Meer technische vakken nodig op basisscholen De vergeetachtigheid van Nederland Zonnebloem wil meer aandacht ziekenbezoek Herkomst van lood in veevoer achterhaald BINNENLAND CcidócSowuvnt VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 PAGINA Ontevreden jongeren overtreden vaker regels GRONINGEN De overh< moet de komende jaren e beleid voeren dat de posi van jongeren verbetert, omstandigheden waarom jongeren op het ogenblik ven, is niet bepaald bevor< lijk voor hun tevredenhe Gebeurt er niets, dan word jongeren alleen nog maar c tevredener en zal ook de kl ne criminaliteit onder hen t< nemen. Dat stellen vier orthopedaj gen van de Rijksuniversit Groningen. Zij hebben 1 boek „Grensgevallen" schreven, waarin de resultat vermeld worden van een c derzoek onder ongeveer 1.3 jongeren. De onderzoekers hebben oi dekt dat er vaste patronen 1 staan in de houding van jonj ren over regels, wetten normen die in een samen ving gelden. Tevreden jon$ ren blijken meer geneigd zijn zich aan te passen en he ben meer oog voor de te komst. Ontevreden jonger zijn veel minder geneigd zi aan te passen, zijn meer bere wetten, regels en normen overtreden en staan mine stil bij de gevolgen van h gedrag. Overigens, zo blijkt het onderzoek van de Gi ningse orthopedagogen, nee1 de tevredenheid van jonger af naarmate de omgeving gi ter wordt. „Over hun ge; zijn de jongeren tevred< over de maatschappij als heel niet". LM Heler van drie gestolen schilderijen veroordeeld AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft de heler van drie gestolen schilderijen uit het Stedelijk Museum, de 36-jarige J.P., veroordeeld tot een gevange nisstraf van anderhalf jaar. De procureur-generaal had twee weken geleden 2,5 jaar geëist. De uitspraak tegen een andere verdachte, de 32-jarige B.H. die de schilderij en daadwerkelijk heeft gestolen, is uitgesteld. Tegen hem is drie jaar gevangenisstraf geëist. Uit het hoofdstedelijke museum werden vorig jaar mei „de Anjelieren" van Vincent van Gogh, „La maison du Maïtre Adam Billaud a Nevers" van Jongkind en het stil leven „Bouteille et Pomme" van Cézanne gestolen. De doeken hebben een geschatte waarde van twaalf miljoen gulden. De rechtbank veroordeelde P. eerder eveneens tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De heler was echter in hoger beroep gegaan, omdat hij de dagvaarding niet op tijd ontvangen zou hebben. Glazen Globe voor schrijfster Tonny Vos AMSTERDAM Het beste aardrijkskun dige jeugdboek is dit jaar 'Het eind van de regenboog' met als ondertitel 'Waarom kwamen de Romeinen nooit naar Ierland'. De schijfster Tonny Vos-Dahmen von Bu- cholz krijgt er 11 november in Utrecht de Glazen Globe voor. De onderscheiding is de jaarlijkse prijs van het Koninklijk Ne derlands Aardrijkskundig Genootschap en is nu voor de derde keer toegekend. Vol gens de jury is 'Het eind van de regen boog' een schitterend boek om buiten de aardrijkskundeles bezig te zijn met aard rijkskunde. Het boek geeft een duidelijke historisch-geografische beschrijving van Ierland. De jury vermeldt speciaal in haar rapport de illustraties van Kees van Scherpenzeel. Salarissen medewerkers Consumentenbond worden voorlopig niet bevroren DEN HAAG Het bestuur van de Con sumentenbond heeft de ondernemings raad toegezegd dat de salarissen van me dewerkers niet bevroren worden, zolang een functiewaarderingonderzoek niet is afgesloten. Het conflict bij de bond is ontstaan na tegenstrijdige rapporten over te hoge salarissen. De directie wilde de salarissen in de zogenoemde uitloop schalen bevriezen in afwachting van de resultaten van het functiewaarderings- onderzoek, de OR was hiertegen. Perso neel in de uitloopschalen (ongeveer 20 personen) krijgt een betere beloning voor zwaardere functies of goede presta- Vrijgelaten maar direct weer vast ZWOLLE De 27-jarige W. K. uit Kampen, die sinds vorige week dinsdag vast zat op ver denking van de moord op de 19- jarige Ceciel Bot uit Gorssel, is gistermiddag op last van rech- ter-commissaris J. de Vries vrij gelaten, maar korte tijd later door de politie weer ingesloten. Officier van justitie mr. I. van Zevenbergen-Joele was na de vrijlating onmiddellijk in appel gegaan, waarna de raadkamer besloot de bewaring alsnog te verlengen. Ceciel Bot, die in Kampen aan de kunstacademie studeerde, werd in juni van dit jaar vermoord. Opnieuw acties tegen universiteitsbladen AMSTERDAM Bij meerdere universitei ten in het land is gisteren actie gevoerd te gen het opnemen van Shell-advertenties in de universiteitskranten. Bij de Universiteit van Amsterdam werd vrijwel de hele oplage van Folia (32.000 exemplaren) „ontvoerd", in Groningen werd gedemonstreerd bij het kantoor van de redactie en in Enschede werden op de universiteit van Twente fol ders in de krant gevouwen. P. Stroink van Shell Nederland noemt de acties „hoogst on democratisch". „Studenten kunnen zelf wel uitmaken welk nieuws ze tot zich willen ne men en welk nieuws niet", aldus Stroink. De „ontvoerders" van Folia verklaarden la ter dat de bladen wel zullen worden terug gebracht, „maar dan zonder advertentie van Shell". Blind ONAFHANKELIJKE POSITIE DREIGT TE VERDWIJNEN Pietluttig Niet alleen een staat hebben we geërfd uit de negentiende eeuw, ook wat eigenschappen, samengebald tot een typisch 'burgerlijke' cultuur, waarbij 'burgerlijk' niet denigrerend maar sociologisch is bedoeld. Nijverheid en netheid, daar ging het om, maar ook om ge brek aan verbeeldingskracht en pietluttigheid, zo zei de gro te geschiedschrijver Huizinga al. En Von der Dunk citeerde nog anderen die het hadden over onze koopmansgeest, onze krenterigheid- en ons ge mis aan stijl. Maar dan moest toch ook onze stoere vrijheids zin genoemd worden, en onze tolerantie. Na de oorlog kwam dat allemaal min of meer op losse schroeven te staan, er was sprake van een desoriën tatie op geestelijk gebied en voortaan keken we zoveel mo gelijk van de Amerikanen af. „Nederland was in hoge mate ontvankelijk voor de invloed van Amerika, vanwege onze geringe eigen culturele ambi tie", aldus Von der Dunk. Wat bleef, wat standhield, dat was vooral een „eigen menta liteit": weerzin tegen fysiek geweld, sterk geloof in gelijk waardigheid, ethische zen dingsdrang, directe omgangs vormen. Ziedaar de Nederlan der. Maar hoelang nog? Von der Dunk: „Nederlands onaf hankelijke positie dreigt te verdwijnen, door de éénwor ding van Europa en de ont spanning tussen Oost én West. Wil Nederland in het toekom stige Europa nog een stem hebben, dan zal het de band met Vlaanderen moeten aan halen (twintig miljoen tellen Prof. H. vori der Dunk FOTO: SP zwaarder dan veertien mil joen) en dan zal de toekomsti ge generatie van voldoende vaderlandse culturele bagage moeten worden voorzien, al dus Von der Dunk. Overleven Volgens prof.dr. J.A.A. van Doorn, emeritus-hoogleraar in de sociologie, staan de Neder landers voor het eerst in hun geschiedenis voor de vraag of ze als taalkundige en/of cultu rele eenheid overleven kun nen als hun staat verdwenen is. Van Doorn zelf denkt dat het wel kan. Dat de staat aan betekenis voor de natie inboet, staat voor hem vast. Ons land bouwbeleid wordt in Brussel gemaakt, de KLM zoekt bui tenlandse partners om over ons omroepstelsel tot voor kort een unieke Nederlandse uitvinding maar te zwijgen. „De vraag is wat er gebeurt als de staat en de cultuur uit el kaar gaan. Wel, de joden heb ben door de eeuwen heen be wezen dat cultuur zonder staat mogelijk is. Maar anderen ook. In de Sovjetunie blijken kleine nationale eenheden na veertig jaar overheersing en Russifica tie nog springlevend te zijn. Het kan, dat is duidelijk. Maar het vergt wel meer zelfwerk zaamheid. Als de staat zich niet meer om de cultuur be kommert, moet de bevolking zelf zijn culturele krachten mobiliseren, zoals de volken van de Sovjetunie dat gedaan hebben". Maar ja, als de Nederlandse bevolking zelf zijn culturele krachten gaat mobiliseren, wat krijgen we dan? „Van de ont- bijtshow 's ochtends vroeg tot de soft-porno 's avonds laat", zei Jan Blokker, de journalist. Zelf droomt hij nog regelmatig van Al va, Willem van Oranje en de slag bij Heiligerlee, maar ach, zijn kindskinderen weten wel wat Sandinisten zijn, maar kennen niet de gebroeders De Witt. Ze maken werkstukken over het schrikbewind in Pre toria, maar van Boeren heb ben ze nog nooit gehoord. Toch acht Blokker het niet ge past over te gaan tot grote somberheid. Die argwaan over landen waar de dag van giste ren bejubeld wordt is zo gek nog niet, want niet zelden zijn dat de landen waarin men een slecht geweten heeft over de dag van vandaag. Onze ver geetachtigheid heeft z'n posi tieve kanten, want het laat geen ruimte voor wrok. Maar het kan ook gevaarlijk wor den. Dan wordt vergeetachtig- Prof. J. van Doorn FOTO: DIJKSTI heid onverschilligheid en c ligt dicht bij de vernielzuc en dan wordt Blokker boi „Er zijn vrees ik nog geno gemeenteraden die een los ci lectiestuk laten we zeggf een Mondriaan maar al graag zouden verruilen vo een multi-functioneel sjoelce trum. Men veracht het ver] den. In Nederland wordt el- mode voor dood verklaard zich een nieuwe aandient. V< gens Rudy Kousbroek koi dat door het typisch Nedf landse idee dat de mensen v; gisteren achterlijke gekki waren. Onze samenleving gewoon niet erg dol op g schiedenis, netzomin als kunst. En die vergeetachti heid is ge'ïnstitutionalisee door de vervanging van v derlandse geschiedenis do maatschappijleer". STEVO AKKERMA SUSKE EN WISKE SAGARMATHA EINDHOVEN Basis scholen moeten meer aan dacht schenken aan het vak techniek. Naarmate kinderen een breder beeld hebben van tech niek, raken ze er meer in geïnteresseerd. Omdat deze houding al op tienja rige leeftijd is gevormd, is het noodzakelijk dat zij al technisch onderwijs krij gen voordat zij die leeftijd bereikt hebben. Drs. Falco de Klerk Wolters komt tot deze conclusies in zijn proefschrift „De houding van leerlingen ten aanzien van techniek". Op dat proefschrift is hij vandaag aan de Techni sche Universiteit Eindhoven gepromoveerd. Wolters onder zocht vier jaar lang de hou ding van kinderen in de leef tijdsgroep van tien tot achttien jaar op zeventig basisscholen in Nederland. De conclusies van het onderzoek zijn niet verrassend. Vorig jaar oktober promoveerde drs. J.N. Streu- mer met een gelijksoortig proefschrift aan de Universi teit Twente in Enschede. Doelgroep De Klerk Wolters pleit in zijn proefschrift voor het geven van technisch onderwijs aan kinderen die jonger zijn dan tien jaar om vooral de houding van meisjes te veranderen. Wolters licht toe waarom: „Jongens denken anders over techniek dan meisjes. Meisjes hechten er veel minder waar de aan, ze vinden het moeilij ker en ze zien zichzelf niet zo gauw carrière maken in de wereld van techniek omdat hier nog steeds mannen de dienst uitmaken. Hun kijk op techniek moet dus verander den. Gezien de hoeveelheid banen in de techniek die in de toekomst vrijkomen, worden zij een belangrijke doelgroep". Er zijn in het onderzoek ver schillende methoden gebruikt om de houding van de leerlin gen te meten. Door bijvoor beeld het invullen van vra genlijsten, interviews, het ma ken van tekeningen en het schrijven van opstellen. Het onderwijs in techniek is de laatste tien jaar achterge bleven bij de snelle technologi sche veranderingen. Een dui delijk voorbeeld is de biotech nologie. De overheid is druk bezig om deze achterstand in te halen. Het vak techniek is inmiddels ingevoerd in het on derwijs voor alle kinderen van twaalf tot vijftien jaar. Verder worden er verschillende cam pagnes gehouden, bijvoorbeeld „Kies exact" om jongeren te stimuleren technische oplei dingen te kiezen. Daarnaast is op eigen initiatief van Hogescholen het Basis Techniek-project (BASTEC) gestart. Op dit moment doen daar drie pabo's aan mee. Ba sisschoolleerlingen kunnen in het „ontdeklokaal" van zo'n pabo terecht om les te krijgen in techniek van vierdejaars studenten. De Domstad Acade mie in Utrecht heeft zo'n ont deklokaal. Coördinator F. Cor- nelissen: „Het project slaat aan. Het blijkt dat naast jon gens ook veel meisjes geïnte resseerd raken in techniek, zo lang ze dat niet wordt opge drongen. Als zij eenmaal in het ontdeklokaal zijn geweest, blijven ze terugkomen al is dat aantal aan een maximum ver bonden. Dezelfde groep mag zes keer aan ons een bezoek brengen, daarna moeten ande re kinderen de kans krijgen". Cornelissen voegt er nog aan toe dat het project binnenkort zal worden uitgebreid. Ingenieurtjes Wolters heeft ook vragenlij sten ontwikkeld, compleet met computerprogramma's voor verwerking van gegevens. Deze vragenlijsten zijn zo praktisch dat leraren zelf op elk gewenst moment de hou ding van kinderen kunnen meten ten opzichte van tech niek. „Het is belangrijk dat le raren de interesses van kinde ren in techniek regelmatig peilen. Elk signaal kan een eventuele verandering in de interesse betekenen. Niemand is zo veranderlijk als een kind. En wie weet hoeveel toekom stige „ingenieurtjes" zich al op een basisschool bevinden", al dus De Klerk Wolters. Een basisscholiertje is druk bezig met het maken van een tekening. Misschien is hij wel een „inge- nieurtje" die uiteindelijk een opleiding in de techniek gaat volgen. AMSTERDAM Als het volk der Nederlanders als volk wil blijven bestaan, dan zal het zich moeten bezinnen op zijn identiteit en dus op zijn geschiede nis. Anders gaat het te- nonder in het verenigd Europa, dat hoe dan ook aanstaande is. Met die boodschap hebben ver schillende geschiedschrij vers gisteren luister bijge zet aan de presentatie van de Kitty van Vloten Stich ting, die zich ten doel stelt ons historisch besef te vergroten. Maar ons, wie zijn dat? Het Nederlandse volk, wat is dat? Bestaat er zoièts als de Neder landse identiteit? Prof.dr. H. von der Dunk, historicus, boog zich erover en noemde het een „vraagstuk". Allereerst, om het maar eens plat te zeggen: wat doen we met de Belgen, of liever: de Vlamingen? Horen die ook bij ons? Misschien wel, zei Von der Dunk, misschien vormen zij en wij wel één cul tuur. Maar dan toch wel in de vorm van twee sub-culturen, voegde hij eraan toe en be paalde zich verder tot de sub cultuur der noordelijke Neder landen. Die is in staatkundig opzicht nog geen tweehonderd jaar oud, maar toch zou zijn einde wel eens dichterbij kun nen zijn dan zijn begin. Von der Dunk: „De staat zoals wij die geërfd hebben uit de ne gentiende eeuw verliest zijn functie in de huidige tijd van internationalisering". DEN HAAG De Zonne bloem, de vereniging die zich al veertig jaar inzet voor het welzijn van zie ken, wil zich in de toe komst meer gaan richten op de kwaliteit van de hulpverlening. Ook wil ze er voor zorgen dat ze over voldoende vrijwilligers blijft beschikken bij toene mende vergrijzing van de be volking. De vereniging viert morgen haar 40-jarig jubileum in Apeldoorn. Volgens ad junct-directeur H. van der Vegt zal de Zonnebloem geen nieuwe activiteiten opzetten, maar wil ze de bestaande acti viteiten verbeteren en uitbrei den. De aandacht gaan voor namelijk uit naar het basis werk van de Zonnebloem: het bezoekwerk. Van de 30.000 vrijwilligers leg gen 23.000 mensen regelmatig bezoekjes af bij langdurig zie ken, gehandicapten en hulpbe hoevende ouderen. Er zijn vrijwilligers die 10 a 15 jaar lang wekelijks bij iemand op bezoek gaan. Van der Vegt ge looft dat de moeilijkheid van dit werk vaak onderschat wordt. Luisteren naar proble men, klachten over dokters en verhalen over eenzaamheid vergt veel van de vrijwilliger. De Zonnebloem wil daarom het aantal vormingsbijeen komsten voor vrijwilligers uit- Bezoekers van de manifestatie „Mens en handicap" mochten gisteren in de Groningse Martinihal uitproberen hoe het is om als blinde de weg op straat te vinden. FOTO: ANP DEN HAAG De Alge mene Inspectiedienst van het ministerie van land bouw en visserij heeft de leverancier van de met loodverontreinigde grond stof voor de veevoederfa briek in Stroobos gevon den. Het is een bedrijf in Dronten. De AID zoekt bij dit bedrijf verder om vast te stellen om welke grondstof het precies gaat, aldus een woordvoerder van het* ministerie van land bouw en visserij. Het betrok ken bedrijf is volgens welinge lichte kringen een drogerij, waar de grondstoffen, bij voor beeld gras, eerst worden ge droogd voordat zij verder wor den verwerkt. Het Landbouwschap heeft melkveehouders die zich onge rust maken over hun eigen ge zondheid na de vaststelling van loodvergiftiging bij hun melkkoeien, het advies gege ven naar hun huisarts te gaan en om een bloedonderzoek te vragen. Bij de gewestelijke kantoren van het schap in Groningen en Leeuwarden zijn volgens een woordvoerder nogal wat telefoontjes binnen gekomen van verontruste melkveehouders. Zij vragen zich af wat de gevolgen voor hun gezondheid zijn, omdat zij de melk van hun eigen dieren hebben gedronken. Het aantal koeien dat aan de loodvergiftiging is overleden is nog steeds tien. Daarnaast zijn er tot nu toe negentien noods- lachtingen geweest, die in ver band met de vergiftiging wor den gebracht. In het vlees van de dieren die aan de loodver giftiging zijn overleden is een hoeveelheid lood per kilogram gevonden die lager ligt dan de norm die hiervoor onder ande re in de Warenwet is gesteld. Dit blijkt uit een onderzoek van het Rikilt. Dit instituut van het ministerie van land bouw en visserij is onder meer belast met de controle op de kwaliteit van landbouwpro- dukten. breiden. Dit zijn bijeenkom sten waar vrijwilligers erva ringen kunnen uitwisselen. Ze kunnen praten over de proble men waarmee ze in hun werk te maken hebben. Het afgelo pen jaar werden 17 van derge lijke bijeenkomsten gehouden. Van der Vegt voorziet dat in de toekomst een steeds groter beroep wordt gedaan op de Zonnebloem, door de dubbele vergrijzing. Er komen niet al leen steeds meer oude mensen maar ze worden gemiddeld ook steeds ouder. Ook door de zogenoemde ontgroening van de bevolking zijn steeds meer vrijwilligers nodig. Mensen hebben kleinere gezinnen, dus zijn er minder kinderen om de ouders te verzorgen. Uitleg over Frans Hals Prinses Margriet krijgt uitleg van Roger Mandie, plaatsvervai gend directeur van 'the National Gallery of Art' in Washingto over het schilderij „De Vrolijke drinker" geschilderd door Frai Hals. FOTO:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4