Uitvaart vaak niet volgens wens van nabestaanden uitgevoerd VERBIJSTEREN Spaanse premier Gonzales zal socialer beleid moeten voeren j Uitgevers nog I in contact I met TROS en jVan den Ende Moeizame strijd tegen vrouwenhandel Promovendus herdenkt Luther -BINNENLAND EeidócSomatit DINSDAG 31 OKTOBER 1989 PAGINA 5 Nederlandse piloten voor opleiding naar Arizona wa lT be' DEN HAAG Nederlandse F-16-jacht- rliegers krijgen vanaf volgend jaar een leel van de opleiding bij de Air National iGuard van de Amerikaanse staat Arizona. Daarmee wordt de herstructurering van de vliegeropleiding voltooid, die nodig was omdat er veel uitvallers waren. De weihebber der Luchtstrijdkrachten, lui tenant-generaal De Jong heeft gisteren met de Amerikaanse luchtmacht een overeenkomst voor de opleiding getekend met een looptijd van vijf jaar. Jaarlijks zullen circa dertig vliegers in Arizona de een na laatste fase van hun opleiding doormaken. De kosten bedragen 40 mil joen gulden per jaar, 15 miljoen meer dan wanneer de opleiding in Nederland zou plaatsvinden. Reisje De Korte had gemengd karakter DEN HAAG Het bezoek dat minister De Korte (economische zaken) onlangs aan Israel heeft ge bracht, had een „gemengd karakter". Uit het ant woord van de bewindsman op kritische vragen van PvdA-kamerlid Schaefer over het nut van de reis, blijkt het bezoek een representatief, zakelijk en persoonlijk karakter te hebben gehad. Volgens De Korte zijn er zelfs concrete resultaten geboekt, die met name tot uiting zijn gekomen in de voort gang die is geboekt bij de opzet in Nederland van een distributiecentrum voor Israëlische produk- ten. Hij ontkent geheimhouding van de reis. Wel is in overleg met Buitenlandse Zaken besloten het bezoek een „laag publiciteitsprofiel" te geven, om dat niet vaststond dat er resultaten zouden wor den geboekt. Demonstranten tegen komst van vuilverwerking ALKMAAR Vierhonderd mensen, waaronder 150 boe ren, hebben gisteravond bij de gemeenteraad van Alk maar geprotesteerd tegen een nieuw te vestigen vuil verbrandingsinstallatie. De installatie - met een jaarca paciteit van 400 duizend ton geschikt voor de verwerking van het afval van het noor delijk deel van Noord-Hol land - moet volgens het col lege van burgemeester en wethouders in een weidege bied ten zuiden van de kaas stad verrijzen. Met name de agrariërs in het betrokken gebied vrezen dat hun pro- dukten door dioxine-vergif tiging onverkoopbaar zullen worden. Eerder weigerden de gemeenten Heerhugo- waard en Zaanstad de nieu we verbrandingsinstallatie. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland oefent nu druk uit op Alkmaar om daar de installatie te bou- Verordening moet bodemerosie weren DEN HAAG Voor landbouw gronden in een aantal gemeenten in Zuid-Limburg wordt binnenkort een verordening van het Land bouwschap van kracht om verdere bodemerosie te voorkomen. Afhan kelijk van het hellingspercentage en de grote van de kavels kunnen landbouwers worden verplicht bouwland om te zetten in grasland, een bepaalde bodembedekker in te zaaien of op een bepaalde wijze te ploegen. De landbouw in Zuid- Limburg is zowel veroorzaker als slachtoffer van de bodemerosie. Vooral de teelten van maïs, aardap pelen en bieten werken erosiebe- vorderend. AMSTERDAM Hoewel de grote uitgevers vorige week officieel hebben la ten weten de risico's te groot te vinden om met Joop van den Endes TV 10 in zee te gaan, hebben zij wel degelijk nog contac ten met TV10 en de TROS. Inmiddels hebben de adver teerders voorlopig hun ver trouwen in de commerciële zender opgezegd en plaatsen zij hun reclamegelden bij de STER en de gedrukte media. Een woordvoerder van uitge ver VNU wees er gisteren na drukkelijk op dat er geen sprake is van formele bespre kingen met TV 10 en de TROS. „We houden de contacten warm", zei hij. Van den Ende en een delegatie van de om roep voerden gisteren een ge sprek met het ministerie van WVC om meer duidelijkheid te verkrijgen over het vorige week verschenen voorontwerp voor een wijzing van de Medi awet. Ambtenaren herhaalden tijdens het gesprek dat het waarschijnlijk een half jaar zal duren voordat de mediawet zodanig is gewijzigd dat de twee door „de voordeur" de Nederlandse kabel op kunnen. De vraag is wie Van den Ende die tijd doorhelpt. De grote uitgevers Elsevier en VNU lie ten eerder weten dat daarvoor 100 miljoen gulden nodig is, een investering die zij niet wensten te doen op grond van het volgens hen veel te vage voorontwerp. De TROS liet gisteren weten ook meer ze kerheid te wensen alvorens het veilige omroepbestel de rug toe te keren. Of de omroep al deze week een besluit kan nemen is nog maar de vraag, zo liet een woordvoerder door schemeren „al kan dat met de dag veranderen". De adverteerders die bij TV 10 contracten hadden afgesloten, zijn inmiddels fors aan het an nuleren. De uittocht was vori ge week maandag al begonnen toen de zender liet weten de eerste uitzenddatum 'te ver schuiven naar 11 november. Nu het afgelopen weekeinde duidelijk werd dat het uitstel minimaal een half jaar be draagt, is de uittocht compleet. Met name de adverteerders die het moeten hebben van de Sinterklaasverkopen (fabri kanten van speelgoed en cho colade letters) kloppen aan bij de STER en de gedrukte me dia. EJ. Hazeleger voorzitter van CNV-jongeren DEN HAAG Evert-Jan Ha zeleger (26) is met een ruime meerderheid tot nieuwe voor zitter gekozen van de CNV- jongerenorganisatie. Hazeleger neemt per 1 januari de plaats in van de huidige voorzitter Gerda Verburg, die naar het verbondsbestuur van het CNV vertrekt. Tot de jaarwisseling bekleedt de nieuwe voorzitter zijn functie als districtsmede werker van de jongerenorga nisatie voor de regio Utrecht. 'ZAND EROVER' OVER ALTERNATIEF BEGRAVEN EN CREMEREN AMSTERDAM Uit vaartondernemers zitten vast in een commercieel patroon van geld verdie nen waardoor wensen van nabestaanden om een be grafenis of crematie op een niet-traditionele ma nier uit te voeren in de knel raken. Dat vertelt Knaar Visser, een van de auteurs van het boek 'Zand erover? De uitvaart meer in eigen hand'. Het boek verschijnt donderdag en toont aan dat het laatste eerbetoon aan de gestorven dierbare cre atiever kan worden uitgevoerd dan tegenwoordig meestal het geval is. „Het is absoluut niet onze be doeling de uitvaartonderne mers in een kwaad daglicht te stellen. Maar we hebben wel kritiek op de gang van zaken. Het merendeel van de uit vaartondernemers en vooral de groten, zijn nu eenmaal ge richt op uniformiteit: snel, ef ficiënt, na twintig minuten staat de volgende uitvaart al weer op de stoep. Als je dat niet wilt, moet je stevig in je schoenen staan", zo schrijven de drie auteurs. Behalve Knaar Visser zijn dat Marjan Sax en Marjo Boer. Zij verwerkten hun eigen „al ternatieve" ervaringen met af- scheidsrituelen en vonden ver der via de Schorerstichting en een advertentie nabestaanden die tevoren wisten dat zij een begrafenis of. crematie „an ders" wilden uitvoeren. Uit de verhalen in 'Zand erover?' blijkt dat iedereen inderdaad de nodige moeite moest doen om speciale wensen uitgevoerd te krijgen en dat dit bovendien niet altijd lukte. Het is boven dien beter tevoren dergelijke wensen te inventariseren: een sterfgeval brengt meestal zo veel emoties te weeg dat de uitvaartondernemer alles snel regelt en men achteraf onte vreden is. Het is bij voorbeeld in het ge heel niet nodig dat de kist in een door de uitvaartonderne mer verzorgde auto naar de begraafplaats wordt vervoerd. Ook is het niet verplicht bij de Zelf de overledene naar zijn laatste rustplaats dragen is een wens van nabestaanden waaraan doorgaans kan worden voldaan. Andere wensen worden vaak niet gehonoreerd. foto anp uitvaartondermer een kist te bestellen: die kan men net zo goed zelf timmeren. Het ver haal van Iwan, die zelf een kistje voor zijn overleden zoontje van vier maanden maakte, is daar een mooi voor beeld van. Dragers Tot het gewone regelwerk van de uitvaartondernemer be hoort ook dat hij zorgt voor dragers van de kist, die zwaar der is dan het op het eerste ge zicht lijkt. Hij zou er echter als vanzelfsprekend op moeten wijzen dat nabestaanden ook zélf de kist naar het graf mo gen dragen, zo menen de au- Het voorbeeld van Marthe, die na een snelle speurtocht van vriendinnen werd opgebaard in de plantenkas van de Hor tus Botanicus in Amsterdam, laat zien dat men voor een herdenkingsbijeenkomst niet afhankelijk is van de „onper soonlijke" aula's op begraaf plaatsen en crematoria. 'Zand erover?' gaat ook in op de begrafenisrituelen in het 'verleden om aan te tonen wat er in het heden aan schort. V rouwelijke familieleden en buurvrouwen wasten de dode toen nog zelf en trokken het doodshemd aan. Het huis werd met tekenen van openbare rouw „aangekleed" en de do- denwake was een vast ritueel. De gewoonte om thuis op te baren verdween geleidelijk vanaf 1960. De dood werd steeds „onzichtbaarder". Deze tendens manifesteerde zich onder meer in de tekst van de rouwadvertenties, die door de „steriele" standaardformule ringen weinig toonden van het diepe verdriet van de nabe staanden. In het verleden konden de na bestaanden al met al veel meer dan nu actief deelnemen aan het afscheidsritueel. Sax, Visser en Boer wijzen erop dat dit een belangrijk aspect vormt van de rouwverwer king en dat de huidige uit- vaartpraktijk eerder op het te genovergestelde is gericht. „De nabestaanden zien de overledene maar heel eventjes meestal in een rouwcen- trum, vaak nog achter een gla zen plaatje, wat het nog eng maakt ook. Echt beseffen dat een geliefd persoon dood is, kan haast niet. Juist deze glad de moderne aanpak waarbij de achterblijvers alles uit handen wordt genomen, stelt hen niet in staat het verlies tot zich door te laten dringen. Door het schijnbaar emotieloos ver dwijnen van onze doden kun nen er rouwproblemen ont staan", aldus de auteurs. Schriftelijke cursus Knaar Visser, zelf gediplo meerd uitvaartondernemer, wijst er bovendien op dat de vakopleiding niet is gericht op een psychologisch verantwoor de manier van begeleiding bij de rouwverwerking. De schriftelijke cursus van de Stichting Vakopleiding Uit vaartverzorging, de enige op leiding op dit terrein in ons land, bevat de onderdelen boekhouden, handelsrekenen, handelskennis, handelscorres pondentie, rechts- en wetsken- nis, Nederlands, materialen- kennis en uitvaartverzorging. Bij dat laatste vak komt bij voorbeeld het afleggen en het opstellen van de rouwadver tentie aan de orde. „Vooral mensen het gevoel geven dat zij bepalen wat er gebeurt, is het enige psychologische ad vies dat ik tijdens mijn oplei ding heb gekregen", aldus Vis ser. Ze houdt aan de hand van ei gen ervaringen en die van geïnterviewden een pleidooi voor het nieuwe beroep van uitvaartadviseur, dat zij in de toekomst zelf hoopt te gaan uitoefenen. „De uitvaartonder nemer heeft door zijn com merciële invalshoek nu een maal geen tijd veel energie te steken in de stimulering van andere afscheidsrituelen. Dat wordt dan het werkterrein van de uitvaartadviseur". Vis ser denkt daarbij aan prakti sche assistentie die varieert van het opstellen van een „al ternatieve" rouwadvertentie tot het bedenken van een an- derssoortig afscheidsritueel dan er nu als regel wordt ge houden. 'Zand erover?' bevat ook een praktische handleiding voor wat er allemaal komt kijken bij een sterfgeval. De gegevens over de wettelijke mogelijkhe den en onmogelijkheden, ver zekeringen, kosten, afleggen, het zelf maken van een kist, het afhandelen van de finan ciële administratie van de dode en ga zo maar door, zijn met veel moeite verzameld, zo vertelt Marjan Sax. „Tot onze verbazing bleek geen enkele instantie alle benodigde infor matie op een rijtje te hebben". De auteurs dachten aanvanke lijk dat vooral „niet-traditione le" leefvormen alternatieve af scheidsrituelen zouden beden ken. Uit hun onderzoek voor het boek bleek dat echter niet het geval. De trend wijst naar de terugkeer van een „zichtba re dood" onder brede lagen van de bevolking en zo kan 'Zand erover?' in een behoefte voorzien, aldus Sax. FRANCOISE LEDEBOER DEN HAAG De Filip pijnse Nena wordt in haar pogingen de vrouwenhan del op de Filippijnen aan de kaak te stellen, flink gedwarsboomd. De recht zaak tegen haar Filippijn se ronselaar is inmiddels al twee keer uitgesteld. Vandaag dient de zaak te gen deze ronselaar, Nesto- rio Placer, voor de derde keer. Om druk te zetten op een snel le rechtsgang op de Filipijnen heeft de Stichting tegen Vrou wenhandel samen met enkele medestanders gisteren een pe titie aangeboden op de Filip pijnse ambassade in ons land. D66-Kamerlid L. Groenman zal bij demissionair minister Van den Broek (buitenlandse zaken) aandringen op Neder landse pressie om het proces te bespoedigen. Nena werd in ons laqd bekend omdat zij de eerste was die het lef en het doorzettingsvermo gen had de Nederlandse hand langer van de ronselaar, Jan S., voor de rechter te dagen. Deze Jan S. werd in juli vorig jaar door de rechtbank in Leeuwarden veroordeeld tot 2,5 jaar gevangenisstraf. Inmiddels bevindt Nena, die onlangs Nederlands staatsbur ger werd, zich op de Filippij nen om daar te getuigen tegen Placer. Deze ex-officier van justitie beloofde haar indertijd een baan als receptioniste in het hotel van Jan S.. Hier aan gekomen werd zij gedwongen de prostitutie in te gaan. De zaak tegen Placer werd be gin deze maand twee weken uitgesteld omdat hij geen ad vocaat bij zich had. Twee we ken later verschenen noch de ronselaar noch zijn advocaat. Volgens de stichting bestaat de kans dat de rechtzaak opnieuw wordt uitgesteld. Dat is voor Nena emotioneel moeilijk te verwerken omdat zij zich in haar oorspronkelijke vader land niet veilig voelt. Eerder al werd een onderzoeksrechter die zich met haar zaak bezig hield vermoord. Nena heeft bovendien te ma ken met de trage rechtsgang in de Filippijnen. Vertragings- taktieken worden veel toege past en het is bovendien moge lijk een zaak die bovenaan de stapel ligt, voor geld onderaan te krijgen. President Aquino heeft onlangs nog gezegd dat zij ernaar streeft dat justitie in de nabije toekomst een aange brachte zaak binnen twee jaar afhandelt. Dat is nu nog lang niet het geval. Nena wordt uitgebreid ge steund door verschillende groeperingen. Mede naar aan leiding van haar zaak nam het Europees Parlement in april een resolutie aan om póal en perk te stellen aan prostitutie en mensenhandel. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA AMSTERDAM De Haarlemse drs. D. van Geet is vandaag aan de Vrije Universiteit in Am sterdam gepromoveerd op een proefschrift waaraan hij het ongebruikelijke aantal van 95 stellingen heeft toegevoegd. De promovendus doet dat, zo verklaart hij, om te herdenken dat Maarten Luther in 1517, eveneens op 31 oktober, de aanzet gaf tot het ontstaan van het protestantisme door 95 stellingen op de deur van de slotkerk te Wittenberg te spij keren. „Het valt te betreuren schrijft Van Geet in een van zijn stellingen, „dat stellingen bij een proefschrift soms meer de aandacht trekken dan de inhoud van het boek. Het lijkt daarom wenselijk om meer boeken en artikelen te publi ceren in de vorm van stellin gen". Voor wat betreft zijn eigen proefschrift heeft de aanko mend doctor in de economi sche wetenschappen en econo metrie de eigen goede raad niet opgevolgd. In het boek - „Vooronderstellingen achter de ontwikkelingstheorieën van Walt W. Rostow" - pro beert de promovendus te ver klaren waarom deskundigen elkaar zo vaak tegenspreken. Volgens Van Geet komt dat omdat zij van verschillende vooronderstellingen uitgaan. Actiedreiging DEN HAAG Het personeel van de Consumentenbond heeft gisteren besloten actie te ondernemen tegen het besluit van de bondsraad de salarissen van twintig medewerkers te bevriezen in afwachting van een functiewaarderingsonder- zoek. Een actiecomité beraadt zich „op korte termijn over alle mogelijke vormen van ac tie", aldus een verklaring. BARCELONA De con servatieve oppositie in Spanje uitte gisteren voor zichtig haar twijfels over de wijze waarop de rege rende Socialistische Ar beiders Partij (PSOE) bij de verkiezingen van zon dag op het nippertje de absolute meerderheid van 176 kamerzetels wist te behouden. De PSOE, aanvankelijk op 172 zetels geschat, won vier van de vijf restzetels die de socialisten en de conservatieve PP elkaar tot ver na middernacht be twistten. Pas tegen vier uur zondagnacht kreeg de PSOE de beslissende 176ste zetel toe gewezen dankzij nog geen tweeduizend resterende stem men in de provincie Barcelo na. De nieuwe leider van de con servatieven, de jonge Jose Ma ria Aznar, toonde vooral zijn tevredenheid over het beste resultaat ooit door zijn partij behaald (106 zetels, een meer dan in 1986) en hoedde zich ervoor die stemming te beder ven door het woord 'verkie zingsfraude' in de mond te ne men. Niettemin verklaarde hij de hertelling van de stemmen deze week door de centrale verkiezingsraad met grote be langstelling te zullen volgen en elke mogelijke onregelma tigheid aan de kaak te zullen stellen. De gezamenlijke oppo sitie had zich zondagavond urenlang verheugd over het aangekondigde verlies van de absolute meerderheid van de partij van premier Felipe Gon- Bij het evenredige kiessysteem in Spanje worden de 350 afge vaardigden voor het Congres gekozen via de 52 verschillen de kiesdistricten, waar het aantal te verdelen zetels af hankelijk is van het aantal in woners in elke provincie. Uit eindelijk wist de PSOE haar verlies tot acht zetels te beper ken, hoewel de partij bijvoor beeld in de stad Madrid voor het eerst een gevoelige neder laag leed ten opzichte van de PP. De PP werd de grootste partij in zestien provincies, de PSOE bleef de nummer één in 32 districten. In de overige provincies kwamen de meeste stemmen terecht bij de natio nalistische regionale partijen. Zo vergaarde HB, de politieke tak van de terreurbeweging ETA, de meeste stemmen in de provincie van San Sebasti an, hoewel de partij in het par lement terugviel van vijf naar vier zetels. Economisch beleid Nu de socialisten, mede dank zij het vervroegen van de ver kiezingen, voor de derde keer de absolute meerderheid be houden en ondanks alles de winnaars van de vijfde alge mene verkiezingen in een de mocratisch Spanje zijn, kun nen zij op hun manier het land „het Europa van de jaren ne gentig binnenloodsen", zoals ze zelf in hun campagne heb ben benadrukt. Niettemin zul len ze er rekening mee moeten houden dat liefst 800 000 van hun kiezers (ruim 4,5 procent) wegliepen naar de communis tische en socialistische coalitie Izquierda Unida (Verenigd De Spaanse premier Flipe Gonza lez. FOTO: AP Links), die in totaal een mil joen stemmen en tien zetels won en op zeventien afgevaar digden komt. De werkgeversorganisatie en de vakbonden knoopten daar gisteren, zoals vele anderen, de conclusie aan vast dat de regering-Gonzalez een socialer beleid zal moeten voeren om de steun van de meerderheid van de kiezers te behouden. Een werkloosheidspercentage van ruim zestien procent is nog altijd on-Europees hoog en de sociale voorzieningen en openbare dienstverlening in Spanje zijn een ontwikkeld land onwaardig. Vice-premier Alfonso Guerra kondigde gis teren aan dat de nieuwe eco nomische etappe gericht zal zijn op het behoud van de gro te economische groei van Spanje, om de internationale concurrentie aan te kunnen en dat de groeiende rijkdom van het land beter over de gehele bevolking zal worden ver deeld. Minister Solchaga van Economie verklaarde nog fel ler de strijd aan te gaan met de inflatie en het tekort op de be talingsbalans, zodat Spanje met spanning de binnenkort af te kondigen economische maatregelen afwacht. De be langrijkste en gevoeligste stap zal zijn het verhogen van de belastingen voor komend jaar, een impopulaire maatregel die de PSOE met de nieuwe abso lute meerderheid gemakkelij ker kan nemen. In politieke kringen was er al gemene tevredenheid over het feit dat fraudeur en miljardair Ruiz-Mateos, in juni in het Eu ropees Parlement gekozen, het aantal stemmen aanzienlijk zag slinken en geen enkele ze tel in het Congres in Madrid wist te bemachtigen. Opval lend is dat de stemmen die hij in Barcelona van de PP af snoepte juist voldoende waren om de socialisten de absolute meerderheid te bezorgen. Een van de nieuwe socialistische afgevaardigden in het parle ment zal Carmen Romero zijn, de echtgenote van premier Gonzalez, die door haar poli tieke ambities een groot deel van de aandacht in de cam pagne had getrokken. Boven die details bleef het algemene beeld staan, dat Spanje voor het grootste deel 'links' kiest en vrijwel alle weggelopen PSOE-kiezers er niet over peinzen het alternatief bij de centrum-rechtse oppositie te zoeken. (ADVERTENTIE) HANDGEKNOOPT Karpet Vision' van zuiver scheer wol. In 4 actuele sfeervolle kleurencombinaties, waarin de hoofdtonen zijn roze, groen, blauw of peach. 3 maten Ca. 250 x 350 cm. Van 4193- Voor 2995 - Ca 200 x 300 cm. Van 2899- Voor 1995 - Ca 170 x 240 cm Van 1999.- Voor de verbijste rende prijs van ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. Dit is niet in de Bijenkorf Utrecht verkrijgbaar de Bijenkorf 0

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5