Denk er om: geen politieke uitspraken! „Kwaliteit van onderwijs gaat omhoog iÈÏÏWS Politie is nu al boos op kabinet Ter Beek (Defensie) hoopt op goede samenwerking met IKV Tot 2000 miljoen vierkante meter kantoorruimte nodig Binnenland Qeid&iQowuvnt WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 r Beek: Een politieke meerderheid alléén is niet voldoende. FOTO: ANP DEN HAAG Met zijn 45 jaar is Relus ter Beek een veteraan in de landspoli- tiek. In 1971, nog tijdens het kabinet- Biesheuvel dus, kwam hij voor de PvdA in de Tweede Kamer en tot gisteren zat hij daar nog. De overgang van de uni versiteit, waar hij een paar jaar politico logie had gestudeerd, naar het Binnen hof betekende dat hij niet in dienst hoef de. Curieus voor een minister van defen sie. Maar ja, een minister van onderwijs behoeft ook geen onderwijzer geweest te zijn. Was zijn benoeming een verrassing? „Ik had wel bepaalde signalen gekregen. Het meest duidelijke signaal was wellicht dat Kok mij gevraagd had om met het CDA te onder handelen over de paragrafen buitenland, veilig heid en de defensieparagraaf. Maar in het poli tieke leven is natuurlijk nooit iets zeker. De ballen kunnen heel raar rollen. Kok heeft bo vendien een systematische manier van werken gehad. Eerst overeenstemming over het ak koord, dan pas bekend maken wat hijzelf zou gaan doen, vervolgens onderhandelen over de posten en pas daarna de personele invulling. Dat betekende dat eerst vast moest staan welke posten de PvdA zouden toevallen, alvorens ie mand van ons benaderd kon worden". Geen concurrentie gehad van defensiespecialist Bram Stemerdink, die bovendien al eens minis ter van defensie geweest was matische onderhandelingen heb ik geen contact meer met Kok gehad tot vorige week dinsdag, toen hij mij vroeg minister te worden". Gaat u nu verhuizen naar Den Haag? „Geen sprake van. Ik ben geboren in Coevor den, getogen in Coevorden en blijf woonachtig in Coevorden. Coevorden is een prachtige stad en heeft bovendien een defensietraditie. Het is een oude vestingstad, het is de geboorteplaats van generaal Van Heutz, de stad heeft al eens een staatssecretaris van Defensie geleverd (Hoekzema) en heeft mij dan nu als minister van Defensie". „Maar wat misschien ook nog telt is dat Mient Jan Faber, de secretaris van het IKV, ook uit Coevorden komt. Ik wil daarmee maar zeggen dat het voor twee Coevordenaren toch mogelijk moet zijn het met elkaar eens te worden. Bo vendien is Faber ook nog eens lid van de PvdA. Ik bedoel daar serieus mee tot uitdruk king te brengen dat defensie- en veiligheidsbe leid gedragen moet worden door een heel brede meerderheid van de bevolking. Een politieke meerderheid alléén is niet voldoende; ik wil dat er een maatschappelijke meerderheid voor is". Wat ziet u als uw eerste taak op Defensie? „Sinds 1977 zijn er maar liefst acht ministers van Defensie geweest. We hebben Kruisinga gehad, Scholten, De Geus, Van Mierlo, De Rui ter, Van Eekelen, Bolkestein en nu ik dan. In twaalf jaar! Je maakt mij niet wijs dat zoiets goed is voor het departement en dat het goed is voor de mensen die daar werken. Dat zijn 129.000 mensen, laten we dat niet vergeten. Om uiting te geven aan de verantwoordelijkheid die ik daarvoor voel, heb ik besloten het perso neelsbeleid zelf voor m'n rekening te nemen. Tot dusver zat dat in de portefeuille van de staatssecretaris. In goed overleg met staatsse cretaris Van Voorst tot Voorst heb ik besloten dat ik die taak op me zou nemen". RIK IN 'T HOUT PAUL KOOPMAN ^Euthanasie "jlijft strafbaar JEN HAAG Bepaalde vor- ]en van euthanasie zullen de bmende vier jaar strafbaar lijven. Dat zei de nieuwe mi nster van justitie Hirsch Bal- n vanmorgen voor de JARA-radio. Onder de ver antwoordelijkheid van Hirsch 1 een grootscheeps on- rzoek worden gehouden kar de euthanasie-praktijk in •derland. Wat de uitkomsten i dit onderzoek ook zullen de kans dat euthanasie Jlledig uit het wetboek van rafrecht wordt gehaald is Ier onwaarschijnlijk, zo liet firsch Ballin weten, plgens de nieuwe minister t het niet voor de hand dat lfe bescherming van leven in 'jvetsbare situaties buiten de scherming van het straf- Jcht kan". Wel wil Hirsch illin de problemen rond eu- inasie samen met staatsse- Jetaris Simons van volksge- )ndheid in kaart brengen om I tot „verstandige beslissin- te komen. Ir. B. Pronk (CNV) aar Europarlement IN HAAG Mr. B. Pronk, A. Goedmakers en M. van n Brink zijn kandidaat om nieuwe bewindslieden iij-Weggen, Dankert en 'Ancona in het Europees Par- ment op te volgen. Pronk 'DA) is beoogd opvolger van nieuwe minister van ver teter en waterstaat Maij-Weg- :n. Hij staat 11de op de CDA- ididatenlijst voor het Euro- irlement en werkt thans bij it CNV in Utrecht. Mevrouw idmakers (PvdA) is bioche- is en tweede vice-voorzit- van het PvdA-partijbe- r. Mevrouw M. van den Irink (PvdA) werkt bij het linisterie van WVC. Beide k- biste kandidaten zijn de be- ge wgde opvolgers van de nieu- ïr-r WVC-minister d'Ancona je jn staatssecretaris Dankert 'an buitenlandse zaken, in fcroot tekort aan «telastingfolders 01 EN HAAG De kantoren ijl an de Belastingdienst kam- n{ sn met een tekort aan folders "aarin informatie staat over nieuwe regels in het fiscale elsel. Daardoor weten veel to ilastingplichtigen die in een leciale situatie verkeren niet ecies hoe zij hun loonbelas- ngverklaringen moeten in- r uilen. Volgens een woord- aerster van het ministerie ie an financiën is de vraag naar n| ilders zo groot, dat er mo- enteel een nieuwe serie in er ruk is. De nieuwe folders zul- nog deze maand verkrijg- oirzijn- follands Spoor jordt volledig e erestaureerd EN HAAG De directie lil ui de Nederlandse Spoorwe- in heeft gistermiddag beslo- n dat het door brand gedeel- lijk verwoeste station Hol- 1 nds Spoor volledig wordt ge- v^staureerd. Een deel van de erkapping en de bebouwing in het middenperron, waarin nder meer de restauratie was gingen enkele we- alen geleden in vlammen op. e- et restaurant wordt in zijn e irspronkelijke staat her- )uwd, maar het interieur zal ïmoderniseerd worden. Wan neer de bouwactiviteiten zul- ji n aanvangen staat nog niet ecies vast. Wel heeft de NS- rectie laten weten dat de erkzaamheden zo spoedig n logelijk moeten beginnen. De n S heeft nog geen besluit ge- ig omen of het historische sta- on op de monumentenlijst lag worden geplaatst, hetgeen gemeente Den Haag en het ijk graag zouden willen. N VANDAAG DEN HAAG „Relus, je weet het: niet over beleid praten!", wordt PvdA-mi- nister Ter Beek voorge houden door diens woord voerder bij zijn eerste ont moeting in zijn nieuwe functie met de pers. Hanja Maij-Weggen, de nieu we CDA-minister van verkeer en waterstaat, krijgt het advies nog even de lippen bij te stif ten vóór zij zich zou onderwer pen aan een interview met de NOS-tv. Hans Alders poetst de glazen van zijn nieuwe brille tje nog even op. De twee grote regisseurs van het nieuwe ka binet, Lubbers en Kok, slaan het toneel instemmend gade. Gistermiddag had premier Lubbers zijn nieuwe 'stuur man' Wim Kok nog ruim schoots gecomplimenteerd. „Ik heb vanochtend voor het eerst in de nieuwe ministerraad met Wim Kok vergaderd en ik moet zeggen dat in zijn per soon het beeld van zuinigheid en soberheid in perfecte tradi tie wordt voortgezet", sprak de CDA-leider. Het recht om uit de minister raad te 'klappen' is eigenlijk voorbehouden aan de premier, maar het duurde geen uur of in de Trèveszaal gingen de Voor het eerst sinds jaren kon koningin Beatrix zich mengen in een 'links' onderonsje. Op de trappen van Huis ten Bosch praat ze met de PvdA-ministers Ter Beek, Alders en Kok. FOTO: MILAN KONVALINKA monden al van het slot. Wi-3£. Kok, zo viel te beluisteren, had in de vergadering de la chers op zijn hand gekregen door voor een straffe begro tingsdiscipline te pleiten. Het leek warempel wel of Ruding daar aan het woord was! „Kok vond dat opbrengsten uit de verkoop van staatsbedrijven niet meteen verkwanseld moeten worden. Nee: in dat geval moest het financierings tekort voorrang krijgen. Nou, toen begon Lubbers dus te schateren hè?". Dat de relatie tussen Lubbers en Kok zich tot dusverre pri ma ontwikkelt beaamde ook Bert de Vries. „Er wordt in een heel goede sfeer met el kaar gesproken". Het was wel even wennen, erkende hij, die overstap zó uit de kamerbank jes naar het ministerie van so ciale zaken. „Tijdens de for matiebesprekingen heb ik ei genlijk geen tijd gehad om het goed tot me door te laten drin gen, dat is eigenlijk gisteren pas gebeurd. Toen ik de deur achter me dicht trok en nog even de lege vergaderzaal in blikte dacht ik: hiermee sluit ik toch wel een periode af". Geluksvogels De weemoed van Bert de Vries werd niet of nauwelijks gedeeld door al die andere ge luksvogels die zó uit de ka merbankjes, zó uit het Euro parlement of zó uit het bedrijfsleven achter de rege ringstafel belandden. WVC- minister Hedy d' Ancona bij voorbeeld, straalde als zelden tevoren. Milieuminister Hans Alders, met zijn 36 jaar de Benjamin van de nieuwe ploeg, zei zijn nieuwe baan als een „enorme uitdaging" te zien. Alders: „Er is de afgelo pen jaren door Nijpels enorm veel op de rails gezet, maar nu moet die trein ook gaan rijden. Er komen pijnlijke maatrege len aan, brandstof wordt bij voorbeeld duurder, en er is acht miljard gulden uit te ge ven. Een enorm karwei". Hanja Maij-Weggen, die in de voetsporen treedt van haar il lustere voorgangster Smit- Kroes, twijfelde niet aan haar eigen deskundigheid. In het Europarlement, zo hield ze de verzamelde pers voor, was ze al zeer goed ingevoerd in de milieuproblematiek, vooral waar het de Rijn- en Noordzee betreft. Haar Europese erva ring zou ook een steun in de rug zijn bij het oplossen van de verkeerskwesties. „Daar zal ik met een Europese bril naar kijken. Vooral de hele discus sie over snelle Europese trei nen heb ik met belangstelling gevolgd". De luchtvaart, een hobby van Smit-Kroes, is óók al geen probleem. Maij-Weg gen, lachend: „Ik heb me de afgelopen jaren suf gevlogen. De KLM ken ik dus heel goed. Ik moet het dossier-luchtvaart nog bestuderen, maar daar kom ik wel uit". Zenuwslopend Voor de ontmoeting met de pers was twee uur uitgetrok ken. Een zenuwslopende erva ring voor sommige bewindslie den, zoals de jurist prof. bewindslieden kunnen naar de FOTO: MILAN KONVALINKA Hirsch Ballin, die zich vrijwel de gehele tijd tussen de kap stokken in de garderobe op hield. Voor de ervaren minis ters die terugkeren in het nieuwe kabinet: Braks, Van den Broek en Lubbers, had het meer weg van zwemmen in lauw water. Zij vermaakten zich opperbest. Bij het scheiden van de markt liet de premier zich nog en passant ontvallen dat de ver houdingen in déze centrum linkse ploeg veel beter zijn dan in het kabinet Den Uyl (1973-1977). Lubbers: „Dat is onvergelijkbaar! Volstrekt on vergelijkbaar! De tijden zijn veranderd, de PvdA is veran derd, en trouwens: ook ikzelf ben veranderd!". PAUL KOOPMAN RIK IN 'T HOUT DEN HAAG Het kers verse kabinet heeft van morgen zware kritiek ge had van de politie. De Rotterdamse korpschef Hessing, tevens voorzitter van de Kring van Commissarissen, en voorzitter Van der Linden- van de Nederlandse Politie bond hekelden de afspraken die gisteren in het kabinet zijn gemaakt over de reorganisatie van de rijks- en gemeentepoli tie. „Je kunt zo zien dat het af spraken zijn van mensen die geen verstand van de politie hebben", aldus Van der Lin den. „Het was nou juist de be doeling dat de gehele politie onder de verantwoordelijkheid van één minister zou vallen. Kennelijk houdt Justitie be voegdheden en heeft het plaatselijk gezag op bepaalde terreinen bijzonder weinig te vertellen". De samenvoeging van rijks- en gemeentepolitie betekent dat de rijkspolitie verdwijnt. De nieuwe regionale korpsen die gaan ontstaan zullen immers een vooral gemeentelijk ka rakter dragen, met gemeen schappelijke rangen en stan den, onthulde premier Lub bers gistermiddag. De korpsen komen onder het beheer van een burgemeester, hoofdofficier van justitie en commissaris. Minister van bin nenlandse zaken mevrouw Dales krijgt tot taak de reorga nisatie in goede banen te lei den. De wijziging van de poli tiewet valt weer onder de mi nister van justitie, Hirsch Bal lin. Volgens Lubbers hoeft de reorganisatie de reeds aange kondigde herverdeling van de politiesterkte niet in de weg te staan. Hirsch Ballin houdt in de nieuwe opzet een stevige greep op het politie-apparaat. Aller eerst vallen de regionale korp sen ongeveer samen met de negentien arrondissementen. De officier van justitie krijgt op het regionale niveau dus een stevige vinger in de pap. Op landelijk niveau krijgt Hirsch Ballin 'aanwijzingsbe voegdheid' als speciale politie- inzet vereist is. -IE KNOLLEN Stemerdink valt nieuwe minister aan DEN HAAG De drui ven zijn wel erg zuur voor een aantal fractieleden van de PvdA. Oud-minis ter Stemerdink, die ook enkele jaren staatssecreta ris op Defensie is geweest, maakt deze week in het weekblad De Tijd van zijn hart geen moordkuil en geeft onomwonden toe dat hij defensieminister had willen worden. Volgens Stemerdink is Ter Beek te zwak voor zo'n zware post en heeft hij de afgelopen jaren niets met Defensie te maken gehad. Stemerdink: „Relus is een uitmuntend ver koper van andermans ideeën. Ik heb hem nooit op een sprankelende gedachte kun nen betrappen. De defensieno ta's die de laatste jaren door de PvdA zijn gemaakt, zijn alle maal door mij geschreven. Re lus heeft nooit een komma, een punt, laat staan een woord aan een stuk bijgedragen". Ook Kok kan in Stemerdinks ogen weinig goeds doen: „Kok is saai, zeggen ze weieens. Ik weet het niet, ik ken hem niet, ik ken Wim Kok van de tv". De teleurgestelde politicus vindt dat in de fractie geen in houdelijke discussies hebben plaatsgevonden onder de voor malige FNV-voorman. „Als je het zo absoluut wil stellen, moet ik inderdaad zeggen dat Kok tekort schiet als politiek leider van de PvdA". Tweetal besteelt circa 700 winkels STEENWIJK Een 24-jarige man en een 26-jarige vrouw uit Arnhem hebben in de pe riode van januari tot novem ber van dit jaar in Steenwijk, Meppel en Harderwijk onge veer 700 winkeldiefstallen ge pleegd. Ze hebben voor circa 350.000 gulden buit gemaakt, aldus de politie van Steenwijk. Het tweetal had het vooral ge munt op kleding, schoeisel en speelgoed. Van de gestolen goederen is nog niets terugge vonden. De man en vrouw werden in Steenwijk op heter daad betrapt tijdens diefstal in een speelgoedzaak. PROF. JO RITZEN: DEN HAAG Prof. Jo Ritzen, de nieuwe minis ter van onderwijs, weet het zeker: de kwaliteit van het onderwijs in Ne derland zal de komende kabinetsperiode omhoog gaan, ondanks de finan ciële problemen waarmee het departement al jaren kampt. Gisteren liet Ritzen ook maar meteen even, zonder op details in te gaan, weten dat er op de kleine scholen in het basison derwijs wat hem betreft niet zal worden bezuinigd. Met deze twee uitspraken introdu ceerde Ritzen zich na de beë diging van het nieuwe kabi net. De overstap van de PvdA- professor is opmerkelijk te noemen. Als hoogleraar onderwijseco nomie in Rotterdam kon hij het de afgelopen maanden niet nalaten hevige kritiek uit te oefenen op (de politieke lei ding van) het ministerie van onderwijs. Sinds gisteren moet hij zelf het beleid op dit veel geplaagde departement ont wikkelen. Volgens een inge wijde was de benoeming van Ritzen tot minister voor de ambtenaren op Onderwijs een verrassing: „We hadden eerder Wallage verwacht, of de Rotterdamse wethouder Si- Op de dag van zijn beëdiging kwam Ritzen in een merk waardige situatie terecht. Waarnemend onderwijsminis ter Braks antwoordde op ka mervragen dat Ritzen ongelijk had met zijn kritiek op het on derwijsbeleid. In het nieuwe kabinet zijn Ritzen en Braks, minister van landbouw, na tuurbeheer en visserij, colle ga's. „Braks kon moeilijk zeggen dat het vorige kabinet de zaak jarenlang heeft geflest", aldus Ritzen. „Het oude kabinet heeft meerjarenplannen opge steld, waarop Braks zijn ant woord heeft gebaseerd". Rit zen hield zijn kritiek staande dat de onderwijsbegroting een structureel gat van meer dan een miljard gulden zal blijven vertonen als er niet snel maat regelen worden genomen. Wat kan Ritzen meer doen dan zijn voorganger Deetman? Ritzen: „Er zijn voor mij drie redenen om de deels failliete boel over te nemen. Er is te genwoordig veel meer moge lijk dan voorheen. Deetman heeft het erg zwaar gehad. De tweede reden is dat ik van de ervaringen van de afgelopen jaren alleen maar kan leren. Tenslotte meen ik dat elke or ganisatie, hoe log ook, in staat moet zijn haar eigen begroting te beheersen". Ritzen vindt dat onderwijs de afgelopen jaren te traag heeft gereageerd op veranderingen in de leerlingen-aantallen en allerlei maatschappelijke ont wikkelingen: „De begrotings technieken zijn niet aangepast. Onderwijs heeft jarenlang met verouderde principes gewerkt om berekeningen te maken". Dat er tussen PvdA-minister van financiën Kok en Ritzen spanningen ontstaan, lijkt on vermijdelijk. „Er zal altijd een gezonde spanning zijn", aldus Ritzen. „Maar ik weet zeker dat het niet uit de hand zal lo pen". Vandaag al heeft Ritzen zijn topambtenaren bij elkaar ge roepen. Er zal op onderwijs een projectgroep worden ge vormd die met een concreet plan zal komen om de begro ting weer gezond te maken. „We gaan onderzoeken of het mogelijk is met een kleinere begroting meer resultaat te boeken", aldus Ritzen. „Het gaat om de bewustwording op 'het ministerie dat er verande ringen nodig zijn. Daarnaast gaan we proberen in onze ra mingen evenveel meevallers als tegenvallers op te nemen. Het mag niet zo zijn dat het onderwijs wordt bedreigd door een structureel gat op de be groting. Ik heb in het onder wijs gewerkt en heb daar er varen hoe diep overschrijdin gen en bezuinigingen in het vlees snijden". ROB SEBES DEN HAAG GAAT BEDRIJVEN WERVEN DEN HAAG In Den Haag moet tot aan het jaar 2000 ruim één miljoen vierkante meter aan kan toorruimte worden ge bouwd. Dit is noodzake lijk voor de economische ontwikkeling van de stad. De gemeente wil bedrij ven gaan werven voor een aantal kantorenlokaties. Dit staat in de gisteren door het college van B en W gepre senteerde nota Kantorenstra tegie. Het college wil er alles aan doen om een jaarlijkse groei van de werkgelegenheid in de stad van 1 tot 1,75 pro cent te bewerkstelligen. Daar toe moeten alle beschikbare bouwlokaties in de stad wor den benut. In de nota wordt voorgerekend dat er dan ruim 1 miljoen vierkante meter aan kantoorruimte moet worden gebouwd. Het college stelt voor een bu reau bedrijfscontacten te vor men, dat zich gaat bezighou den met het werven van be drijven. Den Haag zal naar buiten toe worden gepresen teerd als een stad met een „in ternationaal vestigingsmilieu". Het bureau moet zich gaan richten op bedrijven en int- stellingen die gebruik kunnen maken van het in Den Haag aanwezige „complex van be stuur, management en infor matie". Lokaties In de nota wordt een overzicht gegeven van de beschikbare lokaties en het soort kantoren dat er zou moeten komen. De gebieden bij het Centraal Station (BANK) en de Utrechtsebaan, en de Schenk- strook gelden als „toplokaties". Hier moeten grote kantoren komen. Gedacht wordt aan een soort World Trade Center in het BANK-gebied. Rond de Utrechtsebaan mogen Nationa le Nederlanden, PTT en Sie mens hun gang gaan. De Schenkstrook is bestemd voor kleinere bedrijven. Totale ca paciteit van de drie gebieden: 750.000 vierkante meter kan toorruimte. Rond het Congresgebouw (o.a. Catsheuvel) is ook nog ruimte voor nieuwbouw. Ge dacht wordt aan kantoren, tentoonstellingsruimte en luxe appartementen. Capaciteit: 40.000 vierkante meter. Tussen de Laakhavens en het station Hollands Spoor moet een „compleet nieuw multifunctioneel stadsdeelcen trum" verrijzen. De plannen voor de Haagse Hogeschool zijn al rond. Capaciteit 135.000 vierkante meter. De Binckhorst is bestemd voor kantoren en bedrijven. Hier is ruimte voor circa 90.000 vierkante meter nieuw bouw. De nota Kantorenstrategie wordt begin december door de betrokken raadscommissies besproken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3