Qowuvnt Leiden moet zich als waterstad profileren ALLER LEI(DS) Goed zicht STAD OMGEVING Studentenhuisvesting wil 300 kamers bouwen ïecreatie- ebied op rens van ^eiden en barmond Dijkgraaf betreurt keus voor verbranden slib DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 Toetgangster angereden H "s' J EIDEN Een 56-jarige Leidse is termiddag rond kwart voor twee ïgereden door een bromfietsster. vrouw stak de Langegracht over iaf de kant van het Stadsbouw- s. Toen ze bijna aan de overkant as, werd ze geschept door de onge ler 17-jarige bromfietsster. De ouw viel waarbij haar bril sneuvel- en ze verwondingen in het gezicht don )üep. Mogelijk is bij het ongeval ook as in haar oog terecht gekomen. De omfietsster is, na heel even gestopt zijn, verder gereden. De politie lagt het meisje zich te melden. Ook orden getuigen van het ongeval ge- aagd. Telefoon: 258888. Bromfietser (16) gewond VOORHOUT Een 16-jarige bromfietser uit Noordwijkerhout heeft gisterochtend een hersenschudding opgelopen bij een botsing met een fietser. Het ongeluk ge beurde op het fietspad langs de Leidse- vaart, tussen de Noordwijkerhoekbrug en de KTS. De fiets werd bestuurd door een 31-jarige Voorhouter. Hij raakte niet ge wond. Snelheidscontrole RIJNSBURG/VALKENBURG Bij een snelheidscontrole in Rijnsburg en Valken burg zijn gisteren in de loop van de dag 87 bekeuringen uitgedeeld. Er werd gecon troleerd op de Noordwijkerweg en Sandt- laan in Rijnsburg en de Hoofdstraat en Katwijkerweg in Valkenburg. In totaal wérden 1760 auto's gecontroleerd. KOFFIETENT UITGEBRAND LEIDEN Koffietent Sport aan de Zoeterwoudsesingel is van nacht geheel uitgebrand. De brand is waarschijnlijk aangesto ken. Achter het gebouwtje werd een lege jerrycan gevonden. Rond kwart voor een liep een buurtbewoonster met haar hond over de singel. Toen haar hond in de omgeving van de koffietent begon te blaffen, zag ze een man op de vlucht slaan. Vlak erop zag ze rook uit de koffietent komen. Hoewel de gealarmeerde brand weer snel ter plekke was, brand de de gehele tent uit. De schade loopt in de duizenden guldens. De eigenaar is niet verzekerd. Klapperend zeil weggehaald LEIDEN De politie heeft gisteravond met veel moeite een klapperend dekzeil ver wijderd aan de Kondorhorst. Buurtbewoners hadden ge klaagd over het geklapper van het zeil, dat van de derde tot zevende verdieping hing. Het zeil werd gebruikt bij schilder werkzaamheden. Een 32-jarige Leiderdorper raakte gistermiddag gewond als gevolg van de harde wind. De man liep rond tien over een in de Rooseveltstraat. Hij kreeg daar een ladder die om waaide op zijn hoofd. Hij is overgebracht naar het AZL. E-team helpt honderd klanten uit de nood LEIDEN Het E-team van de EWR heeft binnen drie weken na de offiële start al meer dan 100 mensen geholpen. Het team is dagelijks op pad om mensen te helpen hun energierekening zo laag mogelijk te houden. Ruim tweederde van de vraag was afkom stig uit Leiden. Verder werd hulp gevraagd door inwoners van Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. Het E-team, voluit Energiebesparingsteam, is een proefproject van de EWR. Het team geeft gratis advies over energiebesparing en het voert tegen vergoeding van materiaal kosten technische, energiebesparende, maat regelen uit. De klus mag maximaal 100 gul den kosten. Het E-team is gevestigd aan de Langegracht 70. Telefoon 071-252525. MESTHOOP MAG BLIJVEN NOORDWIJKERHOUT- /DEN HAAG De mest hoop van manege P. van der Meij aan de Schippers- vaartweg mag blijven lig gen. Dat heeft de Raad van State vanmorgen be slist. Buurman H. Tulen vroeg deze week schorsing van het voornemen om de manege een hinderwet vergunning te verlenen. Hij had te veel last van de „kwalijke luchten van de mesthoop". Eigenaar P. van der Meij beloofde tij dens de zitting al bereid te zijn de mesthoop af te dek ken. LANDSCHAP ROND LEIDEN OP KWALITEIT BEKEKEN LEIDEN De omge ving van het Valken- burgse vliegveld bebos sen en het onder water zetten van de Boterhuis- polder tot aan de Wil lem de Zwijgerlaan. Dat zijn enkele aanbevelin gen die een werkgroep van gemeente en het Amsterdamse land schapsarchitectenbureau Bakker en Bleeker doen in het Groenstructuur- plan. Deze discussienota werd gisteravond in de gezamenlijke commissie groen en ruimtelijke or dening gepresenteerd en geeft een visie op de on bebouwde gebieden rond Leiden. Het doel van de nota is te kijken wat aan de verschil lende landschappen verbe terd of veranderd kan wor den en om in het landschap structuur aan te brengen. Dit laatste om versnippering tegen te gaan. Uiteindelijk moet uit de nota een beleids plan komen. De werkgroep verdeelde de omgeving van Leiden in vier gebieden, omdat deze elk een verschillend land schap hebben. Deze variëren van water-, bos-, veenweide- of bollengebied. Leiden is daarin het middelpunt. Het eerste van de vier om ringende gebieden is dat tus sen Leiden, Den Haag en de kust. In dit duin- en bosge bied moet volgens de werk groep de bossen met 500 hec tare worden vergroot, voor namelijk in de Kwaakpolder en bij het vliegveld Valken burg, dat dan uitstekend als boswachterij kan dienen. Grootschalige bouwlocaties moeten in dit gebied worden uitgesloten. Het gebied tussen Leiden en Zoetermeer wordt volgens de nota gereserveerd voor waterrecreatie. In dit veen- weidegebied moet ook de komst van bouwlocaties worden tegengegaan en de aantrekkelijkheid van de Vliet en het Vlietpark wor den benadrukt. Opmerkelijk hierbij is de aanbeveling om de Meerpolder onder water te zetten. Het waterrijke gebied ten noorden van Leiden moet ook op zijn recreatieve en ecologische kwaliteiten wor den ingeschat. Leiden zou zich uitdrukkelijk als „wa terstad" kunnen profileren. Aanbevelingen hierbij zijn het onderwater zetten van de Boterhuispolder tot aan de Willem de Zwijgerlaan, het verbeteren van de toe gankelijkheid van de Leidse grachten en het aanleggen van een haven tussen deze laan en de IJsselmeerlaan. Dit laatste idee is ook terug te vinden in de onlangs ge presenteerde plannen voor het opknappen van de Slaaghwijk. Verder moet er een verbetering komen van de waterweg tussen de Haar lemmertrekvaart en de Beestenmarkt. Verder wordt het reeds goëdgekeurde plan voor de aanleg van een re creatiepark ten noorden van de Merenwijk aangestipt. Bebouwing is in het gebied aan de noordkant van Lei den alleen wenselijk als er in de toekomst nieuwe NS- stations in de Merenwijk of bij Sassenheim worden aan gelegd. Bebouwing is ook mogelijk in de strook langs rijksweg A4 in het Doesge- bied. In de Bollenstreek is nieuwe bebouwing ook mo gelijk, maar dan in samen hang met een aan te leggen spoorlijn tussen Leiden en Katwijk. Op dit ambitieuze groen structuurplan dat als onder titel „visie op de onbebouw de ruimten in en rond de stad" heeft komt nog een vervolg. In deel twee zal de groensituatie binnen de stadsgrenzen van Leiden be keken worden. !IDEN Er komt een re- eatiepark op het grensgebied n Leiden en Warmond ten orden van de Merenwijk an definitief door. Het ont- irp met onder andere een gen-holes golfbaan en een rfhaven werd gisteravond or de gezamenlijke commis- ruimtelijke ordening en oen goedgekeurd, lor de combinatie van wan- lgebied en golfbaan vroegen verse raadsleden zich af of kans bestaat dat een wan- laar geraakt kan worden or een ongelukkig geslagen lletje. Wethouder Kuijers rzekerde dat het gevaar niet Dter is dan tijdens het volgen een hockeywedstrijd, oen Links had als enige ictie bezwaar tegen de golf- die als „te elitair" en auwelijks voor de echte Lei- naar geschikt" werd be- mpeld. Driessen (VVD) wilde van wethouder de verzekering het aan te leggen golfter- n niet de duurste HUS van iden werd. Volgens C. Jo- emsen, hoofd van de direc- groen, moeten hekken en otjes de honden op afstand udèn. irkeren zijn bewust geen extra par- erplaatsen in het plan opge- men: „We moeten mensen ;t aanmoedigen met de auto komen", meende Kuijers. ilgens A. Hugens (CDA) ont- lan er zeker parkeerproble- en als het gebied populair irdt. De overlast mag vol- ns haar niet ten koste gaan n de parkeerplaatsten van bewoners van de Karpers de Forellen. lopbord genegeerd X3RDWIJKERHOUT Bij n controle op de kruising euwenhorst zijn gistermid- automobilisten betrapt het negeren van een stop- tfd. Wie vanaf de 's Graven- imseweg de Gooweg wil op- den, moet eerst stoppen. De litie hield 27 automobilisten n, van 41 is het kenteken noteerd. Zij krijgen een ac- ptgirokaart thuis. Het buiten adverteren in Leiden wordt duurder. Tarieven buitenreclame volgend jaar fors omhoog LEIDEN De tarieven voor het adverteren op lichtmasten, reclamebor den en driehoeksborden gaan per 1 januari 1990 flink omhoog. De ge meente hoopt hiermee binnen enkele jaren een extra bedrag van 400.000 gulden binnen te halen. Van dat geld wil de ge meente een fonds maken om daar straatmeubilair zoals „echt mooie prullen bakken" van te kunnen kopen. Illegale borden zullen worden verwijderd. Dat werd gisteravond be sloten door de commissie Reclame op lichtmasten gaat ruimtelijke ordening. 720 gulden kosten en deze prijs wordt jaarlijks verhoogd met 70 gulden. Reclame op de zo genaamde „billboards" langs Het aantal driehoeksborden, de invalswegen rond Leiden die doorgaans rond lantaarn- kost 200 gulden per bord per palen staan, wordt vermin- week. Ook gaat de gemeente derd. Er blijven volgens het 25 procent opstrijken van de plan 230 locaties over, ver- netto-opbrengst van Publex deeld in groepen. De huur voor het adverteren in de mu- wordt 20 gulden per tien da- pi's en abri's, gen per bord. Dat is een ver- PvdA-raadslid L. Geradts had hoging is van 14 gulden. „Dit voor de opbrengst al twee mo- systeem is van Amsterdam af gekeken", verklapte R. Ver- plancke van de directie ruim- gelijke bestemmingen: de fon tein voor het belastingkantoor of het realiseren van een plein telijke ordening. De forse ver- op het Gangetje. Wethouder hoging verdedigde hij door te M. van de Molen stelde hem stellen dat de prijzen in Lei- teleur: „Het is meestal zo dat den in de „middenmoot" ver- het geld al drie maal is uitge- keren ten opzicht van andere geven voordat het binnen- Voorzitter A. Schweizer van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting bracht bij de officiële ope ning van het Jean Michelhof een gedenksteen aan. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Stichting Leidse Studentenhuisves ting (SLS) heeft plannen voor de nieuwbouw van 300 wooneenheden in de omgeving van het Leidse centrum. Gecombineerd met nog eens 200 eenhe den in het voormalige Eli- sabethziekenhuis aan de Hooigracht hoopt de stich ting de komende paar jaar de kamernood aanzienlijk terug te brengen. De stichting beheert nu 5.000 eenheden, terwijl er 2.400 studenten op de wachtlijst staan. Bestuursvoorzitter A. Schwei zer van de stichting deelde dat gisteren mee bij de officiële van woningcontingentèn door het ministerie van volkshuis vesting. „U mag dan meedelen in de armoede", verklaarde wethouder D. Tesselaar (volks huisvesting) daar gisteren over. Optimistisch Ook al vanwege die ontwikke ling hangt voor de SLS veel van de nieuwbouwplannen af. geval een behoorlijke bijdrage om de wachttijden te bekorten, ook al zal het uiteindelijk weer een druppel op een gloeiende plaat zijn". Als het de stichting daarnaast lukt om ook het voormalige Elisabeth-ziekenhuis te gebrui ken voor studentenhuisvesting is het volgens Schweizer moge opening van het Jean Michel- lijk dat er een einde komt aan hof aan de Pieterskerkstraat, de grootste problemen. De SLS De stichting heeft volgens krijgt er dan in korte tijd 500 Schweizer onverwacht binnen de bestaande regelgeving een nieuwe mogelijkheid gevonden grootste spanning zijn 500 tot om alsnog samen met een pro- 800 kamers nodig. We kunnen jectontwikkelaar „een heel groot nieuwbouwproject te rea liseren" moeilijk naar streven om alle 2.400 wachtenden onder te brengen. Er is uiteindelijk ook De SLS verwacht binnenkort doorstroming. Maar wel willen het Koninklijk Besluit waar- we de problemen terugbrengen door ze erkend wordt als „toe- tot het begin van het studiejaar gelaten" instelling. Daardoor bij de instroom van nieuwe stu- krijgt ze dezelfde rechten en denten". plichten als de andere woning- Volgens Schweizer is er echter bouwverenigingen in Leiden, nog geen duidelijkheid over de maar is ze ook afhankelijk van mogelijkheden voor het Elisa- de ontoereikende toewijzing beth-complex. Daar zijn nu 200 studenten geïmproviseerd on dergebracht. Over een jaar loopt het huurcontract met de universiteit af. Of er definitief studenten gaan wonen is vol gens Schweizer afhankelijk van overleg met onder andere universiteit en gemeente. Bo vendien moet worden gespro ken met buurtbewoners die be zwaar maken tegen deze be stemming. „We hopen met hen goede afspraken te maken", al dus Schweizer. Renovatie Het gisteren opgeleverde Jean Michelhofje hoort tot de woon eenheden die de SLS reno veert. De SLS hoopt dat in 1991 uiteindelijk 3.600 eenheden zijn vernieuwd. De restauratie van het ruim 300 jaar oude hofje heeft 1,7 miljoen gulden gekost en is gebeurd in samenwerking met Monumentenzorg. Het hof je dat sinds 1964 in bezit is van de stichting telde oorspronke lijk 12 huisjes. Daarin zijn nu negen wooneenheden voor pa ren en achttien woningen voor alleenstaanden ondergebracht. Architect Veltman ging giste ren nog in op de problemen die rezen bij naar moderne eisen opknappen van de 17e eeuwse huisjes. Verwijzend naar de lage zolderingen en doorgan gen adviseerde hij de SLS de woningen toe te wijzen aan stu denten „met een 17e eeuws postuur". Speelgoed Speelgoed kopen en ver kopen kan op de beurs die morgen wordt gehouden in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken - pad in de Merenwijk. Tus sen 13.30 en 14.30 uur wordt het speelgoed inge nomen, per persoon kun nen maximaal 26 voorwer pen te koop worden aan geboden. De speelgoed beurs begint om 19.30 uur en duurt tot 20.30 uur. Bij het afrekenen, tussen 21.30 en 22.00 uur. wordt tien procent onkostenvergoe ding ingehouden. Jazz Ml23 Podium presenteert morgenavond de jazz- en popformatie Walk the Chalk. De groep speelt vanaf 21.00 uur in het ge bouw aan de Middelste- gracht 123 in Leiden. PvdA De afdeling Leiden van de PvdA houdt morgen een algemene ledenvergade ring over het programma voor de aanstaande ge meen teraadsverkiezingen. De vergadering begint om 19.30 uur in het buurthuis Aktief aan de Berlage- straat 2 in Leiden. Bingo Buurthuis Matilo houdt morgen een bingo-avond. Het spel begint om 20.00 uur in het gebouw aan de Zaanstraat 126 in Leiden. Belastingen Onder het motto „De be lastingwijzigingen van Oort zijn niet eenvoudig!" houdt de Leidse afdeling van het Koninklijk Neder lands Ondernemersver- bond (KNOV) maandag een informatie-avond. Be halve leden van het KNOV zijn ook anderen vanaf 20.00 uur welkom in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare. Spre ker is B. Bongers, belas tingdeskundige van het KNOV. Dia wandeling Mensen die slecht ter been zijn kunnen op een bijzon dere manier kennis maken met oude en gerestaureer de monumentale gebou wen van Leiden. Buurt huis Dijk 33 vertoont maandag namelijk de dia serie Stadswandeling op dia's". De serie begint om 10.00 uur in het buurthuis aan de Apothekersdijk 33 in Leiden. Er kan voor vervoer naar het buurt huis gezorgd worden, tele foon: 071-125736. Postzegels De Leidse Postzegelvrien den houden maandag weer een ruil-, contact- en veilingavond in gebouw De Linde, Herenstraat 64. Belangstellenden kunnen er vanaf 19.00 uur terecht. Inlichtingen over deze avond en de vereniging bij A. Vermond, 071-765828. Casino aan de Haven verzegeld LEIDEN Het pand van voormalig casino Jet Set aan de Ha ven 7 is door de gemeente Leiden gesloten en verzegeld. Dat gebeurde gistermiddag om 14.00 uur. De aanwezigheid van het casino is strijdig met het geldende bestemmingsplan Ververs- buurt. Het pand is vanaf de zomer van 1987 tot eind juli 1989 als casino in gebruik geweest. De gemeente is toen niet tegen het illegale casino opgetreden omdat erop vertrouwd werd dat er geen over last zou zijn. De eigenaar heeft eind juli het pand ontruimd. Daarop schreef de gemeente een brief aan de eigenaar waarin stond dat het pand niet opnieuw als casino aan derden mocht worden verhuurd. Dit vanwege klachten over overlast uit de buurt. Ook naar een huurder, die het als casino wilde onderver huren, ging een waarschuwing uit. Sinds 13 oktober was het pand echter weer als casino in gebruik, dit ondanks dreigen met politiedwang. Daarom is het pand giste ren verzegeld. De verzegeling wordt pas verwijderd als er vol doende schriftelijke waarborgen zijn dat het pand niet meer als casino-, vermaak-, recreatiecentrum zal worden gebruikt. LEIDEN „We betreu ren het dat de provincie het verbranden van slib als hoogste goed in het vaandel heeft. Ook de toe passing van nieuwe tech- Van Tuyll noemde verbran zelf onderzoek doen naar milieuvriendelijker ver werkingsmethoden. nieken en eventueel stor ten moeten mogelijk zijn". Dat zei dijkgraaf E. van an Serooskerken fen Bovendien is het een ding om verschillende redenen onaantrekkelijk. „Het is een vernietiging van energie. Er is uitstoot van schadelijke stof- kwetsbare methode. De conti- Tuyll van gisteren in een vergade ring van het bestuur van nuïteit is enorm belangrijk. Ik het Hoogheemraadschap moet er niet aan denken wat wq er gebeurt als de toevoerwe- Rijnland. de bouv verbrandingsinstallatie voor slib uit onder andere mand wil graag aan één long rioolzuiveringsinstallaties hangen, ook wij niet", zei hij naast Hp hnnw van pph gen worden geblokkeerd door naast de douw van een een zitstaking. Dan is er spra ke van een calamiteit. Nie- doelend op een al te eenzijdige keus voor verbranding. Het bestuur stemde gisteren wel in met de bouw van een nieuwe gezamenlijke verbran dingsinstallatie voor de hoog heemraadschappen Rijnland, Delfland, Schieland en het zuiveringsschap Hollandse Ei landen. Die moet worden geëxploiteerd door een nieuwe NV. De installatie moet nu worden gebouwd omdat de deelnemers in het project na 1995 geen zuiveringsslib meer mogen storten in de slufter bij Rotterdam. Van Tuyll constateerde giste ren met spijt dat de slibver- branding niet wordt gecombi neerd met de nieuw te botjwen installatie voor huisvuil die bij Zoetermeer of Ypenburg moet komen. Volgens Van Tuyll is de combinatie bij de verbran ding zelf weliswaar niet aan trekkelijk, maar had samen werking wel kosten kunnen sparen. „Men heeft ons op een nette manier uit het overleg over de vuilverbranding gezet. Maar kennelijk werd het over leg binnen eigen kring al inge wikkeld genoeg gevonden", aldus Van Tuyll. Een vertegenwoordiger van de Zuidhollandse Milieu Federa tie pleitte gisteren voor de toe passing van de best beschikba re technieken om milieu-over last te beperken. Hij kreeg geen rechtstreekse toezegging. Wel verklaarde Van Tuyll dat om aan de normen te kunnen voldoen dat wel nodig zal zijn. De nieuwe installatie heeft overigens niet voldoende capa citeit om op termijn alle slib te verwerken. Voor het restant moet nog voor een oplossing worden gekozen. Rijnland wil mede daarom met de Heidemij een proef doen met „exergy". Dat is een nieuwe methode om het slib te drogen door er zeer hete stoom doorheen te jagen. Dan ontstaat droge stof die mogelijk wel gestort of verder verwerkt kan worden. Boven dien werd gisteren gesteld dat het mogelijk moet zijn om steeds schoner slib over te houden na waterzuivering. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen^ goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: j Postcode/plaats: j Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand automatisch betalen f 24,24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de (alarm)lamp naar. Naam: Postcode/plaats: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den H CcidócSoutant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11