fceidóaSowumtj? Vijftien miljoen voor nieuw beleid Goed zicht STAD OMGEVING Wethouder ontevreden over ommezwaai van eigen partij Brede steun in gemeenteraad voor cultuurbeleid ALLER LEI(DS) DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 Tot 1996 geen gedwongen intslagen bij provincie )EN HAAG/LEIDEN Bij de provincie luid-Holland vallen in ieder geval tot 996 geen gedwongen ontslagen. Dit staat k het nieuwe sociaal statuut voor ambte aren van de provincie dat gisteren in het rovinciehuis officieel is ondertekend. Na en half jaar onderhandelen is begin vori- e maand overeenstemming bereikt over p inhoud van het statuut. In het sociaal :atuut staat dat de interne mobiliteit van rerknemers bij de provincie de komende iren moet worden bevorderd. Voor oplei- ingen wordt 2 miljoen gulden per jaar itgetrokken. Personeel moet meer moge- jkheden krijgen om in kortere tijd van aan te veranderen. De instroom van per- meel zal worden beperkt door eerst in- irn oplossingen te vinden. Raad sponsort marathonlopers LEIDEN De Leidse raadsle den sponsoren de twee ambte naren die de marathon van New York lopen om geld in te zamelen voor Namibische vluchtelingen. Per persoon ontvangen zij van ieder raads lid, de burgemeester en de ge meentesecretaris een dubbeltje voor elke kilometer die ze af leggen. De sponsoractie is een initiatief van PvdA-raadslid W. van der Pluijm. De ambte naren die meelopen zijn Kees Hofstra die werkt bij de sociale dienst en Wim van den Eshof van de directie welzijn. Markt Merenwijk begint uur eerder LEIDEN De markt in de Me renwijk begint met ingang van morgen om tien uur in plaats van elf uur. Het gewijzigde aanvangs- tijdstip geldt voor een proefperio de van een half jaar. De markt duurt tot vijf uur. Er zijn ook veranderingen aange bracht in de opstelling van de kramen. Een aantal marktkoop lui zijn verdwenen omdat hun branche al voldoende aanwezig was en voorts is een aantal pro- dukten voortaan op de markt verkrijgbaar (onder meer stroop wafels, buitenlandse levensmid delen, cd's, muziekcassettes, aar dewerk en vleeswaren). Doek valt voor Paus Johannes- en Ireneschool LEIDEN Voor zowel de R.K. ba sisschool Paus Johannes XXIII als de P.C. basisschool Irene valt waar schijnlijk het doek aan het eind van dit schooljaar. Dat is het gevolg van het besluit dat de raadscommissie on derwijs gisteravond nam. De commis sieleden besloten geen positief advies te verstrekken aan het ministerie van onderwijs en wetenschappen over het instandhoudingsverzoek van beide scholen. Die verzoeken zijn door de scholen ingediend omdat ze onder de ophef fingsnorm van het ministerie zitten. Volgens de commissieleden lukt het de Ireneschool niet om binnen drie jaar vanaf 1 augustus 1990 te voldoen i 125 leer lingen. De school verloor tussen 16 januari 1988 en 16 januari 1989 zes leerlingen, waarmee het leerlingaan tal 113 werd. Volgens de prognose van de Paus Jo- hannesschool heeft de school over drie jaar 99 leerlingen. Daarmee wordt de norm van 105 leerlingen binnen die periode niet gehaald. Voor de school is nog wel een sprankje hoop. Door een uitspraak van de Raad van State in kort geding op 25 april 1989, mocht de school per 1 augustus 1989 nog minimaal een jaar open blijven. Of de school ook na 1 augustus 1990 open blijft, hangt af nu af van de uitspraak van de Raad van State in de nog lopende bodem procedure. Instemming met economisch anti-apartheidsbeleid gemeente LEIDEN De raadscommissie OSE heeft gisteravond ingestemd met een voorstel van B en W voor het voeren van een economisch anti-apartheidsbeleid. Alleen de VVD'ers N. Langerak en R. van Cruijssen waren tegen het voor stel, omdat de liberalen menen dat anti-apartheidsbeleid een zaak is van de hogere overheid. Het voorgestelde beleid is een zo genaamd voorkeursbeleid. Bij de keuze van leveranciers van bij voorbeeld meubilair, computers, olieprodukten en bij cateringcon tracten hebben bedrijven die geen binding hebben met Zuid-Afrika een streepje voor. De gemeente is dan bereid om niet in te gaan op een offerte van een bedrijf met banden met Zuid-Afrika ten gun ste van een duuder bedrijf dat niet „besmet" is. Volgens W. Het- tinga (CDA) is een marge van 10 procent acceptabel. Er is bewust gekozen voor een voorkeursbeleid, omdat wordt ge vreesd dat bij een boycot-beleid door de regering wordt ingegre pen. Als voorwaarde bij het raads voorstel is gesteld dat minimaal 25 gemeenten een soortgelijk beleid gaan voeren. Het voorkeursbeleid moet gelden zolang er in Zuid- Afrika sprake is van apartheid en die in de Grondwet vastligt. GROEN LINKS: LEIDEN Groen Links wil de komende college periode vijftien miljoen gulden uittrekken voor zogeheten nieuwe taken als kinderopvang, oude renzorg, onderwijs, mi lieu, sociale veiligheid, werkgelegenheid en de vervanging van riolerin gen. Dat geld, jaarlijks 1,5 miljoen gulden extra, moet grotendeels worden opgebracht door lasten verhoging, waarbij de huurders zoveel mogelijk worden ontzien. Dat blijkt uit het concept verkiezingsprogramma op hoofdpunten, dat vanochtend werd gepresenteerd. Verbetering van de klantge richtheid van de gemeente, meer aandacht voor het mi lieu en een creatieve aanpak van de (langdurige) werk loosheid. Dat zijn volgens de huidige fractievoorzitter R. van Lint de hoofdpunten van het beleid dat Groen Links voorstaat. Om de relatie tus sen burgers en gemeente te verbeteren wordt voorgesteld het „buurtbeheer" te verster ken. Door rechtstreeks over leg tussen buurtbewoners en instanties kunnen probele- men in de wijk beter worden Voorts stelt Groen Links voor bij wijze van experi ment een wijk te bouwen op basis van ecologische uit gangspunten. De wijk moet autoluw zijn en er moeten voldoende voorzieningen aanwezig zijn. In de wijk moeten gehandicapten zelf standig wonen „met thuis zorg vanuit een centraal punt". „Bebouwing van een deel van de Broek- en Si- montjespolder, rondom het Trekvaartplein met ongeveer achthonderd woningen leent zich goed voor het ontwerpen van zo'n plan", aldus het pro gramma. Polders Overigens staat Groen Links „heel kritisch" tegenover de bebouwing van polders rond Leiden. „We gaan uit van het idee van de compacte stad. Behalve in Leiden moet ook in de regiogemeenten wor den gekeken naar mogelijk heden voor inbreiding", al dus Van Lint. De Broek- Simontjespolder komt e\ tueel het eerst in aanmerking voor gedeeltelijke bebou wing, de Oostvlietpolder moet groen blijven „en daar tussen liggen nog andere mo gelijkheden die ter discussie staan". Het beleid van Groen Links is erop gericht het autover keer terug te dringen. Daar om moet de gemeente zich „ondubbelzinnig verzetten" tegen de aanleg van rijksweg 11-west. De binnenstad moet autoluw worden, „slechts ge durende een aantal uren be reikbaar voor bewoners en bevoorrading van winkels en bedrijven". Tevens moet de parkeercapaciteit beperkt blijven. Bouw van een nieu we garage is alleen aan vaardbaar als daarvoor ande re parkeerplaatsen verdwij nen. Bovendien moet de ge meente geen geld in een par keergarage steken. „De be langrijkste reden is dat er be langrijkere prioriteiten zijn", aldus het concept-program- Daarom moet ook geen extra geld naar de politie gaan, wat inhoudt dat aparte wijkteams financieel niet haalbaar zijn. „Wel zal de organisatie zo moeten worden ingericht dat de politie meer wijksgewijs werkt, meer op straat aanwe zig is en dat meer integraal wordt gewerkt tussen de ver schillende politie-specialis- Zuid-Afrika Groen Links wil verder dat de cafés in de stad door de weeks om een uur 's nachts dicht gaan en op vrijdag en zaterdag om twee uur. Ook op het gebied van de erf pacht wil de partij dat het huidige beleid wordt gehand haafd. „Zowel voor bedrijven als voor woningen blijft de maximale af koop termijn 75 jaar", staat in het program ma. De grondpolitiek moet worden gebruikt om met be drijven overeenkomsten te sluiten als het gaat om het migranten. „Voorts zal de aanwezigheid van een bedrijf in Zuid-Afrika zeer zwaar wegen bij een beslissing over eventuele uitgifte van grond". Groen Links streeft ernaar een progressieve coalitie te vormen met PvdA en even tueel D66. „Deelname van CDA of VVD aan een college van PvdA en Groen Links is alleen acceptabel als het te voeren beleid progressief blijft", zo staat in het pro gramma. Overigens vindt de partij dat maximaal zes wet houders voldoende zijn voor de stad en dat het takenpak ket van de burgemeester niet moet worden uitgebreid. Bona in steigers Het gebouw van scholengemeenschap Bo- naventura aan de Burggravenlaan staat in de steigers. Dit in verband met een gron dige opknapbeurt van het tachtig jaar oude pand dat een beschermd monument is. Dat is volgens rector T. Pleij dan ook een van de redenen waarom het Rijk het gebouw met voorrang heeft behandeld. „Het moet voor verder verval worden be hoed". De kosten bedragen drie miljoen gulden. De renovatie is begonnen in juni en de rector verwacht dat de werkzaamhe den in het voorjaar worden afgerond. De kosten bedragen drie miljoen gulden. „Het is voor de aannemer de grote kunst om het zo te doen dat het onderwijs gewoon kan doorgaan. Er is weieens wat overlast, maar tot nu toe is het uitstekend gegaan", vertelt Pleij. De school wordt volgens hem „vanaf de grond tot het torentje" gerenoveerd. De kap wordt gedeeltelijk vernieuwd, de bui tenkant van het gebouw wordt geschilderd en schoongemaakt en er zijn nieuwe kozij nen aangebracht. Ook het interieur van de school wordt aangepast aan de eisen van deze tijd. Verder is een aantal nieuwe ne venruimtes gemaakt. foto: wim van noort Inbraak opgelost LEIDEN Een 19-jarige Hagenaar is gistermiddag in zijn woon plaats aangehouden met een grote hoeveelheid sigaretten. De man maakte zich verdacht door met de rookwaren in twee vuil niszakken op straat te lopen. Na verhoor bleken de sloffen siga retten in de nacht van maandag op dinsdag te zijn buitgemaakt bij een inbraak in een snackbar aan de Smaragdlaan in Leiden. De man is daarop overgebracht naar het Leidse politiebureau. Collectanten stelen bus LEIDEN Twee mannen hebben gisteravond rond half zeven zonder vergunning gecollecteerd in de omgeving van de Heivlin der. De twee zeiden geld op te halen voor de brandwondenstich ting. Bewoners die de twee niet vertrouwden belden de politie. Aanhoudingen kon zij niet verrichten maar de politie vermoedt dat gecollecteerd werd met de grijze collectebus die de nacht daarvoor was ontvreemd van de bar vap buurthuis Groenoord. ONDERTEKENING CONVENANT STATIONSPLANNEN UITGESTELD JEIDEN Op het aller- aatste moment heeft de (emeente Leiden er vanaf jezien om morgen de be- ituurlijke overeenkomst convenant) te onderteke nen die moet leiden tot de uitvoering van de plannen voor het stationsplan. Dat hebben we gedaan om de ituatie te vermijden dat we traks moeten zeggen er ligt prachtig plan, maar we lebben er geen twintig mil joen gulden voor. Ik ga er vanuit dat je dan maar beter kunt bekijken wat je wel kunt realiseren", aldus wethouder der Molen van ruimte lijke ordening vanmorgen. Dver de stationsplannen wordt vanavond besloten vergaderd ioor vier raadscommissies. Aanleiding daarvoor is de stel- lingname van de PvdA die er liet meer in wil steken dan de :erder gereserveerde tien mil- gulden. Van der Molen verhult niet dat ze ontevreden eigen fractie. „Het is het Joed recht van de PvdA om lij het opstellen van het pro gramma prioriteiten te stellen te zeggen dat paalde zaken geld beschikbaar moet zijn. Tegelijk wordt dan gezegd dat het niet mogelijk is dergelijk groot bedrag uit misch Ziekenhuis Leiden. Vol gens Van der Molen zou de overeenkomst nog niet leiden tot verplichtingen voor de ge meente. „Het gaat trekken voor het Stations- tentieverklaring dat plein. Maar daar denk ik ders over". PvdA-fractievoorzitter S. de Vreeze zorgde dinsdagavond voor opschudding door te beto gen dat „op de achterkant van een sigarendoosje" valt uit te rekenen dat de gemeente min stens twintig miljoen moet uit trekken voor met name de aanleg van verkeerstunnels onder het stationsplein. De an dere raadsfracties waren toen verontwaardigd omdat de PvdA beter zou zijn geïnfor meerd. Bij de Nederlandse Spoorwe gen wordt volgens een woord voerder echter ook uitgegaan gemeentelijke bijdra- i verder willen gaan. feite vrijblijvend. moeten woningen en kantoren komen, te bouwen door pro jectontwikkelaar Mabon. Projectcoördinator nieuwbouw J. van den Dries veegt echter iedere illusie over' een even tuele bijdrage resoluut van ta- ,Ik verbaas me wat over Maar het kan eventueel leiden die suggesties. Wij zijn aan alle ontwikkelingsovereen- kanten gebonden. De grond is komst voeringsovereenkomst, pas is er sprake van verplich tingen". Volgens de NS ontstaat een nieuwe situatie als het conve nant morgen niet wordt on dertekend. En moet er dan op nieuw worden onderhandeld over de uitvoering van het sta tionsgebouw. De NS blijft er in elk geval wel vanuit gaan dat subsidiëren. Dat het nieuwe station in 1993 gebruik wordt genomen. AZL uit- zelfs geen eigendom Dan AZL, maar van het ministerie van onderwijs. Stel dat het AZL grond verkoopt, dan mag het de opbrengst nooit in eigen zak steken. Er is nooit sprake van geweest dat er geld door ons zou worden overgedragen. En al evenmin dat we grond voor een fancy-prijs konden erkopen om dit project te ook niet de redeneertrant van het rijk bij dit soort zaken. Het ministerie wil gewoon de marktprijs". ge van twintig miljoen. Vol- Bij alle plannenmakerij is gens een woordvoerder van de steeds met een scheef oog ge- NS lag de ontwerp-overeen- keken naar de rol van het komst die voorziet in de bouw Academisch Ziekenhuis Lei- van het station en de verdere den. Zo werd gehoopt op een ontwikkeling van het Stations- financiële bijdrage plein klaar om morgen kant uit de opbrengst den getekend. Andere betrok- verkoop van "grond die vrij- kenen daarbij zijn projectont- j;0mt na het „dtooien Van den Dries zegt dat het AZL vooral uit stedebouwkun dig oogpunt betrokken is bij het project. „Wij zijn ervoor dat er een goede invulling komt van het gebied. Zo heb ben we ingestemd met de bouw van woningen en kanto ren door Mabon op onze grond. Het heeft er nooit inge zeten dat wij met geld van het Van der Molen: oneens met eigen fractie. foto: tejo ringers rijk een tunnel die nota bene bedoeld is voor interlo kaal verkeer zouden finan cieren. Dat bestaat gewoon niet. Ik vind het vreemd dat wij zo de zwarte piet krijgen toegeschoven". Als het AZL al aan een onder deel meebetaalt is het volgens Van den Dries aan de kleinere tunnel die de bussen onder het station, doorleidt. „Wij hebben er natuurlijk belang bij dat de bussen tot voor onze deur ko men. Die tunnel kost twaalf miljoen gulden, maar het AZL zal hooguit een klein gedeelte daaraan kunnen bijdragen". _.EIDEN De ambitieuze )lannen van het Leidse :ollege voor het cultuur- >eleid kunnen rekenen op en brede steun van de emeenteraad. De Leidse olitiek is zelfs ronduit nthousiast over de plan- en zoals voorgesteld in onlangs verschenen nderzoeksnota „Samen zoek naar meerwaar- De nota bevat 22 voorstellen en ze zijn stuk voor stuk ge weldig. Maar er hangt noch een prijskaartje aan noch een financiële onderbouwing", combineerde A. Hugens (CDA) complimenten en kritiek gis teravond in een uitsluitend aan het cultuurbeleid gewijde gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor cul tuur en financiën, personeel en organisatie. De andere par tijen lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. wethouder F. Kuijers (cultuur) dat de nota uitgangspunt wordt voor het beleid van de komende jaren. Begonnen zal worden met het doorvoeren van de voorgestelde reorgani satie van de gemeentelijke di rectie cultuur. Later moeten de verschillende onderdelen van de nota leiden tot aparte voorstellen. Met deze interpretatie van de nota kon gisteren ook wethou der P. Bordewijk van finan ciën instemmen. Die had eerder binnen het college van B en W zijn stem voorbehou den toen de nota aan de orde kwam. Volgens Bordewijk zouden de plannen financieel onvoldoende zijn onderbouwd. In de nota wordt onder andere voorgesteld een centrum voor beeldende kunst op te richten, een vleugel aan de Lakenhal te bouwen voor moderne kunst en de Stadsgehoorzaal uit te bouwen tot een breed opgezet „bruisend" cultureel centrum. Bovendien moet de gemeente de programmering O. Dat de plannen niet verder zijn onderbouwd noemde wet houder Kuijers op zichzelf niet bijzonder. Hij trok de vergelij king met de nota stadsvernieu wing en het verkeerscircula tieplan. „Er zijn vaker nota's geweest die visionair waren en die geen onderbouwing had den. Later zijn die toch gelei delijk uitgevoerd. Het is van belang een gezamenlijke visie te ontwikkelen, dan volgt daarna per onderdeel de uit werking. Als je je alleen richt op de financiële uitvoering ontbreken de dingen met lan ge adem". Kuijers benadrukte daarbij het belang van de reor ganisatie van de cultuursector. „De organisatiestructuur wordt het instrument voor de uitvoering". Andere kanttekeningen had den betrekking op de toekomst van K O. Volgens Kuijers tasten de gemeentelijke plan nen het bestaansrecht van K O niet aan. „K O wordt dan weer een gewone volksu niversiteit", aldus de wethou der. Zang Mensen die van zingen en popmuziek houden, kunnen terecht bij het Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk 33a. In een popzang workshop wordt gewerkt aan stem vor ming, luisteren naar zangers en leren zingen. Morgen be gint de eerste les om 19.30 uur. De kosten zijn 90 gulden voor 15 lessen. Informatie en opgave: 071-149180. Origami Met de Japanse vouwkunst origami kunnen mooie siera den worden gemaakt. In drie lessen op het Leidse Volks huis worden oorhangers en bijpassende broches gefabri ceerd. De eerste les is morgen van 9.30 tot 11.00 uur. De vol gende lessen zijn op 16 en 30 november. De kosten zijn in clusief materiaal 30 gulden. Inlichtingen en opgave bij het Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33a, tel. 071-149180. Huisvrouwen Het maandprogramma van de Leidse afdeling van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen begint vandaag met een lezing over de economi sche zelfstandigheid van de vrouw. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Woensdag 15 november wordt met een cur sus kunstgeschiedenis begon nen. Het programma eindigt op donderdag 23 november met een lezing over the Pil grim Fathers. Voor meer in formatie: 071-210314. Spreekuur Het maandelijkse spreekuur van de Partij van de Arbeid heeft vanavond van 19.00 tot 21.00 uur plaats in het Gulden Vlies, Breestraat 125 in Lei den. Jeruzalem Het nieuwe Jeruzalem. Dat is het onderwerp waarover D. Steenhuis uit Nijverdal mor gen spreekt in de streekschool aan het Lammenschanspark 1. Het avondprogramma dat om 20.00 uur begint bestaat verder uit samenzang, een koffiepauze en er is heid tot het stellen gen. Inlichtingen bij E. de Jong, Faljerilstraat 2, Leiden, 071-175383. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen^ goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.:i Adres: Postcode/plaats: j Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de (alarm)lamp naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop-posUcKcimciuixiig-naai j^eidse Courant.Antwoordnummer998,2501 VCDenHaag, j CcicLcSotMont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11