Ferry de Groot pendelt tussen autoriteit en anarchie New York staat voor keus over „leven na Ed Koch" 'finale Post scriptum Dromen Telegrammen Vingerhoed HEFTIGE STRIJD OM BURGEMEESTERSCHAP 'Ccidóc (Bouttuit1 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 PAGINA 2, Ferry de Groot is een vat vol tegenstrijdigheden. Tot verbazing van de complete buitenwacht werd hij in augustus waarnemend chef van het radiosportprogramma 'Langs de Lijn'. Dezelfde De Groot, die razend actiefis in de wereld van het onversneden volksvermaak en in een recent verleden als 'meneer De Groot' naast André van Duin rolvast schutterde in de 'Dik voor mekaar show'. Autoriteit en anarchie lijken broederlijk verenigd in deze opmerkelijke vaderlander. PUTTEN - De krap bemeten tors van Ferry de Groot blijkt 41 jaar geleden verrast te zijn met een Ja nuskop uit de succesvolle Ben-Tur- pinserie, waarin zijn geest sinds dien rusteloos pendelt tussen dien der en Dick Trom, clown en klerk. Macht heeft voor hem een onweer staanbare aantrekkingskracht, maar aan de lakens die hij sinds kort uitdeelt, knoopt hij nog steeds met graagte een medemens met dictatoriale weeffoutjes op. Die wordt door hem eerst bekwaam op het verkeerde been gezet en vervol gens via een zijdeur afgevoerd. De Groot, melden insiders eensgezind, is een vat vol tegenstrijdigheden. Als waarnemend chef van het NOS-ra- dioprogramma 'Langs de lijn' wordt hij geacht een afdeling te leiden met zeven redacteuren en vijftig freelancers. Het is een job, die hij al geruime tijd ambieer de, „maar", licht hij welwillend toe, ,je kunt nu eenmaal pas chef worden als de chef weggaat. Vóór die tijd kun je alleen wat signalen geven, jezelf in de kijkerd manoeuvreren. Dat heb ik dan ook met grote animo gedaan. Bij de NOS wisten ze dus donders goed dat ik in de markt was voor die baan. Als je chef bent, was mijn redenering, komen je kwaliteiten misschien beter tot zijn recht. In een on dergeschikte functie loop je vlot de kans dat de ideeén die je zelf waardevol vindt, door anderen van de vergadertafel worden geveegd. Daar heb ik nu in elk geval minder last van". Dat zijn uitverkiezing tot gedoodverfde opvolger van de naar TV 10 uitgeweken Jaap Hofman voor de buitenwacht een complete verrassing was heeft hem niet verbaasd noch verontrust. Hij kan er zelfs na enige aandringen begrip voor opbrengen, want ook hij moet toegeven dat zijn heimelijke heren wensen op dat punt tientallen jaren door hem achter een rookgordijn van grollen en grappen verborgen zijn gehouden. Hij was en is trouwens nog steeds een fanatieke prac tical joker, die er een sport van maakt zijn medemensen een puntgave loer te draaien. Zijn boezemvriend André van Duin, met wie hij als 'meneer De Groot' jaren lang de razend populaire 'Dik voor me kaar show' voor de NCRV-radio maak te. weet er alles van. „De Groot is niet alleen een uiterst kundige en veelzijdige vakman, die als geen ander geluidsban den kan verknippen", heeft hij ontdekt, „maar daarbij is hij ook nog eens knet tergek. Ferry mag dan waarnemend chef van 'Langs de lijn' zijn geworden, maar hij blijft gelukkig een klein kind dat stre ken uithaalt. Hij is gek op rottigheid in de goede zin van het woord. Daarom klikt het waarschijnlijk ook zo goed tus sen ons. We hebben hetzelfde gevoel voor humor en kunnen eindeloos met elkaar dollen. Voor mij is zo'n klank bord onmisbaar, want een komiek is en blijft een eenzame tobberd, die thuis in zijn eentje dingen verzint, waarvan hij denkt: is dat nou wel zo leuk? Als Feri7 op zo'n moment in de buurt is krijg je gelijk uitsluitsel". „André heeft voor een belangrijk deel mijn carrière bepaald", is de rotsvaste overtuiging van De Groot, die aan dit credo haastig een post scriptum toe voegt: „Ik wens mezelf natuurlijk niet te kort te doen. Uiteraard heb ik ook het een en ander bijgedragen aan het succes. Maar een feit blijft dat Van Duin me heeft meegesleurd in de vaart der volke ren. De publiciteit die we kregen, is gro tendeels zijn verdienste geweest. Er zijn waarschijnlijk duizenden verborgen ta lenten in dit land, die meer in hun mars hebben dan ik. Maar desondanks komen ze nooit aan de bak, omdat ze geen krui wagen hebben. Die mazzel heb ik wel ge had. Sterker nog. Ik heb geen kruiwagen gekregen, maar een truck met oplegger". Zijn makker Van Duin, met wie hij in 1990 een aangepaste versie van de legen darische 'Dik voor mekaar show' op de televisie presenteert, omschrijft hij als „een razend intelligente man met een onwaarschijnlijk goed geheugen. „Als ik in een krant lees dat André oppervlakkig is, denk ik: jammer, ze hebben hem weer eens niet begrepen. Dan is er een vraag gesteld in de trant van: 'Welke boeken lees je?'. Waarop André heeft geant woord: 'Ik lees geen boeken'. Dat duidt dan inderdaad op oppervlakkigheid. Maar ik weet dat het niet waar is. Hij heeft gewoon geen tijd om boeken te le zen. Zijn schaarse vrije tijd besteedt hij liever aan het experimenteren met zijn videoapparatuur. Mag hij alsjeblieft zijn eigen prioriteiten stellen?". „André wordt ook gebrek aan emotie verweten. Ook niet waar. Als je zo'n fan tastisch lied kunt schrijven over je ou ders heb je wel degelijk een groot en warm kloppend hart in je donder. Dat hij niet met zijn emoties te koop loopt is een stuk zelfbescherming. Een pantser waarachter hij zich verschuilt. Ik heb het wat dat aangaat heel wat makkelijker. Als ik mijn was buiten hang staat het niet de volgende dag in Privé, Story en Weekend. Daar hoeft André niet aan te beginnen. Als hij hoest lees je het de dag erna op de voorpagina van alle kran- Uit zijn jeugd in het oude westen van Amsterdam, waar hij als zelfstandig ope rerende grappenmaker snel de status van 'bekende Nederlander' in buurtverband had bereikt, herinnert hij zich twee dro men die regelmatig in reprise gingen. In de ene was hij een succesvolle radiore porter die gepokt en gemazeld was vol gens het model van zijn idool Dick van Rijn. „Ik imiteerde hem ook met mijn gezicht tegen een theekopje. „Goedemid dag dames en heren, hier is uw reporter Ferry de Groot met een verslag van de wedstrijd Ajax-Feyenoord". Het leek me het einde om zulke prachtzinnen de ether in te slingeren. Maar helaas is het er nooit van gekomen. Ofschoon ik geen schroef in een muur kan draaien ben ik in de techniek van de omroep verzeild geraakt. En vandaar ben ik langzaam, maar gestadig opgerukt naar de stoel waar ik nu op zit". „Die tweede droom is ook al niet uitge komen. Daarin wis ik trambestuurder. Ik ben nog steeds gek op trams en trei nen. Als je bij me thuis in Putten komt vind je een kamer vol boeken over dat onderwerp. Vanwege die malle ogen zat het besturen van een tram er alleen niet in voor me. Maar ik heb dat smartelijk gemis gecompenseerd door de infrastruc tuur van de tramnetten in de hele wereld te bestuderen. Het voordeel van die hob by is dat ik overal feilloos de weg weet. Ik ging met Evert ten Napel naar de Olympische Spelen in Tokyo en kon hem op het station vertellen, welke tram naar het stadion ging. De grote Evert stond aan de grond genageld, kan ik melden". „Ik heb nog een hobby waar ik aan ver slingerd ben: de Beatles. En dan met name Paul McCartney. Ik heb niet al leen alle elpees die hij gemaakt heeft. maar ook de outtakes. Dat zijn opna men die om één of andere reden nooit zijn uitgebracht. Er zit ook veel materi aal tussen dat eerlijk gegapt is en clan destien is uitgegeven". „Het pronkstuk in mijn verzameling is een hoes van 'Abbey Road' met een per soonlijke opdracht van McCartney. Ik ben namelijk zo maf dat ik mijn zoon naar hem vernoemd heb. En dat heeft Herman van der Velden, die vopr 'Langs de lijn' de platen uitzoekt, hem in Londen verteld. Hij kreeg die hoes mee met een handgeschreven tekst „FROM PAUL TO PAUL". Jazeker, de tranen welden spontaan in mijn oogkassen, toen Herman daar mee aankwam. Nee, nee. mijn dochter heet geen Linda. Dat ging mij zelfs te ver. Gewoon Astrid". „Het werken aan een bureau, waarmee ik nu het grootste deel van mijn tijd vul, is overigens niet nieuw voor me. Dat deed ik ook al van mijn 14e tot mijn 23e. Voor een kansarme zoon van een metaalbewerker zat er toen niet veel meer in dan een baantje als besteller van telegrammen. Ook daar had ik als recht geaarde Amsterdamse dwarsligger dan wel mijn eigen opvattingen over. Als ik een telegram kreeg dat na drie uur 's middags verzonden was, kon ik opeens De Bijenkorf niet meer vinden". „Dat heeft dan ook niet lang geduurd. Ik verkaste algauw naar de Rijkspostspaar bank waar ik in recordtijd twaalf maal werd overgeplaatst. Ook niet zo verwon derlijk, als je weet dat ik een afwijkende interpretatie had van de verhouding tus sen werken en lachen". „Vanaf de eerste dag.dat ik daar werkte, sleepte ik mijn bandrecorder mee naar kantoor en maakte ik de krankzinnigste hoorspelen. Dat was in de jaren zestig toen er op alle kantoren nog een autori tair bewind heerste. Daar probeerde ik me dan onderuit te vechten met een grap ten koste van meneer Van Manen, een dikdoenerig baasje, dat de leiding had. Als je bij hem kwam voor een dag bijzonder verlof wegens een sterfgeval in de familie, deed hij eindeloos ingewik keld. Terwijl zulke zaken toch heel dui delijk in de cao geregeld waren. Die man schreeuwde om een correctie van zijn gedrag". „Van Manen had gelukkig een kamer met een muur die niet tot aan het pla fond doorliep. Je kon dus in het kantoor horen of hij bezoek had. Als dat het ge val was klom ik over die muur en liep ik met een 'goeiemoi^en meneer Van Ma nen' dwars over zijn bureau naar buiten. Het was zo'n ouderwets bureau met tientallen laatjes en hoge zijkanten waar hij 's morgens zijn halve lichaam tussen frommelde zodat niemand kon zien dat hij geen barst uitvoerde". „Op een dag heb ik bij de visboer om de hoek voor een gulden afval gekocht en dat in een van zijn laatjes gestopt. Na vijf dagen kwamen de mensen die bij Van Manen op bezoek waren, lijkbleek en kokhalzend zijn kamer uit. Ook dat moet kunnen, vind ik". „Van Manen kon ook niet tikken. Dat deed ie nog steeds met twee vingers. Daar heb ik toen het volgende op gevon den. Ik heb op het toetsenbord van zijn machine de letters T en W verwisseld. Ook dat had het beoogde resultaat. Daarna ben ik nog een stapje verder ge gaan en heb ik een touw om het palletje gebonden waarmee de tabulator kon worden ingesteld. Dat touw ging onder zijn deur naar mijn bureau, waar ik rus tig het moment afWachtte waarop ik hem hoorde tikken. Dan trok ik aan het touw en ging de rol van zijn machine met een rotklap naar links. Ik zorgde wel, dat ik een schaar in de buurt had, want na vier keer trekken kwam steevast het moment dat Van Manen scheldend zijn machine oppakte en er mee naar buiten liep. Dan moest ik als een haas dat touw doorknippen om te verhinde ren, dat ik in zijn woede werd meege sleurd". Levend in twee werelden tegelijk - de sportjournalistiek van 'Langs de lijn' en het onversneden amusement dat hij met André van Duin brengt - heeft Ferry de Groot nog steeds de zekerheid, dat hij bezig is aan zijn privé 'Dik voor mekaar show'. Waarbij hij één kanttekening wil maken. „Ik vind het doodjammer, dat de sport langzaam maar zeker om zeep wordt geholpen. En dat gebeurt niet al leen door een handjevol raddraaiers en criminelen, maar ook door de zoge naamde beleidsmakers met de daad kracht van een vingerhoed. Toen in het Ajax stadion die twee fragmentatiebom- men gegooid werden zat ik 'Langs de lijn' te regisseren. Op dat moment wilde ik mijn koptelefoon af zetten en had ik de rest van het programma het liefst ge vuld met platen". LEO THURING NEW YORK - De Newyorkers moeten dinsdag beslissen over het leven na Ed Koch, de flamboyante burgemeester die twaalf jaar lang over New York heerste. Koch werd in september aan de kant gezet door de Democratische kiezers. Nu moeten de Newyorkers bepalen wie zijn opvolger wordt: de Democraat David Dinkins of de Republikein Rudolph Giuliani. Dinkins, de zwarte wijk voorzitter van Manhattan, versloeg Koch in de voor verkiezingen in het Democratische kamp en leek daarmee zeker van het burgemeesterschap. New York is tradi tioneel een Democratisch bolwerk. Maar dit keer zijn de Democraten minder ze ker van de overwinning. Aanvankelijk had Dinkins een enorme voorsprong op zijn Republikeinse rivaal, die als officier van justitie in New York naam heeft ge maakt met zijn jacht op de maffia en corrupte financiers op Wall Street. Vol gens de laatste opiniepeilingen echter is die voorsprong geslonken tot nog maar een paar punten. Dinkins heeft de steun van vrijwel de gehele zwarte en Puertoricaanse gemeen schap, die momenteel al zo'n veertig procent vormt van de 7,5 miljoen zielen tellende bevolking van New York. Zijn lot ligt echter in handen van de joodse kiezers, die een belangrijke stem hebben in New York. De joodse gemeenschap stemt traditioneel Democratisch, maar staat nogal gereserveerd tegenover Din kins vanwege diens vriendschap met de zwarte ex-presidentskandidaat Jesse Jackson. Die heeft zich bij de joodse kie zers gehaat gemaakt door New York ooit te bestempelen als 'Hymietown' (hymie is een scheldwoord voor jood) en door PLO-leider Arafat in zijn armen te slui ten. De staf van Dinkins heeft zijn uiterste best gedaan de zwarte kandidaat 'kosjer' te maken, zoals een van zijn medewer kers het noemde. Senator Edward Ken nedy werd naar New York gehaald om de 62-jarige Dinkins aan te prijzen als een ware vriend van Israel en een voor vechter van de rechten van de Sovjetjo den. Dinkins zelf laat geen gelegenheid voor bijgaan om te beklemtonen dat hij er veel gematigder opvattingen over het Midden-Oosten op na houdt dan Jack son, en dat hij niet van plan is Arafat op de koffie te vragen in City Hall. Giuliani, die het voornamelijk van de Newyorkers van Italiaanse en Ierse af komst moet hebben, heeft natuurlijk niet nagelaten het wantrouwen onder de joodse kiezers jegens Dinkins flink aan te wakkeren. Zo voert hij campagne met advertenties waarin Dinkins en Jackson samen te zien zijn. Ernaast staat een foto waarop Giuliani de hand schudt van president Bush. „De Newyorkers moeten hun eigen lot bepalen", staat er fijntjes bij. Het beeld van de beroemde officier van justitie die kind aan huis zou zijn bij de president, is wat mooier dan de werke lijkheid. Want op een feest waar geld werd ingezameld voor de campagne van Giuliani kon Bush zich de naam van zijn Newyorkse partijgenoot maar met moeite te binnen brengen. „Giu..Ger- ..Giovanni..Gerlani„", stotterde de pre sident. Guiliani wordt geprofileerd als bestrijder van misdaad en corruptie. „Koch be noemde ze, Giuliani arresteerde ze", luidt het commentaar bij een televisies potje met beelden van celdeuren die met een klap dichtvallen. Dinkins, die bekend staat als een heer in de politiek, maar kennelijk geen aan spraak maakt op de titel van heilige, sloeg terug met een televisiespotje waar in hij de wat onduidelijke opvattingen van Giuliani over abortus aan de kaak stelde. De katholieke Giuliani was eerst fel tegen abortus, maar heeft zijn stand Ed Koch exit. punt met het oog op de naderende ver kiezingen aangepast aan de heersende opvattingen in het traditioneel liberale New York. Deze electorale kniebuiging heeft hem de steun gekost van de New yorkse kardinaal John O'Connor, die er geen geheim meer van maakt dat hij lie ver Dinkins op de stoel van Koch ziet zitten dan Giuliani. Daar staat tegenover dat hij nu de steun krijgt van de progres sieve Liberal Party, die zich in New York altijd heeft weten te handhaven als derde partij. bestrijder van i FOTO'S: AP Veel Newyorkers voelen zich aangetrok ken door de belofte van Giuliani dat hij zal afrekenen met de misdaad, de cor ruptie en de crack, een van cocaïne afge leide drug die steeds verder oprukt in de grootste stad van de Verenigde Staten. Volgens cijfers van de Newyorkse ge zondheidsdienst telt de stad zo'n vier honderdduizend drugsverslaafden. Maar ook al is iedereen overtuigd van Giuliani's capaciteiten op het gebied van de misdaadbestrijding, aan zijn politieke vaardigheden wordt getwijfeld. De vroe gere officier van justitie geldt als een steile man, die moeilijk compromissen sluit. Dinkins staat juist bekend als een diplomaat die graag de rol van vrede stichter speelt. Dat talent zou hem wel eens een plaats in de geschiedenisboeken kunnen opleveren als de eerste zwarte burgemeester van New York. Veel New yorkers maken zich zorgen over de toe nemende tegenstelling tussen arm en rijk en zwart en blank in hun stad, die altijd prat ging op zijn verdraagzaamheid. Ferry de Groot en André van Duin achter de knoppen voor de 'Dik voor mekaar show'. „André is geen kruiwagen voor me geweest; hij was een truck met oplegger". FOTO: SP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 29