Verkiezingen Namibia gaan gewoon door Een onwijs stuk van een wijs man Nigel Contras bereid tot vredesoverleg DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND £etdóc@otvicmt VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 TEGUCIGALPA De Contra's in Nicaragua zijn ondanks een militair offensief van de San dinisten ingegaan op een voorstel van president Daniel Ortega voor het voeren van vredeson- -1 derhandelingen op 6 en 7 november in het VN- hoofdkwartier New York. •hi Het Nicaraguaanse leger opende de aanval op e de Contra's na het opzeggen door Ortega van )Sj het in maart 1988 afgekondigde bestand. De re den daarvoor was dat de Contra's het bestand nc herhaaldelijk zouden hebben geschonden. Die c zeiden in een reactie dat zij niet zouden terug- )r< vechten, alleen wanneer ze zouden worden he aangevallen. Een Contra-woordvoerder gaf wel r(j toe dat zo'n duizend rebellen vorige maand c vanuit Honduras Nicaragua zijn binnengedron- k] gen, maar niet om de strijd tegen het Nicara- t< guaanse leger op te voeren. Ortega beschuldigt de Contra's ervan dat zij zich niet willen laten ontmantelen, zoals is afgesproken in een Mid denamerikaans vredesakkoord. Die operatie moet voor 5 december zijn voltooid. Ortega be schuldigde hen er bovendien van de verkiezin gen in februari te willen verstoren. De Amerikaanse president, George Bush, ver oordeelde weliswaar Ortega's besluit het be stand op te zeggen. Maar Washington denkt nog niet aan hervatting van de sinds begin 1988 door het Congres beëindigde wapensteun aan de Contra's. De VS verlenen nog wel maande lijks vier miljoen dollar aan humanitaire hulp. In Washington heeft de mensenrechtenorgani satie America's Watch het Nicaraguaanse leger ervan beschuldigd tussen 1987 en 1989 zeker 74 aanhangers van de Contra's te hebben ver moord. Verzet in El Salvador staakt vredesoverleg SAN SALVADOR Het linkse verzet in El Salvador trekt zich terug uit het vredesoverleg met de regering, totdat linkse vakbonden beschermingsgaran ties krijgen van de autoriteiten. In een verklaring zegt het Front voor Nationa le Bevrijding Farabundo Marti (FMLN) dat de regering en het leger verant woordelijk moeten worden gehouden voor de bomexplosies in een vakbonds gebouw, waarbij dinsdag tien mensen om het leven kwamen. Later deze maand zouden vertegenwoordigers van het FMNLF en van de regering in Ve nezuela opnieuw gaan onderhandelen over een staak-het-vuren. Mijnwerkers Vorkoetaleggen massaal werk neer MOSKOU In de mijnen rond de stad Vorkoeta, in het noorden van de Sovjetunie, hebben opnieuw duizenden mijnwerkers het werk neergelegd in weerwil van een oproep van het Kremlin om de protestacties te beëin digen. De mijnwerkers eisen dat de Sovjetautoriteiten haast maken met de salarisverhoging en de verbetering van de werkomstandigheden. Die zijn toegezegd na de grote arbeidsonrust deze zomer. Toen legden werknemers van West-Siberië tot de Poolse grens het werk neer. Ook elders in het land heerst onrust onder de mijnwerkers. Kohl ziet af van bezoek aan klooster BONN Bondskanselier Kohl ziet af van het bezoek dat hij tijdens zijn reis naar Polen, volgende week, wilde bren gen aan het klooster op de Annaberg in Opper-Silezië. Dat is gisteren in diplo matieke kringen in Bonn vernomen. Kohls voornemen om in Silezië een Duitstalige kerkdienst bij te wonen werd in Polen zeer negatief ontvangen. Het klooster is een symbolisch en histo risch belangrijke plaats voor zowel Po len als Duitsers. De Polen kwamen er in 1921 in opstand tegen Duitsland, en nu is het een ontmoetingsplaats voor de Duitse minderheid in Polen. Vrouw van Honecker minister af WARSCHAU Margot Honecker (62), de echtge note van de voormalige partijleider Erich Honec ker, werd ontheven uit haar functie van minister van onderwijs. Daarnaast traden leiders af van kleine satellietpartijen van de communistische partij SED, Gerald Götting van de Christen-Democratische Partij en Heinrich Homann van de Nationaal-Democratische Par tij. Afgetreden zijn ook de re gionale partijleiders Ziegen- hahn en Albrecht, alsmede de hele leiding van de vakbond van componisten. In verschil lende Oostduitse steden zijn gisteravond weer massale be togingen voor hervormingen gehouden. De nieuwe Oostduitse partijlei der Egon Krenz herhaalde in tussen in Warschau wat hij woensdag al in Moskou zei, namelijk dat de Berlijnse Muur blijft staan en dat hij wil vasthouden aan de leidende rol van de partij, ook bij her vormingen. Na afloop van een gesprek met de Poolse premier Tadeusz Mazowiecki, een representant van het nu in Polen regerende niet-communistische vrije vakverbond Solidariteit, zei Krenz alleen dat „er veel goeds voor de DDR valt te le ren van de ervaring in Polen". Speciaal het bezoek aan Polen bewijst volgens waarnemers dat Krenz op zijn minst bereid is om te kijken naar de her vormingen in dit eerste land in Oost-Europa, waar een communistische regering is vervangen door een regering onder leiding van Solidariteit. Volgens diplomaten is het nog te vroeg om te zeggen hoever Krenz wil gaan met verande ringen. Tot dusverre wijst niets erop dat hij het Poolse model wil volgen. Het feit dat Krenz na Moskou eerst Polen bezocht als land in Oost-Euro pa waar de hervormingen tot dusverre het verst zijn voort geschreden kan wijzen op groeiende geneigdheid om de weg van versoepeling in te slaan. Maar de nieuwe stroom van Oostduitse vluchtelingen toont aan dat vele Oostduitsers er niet in geloven dat dit ook zal gebeuren. In Dresden begon een proces tegen drie mensen op beschul diging van illegaal vergaderen en het gebruik van geweld tij dens rellen in het centraal sta tion van de stad op 4 oktober, die ontstond toen de politie poogde te verhinderen dat mensen op een trein klommen die naar de Bondsrepubliek op weg was. Op 13 oktober wer den drie mensen op grond van soortgelijke beschuldigingen veroordeeld tot gevangenis straffen van ruim 4 jaar. Margot Honecker Geweld Kosovo houden beto gers bewaakt totdat zij naar het poli tiebureau worden afge voerd. FOTO: AP ZUID AFRIKA ERKENT: RAPPORTEN INFILTRATIE ONJUIST NEW YORK/WIND HOEK Boodschappen over infiltratie van de be vrijdingsbeweging Swapo vanuit Angola in Namibia zijn vervalst. De vredes macht Untag van de Vere nigde Naties, die de bood schappen zou hebben ver spreid, weet van niets. Ook Zuidafrika is zich daar nu van bewust. Dat verklaarde vannacht in New York de secretaris-gene raal van de VN, Javier Perez de Cuellar. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse za ken, Roelof Botha, had woens dag op een persconferentie ge zegd dat Pretoria interne boodschappen tussen de een heden van de VN-vredes macht in Namibia had onder schept. Daarin werd gemeld dat guerrillastrijders van de Swapo de afgelopen week Na mibia waren binnengedron gen. In een van de boodschap pen zou staan: „De toestand wordt kritiek, herhaal kri tiek". Botha zei dat de Swapo met deze acties de VN-plan- nen voor Namibia had ge schonden. Perez de Cuellar zei dat des kundigen van de VN samen met Zuidafrikaanse experts de boodschappen hebben bestu deerd en dat beide partijen tot de conclusie zijn gekomen dat het om vervalsingen gaat. „Het is niet het soort bood schappen dat wij gebruikelijk zenden", aldus De Cuellar. Hij voegde daar aan toe dat hij geen enkel bewijs had voor in filtratie van de Swapo in Na mibia. Aanvankelijk had Zuidafrika gedreigd de verkiezingen in Namibia uit te stellen, als de Swapo haar infiltratie niet zou stoppen. De verkiezingen wor den gehouden van 7 tot 11 no vember. Volgens VN-woord voerders was het noorden van Namibia, waar de infiltratie zou hebben plaatsgevonden, gisteren „uit zonderlijk rustig". VN-solda- ten en plaatselijke politieagen ten voerden regelmatige pa trouilles uit langs de grens en hadden niets ontdekt wat op een infiltratie wees. Evenmin waren er aanwijzingen dat zich grote groepen Swapo- strijders in het zuiden van An gola zouden ophouden. Vorig jaar zegde Zuidafrika toe zijn heerschappij over Na mibia na 74 jaar op te heffen en stemde het in met de ko mende Namibische onafhan kelijkheid, op voorwaarde dat Cuba zijn troepen uit het buur land Angola zou terugtrekken. Volgens Cuba is inmiddels de helft van zijn troepen naar huis teruggekeerd. Zuidafrika heeft volgens afspraak zijn le ger uit Namibia teruggetrok ken. De 4.650 soldaten tellende VN-vredesmacht houdt toe zicht op het overgangsproces naar Namibische onafhanke lijkheid. DUITSE HERENIGING NACHTMERRIE VAN CONOR CRUISE O'BRIEN De Amsterdamse historicus prof. M.C. Brands schreef op ons verzoek een reactie op een artikel van Conor Cruise O'Brien in The Times van 31 oktober, waarin de Ierse diplomaat, historicus, schrijver en commenta tor een hereniging van de beide Duitslanden bijna on vermijdelijk noemde. Hij stelde verder dat z'n een wording zou leiden tot de vorming van een 'Vierde Rijk'. Het artikel van Conor Cruise O'Brien verscheen in vertaling in onze krant van woensdag 1 november. Conor Cruise O'Brien is een specialist in de politiek onop losbare zaken: het Midden- Oosten, Afrika en last but not least zijn land van herkomst Ierland. Meestal schrijft hij als een wijze 'elder statesman' wijze stukken over dit soort onmogelijke problemen. In The Times van 31 oktober schreef O'Brien een stuk over de Duitse kwestie, voorwaar ook een onmogelijk probleem waarbij men het woord 'oplos sing' meteen dient te verge ten. Tegen de gewoonte in schrijft O'Brien nu een onmogelijk stuk over een onmogelijk vraagstuk. Wanneer wijze 'el- der statesmen' door de rooie gaan, wordt het pas echt ris- Vandaar dat O'Brien's stuk vraagt om een weerwoord. Laten we hopen, dat hij het stuk daartoe geschreven heeft, nl. om weerwerk uit te lokken. Een andere positieve functie kan ik me van dit on verantwoordelijk wilde stuk niet voorstellen. Wat beweert O'Brien in dit verslag van zijn nachtmerrie? Wij beleven tijden van onge kende instabiliteit, nu de Sov jetunie zich in een bestaans crisis bevindt. (O'Brien, die zo goed thuis is in de geschiede nis, kent werkelijk geen an dere tijden die nóg instabieler waren dan de onze?) De Sovjetunie heeft tot nu toe de Duitse hereniging tegenge houden. Door de problemen in haar eigen imperium zal zij daartoe niet langer in staat zijn. Deze op zich redelijke voorstelling van zaken vormt slechts de inleiding tot de kern van O'Brien's nachtmer- Wat zal er nu in Duitsland gaan gebeuren? „Het Vierde Rijk is ip zicht", aldus O'Brien, „het imago van het Derde Rijk moet daartoe nog opgepoetst worden", Adolf Hitler moet worden gerehabi liteerd, „een standbeeld van Hitier zal in elke stad herrij zen", we zullen te horen krij gen dat Hitler met de holo caust aan Duitsland zijn meest waardevolle erfenis heeft na gelaten. De rassenwetenschap zal weer opbloeien. Verdrij ving van joden ligt in het ver schiet, enz. enz. In zijn laatste zin geeft O'Brien wel toe het allemaal nog niet zeker te weten. Maar als het Vierde Rijk komt, zal het treden in de voetsporen van zijn voorganger. Schrikbeeld Tot zover O'Brien's schrik beeld. Opvallend in O'Brien's stuk is de gedachte dat het Westen niets schijnt te kunnen doen in de Duitse kwestie. Hij heeft Bonn en de verankering in de Europese Gemeenschap ken nelijk al afgeschreven. In de democratie van de Bondsrepubliek schijnt O'Brien geen enkel vertrou wen te hebben. Die zal weg gevaagd worden door een bui tengewoon kwaadaardig soort nationalisme. Toegegeven, de Republikei nen groeien nog steeds in de Bondsrepubliek. Zij zijn een typische onlustpartij. Maar dromen van het nieuwe grote Duitsland hebben tot nu toe slechts een secundaire rol ge speeld in hun politieke hut spot. Er is veel aan het schuiven in Midden-Europa. Wie kan nu zeggen wat er van de DDR zal overblijven, wanneer de mu ren werkelijk omvallen? Het Westen wordt nu openlijk betrapt op een hypocrisie die jarenlang is volgehouden. Wij zeiden namelijk vóór ophef fing van de deling van Euro pa en dus ook van de deling van Duitsland te zijn. Jaren lang was er echter geen schijn van kans dat die deling opge heven zou worden. Nu die kans er wel schijnt te komen, blijkt het Westen nog al te schrikken van het eigen standpunt dat men lange tijd zonder risico kon verdedigen. De zo toegejuichte stabiliteit in Europa blijkt nauw samen te hangen met de deling van Europa. Opheffing van die deling lijkt te gaan leiden tot terugkeer van instabiliteit. Beheersbaar Wat het Westen nu kan doen om de ontwikkelingen be heersbaar te houden heeft on langs de Adviesraad Vrede en Veiligheid in een rapport over Oost-Europa geanalyseerd*. In dat rapport komt een lang hoofdstuk over de ingewik kelde Duitse kwestie voor. Eén van de aanbevelingen in dat stuk is: het Westen moet Bonn zo weinig mogelijk al leen laten zitten met de pro blemen die nu uit Oost-Euro pa op de Duitse politiek afko men. De Adviesraad doet daarbij een paar concrete voorstellen om een tè geprofi leerde positie van Bonn te voorkomen. Daarmee zou de Duitse kwestie wellicht be heersbaar kunnen worden ge houden; zeker niet door scheldpartijen als van Cruise O'Brien. Succes van zo'n politiek kan niemand verzekeren. Wel is vrij helder te voorspellen wat de rampzalige gevolgen zou den zijn, als het Westen een houding a la O'Brien zou aan nemen. Wat hemzelf betreft, voorlopig is de vraag hoe is O'Brien in de toekomst be heersbaar te houden? Misschien heeft hij dit stuk als waarschuwing bedoeld voor een slapende Britse ge meenschap. Maar dan is het wel een paardemiddel, dat voorlopig de kwaal alleen maar ernstiger maakt. Er be staat tenslotte een type voor spelling dat er mede toe bij draagt dat gebeurt waartegen men waarschuwt. Wilde stukken Persoonlijk ken ik weinig ef fectievere bijdragen uit het Westen tot destabilisering van de Bondsrepubliek dan dat kranten als Le Monde, New York Times en de Londense Times in de toekomst bij her haling dit soort stukken zou- Prof. M.C. Brands den gaan publiceren. Dan zou Bonn terecht tot de conclusie kunnen komen dat het weer gaat om Duitsers tegen(over) de anderen. Hoe is O'Brien bij te brengen dat het kwaad zich zelden in dezelfde vorm herhaalt? En vooral dat dit soort wilde stukken juist dat teweeg kan brengen, wat hij kennelijk hoopt te verhinderen. Hij speelt met vuur in een brand bare omgeving. (De auteur is hoogleraar nieuwe ge schiedenis aan de Universiteit van Amsterdam. Daarnaast is hij voorzit ter van de Adviesraad Vrede en Veiligheid.) Dit rapport is gratis ver krijgbaar bij de Adviesraad Vrede én Veiligheid, p/a Mi nisterie van Buitenlandse Za ken, Den Haag. DE VALLEI DER VERGETEN WERELD QN513 Eindelijk gelukt het Rob de machine weer enigszins recht te trekken, maar er is toch iets niet in de haak met het roer, want het vliegtuig blijft grote, onregelmatige cirkels be- i/ai schrijven. Steeds omhult hem de nevel, tot opeens het wolken- ito dek breekt. Nog net ziet Rob in een flits de parachute van ma- rai joor Ross, die langzaam daalt. Dan duikt de machine weer in een wolk en Rob probeert alles om het toestel weer op te trekken, doch het lukt hem niet. Lang kan het zo niet duren, want reeds steken hier en daar de bergpieken uit het wolkendek omhoog en dan.... een hevige schok! Rob bonst voorover en verliest het be wustzijn. De vliegmachine is op een plateau terecht gekomen en een rotèblok heeft nog juist voorkomen, dat het toestel in een peilloze afgrond stort. door Roger Simons LONDEN Ex-kanselier van de Britse schatkist Nigel Lawson ziet er niet uit als een wakkere knaap. Er is heel wat nodig om hem in beweging te krijgen. Bijvoorbeeld de botte weigering van premier Thatcher om haar economische goeroe, professor Sir Alan Walters, de laan uit te sturen. Nigel vond dit zo erg, dat hij dan maar zelf opstapte. Korte tijd later diende professor Walters uit eigen beweging zijn ontslag in. Het is nu zeer de vraag of de gewezen minister van financiën nog op andere manieren tot snelle handeling kan worden gebracht. „Nigel heeft een forse spoorslag nodig", zo wordt in Londen gezegd. „Een aanbod van veel geld zou hem misschien kunnen bewegen tot het schrijven van een boek over zijn ervaringen als Maggies buurman in Downing Street. Wat zou Nigel denken van ja, zeg maar wat een half miljoen pond?" Voor een bedrag van die omvang schrijft praktisch iedereen zich een ongeluk. Het is nog niet met zekerheid te zeggen wat Nigel daar van denkt, maar het ziet er wel naar uit dat hij zal toehappen. Als minister van financiën, een baan die door de Britten 'kanselier van de schatkist' wordt genoemd, had Lawson een jaarsalaris van 52.627 pond, plus gratis gebruik van twee huizen. Het ene, numer 11 in Downing Street, het andere 'in the country', dat wil zeggen: op het platteland. Lang niet kwaad. Maar 500.000 pond voor je memoires, met direct een voorschot van 250.000 pond, dat is toch heel andere muziek, zelfs voor iemand die verwacht dat de City van Londen hem binnenkort een bijzonder lucratieve functie zal aanbieden. Let wel: zodra Nigel het contract van de uitgever heeft ondertekend, moet hij direct aan de slag, want ze willen zijn memoires in de boekhandel brengen als de ruzie tussen Thatcher en Lawson nog actueel en de openbare belangstelling niet geluwd is. Voor Nigel Lawson betekent dit, dat hij een poosje dag en nacht zal moeten zwoegen om het manuscript tijdig te kunnen afleveren. Pure dwangarbeid eigenlijk. Maar dat geeft niet, want Nigel is een gewezen journalist, ex- redacteur van de gerenommeerde 'Financial Times' van Londen en hoofdredacteur van 'The Spectator'. Respect voor de 'deadline' zit hem dus allicht nog in het bloed. Schrijft hij snel door, dan mag je rekenen dat tegen Kerstmis de Lawson-memoires te koop zullen zijn in de Britse boekhandels. Een leuke kluif om van te genieten terwijl in Engeland weer alles plat ligt omdat het 'Christmas' is. Alle Britten weten dus meteen dat premier Thatcher dit jaar niet echt verlangend zal uitkijken naar de kerst. Maggie houdt haar hart vast. Boze Nigel die zijn memoires schrijft waar moet het heen? Wat zal Nigel al niet over haar verklappen? Hun vele ruzies, haar driftbuien, haar gekonkel, haar afkeer en voorliefde voor bepaalde mensen, situaties en dingen. Noem maar op, het kan er allemaal in. Is de waarheid niet fraai genoeg, dan vinden we maar wat uit. Maar premier Thatcher heeft geluk. Als gewezen lid van haar kabinet is Lawson nog een zekere discretie verplicht aan zijn vroegere werkkring. Hij zal dus lang niet alle staatsgeheimpjes kunnen verklappen. Bovendien heeft Thatcher het recht om Nigels manuscript te laten censureren door haar kabinetssecretaris. Jammer eigenlijk, want die gewetensvolle ambtenaar kan een groot deel van de pret bederven.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5