PSY maakt seizoen goed Van Basten blijft heel in schoppartij Romario geniet van zijn avond Zware tijd voor Cruijff Ruud Krol trekt lijn in Mechelen door Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! Napoli ontsnapt zonder Maradona SPORT £cidó«Sotrtcmt DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 PAGINA 15 Supporters van Real Madrid bekogelen elkaarmet stenen MADRID Ruim een uur voor het begin van Real Madrid - AC Milan hebben zich buiten het stadion San Bernabeu rellen tussen supporters van beide clubs voorgedaan. Een politiemacht van meer dan 1200 man slaagde er met moeite in de rust te her stellen. Tijdens de ongeregeldheden vielen veertig lichtgewon den, van wie er twee naar een ziekenhuis moesten worden ver voerd. De meeste slachtoffers waren Spanjaarden, die voor één van de ingangen van het stadion in de rij stonden. Zij werden met stenen en flessen bekogeld door leden van de beruchte „Ultrasur", de harde kern van de Real-supporters. De vandalen hadden zich met hun projectielen achter een kranten kiosk opgesteld en hadden het gemunt op hun Italiaanse tegen hangers. Bij aankomst van de Milan-fans bij het stadion regende het stenen en flessen, maar de „hooligans" bleken de afstand verkeerd te hebben geschat. Het gevolg was, dat de Italianen zo goed als ongedeerd bleven. Het keurigste deel van Real-aanhang daarentegen kon het bombardement niet ontwijken. MECHELEN KV Mechelen, in 1988 winnaar van de Europa Cup 2 in zijn de buutjaar op Europees niveau en vorig sei zoen in de halve finales bereikte als debu tant bij de landskampioenen, gisteren de laatste acht. Malmö FF uit Zweden werd met 4-1 naar huis gestuurd. Sportief, zo vindt Erwin Koeman, heeft Mechelen de zaken voor elkaar. Welke trainer kan het zich permitteren, gelouter de internationals als Ohana en Hofkens op de bank te houden. Ruud Krol dus. De Ne derlandse record-international, voor het seizoen zeer verrassend door Cordier aan gesteld als opvolger van De Mos, houdt als trainer gelijke tred met het succes van Me chelen. „Ik heb Hofkens gepasseerd, omdat ik dacht met mijn elftal de meeste moge lijkheden te hebben". Krol geniet van de ruime selectie. In de competitie hield hij Rutjes op de bank, om dat hij wel eens wilde zien hoe goed Philip pe Albert kon voetballen. De Belgische pers kan Krol soms niet helemaal volgen, maar voorlopig zijn de resultaten in orde. Bij winst op Anderlecht zaterdag gaan de kemphanen samen op kop. Erwin Koeman: „Europees doen we zeker tot maart mee. Dat is goed voor ons prestige, we hebben laten zien dat we bij de top horen". Op de vleugel Krol wist, dat Mechelens kracht op de vleugel lag. Bijna on-Belgisch startte hij met drie spitsen. Emmers op links, Bosman in het midden, De Wilde aan de rechter kant. Vooral de verkiezing van de laatste was een verrassing. Voor Krol, die er een gewoonte van maakt zijn opstelling vlak voor de aftrap bekend te maken, niet. „Als De Wilde zijn dag heeft, speelt hij iedereen gek". Een goede typering van Krol. Met twee doelpunten in de eerste twintig minuten, waarvan één op aangeven van Bosman, be sliste De Wilde het duel. In Malmö was im mers 0-0 bereikt. Via Bosman en Patrick Versavel liep KV na de pauze uit naar 4-0, waarna Lindman tegen scoorde. Erwin Koeman, die achter het middenveld contro lerend speelde, liet zich daarop vervangen. „Uit voorzorg, ik zat er niet doorheen. Ik ben fit voor 15 november", liet hij nog we ten aan Zeist. Nederland speelt op die da tum tegen Finland en Koeman vindt blijk baar, dat hij nou wel genoeg interlands heeft gemist. Sportprijsvragen DEN HAAG De uit slagen van toto 43a wa- PSV - Steaua B 5-1, Partizan B - Groningen 3-1, Real Madrid - AC Milan 1-0, Mechelen - Malmo FF 4-1, Barcelo na - Anderlecht 2-0, Sampdoria - B. Dort mund 2-0, Dundee U - FC Antwerp 3-2, So- chaux - Fiorentina 1-1, Hamb. SV - R. Zaragoza 1-0, Zenit Len. - Stutt gart 0-5, Valencia - FC Porto 3-2, Juventus - Paris SG 2-1. Een juiste kolom: 1 - 1 - 1-1-1-1-1-3-1-2 - 1 - 1. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.10 uur Bridgecursus. Veronique, 18.50 uur Match. BBC 2, 21.30 uur Auto- en motorsport. Eurosport, 16.00 uur Acrobatiek. Eurosport, 19.00 uur Motorsport. Eurosport, 20.00 uur Tennis. Eurosport, 22.00 uur Voetbal. Eurosport, 23.00 uur Basketbal. MORGEN BBC 2, 01.00 en 17.00 uur Bowls. BBC 2, 15.15 uur: Sport on friday. Eurosport, 00.00 uur: Tennis. Eurosport, 10.00 uur: Motorsport. Eurosport, 10.30 uur: Surfen. Eurosport, 11.00 uur Voetbal Eurosport, 12.00 uur: Basketbal. Eurosport, 13.00 uur: Acrobatiek. Eurosport, 14.00 uur: Tennis. EINDHOVEN Het kan niet anders of PSV heeft gisteren een beroep gedaan op de mysterieu ze krachten in de sport. Op een andere, meer zin nige wijze viel de de monstratie tegen Steaua Boekarest niet te verkla ren. Met een indrukwek kend optreden na de pauze werd de zo ge vreesde machine uit Oost-Europa ronduit platgewalst: 5-1. Vandaar dat Guus Hiddink na afloop bij wijze van uit zondering een bevrijdende, volle lach op het gelaat to verde. „Normaal ziet men dat inderdaad niet zo aan mij, of ik nou blij of teleurgesteld ben. Maar ik dacht dat ik nu wel een reden had om enige emotie te tonen", verwoord de de coach de gelukzalige gevoelens bij PSV. De reactie van Hiddink was volstrekt logisch. De dreiging dat ,PSV dit seizoen verder veroordeeld zou zijn tot ont moetingen met modale Ne derlandse eredivisieploegen, was vooraf immers levens groot. En dat zou de forse in vesteringen die PSV tegen woordig pleegt te doen - ruim achttien miljoen gulden op jaarbasis - nog voor de Kerst zo goed als waardeloos hebben gemaakt. Een kracht sexplosie zoals die in het vol gepakte Philips-stadion te be wonderen viel was daarom pure noodzaak. Niet eerder „Ik geloof", haakte Hiddink daar op in, „dat ik zoiets op Europees niveau de laatste jaren nog niet eerder heb ge zien. Goed, tegen Porto heb ben we destijds ook werve lend gespeeld, maar die ploeg valt niet op het zelfde niveau te plaatsen als Steaua. Dat behoort tot de absolute top". Het is de vraag waar PSV de inspiratie voor een dergelijke exercitie vandaan haalde. In de competitie is de ploeg tot nu toe immers nauwelijks in staat de grauwe middelmaat van het vaderlandse voetbal te ontstijgen. De bepaald niet indrukwekkende wijze waar op de landskampioen zich zondag van RKC ontdeed (3- 0) diende daarvoor eens te meer als voorbeeld. Toch slaagde het team erin de knop in een tijdsspanne van drie dagen op onnavolgbare wijze om te draaien. De ge beurtenissen van twee weken geleden geleden hadden daar volgens Hiddink alles mee te maken. Hoewel de trainer zijn pupil len veertien dagen geleden niet wenste af te vallen, sprak de Achterhoeker in ei gen huis krasse taal over de verrichtingen in de Roe meense hoofdstad. „We zijn daar toen op een niet mis te verstane wijze vernederd. In de duels, op schotvaardig heid, op mentaliteit, op alle fronten eigenlijk. Reken er maar op dat de groep dat als een geweldige afstraffing heeft gevoeld. Topvoetballers worden nu eenmaal niet eerste twintig minuten ver waarloosde. Steaua wist daar meteen raad mee, toen Ghe- orge Hagi, overigens redelijk bewaakt door Van Aerle en later Linskens, na een dik kwartier via een vrije trap het hoofd van de vogelvrije Marius Lacatus zocht en vond: 0-1. De veerkracht die PSV ver Vreugde bij Ellerman en Fleming Povlsen (links). volgens toonde, moet zelfs Hiddink verbaasd hebben. Het evenwicht werd razend snel hervonden, toen Juul Ellerman een vrije schop in de linkerbovenhoek kogelde (1-1), daarna was het volgens Hiddink slechts een kwestie van wachten op de kansen. „Daar hebben we nooit over gewanhoopt. Daarom hebben we in de rust weinig hoeven zeggen". Ook niet tegen Romario, die zich voor de rust voor de zo veelste keer aan het spel ont trok en er in die periode slechts voor spek en bonen bijliep? „Ach 't is goed dat er wat dat dat betreft een taal probleem is", gaf Hiddink aan dat hij zich in het eerste bedrijf regelmatig had zitten opwinden over de inbreng van de Braziliaan. Die zijn waarde in topwedstrijden echter weer beweest. De top per tegen Ajax was in sep tember een treffend voor beeld, de ontmoeting met Steaua ovetrof dat alles nog een keer. Verlossend Ineens was hij er, met de thee nog nauwelijks achter de kiezen en binnen vier mi nuten stond de verlossende 3- 1 op het bord. Twee keer heette Sören Lerby de aange ver, beide keren ontpopte Romario zich als een klasse- rijke en koele afmaker. Het mooiste bewaarde de Zuida merikaan tot het einde, nadat Juul Ellerman de kroon al op het werk had gezet met een vierde treffer, toen Romario de complete defensie van de Roemenen tot hulpeloze figu ranten deklasseerde (5-1) en Hiddink daarmee tot een ap- plaus-wissel verleidde. De kritiek op de Zuidameri kaan zal daarom wel voor goed zijn verstomd. Ook het verwijt dat sommige andere buitenlanders regelmatig ge maakt kan worden, moet door de kritikasters worden ingeslikt. Hiddink: „We heb ben er wat dat aangaat een probleem bij. Een prettig pro bleem, dat wel. Romario was goed dacht ik, Povlsen vol deed en Chovanec mag te rugzien op een redelijke wed strijd. Laat ik het maar af doen met die understate ments, want die knapen heb ben natuurlijk allemaal fan tastisch gespeeld. Dat wordt dus moeilijk kiezen met al die buitenlanders die in een aardige vorm zijn". Exceptioneel Waarbij de rol van Josef foto: anp Chovanec wel het meest exeptionele geval is. Een paar weken geleden om dui zend en één redenen nog af geschreven, maar onlangs imponerend met de Tsjechi sche nationale ploeg, stond hij er eigenlijk totaal onver wacht ineens weer. „Nee", ontkende Hiddink, „dat stond los van het niet spelen van Wim Kieft. Ook met Wim erbij had hij ge speeld. Dat had allemaal met de positie van Povlsen te ma ken, die we koste wat kost zoveel mogelijk een vrije rol wilden geven. Hij kreeg in derdaad de ruimte en heeft daar prima gebruik van ge maakt". TEUN STAAL PSV (Ned) - Steaua Bukarest (Roe) 5-1 (1-1): 17. Lacatus 0-1, 22. Eller man 1-1, 47. Romario 2-1, 49. Roma rio 3-1, 65 Ellerman 4-1, 87 Roma rio 5-1. Eerste wedstrijd 0-1, PSV naar kwart-finales. Scheidsrechter: Kirschen (DDR), toeschouwers. 28.000 (uitverkocht). Gele kaart: Lerby, Van Aerle (PSV), Rotariu en Iovan (Steaua). PSV: Van Breukelen; Gerrts, Niel sen en Heintze; Linskens, Van Aer le, Lerby en Chovanec; Ellerman, Romario (88. Gillhaus) en Povlsen. Steaua Bukarest: Lung; Petrescu, Bumbescu, Iovan en Ungureanu; Mujnai, Hagi, Rotariu en Dumitres- cu (70. Stan); Lacatus (68. Grigoras) en Balint. EINDHOVEN Zoals het een echte showmaster be taamde liet Romario gister avond extra lang op zich wachten om de verslaggevers uit allerlei landen te woord te staan. Hij glimlachte min zaam, duidelijk ook èen beet je triomfantelijk. Hij wist donders goed, dat het vooral zijn avondje geweest was. Met dank aan Fleming en de anderen. Zo beleefd en posi tief is hij ook. Typisch Brazi liaans. Rustig blijven. En vriendelijk. Romario kreeg kort voor tijd van trainer Guus Hiddink een publiekswissel. Een kolf je naar de hand van de su per-enthousiaste supporters. De kleine Braziliaan maakte een kruisteken en kreeg de verdiende ovatie. Het mo ment was optimaal, want juist daarvoor had hij miljoe nen toeschouwers met een wereldgoal verwend. Tiental len malen zal het doelpunt nog worden herhaald. Zelden werden verdedigers zo weer galoos het bos in gestuurd. Romario lachte. „Het is mijn mooiste doelpunt bij PSV. Maar ook over de andere twee was ik zeer tevreden. We waren in de tweede helft een stuk rustiger dan in de eerste. Daardoor konden we profiteren. Fleming Povlsen, Ellerman en ik. Zij hebben een goede wedstrijd gespeeld. De doelpunten van Juul Elerman waren toch ook heel goed? Het is jammer dat Fle ming niet gescoord heeft". „Je hebt", ging de Braziliaan verder, „gezien dat PSV een echte topclub is. In zo'n wed strijd als vanavond blijven we de juiste instellinghou den. We zijn er met ons hoofd goed bij. Wij spelen thuis tegen een moeilijke ploeg altijd goed. Hoe zwaar der de tegenstander, hoe be ter we spelen. Zoiets zit in het hoofd, zei hij nogmaals en werd vervolgens bena derd door de Italiaanse tele visie met waarschijnlijk we derom de vraag wanneer hij het land van de Azurri komt verwennen met zijn briljan ten treffers. Romario scoort^ijn tweede en PSV's derde treffer. graag vernederd. Die afgang heeft de basis voor vanavond gelegd; we hebben van tevo ren eigenlijk nauwelijks op de jongens hoeven in te pra ten. Het ging vanzelf". Op het bot Met als gevolg dat elf PSV'ers tot op het bot gedre ven zich als een hechte vechtmachine presenteerde. Getooid met een hardheid die de grens van het toelaat bare soms wel eens over schreed, kende het duel een furieuze opening die zelden op dit niveaua te zien zal zijn geweest. De mogelijkheden lagen gelijk voor het opra pen, maar werden in al het enthousiasme (Romario, Ell- lerman, Povlsen) over het hoofd gezien. Een aanvankelijk noodlottige consequentie van die niet te foto: anp stuiten dadendrang was, dat PSV de zaken defensief in de MADRID Doelwit van Real Madrid in het Berna- beu-stadion bij de poging om de achterstand van 2-0 van het eerste duel met AC Milan goed te maken was Marco van Basten. De spits speelde misschien wel de zwaarste wedstrijd uit zijn carriëre. Hij kon geen bal aannemen of hij werd grof aangepakt. De Spanjaarden, die dank zij een doelpunt van Butragueno in de eerste helft wel maar on voldoende met 1-0 zegevier den, waren duidelijk uit op,re vanche. Van Basten had in Mi laan Chendo bewust gebles seerd en moest daarvoor boe ten. De international bleef heel. Ook door de strakke lei ding van Vautrot. De Frans man bleef overeind in de met 95.000 toeschouwers uitver kochte Spaanse heksenketel. Zeven keer trok hij de gele kaart, een keer de rode. Voor Sanchis, de verdediger van Real Madrid, die zich in de 75e minuut aan invaller Massaro vergreep en kon inrukken na zijn eerdere gele kaart. Zijn vertrek betekende de genadeklap voor Real Madrid, dat vanaf dat moment door de schouderblessure van Paco Llorente eigenlijk met negen man speelde. Trainer Toshack had zijn wissels al verbruikt: Paco Llorente in de 38e mi nuut voor Vasquez en Aldana in de 47e voor Gordillo. De Britse opvolger van Leo Been hakker (als toeschouwer aan wezig op de ere-tribune) had gegokt en verloren. Zuur gemaakt Van Basten, en Rijkaard in lichtere mate, werd vanaf de aftrap het leven zuur gemaakt. Sanchis én Chendo hadden de scheermessen geslepen en hun overtredingen waren direct goed voor geel. De spits van AC Milan dook vaker onvrij willig met de neus in het gras dan hij aan de bal was. Na de twee gele kaarten nam Hierro de bewaking over. Ook hij trapte naar alles wat aan Van Basten bewoog: geel. Toshack offerde daarna zijn laatste ver dediger op: de Argentijn Rug- geri. Die haalde zonder prent het einde. AC Milan hanteerde het prin cipe oog om oog, tand om tand. De zware jongens sloegen even grof terug. Maldini, Costacurta en de twee invallers Massaro en Fuser schopten Spaanse be nen onder Spaanse lichamen vandaan en werden bestraft met geel. Voor Costacurta be tekende dat uitsluiting in de eerste wedstrijd van de kwart finales. Europa Cup voor landskampi oenen Na de pauze trachtte Real met alle middelen de bevrijdende tweede treffer te forceren. Het Marco van Basten in duel met Alberto Ruggeri. foto: ap werd in die jacht gestuit door de blessure van Paco Llorente en de rode kaart van Sanchis. Hoewel Llorente ingepakt en wel, met zijn arm in éen mitel la, weer terugkeerde op het veld, kwam AC Milan niet echt meer in gevaar. Voor AC Milan was overle ving in de Europese competitie noodzaak. In de competitie speelt het een ondergeschikte rol. Na vier nederlagen neemt het de achtste plaats in. In de kwartfinales, in maart 1990, rekent de club op Ruud Gullit. De aanvoerder van het Neder lands elftal zat in Bernabeu op de tribune. Hij gaat er van uit, dat hij in februari weer inzet baar is. NAPELS AS Napoli, zonder sterspeler Maradona, is giste ren ontsnapt aan een blamage. De houder van de UEFA-be- ker won in Napels voor 60.000 toeschouwers op het nippertje met 2-1 van Wettingen. In de eerste wedstrijd hadden de Zwitsers de Italiaanse miljoe nenploeg een doelpuntloos spel afgedwongen. Napoli trad in het San Paolos- tadion tot ieders verbazing aan zonder Diego Maradona. De duur betaalde vedette was dis ciplinair gestraft, omdat hij zonder opgaaf van reden niet was verschenen in het twee daagse trainingskamp voor het duel tegen Wettingen. Mara dona meldde zich gisteren pas één uur voor de wedstrijd in het stadion. Na een hevige woordenwisseling met mana ger Moggi van Napoli pakte de Argentijn zijn spullen en ging naar huis. Maradona kwam eerder dit seizoen ook al in conflict met de clubleiding toen hij langer dan toegestaan op vakantie bleef in Argenti nië. Diego Maradona verklaarde gisteravond voor de Italiaanse televisie dat hij ervan uitgaat dat de verbintenis met Napoli wordt verbroken. De Argen tijnse sterspeler zei dat hij toe stemming had van de trainer en clubleiding om de training te verzuimen. „Ik was fit om te spelen. Ik had permissie om verstek te laten gaan in het trainingskamp", vertelde hij. „Er steekt meer achter deze disciplinaire straf. Ik be schouw het als het einde van mijn verbintenis met Napoli". (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA Johan Cruijff gaat, niet voor het eerst dit seizoen, een paar zware dagen tegemoet. Gisteravond al, na de on voldoende 2-1 winst op Anderlecht in het Europa Cup Il-toernooi, begon het in het Nou Camp-stadion onheilspellend te romme len. De onrust gold niet zozeer de uitschakeling zelf, na een tweede helft waarin de thuisclub het publiek tot ex tase bracht, maar meer de manier waarop de trainer voor de ongewenste omme keer zorgde. Terwijl Barcelo na bij een 2-0 voorsprong niet meer te stuiten leek, haalde Cruijff een ziedende Julio Salinas uit het veld om in de spits plaats te maken voor de veel minder bewege lijke verdediger Alexanko. Op dat moment worstelde Anderlecht zich los uit de Spaanse omstrengeling en konden de Belgen in de ver lenging tegen een moegestre den Barcelona met een duur doelpunt van Vanderlinden toeslaan. Terwijl ruim 100.000 eveneens verbaasde toeschouwers teleurgesteld afdropen, werd in de cata comben van het immense Nou Camp:stadion een vruchtbare bodem gelegd voor de zoveelste dorpsrel binnen FC Barcelona die menig trainer al heeft doen bezwijken. „Het ging zo ongelofelijk goed, laat de trainer me nog tien minuten staan, dan ma ken we dat derde doelpunt", luidde Salinas de misschien definitieve opstand tegen de steeds meer bekritiseerde Aad de Mos springt overeind bij het eindsignaal. foto: AP trainer in. Even later pro beerde Aad de Mos, die bij Anderlecht al niet meer stuk kan, niet te hard in zijn vuist te lachen. „Barcelona zat na die 2-0 zo goed in de wed strijd, ik zag dat derde doel punt al bij ons in het doel liggen". De Mos gaf toe dat zijn ploeg het vreselijk moeilijk had ge had, vooral op geestelijk vlak. Meer dan 100.000 brul lende mensen rond een veld hebben meer invloed op een tegenstander dan De Mos had verwacht. Hij dacht dat de internationale ervaring van vele van zijn spelers de ploeg in die heksenketel wel op cje been zou houden, maar toen Barcelona vlak na rust twee doelpunten in elf minu ten scoorde, verdween die theorie in het ongelofelijke kabaal dat losbarstte. Pas na bijna 100 minuten voetbal konden de geïmpo neerde gasten het beslissende tegendoelpunt bejubelen. Na dat Nilis eerst nog uit een vrije trap op de lat had ge schoten, kopte Van der Lin den de bal uit een voorzet van Musonda, die op het randje van buitenspel vrij liep, in het diepe doel. Nota- bene op het moment dat Alexanco weer in de verde diging was geposteerd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15