wel ge noemd. Urenlang werd ge sproken over ditjes en datjes, zelden gaf een raadslid zijn visie op het beleid van de be treffende wethouder. Leuk (2) Tijdens de drie vergaderingen die de voltallige raad besteed de aan de begroting, kwamen de meesten nog minder ver. Het woord werd slechts door enkelen gevoerd. Het meren deel las de krant, vouwde stencils om die vervolgens aan elkaar te nieten, zat in de koffiekamer een sigaretje te roken, liep rond met foto's van de 3-oktoberoptocht, at dropzakken leeg of leuterde met zijn buurman of buur vrouw. Een flink aantal raadsleden zei in totaal niet meer dan dertig woorden: zij riepen „voor" of „tegen" bij het stemmen over de moties. Afgezien van wat ruzietjes ge beurde er werkelijk niets. Maar de raadsleden zelf von den het blijkbaar toch wel leuk, getuige de woorden en het gegrinnik van nestor Nico Langerak. De VVD'er beklom dinsdagavond laat het spreek gestoelte om te vertellen dat de begrotingsbehandeling niet saai was geworden als hij van te voren had gevreesd. Het is prettig dat hij er zo over denkt. Het is te hopen dat de anderen diezelfde ge dachte hebben. Want als ze het zelf al niet meer leuk vin den, dan is er geen enkele re den meer om dit werk te Dieptepunt Overal in den lande werpt het voormalig zwakke geslacht zich met verve op het vervul len van hoge functies. Advo caten, ingenieurs, artsen, be stuurders, directeuren en zelfs ministers raken tegenwoordig in vrouwelijke zwang. Zo niet in de zes gemeenschappen waaruit Alkemade bestaat. Anneke Spring in 't Veld van de PPR heeft haar vertrek uit de gemeenteraad aangekon digd. Nog een paar maanden kan Alkemade bogen op een vrouw in de gelederen van het gemeentebestuur, na maart is het finito. Een op volgster voor Anneke staat nog lang niet klaar. De man nen hebben het gemeentelijke heft weer stevig in handen en geen vrouw die op een ver kiesbare plaats bij de verkie zingen in maart hoeft te reke- Dat betekent na twee jaar PPR weer geen enkele vrouw in de gemeenteraad. Anno 1990. Een tragisch dieptepunt in de eeuw van de emancipa tie. Sportief Dat vissen geen sport is, heeft de Leidse Hengelaarsbond voor eens en voor altijd vast gesteld. Het niet-hengelende deel van de natie was er al lang van overtuigd dat het doelloos met een haakje pijni gen van onze nietsvermoe dende geschubde vrienden niet sportief is. Hooguit kan gesproken worden van een voor de vissers ontspannend matineus verblijf aan de oever. Kennelijk voelen steeds min der Leidenaars ervoor om dat op georganiseerde basis te doen onder de vleugels van de Leidse Hengelaarsbond. In 1987 leed die club immers, zo bleek vorig jaar uit de ge meentelijke sportenquête, een flink ledenverlies. Of die ten dens zich daarna heeft door gezet of juist is gekeerd, is on duidelijk. De Hengelaarsbond kon het namelijk niet velen dat er in de pers melding werd ge maakt van het feit dat 300 van de 4.000 leden de pijp aan Maarten hadden gegeven. De „negatieve berichtgeving" over de teloorgang van het georganiseerde hengelen in en om de Sleutelstad was er, zo bleek uit de onlangs weer verschenen enquête, de oor zaak van dat de Hengelaars bond geen cijfers meer inle vert. Kennelijk kan de bond niet tegen zijn verlies. Zo'n club hoor je toch al helemaal niet te vragen voor een sporten- Telgen Lichtkranten zijn normaliter fikse afleiders voor het ver keer.' De lichtkrant bij de Churchillbrug, aan de kop van de velden van voetbalveren ging LFC, is echter een uitzon dering. Het bord is door de aanbrengers ervan namelijk „keurig" weggewerkt achter een aantal bomen. Daarmee is een aardige stel ling ontstaan waaraan het groenbeleid van de gemeente kan worden afgemeten. Want wat wint het, de reclame van de lichtkrant of de voort brengselen van Moeder Na tuur. Ingewijden vrezen voor de telgen van de toch al nood lijdende laatste. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Duivels Links Alphen is des duivels. Dat geldt althans voor de soci alisten van de PvdA in de Al- phense gemeenteraad. In een boze brief aan burgemeester Martin Paats schrijft fractie voorzitter Joop van der Vlies dat deze nooit bijbels had mo gen aannemen van de stich ting Rainbow om die te ver spreiden onder de Alphense raadsleden. De stichting Rain bow spant zich in voor het verbreiden van hét geloof, maar bewandelt daartoe onge zonde wegen, zo meent Van der Vlies. Zijn partijgenoten stellen in ieder geval geen prijs op een exemplaar van het christelijke boekwerk. Een exemplaar van Das Kapi- tal was hen waarschijnlijk lie ver geweest. Volgens de Alphense socialis ten laat hun burgervader zich door de stichting Rainbow van ex-EO-directeur Bert Do renbos misbruiken. „Door toe te zeggen dat u de bijbels zult verspreiden onder de raadsle den werkt u mee aan de ver spreiding van hun intolerante ideeën. Rainbow zal bij acties in andere gemeenten het ar gument gebruiken dat de bur gemeester van Alphen ook heeft meegewerkt". Hoewel Paats zijn bedenkingen heeft geuit over de manier van ope reren van Rainbow, vinden de socialisten toch dat Paats de bijbels onmiddellijk moet retourneren. In een in zijn bekende stijl ge goten brief schrijft Paats aan Van der Vlies er niets voor te voelen om de rol van censor te spelen. Volgens hem is ie der raadslid voldoende pien ter om zelf te beslissen of hij- zij een bijbel wil. „Ik heb al eerder boodschappen in ont vangst genomen voor raadsle den, en ook daar stond ik niet altijd achter. Ik ben geen pa ter familias die voor de ge meenteraad bepaalt wat goed is en wat niet goed. Een ieder is vrij het oor te lenen of af te wenden". Paats heeft ook een veel minder hoge dunk van zichzelf dan Van der Vlies. Andere gemeenten zijn echt wel bij machte om hun eigen standpunt te bepalen in plaats van Alphens eerste burger slaafs te volgen, aldus Paats. De burgemeester stuurt overi gens de bijbels waarvoor de gemeenteraad geen belang stelling toont gewoon retour. Wie is hier nou eigenlijk into lerant? Mar(gr)ietje Het Leidse gemeentebestuur doet aan geschiedvervalsing. PvdA-wethouder Marietje van der Molen begon er deze week mee. Ze stemde in met het planten van een Emma- linde in het Van der Werf- park. Wat haar betreft is de boom een eerbetoon aan de Amerikaanse feministe Emma Goldman en niet zozeer aan koningin Emma, waarvoor de linde eigenlijk is bedoeld. Conform die redeneertrant zal het zeker niet lang meer duren voor het besluit valt om een Bernhard-beuk te planten. Niet ter ere van prins Bernhard, maar om Bernhard Stöxen te belonen voor zijn grensverleggende, (Leiden-weer-)gezellige raadsvoorstellen. En een veld voor margrietjes komt er na tuurlijk ook. Niet voor prinses Margriet, maar voor de Leid se wethouder Mar(gr)ietje zelf. Kort Het was haasten, maar uitein delijk slaagden tien van de elf raadsleden er dinsdag in tijdig de raadszaal van Valkenburg te bereiken. Daar nam op het vroege tijdstip van vijf uur de behandeling van de gemeen tebegroting een aanvang. Be gonnen zou worden met de beantwoording van de alge mene beschouwingen van de politieke partijen door burge meester en wethouders. Burgemeester C. Sinke open de de vergadering met gebed, zei dat het antwoord van het college zoals afgesproken op papier stond en sloot de ver gadering tot acht uur die avond. De bijeenkomst had nog geen drie minuten ge duurd en de verbijstering was dan ook groot op de publieke tribune waar twee belangstel lenden er eens goed voor wa ren gaan zitten. Woede was er bij de plaatselijke correspon dent Hans Imthorn die zijn biljartmiddag voor de verga dering had opgeofferd. In plaats van toespraken van de wethouders en de burge meester kregen zij het 25 pa gina's tellende antwoord in de handen gedrukt. Konden ze het thuis op hun gemak eens lezen. De raadsleden waren niet verrast, die waren vol gens Sinke van tevoren op de hoogte gesteld van de actie. Waarom dan toch een officië le bijeenkomst? Volgens Sin ke omdat de vergadering nu eenmaal was uitgeschreven en men de bevolking niet meer kon waarschuwen. Vreemd dat de weinige be langstellenden, die toch uit pure interesse naar de verga dering waren gekomen, dan werden afgescheept met een pak papier. Raadsleden kla gen vaak dat de bevolking zo weinig interesse heeft voor de plaatselijke politiek. Hoe zou dat toch komen? Parodie De Noordwijkerhoutse raads leden kregen vorige week een uitnodiging in hun brievenbus geschoven voor de jaarlijkse „bindings-avond". In gewone taal blijkt het te gaan om een gezellig etentje met z'n allen. De uitnodiging voor deze bin dingsavond is ook verstuurd aan de ambtelijke staf en de groepscommandant der rijks politie met de mededeling dat „in restaurant Zegers tot 20.00 uur een aperitief gebruikt kan worden, waarna een maaltijd zal worden opgediend". Dat is nog eens een ambtelijk verantwoord georganiseerd etentje. Maar misschien is de opsteller beïnvloed door de terminologie van de bediende Joost in Marten Toonders be roemde Bommelstrips? Ook heer Bommel placht een ste vige doch voedzame maaltijd te verstrekken aan het eind van elk avontuur en ook daar zaten vaak burgemeesters, groepscommandanten en ambtenaren aan zoals de Dic- kerdacks, De Bulle Bassen en Dorknopers. Maar nooit en te nimmer zal heer Bommel daar dan direct onder doen vermelden: „De gebruikelijke betalingsregeling is van toe passing", want Bommel is een heer. Als parodie op de taal en instelling van de ambte naar zou dit briefje prijzen winnen als er wedstrijden voor waren. De „gebruikelijke betalingsre geling" houdt overigens in dat er een regeling is volgens welke ambtenaren en raadsle den ongeveer 50 tot 60 gulden gratis mogen verteren en dat het resterende bedrag van meestal rond de 75 gulden au tomatisch van de gebruikelij ke onkostenvergoeding wordt afgetrokken. Een maaltijd dus uit eigen zak. De slotzin van zijn uitnodiging op A4-for- maat formuleert deze Noord wijkerhoutse Dorknoper al dus: „Bij onverhoopte verhin dering verzoeken wij u de ge meentesecretaris te informe ren". Jammer dat hier „in drievoud" ontbreekt. DEN HAAG „Ik heb aan vaard dat de blauwe kleur niet passend wordt gevonden en dat ik het pand moet over schilderen. Maar het gaat me toch een beetje te ver dat ik slechts mag kiezen uit drie kleuren wit". Dat zei J. Lam- mers gisterochtend tijdens een zitting van de afdeling geschil len van bestuur van de Raad van State. Lammers is in beroep gegaan tegen een be slissing van de minister van wvc. Die wilde hem geen ver gunning verlenen zijn histo risch pand aan de Nieuwe Rijn 29/29a grijs te schilderen. Drie jaar geleden begon de ellende voor Lammers. Hij kocht „een bouwval" en schilderde de be pleisterde gevel blauw en de kozijnen geel. Dat was tegen het zere been van de monu mentencommissie van het mi nisterie van wvc, die vond dat dergelijke donkere kleuren ongepast zijn voor een pand dat op de nationale monumen tenlijst staat. Een voorstel van Lammers om het pand grijs te schilderen en de kozijnen crè mekleurig, vond bij de monu mentencommissie ook geen genade. Mr. J. Asbeck van het ministe rie wees op de architectuur historische waarde van het pand. „Dat is een belangrijke reden om een pand op de mo numentenlijst te zetten. Door het grijs valt het pand uit de toon. Een donkere kleur is essentieel verkeerd voor dat pand, het tast het historisch stadsbeeld aan". Lammers vond het verhaal van het mi nisterie flauwekul. Hij be streed dat de pleisterlaag al leen wit mag zijn. „We leven toch niet meer in die stijve ne gentiende eeuw. Verder past grijs wel in het stadsbeeld, er zijn veel grijze gebouwen in Leiden. Daarbij zie ik geen noodzaak voor de keuze voor een voorgeschreven kleur, an ders dan de kleur die ik uit kies voor nota bene mijn eigen huis en winkel. Ik ben me zeer bewust van de historische waarde van het pand. Daar heb ik met de keuze van de grijze kleur rekening mee ge houden". Op de suggestie dat de grijze tint wel wat donker was reageerde hij alert: „Maar ik wil er best een emmertje wit doorheen doen, geen pro- De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee, die de krant de eerste twee weken gratis krijgt, kunt u een keuze maken uit de lp's of cd's van iet Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (lp) op. 71 uit de ^Notenkrakersuite Roméo et Juliette B Beethoven (lp) Symfonie nr. 3 'Eroica C Tchaikovsky (cd) Symfonie nr.5 op.64 Roméo et Juliette D Beethoven (lp) Symfonie nr.3 Eroica' als nieuwe abonnee ingaande~"j I j Postcode/plaats:i j Telefoon(voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13