Ministers van derde kabinet-Lubbers May-Weggen wil eerst gezin raadplegen Prins Claus sceptisch over Westerse technologie voor ontwikkelingslanden BINNENLAND ËeidóeSoutfuit ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 PAGINA 9 ALGEMENEZAKEN Ruud Lubbers jprs. Ruud Lubbers (50) heeft pijn zin gekregen. Diep in zijn nart wist hij al in een vroeg stadium dat het na twee kabi netten CDA-VVD tijd was {voor een koersverandering die zijn 'Agenda voor de Toe komst' (milieu, onderwijs, ge zondheidszorg) gestalte kon doen geven. En dat kon in zijn bgen het beste met de PvdA. baarom kwam de door de VVD veroorzaakte kabinets breuk op 2 mei hem helemaal (liet zo slecht uit. Als alles meezit, zal Lubbers feen record gaan vestigen in de Nederlandse politiek. Twaalf jaar achtereen premier zijn, en dan nog zo'n ommezwaai ma ken door de VVD voor de PvdA in te ruilen, is een huza renstuk. Maar het past hele maal in de politieke 'feeling' van Lubbers. Vriend en vijand roemen zijn inzicht en inzet, zijn ongelooflijke werklust en zijn vermogen om altijd ieder een een stap voor te blijven. Lubbers presenteert zich graag als staatsman die boven de partijen staat. De bemoeizucht die hij soms ten toon spreidt, wekt wel eens de irritatie van andere ministers. Maar meest al 'wint' Lubbers het. Lubbers, die van '73 tot '77 on der Den Uyl minister van eco nomische zaken was, heeft ook een grote ervaring als kamer lid. Tijdens het eerste kabinet Van Agt was hij drie jaar CDA-fractievoorzitter. Lub bers moet wel een politicus in hart en nieren zijn, want hij heeft er een zakelijke loop baan met uitstekende vooruit zichten voor laten schieten. Lubbers was al op jonge leef tijd directeur van het familie bedrijf Hollandia Kloos. Zijn vermogen uit dit bedrijf is on dergebracht in een stichting, zodat hij formeel geen banden meer met de zaak heeft. Dit jaar speelde Hollandia Kloos hem echter danig parten, toen bleek dat het bedrijf met Ku- wayt in de slag was geweest over een bouworder. Twaalf van de veertien ministers in het derde kabinet-Lubbers zijn zeker. Maar liefst negen van hen zijn nieuw ten opzichte van het CDA/VVD- kabinet Lubbers-II: de PvdA'ers Kok (financiën), Dales (binnenlandse zaken), Ritzen (onderwijs en wetenschappen), d'Ancona (WVC), Alders (VROM), Ter Beek (defensie) en Pronk (ontwikkelingssamenwerking) en de CDA'ers De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) en Andriessen (economische zaken). De CDA'ers Lubbers (premier en algemene zaken), Van den Broek (buitenlandse zaken) en Braks (landbouw en visserij) zijn 'oude rotten' in het vak. Het CDA is nog druk doende te zoeken naar kandidaten voor de ministersposten justitie en verkeer en waterstaat. Wim Kok Het ministerie van financiën krijgt opnieuw een economisch geschoolde man aan de top. Na zijn studie aan het opleidings instituut voor het buitenland 'Nijenrode' te Breukelen volg de Wim Kok (51) een avond studie economie. In zijn twaalfjarige voorzitterschap van het NVV, later de FNV, spijkerde Kok zijn economi sche kennis nog verder bij. In het centraal overleg met de werkgeversorganisaties liet Kok zich kennen als een kei hard onderhandelaar die er niet voor schroomde de barri cades te beklimmen. Een ta lent waar Kok ook bij de be sprekingen over het regeerak koord profijt van heeft gehad. Het is relatief kort geleden dat Kok zijn entree in de Tweede Kamer maakte. Eerst was hij in 1986 'lijstduwer' van de PvdA. Op 3 juni van dat jaar liet hij zich beëdigen en al de volgende maand werd de ex- vakbondsman gekozen tot voorzitter van de PvdA-ka- merfractie als opvolger van Joop den Uyl, die in december 1987 overleed. De 'maiden speech' van Kok achter het katheder van het parlement (30 juli bij het debat over de regeringsverklaring van CDA/VVD) werd door menig kamerlid als een bijzon dere gebeurtenis ervaren. Ie dereen genoot van het inhou delijk overtuigende verhaal dat Kok hield. Kok werd dan ook door de parlementaire pers uitgeroepen tot politicus van jet jaar. In korte tijd veroverde Kok het vertrouwen en gezag dat hij nodig had om de partij op een gematigder koers te zet ten. Door behoedzaam te ope reren wist Kok te voorkomen dat de partij vervreemd raakte van de linkervleugel. Wel kre gen 'realisten' zoals Kombrink en Vermeend onder Kok aan zienlijk meer invloed in de partij dan in het tijdperk Den Uyl. BUITENLANDSE ZAKEN Hans van den Broek Mr. Hans van den Broek (52) staat bij na synoniem voor 'Buitenlandse Za ken'. Na de val van het kabinet kon hij fustig doorgaan tnet zijn beleid, in tie wetenschap dat hij wederom minis ter op het departe ment zou worden. Daaraan twijfelde piemand. Van den Broek, voormalig advo caat, is altijd de 'kroonprins' van het CDA geweest achter Lubbers. Hij w )n in 1981 op Buitenlandse Za ken als staatssecre taris, maar werd al na een jaar minis ter. Dat is hij sinds dien gebleven. In het buitenland staat Van den Broek bekend als handig onder handelaar, die een potje kan breken bij zowel Oost als West. Maar in de binnenlandse poli tiek liep zijn imago een flinke deuk op door de paspoort- affaire. De Kamer heeft zich overigens aan de wat hautai ne opstelling van Van den Broek, die zich veel liever met belangrijke buitenlandse poli tiek bezighoudt. Binnen het CDA moet Van den Broek de strijd om de toppositie, die vacant komt als Lubbers over vier jaar vertrekt, aan gaan met de nieu we fractieleider Brinkman en mo gelijk ook met oud staatssecretaris Yvonne van Rooy. BINNENLANDSE ZAKEN Ien Dales Drs. Ien Dales (58) zei onlangs in een interview dat het haar zou verbazen als Kok haar niet zou polsen voor een ministerspost. Dat zelfvertrouwen is niet beschaamd. 'Ma Flodder', zoals Dales wel eens wordt genoemd vanwege haar niet al te grote behoefte aan opmaak en op smuk, is binnen de PvdA een echt kopstuk. Ien Dales volgde na de HBS een op leiding tot jeugd werkleidster. Ook behaalde zij aan de Academie Kerk en Wereld het evan gelistendiploma. Tot 1974 was zij in dienst van de Stichting Kerk en Wereld, de laatste jaren als directeur. In 1975 behaalde Dales het docto raaldiploma andra gogische weten schapen in Amster dam. Daarna ves tigde zij zich als or ganisatie-adviseur. Van '77 tot '81 was Dales directeur van de sociale dienst in Rotter dam. Dales, van huis uit Nederlands Her vormd, was onder Den Uyl staatsse cretaris van sociale zaken in het twee de kabinet-Van Agt, dat slechts van korte duur was. Maar in die periode maakte ze wel naam door sa men met Den Uyl een veel bekriti seerde korting op het ziektegeld te willen doorvoeren. Maar de PvdA heeft het Dales 'vergeven'. Zij staat immers bekend als een prima bestuur der, zoals is geble ken tijdens haar burgemeesterschap van Nijmegen. Jo Ritzen Prof. Jo Ritzen (44) heeft een glanzen de wetenschappe lijke loopbaan ach ter de rug. De PvdA-professor werd op zijn 35e aan de Nijmeegse universiteit de eer ste hoogleraar on derwijseconomie. Sinds vorig jaar do ceert Ritzen aan Erasmus Universi teit in Rotterdam. Ritzen mag in de voetsporen treden van de veel ge plaagde Deetman. Een voordeel daar bij is uiteraard dat Ritzen een goede onderwijsachter- grond heeft. Maar Ritzens kennis ligt niet alleen op het gebied van onder wijs. Als adviseur van Joop den Uyl was hij betrokken bij het samenstel len van werkgele genheidsplannen. Zijn economische kennis is groot en past in het beleid van Kok om pure vakmensen binnen te halen. Ritzen heeft een brede kijk op de econo mie van de publie ke sector. Hij schroomt niet te stellen dat er scherpe, verplich tende maatregelen nodig zijn om jon geren aan het werk te helpen. Ritzen baarde op zien door onlangs te laten weten dat het ministerie van onderwijs voorlo pig nog met een te kort van een mil jard gulden zal kampen. Volgens Ritzen wordt het departement de komende jaren ge confronteerd met een groot aantal fi nanciële tegenval lers. Daarom moet er een speciale groep ambtenaren worden gevormd die de zwakke plekken eruit snijdt. Relus ter Beek Voor Relus ter Beek (45) is een droom waarheid geworden. De uit Drente afkomstige Ter Beek heeft maar liefst achttien jaar voor de PvdA in de Tweede Ka mer gezeten. In deze lange periode heeft hij zich on derscheiden als een realistisch politicus met wie goed za ken te doen valt. Ter Beek geniet veel aanzien als buitenlandspecia list. Maar hij kan het nog zwaar ge noeg krijgen. De fensie is immers één van de depar tementen die de komende jaren geld moeten inle veren. Dat zal de nodige weerstand oproepen van het militaire apparaat. Maar in een perio de van internatio nale ontspanning is het volgens CDA en PvdA onvermij delijk dat er op De fensie wordt bezui nigd. Relus ter Beek stu deerde na de HBS politieke en sociale wetenschappen in Amsterdam. Op jeugdige leeftijd was hij al actief binnen de PvdA, bijvoorbeeld als voorzitter van de jongerenbeweging. Van '71 tot '75 was hij internationaal secretaris van de PvdA. Ter Beek is voorzitter van de organisatie 'Parle- mentarians for Global Action', een opmerkelijk initia tief van 700 parle mentariërs over de gehele wereld die zich inzetten voor verdergaande ont spanning en ont wapening. Hans Alders [Hans Alders (36) is Itot nog toe de jong ste minister in het Iderde kabinet-Lub bers. Hij is beland op een departe ment waar hij wei nig kaas van heeft gegeten. Alders dankt zijn minis terschap aan zijn sterke positie bin nen de fractie. Tijdens de verkie zingscampagne is {Alders geen mo ment van de zijde ivan lijsttrekker Kok geweken. In derdaad geldt Al- pers als de rechter hand van Kok. Op jgeen enkel deelter rein heeft Alders Izich werkelijk on derscheiden, al was hij woordvoerder voor ambtenaren- jzaken. Als fractie secretaris heeft hij zich overal mee be zig gehouden. Zijn ijver en kennis worden binnen en buiten de fractie geroemd. Alders is duidelijk een ver trouweling van Kok. Zelf had hij gegokt op het frac tieleiderschap, maar dat was voor de geroutineerde Wöltgens wegge legd. Alders is een 'poli tiek dier'. Op zijn 25e was hij voorzit ter van de PvdA- fractie in de Pro vinciale Staten van Gelderland. Hij heeft de detailhan delsvakschool doorlopen en was werkzaam in de administratieve sector. Zijn hart lag en ligt echter bij de politiek. Vanaf 1976 was hij poli tiek medewerker ECONOMISCHE ZAKEN Jac. Andriessen en ambtelijk secre taris van de PvdA- fractie in Nijme gen. De 'regelneef' van de PvdA-fractie, waarin hij in 1982 belandde, is lid van het presidium (be stuur) van de Tweede Kamer, van de PvdA-par- tijraad en is voor zitter van Staat en Burger, de 'denk tank' van het we tenschappelijk bu reau van de PvdA. CDA-minister Ja cobus Eije Andries sen (60) is geen on bekende op het de partement van eco nomische zaken. In het kabinet Marij- nen bekleedde hij in de jaren 1963- 1965 al deze post. Hij was toen met zijn 35 jaar een van de jongste minis ters uit de parle mentaire geschie denis. Een lang le ven was het kabi net waarin hij zat overigens piet be schoren. Na twee jaar gleed het uit over wat de toen malige CHU'er An driessen placht te noemen de „bana- neschil van de om roep en de recla- Andriessen promo veerde op jonge leeftijd (27) tot doc tor in de Economi sche Wetenschap pen. Al op zijn 23e was dit wonder kind reeds hoofd van het econo misch en sociolo gisch instituut aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Tussen 1955 en 1965 was zijn naam nauw verbonden aan het ministerie van economische zaken. Eerst als topambtenaar, later als hoogleraar en adviseur van het departement en tenslotte als minis ter. Na de val van het kabinet „ver dween" hij voor twintig jaar naar het bedrijfsleven. Eind 1987 nam hij bij het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) de voorzit- LANDBOUW EN VISSERIJ Gerrit Braks tershamer over Van Eijkelenburg. Met Andriessen be schikt het derde kabinet-Lubbers over een door de wol geverfde on derhandelaar, die een belangrijke rol zal spelen in de zware gesprekken met de sociale part ners over een cen traal akkoord. Ir. Gerrit J.M. Braks (56) wordt voor de vierde keer minister van landbouw en visse rij. Hij had zitting in het eerste kabi net Van Agt ('77- '81) en in de kabi netten Lubbers I en II. In al deze kabinetten vormde het CDA een coali tie met de VVD. Braks zal dus voor het eerst deelne men aan een mi nisterraad met PvdA-collega's. Hij is één van de vier katholieke minis ters, die premier Lubbers per se in het kabinet wilde hebben. In de landbouw is Braks bepaald geen vreemde. Tot zijn 22e werkte hij bij zijn vader op het gemengde boeren bedrijf. Na het staatsexamen HBS B werd hij land bouwingenieur aan de Landbouwhoge school Wagenin- gen. Direct daarna trad hij in dienst bij het ministerie van landbouw. Tot zijn verkiezing als kamerlid in 1977 vervulde Braks een aantal ambte lijke en adviseren de functies op landbouwgebied bij de EG in Brussel. Tijdens de laatste kabinetsperiode werd Braks gecon fronteerd met een paar netelige kwes ties. Boze vissers en boeren lagen geregeld met Braks in de clinch. De visfraude die in het begin van Lubbers I aan het licht kwam, kostte hem SOCIALE ZAKEN Bert de Vries bijna zijn politieke kop. De boterfrau- de die kort voor de val van het kabinet Lubbers II bekend werd, leverde poli tiek gezien uitein delijk geen gevaar op. Braks zal zijn ambitieuze plan nen voor de land bouw en de recrea tiegebieden dus zelf kunnen uit voeren. De nieuwe minis ter van sociale za ken en werkgele genheid, de CDA'er dr. Bert de Vries, werd 51 jaar geleden geboren in Groningen als zoon van een privé-de- tective. Hij stu deerde economie en promoveerde in 1975 aan de Vrije Universiteit in Amsterdam op een proefschrift geti teld „Loonquote en loonstructuur". Na zijn docoraal examen werkte De Vries op de finan ciële afdeling van Philips in Eindho ven om vervolgens wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de sociale fa culteit van de Eras mus Universiteit in Rotterdam te wor den. Sinds 1978 is De Vries lid van de Tweede Kamer. In 1982 werd hij als betrekkelijk onbe kend kamerlid ge kozen tot fractie voorzitter van het CDA, een functie waarin hij in korte tijd groeide tot een onverzettelijk en gerespecteerd spre ker. Hij omschreef het „loyalisme" van een aantal fractiegenoten ten tijde van het eerst kabinet Van Agt als „het zich loyaal opstellen en ver volgens niets nala ten om de zaak on deruit te halen". De Vries, die de laatste jaren veel kritische opmer kingen had ge maakt over de kansen van de PvdA als toekom stig regeringspart ner, werd als eerste onderhandelaar van het CDA nauw betrokken bij de totstandkoming van het derde ka binet Lubbers. Hij wordt omschreven als saai en oerdege lijk en staat niet bepaald bekend als een straatvechter. Hij is getrouwd en vader van drie kinderen. Is belij dend lid van de Nederlands Her vormde Kerk. Hij schaakt, surft zo nu en dan en is een badmintonspeler. Hedy d'Ancona In een interview met het maandblad Opzij beweerde Hedy d'Ancona i(51), de nieuwe mi nister van welzijn, volksgezondheid en cultuur onlangs 'nog dat zij „niet staat te trappelen" om zitting te ne men in een kabi- Het is de tweede keer dat zij aan een CD A/Pvd A-kabi net deelneemt. De eerste keer was in het kabinet Van Agt II ('81-'82), dat krap driekwart jaar stand heeft ge houden, als PvdA- jstaatssecretaris van emancipatiezaken Daarvoor heeft zij" parlementaire er varing opgedaan als Eerste-Kamer- lid van 1974 tot 1981. Nu is zij in middels vijf jaar Europarlementa riër. Naast het lidmaat schap van de Se naat, dat geen full time baan is, was d'Ancona weten schappelijk hoofd medewerker in de sociale geografie. Zij begon haar loopbaan overigens als producent van vrouwenprogram ma's bij de VARA ('63-'65). Ook was zij voorzitter van de beweging 'De rechten van de vrouw'. Daarnaast was d'Ancona in de jaren zeventig hoofdredacteur van Opzij. Ze was medeoprichtster van Man-Vrouw- Maatschappij (MVM). Hedy d'Ancona, die in het Europees parle- ONTWIKKELINGSSAMENWERKING Jan Pronk ment groot aanzien geniet op het ge bied van emanci patie en sociale za ken, schrijft ge dichten, korte ver halen en columns. Vroeger hield ze zich ook bezig met cabaret. In haar nieuwe functie zal d'Ancona vooral te maken krijgen met de veranderingen in de Mediawet. Drs. Jan Pronk (49) keert na twaalf jaar terug op ont wikkelingssamen werking. Op dit departement heeft hij van 1973 tot 1977 een opmerke lijke rol vervuld. Pronk maakte naam met een nieuwe kijk op de ontwikkelingssa menwerking door de rol van de Der de-Wereldlanden te benadrukken. Zijn sympathie voor landen met een links regime (Cuba) was voor rechts Nederland een gruwel. Inmiddels heeft Pronk zijn wilde haren verloren. Hij was de belangrijk ste samensteller van de PvdA-nota Schuivende Pane len, waarin een realistische sociaal democratische koers werd aange kondigd. De eco noom Pronk, die al in '71 in de Kamer kwam, heeft de va derlandse politiek voor een tijdje ver laten. Tussen '80 en '86 was hij adjunct secretaris-generaal van de organisatie UNCTAD, een on derdeel van de Verenigde Naties voor handelspro blemen van ont wikkelingslanden. In 1986 keerde Pronk terug in de Kamer, zij het op het nippertje. Sindsdien heeft hij zijn prominente functie binnen de PvdA weer inge nomen. Op Ontwikkelings samenwerking zal niet worden bezui- nigd. Maar binnen het ministerie is het onrustig. Veel ambtenaren heb ben zich nogal ge ërgerd aan de op stelling van CDA- minister Bukman die te veel op eigen houtje zou hebben geopereerd en daardoor geen af doende visie op de toekomst van de Ontwikkelingssa menwerking zou kunnen ontwikke len. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Europar lementariër Hanja Maij- Weggen wilde eerst haar gezin en ander mensen raadplegen alvorens zij een beslissing zou nemen over het aanbod van for mateur Lubbers om mi nister te worden. ,,Ik heb niet gesolliciteerd en ik heb een goede positie in het Europees Parlement," zei zij gisteren vanuit Zuidafrika, waar zij op doorreis was naar Namibië, om daar als officiële waarneemster de verkiezingen te controleren op een goed verloop. Hanja Maij-Weggen vertelde dat zij er wel van opgekeken had dat zij voor Verkeer Waterstaat is gevraagd. Zij is immers gespecialiseerd op met name het milieu. „Maar ik heb me onmiddellijk gerealiseerd dat vooral de tak waterstaat een heel grote milieucompo nent heeft en in die zin heb ik ook verschillende keren con- Piet Dankert. foto: anp Hans Simons. tacten gehad met dat ministe rie". Lubbers heeft de Eindhovense christen-democrate overigens ook gepolst voor verscheidene staatssecretariaten. Gister avond hoopte zij deze zaak nogmaals telefonisch met de formateur te kunnen bespre ken. Ook de Tilburgse hoogleraar Hirsch Ballin had gisteren nog niet besloten of hij minister wil worden. Lubbers heeft hem gevraagd voor Justitie. De verwachting in het CDA was dat hij uiteindelijk toch wel 'ja' zal zeggen. Mocht dat echter niet zo zijn, dan maakt de Leidse hoogleraar Franken of en mevrouw Leyten-De Wijkerslooth de Weerdesteyn, lid van de Raad van State, de meeste kans op de post Justi tie. In PvdA-kring circuleerde gis teren de naam van Europarle mentariër Piet Dankert voor het staatssecretariaat op Bui tenlandse Zaken. De Rotter damse wethouder Hans Si mons werd getipt als de nieu we staatssecretaris van Volks gezondheid. Formateur Lubbers en PvdA- onderhandelaar Wim Kok ont vingen gisteren een groot aan tal kandidaat-ministers: De Vries (CDA, Sociale Zaken, Van den Broek (CDA, Buiten landse Zaken), Ter Beek (PvdA, defensie), d'Ancona (PvdA, WVC), Pronk (PvdA, ontwikkelingssamenwerking), en Alders (PvdA, VROM). Me vrouw Ien Dales, de burge meester van Nijmegen, die ge kandideerd is voor Binnen landse Zaken, kon gisteren niet naar Den Haag komen. Zij keerde juist op die dag terug van een reis naar Japan. Zij wordt vandaag verwacht bij Lubbers en Kok, net als (even tueel) Hirsch Ballin. (AMSTERDAM Prins IClaus heeft vandaag in Amsterdam gepleit voor een beleid dat er op is ge richt in ontwikkelingslan den een eigen vermogen tot technologische veiv nieuwing" te doen ont staan. In het westen ont wikkelde technologie be antwoordt veelal niet aan de behoeften van de meeste ontwikkelingslan t den en zal vaak juist na delig uitwerken. Zo'n beleid moet worden ge voerd als aanvulling op het streven naar aanpassing en de „jammerlijk tekortschie tende" technologie-over dracht tussen zuidelijke lan den. De prins sprak bij het derde lustrum van de Stich ting Technologie-Overdracht Ontwikkelings-Landen (TOOL), die zich inzet voor technologische vernieuwing in ontwikkelingslanden. Tachtig procent van de mo derne technologie die in ont wikkelingslanden wordt toe gepast, aldus prins Claus, komt uit het westen. Maar „op milieugebied gaat veel westerse technologie er nog van uit dat de mens heer en meester is van de natuur, uitgaande van het standpunt dat de natuurlijke omgeving de mens in zijn activiteiten weinig beperkingen oplegt. Dit blijkt onder andere uit de roofzuchtige honger naar niet-vervangbare natuurlijke hulpbronnen en uit het feit dat milieuvervuiling vaak wordt afgedaan als een bij komstigheid, die als zodanig geen deel uitmaakt van de kosten van de technologie." Auto Technologie die een goed beeld geeft van de maat schappij waarin zij werd ont wikkeld is, aldus de prins, de auto. De auto weerspiegelt waarden waaraan de maat schappij kennelijk belang hecht, zoals eigen mobiliteit als uitdrukking van persoon lijke vrijheid maar ook uiter lijk vertoon van welvaart en macht. De samenleving „maakt zich niet sterk voor het behoud van de niet-vervangbare na tuurlijke hulpbronnen waar van zij grote hoeveelheden verbruikt om de auto te pro duceren en op de weg te houden. De vervuiling, de verstoring en de sterfte die direct door de auto worden veroorzaakt, worden afge daan als een bijkomstigheid die maatschappelijke kosten met zich meebrengt die vaak door anderen moeten wor den gedragen". Het aanleg gen van meer wegen, par keergarages enzovoorts be vestigt dat een technologie na haar invoering steeds meer van hetzelfde vraagt om zichzelf in stand te hou den. Bewust een controversiële stelling ponerend, verklaar de prins Claus dat „het kie zen voor een bepaalde tech nologie impliceert dat men kiest voor een bepaald soort maatschappij". Men moet zich dus afvragen of alterna tieve technologie slechts op grote schaal kan worden ont wikkeld binnen het kader van een alternatieve maat schappij. Veel ontwikke lingslanden hebben de nei ging om de invoering van technologie te zien als zorgen voor „het beste uit het wes ten". Dit is soms kortzichtig, omdat die technologie steeds meer van hetzelfde vraagt om zichzelf in stand te hou den. Invoering ervan kan leiden tot nieuwe vormen van afhankelijkheid en een verdergaande verzwakking van het toch al kwetsbare land.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9