Japanse investeringen vreten aan Amerikaans zelfrespect GELD GOED Belegger: kijk goed uit! MARKTEN Beurs uan Amsterdam jECONOMIE Drager neemt bedrijf in Best over JOETERMEER PPG Heilige in Best zal van de Amerikaanse moeder worden overgenomen door Drager Nederland in Zoetermeer. Drager 180 personeelsleden, onderdeel van de Duitse Dragerwerk) is actief op iet gebied van de verkoop van appa- •atuur voor veiligheidstechniek, gas- :n branddetectie, milieutechnologie, nedische en laboratoriumtechniek en nedische apparatuur. PPG houdt tich bezig met de produkie van mo- ïitoren. Het aantal personeelsleden /an PPG moet door een herstructe- ing worden verminderd van 132 ïaar 65 mensen. Er is een sociaal lontract gesloten met de bonden, al ius een mededeling van Drager. QtidwOowiant ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 Veel belangstelling voor een beursprogramma voor amateurs op de Beleggersmarkt in de Amsterdamse RAI. Met dit adviessysteem kunnen geïnteresseerden kijken hoe groot de risico's zijn bij het beleggen. FOTO: ANP Van Oord-dochter naar Volker Stevin ROTTERDAM Naar het zich thans laat aanzien zal Van Oord in Odijk haar dochter VOG Van Eijk Beheer in Gou da verkopen aan Visser en Smit Hanab in Papendrecht, een onderdeel van Volker Ste vin, zo heeft Volker Stevin be kendgemaakt. De activiteiten van beide maatschappijen slui ten, ook geografisch, goed bij elkaar aan. Visser en Smit is actief op het gebied van lei- dingwerken. Er werken ruim 1200 mensen bij dit bedrijf en bij Van Eijk 500. De overne ming zal geen nadelige gevol gen hebben voor de werkgele genheid. (Van onze correspondent Jo Wijnen) NEW YORK In hartje New York staat sinds 50 jaar een opmerkelijk ge touwencomplex dat wordt omgeven door goudkleurige beeldhouw werken van potsierlijk formaat. In het binnenste van het complex bevindt zich de beroemde ijsbaan die als een van de meest gefotografeerde toeristi sche objecten van Manhat tan geldt. Deze bundel symmetrisch te- [enover elkaar geplaatste wol kenkrabbers heet 'Rockefeller Center', naar de steenrijke fa milie die het complex in de ja ren dertig bouwde. Rockefel ler Center is de trots van Amerika en heeft niet voor niets drie sterretjes in de Mi- chelingids. Het is het symbool van de grootheid, de rijkdom, de durf en de ondernemings lust van de Nieuwe Wereld en het monument van het Ameri kaanse zelfrespect. Voor hon derdduizenden Amerikanen was het dan ook een enorme schok te vernemen dat het complex deze week in Japanse handen overging. Japans grootste onroerendgoedbedrijf, Mitsubishi Estate, telde 846 ■miljoen dollar neer om een 51 j procent meerderheidsbelang in het gebouwenconmplex te verwerven. Het bedrijf wordt nu de huurbaas van enorme Amerikaanse giganten als Ge neral Electric, NBC en Time Warner. Donderdag kreeg het nauwe lijks van de schrik bekomen Amerika het bericht dat Ja panse investeerders maar liefst vijf wolkenkrabbers in de stad Houston (Texas) hebben ge kocht. Een groter affront voor de Amerikaanse trots is nau welijks denkbaar. De bekende cartoonist Herblock bracht de onthutste reacties van de Amerikanen het treffendst in beeld: voor de Washington Post tekende hij een voor zijn televisietoestel in slaap gesuk kelde Amerikaanse kleinbur ger die zich niet van de wijs laat brengen door de berichten over het toenemend handels- en begrotingstekort van zijn land, maar die woedend over eind vliegt als hij van de Ja panse overname van het Roc kefeller Center hoort. „Hoe is dit mogelijk? Er moet een wet komen om dit tegen te hou den. Wij hebben de oorlog toch Lang actief Japanese investeerders zijn overigens al zeer lang actief in de VS. Ze zijn er onlangs -in geslaagd Nederland van de tweede plaats op de ranglijst van buitenlandse investeer ders in de VS te verdringen. Niet alleen investeren ze op grote schaaf in het Ameri kaanse bedrijfsleven, maar ze kopen ook in onbekommerde mate kantoorpanden, hotels, winkelcentra en zelfs woning complexen op. Het Amerikaanse gevoel voor zelfrespect kreeg enkele we ken geleden een forse dreun toen de elektronica-giant Sony het filmproductiebedrijf Co lumbia Pictures overnam. Eerder had Sony zich al mees ter gemaakt van Amerika's grootste platenmaatschappij RCA. In Honolulu is ongeveer 35 procent van alle hotels in Japanse handen. Ongeveer de helft van alle gebouwen in de binnenstad van Los Angeles is Japans eigendom. In die stad legden Japanse investeerders enkele jaren geleden de hand op het vermaarde Citicorp Plaza, een project waar ze meer dan 500 miljoen dollar voor over hadden. Opmerkelijk is dat de Ameri kanen zich nooit druk hebben gemaakt over het feit dat de Britten en de Nederlanders ja renlang de lijst van grootste buitenlandse investeerders hebben aangevoerd. Het 'Ja- pan-koopt-Amerika-syn- droom' is dan ook tot een aan tal psychologische factoren te rug te voeren. Amerika heeft met Japan een bittere oorlog uitgevochten en die, ten koste van tienduizenden slachtof fers, gewonnen. In de jaren ze ventig hebben de Japanners een eerste aanval op de Ame rikaanse trots gedaan door alle staten met zijn auto's en elek tronica te overspoelen. Dat proces is nog steeds in volle gang. Aanvankelijk gingen de Amerikanen ervan uit dat Ja pan zijn kracht dankte aan lage arbeidskosten en het ver mogen allerlei technische ap paratuur perfect na te maken. Nu zijn de meeste Amerikanen - die de Japanse goederen met een aan verslaving grenzende gretigheid kopen - ervan doordrongen dat de Japanse industrie haar kracht vooral dankt aan de superbe kwaliteit van haar produkten en haar service. Intussen hebben de Japanners ook de Amerikaanse technolo gische hegemonie voor een Amerikanen zijn altijd in de wolken geweest met hun wereldberoemde gebouwen. Bijvoorbeeld met de hoge tweelingtorens (rechts) van het World Trade Center in New York, hier gefotografeerd vanaf het Empire State Building. fotq up| ten - die, ironischerwijs, voor al op de VS gericht waren - hebben verdiend. Aangeno men wordt dat de investe- ringsdrang van Japan de ko mende jaren onstuitbaar zal blijken en dat de succesvolle aanval op het Amerikaanse zelfrespect nog meer klinken de Japanse overwinningen zal opleveren. In dat verband is het tekenend dat veel Ameri kanen bijzonder zuur hebben gereageerd op de trip die oud president Ronald Reagan on langs naar Japan maakte. Reagan toucheerde voor een paar vriendelijke toespraken het ronde bedrag van 2 mil joen dollar. Veel Amerikanen hebben de trip van Reagan, die altijd hoog heeft opgege ven van Amerika's grootheid, als een soort verraad ervaren van iemand die het uiteinde lijk meer om het grote geld dan om Amerika's nationale belang te doen is. En dat Reagan de Japanse overname van Columbia Pictures aan prees als een mogelijkheid om de morele verloedering van Holywood een halt toe te roe pen, was een slag in het ge zicht van honderdduizenden in Reagans verbijsterde thuis land. deel weten te breken. Boven dien gaan op de Japanse fi nanciële markten al meer aan delen om dan op Wall Street. Daar komt nog bij dat Japanse banken en beleggers in toene mende mate het geld op tafel leggen waarmee Amerika zijn nog steeds enorme begroting tekort financiert. Dat alles vreet aan het Amerikaanse ge voel voor eigenwaarde. Ook invloed Intussen kopen de Japanners ook invloed in de VS. Jaarlijks pompen ze ongeveer 350 mil joen dollar in de VS om die in vloed overeind te houden en de Amerikanen een meer res pectabel beeld van hun land te geven. In het kader daarvan ontvangen Amerikaanse uni versiteiten, wetenschappelijke instellingen, onderzoeksinsti tuten en culturele bolwerken royale subsidies van Tokyo. Alleen al in de pr-sfeer inves teren de Japanners jaarlijks 45 miljoen gulden, de enorme be dragen die ze aan advertenties voor hun goederenstroom spenderen niet meegerekend. De beurs van de invloedrijke US-Japan Foundation wordt jaarlijks met 3 miljoen dollar gespekt, terwijl 50 miljoen dol lar op jaarbasis wordt uitge trokken voor de lobby-activi teiten in de hoofdstad Was hington. Het Japanse bedrijfs leven is een van de grootste fi lantropen in de VS geworden en strooit per jaar ongeveer 140 miljoen dollar om zich Hoewel sommige Amerikaanse economen staande houden dat de Japanse investeringsdrang het duidelijkste bewijs voor de gezondheid van de VS-econo- mie is, zit de Japanse machtso vername tal van Amerikanen zeer hoog. Ze beschouwen de royale greep naar Amerikaan se eigendommen als een be dreiging en het is dan ook geen wonder dat in het Ame rikaanse Congres al herhaal delijk is aangedrongen op wet ten die het doen en laten van buitenlandse investeerders aan banden leggen, dan toch voor Washington moeten verduide- Ideale markt Voor de Japanners is Amerika intussen een ideale markt voor het investeren van de miljar den die ze de afgelopen decen nia met hun bloeiende expor- Speelgoed BT naar Vedes AMSTERDAM Btlhrmann- Tetterode is in bespreking met de Westduitse Vedes Gruppe in Neurenberg over de ver koop van haar groothandels ondernemingen op speelgoed- gebied, Otto Simon in Almelo en Unica'in Kortrijk, aan Ve des. BT wil van het speelgoed af omdat zij haar beleid richt op de kernactiviteiten (papier, grafische machines, boeken). Ook heeft zij de overtuiging dat aansluiting van de twee speelgoedondernemingen bij Vedes in het belang is van die bedrijven en hun personeel. Vedes is de belangrijkste han- delsgroep op het gebied van speelgoed in West-Europa. Van der Giessen bouwt kabelschip voor 100 miljoen KRIMPEN AAN DEN IJSSEL De scheepswerf Van der Giessen-de Noord heeft van British Telecom opdracht ont vangen voor de bouw van een kabelschip. Met de order is ruim 100 miljoen gemoeid. Het 12.500 ton metende schip zal worden ingezet voor het :n enonderhouden van transatlantische telefoonka bels. De opmars van de opti sche glasvezel als communica tiemiddel heeft de bouw van dit kabelschip van de nieuwste generatie noodzakelijk ge naakt. Hoogovens wil belang Noorse blikfabriek IJMUlDEN Hoogovens is in onderhandeling over de ver werving van een minderheids belang in de fabriek van ver- pakkingsstaal Norsk Blikkval- severk in Bergen, een volledi ge dochteronderneming van Norsk Jern Holding. Dardoor ontstaat de mogelijkheid de af zet van warmgewalste rollen ten behoeve van hoogwaardige toepassingen te waarborgen. Norks Blikkvalseverk neemt van Europese leveranciers on geveer 130.000 ton wargewal- ste rollen per jaar af. Sancties kostten Pretoria miljarden JOHANNESBURG Econo- mische sancties hebben Zuid- afrika sinds 1985 een half mil joen banen en tientallen mil jarden guldens gekost. Dat blijkt uit een omvangrijke stu die van Chris van Wijk, hoofddirecteur van de ban- kengroep Bankorp. Volgens Van Wyk hebben bui tenlandse sancties en desinves teringen sinds 1985 in totaal 40 miljoen rand aan buitenlandse deviezen gekost, produktiever- liezen ten bedrage van 80 mil jard rand veroorzaakt en een totaal bestedingsverlies van 100 miljard rand. Omgerekend naar de gemiddelde waarde van de rand in die periode zijn die bedragen respectievelijk 16 miljard, 32 miljard en 45 mil jard dollar. Ondanks de sancties geldt de Zuidafrikaanse economie nog steeds als de krachtigste en meest gediversifieerde van Afrika. Volgens Van Wyk zouden rente en inflatie lager, de rand sterker, de lonen ho ger en groei, werkgelegenheid en bestedingen zelfs veel ho ger zijn geweest, als er geen sancties waren. Ongeveer vier op de vijf nieuwkomers op de arbeids markt zijn zwarten. De last van de sancties drukt het zwaarst op hun schouders. „Voortzetting van de bestaan de handels- en financiële sanc ties in de jaren negentig zou nog een miljoen zwarte men sen werkeloos maken en nog eens 2 miljoen in financiële nood brengen", aldus Van Wyk. Chrysler zet 4000 man op straat NEW YORK Chrysler Cor- poration, na Ford en General Motors de grootste autofabri kant van de Verenigde Staten, stopt in februari met de pro- duktie van twee kleine auto modellen, de Dodge Omni en de Plymouth Horizon. Verder sluit het concern een bedra- dingsfabriek en wordt er in een andere fabriek een ploe gendienst ingetrokken. Al met al worden er in totaal 4000 mensen ontslagen, zo is giste ren in New York bekendge maakt. Chrysler noemt de zwakke gang van zaken op de Amerikaanse automarkt en de grote concurrentie de oorza ken van de besluiten. In 1986 verkocht het concern nog 208.000 auto's van de kleinere typen. Dit jaar zijn het er ver moedelijk nog maar 89.500. KAASMARKT ALKMAAR - Commis sienoteringen in gulden per kg: Goud se volvette 7,63 en fabrieksedammer 7,63. De belegger die delijk gelooft in alles wat hem wordt voorgeschoteld, loopt grote risico's. Deze waarheid als een koe wordt bij veel be leggingsinstituten helaas te vaak uit het oog verloren. Prospectussen en andere be leggingsadviezen zijn door gaans buitengewoon positief, al te positief, van toon. Neem de gepubliceerde omzetcijfers, die altijd indrukwekkend ogen. Of de miljarden die ons op dit gebied voor worden ge toverd ook tot de winst bij dragen, is een geheel andere zaak. Herinnert u zich nog de ellende uit het begin van de jaren tachtig? Toen voorkwa men goed gevulde orderporte feuilles soms niet, dat onder nemingen uitstel van betaling moesten aanvragen of zelfs failliet gingen. Zodra de winstmarges op orders te laag uitvallen is het goed mis. De moderne analyses zijn in vele gevallen dan ook terecht ui terst voorzichtig gesteld. Een typisch voorbeeld van zo'n voorzichtige analyse handelt over Fokker, die 150 miljoen gulden 4,75% in gewone aan delen converteerbare achter gestelde obligaties uitgeeft. De opbrengst van deze lening plus een Zwitserse zal voorna melijk worden gebruikt voor de financiering van investe ringen in vaste activa die zijn gemoeid met de voorgenomen produktie-uitbreiding van de Fokker 100. Een analist schrijft echter on der meer: „Voor de belegger die een belang in Fokker wil nemen achten wij de deelna me aan de onderhavige con vertible het meest geschikte instrument. Door het coupon rendement van de convertible wordt het koersrisico naar be neden afgeschermd, terwijl bij stijging van de aandelenkoers de waarde van de convertible met de aandelenkoers zal meebewegen. Bovendien zal het couponrendement van de convertible naar onze ver wachtingen de komende jaren boven het dividendrendement op het aandeel liggen". Of, met andere woorden, de voor zichtige belegger kan beter deze convertibles kopen dan de aandelen. Een andere be langrijke zinsnede uit de ana lyse: „Pas vanaf 1991 zullen de verkopen van de Fokker- 50 en de Fokker-100 bijdragen aan het resultaat, hoewel zij reeds het merendeel van de omzet voor hun rekening ne men. Fokker geeft aan dat de verkoopprijzen van haar toe stellen nog niet de hausse in de vliegtuigmarkt weerspie gelen". Dat is dus uiterst voorzichtig gesteld. De beleg ger die een belang bij Fokker wil nemen loopt met deze convertibles ondanks het ach tergestelde karakter weinig of geen risico. Als het ondanks alle huidige optimisme toch niet goed gaat met het con cern, zullen de obligaties in de periode 1995 tot 1999 worden afgelost. Dat is dan een extra zekerheid, die alleen in geval van surséance of faillissement niets betekent. Als echter bij Fokker de bomen tot aan de hemel groeien zullen de con vertibles duurder worden, zo dat omwisseling in aandelen tegen een koers van 51 gulden per gewoon aandeel van 10 gulden aantrekkelijk wordt. Deze aandelen worden thans verhandeld voor een koers van rond 40 gulden. Honderd In deze analyse wordt dus on verbloemd gewaarschuwd voor de risico's die met de aandelen Fokker kunnen worden gelopen. Uiterst voor zichtige beleggers geven de voorkeur aan deelnemingen in beleggingsfondsen en - maatschappijen alsmede in onroerend-goedondernemin- gen. Wie zijn geld in deze sfeer wil beleggen ziet door de bomen het bos niet meer. Ik heb in de prijscourant van de Amsterdamse effectenbeurs ruim honderd verschillende bedrijven in deze sfeer geteld. Gesproken kan worden van ruim honderd verschillende beleggingsfilosofieën met soms flink uiteenlopende re sultaten. De jongste aanwinst op de beurs is het VSB Mix Fund van de Vereenigde Spaarbank (VSB). Dit fund heeft de por tefeuille als volgt gespreid: aandelen en aandelen in on- roerend-goedfondsen, obliga ties, edele metalen en liquidi teiten. Het vertrouwen in bui tenlandse aandelen is kenne lijk groter dan dat in Neder landse, gezien de uit het pros pectus blijkende 60:40 verde ling. Ik vind het altijd jammer, dat in de introductieprospectussen vrijwel nooit specificaties van portefeuilles worden gegeven, zodat het onmogelijk wordt een goede indruk te krijgen van de beleggingsfilosofie van de fondsbeheerders. Als wij drs. Th.A.J. Meys van de Amro Bank mogen gelo ven is dat echter niet zo erg, omdat de kwaliteit van de economische groei in ons land op het ogenblik uitzonderlijk hoog is. „De investeringsgroei is immers de belangrijkste motor van de economische expansie". Weer heel wat anders op fondsgebied is het idee van de Robeco om drie 'strategische portefeuilles' op de Amster damse effectenbeurs te intro duceren. Voor de groene, blauwe en gele portefeuilles wordt gebruik gemaakt van de mogelijkheid de inkomsten via 'vennootschapsplichtige li chamen' om te zetten in onbe laste waardestijging. Die ven nootschapsplichtige lichamen zijn de naamloze vennoot schappen RG Strategische Portefeuille Groen, idem Blauw en idem Geel. „Het uitganspunt is dat de helft van het dividend aan de fis cus zal moeten worden afge dragen", aldus het prospectus. Beleggingsmaatschappijen die gespecialiseerd zijn in onroe rend goed vormen een hoofd stuk apart. Zolang de onroe- rend-goedmarkt niet instort zijn zij vermoedelijk de minst riskante beleggingsvorm voor de voorzichtige belegger. Ook hiervan worden talloze op de Amsterdamse effectenbeurs verhandeld. Bekende namen: Bogamij, Nevas, Rodamco (Robeco), VIB, Wereldhave, Westhaven en West Invent. Veel van deze onroerend- goedmaatschappijen zien eveneens de beste kansen in het buitenland. WIM VAN DER MEULEN GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 24720 - 25220 24860 - 25360 onbewerkt 310 - 380 bewerkt 26820 26960 bewerkt 420 Opgave: Drijfhout, A'dam vk sk allied signal 36 1/8 363/8 am brands 71 1/4 701/8 americantel 43 5/8 431/2 asarco inc 30 1/8 303/8 bethlehem 165/8 163/8 boeing 56 3/8 563/4 canpac 20 1/2 201/2 chevron cor 68 683/8 Chrysler 21 1/8 207/8 Citicorp 29 1/2 291/4 consedison 26 261/8 cons nat ga 43 1/2 421/2 du pont 114 3/4 1145/8 exxon 46 1/6 46 ford 46 1/2 451/2 gent elee 54 1/4 537/8 genl motors 44 1/4 443/8 genl public 44 1/2 443/8 goodrich 44 5/8 443/4 goodyear 45 1/4 471/4 hewletl-pac 44 1/2 437/8 intl flavor 63 1/4 631/2 Intl paper 48 3/4 465/8 kim 21 1/4 215/8 merekinc 77 3/8 761/4 mobil corp 56 1/6 56 royal dutch 66 653/4 sarta te 171/2 173/4 sears roeb 37 3/4 381/8 texaco 52 3/8 521/2 unilever nv 71 1/8 701/4 utd brands 161/4 161/8 uld technol 53 3/8 531/4 westingh el 67 3/8 671/8 woofwrth 61 3/8 605/8 Licht herstel Wessanen AMSTERDAM Wessanen heeft zich gisteren licht kun nen herstellen van de koers- klap die het fonds donderdag opliep na de plotselinge bijstel ling van de verwachtingen voor de winst per aandeel voor dit jaar van 6 naar 5. De geruststellende opmerking van Wessanen-topman Van Driel later dat het om een een malige zaak gaat had tot ge volg dat een licht herstel in trad van 1,30 op 63,50. Daarmee sloeg Wessanen een vrij goed figuur op een beurs, waar men met het weekeinde voor de deur wenig ondernam. De meeste aandelenfondsen zakten weg, maar de schade bleef over het algemeen be perkt. De stemmingsindex be reikte een dieptepunt van 176,3, maar het slot kwam op 177,1. De totale omzet kwam op ƒ981 miljoen, waarvan de aandelen ƒ551 miljoen voor hun rekening namen. De obli- gatiemarkt veranderde aan vankelijk weinig, maar aan het slot waren er verliezen op getreden tot rond een halve punt, met name bij de lager- rentende soorten. Bij de internationale waarden leed Unilever het grootste ver lies. Er ging ƒ2,20 van de koers af op 146,90. Kon. Olie verloor 1,60 op 136. Alleen dubbeltjes op 44,80. Uitgever VNU raakte f 2,40 kwijt op 101,50 en Nealloyd ƒ1,30 op ƒ86,80. Eenzelfde verlies leed Bols op 165,20, terwijl branchegenoot Heine- ken 1,20 goedkoper werd op ƒ118,50. Elders moest Otra ƒ3,50 om laag naar 140 en VRG een rijksdaalder naar 64,50. Ook Grolsch moest ƒ2,50 prijsge ven op 142, Hagemeyer 3 naar 106,50 en NK/"6 naar 327. Center Pares begon goed, maar stond aan het eind van de dag toch op enkele dubbeltjes verlies. Hetzelfde overkwam Twentsche Kabel, die 1 lager sloot op 152.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11