PSV heeft Eric Gerets nog heel erg hard nodig Belgen ontdoen zich van Schotse ploegen Ajax-fan eist vergoeding van stavengooier «au0- Van de Hel (Ned) Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! i SPORT QeidtaQowuvnt WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 Richard Witschge blijft bij tweede elftal Ajax AMSTERDAM Richard Witschge en Leo Been hakker hebben gistermiddag bij Ajax na een verhel derend gesprek de vrede weer getekend. De talent volle middenvelder blijft voorlopig trainen en spelen bij het tweede elftal. Hij kan zijn plaats in de hoofd macht terugverdienen door een voorbeeldige instel ling én vormwinst te tonen. Beenhakker verweet zijn pupil gemak- en zelfzucht. Na het duel met Fey- enoord was voor Beenhakker de maat vol. Witschge werd naar het tweede elftal teruggezet. Hij liep daar door tot zijn grote verdriet de vriendschappelijke wedstrijd in en tegen Saint Etienne mis. Stefan Pettersson maakte gisteravond in het tweede elftal van Ajax een geslaagde rentree. De Zweedse aanvaller viel in de thuiswedstrijd tegen FC Utrecht (1-0, doelpunt Danny Muller) tien minuten na de rust in voor Mols en maakte op de technische leiding van de Amsterdamse club een goede indruk. Voortvarende rentree Becker PAKIJS Boris Bec ker heeft in Parijs een voortvarende rentree gemaakt op de tennisbaan, na bij na twee maanden te zijn uitgeschakeld we gens knieproblemen. De nummer twee van de wereldranglijst, die bij het met ruim 2,5 miljoen gulden gedo teerde evenement in de sporttempel van Bercy favoriet is, won met twee keer 6-3 van de lange, hard serverende Tsjecho- slowaak Milan Srej- ber. Prost blijft kampioen De Fransman Alain Prost (foto) blijft wereldkam pioen der formule 1-rijders. De com missie van beroep van de internatio nale automobiel federatie FISA heeft gisteren het beroep van de Britse McLaren- stal tegen de dis kwalificatie van de Braziliaan Ayrton Senna bij de Gro te Prijs van Japan verworpen. FOTO: AP SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 19.30 uur: Voetbal: PSV- Steaua Bukarest. Veronique, 18.50 en 22.30 uur: Match. België Nederlands 2, 20.00 uur: Sporta vond. Duitsland 2, 22.10 uur: Europa Cup. BBC 1, 23.20 uur: Sportsnight. Eurosport, 18.00 uur: Acrobatiek. Eurosport, 19.00 uur: Trans World Sport. Eurosport, 20.00 uur: Tennis. Eurosport, 22.00 uur: Voetbal. MORGEN Duitsland 1 en 2, 11.03 uur: Europa Cup (herhaling). BBC 2, 15.15 en 17.00 uur: Bowls. Eurosport, 00.00 en 14.00 uur: Tennis. Eurosport, 10.00 uur: Voetbal. Eurosport, 12.00 uur: Trans World Sport. Eurosport, 13.00 uur: Acrobatiek. EINDHOVEN Een Engels gezegde wil, dat oude soldaten nooit ster ven. De spreuk lijkt Eric Gerets op het lijf ge schreven. Vijfendertig is hij inmiddels, met hier en daar al een grijs haar tje, maar als voetballer bij wijze van spreken nog altijd een kwajongen van een jaar of twintig. Een Belgische routinier met jeugdig elan, eentje die als één van de weinigen van de Nederlandse nummer één in een bloedvorm steekt. PSV, dat op eigen veld een achter stand van 1-0 zal moeten wegwerken, zal hem van avond tegen het onbereken bare Steaua ongetwijfeld hard nodig hebben. De cap tain heeft al met al een ge matigd vertrouwen in de goede afloop. Hij betitelt de sfeer binnen de groep on danks de ook tegen RKC stroeve vorm als goed, maar herinnert zich aan de ander kant de eerste confrontatie met de Roemenen. „Een col lectieve off-day", is hij duide lijk over de bedroevende par tij die PSV in Boekarest afle verde. „Daar hebben we er nog te veel van voor een Eu ropese topclub. We zijn in wezen gewoon overklast door Steaua. Het is moeilijk aan te geven hoe dat mogelijk is. Het is vreemd dat niet één of twee spelers, maar een heel elftal daar onder zijn norma le waarde speelde. De Neder- Eric Gerets (geheel achteraan) traint mee met PSV, dat vandaag landse competitie heeft daar veel meer te maken, denk ik. In negen van de tien geval len is het bij. ons wachten op de eerste twee goals, daarna gaat het toch vanzelf. Wat krijg je dan: het elftal wordt onbewust gemakzuchtig. de heel ander niveau liggen. Die omschakeling, dat is toch een probleem". Waardering Voor Gerets zelf geldt dat probleem vermoedelijk nog het minst. De aanvoerder bleef bij voorbeeld als één van de weinigen overeind tij klus heeft aan Steaua FOTO: ANP dens de afgang tegen Vitesse en oogstte de laatste weken alom waardering, variërend van het compliment „dat hij nog wel vier jaar mee kan" (Guus Hiddink), tot de op merking „dat Gerets als een jonge vent loopt te voetbal len" (Wim Kieft). Wat zit er achter die uitste kende vorm? Antwoord: een niet te stuiten geldingsdrang. „Ik voetbal nog altijd met de zelfde gretigheid als vijftien jaar geleden. Sommige ande ren hebben er kennelijk moeite mee het zelfde op te brengen, ik niet. Sterker, hoe ouder ik word, hoe meer ik de druk voel om te bewijzen dat ik ondanks m'n leeftijd nog mee kan draaien op dit niveau. Dus moet en zal ik met PSV tenminste drie ron den Europees spelen en moet en zal ik met Belgie mee naar Italië. Niet als reservek lant of sfeermaker, nee, ik wil spelen straks. Daarom was het ook een forse teleur stelling dat ik er laatst tegen Luxemburg naast stond. Daar kan ik slecht tegen". Hij kwalificeert zich als een voetballer die hard voor zich zelf is, maar ook voor ande ren. Hoewel dat laatste ei genlijk niet zo duidelijk zichtbaar is, omdat Gerets er de persoon niet naar is die zich vloekend over het veld beweegt. „Toch ben ik in dat opzicht veranderd", weet hij. „Vroeger, bij Standard, was ik hard voor mezelf, maar deed ik lief en aardig tegen anderen. De Belgische volks aard misschien, ja. Nederlan ders zijn anders. Scherper. Die mentaliteit maak je je vanzelf eigen als je zoals ik hier een tijd speelt. Toch ben ik niet iemand die aan een stuk loopt te tieren om ieder een scherp te houden. Ik kan Romario wel de mantel uit vegen omdat-ie geen meter meeverdedigt, maar wat be reik je ermee? In het geval Gheorghi Hagi (rechts) draaide Romario weinig. Die is ge voelig en heeft een andere, misschien wel zachtere bena dering nodig. Die krijgt hij van mij, omdat ik me tot die jongen voel aangetrokken. Hij komt als Braziliaan in een totaal vreemd land met een andere cultuur, een an der klimaat en zoekt zijn weg nog. Daar probeer ik hem bij te helpen. Anderen hebben meer baat bij een harde hand". Concurrentie De gang van zaken binnen de selectie van PSV wil nog wel eens de indruk wekken dat het allemaal allerminst pais en vree is in Eindhoven. Door de" gigantische concur rentie, die zich vooral in de aanval laat voelen, zou tege lijk een zekere verdeeldheid bestaan binnen de spelers groep. Zo zouden sommige spelers het niet zien zitten in de zelfzuchtige Romario en heeft een ander weer niet al te veel op met Flemming Povlsen. Gerets ontkent dat heeft' PSV in Boekarest dol. FOTO: ANP alles. „Dat verhaal is door de buitenwacht aangedikt. Kijk, als jij Wim Kieft vraagt naar zijn ideale elftal, dan ziet die ploeg er misschien wel an ders uit dan de elf die ik m'n hoofd heb. Iedereen heeft zo z'n voorkeuren. Maar die zijn niet persoonlijk gericht. Het is onzin om te beweren dat er een geweldige tweespalt be- Die wel dreigde te ontstaan toen Gerald Vanenburg bijna twee maanden geleden de rol van routinier Sören Lerby kritiseerde. Vanenburg vroeg zich af of de Deen niet te oud was voor het hedendaagse topvoetbal en zorgde daar mee voor flink wat conflict stof. De stem van Eric Gerets werd in de hele affaire niet gehoord. „Toch heb ik m'n zegje wel gedaan, maar dan intern. Dergelijke zaken moeten binnenskamers be sproken worden en niet via de kranten. Dat heb ik Va nenburg kwalijk genomen. Ik denk dat hij ervan geleerd Wedstrijden WK-groep 3 gelijktijdig ZÜRICH De beslissende kwalificatiewedstrijden in groep 3 moeten van de FIFA op dezelfde dag worden afge werkt en te zelfdertijd (18.00 uur) beginnen. Het gaat om de duels Oostenrijk - DDR en Sovjetunie - Turkije. De laat ste confrontatie stond aanvan kelijk voor 8 november op de agenda. De Turkse officials wezen bij de FIFA met succes op de mogelijke competitiever valsing. In groep 3 hebben ge noemde vier landen allen nog een kans de eindronde in Ita lië te halen. Alleen IJsland is uitgeschakeld. De stand aan kop is momenteel: Sovjetunie 7-9 (9-4), Turkije 7-7 (12-8), DDR 7-7 (9-10), Oostenrijk 7-7 (6-9). 36 Schotse fans aangehouden BRUSSEL De Brusselse po litie heeft gistermiddag 36 Schotten aangehouden, die op weg waren naar de wedstrijd FC Luik - Hibernian. De dronken supporters veroor zaakten verkeersopstoppingen in de Belgische hoofdstad en waren betrokken bij enkele vechtpartijtjes. Niemand werd in hechtenis genomen. De po litie heeft met het oog op mo gelijke ongeregeldheden scherpe veiligheidsmaatrege len genomen in en rond het stadion van Luik. Brits parlement stemt in met invoeren pasjes LONDEN Het Britse parle ment heeft na heftige discus sies toch ingestemd met het wetsontwerp, dat voetbalvan dalisme aan banden moet leg gen en supporters in de toe komst verplicht een identiteit spas bij zich te hebben om een stadion binnen te komen. Het plan, dat stevig werd gekriti seerd door de voetbalbond, de clubs en de spelers en aanvan kelijk ook op veel politieke weerstand stuitte, werd met 273 tegen 204 stemmen aange- Matthaus buitenspel MÜNCHEN De Westduitse topvoetballer Lothar MatthSus is voor minimaal acht weken uitgeschakeld. De aanvoerder van het nationale elftal, spe lend bij de Italiaanse kam pioen Internazionale, onder ging gisteren in München een operatie aan de rechterenkel. De 28-jarige middenvelder scheurde zondag in het duel met Lazio Roma zijn enkel banden bij een ongelukkige botsing met Lazio-aanvoerder Gabriële Pin. AMSTERDAM De Ajax-fan en seizoenkaart houder Kees Mossing 'uit Hilversum gaat een civie le procedure tot schade vergoeding beginnen te gen de „sta ven werper van Ajax", die de wedstrijd Ajax-Austria Wien ver stoorde. Volgens Mossing is het voor het eerst in de geschiedenis van het we reldvoetbal dat een sup porter met een dergelijk initiatief komt. Mossing wil aan gaan tonen dat de actie van de stavenwer per hem geld kost. „Ik moet nu Europacupwedstrijden mis sen waar ik volgens mijn sei zoenkaart recht op heb. Bo vendien moet ik dure trein kaartjes gaan kopen omdat Ajax van de UEFA drie wed strijden op minstens 100 kilo meter van Amsterdam moet gaan spelen". Het gaat Mossing uiteindelijk niet om het geld, maar om het scheppen van een precedent. „Die eikels moeten nu maar eens weten dat ze niet zomaar voor de gein met bommen kunnen gooien. Ik wil ze hard pakken, zo hard dat ze het nooit meer in hun hoofd halen iets te flikken", aldus de 32-ja- rige Mossing, die deze week voor Radio Rijnmond een op roep deed aan Feyenoord sup porters om zijn inititief te vol gen. Als gevolg van rellen tij dens de wedstrijd Feyenoord- Fortuna wordt vandaag de wedstrijd Feyenoord-FC Den Haag zonder publiek gespeeld. Inmiddels hebben de landelij ke supportersvereniging, de spelersgroep van Ajax en Ajax-trainer Leo Beenhakker te kennen gegeven achter het initiatief van Mossing te staan. Jeroen Piket deelt Schakers nog op laatste plaats LUZERN Nederland heeft gisteren tijdens de wereldtitelstrijd schaken in Luzern geen afstand kunnen nemen van de laatste plaats. Na de vierde achtereenvolgende nederlaag deelt het na tionale kwartet de negende plaats met Afrika. Nederland ging kansloos ten onder tegen Joegoslavië: 1-3. Alleen Jan Timman en John van der Wiel pakten een halfje van hun tegenstanders af, Jeroen Piket en Paul van der Sterren zetten het slechte op treden van de eerste dagen voort. De ploeg van de-Sovjetunie schuift de een na de andere oppo- vers 18-21 21- De Lemme - Van 20 16-21 11-21, De Lemme - Hoevers 17-21 25-23 21-18. 2. Ceradine Jeanet, 3. Colaf Pride. Toto: winnend: 10,80, plaats 2,10 1,20 6,10, koppel 6,00, trio 239,00. Derde koers. 2000 m: 1. Bentley (M. Poort) 2.43,5 - 1.21,8, 2. Davidia Rose, 3. Droom Westfrisia. Niet ge start: Chayyen Detville. Toto: win nend: 5,10, plaats 1,60 1,90 1,50, koppel 81,40, trio 725,80. Vierde koers, 2000 m: 1. Claudia Vic- trix (P. Solleveld) 239,2 - 1.19,6, 2. Caroline Duke, 3. Cindy Crown. Toto: winnend: 4,60, plaats 1,60 1,90 1,50, koppel 12,80, trio 119,50. Vijfde koers, 1609 m: 1. Udo Wind- splel (A. Mollema) 2.03,9 - 1.17,6, 2. Do Lor Als Sassy, 3. Annfine Moun tain. Toto: winnend: 5,90, plaats 2,00 2,80, koppel 14,90, trio 78,40. zorg. Toto: winnend: 4,00, plaats 1,30 2,10 1,10, koppel 41,80, trio 376,50. Negende koers, 2900 m: 1. Bianca S (H. Langeweg) 3.53,3 - 1.20,4, 2. Zor- ro V, 3. Chianti van Epse, 4. Cesar di Tricia. Toto: winnend: 1,50, plaats 1,30, 4,10, 2,40, koppel 11,30, trio 44,90, kwartet 263,50. Tiende koers, 2000 m: 1. Zanja (F. Wildhagen) 2.35,5 - 1.17,8, 2. Yme, 3. «ijk, 3. Britta. Toto: i plaats 1,10 3,00 1,30, koppel 33,1( 1609 r Boy (M. Poort) 2.08,2 1. Cassanova Totalisator-omzet: 293.539. (niet gespeeld). (Ned), 3. nigde Staten en Joegoslavië 8, 6. Chi na en Cuba 7, 8. Zwitserland 6 1/2, 9. Afrika en Nederland 5 1/2. PLANKZEILEN WK Corpus Christi (VSt) Obtordani (Ita), 3. Mann (Fin), 6. Op- ten (Ne (Ned), Heren licht: Kaklamanakis (Gri), 3. Callahan (GBr), 12. Koops (Ned), 19. Kok (Ned). Junioren: 1. Hume (GBr), 2. Koops .19,7, 2. PAARDESPORT 2,20, plaats 1,30 2,50 1,70, I 6,00, trio 25,60. Tweede koers, 1609 m: 1. Dianne Ui terdijk (A. de Wrede) 2.08,0 - 1.19,6. Tonka (C. Veldink) 2.43,5 - 1.21,8, 2. Bram Buitenzorg, Toto: winnend: 9,20, 5,30, koppel 25,20, SCHAKEN WK teams Luzern Vierde ronde: Engeland - Cuba 3-1 Nederland 3-1 nie 1 1/2 - 2 1/2. 3. Zarinda Nlarfeg^ Gedetailleerd: Ljubojevic - Timman Satelliet-toernooi Jeruzalem Heren 25.000 dollar, eerste Wijnhout (Ned) - Anda (Spa) 1-6 3-6 2. Zenith Darnley, 3. Champ Buiten- 2. Hongarije en Engeland 10, BRUSSEL De Belgi sche vertegenwoordigers, die gisteren al in actie kwamen voor de returns in de tweede ronde van het voetbaltoernooi om de UEFA-beker, haalden de volgende ronde ten koste van Schotse opponenten. FC -Luik had daar tegen Hi bernian wel een verlenging voor nodig. Na 90 minuten stond er nog steeds 0-0 op het scorebord, hetzelfde resultaat dat twee weken geleden in Schotland werd bereikt. De winnende treffer werd na een kwartier in de verlenging ge maakt door Jean-Francois de Sart. FC Antwerp trad met een ge ruster gemoed aan tegen Dun dee United. De zege voor ei gen publiek met 4-0 was daar aan debet. De vlotte Belgische start in Dundee met treffers van Lehnoff en Claesen bin nen 20 minuten maakte maak te de bijna 9000 bezoekers he lemaal moedeloos. De Fin Paatelainen deed voor rust nog iets terug. O'Neill en Clark bepaalden de eindstand op 3-2 en lieten United daar mee nog redelijk waardig af scheid nemen van Europees voetbal. Trainer Willy Reimann van HSV toonde voor 17.300 toe schouwers over een 'goudep hand van wisselen te beschik ken. Hij bracht na 65 minuten, toen Zaragoza nog altijd met veel intimidatie' maar ook met succes de voorsprong van 1-0 van de eerste wedstrijd verde digde, Andreas Merkle binnen de lijnen. De vaak gekritiseer de aanvaller bracht een gou den hoofd mee het veld in. Drie minuten na zijn intrede zorgde hij met een kopbal voor de gelijkmaker en na acht mi nuten in de verlenging kopte hij HSV naar de derde ronde Thomas von Heesen (midden) en Sascha Jusufi (rechts) van Hamburger SV moeten toezien hoe Juanito namens Real Zaragoza de bal veroverd. van het toernooi om de UEFA-beker. Het spijkerharde Spaanse team was op dat moment al tot een negental gereduceerd. De Bel gische arbiter Constarttin, die ook nog zeven keer geel trok, stuurde in de tweede helft Hi- guera en Pablo voortijdig de kleedkamer. Maar ook te gen negen man, hadden de Westduitsers het moeilijk. Werder Bremen had totaal geen moeite de volgende ron de te bereiken. De eclatante zege (5-0) op Austria Wien, in de eerste ronde met behulp van de Amsterdamse staven gooier de baas over Ajax, op eigen terrein stond daar al ga rant voor. In Wenen kwamen gisteravond maar 2500 toe schouwers opdagen. Zij zagen FOTO. AP (Spa) 2-0 n.v. (1-0, <M)>: 68. Merkle 1-0, 96. Merkle 2-0. Scheidsrechter: Constantin (Bel). Toeschouwers 17.300. Rode kaart: Higuera en Pablo (beiden zaragoza). Gele kaart Fi scher, Von Heesen en Moser (allen karakteristieken van de wedstrij- blo (allen Zar Zaragoza - HSV 1-0. HSV nat Dutuel 2-0, 76. Dar ras 3-0. Scheidsrechter: SUva Valente (Por). Toeschouwers: 12.000. Eerste wedstrijd: Rovaniemi - Auxerre 0-5. Auxerre geplaatst voor derde ronde. Austria Wien (Oos) - Werder Bre men (Wdl) 2-0 (1-0): 9. HasenhUttl 1-0, 79 HasenhUttl 2-0. Scheidsrech ter: Biquet (Fra). Toeschouwers: 2500. Eerste wedstrijd: Werder Bremen - Austria Wien 5-0. Werder Bremen geplaatst voor derde ronde Hamburger SV (Wdl) - Zaragoza 0-2, 42. Paatelain FC Luik (Bel) - Hibernian (Sch) 1-0 n.v. ((H)): 104 De Sart 1-0 Scheidsrechter: Azpitarte (Spa) Toe-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13