ICCO: nog meer aandacht voor oorzaken armoede BOEKEN brieuen van lezers kerk wereld Anglicanen willen herkansing wijding gescheiden mannen Geen leertuchtprocedure prof. dr. F.O. van Gennep beroepingen CcicUcGomant1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £ckW Goutant DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 PAGINA t VATICAANS CONGRES OVER „ZIEKTE ALS ALLE ANDERE ZIEKTEN" VATICAANSTAD De Rooms-Katholieke Kerk beschouwt aids niet als straf van God, maar als een ziekte als alle andere ziekten. Deze geruststelling geeft aartsbisschop Fiorenzo Ange- lini, voorzitter van de pauselijke raad voor het pastoraat aan zieken, aan de vooravond van het eerste internationale Vati caanse congres over aids. Allerwegen is bekend dat aids in de meeste gevallen door „ir rationeel seksueel gedrag" wordt verspreid, aldus Angelini. De aartsbisschop herhaalde het kerkelijk verbod op condooms in de strijd tegen aids, maar wees erop dat het tijdens het congres van 13 tot 15 november niet gaat over goed of slecht gedrag. Centraal staat de zieke, lijdende medemens. De RK Kerk verzet zich volgens Angelini hevig tegen margi nalisering van aids-patiënten. Zij zal moeten voorkomen dat deze zieken een randgroepering worden of gedwongen worden zich terug te trekken in een ghetto. Angelini vindt een voor lichtingscampagne over de ziekte dringend noodzakelijk en verwacht dat het Vaticaanse congres daarvoor constructieve, praktische voorstellen zal doen. Tijdens het congres zullen 45 referaten worden gehouden door tal van wetenschappers. Onder hen zijn de ontdekkers van het aids-virus en twee Nobelprijswinnaars. „Afzeggen PLO- spreekbeurt Mulder heft crisis Raad van Kerken op" DEN HAAG Alleen als prof. dr. D.C. Mulder af ziet van de PLO-spreek- beurt, kan de crisis in de Raad van Kerken worden bezworen. Door de stel- lingname van de voorzit ter is het gezag van de Raad „ernstig aangetast". Dit zegt de Katholieke Raad voor Israël in een door voor zitter J.J.M. Kwaaitaal onder tekende verklaring naar aan leiding van het voornemen van de voorzitter van de Raad van Kerken een spreekbeurt te vervullen op een PLO-bij- eenkomst ter herdenking van de intifada en van het uitroe pen van de staat Palestina. Niet het OJEC, maar de Raad van Kerken zelf is het slacht offer van deze affaire gewor den. aldus de KRI. In kerke lijk Nederland heeft het ge sprek met de joden hoge prio riteit. Daarom is het heel triest dat de Raad van Kerken zo onzorgvuldig omspringt met de keuzes die de kerken maken. Het is volgens de KRI duide lijk dat de PLO heeft gezocht naar sprekers die geacht wor den een grote groep landgeno ten te vertegenwoordigen. Kan prof. Mulder dan volhou den dat hij slechts als privé- persoon is uitgenodigd, zo vraagt de Katholieke Raad voor Israël zich af. Het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland (OJEC), de drie Joodse kerk genootschappen alsmede de Hervormde en Gereformeer de Israël-organen hebben fel tegen de spreekbeurt van Mulder geprotesteerd. Op de uitnodiging staat naast het PLO-beeldmerk, dat ook de staat Israël omvat, vermeld Staat Palestina. Verder heeft de Raad van Kerken geen contact met het OJEC over de spreekbeurt opgenomen. Vol gens het OJEC is dit tegen de afspraak, volgens de Raad van Kerken valt zo'n spreek beurt buiten de afspraak. Oud-minister Schmelzer, voorzitter van de commissie buitenland van het CDA, en D66-Kamerlid Kohnstamm hebben hun spreekbeurt afge zegd. Schmelzer deed dat on der druk van het CDA-partij- bestuur. Kohnstamm zegt op oneigenlijke gronden door de PLO-vertegenwoordiger Afif Safieh te zijn gevraagd. Mon deling had deze hem ge vraagd te spreken op de door de Verenigde Naties uitgeroe pen dag van solidariteit met het Palestijnse volk. Uit de schriftelijke uitnodiging bleek echter dat het bovendien om de eerste verjaardag van het uitroepen van de staat Israël en om de tweede verjaardag van de intifada gaat. Als ge volg van deze „uiterst provo cerende uitnodiging" noemt Kohnstamm zijn optreden on mogelijk. Bijval voor kritische rede bij diesviering Heerlen HEERLEN De kerk van de twintigste eeuw mag geen ar chiefgebouw meer zijn van het christelijk patrimonium en evenmin een geestelijk re servaat van biddende zielen. Zij zal actief moeten deelne men aan bewegingen voor vrede, rechtvaardigheid en heelheid van de schepping. Dat zei woensdag prof dr. Herman-Emiel Mertens, hoogleraar in de dogmatiek aan de Katholieke Universi teit van Leuven tijdens de 23ste diesviering van de Uni versiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen. De rede werd door de 150 aanwezigen met enthousiast applaus ont vangen. De kerk moet de durf opbren gen om een st&ndpunt in te nemen over ondermeer ethi sche kwesties. Conservatieve krachten mogen zich steeds meer bundelen en agressiever opstellen met steun van de Vaticaanse bureaucratie, on dermeer in Opus Dei, maar ze houden de ontwikkelingen niet meer tegen. Traditionalisten leveren vol gens Mertens achterhoedege vechten en hebben op het brede publiek totaal geen in vloed meer. Het merendeel van de christenen, zelfs de praktiserenden onder hen. Ach, al des stervelingen roem is niet blinkend ijs en ruisend riet ZEIST De protestantse medefinancieringsorgani satie ICCO zal nog meer het accent leggen op de oorzaken van de armoede in de wereld. Niet alleen wil ICCO de partners overzee meer gelegenheid geven in Nederland hun visie op de ontwikke lingsproblematiek te ge ven aan kerken, de vak beweging, bedrijven en politici. Ook streeft ICCO ernaar dat de allerarm sten beter delen in de „vruchten van de voor uitgang", ook al gaat dat ten koste van „onze" ma teriële rijkdom. Dat maakte de voorzitter van ICCO, prof. dr. B. Gouds waard, woensdag in Zeist dui delijk bij de viering van het 25-jarig bestaan van ICCO. In het eerste jaar van zijn be staan (1965) financierde ICCO twee projecten in twee landen ten bedrage van 1,3 miljoen gulden, vorig jaar ontvingen 833 projecten in 82 landen fi nanciële steun van ICCO. Om deze projecten te kunnen fi nancieren krijgt ICCO ruim 100 miljoen gulden uit de be groting van ontwikkelingssa menwerking. Eregasten bij de viering wa ren prins Claus en de eerste voorzitter van ICCO, dr. J. Verkuyl, emeritus-hoogleraar zendingswetenschappen aan de Vrije Universiteit. Oor spronkelijk zou P. Bukman als minister van ontwikke lingssamenwerking een rede uitspreken. Bukman noch zijn opvolger J. Pronk was echter Prof. dr. B. Goudswaard aanwezig. Met een groet van Pronk op zak werd nu het woord gevoerd door de direc teur-generaal internationale samenwerking van ontwikke lingssamenwerking, dr. N.C. Biegman. Goudswaard trachtte aan te geven welke lessen ICCO de afgelopen 25 jaar heeft ge leerd. De eerste les is die van de „terugwerking" naar de oorzaken van de armoede en onvrijheid. Stonden de projec ten in de jaren zestig vooral in het teken van de hulp, later kwam het inzicht boven dat de ontwikkelingslanden de toegang tot de bronnen van de welvaart in feite onmoge lijk is gemaakt. Op grond van dat inzicht nam de steun aan projecten en programma's, die op gemeenschapsvorming, mensenrechten en bewust wording betrekking hebben, in de loop der jaren toe. De tweede les die ICCO heeft geleerd, is de lijn van de uit werking. De hulp, hoe be scheiden ook, moet tot blij vende resultaten leiden en aan de gehele samenleving van een ontwikkelingsland ten goede komen. ICCO maakt daarom de laatste jaren projecten steeds vaker tot pro gramma's, juist om de projec ten „niet te laten wegzinken in alleen tijdelijke resultaten". Een derde richting die ICCO de afgelopen 25 jaar is inge slagen, is die van de doorwer king. De organisaties in de ontwikkelingslanden die de hulp ontvangen, bepalen in toenemende mate hoe een project of programma wordt uitgevoerd en ICCO doet een stapje terug. In dit verband herinnerde Goudswaard aan het initiatief van ICCO eind jaren zeventig voor een „om gekeerde consortiumsituatie". Het beleid van ICCO zou in hoge mate rechtstreeks door de organisaties in de Derde Wereld worden bepaald. Zij zouden "het beheren van de geldstromen bovendien gro tendeels overnemen. Hoewel dit project niet geslaagd is de overzeese partners konden de verantwoordelijkheid van ICCO tegenover de Neder landse overheid niet overne men heeft volgens Gouds waard die poging tot machts deling wel doorgewerkt. De tijd lijkt niet ver meer dat er op initiatief van de Wereld raad van Kerken waarschijn lijk in Latijns-Amerika de eerste beleidsbepalende groep tot stand komt, die bepaalt welke projecten moeten wor den gesteund en waaraan ook de steun van ICCO zal moeten gehoorzamen. LONDEN De Anglicaanse synode in Engeland wil nog eens proberen toestemming van het parlement voor de wijding van gescheiden man nen te krijgen. Het Britse La gerhuis wees in juli een syno debesluit uit 1987 af nadat dit eerder probleemloos door het Hogerhuis was geloodst. Volgens ingewijden is er bij een nieuwe poging meer kans op goedkeuring als de stem ming in het Lagerhuis plaats heeft op een tijdstip waarop meer parlementsleden aanwe zig zijn. Op 18 juli werd er 's middags tussen twee en drie uur gestemd; van de 650 par lementsleden waren er nog geen honderd aanwezig, van wie er 51 tegen en 45 voor het synodebesluit stemden. Ruim 70 procent van de syno deleden stemde in met de herkansing, nadat eerst nog eens instemming werd be tuigd met het oude synodebe sluit. Dit biedt gescheiden mannen die vervolgens her trouwen, de mogelijkheid dia ken of priester te worden. Ook mannnen die met een ge scheiden vrouw zijn ge trouwd, zouden op grond van dit besluit gewijd kunnen worden. Verslag Kerkendag Voor wie het allemaal nog eens wil nalezen is verschenen .Kerkendagboek", een van de Kerkendag Conciliair Proces in Utrecht in september van dit jaar. Opge nomen zijn onder meer toe spraken en verslagen over wat er allemaal op die bijzondere dag gebeurde, inclusief discus sies. Het verslagboek kost 14,90 en is uitgegeven door De Horstink, Amersfoort. Oude testament Na ruim tien jaar is opnieuw een druk verschenen van het bekende boek van de in 1987 overleden prof. dr. M. A. Beek: Wegen en voetsporen van het oude testament. Het is inmiddels de zevende druk van het boek dat voor het eerst verscheen in 1953. Tallo zen hebben in de publicatie hulp gevonden bij het lezen en verstaan van de verhalen in het eerste testament en die functie zal het ook nu nog kunnen vervullen. Het boek is nu opgenomen in de reeks: „Bronnen van de Europese cultuur", onder redaktie van prof. dr. S. de Boer. Uitgave Ambo, prijs 55,-. Over de kerk De Heerlense hoogleraar prof. dr. E. Henau schreef een boek over de kerk, een rooms-ka- tholieke eccleseologie. Dit the ma is een van de brandpunten in het (stokkend) gesprek Rome-Reformatie. De inhoud van het goed leesbare en over zichtelijk ingedeelde boek „De Kerk: instrument en teken van heil" laat zien hoe dat komt. Reformatorisch gedach- tengoed krijgt in enkele blad zijden een karakteristiek die is verwoord rondom met name de apostolische opvolging en de bemiddeling van de kerk in het heil. Juist op deze punten blijkt de enorme wijdte van de kloof tussen Rome en Refor matie. Het boek van Henau kan niet worden gezien als een studie met oecumenische oogmerken. Daarvoor is het teveel ge schreven vanuit een rooms- katholieke, kerkelijke betrok kenheid waardoor de auteur zichzelf de kans ontneemt om de thema's in de woorden van de oecumenische partner aan de orde te stellen. Het is trouwens de vraag of ook niet binnen de catholica behoefte is aan zo'n meer ope- ne benadering van heikele za ken als het (bisschops)ambt en de onfeilbaarheid. Daarbij zijn dan inbegrepen zaken als de wijze waarop in de kerk wordt omgegaan met (kerk) geschie denis en de vraag naar de machtsuitoefening en de machtsmiddelen van de kerk. Niet alles kan in één boek worden gezegd en wat er wel in „De Kerk: instrument en teken van. heil" staat is klare taal. Het boek is uitgegeven door Acco in Amersfoort en kost 37,25. Predikant bepleit diakonale donatie bij geboorten WEZEP Als er een kindje geboren wordt in de gemeente, zou de dia- konie 1000,- bij dat ge zin moeten brengen. De gemeente van Christus groeit toch al zo weinig, zodat ze het moet hebben van groei van binnenuit. Dat vindt ds. F. van Deursen, Nederlands gereformeerd predikant te Wezep. Hij sprak onlangs over het idee op een diakonale vergadering van zijn kerk. Navraag leert dat deze sug gestie niet moet worden opge vat als stimulans voor ge- meentegroei: „Geen haar op mijn hoofd die daar aan dacht", verklaart ds. Van Deursen. „Ik heb gepleit voor een royaal en ruimhartig dia- konaat. Diakenen moeten aar dig zijn voor de gemeente. Wij hebben in het verleden Kees je het Diakenhuismannentje nauwelijks een sigaar gegund. En ik ben er niet zekér van of die zuunigheid van toen nu is uitgesleten". Het krijgen van een kind noemt ds. Van Deursen een gebeurtenis die een gevoelige aanslag op de portemonnee betekent. Een gemeente mag daarom best wel eens tonen blij te zijn met het nieuwe ge meentelid, vindt de predikant die zelf vier kinderen heeft. „Ik zou het heel aardig vin den als de diakonie dan 1000 kwam brengen. Honderd gul den is te weinig, dat tank je zo weg bij de benzinetank". Ds. Van Deursen denkt dat de ouder(s) van het kind wel raad weet met die duizend piek. „En anders stoppen ze het maar weer in de collecte- Struyker Boudier tot diaken gewijd •s-HERTOGENBOSCH Prof. Kees Struyker Boudier, hoogleraar wijsgerige antro pologie aan de Nijmeegse Ka tholieke Universiteit, is het afgelopen weekeinde tot dia ken gewijd door bisschop Ter Schure van Den Bosch. Met hem werden nog twee ande ren tot diaken gewijd. Struy ker Boudier zal verbonden blijven aan de parochie van de H. Landstichting, waar hij al geruime tijd actief is. Struyker Boudier is vooral bekend geworden door zijn boeken over wijsgerig leven in Nederland, België en Lu xemburg. Behalve Kees Struyker Bou dier werden ook nog gewijd frater Felie Spooren uit Ha pert en Mare Timmermans uit Ijsselstein die actief is in de Emmanuel-beweging. Kees Struyker Boudier LEIDSCHENDAM De hervormde provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland vindt het niet nodig een leertucht procedure aan te spannen tegen de Leidse hoogle raar dr. F.O. van Gennep. De fundamenten van de kerk zijn door Van Gen- neps uitspraken over de opstanding van Jezus niet aangetast. De kerkvergadering volgt hiermee het advies van de vi sitatoren-provinciaal, die een uitvoerig gesprek hebben ge voerd met de kerkelijk hoog leraar. Volgens het hervorm de kerkrecht worden visitato ren ingeschakeld als van een voorganger wordt gedacht dat hij of zij in leer en prediking de fundamenten van de kerk aantast. De visitatoren menen dat om streden uitlatingen van Van Gennep „uit het verband van een reeds lang durende dis cussie" zijn gehaald en daar door eenzijdig zijn benadrukt. De hervormde classes Heus- den en Delft hadden bezwa ren ingebracht tegen artike len waarin Van Gennep stel de niet te geloven in de licha melijke opstanding van Jezus Christus. De vijf visitatoren toonden zich niet allemaal even geluk kig met Van Genneps uitla tingen, omdat hierdoor onno dig beroering over het ge loofsgoed van de kerk is ont staan. Toch waren zij een stemmig in hun oordeel, waarvan de Zuidhollandse kerkvergadering „met blijd schap" heeft kennis genomen. De vergadering overwoog daarbij dat ook kerkelijke hoogleraren af en toe de ruimte moeten hebben om op wetenschappelijk niveau ge gevens van het geloofsgoed (opnieuw) ter sprake te bren gen. Zij moeten niet meteen het gevaar lopen in een leer tuchtprocedure betrokken te worden. Met het besluit van de pro vinciale kerkvergadering is „de zaak-Van Gennep afge handeld", aldus de woord voerder van de Hervormde Kerk. Het gesprek over geloof in de opstanding moet echter onverminderd doorgaan. Van een pastorale handreiking die secretaris-generaal dr. K. Blei in juni in het vooruitzicht stelde, heeft de woordvoerder evenwel nog „geen spoor" kunnen ontdekken. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wouterswoude J. van Dijk, kand. te Nieuw Lekkerland. Be roepen te Ridderkerk F. Wijnhorst te Ochten; te Tholen en te Wouters woude J. van Dijk, kand. te Nieuw Lekkerland. Toegelaten tot de evan geliebediening mw.A.M. Parmentier- Blankert, Lieven de Keylaan 49, 1222 LD Baardwijk, Boeg 27, 3961 TB Wijk bij Duurstede: C. van der Zwaard, Hob- bemastraat 32, 3583 CZ Utrecht; J.A. Zeilstra, Tolsteegsingel 50 bis, 3582 AM Utrecht. Garaformaerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te De Bilt-Bilthoven C. Bijl te Zwolle-CentrumBreda i.c.m. Alm- kerk-Werkendam, te Ferwerd-Hal- lum, te Lemele-Lemelerveld en te Zuidbroek drs.C.J. Harryvan, kandi daat te Groningen. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Rotterdam-West P. Roos te Utrecht-Noord. Griekse worsteling VOOR de tweede maal in nog geen half jaar tijd hebbe parlemenstverkiezingen in Griekenland geen oplossing bracht voor de politieke problemen waarmee het land woi' stelt na twee ambtstermijnen van de socialistische leider Pj' pandreou. De crisis gaat echter veel dieper dan het gebruikt lijke grote politieke meningsverschil tussen partijen. In feit is de geloofwaardigheid van politici in het geding. Central in dat conflict staat de figuur van Andreas Papandreou. BlJ de verkiezingen van afgelopen zondag behaalde d Nieuwe Democratie (ND) van Constantinos Mitsotakis ne geen absolute meerderheid in het parlement. De ND blee steken bij 148 van de 300 zetels. De socialistische Pasok va oud-premier Papandreou kreeg er 128 en de Linkse Allianti 21. Verder werden er drie onafhankelijke afgevaardigde gekozen, van zeer uiteenlopend pluimage. Na de verkiezingen van juni ging de Linkse Alliantie ee gelegenheidscoalitie aan, met de Nieuwe Democratie, me geen ander doel dan een parlementair onderzoek in te kun nen stellen om Papandreou voor het gerecht te slepen. He afgelopen jaar zijn talrijke schandalen aan het licht gekome waarin de ex-premier, ex-Pasok-ministers en hun vriendei een rol hebben gespeeld, variërend van een miljoenenfraud bij de Bank van Kreta tot en met illegale afluisterpraktijker De ex-premier is inmiddels in staat van beschuldiging ge steld, maar geniet nog wel zijn parlementaire onschendbaai heid. De centrale rol die Papandreou in die affaires heeft ge speeld, maakt de voor de hand liggende coalitie van Paso met de linkse Nieuwe Alliantie bij voorbaat onmogelijk Want hoe kan die Alliantie aan tafel gaan zitten met de ma die ze graag zo snel mogelijk voor de rechter ziet verschi; nen? Datzelfde argument geldt voor de Nieuwe Democrats Maar ook een voortzetting van de gelegenheidscoalitie vai juni heeft weinig kans van slagen. De samenwerking me centrum-rechts heeft vooral de communisten, die in de Alli antie zitten, nogal wat stemmen gekost. Daarnaast speelt d onderlinge rivaliteit van de partijleiders, zeg maar gerust d pure vijandschap, een grote rol. Zo is Griekenland niet veel opgeschoten met de verkiezin gen. Het land verkeert nog immer in een periode van politie ke onzekerheid. De huidige situatie roept bij sommigen her inneringen op aan de tijd voorafgaande aan de militain staatsgreep van 1967. Dat is niet terecht, omdat er veel i veranderd sinds een groep kolonels profiteerde van de poli tieke chaos en op haar eigen manier orde op zaken trachtti te stéllen. Met desastreuze gevolgen. Maar het is wel tragiscl dat Papandreou, die indertijd zo'n belangrijke rol heeft ge speeld bij het herstel van de democratie, nu in feite bedreig wat hij mede heeft opgebouwd. De politieke toekomst van Griekenland zou er mee gedient zijn als hij bereid zou zijn terug te treden. Maar de ex-pre mier beroept zich vanzelfsprekend op de grote steun die hij ondanks alles, bij de verkiezingen heeft weten te verwerven En als hij eenmaal weer in een kabinet zit, zouden de be schuldigingen tegen hem natuurlijk snel van tafel moetei verdwijnen. De Griekse politieke leiders zijn intussen aan hun formatie onderzoek begonnen. Als eerste mag Mitsotakis het proberer Daarvoor heeft hij drie dagen de tijd: tot en met morgen. De kans dat hij slaagt is zeer gering. Na hem is de beurt aui Papandreou. Die heeft nog minder kans. Ook de communis tische leider Florakis zal er zeer waarschijnlijk niet in slagen. Zodra die rondedans achter de rug is, moet president Sartze- takis proberen een regering van nationale eenheid te forme ren. Blijft ook die poging vruchteloos, dan rest niets anders dan het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. De datum is al genoemd: 17 december. Dat zou de derde keer zijn in noj geen half jaar. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Advertenties (2) Je hoeft bepaald geen fat soensrakker te zijn om volle dig te kunnen instemmen met de briefschrijver die er zijn vreugde over uitspreekt dat onze krant, als een van de weinige dagbladen, geen ad vertenties publiceert van 06- sekslijnen en evenmin reclame maakt voor soortgelijke sek- stoestanden. Je mag natuurlijk niet anders verwachten van een krant met een zo duidelij ke identiteit, maar naar mijn mening zouden alle kranten de inkomsten uit dergelijke advertenties moeten weigeren, al was het maar als bewijs van goede smaak. H.P. Reinders, DEN HAAG. Advertenties (3) Ik heb mij geërgerd aan het gedraai van een dagbladdirec teur, die in een radioprogram ma van de VARA het publice ren van seksadvertenties in zijn krant verdedigde met de stelling dat een krant ook ad- vertentioneel een getrouwe weerspiegeling moet zijn van wat er onder de mensen leeft. Tegelijkertijd verklaarde hij echter, dat hij daarbij bepaalde normen hanteert. Zo is kleur bijvoorbeeld uit den boze. Is dat onderdeel dan geen ge trouwe weerspiegeling van wat er onder de bevolking leeft? Of tracht hij er wellicht mee aan te geven d?it mede als gevolg van zijn lucratieve maar vunzige advertenties de wereld er steeds kleurlozer en grauwer uit gaat zien? Hij had nog zo'n doorslaggevend argu ment: de verantwoordelijkheid voor een advertentie berust volledig bij de adverteerder. Kom nou; waarom vermelden de kranten dan dat adverten ties geweigerd kunnen worden zonder opgave van redenen? K.J.M. van den Bosch, DELFT. Saurussen (2) Op de voorpagina van d krant stond een bericht ove een tyrannosaurus. Het gete kende plaatje erbij was vai een plesiosaurus. Ik plak eei plaatje bij deze brief van eei tyrannosaurus, uit het boe) 'De wondere natuur', doo Bertha Morris Parker. Cathy van Eek (10 jaar), VOORBURG. Drugs Vrije drugshandel of misdaad monopolie? In Nepal, Bhutai en China was opium vrij, i de bevolking daar is er nie aan ten onder gegaan. Als ie mand de hand aan zichzel slaat door roken, drinkei snuiven of spuiten, dan draag hij hiervoor zelf de verant woording en niet het ministe rie van volksgezondheid, d politie, de kerk of de samenle ving. Geen miljarden mee dus voor een lekke en nuttelo ze drugsbestrijding, maar eei goede, uitgebreide en volledigi voorlichting, zodat iedereei weet waaraan hij wil begin nen. Ik dacht dat anderei onze hulp misschien eerde verdienden. Aidsliiders, handicapten, bejaarden, daklo zen, hongerlijders hier en ii de Derde Wereld. Laten wij d onuitvoerbare drugs- en opi umwetten liever aan de kan schuiven. D. van Fessem, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2