i Wie heeft pet gedaan? CDA en PvdA oneens over verdeling van ministeries CDA-voorzitter Van Velzen: Kabinet zit vier jaar uit lEUWi ïeslissing over rijlating Richie ordt vervroegd Tuinders weer in beklaagdenbank" Schade door bommen vooralsnog vergoed door verzekeraars jnnenland" £eidó&<2owumt DINSDAG 31 OKTOBER 1989 PAGINA 3 it-Kroes protesteert :gen Duits tolplan IN HAAG Minister Smit-Kroes (ver ier en waterstaat) heeft in een brief aan i-paar Westduitse collega Zimmermann lar verontrusting uitgesproken over het an van de Bondsrepubliek om buiten- idse vrachtwagens een tolheffing op te gen. De minister vindt dat de heffing - 000 tot 9000 DM per jaar - niet strookt et letter en geest van EG-overeenkom- Liisven op dit punt. Bovendien wordt op deze •r anier de totstandkoming van een ge- eenschappelijk Europees beleid voor het egvervoer bemoeilijkt. Smit-Kroes heeft r irder EG-commissaris Van Miert ge- aagd een negatief advies uit te brengen rerer het tolplan en eventueel stappen te idernemen via het Europese hof van jus- Militairen op herhaling DEN HAAG De Koninklijke Land macht heeft gisteren duizend man van het zestiende pantserinfanteriebataljon opgeroepen voor de oefening „Donder slag". De soldaten kregen een expresse- brief met de mededeling zich zo spoe dig mogelijk te melden in de Constant Rebecquekazerne te Eindhoven. Mor gen krijgt het bataljon een opleidings programma in de regio Oirschot om de parate kennis op te frissen. Daarna wordt er geoefend op de Veluwe. Vrij dagmiddag wordt de oefening, die voor de negentiende keer wordt gehouden, afgesloten. Foto: Militairen die gehoor hebben ge geven aan de oproep, wachten op het station van Eindhoven op vervoer. FOTO: ANP RAALTE Voorzitter W. van Velzen van het CDA heeft er vertrouwen in dat het kabinet van CDA en PvdA de periode van vier jaar vol maakt. Hij zei dit gisteren in Raalte tijdens een partijbijeenkomst. Van Velzen baseert zijn vertrouwen onder andere op het volgens hem goede financiële kader van het re geerakkoord en de grote inspannin gen van Lubbers om het kabinet met de PvdA tot stand te brengen. Maar ook de opstelling van de PvdA geeft Van Velzen reden voor optimis me. Door haar eerste man, Wim Kok, als minister van financiën voor te dragen, heeft deze partij in zijn ogen het signaal aan het CDA afgegeven de afspraken over het financieel be leid zeer serieus te nemen. „De PvdA geeft hiermee aan dat het ook haar een zorg is dat dat de staats schuld in 1994 zover is verminderd dat die kan gaan dalen". „Iedere PTT'er levert twee nieuwe banen op" GRONINGEN De verwachting die ten grondslag lag aan de spreiding van de Centrale Directie van de PTT, na melijk dat elke PTT'er twee nieuwe ba nen oplevert in Groningen, lijkt ruim schoots te worden overtroffen. De komst van ruim 2000 PTT-ers zal Gro ningen uiteindelijk meer dan vierdui zend extra banen opleveren. Dat zei de Groningse commissaris der koningin Vonhoff gisteren bij de officiële uitrei king van het predikaat 'koninklijk' aan PTT Nederland nv. De 1400 PTT'ers die tot nu toe naar Groningen zijn ge komen, hebben al werk opgeleverd bij computertoeleveringsbedrijven, in de dienstverlening, de vervoerssector en de bouw. JISDAADANALYSE TOVERWOORD BIJ BOMAANSLAGEN VANDAAGt IN HET ng| EN HAAG Twee n vare bomaanslagen vlak chter elkaar, in dezelfde [aagse buurt, beide op en Spaanse vestiging en ossi beide ravages sporen 3is an een zwarte canvas tas. lec it ier is sprake van een ver hei and, denkt dan de intellec- Z0ieel automatisch. Ook de ge- rone mens voelt op zijn klom- en aan dat „dezelfde rot- Inl rhoften vorige week dinsdag lis ok de auto van de Spaanse onsul hebben opgeblazen". laar hoewel experts bij politie 311 n justitie bij de meeste misda- - s en ook wel zo hun ideeën ile ebben over wie, wat en waar- ou m, zullen zij altijd zwijgen of /e] 'vage vermoedens' praten Dtdat er bewijzen op tafel lig- m en. Zij willen eerst heel pro- essioneel alle gegevens op een ijtje zetten en verbanden zoe- r en' Iet begrip 'misdaadanalyse' verd in ons land eigenlijk pas 'm n mei 1985 geïntroduceerd t (Den een beleidsplan ter be- lij trijding van de zware en ge- rganiseerde misdaad werd angeboden aan de Tweede 1 lamer. Deze week precies "e rie jaar geleden resulteerde bil at in de officiële oprichting ?e an de sectie misdaadanalyse lij de Centrale Recherche In- j y ormatiedienst (CRI) in Den 3laag. Drs. A.W.M. van der Heijden, die sociale psycholo gie en strafrecht heeft gestu deerd, werd voor de nieuwe functie van sectiehoofd wegge plukt bij het Centraal Bureau voor Statistiek. Daar had hij zich vooral beziggehouden met slachtoffer-enquêtes. „Het toverwoord 'misdaadana lyse' bleek te werken", vertelt Van der Heijden in een houten noodgebouw van de 'Dutch In terpol'. „Op zich was er echter amper literatuur over, er moest zelfs nog een definitie voor worden gevonden. Maar in feite is wat we nu doen nieuwe wijn in oude flessen. De misdaad in kaart brengen gebeurt al heel lang door bij voorbeeld spelden in een geo grafische kaart te prikken". Voorwaarden Ook de rol van de nieuwe sec tie van de CRI moest gedefi nieerd worden. Van der Heij den weer: „De sectie misdaad analyse is vooral voorwaarde scheppend bezig; meestal doen anderen het uitvoerende werk. Onder die voorwaarden vallen gerichte opleidingen, uniforme terminologie en zoe ken naar en ontwikkelen van analyse-methoden en -technie ken, We fungeren ook als cen traal informatie- en advies- punt. We hebben één uitvoe rende taak, namelijk beleids gericht analyseren op natio naal niveau. We zijn bijvoor beeld actief betrokken geweest bij de wapentfetstelling en zijn bezig met de openstelling van de grenzen na 1992. Onze klei ne sectie bestaat uit louter ge specialiseerde academici. In die groep ontbreekt enige poli- tie-ervaring en daarom ont wikkelen wij alle analyse-pro gramma's in overleg met men sen uit het veld". Van der Heijden spreekt van Drs. A.W.M. van der Heijden, hoofd sectie misdaadanalyse van de CRI in Den Haag. een klantvriendelijke opstel ling. „Misdaadanalisten wer ken voor rechercheurs, niet andersom. Gegevens zijn er voor hen, niet voor analisten". De meerwaarde van analyse blijkt in gevallen waar de ge wone recherche er niet uit komt. De rode draad is dan vaak verloren gegaan in de massa van gegevens. Door analyse kom je er ook achter welke gegevens belangrijk zijn om te zoeken en te verzame len. Analyse is niet nodig in zaken waar domweg alle gege vens ontbreken. Er zijn inmid dels al drie a vier cursussen per jaar die mensen bij justitie of de gemeentepolitie opleiden tot misdaadanalist. „Het Amerikaanse cursuspro gramma dat wij als uitgangs punt hebben gebruikt, is zelfs nog geen gemeengoed in de VS zelf. Daardoor liggen we in Nederland op het gebied van misdaadanalyse nog voor op delen van de Verenigde Staten en op Engeland en andere Eu ropese landen", merkt Van der Heijden niet zonder trots op. Ook doet het hem duidelijk plezier dat dit jaar is gebleken dat 'hun' voorspellingen voor bankovervallen in '88 „heel redelijk" waren. Onderwerp van analyse zijn het delict (gepleegde vergrijp/ misdrijf), de dader en de te volgen werkwijze van de poli tie en het openbaar ministerie. De aard van de analyse kan zowel strategisch als operatio neel zijn. Bij een zaakanalyse (tijdens of na één grootschalig recherche-onderzoek van één concreet delict) maakt men een tijdlijn waarop alle hande lingen van de betrokken ver dachten, slachtoffers en getui gen onderling worden vergele ken. Onvolledigheden en te genstrijdigheden in informatie kunnen op deze manier van zelf boven water komen en nader onderzocht worden. Bij een delictsanalyse vergelijkt men de gegevens van een aan tal gelijksoortige delicten. De daders van de recente bomaanslagen in Den Haag - een zaak overigens van de Haagse politie en niet van de CRI worden door Spanje eerder gezocht in de Zuidame- rikaanse drugsmaffia, die boos is dat Spanje de doorvoer van verdovende middelen zo hard aanpakt, dan in de ETA. De Baskische afscheidingsbewe ging pleegt haar aanslagen hoofdzakelijk in Spanje uit te voeren, iets dat de spelden op de Spaanse landkaart al direct duidelijk maken. Daar de dader(groep) voorlo pig nog onbekend is, moeten politie en justitie aan de hand van onderzoek op de plaats van de bomaanslagen, getui genverklaringen en alle ande re informatie proberen een be schrijving te maken van de daders. Ook het slachtoffer, in dit geval waarschijnlijk de Spaanse regering, wordt 'ont leed'. Wat heeft deze gedaan of doet deze nog waardoor ze vijanden heeft? Bijvoorbeeld de harde aanpak van de ETA en de drugsmaffia. Geluk Van der Heijden: „Het is een geluk voor de politie dat mis dadigers zoveel fouten maken, anders zouden er veel minder misdrijven worden opgelost. Toch kun je ook fouten maken zonder gepakt te worden. Maar het soort fouten veran dert: er worden nu veel min der vingerafdrukken achter gelaten dan vroeger. Het gaat eigenlijk altijd om een spurt tussen politie en criminelen. Het is een spel met wisselend succes, waarbij de criminelen dingen blijven doen die de po litie niet mag doen". „Ik ben niet bang dat crimine len op grote schaal rekening gaan houden met de toene mende misdaadanalyse. Als geen één misdadiger zich meer volgens een vast patroon zou gedragen, zou ons werk wel veel moeilijker worden. Maar misdadigers hebben maar be perkte middelen om zich aan de omstandigheden te onttrek ken. En het blijven mensen en mensen maken fouten. Boven dien: de politie heeft in de meeste gevallen veel meer tijd. Een overvaller moet binnen een paar seconden klaar zijn". Analyse brengt niet alleen in kaart wat is geweest, maar ook wat gebeuren kan. Van der Heijden: „Die kant moeten we op. We moeten meer inzicht krijgen in welke gebouwen en mensen de meeste kans lopen slachtoffer van een misdaad te worden. Dan kun je daar ie mand neerzetten. Het plannen van een surveillance-route is een duidelijk goed voorbeeld. We bouwen voort op wat er is en proberen met anderen tel kens een stukje verder te ko men. Dat gaat met vallen en opstaan, want iedereen heeft zo zijn eigen prioriteiten". HERMAN JANSEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-on- derhandelaar Wim Kok houdt er rekening mee dat het nieuwe kabinet niet, zoals algemeen ver wacht, deze week tot stand kan komen. Kok ,zei dit gisteravond na een lang doch vruchteloos ge sprek met CDA-onder- handelaar De Vries over de verdeling van de veer tien ministersposten. Formateur Lubbers stelde zich passief op. Toen de problemen vooralsnog onoplosbaar ble ken, ging hij maar naar huis. Evenals in de vorige fase van de formatie voelt hij er niets voor de onderhandelaars be paalde voorstellen door de keel te duwen, aldus zijn woordvoerder. De onenigheid tussen CDA en PvdA wordt veroorzaakt door dat dat sommige ministerspos ten door beide partijen worden opgeëist. Ook urenlang beraad in eigen kring bracht de on derhandelaars niet dichter bij elkaar. Kok zei dit te betreu ren. „Ook wij streven naar snelheid maar die mag niet ten koste gaan van de zorgvuldig heid". De PvdA-voorman Kok gaat er overigens wel vanuit dat de partijen elkaar alsnog zullen vinden. CDA-onderhandelaar De Vries sloot zich daar bij aan. Volgens hem was het gesprek constructief geweest. „Maar op een gegeven moment worden er over en weer argumenten aangevoerd die het onmogelijk maken de besluitvorming af te ronden. Het blijkt een moeilij ker puzzel te zijn dan we ge dacht hadden. Ik ga eens zien wat andere, wijzere mannen in mijn partij ervan denken". Economische zaken Oneens zijn CDA en PvdA het waarschijnlijk onder meer over de bezetting van het mi nisterie van economische za ken. De Vries schijnt daar zelf te willen gaan zitten, maar de PvdA vindt dat niet zo'n goed idee. Daardoor zou namelijk het mi nisterie van sociale zaken 'au tomatisch' door een socialist moeten worden bemand. Kok zou dan als minister van fi nanciën, die op de centjes moet passen, 'tegenover' een partijgenoot komen te staan. De minister van sociale zaken is immers degene die nu de koppeling wordt hersteld per traditie opkomt voor de mensen met een sociale uitke ring. Ook is de PvdA niet zo blij met de stelling van het CDA dat minister Van den Broek op Buitenlandse Zaken en minis ter Braks op Landbouw Vis serij moeten blijven. De com pensatie die het CDA aan biedt, Defensie en Onderwijs, heeft de PvdA niet mogen vermurwen. Het staat nu al vast dat deze departementen beide een flinke financiële veer zullen moeten laten. Mr. W.F.C. Stevens (51) is door zijn partij, het CDA, ge vraagd als staatssecretaris voor Financiën. Stevens, die belas tingrecht heeft gestudeerd, is partner van het kantoor Caron Stevens, advocaten en belas tingadviseurs in Amsterdam. Hij kreeg enige bekendheid door zijn lidmaatschap van de Commissie-Oort. !MMEN De raadkamer an de rechtbank in As- n beslist morgen al of zij ichie Pahladsingh vrij laat uit de Emmer politie cel waarin hij al drie we- «en is opgesloten. Omdat de zestienjarige hin- doestaanse jongen illegaal in Nederland verblijft, zit hij daar in afwachting van het in! kort geding voor de rechtbank ■k van Den Haag, waar hij op hu- rv manitaire gronden een ver- blijfsvergunning wil afdwin gen. Op verzoek van de raadsman van Richie, R. Veerkamp, Bronbeek nu ook voor vrouwen wordt de beslissing van de rechtbank ruim een week ver vroegd omdat de gezondheid van de met uitwijzing bedreig de jongen verslechtert. Op dit moment staat hij onder dok tersbehandeling. Wanneer de raadkamer negatief beslist, moet Richie nog minstens veertien dagen in zijn cel doorbrengen. Komt hij vrij dan moet hij zich op gezette tijden bij de politie melden. Pogingen van de raadsman om Richie overgeplaatst te krijgen naar een huis van bewaring met de nodige faciliteiten zijn op niets uitgelopen. Ondanks de nodige telefoontjes met het ministerie van justitie blijkt er in een dergelijke instelling geen plek te zijn. DEN HAAG Het militair rusthuis Bronbeek in Arnhem zal binnenkort ook open staan oor vrouwelijke militairen, lomenteel wordt het tehuis Heen door mannelijke militai ren in ruste bewoond: 45 in ge tal. De verandering is een lo- ïisch gevolg van het door De fensie gevoerde beleid tegen over vrouwen, die na de Tweede Wereldoorlog deel zijn gaan uitmaken van het leger. In februari van dit jaar pre senteerde het ministerie van defensie een „positief actie plan" dat de integratie van de vrouw in de krijgsmacht moet bevorderen. Het openstellen van het militair rusthuis maakt hier deel van uit. Ove rigens zijn er nog geen aan meldingen van vrouwen bin nen. Hoofd Politiemensen in het Gelderse Gendringen zoeken naar het hoofd van de man, van wie het lichaam het afgelopen weekeinde in het water werd gevonden. DEN HAAG „De ene keer mag je geen kom kommers eten, de volgen de keer kunnen alleen onbespoten appels de toets der kritiek verdragen en ga zo maar door. En altijd is de tuinder de dupe van die onzin". Veilingmeester C. Verheij van de groenteveiling in IJssel- muiden reageert furieus op het advies van het Konsumenten Kontact om hooguit één keer per week, maar liever hele maal niet, in de kas geteelde bladgroente te eten. Volgens het Konsumenten Kontakt is het nitraatgehalte daarvan te hoog, hetgeen kankerverwek kend zou zijn kunnen zijn. Verheij: „Waar ziin we nu in vredesnaam mee bezig? Dit is niet goed, dat is kankerver wekkend. De consument wordt onnodig de stuipen op het lijf gejaagd. En de tuinders zitten weer met de gevolgen. Je kunt er vergif op innemen dat de consumptie van blad groente onder druk staat". Konsumenten Kontakt is zich echter van geen kwaad be wust. Ir. K. de Winter zegt slechts te willen wijzen op de eventuele gevaren die verbon den zijn aan een overdadige consumptie van in de kas ge teelde bladgroente. „We zeg gen niet dat het eten van blad groente uit de kas kankerver wekkend is, maar bij dierproe ven is aangetoond dat er een verband kan bestaan. En wat voor dieren geldt, is waar schijnlijk ook op mensen toe pasbaar. Maar nogmaals, we houden slagen om de arm. Uit voorzorg kun je echter beter matig zijn met kasgroente. Waarom zou je risico's nemen, als het niet nodig is". NOODDIENSTREGELING IN AMSTERDAM Zeventig trams aan de kant door technische problemen AMSTERDAM In Amsterdam zijn vanmorgen tij dens de ochtendspits zeventig trams minder beschik baar door technische problemen aan de voertuigen. Het Gemeentevervoerbedrijf heeft voorlopig een nood dienstregeling ingevoerd, aldus een woordvoerder. De regeling houdt in dat op de tramlijnen buiten het centrum van Amsterdam bussen worden ingezet. Het tramverkeer in het centrum verloopt in principe normaal. Personeel van het ver voerbedrijf verstrekt op begin- en overstappunten informatie aan reizigers. Metingen hebben uitgewezen dat het vermogen van de weer standen van zeventig van de in totaal 200 Amsterdamse trams onvoldoende is. Hierdoor kunnen ze plotseling stilvallen. Dit ge beurde maandag met één tram. Onderzoek aan het gehele tram- park leerde dat het euvel in zeventig voertuigen zit. Hoe lang de nooddienstregeling geldt, is afhankelijk van de uit komsten van een onderzoek naar de oorzaak van de technische problemen. DE KNOLLEN w vEfl.K(.a>iNCm&KieKeN MJRUSN Nusacefó cNcai- OKuia, t£es ik wee. Inzamelaars olie niet eens met sanering DEN HAAG De inza melaars van afgewerkte olie en het ministerie van VROM zijn er niet in ge slaagd overeenstemming te bereiken over een nieu we structuur voor deze bedrijfstak. Vanaf 1 november, zo heeft het departement vanmorgen bekend gemaakt, zullen nog maar zes van de achttien inza melaars afgewerkte olie mo gen inzamelen. De branche zal hiertegen verweer aantekenen bij de Raad van State, zo deel de een woordvoerder van de olie-inzamelaars desgevraagd mee. In Nederland wordt jaarlijks circa 55.000 kubieke meter af gewerkte olie ingezameld. Het ministerie achtte de bestaande inzamelstructuur inefficiënt. Per 1 november gelden nog slechts zes gebieden. De bezwaren van de branche richten zich tegen het feit dat elk van de zes overblijvende inzamelaars een gelijk deel aan een saneringsfonds moest bijdragen. Volgens een woord voerder van de branche is dit onterecht, omdat een aantal van de inzamelaars in de nieu we structuur hun marktaan deel fors ziet toenemen, terwijl anderen er juist op achteruit DEN HAAG De glas schade die vorige week dinsdag en vrijdag in Den Haag door het exploderen van bommen is veroor zaakt, wordt vrijwel zeker als gewone schade ver goed aan mensen die een glasverzekering of een op stalverzekering met glas dekking hebben. Dat hebben woordvoerders van het verbond van verzeke raars in Den Haag meege deeld. Door de explosies ver oorzaakte schade aan de in boedel wordt vergoed als er door de gedupeerde een inboe delverzekering is afgesloten. De in de polissen opgenomen „molest-clausule" is volgens het verbond niet aan de orde. Volgens de molest-clausule wordt schade door oorlog, op roer en terrorisme niet ver goed. Er moet echter telkens weer, in elk apart geval, wor den gekeken of de schade aan één van genoemde situaties te wijten is. Volgens de woordvoerders wordt er door de verzekeraars in de gevallen van de vorige week niet eens zover gegaan. „Er hebben ontploffingen plaatsgehad en de gevolgen daarvan worden vergoed. Wat er aan die ontploffingen ten grondslag ligt wordt althans in de gevallen van afgelopen week buiten beschouwing ge laten. Dat is alleen voor justi tie en politie relevant", aldus één van de woordvoerders. Paniek In het door bomaanslagen op Spaanse doelen opgeschrikte Den Haag is gisteravond enige tijd paniek geweest om de open motorkap van een auto. Het was een wagen van de Amerikaanse ambassade. Een medewerker was met de auto gaan rijden en ontdekte op de Nieuwe Parklaan in Scheveningen dat de motor kap open was. Hij kon dat niet verklaren en belde de politie. Die zette de straat af en liet rechercheurs onderzoek doen. Dit leverde echter niets op, al dus een woordvoerder van de Haagse politie.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3