Ccklóc ©owiwrd *r Sociale Zaken eist drie ton van Leiden STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Beveilingsdienst in Haarlemmerstraat ^mma-linde in Van der Werf park Subsidie voor expositie over Leids verzet D66: nachtmerries over burgemeester Duitse vrouwen „keuren" Leids welzijnswerk ^inderzegels gepresenteerd Slimme EHBO-kit CeidaeSouAO/nt WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 „eidenaar mishandeld EIDEN Een 32-jarige man uit ^iden is gisteravond met bebloed elaat naar het Diaconessenzieken- iuis overgebracht. De man haalde op e Korte Mare zijn fiets van het slot f. Plotseling werd hij aangevallen oor een man en een vrouw. De man af de Leidenaar een aantal karate- choppen in het gezicht. De Leide- aar viel, maar werd weer opgeraapt oor zijn belager, die hem vervolgens oor een winkelruit duwde. De man, o bleek achteraf, beschuldigde het lachtoffer van het stelen van zijn ets. Hier was al eerder ruzie over emaakt. Van der Nat lijsttrekker LEIDEN Een interne com missie van de VVD heeft wet houder M. van der Nat (econo mische zaken) voorgedragen als lijsttrekker voor de ge meenteraadsverkiezingen in maart. De algemene ledenver gadering neemt 27 november een beslissing over de definitie ve lijst. Op de nominatie voor de tweede plaats staat wethou der F. Kuijers (cultuur), ge volgd door het huidige raadslid M. Wijnbergen. Het is voor het eerst sinds jaren dat Kuijers de eerste plaats moet prijsgeven aan een andere VVD'er. Belangstelling voor Lijn 65-plus enorm LEIDEN Het anatomisch museum, waar het afgelopen weekeinde de expositie Lijn 65-plus te zien was, wordt overspoeld met aanvragen voor groepsbezoek. Een woord voerder van het museum meldde vanmor gen dat „het aanvragen regent van parame dische instellingen en opleidingen" voor een bezoek aan de tentoonstelling over de verhouding tussen veroudering en gezond heid. Het is alleen voor groepen nog moge lijk de expositie te bezoeken. Het publiek kon alleen afgelopen zaterdag en zondag in het museum aan de Wassenaarseweg te recht. „Door de publiciteit in dagbladen en op de televisie is de belangstelling enorm", aldus de woordvoerder. Zaterdag kwamen ongeveer 2500 mensen een kijkje nemen. „Zondag was de belangstelling overstel pend. Met tellen zijn we al gauw gestopt maar ik schat dat er zondag ongeveer 7000 mensen geweest zijn". Door de massale toe loop ontstond er een rij van 100 meter voor de deur van het museum. „We hadden niet verwacht dat we de deur zouden moeten sluiten, maar in verband met de veiligheid konden we niet anders. We hebben de mensen mondjesmaat toegelaten. Gelukkig heeft wel iedereen de tentoonstelling kun nen zien. Rond vier uur 's middags was de rij opgelost". Volgens de woordvoerdere was het onmogelijk de expositie ook in het aanstaande weekeinde nog te laten bezich tigen. „Dan hebben we geen artsen be schikbaar om de veelal indringende en ge detailleerde vragen van de mensen te kun nen beantwoorden". Belangstellenden die Lijn 65-plus alsnog willen zien, moeten daarvoor het land in. LEIDEN De beveiliging van de Haarlemmerstraat en omgeving kan het beste gebeu ren met slechts een beveili gingsbedrijf. Dat bedrijf moet aangesteld worden door een in te stellen stichting. In die stichting moeten de gemeente, de politie en ondernemers sa menwerken. Dat is de conclusie van een on derzoek van de stichting Pu bliek Private Samenwerking in de Veiligheidszorg. Het on derzoek is verricht naar aan leiding van een motie van de raadsleden L. Geradts en H. Koek (PvdAJ. Die wilden we ten of het mogelijk is een ge meentelijke veiligheidsdienst in te stellen. Opzet is dat een stichting een particulier beveiligingsbedrijf in de arm neemt. De bewakers krijgen geen aparte bevoegd heden. Ze moeten zorg dragen voor de beveiliging van de winkels. Wel gaat er volgens het rapport een preventieve werking uit van de aanwezig heid van de bewakers. Met dat bedrijf moet door de stichting, namens de deelne mers een raamcontract wor den afgesloten. Het raamcon tract geldt voor het gehele winkelgebied. In het contract moet staan aan welke eisen de beveiliger moet voldoen op het gebied van opleiding van per soneel, welke tarieven gehan teerd worden en welke afspra ken gelden met de politie. Dat laatste is belangrijk, omdat be veiligingsbedrijven alleen be voegdheden hebben op privé- terrein zoals een winkel maar niet op de openbare weg. De bewakers moeten zich dan ook primair richten op de winkels. De stichting wordt gefinan cierd door de beveiliger een vast percentage van de con tractsom af te laten dragen. DOORBETALEN GOEDE VRIJDAG INZET BEROEPSZAAK "den haag/leiden Het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid wil dat de gemeente Leiden meer dan drie ton terugbe taalt. Daarbij gaat het 'om 111.000 gulden die uitbetaald is aan mensen die in WSW-verband werken en in 1984 en 1985 op Goede Vrijdag een doorbetaalde vrije dag kregen. Daarnaast eist het ministerie nog eens 230.000 gulden voor de uitvoering van de Wet Werkloosheidsvoor ziening. De gemeente meent dat het Rijk de ambtenaren die daar mee zijn belast moet be talen. De Raad van State behan delde gisteren mondeling het kroonberoep dat Leiden heeft ingediend tegen de vordering van de 111.000 gulden loon. De betrokken WSW'ers lopen overigens niet het ricico dat ze het geld dat aan hen is uitgekeerd, moeten terugbetalen. Het gaat om een conflict tussen gemeente en ministerie. Zij zijn geen partij. Burgemees ter en wethouders zijn in beroep gegaan tegen de vor dering omdat ze vinden dat veel mensen op Goede Vrij dag vrij krijgen en dat WSW'ers daar ook recht op hebben. Bij de behandeling werd herhaaldelijk gewezen op de gemeente Den Haag die het wel eens is geworden met het ministerie over het door betaalde verlof op Goede Vrijdag. „Die beslissing is mij vol strekt onduidelijk", zei een van de drie leden van de Raad van State die over de kwestie advies moet uitbren gen aan de Kroon. Ook de woordvoerder van de ge meente Leiden stelde met nadruk dat er geen wezen lijk verschil is tussen Den Haag en Leiden. In soortgelijke geschillen in Geleen, Spijkenisse en Ca- pelle aan den IJssel stelde de Kroon steeds het ministerie in het gelijk. De uitspraak in deze zaak wordt waarschijn lijk over enkele maanden bekend gemaakt. Dat geldt ook voor de kwestie rond de uitvoering van de Wet W er kloosheids voorziening. •EIDEN Ter ere van ko- ingin Emma en ter gelegèn- eid van het feit dat in 1990 lederland honderd jaar onaf ebroken wordt geregeerd vrouwen wordt in het an der Werfpark een Emma- ivnde geplant. Een meerder heid van de raad steunde gis teravond de motie die hiertoe was ingediend door Leiden Weer Gezellig. Met alle voor-stemmers ston den echter achter de argumen- !atie. PvdA-wethouder M. van ier Molen verklaarde de motie GEEN ANDERE KORTINGEN VOOR MINIMA „EIDEN De fracties van 5vdA en VVD in de Leidse jemeenteraad willen niet dat »eld uit het zogeheten Schul- ienfonds wordt gebruikt voor rortingen op sport- en culture voorzieningen voor minima, leide fracties stemden dan )ok tegen de motie van Groen „inks. Deze partij stelde voor ie kortingen tot 1 janauri 1991 e betalen met geld uit het ichuldenfonds en voor na die ijd een „structurele dekking" e vinden. ,Het schulden fonds is voor ninima in een schuldsituatie", 'erklaarde PvdA-fractievoor- itter S. de Vreeze. De afgelo- >en jaren is lang niet al het èld in het fonds voor dit doel uitgegeven, maar dat kan 'olgens de PvdA wellicht ver- leteren als er meer publiciteit an wordt gegeven. Eerder is besloten de kortingen wel oe te passen op zwemabonne- nenten en op het lidmaat- chap van de bibliotheek. wel te steunen maar dan niet vanwege koningin Emma maar met de gedachte aan „de bekende Amerikaanse femi niste die ook Emma heet". Haar collega en partijgenote H. van Dongen stemde tegen: „Het feit dat het koninkrijk honderd jaar door vrouwen wordt geregeerd is alleen maar erfelijk bepaald. Geen enkel criterium speelt daarbij een rol". Ook de motie van Leiden Weer Gezellig (LWG) om een herinneringsplaquette aan te brengen voor de Leidse foto graaf David Kiek die in de ne gentiende eeuw leefde, werd aangenomen. De motie van de Socialistiese Partij om te be vorderen dat Leidse muziek verenigingen kunnen deelne men aan de optocht op 3 okto ber haalde het ook, zij het in gewijzigde vorm. De raad zal tegenover het bestuur van de 3 October Vereeniging haar „te leurstelling" uitspreken over het feit dat sommige korpsen worden uitgesloten van deel name. LEIDEN Er komt vijfdui zend gulden beschikbaar voor de organisatie van een ten toonstelling over het verzet in Leiden. De expositie wordt waarschijnlijk opgezet met be hulp van het Zuidhollands Verzetsmuseum dat in Gouda is gevestigd. Een motie van deze strekking is gisteravond aangenomen door de raad. Een voorstel van Groen Links om het verzets museum vijfduizend gulden subsidie te verstrekken werd verworpen met de 24 stemmen van VVD en PvdA tegen. Fractievoorzitter S. de Vreeze van de PvdA liet wel weten dat de raadsleden van zijn par tij vrijdag tijdens de ledenver gadering een amendement op het verkiezingsprogramma zullen indienen om ervoor te zorgen dat het verzetsmuseum voortaan structureel wordt ge subsidieerd. J. Laurier van Groen Links noemde het niet de juiste gang van zaken als de structurele subsidie afhanke lijk zou zijn van de ledenver gadering van de PvdA. „Ge zien het belang van deze zaak steun ik alsnog het amende ment van de PvdA", verklaar de hij. Het CDA steunde ook het voorstel van de PvdA maar vond het idee van Groen Links „beter". LEIDEN Steeds weer krijgt D66 nachtmerries over de ge dachte dat burgemeester C. Goekoop geen visie heeft op het politiebeleid. Met die woorden reageerde P. Langen- berg gisteravond tijdens de af sluitende begrotingsvergade ringen op de opmerkingen die Goekoop een avond eerder had gemaqkt. De burgemeester verklaarde toen boos te zijn over de negatieve manier waarop D66 kritiek uit op het Leidse politiekorps. „Ik vind het jammer dat de burgemees ter geen inhoudelijke reactie heeft gegeven", zei Langen- berg die al jarenlang pleit voor de invoering van wijkteams, iets waar de politie zelf niet veel voor voelt. „Het is moei lijk te reageren op een betoog dat alleen over de toonzetting ging en niet over de inhoud. Van de toon waarop ik heb ge sproken neem ik geen woord terug en ik heb er geen secon de spijt van", aldus Langen- berg. Maandagavond wordt tijdens een commissievergadering verder gediscussieerd over de invoering van wijkteams bij de Leidse politie. FOTO: WIM VAN NOORT De Duitse gasten en hun Leidse gastvrouwen luisteren aandachtig naar Elly Kerkhoffs. LEIDEN Raadslid Elly Kerkhoffs (PvdA) lichtte gis terochtend een tipje van de Leidse politieke sluier op in de raadszaal van het stadhuis. Dat deed ze ten overstaan van vijf tien Duitse vrouwen en even zoveel Nederlandse. Dit ge beurde in het kader van een uitwisseling georganiseerd door Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving (VOS) en Politieke Vorming voor Vrou wen (PVV) en de Vrouwen bond FNV. „In deze uitwisseling worden de sociale en economische ach tergronden van vrouwen ver geleken. Hoe is het geregeld met de vrouw in het vrijwilli gerswerk, in de politiek, maar voornamelijk het welzijns werk", vertelt Toos Harteveld, die blij is dat dit keer geen „bobo's" met een uitwisseling meedoen, maar „vrouwen uit de basis, uit het veld". De Duitse gasten blijven tot en met vrijdag. Morgen staat on der meer een bezoek aan het bejaardentehuis Rijn en Vliet op het programma. Donderdag wordt aandacht besteed aan de onderwijswinkel, maar ook aan emancipatie, welzijn en kinderopvang. Tevens vertel len buitenlandse vrouwen over hun ervaringen in Lei den. Natuurlijk is er ook ruim te voor gezelligheid opengela ten. „De uitwisseling bevalt ie dereen prima. In de toekomst willen we dit gaan herhalen en uitbreiden", besluit Toos. Vrijwilligers De SOS Telefonische Hulp- diepst zoekt vrijwilligers die overdag, 's avonds of 's nachts mensen te woord kunnen staan. Belangstellenden kun nen de training volgen die be gint op 18 november. Voor na dere informatie: tel. 071- 143578. Trimloop Loopgroep NL...ML houdt zon dag de zevende Cronesteijn- loop. Deelnemers aan de trim loop kunnen kiezen uit afstan den van 3, 7, 14 en 21 kilome ter. De route voert door het polderpark Cronesteijn. In schrijving is vanaf 9.30 uur mogelijk in de kantine van het gelijknamige volkstuincom plex. Volwassenen betalen vier gulden, kinderen tot en met twaalf jaar twee gulden. In lichtingen: 071-314235. Ballet Kinderen kunnen een cursus ballet volgen bij buurthuis Vo gelvlucht aan de Boshuizer- laan. Mirjam Ouwerkerk geeft van kwart voor vier tot halt vijf les aan 4- en 5-jarigen en van half vijf tot half zes aan kinderen van 6, 7 en 8 jaar oud. De kosten bedragen een rijksdaalder per les en het in schrijfgeld is vijf gulden. Ouderen De Ouderen Aktiviteiten Com missie Leiden Zuid West houdt zondag van half drie tot half vijf in de Van der Willigenhot aan de Apollolaan weer een ontspanningsmiddag voor ie dereen die ouder is dan 55 jaar. Zanggroep Amoroso uit Bos koop verzorgt dan een optre den. Toegang twee gulden, zaal open vanaf twee uur. Wie naar de middag wil, maar geen ver voer heeft kan op werkdagen tussen 9.00 en 12.00 uur contact opnemen met het Dienstencen trum Zuid-West, telefoon 071- 768711. Carnaval Carnavalsvereniging De Spoorbumpers houdt zaterdag haar prinsenbal in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 in Leiden. Het bal begint om 20.00 uur. Ruilbeurs Buurthuis Cornel is Joppensz aan de Oppenheimerstraat 6a in Leiden houdt zaterdag een ruilbeurs. Postzegels, boeken en munten kunnen van eige naar verwisselen. De beurs be gint om 10.00 en duurt tot 16.00 Feestavond Club '58 die zich richt op vrije tijdsbesteding van verstande lijk gehandicapten, houdt za terdag haar jaarlijkse feesta vond voor leden, donateurs en andere belangstellenden. Mu ziekgroep De Sleutels waarin verstandelijk gehandicapten musiteren verzorgt een optre den. Tevens wordt afscheid ge nomen van het echtpaar Van Remundt dat zich jarenlang voor Club '58 heeft ingezet. De feestavond begint om 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. Klappen met paraplu LEIDEN Een 19-jarige au tomobilist uit Wassenaar werd gistermiddag op het Noordein de aangevallen door een be jaarde vrouw. De vrouw deel de met een paraplu een paar klappen uit op de motorkap. Hierdoor was lakschade ont staan. De politie hield de vrouw, die een stukje verder op liep, aan. Het was een 61- jarige Leidse vrouw die ont zettend dronken bleek te zijn. Ze vertelde dat ze tegen de wagen op was gelopen toen die haar rakelings passeerde. De vrouw beloofde de schade te vergoeden. iTICHTING OPENT HOOFDKWARTIER IN LEIDEN „EIDEN De Stichting kinderpostzegels Neder- and presenteerde gister- niddag in het Leidse stad- ïuis de eerste zegels van ")89. Burgemeester C. oekoop van Leiden en nevrouw Cornelissen, voorzitter van de stichting lamen de eerste setjes ze gels in ontvangst. )rganisator A. Wamsteker neldde dat dit jaar 300.000 tinderen op de gebruikelijke iuis-aan-huis methode aan de ictie hebben meegewerkt, loewel dit er dit keer 15.000 ninder waren dan vorig jaar hetzelfde resultaat bereikt. t zijn 4,6 miljoen kaarten en egels verkocht met een voor- opige omzet van meer dan 20 niljoen gulden. rostzegellied tn de burgerzaal van het stad huis was het een vrolijke ver toning. Zingende kinderen vergastten een honderdtal ge nodigden op het postzegellied, gedichten door jeugdschrijver Karei Eijkman en een toneel stukje door leerlingen van een Leidse school voor speciaal on derwijs. Als laatste werd door T van der Voort een toe spraak gehouden over een voorlichtingsproject genaamd „Kind en TV" Tussendoor hekelde Wamste ker in zijn openingstoespraak in bedekte bewoordingen de samenwerking met de PTT. Maar hij wilde slechts kwijt dat hij nog „een appeltje te schillen" heeft over bepaalde afspraken met de posterijen. Directeur Scheepbouwer van de PTT mocht daarop aan Goekoop en Cornelissen de eerste setjes ingelijste zegels overhandigen. Het thema van de zegelactie is dit jaar „Kind en Recht". Dit onderwerp is gekozen omdat deze maand het Verdrag voor de Recht van het Kind in de Verenigde Naties wordt be handeld. Het ontwerp is dit jaar gemaakt door Athon Beeke met behulp van teke ningen van de kinderen Koos- je en Jochem Ruigrok. Hoofdkwartier Later op de middag werd op de Stationsweg in Leiden het nieuwe hoofdkwartier van de stichting officieel geopend. Door een fusie van het Neder lands comité voor de Kinder postzegels (verkoop) en de Stichting van het Kind (uitga ve) werd gezocht naar een pand in Leiden dat in de zoge naamde Kroonvilla aan de Stationsweg 25 werd gevon- Het monumentale en fraai ge* restaureerde pand kwam leeg doordat de vorige huurder, Research voor Beleid eruit groeide. In haar openingstoe spraak liet voorzitter. Cornelis- PTT-directeur Scheepbouwer overhandigt aan burgemeester Goekoop en voorzitter Cornelissen die nieuwe kinder postzegels. sen weten dat de nieuwe stich ting zeer opgetogen was met het pand: „We nemen de wei nige parkeermogelijkheden veel plezier in hun nieuwe daar moeiteloos bijGoekoop pand dat volgens hem nu defi- wenste de stichting vervolgens nitief Jugendstil" heeft. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. av.nv.Nl>ÏV!C Noteer als nieuwe abonnee ii Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar Naam: (voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11