44 rtTi Moed Willibrord voorbeeld katholieken Kerken kennen de vragen niet £ddóe1 WILLIBRORD 89 JAAR 90 brieven van lezer: kerk wereld RK Kerk Paraguay wil heropvoeding voor militairen Oecumenische delegatie brengt bijbel mee terug uit Ierland GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Eeidae Commit DINSDAG 31 OKTOBER 1989 PAGINA Zuidafrikaanse bisschoppen eisen vrijheid vergadering PRETORIA De RK bisschoppen van Zuidafrika pleiten voor vrijheid van vergadering in hun land. Ook moet de rege ring alle burgers toestaan zich met politieke activiteiten bezig te houden. Alleen dan kan de dialoog ontstaan die de regering zegt na te streven, aldus het bestuur van de bisschoppenconfe rentie in een verklaring die maandag in Pretoria is uitgegeven. De bisschoppen sluiten zich aan bij de oproepen van „vele re geringen, organisaties en individuen" aan de Zuidafrikaanse regering om alle politieke gevangenen vrij te laten, alle beper kingen in de bewegingsvrijheid van tegenstanders van de apartheid op te heffen en een einde te maken aan de noodtoe stand. „Heilige Geest staat achter Argentijns gratiebesluit" BUENOS AIRES De gratie die president Menem van Ar gentinië aan 277 militairen en voormalige guerrillastrijders heeft verleend, houdt het Argentijnse volk nog steeds ver deeld. Kardinaal Juan Carlos Aramburu, de conservatieve aartsbisschop van Buenos Aires, heeft Menems streven naar verzoening geprezen. „De Heilige Geest helpt ons op een mo ment waarop we behoefte aan vrede hebben," zei Aramburu tijdens een eucharistieviering. Daarentegen hebben de progres sieve bisschop Miguel Estaban Hesayne van Viedma en de oe cumenische beweging voor de mensenrechten het besluit van Menem afgewezen- Behalve Aramburu hebben nog drie bisschoppen hun instem ming met de gratieverlening betuigd. Vijf protestantse kerken hebben de gratie echter afgewezen. Hij slaapt goed die niet weet dat hij slecht slaapt. BISSCHOPPELIJKE BRIEF UTRECHT De moed en vasthoudendheid waarmee Sint Willibord in onze streken het geloof heeft verkondigd, is vol gens de Nederlandse RK bisschoppen een voor beeld voor de katholie ken van vandaag. „Onder buitengewoon moeilijke omstandigheden, ge plaagd door tegenslagen en door een vijandige houding tegenover de evangelische boodschap, heeft Willibrord zijn le ven zonder enige terug houdendheid in dienst gesteld van de verkondi ging", aldus de bisschop pen in hun brief 'Pelgrim voor de Heer', die ko mend weekeinde in de katholieke kerken wordt voorgelezen. De aanleiding voor de brief is het Willibrordjaar, dat ko mend weekeinde begint en tot 11 november 1990 zal duren. Op 7 november is het 1250 jaar geleden dat Willibrord, grondlegger van het christen dom in ons land en patroon van de Nederlandse kerkpro vincie, in Echternach over leed. Volgend jaar wordt her dacht dat hij 1300 jaar geleden met zijn gezellen in onze stre ken arriveerde en zijn predi king begon. Het Willibordjaar is een initiatief van de bis schoppen dat door de Raad van Kerken is overgenomen. Het Willibordjaar heeft vol gens de bisschoppen drie doel stellingen. In de eerste plaats kan het de ogen opnieuw ope nen voor de rijkdom van het geloof. Voorts hopen de bis schoppen dat de christenen zich opnieuw bewust worden Het vignet van het Willibrordjaar. Het beeldmerk is in opdracht van de KRO vervaardigd door het Nederlands Omroepbedrijf in samenspraak met de Willibrord- commissies van de Rooms- Katholieke Kerk en de Raad van Kerken. van hun opdracht om in het dagelijks leven uiting te ge ven aan hun geloof. Tenslotte verwachten de bisschoppen dat de viering van het Willi brordjaar nieuwe impulsen aan de oecumene zal geven. In hun brief geven de bis schoppen een beschrijving van Willibrords leven en van de gelovige inspiratie waar door hij zich liet leiden. Zij wijzen er onder meer op, dat Willibrord en zijn gezellen hun komst naar onze streken zagen als een vrijwillige pel grimstocht voor Christus. Zij zetten hun zinnen niet op een aards doel, omdat zij beseften dat de mensen uiteindelijk slechts reizigers zijn, op weg naar de hemelse stad van God. Willibrord, aldus de bisschop pen, was geen organisator of manager, maar voor alles le raar: verkondiger van de waarheid van Christus. Zijn opvatting dat de bisschop in de eerste plaats de opdracht heeft om het geloof in de plaatselijke kerkgemeenschap te verkondigen, is ook nu nog zeer actueel, aldus de bis schoppen. Zij verwijzen daar bij naar uitspraken van paus Johannes Paulus II tijdens diens bezoek aan Nederland in 1985. De bisschoppen schrijven dat het werk van Willibrord ze ker niet voltooid is. Het Evan gelie moet steeds weer door dringen in het hart van de mensen. Evangelisatie is een blijvende opdracht, ook voor ons vandaag, aldus de bis schoppen. De bisschoppen zullen het ko mend weekeinde voorgaan in een Willibrordkerk in hun bisdom. Zo gaat kardinaal Si- monis naar Almelo en mgr. Gijsen naar Stramproy. Bis schop Ernst gaat voor in een eucharistieviering in de Willi- brordbasiliek te Hulst. ASUNCION De RK Kerk in Paraguay wil dat de militairen een herop voeding in democratie krijgen. Het bisschoppe lijk pleidooi was een ant woord op een document van hoge officieren waar in zij zichzelf de waak honden van de democra tie noemden. „Sommige personen in ons land zijn te lang aan de macht geweest. Hun denken kan niet in 'e'en of zes maanden worden veranderd. Daarom moeten zij heropgevoed wor den om de democratische waarden die ze kwijt zijn ge raakt, te herkrijgen," zo zei bisschop Carlos Milciades Vil- lalba van San Juan Bautista de las Misiones. De officieren hadden er in hun document bezwaar tegen gemaakt dat „in sommige sec toren van de maatschappij een valse opvatting over de mocratie bestaat". Om de „idealen van de ware demo cratie" te kunnen verwerke lijken, moeten de militairen waakzaam blijven, een nau welijks verholen dreiging dat zij elk moment de macht weer kunnen grijpen. Oppositieleider Domingo Lai- ne van de Authentieke Radi cale Partij noemde het docu ment een vorm van intimida tie tegen een volk dat na 35 jaar dictatuur probeert een democratische samenleving op te bouwen. Senator Carlos Romero Pereira voegde hier aan toe dat het leger geen bo ven de partijen staande in-^ stantie is. De Paraguayanen' hebben het recht zelf hun maatschappij vorm te geven zonder toezicht van een su pranationale macht. Mgr. Villalba prees de interne discussie in de Coloradopartij, die bij de verkiezingen afgelo pen mei de macht wist te be houden. Hij noemde het een belangrijke zaak dat de partij schoon schip maakt zodat zij op een positieve wijze aan de toekomst van de democratie kan bijdragen. Fusie - Ook nu de onafhan kelijkheid van Namibia na derbij komt, blijven de drie lutherse kerken in het land verdeeld. Alle pogingen tot een fusie zijn tot nu toe mis lukt. De drie kerken zijn. de Duits-Evangelische Kerk in Zuidwest Afrika (DELKS- WA), waarbij alleen blanken zijn aangesloten, de door Fin se zendelingen gestichte Evangelisch-Lutherse Kerk in Namibia (ELCIN) en de Evangelisch-Lutherse Kerk (ELC), die beiden uitsluitend zwarten verenigen. Nadat de drie kerken in de jaren zestig besprekingen waren begon nen over samenwerking, kwam in 1972 een federatie van lutherse kerken tot stand. Maar tot een fusie kwam het niet. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Ede (toez.) J.C. Schuur man te Rijssen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Zwolle-Zuid M.J.C. Blok te Apeldoorn; te Bruchterveld drs.C.J. Harryvan, kand. te Gronin gen; te Hoogkerk M.H. de Boer te Gramsbergen. Aangenomen naar Schildwolde W. van der Jagt te Am stelveen en Hoofddorp. Kerk van Friezen trefpunt voor Nederlanders in Rome ROME/UTRECHT De kerk van de Friezen in Rome maken tot een tref punt voor de Nederlanders die in Rome wonen of op bezoek zijn. Dat is het doel van het oecumenische Willi- brordcentrum dat enkele maanden geleden in Rome is opgericht. De voorzitter van het bestuur is de rector van het Nederlands College in de Heilige Stad, dr. M.P.M. Muskens. De kerk van Santi Michele e Magno vlakbij het St. Pieters plein staat op de plek waar in de achtste eeuw de schola van de Friezen werd gevestigd. Een schola was een nederzet ting van een bepaalde bevol kingsgroep met onder meer een kerk of kapel, woningen voor pelgrims uit de desbe treffende bevolkingsgroep en een gebouw voor ziekenver pleging. In de kerk der Friezen wordt elk jaar de feestdag van St. Willibrord, de patroonheilige van de Nederlandse rk kerk provincie, gevierd. In ver band met het Willibrordjaar zal komende zaterdag de pre sident van de Vaticaanse raad voor de eenheid onder de christenen, kardinaal Wille- brands, de eucharistieviering leiden. Komend jaar wordt een fi nanciële actie voor het Willi- brordcentrum gehouden. Be gin volgende maand ver schijnt van de hand van Mus kens een boek over de kerk van de Friezen. De rector van het Nederlands college schreef eerder het boek „Op bedevaart, voor studie, voor overleg in Rome", een boek over de geschiedenis van de Nederlandse katholieken in Rome. Daarin wordt ook uit gebreid aan de kerk van de Friezen besteed. Hum. Verbond ontkent akkoord geestelijke verzorging UTRECHT Het Humams- tisch Verbond ontkent dat het met staatssecretartis Van Houwelingen van defensie tot overeenstemming is gekomen over de verdeling van het aantal geestelijke verzorgers in de krijgsmacht. De staatsse cretaris had vorige week de Tweede Kamer laten weten dat hij met de kerkgenoot schappen en het Verbond tot een akkoord was gekomen. Het Humanistisch Verbond heeft de grootst mogelijke be zwaren tegen een van de drie kriteria, namelijk de omvang en eigen financiële bijdrage van de (kerk)genootschappen. Verder wordt er gekeken naar de voorkeur van de ac tief dienende militairen en van de militairen die in crisis- of oorlogstijd kunnen worden opgeroepen. IN KADER WILLIBRORDJAAR UTRECHT-ARMAGH Een zware oecumenische delegatie keert morgen na een bliksem bezoek aan Noord-Ierland te rug met een Ierse bijbel, sym bool van het evangelie dat bij na 1300 jaar geleden door Willibrord als eerste in de Noordelijke Nederlanden werd verkondigd. Tijdens een plechtige dienst in het Noordierse Armagh, ze tel van zowel de anglicaanse als de rooms-katholieke pri maat van geheel Ierland, wordt de bijbel morgenoch tend aan de kerkelijke verte genwoordigers uit Nederland overhandigd. Morgenavond is er een 'getuigende viering' in het groene kerkje in Oegst- geest, volgens de overlevering de plaats waar Willibrord in 690 aan land zou zijn gegaan. In die viering speelt ook de groep Nederlandse jongeren een r©l die vanaf zaterdag in Noord-Ierland verblijven. Zij hebben daar onder meer ont moetingen met jonge mensen die in hun leven een omme keer hebben meegemaakt en die zich nu inzetten voor oe cumenische projekten om de tegenstellingen in het land te helpen doorbreken. Leden van de delegatie zijn de voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, prof. dr. D.C. Mulder, kardinaal Si- monis en bisschop Bar na mens de RK Kerk, mgr. W.J. Glazemaker, de oud-katholie ke aartsbisschop van Utrecht, ds. B. Wallet en ds. mr. J. Haeck, praeses resp. secretaris algemene zaken van de Ne derlandse Hervormde Kerk, dr. L.J. Koffeman namens de Gereformeerde Kerken in Nederland, alsmede de voor zitter en secretaris van de rk commissie Willibrordjaar, drs. L.J. Janssen en mevrouw T.A.J.M. Elie. Inwijding Willibrord, omstreeks 658 in het noorden van Engeland ge boren, werd als zevenjarige jongen door zijn vader bij een klooster ondergebracht, in die tijd een niet ongebruikelijke daad. In het klooster te Ripon in Northumbrië werd Willi brord ingewijd in de rijkdom van de klassieke en christelij ke beschaving, maar ook en vooral in die van de eredienst en het gebedsleven. In dit klooster stond het strenge Ierse kloosterleven in hoge aanzien. Op 20-jarige leeftijd besloot Willibrord naar Ierland te gaan, waar hij de abdij van Rathmelsigi op zocht. De toenmalige abt Eg- bert werd reeds door zijn tijd genoten een heilige genoemd. Willibrord raakte er ver trouwd met een ander ideaal van monnikenleven, dat van de pelgrimerende monnik. In 690, op 32-jarige leeftijd, stak hij met elf gezellen de Noord zee over en zette voet aan wal bij de monding van de Rijn. Vijf jaar later benoemde paus Sergius hem tot aartsbisschop van het volk der Friezen. De Frankische koning, die de Friezen te vuur en te zwaard bestreed, wees hem Utrecht als aartsbisschoppelijke zetel De kinderen gaan niet meer de weg van de va deren; het aantal kerk gangers loopt terug; er wordt in de samenleving weinig of geen aandacht meer geschonken aan wat de kerken te zeggen heb ben; er wordt veel meer gespot met kerk en ge loof. En er zijn de laatste paar jaar series artikelen geschreven over de kerkverlating in de zin van dat mensen afhaken van de kerk of er niet in wil len, terwijl prof. H. Berkhof de zaak omkeert en spreekt van Godsverduistering. Hij wil daarmee zeggen dat om allerlei redenen voor velen God onzichtbaar is geworden. Net als denken en eten, sla pen en werken, heeft ook ge loven te maken met het be vredigen van menselijke be hoeften; met het zoeken naar antwoorden. In onze Neder landse en westerse samenle ving zijn geloof en kerk op hun retour omdat ze antwoor den geven op vragen, die de mensen niet stellen en ten aanzien van de echte proble- meh van de mensen te vaak niet thuis geven. Sociaal heeft de kerk als plaatselijk ontmoetingspunt veel functieverlies geleden. Mensen gaan hun eigen weg en ze zijn mobiel. Ze vieren de zondag niet meer maar streven naar het 'prettig weekend' dat de melkman hen zaterdagsmorgens toe wenst. Ze voelen zich veel minder deel van de gemeen schap van een kerk, wijk of dorp. Zo ze al naar de kerk willen, gaan ze liever naar een plaats, waar ze zich thuis- voelen, dan automatisch naar dat gebouw, dat daar midden in de wijk of het dorp staat waar ze wonen. Die kerk is helemaal overbo dig geworden als plaats van emancipatie. De Gereformeerde Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk hebben jarenlang een belang rijke rol vervuld in het eman cipatieproces van de eeuwen lang in de Generaliteitslanden gekoloniseerde rooms-katho- lieken en van de gerefor meerde 'kleine luyden'. Die emancipatie is politiek, be stuurlijk, zakelijk en weten schappelijk voltooid, en dus is de kerk (net als de KVP en de ARP) niet meer nodig als plaats waar je de moed verza melde voor de strijd om aan de bak te komen. En met de emancipatiebewegingen,' die op dit ogenblik aan de orde zijn, namelijk die van homo fielen en vrouwen en anders- gelovende minderheden, heb ben allerlei kerken het moei lijk. Ook heeft de kerk haar func tie als hulpverlener verloren. Door de eeuwen heen hebben de rijken wat en soms zelfs veel gedaan voor de armen, de zieken en de gehandicap ten. Dat deden ze meestal niet zelf, maar ze stelden geestelij ke orden, gasthuizen, wees- Vijf op de tien Nederlanders hebben geen belang bij Je zus als antwoord en velen onder hen hebben geen idee wat dan de vraag zou moeten zijn. Wat betekenen kerk en geloof vandaag nog? Onder het motto „Je zus is het antwoord, maar wat is de vraag", schrijft do minee Ype Schaaf zijn twee de aflevering van zijn veer tiendaagse rubriek. door Ype Schaaf huizen of diakonieën daartoe financieel in de gelegenheid. Zoals bij alles op dit onder maanse waren hun motieven gemengtj,. Soms was het de vrees dat de armen een be dreiging konden worden, soms was het oprechte zorg om de minste broeder en zus ter. De kerk bedreef deze barmhartigheid voortreffelijk en verschrikkelijk, omdat ook de diakenen en nonnen niets menselijks vreemd was. Behandelbedrijf Langs meerdere wegen is er goeddeels een einde gekomen aan die zorgfunctie van de kerk. De ziekenzorg is veran derd in een wetenschappelijk technologisch behandelbedrijf voor zieken, waar niet meer liefde en gebed centraal staan, maar wetenschappelijk ver antwoord diagnosticeren en behandelen. Verder is de ar menzorg een door de overheid uit belastinggeld van allen verschaft recht geworden en de hulpverlening aan gehan dicapten en aan vastgelopen mensen ook. De kerken hebben deze ont wikkeling, waarbij niet meer de barmhartigheid en de naastenliefde, maar de ge rechtigheid en de vrije auto nomie van de mens centraal staan, in het algemeen toege juicht. Kerk en geloof speelden ook hun rol aan het begin en het einde van het leven. De ge boorte van een kind was een wonder en een zegen, in de kerk bevestigd door de doop. Het feit dat het leven van ve len kort was, maakte de vraag naar het leven na de dood be langrijk, terwijl voor de talrij ken die tussen geboorte en dood moesten lijden, het uit zicht op de hemel hierna een troost betekende. We leven nu veel langer en lijden wordt enerzijds meer verzacht en anderzijds weggestopt. Wij ontmoeten de lijdenden niet meer op straat en zelfs nau welijks meer thuis. £e worden verzorgd in aparte inrichtin gen en ziekenhuizen. Bij geboren worden, ziek zijn en sterven is de menselijke wetenschap veel belangrijker geworden. De moderne voor behoedmiddelen hebben een gigantische revolutie veroor zaakt. Het wel en vooral het niet krijgen van kinderen is een eigen beslissing van de mens geworden. De medische wetenschap heeft zich enorm ontwikkeld als genezer en le- vensverlenger, terwijl het einde van het leven wordt weggestopt in grijze rouwran den, want zwart komt zo hard over, en dan afgehandeld in volkomen symboolloze en daarmee lege 'uitvaartcentra' bij begrafenisverenigingen en crematoria. Er is weinig plaats meer voor de Heer die het leven schenkt en de ge kruisigde en opgestane Hei land is. Onze calvinistische vaderen worstelden met de waarheids- vraag, met het zuivere belij den van het geloof; Rome was de ware kerk en de Baptisten hadden de enig juiste nieuw testamentische doop. De gene ratie, die visueel is opgevoed bij de televisie, zit niet meer zo met de problemen van het zuiver belijden, die te maken hebben met het gedrukte woord van het Gutenberg- tijdperk. Ze zien de veelheid van overtuigingen en kerken, omdat ze niet meer in de be sloten wereld van de eigen kring leven en geen weg meer weten met de idee van de enig ware kerk. Wat hen potentieel wel aanspreekt is de man of de vrouw die staat voor zijn of haar overtuiging. Uit een grote Europese enquê te bleek, dat de belangrijkste kwaliteit, die men van lei dinggevenden vraagt, op rechtheid is. En dat is de beeldcultuur van de televisie: een theorie of een zuivere leer is niet te filmen, maar een oprechte gelovige wel. Dit soort zaken maken dat in vele kerken vandaag ant woorden worden gegeven op vragen, die mensen in onze westerse wereld niet stellen. Lubbers' terechte ergernissei VANAF l juli 1994 heeft een in een legbatterij woonachtt kip recht op minimaal duizend vierkante centimeter eifj leefruimte. Ten minste een derde van dat vloeropper dient te zijn bedekt met strooisel. Tot deze nieuwe huisvp tingsnormen voor batterijbroedsters heeft de ministers vorige week besloten. Leuk voor de leghennen en een 3 noodzakelijke, zij het nog bescheiden maatregel om overl dig dierenleed te voorkomen. Bovendien illustratief voor L soort zaken waarmee een kabinet met een demissionaire tus zich bezighoudt. De beleidsmatige horizon en de beslissingsbevoegdheid J de zittende regering reiken noodgedwongen al vele maanJI niet veel verder dan het welzijn van onze pluimveestapell vergelijkbare onderwerpen. Alles wat ook maar enigszins F litiek gevoelig ligt wordt op de lange baan geschoven, wordt zo gedicteerd door een ongeschreven Haagse wet. politieke zeden verbieden een bijna ontbonden regerinj ploeg ingrijpende plannen te lanceren terwijl aan een niel kabinet wordt gesleuteld. Van een demissionair kabinet j zeker van een kabinet dat kijvend uiteen is gevallen, 1 overigens alleen al om praktische redenen geen beleidsri voorstellen worden verwacht. ZELFS doodvermoeid blijft Lubbers een energieke figj die een hekel heeft aan ledigheid en tijdverspilling. Het vermijdelijke gebrek aan daadkracht van een door een en vleugellam gemaakt kabinet stoort hem in hoge mate. 7 hij ook nogal korzelig wordt van de buitenlandse plezierrJ jes waarmee enkele liberale kabinetscollega's proberen 1 aanstaande afscheid van het regeringspluche nog enigszin vergulden. ZELFS de 'ijlhaast' (een Lubberiaans neologisme) waarn de nieuwe coalitie is gevormd, heeft niet kunnen voorkon dat bijna een hajf jaar lang vrijwel geen wet- en regelgev van betekenis uit Haagse handen is gekomen. Lubbers vi dat een staatsrechtelijk probleem waarover het parlem zich eens grondig zou moeten buigen. Bij een volgende g<.„ genheid zal 'ijlhaast' wellicht niet zo snel uitmonden in nieuwe coalitie met een nieuw regeringsprogramma en is het leed helemaal niet te overzien. Tr De premier-formateur suggereert als mogelijke oplossL een tussentijds zakenkabinet, dat na een kabinetscrisis a honneurs zou moeten waarnemen. Het is uiteraard slee een eerste en vrijblijvende suggestie van de in dit val gaande en komende minister-president, maar hefla geen aantrekkelijke en evenmin een logische gedachte. Zo11 al „neutrale" kopstukken van voldoende kaliber bereid w g den gevonden om in een kortstondig zakenkabinet zittingcj nemen, dan kunnen zij niets anders doen dan welk demisi n' nair kabinet ook, namelijk: op de winkel passen. 0 In de politiek explosieve periode van informeren en fori n ren kan elk inhoudelijk regeringsvoorstel dwars door de s e tiele onderhandelingen heen fietsen. En er is geen enkele f den waarom het parlement zich vrijwillig buiten spel zou r ten zetten. Zou dat wel gebeuren, dan zouden de volksve genwoordigers zichzelf en de politiek een brevet van om mogen geven. t De oplossing die Lubbers aandraagt moge dan niet r< zijn, het probleem dat hij aansnijdt is dat wel degelijk. r, parlement zou er in elk geval goed aan doen zich de kom n de zittingsperiode eens intensief bezig te houden met 10 aantal aspecten van het landsbestuur die steeds duidelij1 als problematisch worden ervaren. D66-voorman Hans 1 Mierlo heeft daarvoor de nodige voorzetten gegeven, i[ name gedurende de paar informatieweken dat hij in be was als potentieel minister in een centrum-links kabiil; PvdA en CDA hebben D66 weliswaar buiten de boot gein maar ze hebben in hun regeerakkoord wel de wenselijkh'' opgenomen van een grondig onderzoek naar de werking de parlementaire democratie. Tot de nader te onderzoel punten behoort zeker ook het langdurig „functioneren" een demissionair kabinet. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezonde stukken te bekorten. Opa leeft In het commentaar onder de kop „Zorg om gezondheids zorg" werd onder meer ge steld: „OPA is weliswaar jong van jaren, maar in feite al overleden en begraven. Van de overeengekomen prijsbe- perking is niets terecht geko men. De cijfers van het Fi nancieel Overzicht Zorg' (FOZ) geven aan dat de kosten van het medicijngebruik nog altijd en onverminderd een stijgende lijn vertonen". Tot mijn spijt moet ik vaststellen dat hier sprake is van een on juiste voorstelling van zaken, veroorzaakt door een kennelij ke vergissing met jaartallen. De FOZ-cijfers hebben betrek king op het jaar 1988 toen de uitgaven voor geneesmiddelen inderdaad flink stegen. Het Omni Partijen Akkoord (OPA) is in werking getreden in de loop van april 1989 en niet, zo als de auteur kennelijk meent, in 1988. De uitkomsten van het geneesmiddelenbeleid 1988 zijn, met andere woorden, op geen enkele wijze beïnvloed door het Omni Partijen Ak koord. Dat was er toen immers nog niet. De conclusie dat het akkoord „dood en begraven is en dat van de prijsbeperking niets is terecht gekomen" hangt dan ook, zo zal u duide lijk zijn, volledig in de lucht. Ik meende er goed aan te doen eerst nu op het betreffende commentaar van 7 oktober te reageren, omdat eind vorige week de eerste evaluatie van vijf maanden OPA aan de be trokken bewindslieden en de Europese Commissie is toege zonden. Uit die evaluatie blijkt dat het Omni Partijen Ak koord wel degelijk heeft geleid tot de beoogde ombuiging in de uitgavengroei. De cijfers to nen aan dat de stelling dat ,"het beleid van kostenbeheer sing van de staatssecretaris op drijfzand is gebouwd" geen stand kan houden. Voor goede orde wijs ik er op dat evaluatie is opgesteld door tien betrokken partijen, inclusief de ziekenfondsen particuliere ziektekostenvei j keraars. Dr. J.C. Sanders, apothekei, en voorzitter Farmaceutisd Industrie (NeFarma), UTRECHT. Novilon die Novilon-i hebben waarin het kankerv wekkende asbest voorko zelf voor de kosten moeten draaien wanneer ze dit wil laten verwijderen. Ik dai dat in ons land het princ „de vervuiler betaalt" w gehuldigd. En in dit geval niemand anders dan de fahl kant van Novilon de verv Ier. En aangezien hier niet leen sprake is van vervuili maar m.i. zelfs van vergi ging vind ik dat Novilon vi de kosten moet opdraaien. I is al erg genoeg dat indien mand als gevolg van deze vaarlijke vloerbedekking k ker oploopt dit vrijwel r onomstotelijk is terug te ren op deze vloerbedekki zodat van enig smartege schadevergoeding geen spr; kan zijn. De fabrikant komt nu wel een beetje al te gem kelijk van af. Ik denk dat 1 nister Nijpels, die vindt 1 men het opruimen maar moet betalen als men de No Ion wil laten weghalen, zich opzettelijk met een Jantje Leiden heeft afgemaakt. P.Th. Francken-Miedema, RIJSWIJK. Geen krant ontvangen? Bel tus 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tus 14.00 en 15.00 uur, telefoon 0 12.22.48 en uw krant wordt nog zelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2