Doris Baaten: „Getob achteraf is zinloos Gerda Havertong vertelt sprookjes van een spin Ex-Yes werpt muzikaal verleden van zich af )TAG?1>0QK KUNST/RTV QeidócQowuvnt ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 PAGINA 21 Leven Pasternak verfilmd LONDEN Het leven van Boris Pasternak, de Russische dich- jter en schrijver die vooral bekend is om zijn grote roman „Dok ter Zjivago", wordt voor het eerst verfilmd in een produktie van de Britse en de Sovjet-televisie. Sovjet-acteurs zullen alle rollen in de 90 minuten durende film spelen, die geheel in de Sovjetunie zal worden gedraaid. De Brit se acteur Robert Powell zal zijn stem lenen voor de rol van Pas- Iternak in de Britse versie. IPasternak, die in 1960 overleed, kreeg in 1958 voor zijn gehele oeuvre de Nobelprijs voor de literatuur toegekend. Deze aan vaarde hij aanvankelijk. Maar later zag hij zich onder druk van Jde autoriteiten gedwongen de prijs te weigeren. Dokter Zjivago, waaraan Pasternak in de jaren '30 begon en dat in 1956 werd voltooid, werd lang in de Sovjetunie verboden om dat het kritiek bevat op de Oktoberrevolutie. Publikatie van de roman in Italië in 1957 en in het Engels in 1958 leidde ertoe dat Pasternak uit de Schrijversbond werd gezet. De film die in 1965 naar de roman werd gemaakt door de Britse regisseur David Lean werd in Finland opgenomen, omdat de Sovjetunie daar voor op haar grondgebied geen toestemming wilde geven. Parijs' eerbetoon aan Miles Davis PARIJS De Amerikaanse jazztrompettist Miles Davis heeft gisteren de hoogste on derscheiding van de stad Pa rijs, de Grande Medaille de Vermeil, in ontvangst geno men. Burgemeester Jacques Chirac verklaarde bij de uit reiking dat de onderscheiding „een lange en trouwe vriend schap" symboliseerde tussen de 63-jarige trompettist en de Franse hoofdstad. Chirac prees Davis als een muzikant die al jaren de populariteit geniet Miles Davis neemt de onderschei- van een breed publiek zonder ding in ontvangst uit handen van ooit artistieke concessies te burgemeester Chirac. FOTO: AP hebben gedaan. Boymans verwerft verloren gewaand meesterwerk ROTTERDAM Museum Boymans- Van Beuningen in Rotterdam heeft een topstuk verworven van de 16de eeuwse Haarlemse meester Karei van Mander. Het schilderij werd in 1605 gemaakt en was eeuwen spoorloos. Voor ruim zes ton kon het museum het paneel van 106 bij 184,5 vierkante centimeter aan kopen op een veiling in Londen. Van Mander (1548-Ï606) is vooral be kend als auteur van het Schilder- boeck, uitgegeven in 1604 en tot de vo rige eeuw een van de belangrijkste bronnen voor de Nederlandse kunst. Hij wordt met Cornelis van Haerlem en Hendrick Goltzius gerekend tot de bes te meesters van het zogenaamde Haar lemse maniërisme. De aanwinst die verloren werd ge waand, dook plotseling op bij een vei ling. Afgebeeld is een voorstelling uit het Oude Testament: de doortocht door de Jordaan. Het werk staat uitvoerig beschreven in een biografie over Van Mander die in 1618 in de tweede editie van zijn Schilder-boeck werd opgeno men. Opdrachtgever voor het schilderij was wijnkoper Isaac van Gerwen uit Am sterdam, die te zamen met zijn vrouw Duyfje Roch is afgebeeld tussen een groep Israëlieten. Van Mander staat er zelf op als de voorste drager van de Ark des Verbonds. Het Rotterdamse museum kon het werk verwerven met steun van een hele reeks voornamelijk Rotterdamse stichtingen en de Vereniging Rem brandt. Journalistenforum bestaat dertig jaar HILVERSUM Het Journalistenforum, het oudste radioprogramma en bovendien een van de best beluisterde uitzendingen, viert vanmorgen op radio 1 om 11.00 uur zijn dertigjarig bestaan. Het idee voor het „Forum" ontsproot aan het brein van radiopionier Ary van Nierop. Zijn bedoeling was schrijvende journalisten met elkaar te laten praten; discussies uit lokken waarbij niemand een ander zou ont zien. In de extra live-uitzending vanmor gen gaan naast Marga Rijerse van onze krant onder meer Keimpe Koopmans (Apeldoornse Courant), Kees Lunshof (Te legraaf). Pierre Huyskens (Algemeen Dag blad) en Joke de Gruyter (Elsevier) met al kaar in discussie. „MADELON BLOM KIJKT NIET MEER OM" IN DILIGENTIA AMERSFOORT Doris Baaten (33) is, ondanks haar presentatie van het inmiddels ter ziele gegane programma Entree op te levisie, niet zo bekend dat ze op straat wordt her kend. Z§ maakt al meer dan tien jaar deel uit van de muziektheater- groep Het Reisgezelschap. Sinds februari speelt de groep de achtste produktie in de Ne derlandse theaters, „Madeion Blom kijkt niet meer om", dat op 24 november wordt ge speeld in Diligentia Den Haag. Rode draad in „Madeion Blom kijk niet meer om" is het ge voel dat je achteraf pas weet wat je had moeten zeggen of had moeten doen. „Daar heb ik zelf nogal last van," zegt Doris Baaten. „Achteraf altijd roepen had ik maar dit, of had ik maar dat is natuurlijk vrij zinloos, maar het gebeurt. En daar wilde ik wel een voor- jstelling over maken". [Het idee wat de toeschouwer [achteraf mee naar huis moet nemen is zoiets als: ga niet bij de pakken neerzitten, dat ge tob is nergens nodig voor, kijk vooruit. Doris Baaten: „Ik heb een ver schrikkelijke hekel aan een boodschap in een programma, maar dat idee zit er wel een beetje in. Alle figuren waar de liedjes over gaan hebben last van dat gepieker achteraf. En dat is alleen maar lastig. Je gaat je dan zo schuldig voelen, maar je doet er niets meer Ivo de Wijs De teksten van de liedjes zijn van Ruut Weissman, Peter Ro mer en Ivo de Wijs en de mu ziek is van Ruut Weissman en Hans Hasebos. „Het idee is wel van mij, maar ik schrijf geen teksten enzo. Ik heb het wel eens geprobeerd, maar ik vond ze te slecht. Ik stel hele hoge eisen aan de teksten en de mu ziek. En ik heb nou eenmaal de mazzel dat mensen als Ivo de Wijs en Hans Hasebos voor mij willen werken. Dat doe ik dus zelf nooit beter". Doris Baaten verhuisde nadat ze de middelbare school had doorlopen vanuit Maastricht naar Amsterdam, waar ze was toegelaten tot de Kleinkunst Academie. „Optreden vond ik toen dood en doodeng," zegt ze nu. „Maar ik sloeg me er wel doorheen, want dat was echt het enige wat ik wilde. Ik wil de zingen, maar niet klassiek. De Kleinkunst Academie was echt op mijn lijf geschreven. Het heeft wel enige tijd ge duurd voor ik over mijn podi umvrees heen was. Ik was het eerste jaar zelfs als de dood als ik wat voor mijn klasgenoten moest spelen". Lesaanbod „Na drie jaar ben ik van school gegaan. Ik heb er een leuke tijd gehad, maar ik vond toen dat ik er niets meer op stak. Op dat moment was het lang niet zo'n goede en gede gen opleiding als het nu is. Ik kreeg toen al snel een baantje bij Sesamstraat, liedjes inzin gen. En ik heb toen ook samen met Ruut Weissman en een paar andere vrienden Het Reisgezelschap opgericht, al heette dat toen nog niet zo. Toen ik optredens zo eng vond, viel ik heel erg terug op van die middeltjes waardoor je stem beter zou worden. Later werd ik veel zekerder van me zelf en een paar jaar geleden was ik echt helemaal niet bang meer. En dat was ook weer niet de bedoeling. Een beetje spanning is wel goed. Maar nu ik alleen op het podium sta zijn de zenuwen weer een beetje terug". „Ik voel me nu veel verant- woordelijker voor het welsla gen van de voorstelling, dan toen ik met meer mensen op het podium stond. En wat ik later ook ga doen, de twee solo-programma's die ik nu heb gemaakt hebben me wat dat betreft wel verrijkt. Ik zal nooit meer zo tegen mijn werk aankijken als ik vroeger „Ik ben nu constant met mijn werk bezig. Ik ben pas na mijn dertigste een beetje serieuzer geworden. Vroeger werd ik overal voor gevraagd, maar over de toekomst nadenken was er niet bij. Dat ligt ook he lemaal niet in mijn aard, maar nu dwing ik mijzelf er toe. Ik wil de rest van mijn leven dit werk blijven doen. Dat kan ook in dit vak. Als het goed zit, wordt het zelfs steeds inte ressanter". „En nu ben ik ook veel leer gieriger. In '82 en '83 heb ik meegedaan aan de musical 'Fien'. Ik had een paar kleine rollen, bij elkaar was het heel wat. Achteraf heb ik daar veel van geleerd, maar toen niet. Ik keek toen wel veel naar Jaspe- rina en ik was onder de in druk van de ongelooflijke kracht die zij op haar leeftijd nog heeft. Maar ik had beter op moeten letten, vind ik nu, achteraf. Daar heb je het dus al, dat gevoel". In „Madeion Blom kijkt niet meer om" is te zien wat er van Doris Baaten zou zijn gewor den als ze niet van Maastricht naar Amsterdam was ver huisd. „Een lied gaat daarover. Doris Baaten: „Achteraf altijd roepen had ik maar dit, of had ik maar dat is natuurlijk vrij zinloos". FOTO: CLEMENS RIKKEN Als ik niet naar Amsterdam waren inmiddels al wat ouder was gegaan, woonde ik nu op geworden en omdat ik het mu- een boerderij in Limburg en ziekmaken niet echt kon laten, praatte ik met een ontzettend deed ik mee aan dingen als de accent. Ik was moeder, van „Soundmixshow".' twee kinderen. De kinderen CONNIE VERTEGAAL Cats-nummers hoogtepunt van musicalprogramma Kapelzaal, K O (Leiden): Musical programma door leerlingen en koor 'Gemengd goed' van Thea Ekker- Van der Pas. Met medewerking van Ineke Drabbe en Dinant Krouwel (beide piano), José Lensen (saxo foon) en Gregor Lense (contrabas). Gehoord op 3 november. Reprise op 29 november. K O-docente Thea Ekker- Van der Plas had uit een aantal bekende musicals, zoals bij voorbeeld West Side Story, Chess Jesus Christ Super Star en Cats, een aantrekkelijk pro gramma samengesteld. De leer lingen en het koor hadden er duidelijk hard aan gewerkt. Ze bleken qua zangtechniek heel wat van hun lerares opgesto ken te hebben. Er werd name lijk zeer beheerst en geconcen treerd gezongen. Desondanks vielen er toch wel wat schoon heidsfoutjes te bespeuren. Zo liet bijvoorbeeld de uitspraak van het Engels van tijd tot tijd weieens wat te wensen over. Het samenzingen pakte ook niet altijd even goed uit, daar door waren de teksten soms on verstaanbaar. Een ander manco aan het programma was de eenzijdige aandacht voor de zang. Musicals zijn een combi natie van zang, dans en toneel spel. Juist die combinatie vormt de kracht en de aantrek kelijkheid van dit genre. Zon der dans en toneel blijft er meestal te weinig van over. De kans is groot dat het dan een beetje saai wordt om naar te kijken en te luisteren. Dat is zeker zo wanneer songs die daar echt voor geschreven zijn niet met de nodige lef gebracht worden. Een hele gunstige uit zondering vormde in dit op zicht de nummers uit Cats. Dat kwam natuurlijk mede door de opgezette kattenmaskers, zoiets is leuk om naar te kijken. Maar verrassend waren toch vooral de vertolkingen van 'The Old Gumbie Cat' (Adrienne Ver- wey) en de twee stoute katten 'Mungojerrie and Rumpelteazer (Andrea en Peter Jan van der Kraats). De avond werd beslo ten met een degelijk optreden van docente Thea Ekker-van der Plas. Zij zong een viertal nummers uit 'Tell me on Sun day' van Andrew Lloyd Web ber, een musical over de onge lukkige liefdes van een vrouw, gevolgd door een duet met een van haar leerlingen, te weten 'All I ask of you' uit 'Phantom of the opera', eveneens van Lloyd Webber. PETER VAN VEEN Malevich naar Verenigde Staten AMSTERDAM De National Gallery in Washington brengt in september volgend jaar de expositie over de Russische avantgar- distische schilder Kazimir Malevich (1878-1935), die eerder dit jaar in het Stedelijk Museum in Amsterdam 240.000 bezoekers trok. Na Washington reist de expositie naar het nieuwe Armand Hammer Museum in Los Angeles en het Metropolitan Museum in New York. De directies van de betrokken musea, waaronder het Stedelijk en het Staats Russisch Museum in Leningrad, dat het werk in bruikleen geeft, hebben hierover gisteren een over eenkomst ondertekend. Ter gelegenheid van de Amerikaanse expositie geeft het Armand Hammer Museum een catalogus uit in een oplage van 100.000 exemplaren. Daarin staan bijdragen van Nederlandse, Russische en Amerikaanse auteurs. Benefietconcert Rostropovich AMSTERDAM De violon cellist Mstislav Rostropovich geeft op 4 januari in het Con certgebouworkest in Amster dam samen met het Rotter- dams Philharmonisch Orkest een concert waarvan de op brengst ten goede komt aan het Prinses Beatrix Fonds. In 1977 en 1987 trad de befaamde musicus met respectievelijk i het Koninklijk Concert gebouworkest en het Rotter dams Philharmonisch Orkest op in benefietconcerten ten bate van het Wereld Natuur Fonds. Rostropovich heeft dit derde benefiet-concert aange boden aan koningin Beatrix. Op het programma staan voor lopig de Rococo-variaties van Tsjaikowsky en het Symfonie- concert van Prokofjew, beide [met Rostropovich als solist. 1 Daarnaast speelt het Rotter dams Philharmonisch Orkest onder leiding van Valeri Ger- gjev de Vijfde symfonie van Sjostakowitsj. De kaarten kos ten 100 gulden, aldus de woordvoerster. Nationaal Ballet brengt „The Sleeping Beauty" AMSTERDAM Het Natio- naai Ballet geeft tijdens de kerstperiode in Amsterdam, Arnhem en Rotterdam 16 voorstellingen van het sprook jesballet „The Sleeping Beau ty" in de herziene versie van de Britse choreograaf Peter Wright. Eerder dit jaar oogstte de drie uur durende voorstel ling op muziek van Tsjaikow- jsky veel succes. „The Sleeping 'Beauty" is gebaseerd op het sprookje van prinses Aurora die na 100 jaar slapen wakker werd gekust door prins Flori- mund om met hem te begin nen aan een lang, gelukkig le ven. De eerste versie werd in 1890 in het vroegere Sint Pe tersburg gemaakt door de Frans-Russische dansgroot- Imeester Marius Pepita, die er tsaar Alexander III mee wilde eren. Philip Prowse heeft voor de huidige versie goudkleurige decors en rijk versierde kos- [tuums ontworpen. Esther iProtzman danst prinses Auro ra. Zij kwam daarmee voor het eerst onder de aandacht van een breder publiek en ontving voor deze vertolking recent de jAanmoedingsprijs van de Stichting Dansersfonds. Alan Land danst prins Florimund. Tijdens de galavoorstelling op Nieuwjaarsdag worden de hoofdrollen gedanst door Mer rill Ashley en Lindsay Fi scher, stersolisten van het New York City Ballet. Gedu rende alle voorstellingen wordt de begeleiding verzorgd ioor het Nederlands Balletor kest onder leiding van Jac van Steen. Gerda Havertong, die met sprookjes over de spin Ariahsi het land doortrekt. FOTO: DIJKSTRA DEN HAAG In de tro pen gaat het zonlicht om zes uur uit. De schemering duurt kort, maar voor kinderen lang genoeg om van alle kanten aan te ko men kruipen en een plaatsje te zoeken op enige afstand van de vertelster. De wriemelende handjes en teentjes komen tot rust, de natuur zwijgt en daar, in het duister van de vallende avond, op het trapje van haar woonhuis, begint de .donkere Afrikaanse vrouw haar vertelling: onverander lijk over Anansi de slimme spin en wat hij nóu weer heeft beleefd. Het kan van alles zijn. Gerda Havertong, de actrice van Surinaamse afkomst die in 1965 naar Nederland kwam, vertelt méé. „Ik kan me die tijd nog levendig her inneren, zoals ik daar als kind naar mijn grootmoeder meeluisterde op de plantage in Suriname en de omgeving vergat, ook de vertellende vrouw, die door haar huids kleur volmaakt in het don ker werd opgenomen en al leen door haar stem aanwe zig was, vertellend over Anansi, die alles kon, de held uithing en alles en iedereen steeds weer te slim af was, zo lui als hij ook wel kon zijn". Een bron van verhalen, die rechtstreeks de fantasie van de luisterende kinderen bin nendrong. Zonder afleidende omgeving, maar een stem die vertelling werd, zoals dat al eeuwen gebeurde. Gerda: „Heel vroeger werd de spin Anansi gebruikt in het verzet van de Afrikaanse slaven; namen konden na tuurlijk niet worden ge noemd, maar uit de verhalen over Anansi begreep ieder een wat er werd bedoeld. Dat was in Afrika al zo, waar de mensen werden geroofd en zij elkaar probeerden te waarschuwen en later in Amerika. Maar gaandeweg veranderde het karakter van de verhalen. Het verzet nam af, de verhalen bleven als traditie over en werden kin derverhalen, met de schelm Anansi in de hoofdrol. Iets als de Vos Reinaerde in Ne derland". Begin vorig jaar kreeg Gerda Havertong de E. du Perron- prijs, op grond van haar spinneverhalen die zij voor toneel bewerkte: geld om met de schrijfster Noni Lichtveld (met wie zij de prijs deelde), de journaliste Lieke van Duin en de musi- ca Hellen Gill naar Ghana in Afrika af te reizen, oor sprong van de Anansi-verha- len. „Dat was wel gek, ja. Ik voelde me er thuis, de Gha- nezen wilden niet geloven dat ik uit Nederland kwam. Je leeft boven je stand, zei den ze. En nu wil je onze taal ook niet meer spreken, nu je daar te deftig voor bent ge worden. Later begrepen ze me beter en hadden we er geen enkele moeite mee vrouwen hun oude Anansi- verhalen te laten vertellen, al hadden we daar een gids voor nodig, die de verhalen in het Engels vertaalde. Het werd weer even precies als in m'n kindertijd". Nederlands Anansi kan alles, zoals tallo ze kinderen in Nederland in middels weten door de voor toneel geschreven verhalen die Gerda Havertong in het theater komt voordragen. „Maar als Nederlandse ver tellingen, hoewel iemand eens zei, dat het gewoon niet kon. Je kunt emoties die in de oorspronkelijke Suri naamse taal, het Sranang tongo zo prachtig zijn ver werkt, niet zo maar in een andere taal brengen; er gaat veel te veel verloren. Dat is natuurlijk wel zo, er gaat ook veel verloren, maar het blij ven avontuurlijke verhalen én de bron, de slimme spin, gaat niet verloren. Je kunt er immers alles mee doen". Niet dat kinderen alles maar slikken. Maar er is een ijzer- sterke kinderlogica en wie die logica door heeft, kan tot in het oneindige verder. Ger da: „Dan komt het moment waarop ik Anansi moet laten vluchten door een muizen gat, hoewel hij even tevoren nog wel anderhalve meter groot was. Maar dat gaat dan zo: Anansi maakte zich klein, zó klein dat...". Anansi kan alles. „Maar als ik hem uit Suriname, over de oceaan naar Nederland laat komen, dan gebruik ik toch geen lang Nederlands touw, maar laat ik Anansi een spinnedraad weven, waarlangs hij die overtocht maakt. Dat kan. Je hebt kor te en lange draden en deze keer is de draad lang genoeg om er de oceaan mee te over spannen. Gewoon. Ja precies, zoals Anansi ook z'n rag over de vervuilde oceaan kan werpen en daar alle rotzooi mee aan land sleept. Dan gaat hij slapen; hij heeft z'n slimme werk gedaan en dat de vloed de verzamelde rot zooi wel weer eens mee terug zou kunnen slepen, de oceaan in, is zijn probleem niet. Hij is immers ook erg lui... Morgen wéér een dag, hoor". Combinatie Was Anansi aanvankelijk be stemd om in het geheim be richten onder zwarten over te brengen, schals en sluw, Gerda Havertong vond een combinatie met hedendaagse situaties, vervuiling, Green peace, kernbewapening en andere levenbedreigende on derwerpen, met Anansi in de hoofdrol. De actrice: „Daar om was ik het met de kritiek niet eens, dat Anansi niet in het Nederlands kon, omdat ik me destijds als kind ook geen achtergronden bewust was. Ik luisterde naar avon tuurlijke, schelmse verhalen, die niets of nauwelijks meer met verzet te maken hadden, zoals in de tijd van de slaver nij. En op die manier ben ik nu, op mijn beurt als volwas sene voor kinderen bezig". En met succes; Anansi-ver- halen zijn onlangs in boek vorm verschenen bij de Ar beiderspers, geschreven door Noni Lichtveld, en Gerda Havertong gaat er voorlopig gewoon de theaters mee af: De actrice, die ook naam maakt met haar aandeel in Sesamstraat en ander televi siewerk, in Den Haag vorig jaar de Etnisch-Culturele Prijs kreeg voor haar werk op dit gebied, gaf Anansi in Nederland een nieuw leven. „Een Nederlands leven. Maar als ik met die verhalen op het podium sta, dan heb ik wél m'n authentieke, Su rinaamse kleren aan. Dan ben ik toch de donkere ver telster, zoals destijds mijn grootmoeder op de Suri naamse plantage. Je kunt in derdaad niet ólles zo maar veranderen". FRITS BROMBERG Concert Anderson, Bruford, Wake man Howe. Ahoy', Rotterdam. Gis teravond. Het monster is dood, lang leve Yes... of eigenlijk Anderson, Bruford, Wakeman Howe. Want sinds Chris Squire op succesvolle wijze de naam Yes claimde, vaart de van oor sprong Engelse symfonische rockgroep onder een ander vlag. Die naamswisseling blijkt meer voor- dan nadelen te hebben, want „what's in a name" zouden de Engelsen zeggen. Door de jaren heen is het geluid van Yes toch voor een groot deel geassocieerd met het hoge, ijle stemgeluid van Jon Anderson en wie kent drummer Bill Bruford, het toetsenwonder Rick Wakeman en gitarist Steve Howe niet. Als gerenommeerde instru mentalisten hoeven ze door een nieuwe generatie muziek liefhebbers niet direct in ver band te worden gebracht met Yes, al speelden ze er allemaal in. Grootste voordeel voor het kwartet is echter dat ze geen verleden met zich meetorsen. Voor hen is het monster over leden en gezien de ervaringen op het podium, gisteravond in een volgepakt Ahoy', komt dat vooral het speelplezier ten goede. De muzikanten funge ren niet langer als robots, die als voorgeprogrammeerde computers een show afdraaien en later in de kleedkamer ru zie maken omdat de een 'n nootje meer dan de ander heeft gespeeld. Ze hebben dui delijk schik in het hele gebeu ren en die positieve uitstraling resulteert in een veelal uiterst onderhoudende show. Daarmee is niet gezegd dat Anderson, Bruford, Wakeman Howe nu opeens geen per fectionisten meer zouden zijn. Niets is minder waar, maar zo is de muziek natuurlijk ook een beetje gecomponeerd. Maar het echte gekunstelde is eraf, al moeten de verschillen de ego's zo op zijn tijd nog even worden gekieteld. Als het de beurt is aan Rick Wa keman kan zijn piano-dans tussen de klassieken en de boogie nog voor de nodige op winding zorgen, maar als Bill Bruford een drumsolo voor zijn rekening mag nemen, dan is het, ondanks het samenspel met bassist Tony Levin, toch maar... een drumsolo. Dat de heren zich niet meer zo over duidelijk hoeven te bewijzen, is waarschijnlijk het best zicht baar bij gitarist Steve Howe. Zijn enorme arsenaal aan zes- en twaalfsnarige instrumenten staat niet langer breed uitge meten opgesteld op het podi um, maar tussen de coulissen. Howe, spelend met zichtbaar plezier, vormde overigens een passende tegenpool voor al het muzikale geweld dat over een soms dol-enthousiast publiek werd uitgestrooid. Fraai waren vooral zijn akoestische snaar- partijen, die contra de bree- duitgesponnen toetsenpartijen van Wakeman, voor federlich- te subtiliteiten zorgde in de toch nog altijd behoorlijk bom bastische muziek. In diezelfde categorie valt ook de stem van Jon Anderson. Zijn hoge, ijle geluid is een verlichting in de soms overdaad aan klanken. Misschien vormde daarom het sprookjesachtige „The Mee ting" het hoogtepunten van de meer dan twee uur durende show. Het was muzikaal in elk geval het meest simpele num mer, in een sfeervolle bezet ting van zang, piano en syn thesizer. Centraal stond het werk van de laatste elpee, met „Brother of mine" als een van de meezingers, maar de heren gingen ook terug in de tijd naar „Close To The Edge" bij voorbeeld, het nummer dat nog altijd de pretentie heeft van een symfonie. In dit soort composities bleek duidelijk dat Anderson, Bruford, Wakeman Howe instrumentalisten blij ven. Daar is natuurlijk niks op tegen, zolang ze Jon Anderson maar niet aan de kant zetten. HANS PIËT (ADVERTENTIE) IFANG BONDI (Gambia) Uniek concert van de specia listen van de Afro-Manding- Sound bekend van African Music (Delft) en World Roots (A'dam). Nu terug in Nederlandl K0RZ0 THEATER Prinsestraat 44 wo 8 nov 22.00 u reserveren: 070-637540 toegang: 12,50 en 10,- Messiah van Handel naar Den Haag DEN HAAG De authentie ke Messiah van Handel wordt op 20 december uitgevoerd in de dr. Anton Philipszaal in Den Haag. Uitvoerenden zijn het Winchester Cathedral Choir en de London Handel Orchestra onder leiding van Roy Goodman. (sopraan), John Mare Aimsley (tenor) en David Wilson John son (bas). De oorspronkelijke Messiah werd begin 18e eeuw voor het eerst in Dublin uitge voerd Volgens organisator H. Petri is het de eerste keer dat de Messiah van Handel op de oorspronkelijke manier wordt uitgevoerd in Nederland. Het Winchester Cathedral Choir is een jongenskoor.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 21