Opvolgers' Thatcher staan te trappelen van ongeduld TON„PN rlein van Hemelse Vrede l - Proces tegen Albanese leider verdaagd Avondklok ingesteld in hoofdstad Cambodja DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Hervormers kunnen patstelling Tsjechoslowakije doorbreken BUITENLAND £eicbe6ommvt DINSDAG 31 OKTOBER 1989 PAGINA 7 Martelingen in Turkije Geen soldaten meer op /We gaan onverminderd door ,11 tt i vt 1 aw»**- LONDEN Amnesty International -<r IMr-if heeft Turkije beschuldigd van het syste- 'ijt I matisch martelen van politieke gevan- ™.G ~De soldaten die sinds juni het Plein van de Hemelse t K J fer genen. In een rapport zegt Amnesty dat Vrede bewaken zlJn vandaag vervangen door gewapende poli- A WmSt SÈeLM het land nog altijd niet de conventie "e-agenten. De staat van beleg is echter nog van kracht. Er SSBe van de Verenigde Naties tegen marte- geldt een verbod op demonstraties, stakingen en toespraken in JU** WWJPm f.jJM line en onmenseliike hehandelino na het openbaar. Het aantal soldaten in Peking is al belangrijk mm- W •mmm'l&mitrmtimal leeft in 1988 door Ankara is onderte deI>n de eerste tijd na de bloedige onderdrukking van de W. tij" jBT 1 no nd®rtj" studentenbeweging begin juni, toen er 150.000 militairen in en #-nli IWC ViP«phnlH?oinTO n5erin.f ontkent de rond de stad samengetrokken waren. De Amerikaanse oud-pre- j Uf C-^^rl ^*lfl beschuldigingen. De gevallen van mar- sident Nixon heeft gisteren tijdens zijn privé-bezoek aan China i W. W fv mËm £p -f" teling die wel worden toegegeven wor- gezegd dat de VS en China samen moeten werken, ondanks de f- fflÊ.%: I M fW /- t; Ut den omschreven als geïsoleerde daden „grote en onoverbrugbare" verschillen van opvatting over het ÈZP''---. ':%ffl£Êk - i gu, zm sSk fÉËjj van individuen. Maar Amnesty is het bloedige optreden van het leger tegen de studenten die betoog- U&' w? §§1* fffs daar niet mee eens. Ook andere dan po- den voor meer democratie. In de toespraak die Nixon hield voor llllfe jro litieke gevangenen worden volgens het banket dat premier Li Peng voor hem organiseerde zei de É|H X R Amnesty International in Turkije slecht ex-president dat het in het belang van Washington noch van Pe- X, li behandeld en gemarteld. king is dat China terugvalt in isolement. ■HHr' - M. BH W Protest tegen ivoorverbod Zeker 1.000 werkne mers in de ivoorbran che hebben gisteren in Hong Kong gedemon streerd tegen het we reldwijde verbod op de A» ivoorhandel. Ook zijn twaalf ivoorhandelaren en -bewerkers in hon gerstaking gegaan. Zij eisen een ontheffing om de ivoorvoorraad in de kroonkolonie, zo'n 670 ton ter waarde van 270 miljoen gulden, te kunnen verkopen. FOTO: EPA Hongarije verleent amnestie aan grote groepen gevangenen BUDAPEST Het Hongaarse parlement heeft gisteren besloten amnestie te verlenen aan een grote groep gede tineerden. Ter gelegenheid van het uitroepen van de Re publiek Hongarije zullen in totaal 6.000 mensen profite ren van algehele amnestie of strafvermindering. Amnestie geldt voor alle gevangenen die veroordeeld zijn tot minder dan drie jaar voor delicten waarbij geen opzet in het spel was (bijv. dood door schuld). Ook zwan gere vrouwen, vrouwen van 50 jaar en ouder, mannen van boven de 60 en ongeneeslijk zieken komen voor am nestie in aanmerking. Gevangenen die tot meer dan drie jaar zijn veroordeeld, maar wel voldoen aan een van de andere criteria, komen in aanmerking voor halvering van de straf. Uitgesloten van amnestie of strafvermindering zijn gede tineerden die zijn veroordeeld wegens moord, verkrach ting of geweldpleging. BOTSINGEN TUSSEN DEMONSTRANTEN EN POLITIE IN KOSOVO (Van onze correspondent) LONDEN Het vertrek, eind vorige week, van de Britse minister van finan ciën Nigel Lawson lijkt onverwachte gevolgen te hebben voor de toekomst van premier Thatcher. Zelfs haar goede vriend Nor man Tebbit, gewezen voorzit ter van de Conservatieve Par tij en een van haar felste ver dedigers, lijkt van mening dat de bewindsvrouwe een blok aan het been dreigt te worden. Achter de schermen staan haar mogelijke opvolgers in tussen vol ongeduld te wach ten. Tebbit schreef gisteren een op merkelijk artikel in Londens enige avondkrant, de Evening Standard. Zijn boodschap kwam hier op neer: premier Thatcher is een kapitein die niet weet wat er onder de be manning van haar schip leeft. Als ze de stijl van haar leider schap niet verandert, zou dat weieens de oorzaak kunnen zijn van een verpletterende nederlaag in de volgende par lementsverkiezingen. Tebbit heeft het over „onvoorstelbaar politiek geklungel". Politieke waarnemers lezen in Tebbits artikel dat hij het tijd vindt dat Thatcher ophoepelt. John Modaal denkt daar blijk- PHNOM PENH In de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh is gisteren voor onbepaalde tijd een avondklok van kracht ge worden om „elke terroris tische actie in de hoofd stad uit te sluiten", zo heeft een hoge functiona ris van het Cambodjaanse ministerie van buiten landse zaken bekendge maakt. De verzetsbeweging Rode Khmer heeft de laatste we ken een offensief ontketend aan de Thais-Cambodjaanse grens. De functionaris kon niet zeggen of er aanwijzin gen zijn dat er aanslagen in Phnom Penh beraamd wor den. De Rode Khmer, de machtigste van de drie oppo sitiebewegingen tegen de re gering van premier Hun Sen, meldde dat het zaterdag de stad Samlot, op vijftien kilo meter van de grens met baar precies zo over. Volgens een opiniepeiling heeft nog maar een kwart van de bevol king vertrouwen in premier Thatcher. Haar aanhang is nu kleiner dan die van enig mi nister-president in de laatste vijftig jaar. Tebbits artikel wasoverigens niet het enige met een uiterst kritische toon. The Sunday Ti mes, die Thatcher over het al gemeen gunstig gezind is, zette openlijk vraagtekens bij de geestesgesteldheid van de be woner van Downing Street 10: „In haar grootheidswaan ver geet zij dat ze slechts leider is van een gemiddelde Europese natie". Het liberale blad The Observer schreef over „angst en paniek aan het hof van ko ningin Margaret". Volgens het blad beschouwt de 64-jarige Thatcher zichzelf als een vor- Geen ondergang Thatcher zal zich over al die cijfers en de kritiek echter weinig zorgen om maken. In 1981 was haar aanhang bijna even gering, zonder dat het haar politieke ondergang bete kende. En ook nu toont ze niet de neiging op te krassen. In verband met de gebeurtenis sen van afgelopen week doet ze alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Er hapert niets aan de verstandhouding tussen haar zelf en de leden van haar ka binet. Alles gaat zijn gewone Thailand, heeft veroverd. Samlot ligt 35 kilometer ten zuidoosten van Pailin, de strategisch belangrijke stad die de Khmer eerder vorige week veroverde. De Rode Khmer probeert zich nu een weg te vechten naar Battam- bang en de verzetsstrijders zouden het afgelopen week einde de hoofdweg en de spoorlijnen tussen Battam- bang en Phnom Penh heb ben afgesneden. De Khmer meldde dat zij bij de gevech ten tanks en raketlanceerin- richtingen buitgemaakt heeft. Westerse diplomaten merk ten op dat de Khmer meer succes lijkt te hebben dan de andere twee verzetsbewegin gen, die verder in het noor den bij de regionale hoofd stad Sisophon tot staan zijn gebracht. Een cameraman van de televisiemaatschappij Visnews, die vorige week in Cambodja filmde, zei dat grote delen van het land on der water zijn gezet. gang en er verandert niets. In een groot tv-interview, dat zondagavond werd uitgezon den, weigerde zij de schuld op zich te nemen voor het aftre den van Lawson. „Ik heb ge probeerd hem van die stap te weerhouden, maar het was duidelijk dat zijn besluit vast stond". Bijzonder.fel reageerde de Britse premier op het ver wijt dat zij zich omringt met ja-knikkers. „Dat is een grote belediging aan het adres van de leden van mijn kabinet". Maar de ferme taal van That cher kan niet verhelen dat haar partijleden koortsachtig op zoek zijn naar de ware ach tergronden van het drama dat zich heeft afgespeeld in Dow ning Street 10. Is Lawson wer kelijk opgestapt omdat hij van oordeel was dat de premier meer geloof hechtte aan de woorden van haar economi sche goeroe, professor Sir Alan Walters (die korte tijd later op zijn beurt zijn ontslag indien de), dan aan zijn eigen conclu sies? Of was Lawson That chers arrogantie en autoritaire optreden spuugzat geworden? Europa Duidelijk is wel dat aan het geschil tussen Thatcher en Lawson geschillen ten grond slag lagen, die met name be trekking hadden op Europese kwesties. Een van de belang rijkste daarvan was de even tuele Britse toetreding tot het EMS, het Europese Monetaire Stelsel, dat bedoeld is om hevi ge schommelingen in de on derlinge wisselkoersen re voorkomen. Lawson was voor stander van snelle toetreding; Thatcher en haar economische goeroe waren en zijn er tegen. Maar de politieke situatie zou verrassend snel kunnen ver anderen wanneer het vertrou wen in de Britse munteenheid opnieuw verzwakt iets wat de City (de bijnaam voor de geld- en effectenhandelaren in Londen) min of meer schijnt te verwachten. Thatcher en haar nieuwe minister van fi nanciën, Major, zouden dan de rente opnieuw moeten verho gen. Een dergelijke beslissing zou de koopkracht van de Britten nogmaals dramatisch doen afnemen. Een hoogst on welkome maatregel, vooral in de kersttijd, wanneer de Britse John Modaal graag royaal om springt met zijn centen. Misschien zal toetreding tot het EMS dan uiteindelijk toch de enige wijze oplossing blij ken, want het pond sterling heeft een veilig valnet nodig. Thatchers vice-premier Sir Geoffrey Howe en haar nieu we minister van buitenlandse zaken, Douglas Hurd, beschou wen toetreding tot het EMS als de stap die een uitweg biedt. Maar als Thatcher daarmee in stemt, betekent dat voor haar ongekend gezichtsverlies. Ommekeer Zal haar eigendunk een derge lijke grote ommekeer kunnen doorstaan? Wellicht breekt dan ook voor haar de tijd aan om haar ontslag in te dienen. Misschien op grond van een diplomatieke ziekte, of omdat Denis, haar man, die toch een stuk ouder is dan zij, niet lan ger 'boven de winkel' (het kantoor van de premier in Downing Street 10) wil wonen. Gisteravond vergrootte de kersverse minister van buiten landse zaken, Douglas Hurd, de druk op zijn premier. Hij zei in een tv-interview dat de premier haar stijl moet veran deren. In feite verweet hij haar in het openbaar een pre sidentiële wijze van regeren. Volgens een aantal Britse kranten heeft Thatcher beter schap beloofd, want als zij dat niet doet zal een aantal Con servatieven nog voor het einde van het jaar haar leiderschip betwisten. Achter de schermen houden minstens twee troonpreten denten zich gereed om de zaak over te nemen. Ex-minister van defensie Michael Heselti- ne en Sir Geoffrey Howe heb ben beiden gezegd dat zij zich niet zullen opdringen, zolang Thatcher aanblijft. Maar als opstapt, vinden beiden zichzelf haar meest logische opvolger. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. (Van onze correspondent Wera de Lange) BUDAPEST „Wij eisen een andere regering!" en „Vrije verkiezingen!" rie pen de jonge Tsjechen, die zaterdag jongstleden mas saal de straat opgingen. Naar Praagse maatstaven ^ongehoord brutale eisen en concreter dan de oppo sitie in Tsjechoslowakije tot nu toe durfde te stel len. Wat iedereen in het land al lang wist, wordt nu uitge schreeuwd: wil het in Tsjecho slowakije ooit tot ingrijpende hervormingen komen, dan moet om te beginnen het hele stel zittende machthebbers plaatsmaken voor mensen waar het volk vertrouwen in kan hebben. Tsjechoslowakije wordt sinds een paar weken geheel om ringd door landen waar de staatssocialistische dogma's aan flarden worden gescheurd: Hongarije en Polen. En in Oost-Düitsland is in drie we ken tijd het hek van de dam gerukt, tegen alle verwachtin gen in. Erich Honecker was een trouwe steun in de rug voor de Tsjechoslowaakse par tijleider Milos Jakes en zijn kameraden. Nu blijken plotse ling zelfs de collega-commu nisten in de DDR niet opge wassen te zijn tegen bet was sende tij van democratische hervormingen. Voor Jakes is de val van Ho necker meer dan een morele dreun alleen. De DDR is bin nen het Warschaupakt en de Comecon (de Oosteuropese economische samenwerking) een factor van groot militair, strategisch en economisch ge wicht. Nu de DDR-partijleider als bondgenoot is weggevallen, staat Tsjechoslowakije plotse ling praktisch alleen. Met Roe menië en Bulgarije twee arme, laag ontwikkelde lan den, zonder grenzen met het westen wordt veel minder rekening gehouden. De val van de oude garde in de Tsjechoslowaakse commu nistische partij is een kwestie van tijd geworden. Dat realise- TITOVA MITROVICA Het omstreden proces te gen de Albanese ex-leider Azem Vlasi van de Joego slavische provincie Koso vo in de stad Titova Mi- trovica is kort na het be gin gisteren voor onbe paalde tijd verdaagd. In Kosovo gingen na de ope ning van de rechtzitting circa duizend etnische Albanezen de straat op om te protesteren te gen het proces van hun leider. Daarbij kwam het tot geweld dadige botsingen tussen de ren de oppositiebewegingen in het land en hun achterban van demonstrerende jongeren zich heel goed. De oppostie is bre der, eensgezinder en feller ge worden. Maar of een snelle omslag mogelijk is, is onduide lijk. Het land blijft een geval apart. In de eerste plaats om dat de doorsnee-Tsjech en - Slowaak het naar verhouding zo slecht nog niet heeft. Hij is in ieder geval in materieel op zicht een stuk beter af dan de gemiddelde Pool, die aan de democratisering voorlopig geen gevulde ijskast over houdt. En hij heeft niet te vre zen voor de economische onze kerheden die de Hongaren bo ven het hoofd hangen, werk loosheid, inflatie. De gewone burgers in Tsjecho slowakije keuren, mogen we aannemen, de moedige acties van de oppositie goed. Maar ze staan niet klaar om have en goed, om nog maar te zwijgen van lijf en leden, te riskeren. Ze zijn noch wanhopig, noch hoopvol genoeg om het er nu al op te wagen. De oppositie groeit, maar langzaam. Actieve steun van heel veel mensen valt pas te verwachten, als het partij-apparaat zelf duidelijk scheuren en barsten gaat ver tonen, zoals aan de vooravond van de Praagse Lente in 1967- 68. De Tsjechoslowaakse commu nistische partij is een hoogst onvoorspelbare factor gewor den. Uit een uitgelekte dialoog tussen partijleider Ja^ces en re gionale partijbazen gehouden in juli j.l., blijkt hoe onzeker het kader van hoog tot laag is geworden. Tegelijkertijd ont breekt het aan ieder vermogen tot zelfs maar het begin van oprechte zelfkritiek. De Tsjechoslowaakse communis ten lijken uit hun eigen ge schiedenis maar een ding ge leerd te hebben: „Zodra we het volk een pink geven, als in 1968, neemt het de hele hand". Duidelijke groep Alleen een duidelijke groep partijhervormers zou de pat stelling binnen de Tsjechoslo waakse samenleving kunnen openbreken. De partij kan morgen, overmorgen, maar ook pas over een jaar onder de monstranten en de politie. De verdediging eiste wraking van de rechtbank wegens „partijdigheid" en „incorrect gedrag". Een andere eis was dat het proces wordt verplaatst naar „neutraal terrein", dat wil zeggen buiten de republiek Servië, waar Kosovo deel van uit maakt. Vlasi en 14 andere etnisch Al banese politici worden verant woordelijk gehouden voor de onlusten die zich dit voorjaar in Kosovo afspeelden. In maart en mei kwamen in deze provincie 25 mensen om het leven, toen de overwegend Al- druk van de internationale werkelijkheid bezwijken. In Tsjechoslowakije is de stabili teit vooralsnog niet in gevaar. Of de oppositie binnenkort in staat zal zijn die stabiliteit ter discussie te stellen, óf er her vormers binnen de communis tische partij zullen opstaan om van binnenuit een stoot aan de ontwikkeling te geven, moet de nabije toekomst leren. En Bulgarije dan? Roept de 78- jarige partijleider daar, Todor Zjivkov, niet plotseling dat „pluralisme" in Bulgarije no dig is, en dat hij met oppositio- nelen wil praten? Zjivkov heeft de laatste jaren wel va ker grote woorden over her vormingen in de mond geno men. Het kan zijn, dat hij het deze keer meer meent dan al die vorige keren. Maar het is niet gezegd. Temeer daar de binnenlandse druk niet sterk is. De Bulgaarse oppositie is klein, geïsoleerd, en wordt tot op de dag van vandaag zwaar vervolgd. Aan een democratische tradi tie in de maatschappij in Tsjechoslowakije zeer levend en levendig ontbreekt het im Bulgarije geheel. De jonge garde binnen de communisti sche partij heeft vele hoge po sities veroverd, maar wordt niet door democratische her- vormingswil gedreven, maar door een technocratisch te noemen wens om de produktie te moderniseren. In Polen, Hongarije, in de DDR en ook in Tsjechoslowakije leeft de behoefte aan democratie in tens. In Bulgarije zou die be hoefte geïmporteerd moeten worden, bijvoorbeeld uit de Sovjetunie. BULAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA banese bevolking in opstand kwam tegen een regeling waarbij Kosovo een groot deel van haar autonomie moest prijsgeven ten gunste van de deelrepubliek Servië. Vlasi, die onder meer wordt beschul digd van „contra-revolutionai re" activiteiten, kan indien hij schuldig wordt bevonden ter dood worden veroordeeld. Het hof erkende gisteren „niet bevoegd" te zijn te oordelen over de tegen Vlasi ingebrach te beschuldigingen en ver daagde het proces in afwach ting van een uitspraak van het federale tribunaal dat mogelijk vandaag bijeen zou komen. De Klerk gaat naar Ivoorkust YAMOUSSOUKRO Presi- dent De Klerk van Zuidafrika brengt in december een be zoek aan Ivoorkust. „Wij ver oordelen apartheid, maar Ivoorkust is het land van de dialoog", aldus de president van Ivoorkust, Felix Houp- houët-Boigny, in een toelich ting. Ivoorkust gaat al jaren lang vriendschappelijk met Zuidafrika om, al vindt het Westafrikaanse land het aan knopen van officiële betrek kingen te ver gaan. De Zuida- frikaanse luchtvaartmaat schappij onderhoudt een gere gelde dienst op Ivoorkust en Zuidafrikaanse produkten zijn er gewoon te koop. Opnieuw doden bij aanslagen in Colombia BOGOTA Een terrorist en een politieman zijn gister avond door een exploderende handgranaat gedood. De hand granaat ontplofte in de hand van de terrorist, toen die de granaat op een politiepatrouil le wilde gooien.» Een mede plichtige van de gedode terro rist en een tweede politieman werden bij de aanslag gewond. Gistermiddag werden de voor kant van een bankgebouw en het kantoor van de sociale dienst in Bogota door bommen beschadigd. Niemand raakte gewond. Zondag werden twee journalisten gewond bij aansla gen die waarschijnlijk een re actie zijn op de weigering van de regering om met de drugs baronnen te willen onderhan delen. Sinds de regeringscam pagne tegen de drugskartels in augustus begon hebben de drugsbaronnen teruggeslagen met meer dan 237 bomontplof fingen en verscheidene aansla gen, waarbij 33 personen zijn gedood. Bij een busongeluk in de buurt van de stad Bordo, 560 kilome ter ten zuiden van Bogota, zijn gisteren acht mensen om het leven gekomen en 30 anderen gewond geraakt. De bus raakte door te hoge snelheid van de weg en stortte in een ravijn. Zelfmoordactie voor kust Libanon voor de Libanese kust zijn vissersboot opgeblazen. Hij wilde een Israëlisch marinevaartuig tot zinken brengen waar hij naar toe was gevaren. Bij de actie kwam de man om het leven en raakten drie Israëlische soldaten gewond. De actie vond plaats in de Middellandse Zee ten noorden van de Israëlische grenspost Rosh Hanikra. Het is voor het eerst dat bij een Palestijnse zelf moordactie een boot wordt gebruikt. Een door de aardbeving van zondagavond totaal verwoest huis in de omgeving van Algiers. FOTO: EPA Zeker 30 doden aardbeving Algerije ALGIERS Het dodental van de twee aardschokken in het noorden van Algerije is tot zeker 30 opgelopen. Ruim 250 men sen raakten verwond. De hulp aan de inwoners van de getroffen steden komt maar moeizaam op gang. Mensen gingen de straat op om van de autoriteiten meer"en snellere hulp te eisen. Inwo ners van Nador, Sidi Moussa en Sidi Amar blokkeerden wegen om kracht bij te zetten aan hun eisen voor steun. De politie kwam met traangas in actie om de betogers te verwijderen. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN510 Bij het krieken van de dag worden de motoren op nieuw aangeslagen en snel stijgen de drie machines op. Elk vliegtuig zal een bepaalde sector van het uitgestrekte gebied voor zijn rekening nemen en majoor Ross neemt het verstverwij- derde gedeelte. Met een snelheid van meer dan 500 km per uur stuurt Rob de machine door diepe bergkloven. Beneden hen strekt het oerwoud zich uit, maar hoe ze ook turen, tekenen van enig menselijk leven ontdekken ze niet. Dan worden de bergen hoger en de lucht wordt ijler. Het wordt tijd de zuurstofmaskers op te zetten. Dan voelt Rob opeens iets op zijn rug kriebelen en verschrikt kijkt hij om. Skip! Ja, zijn trouwe hond is het. Het arme dier heeft het benauwd gekregen en ook heeft het geweldige dorst. Ja, ja, dat komt er van, als je blinde passagier wilt spe-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7