Yellowa is nu bijna Draver van het jaar Dierenarts beschuldigt ruiter van mishandeling Geert Kuiper heeft het spel geleerd Edberg legt Becker geen strobreed in de weg Prost noemt race in Adelaide zelfmoord Ikangaa en Kristiansen een ideaal winnend duo SPORT £eidóC0OtVUUlt MAANDAG 6 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 - Schakers buigen look voor China ILUZERN De Sovjetunie - nota *bene zonder wereldkampioen Kaspa rov - heeft gisteren in Luzern met een gelijkspel tegen Hongarije pro longatie van de wereldtitel veiligge steld. Nederland zakte diep weg. Za terdag bleef de schade tegen Enge land nog beperkt: 1 1/2 - 2 1/2. Giste ren echter werd tegen China een on gekend dieptepunt bereikt: 1/2 - 3 1/2. Het is dat de Afrikanen na hun winst in het begin van het toernooi op Oranje, ook geen punten meer scoren, anders zou het zestal van aan voerder Frans Kuijpers op de laatste plaats terecht zijn gekomen. De af stand van de rode lantaarn bedraagt overigens slechts een half punt. PARIJS Met zijn zesde toer nooizege van dit jaar heeft Boris Becker, na een afwezigheid van bijna twee maanden wegens fy siek (knieën) ongemak, zich in Parijs terug gemeld aan de we reldtop. In de eindstrijd van het kapitale ten nistoernooi in de sporttempel van Bercy deed Becker de Duitse harten harder kloppen door zijn Wimble- don-rivaal Stefan Edberg met opval lend gemak in nauwelijks twee uur terug te wijzen: 6-4 6-3 6-3; een her haling van Londen en een prima ge nerale voor de finale van het toer nooi om de Davis-beker, volgende maand in Stuttgart. Met zijn Parijse zege heeft Becker, die ruim zes ton aan zijn banktegoed toevoegde, bovendien de achterstand op Ivan Lendl op de wereldranglijst weer verkleind. Hij krijgt volgende week in Stockholm, als hij fit is, de kans een volgende aanval op diens troon te ondernemen. Gisteren werd. hem daartoe door Edberg nauwelijks iets in de weg gelegd. In verhouding met Beckers zenuwslopende partij in de halve eindstrijd tegen de weer ou derwets ontketende John McEnroe, bewoog zijn laatste optreden in het duurste indoor-evenement zich bijna op gezapig trainingsniveau. Toch klaagde Becker na afloop over pijn in de liezen. „Ik weet niet of het ernstig is, maar ik heb er wel last van. Ik heb in vier dagen dertien of veertien uur op de baan gestaan. Dat is veel. Ik ben nu eenmaal een mens en geen machine". McEnroe had zich zaterdag mateloos geërgerd aan Beckers hoestbuien vlak voor zijn opslag. „Ik zeg niet, dat Becker het met opzet doet", re clameerde McEnroe, „maar het wordt zo langzamerhand wel onder deel van zijn spel. Dat hoort niet in een wedstrijd. Ik hoop, dat hij*er eens een dokter naar laat kijken". Navratilova Martina Navratilova, in de na-dagen van haar carrière, heeft gisteren in Worcester (Massachusetts) de zesde toernooi-zege van het jaar behaald. Zij versloeg Zina Garrison met 6-2 6- 3. De verliezend finaliste was vrien delijk geweest in twee tiebreaks Ga- briela Sabatini van de zozeer gewen ste confrontatie met Navratilova af te houden. Jorritsma kiest zestiende speler AMSTERDAM Bondscoach Hans Jorritsma heeft Harry Kwinten als zestiende speler op genomen in de na tionale hockeyselec- tie, die zjch gaat voorbereiden op het toernooi om de we reldtitel, begin vol gend jaar in Laho re. Kwinten speelt bij Oranje Zwart. Stamsni jder ver in achterhoede ZÜRICH Beat Breu voelt zich ondanks zijn hoge leeftijd (32 jaar) nog steeds thuis in de mod der en de klei. De kleine Zwitser, dit jaar op weg al winnaar van de Ronde van Zwitserland, opende de cyclus om de supersprestige gisteren op eigen bodem in Zu rich met een afgetekende over winning. Hennie Stamsnijder, die na dit seizoen stopt, belandde met de 24ste plaats in de achterhoede. Wereldkampioen veldrijden Danny de Bie kon de „bejaarde berggeit" niet volgen en eindigde als tweede. De Zwitser Frisch- knecht werd derde, voor de beste Nederlander Martin Hendriks. WASSENAAR— Het was gistermiddag de voorlaat ste keer dat Renbaan Duindigt op de vaste zon dagmiddag koerste. Vol gende week is^ de slotmee- ting en dan sluit Duindigt haar poorten tot het vroe ge voorjaar. Zowaar stond er aan het einde van het druk bezette zomerseizoen nog een heel aardig num mer op het programma in de vorm van de jaarlijkse strijd om het Stayerskam pioenschap van Neder land, een koers voor de echte kilometervreters over het lange parcours van bijna vier kilometer. Uiteraard was de nationale crack Vriend, die wat stayeren betreft op een eenzaam niveau staat, van de partij. Deze in middels 10-jarige ruin vertrok dan ook als groot favoriet. Als zijn gevaarlijkste tegenstander werd Yellowa gezien. Dit paard heeft dit seizoen een enorme progressie doorge maakt sinds hij in het voorjaar voor de prijs van een tweede hands auto in handen kwam van de liefhebber Ton Blok. Kansrijk werd verder geacht de merrie Wervelwind C die ook al enorme vooruitgang boekte na een succesvolle trai nerswissel. De verandering van omgeving en trainings- smethodiek heeft op veel paar den een positief effect. In verband met de onderlinge verschillen in winsom ver trokken de paarden, die nog geen honderduizend guldens in hun loopbaan hadden bij- eengedraafd met twintig meter voorsprong op de rest. Alleen Vriend, die inmiddels al hard de 700.000 gulden winsom na dert, moest alleen op veertig meter van de koppaarden star ten. Direct na de start ging Yello wa op zoek naar de koppositie, maar dit ging niet van een lei en dakje. De hengst rukte in de eerste bocht in het derde spoor op, op weg naar het front. Met nog zo'n lang stuk voor de boeg leek deze voortij dige krachtsinspanning puur gekkenwerk en een ieder had dan ook de gedachte dat deze manoeuvre hem in in de slot fase wellicht zou opbreken. Aan de „overzijde" kon Ton Blok dan eindelik met zijn Yellowa de leiding overne men. Yellowa regelde het tem po dat gezien de afstand erg hoog lag. Hierdoor kon Vriend, die na een vlotte start in de achterste regionen ver toefde niets ondernemen. Yel lowa ging onvermoeibaar door en hij bracht het veld na drie ronden de laatste bocht in. Wervelwind C, die hem steeds op de voet had gevolgd, zette vanuit de laatste bocht de aan val in, maar Yellowa had ook bij haar de snelheid eruit gelo pen. Hij ging dan ook recht op een supersterke overwinning aan. Vriend had toch nog een aardig eindsprintje in de be nen en hij naderde snel, maar in de laatste vijftig meter mist te ook hij de kracht om het de twee koplopers lastig te ma ken. Derde grote Yellowa toonde de qua om standigheden geweldige kilo- metertijd van 1.19,8. Het bete kende na, eerdere winst in de Gouden Zweep en het Kampi oenschap van Nederland, zijn derde grote overwinning. Yel lowa is nu de voornaamste kanshebbers voor de fel be- Yellowa gaat op weg naar het Stayerskampioenschap van Nederland. geerde titel Draver van het Jaar 1989. Na de huldiging liet Ton Blok weten dat zijn pupil nog steeds niet op zijn beste niveau is. Een lelijke hoefbles- sure is proffesioneel gerepa reerd, maar nog niet helemaal genezen, het is juist het karak ter van de hengst dat hem de koers deed winnen. Met de twintig mille grote prijs bracht Yellowa zijn jaarverdiensten tegen de 100.000 gulden grens, in zijn gehele nu 5-jarige loop baan verdiende de 8-jarige hengst 130.000 gulden. Voor de rensportliefhebbers stond er een leuke ontmoeting tussen het driejarig talent Hit the Headline en de oude be kende crack Jules Favre op het programma, maar van strijd is nimmer sprake ge weest. Jules Favre, gereden door Terrie Cain, kwam in de laatste rechte lijn vanuit de achterhoede met grote snel heid opzetten en hij won uit eindelijk met ruime voor sprong. Hit the Headline, die problemen had met de zware baan, moest zich tevreden stel len met de tweede plaats. ADELAIDE Alain Prost is de best betaalde formule-1-coureur. De drievoudig wereldkam pioen verdient per jaar ongeveer dertig miljoen gulden. Daarvoor stelt hij zijn leven in zestien races om de wereldtitel in de waagschaal. Gisteren in de laatste Grand Prix in Adelaide, voelde hij zich onderbetaald. De Fransman was al uitgestapt voor de race voor de tweede keer van start ging. Het circuit in Adelaide stond onder water. De gevaren van aquaplaning waren enorm. Na een ronde stapte Prost demonstratief uit zijn wagen. De overigen volg den een ronde later. Een half uur later volgde de herstart. Zonder Prost. Hij was de enige dienstweigeraar. De rest ver trok opnieuw. Acht van de drieëntwintig cirkelden de ze ventig rondjes van 3780 meter rond. De anderen vielen een voor een uit. Dodelijke ongelukken deden zich niet voor. Dat was op zich al miraculeus. Het zicht bedroeg door het opspat tende water soms nog geen meter. Senna, de aartsvijand van Prost, dook in de veer tiende ronde op de bolide van de Engelsman Brundle. Exit Senna, die op drie wielen de pits binnenreed. Weg kansen op de wereldtitel van Prost via inschakeling van de rechter of desnoods het Internationale Hof van Justitie in het Haagse Vredespaleis. Daarmee lag in de Grote Prijs van Australië de blank staan de weg vrij voor de Williams van Boutsen en Patrese. Bout- sen won. Voor de tweede keer in zijn loopbaan, na de zege op 18 juni in Montreal. In Adelai de betrof het voor de Belg een Pyrrhus-overwinning. Zonder betekenis. Het bevestigde al leen zijn kwaliteiten als regen rijder. Patrese werd derde achter zijn Italiaanse landge noot Nannini in een Benetton. Zelfmoord „Dit was zelfmoord", ver klaarde Prost. „Achter elke bocht gluurde de dood. Door de wolkbreuk had niemand enig zicht wat er voor hem ge beurde. Het is een wonder dat iedereen heel is gebleven". De Parijzenaar kreeg bijval van alle coureurs. Op één na. Ayrton Senna. Zijn stalgenoot bij McLaren/Honda én de ti telverdediger. De Braziliaan bleef als enige in de pauze tus sen de twee starts in de cock pit zitten. „Ik wilde de concen tratie niet verstoren". Senna was ook de enige die een voorgestelde totale afge lasting saboteerde. „Ik doe wat mijn bazen opdragen. Als zij zeggen: rijden, rij ik. Dat staat in mijn contract'Zijn landge noot Piquet smaalde er om. „Hij dacht nog een kans te ma ken op de wereldtitel. Als hij hier gewonnen had, had hij zijn gelijk kunnen bevechten voor de rechter. Door zijn ver lies is dat definitief van de baan". Oud-wereldkampioen Piquet gaf Prost het grootste gelijk van de wereld. „Wij moesten hier rijden. Op gezag van Ecclestone, uit financiële motieven. Hij wilde de wereld wijde televisie-uitzending red den. Ik ben gestart uit solidari teit met de anderen, in mijn hart was ik solidair met Prost. Alain heeft iets gemakkelijker praten dan de anderen. Hij heeft al een contract bij Ferra ri voor het volgend seizoen. Trammelant De positie van Prost werd gaandeweg het seizoen door interne trammelant bij McLa ren onhoudbaar. Al voor de GP van Australië dreigde hij McLaren de rug toe te keren. Dennis reageerde laconiek. Op werkweigering stond een con tractuele boete van een slordi ge miljoen gulden. De Frans man had nog een stok achter de deur. Hij zou na één ronde uitstappen om die clausule te mijden. Senna verklaarde eerder dit seizoen tegenover Braziliaanse kranten zijn loopbaan als for mule 1 coureur te beëindigen. „Ik heb genoeg van de formu le 1", riep hij in een emotione le bui uit. In Adelaide was er weinig van te merken. Hij reed voor 70.000 toeschouwers als een bezetene. Totdat hij met 25 seconden voorsprong op de wagen van Brundle knalde. „De bijbel heeft mij over mijn inzinking heen ge holpen. Volgend jaar zal ik rechtstreeks duelleren met Prost. Dan zal ik laten zien wie de beste is". AMSTERDAM De zwaarste hindernis stond voor Hervé Godignon gis termiddag niet in de piste van de RAI, waar hij zo fraai de wedstrijd voor het Europese circuit van de wereldbeker had gewon nen. De gang naar de ge bruikelijke persconferen tie na afloop van Jumping Amsterdam moet hem on getwijfeld het moeilijkst gevallen zijn. Van alle kanten werd de ver bijsterde 37-jarige Franse rui ter overvallen met vragen over een geval van dierenmis handeling, dat zich donderdag met hem in de hoofdrol zou hebben afgespeeld. Na een klacht van een toevallig aan wezige veterinair legde de strafcommissie hem een boete van 400 dollar op. Volgens getuigen had Godig non zijn 12-jarige merrie La Belletiere op wel brute wijze tot gehoorzaamheid gedwon gen. De Fransman, die toch bekend staat als een sympa thiek man, verschoot in 'de confrontatie met de pers op nieuw van kleur. „Ik zal beta len, want ik heb geen keus. Maar ik kan het er onmogelijk mee eens zijn", zei Godignon met het zweet op zijn voor hoofd en trillende handen. Ruw uitzien „Het tot de orde roepen van mijn paard mag er dan mis schien wat ruw uitzien, maar La Belletière heeft daar heus niet onder geleden. Anders zou ze me toch ook niet mee nemen over die zware hinder nissen? Ik ken het dier na ze ven jaar van haver tot gort. Toen ik haar donderdag na een dag of vijf pas weer voor het eerst onder me had was ze net een brok dynamiet. Dat moest er uit en daar straf ik haar voor. Plezierig is zoiets niet, want ik houd van dieren. Maar je kunt nu eenmaal niet altijd lief tegen ze zijn. Nog maals, als ik mijn paard vaak zou afrossen of zo, dan kan ik daar in de wedstrijd absoluut niet op vertrouwen. En dat heb je toch nodig om te preste ren", aldus Godignon. Zo goed als de Fransen tijdens de 32e editie van Jumping presteerden (in het hoofdnum mer werd Rozier tweede, olympisch kampioen Durand vierde en Robert achtste), zo matig waren de verrichtingen van de Nederlanders. De hooggespannen verwachtingen na de eerste wedstrijd voor de wereldbeker van Helsinki, waar Wout-Jan van der Schans twee weken geleden een glorieuze rentree maakte met Olympic Treffer, werden in de verste verte niet bena derd. Slechts één Nederlander wist zich onder de dertien foutloze barrageklanten in de strijd om een bovenmodale auto te scha ren. Dat was uitgerekend Mar cel Dufour. De Amsterdammër krijgt veelvuldig kritiek te ho ren over zijn nogal wilde rij stijl, maar beleeft intussen wel een topjaar. Na de nationale ti tel greep hij vrijdagavond ook de prestigieuze NHS Dunhill Trophy. NEW YORK Fred Lebow, de organisator van de mara thon van New York, wreef zich gistermiddag in Central Park vergenoegd in de han den. De Amerikaan had zich voor de twintigste editie van zijn marathon geen betere winnaars kunnen wensen. Juma Ikangaa was in een par koersrecord van 2 uur 8 minu ten en 1 seconden de snelste man en wereldrecordhoudster Ingrid Kristiansen zegevierde bij de vrouwen in 2.25.30. Met zijn tijd verdrong de 32-ja- rige Ikangaa wereldrecord houder Belayneh Densimo, die op 16 april de marathon van Rotterdam won in 2.08.39, van de eerste plaats van de wereld ranglijst van dit jaar. De Afri kaan liep in ziin carrière nog nooit de 42 kilometer en 195 meter sneller dan in New York. Zijn winnende tijd bete kende de tiende ooit gelopen. Ikangaa behaalde in New York een gemakkelijke over winning. Na ruim dertig kilo meter nam de Afrikaan de lei ding, waarna hij niet meer be dreigd werd. Enthousiast toe gejuicht door naar 2,5 miljoen toeschouwers arriveerde de Tanzaniaan, zevende in Seoul, met meer dan anderhalve mi nuut voorsprong op de Ameri kaan Ken Martin. De Ethio- piërs met Densimo aan het hoofd stelden in New York te leur. Densimo eindigde als ne gende in 2.13.42. Ingrid Kristiansen boekte dit jaar haar tweede succes in een Amerikaanse marathon. De Noorse won eerder in Boston. Kristiansen loste haar landge note Grete Waitz af, die in 1988 de marathon van New York voor de negende maal in totaal op haar naam bracht. Ikangaa en Kristiansen kregen beideh een overwinningspre mie van 26.385 dollar (55.000 gulden) en een Mercedes. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.00 uur AVRO's Sportpanorama. Veronique, 18.50 uur Match. Euroeport, 18.00 uur: Handbal. Eurosport, 19.00 uur: IJshockey. Eurosport, 21.00 uur Weekover zicht. Eurosport, 22.00 uur Motor- Eurosport, 23.00 uur Boksen. MORGEN Nederland 1, 17.40 uur: NCRV Eurosport, 00.00 en 11.00 uur IJshockey. Eurosport, 10.00 uur Motor- Eurosport, 13.00 uur Weekover- Eurosport, 14.00 uur: Boksen Eurosport, 15.00 uur Handbal. Eurosport, 16.00 uur Snooker. KOERSEN DEN HAAGOnze tips voor de koersen van Hilversum (dinsdag aanvang 18.30 uur) luiden als volgt: le koers 1. Ceradine Jeanet, 2 Dan- mark S, 3 Dayan Buitenzorg (1-6-7), 2e koers 1 Como Queen, 2. Deovo- lente H, 3. Bestseller (1-7-9). 3e koers 1. Bravour G, 2. Bello Mira ge. 3. Chokey Treen (7-4-1), ie koers 1. Baionaire Veha, 2. Alice van Altena, 3. Boyke Hollandia (9-4- 2), 5e koers 1. Quote Unquote, 2. Chari table, 3. Dirk Buitenzorg (5-3-4), 6e koers 1. Cann De Bloomerd, 2. Chianty van Espe, 3. Anne Neyenro- de (8-6-7) 7e koers 1 Annfine Mountain, 2. Jefs Comfort, 3. Arhus Cede (3-7-5), 8e koers 1. Benza, 2, Carola van Ra- num, 3. Bianca A (7-2-3), 9e koers 1 Churchill, 2. Cita De Bloomerd 3. Capital Pride (5-7-1) Winst voor rugbyploeg na achterstand MADRID De Nederlandse rugbyploeg heeft zich geplaatst bij de beste vier landen van het Europese vasteland. In de laatste wedstrijd van de halve finales Europese zone in het toernooi om de wereldbeker te Madrid bleef Oranje Polen de baas: 33-27. De overwinning werd behaald ondanks een grote achterstand (7-21) bij de rust. Nederland eindigde door dit resultaat achter Spanje, dat met 58-6 (36-0) van België won en toernooiwinnaar werd, als tweede. De ploeg heeft zich derhalve met Spanie gekwali ficeerd voor de finalepoule. Daarin komen ook Italië en Roemenië uit. In het slotweekeinde waren de weersomstandigheden in Ma drid slecht. Oranje speelde in de eerste helft met de wind (kracht 7) tegen. Polen dat over sterke voorwaartsen be schikte, maar ook een vinnige driekwartlijn in huis had, pro beerde Nederland in de eerste helft met intimidatie en hard spel kapot te kriigen. Hetgeen uiteindelijk niet lukte. PLO vraagt IOC om erkenning LAUSANNE PLO-leider Yasser Arafat heeft voorzitter Samaranch van het IOC een brief geschreven, waarin hij steun betuigt aan een recent Palestijns verzoek om toetre ding tot de olympische bewe ging. „Een verzoek om erken ning als lid van het Internatio naal Olympisch Comité (NOC) betekent internationale erken ning als staat", aldus IOC- woordvoerder Verdier. NeVoBo eerste bond met cursus dank zij geld WVC WOERDEN Gebruik ma kend van de extra mogelijkhe den die het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft geboden, start de Nederlandse Volleybal Bond in januari 1990 met een spe ciaal voor oud-internationals ontwikkelde trainerscursus. Het nationaal volleybal oplei dingscentrum van de bond denkt op die manier tegemoet te komen aan de wensen van veel oud-topspelers. In eerste instantie geldt de cursus alleen voor mannen, voor de vrou wen staat de opleiding later in het jaar op het programma. De gelden worden door het ministerie van WVC ter be schikking gesteld in het kader van de maatschappelijke bege leiding van topsporters in het algemeen. De NeVoBo is de eerste sportbond die van de mogelijkheid gebruik maakt. HAARLEM De stilist met de explosieve kracht werd een marathonman. In het bezit van een koelbloedig eindschot, hanteerde Geert Kuiper tij dens de massale aankomst het oude wapen. Kuiper, die vorig jaar als voormalig lid van de sprintkernploeg toetrad tot het gilde der marathonrijders, boekte zaterdag in Haarlem zijn eerste zege in het nieuwe métier. Het wapen van Kuiper was op de Kennemerland-baan net enige om de marathon win nend af sluiten. Kuiper, die de marathon vorig jaar alleen als een uitdaging zag, heeft het spel inmiddels dus geleerd. In het zog van de agrariër uit het Friese plaatsje Oldeholtwolde eindigde Yep Kramer als tweede. Kramer is nu ook lei der in het klassement om de KNSB-cup. Het voormalige kernploeglid troefde, na een levendige wed strijd, in de eindsprint al haar concurrenten af. Boukje Keu len blijft leidster in de rang schikking. Leo Visser De aanwezigheid van wereld en Europees kampioen Leo Visser is een aanzienlijke ver sterking van het altijd zwakke schaatsgewest Noord-Brabant- Limburg. Tijdens de selectie- was Cor-Jan Smulders de kampioen zaterdagavond vooralsnog te snel af. Op het zachte ijs van de baan in Eindhoven was Smulders in de regen zowel op de 500 als de 1500 meter het snelste. De 1500-metertijd was 2.06,64. Visser was ruim anderhalve seconde langzamer: 2.08,30. In Eindhoven reed Arie Loef gistereb de 500 meter in een baanrecord: 38.57 seconden. Bij de selectiewedstrijden voor het Nederlands kampioen schap zorgden de Jong Oranje- leden Dennis Duba, Fausto Oliveira Marreiros en Marion van Zuilen in Utrecht even eens voor baanrecords. De Alkmaarder Duba was op de 3000 meter met 4.10,6 zelfs sneller dan Hilbert van der Duim ooit in Utrecht was. Oli veira Marreiros won de 5 km in 7.18,9 en Marion van Zuilen de 3000 meter vrouwen in 4.47,7.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13