m der wet 3731 Nieuwe imkers doen hun intrede in het volkrijke rijk der bijen Geen oplossing voor ruimtenood van Con Bravura £aidóa<2owuitd LANGS OMWEGEN I0UR 1AAL Kinderachtig Nieuwbouw Torenvalk op oude lokatie meest waarschijnlijk EN DE UITKOMST IS GEWOON BEDWELMEND... .EIDEN OMGEVING DINSDAG 31 OKTOBER 1989 PAGINA 13 Film Filmhuis Lisse vertoont van avond in 't Poelhuys de Fran se speelfilm „Au revoir les enfants" van Louis Malles. Toegang kost voor niet-leden 6,50De voorstelling begint om half negen. Sjelter In jongerencentrum Sjelter aan de Heemraadlaan 57 in Leiderdorp is vanmiddag ge start met de „inloop". Tussen half vijf en zes uur zijn jonge ren vanaf 14 jaar welkom. De toegang is gratis. Deze activi teit wordt voortaan elke dins dag gehouden. Kerstdorp Professor L. Bak opent mor gen het kerstdorp bij het tuin centrum Jaap Kooy in Lisse. Hij houdt ter gelegenheid van deze opening een speech over „Lisse regionaal? Dan recrea tie, winkelen en groen Afscheid Directeur N.A. Segaar van de openbare basisschool J.F. Kennedy in Alphen aan den Rijn neemt morgen afscheid. Ter gelegenheid hiervan is er van drie uur tot half vijf een bijeenkomst in de raadzaal van het stadskantoor aan de Castellumstraat. Aansluitend is er van half vijf tot half zes een receptie. Boeken De openbare bibliotheek in Muzenhof Leiderdorp expo seert in november boeken voor jongeren vanaf 13/14 jaar. Voor deze jongeren zijn kinderboeken eigenlijk niet meer geschikt, terwijl de boe ken voor volwassenen te moeilijk zijn of niet aansluiten bij hun belevingswereld. De tentoonstelling laat zien dat er ook voor deze leeftijdgroep goede boeken bestaan, met name in de categorie verha lende literatuur. De expositie is te zien gedurende de ope ningsuren van de bibliotheek. Informatie: telefoon 071- 890849. Expositie Marijke van Wezel en de ke- ramiekgroep van Join Noord- wijk exposeren tot 28 novem ber in de bibliotheek van Noordwijkerhout. Van Van Wezel zijn olieverven, aqua rellen en keramiek te zien. De Noordwijkse maakt al ja ren deel uit van de keramiek- groep. Drie jaar geleden is zij begonnen met schilderen. Zij maakt het liefst bloemstille- vens en landschappen. Bestuur De Zoeterwoudse jongeren vereniging Utopia heeft een nieuw bestuur. Mathieu Paar- dekooper heeft de voorzitters hamer overgenomen van Fred van der Geest. De men sen die de Utopiakar gaan trekken zijn naast Mathieu Paardekooper Yvonne Hockx, Robert Blom, Sandra Hilger- som, Rinaldo Wolvers, Jolan- da van Bostelen, Jos Verstee- gen, Paul van Velzen en Henk Turk. Terugblik De Interkerkelijke gespreks groep voor bezinning op ge loof en maatschappij Wou- brugge belegt donderdag avond vanaf acht uur in ge bouw Immanuël een bijeen komst met als onderwerp „Een terugblik op de Kerke- dag". Speciaal wordt aandacht besteed aan het onderwerp „Milieu", dat nader wordt toe gelicht door dominee Taselaar uit Alphen aan den Rijn. Holografie „Verdwijnen en verschijnen". Dat is de titel van de tentoon stelling over holografie die tot en met 26 november bij de Kulturele Raad aan de Prin ses Irenelaan 16 in Hillegom te zien is. Holografie is een bijzondere vorm van fotogra fie. Het verschil met de gewo ne fotografie is dat bij holo grafie het afgebeelde voor werp van verschillende kan ten kan worden bekeken. De openingstijden zijn van maan dag tot en met donderdag van negen tot twaalf uur en van half twee tot vier uur. Zondag kan men van één tot vier uur terecht. Ouderen In de Oude Tol in Sassen- heim wordt donderdag een speciale middag voor ouderen gehouden. Het programma bestaat uit zang, muziek en toneel. Aanvang half drie. Wie vervoer nodig heeft, kan contact opnemen met de da mes Heyns (15107) of Brunek- reef (10534). Amnesty De Woubrugse afdeling van Amnesty International houdt op vrijdag 3 november 1989 een cabaretavond met mede werking van de Theatergroep Amnesty Purmerend. Het programma bestaat uit een collage van liederen en tek sten van onder meer Fred Florisse en Ivo de Wijs. De voorstelling vormt de afslui ting van een ledenwerfcam pagne die 23 oktober van start is gegaan. Huis aan huis zul len deze week folders ver spreid worden om nieuwe le den te werven. Tijdens de ca baretavond kan men inlich tingen inwinnen en kennis maken met de groepsleden. De bijeenkomst wordt gehou den in gebouw Immanuel aan de Kerkstraat 1 in Woubrug- ge. Aanvang acht uur. De toegang is gratis. Ondernemen De Vereniging van Neder landse Ondernemers (VNO) houdt op 13, 14 en 15 novem ber praktijkseminars voor on dernemers uit de regio Al phen aan den Rijn Ontwik kelingen binnen het bedrijfs leven worden op praktisch wijze behandeld en actieplan nen worden opgesteld. Onder werpen zijn de toekomst van het familiebedrijf, interne mi lieuzorg en markt winst. Inlichtingen bij VNO Zuid- Holland, telefoon 010-4051040. Opbrengst De jaarlijkse fancy fair/rom mel markt van de afdeling welfare van het Rode kruis Zoeterwoude heeft zondag netto zo'n drie mille opgele verd. Het sjoelen werd ge wonnen door mevrouw Vis ser. Als zij zich meldt bij me vrouw Vis (telefoon 1976) ont vangt zij de prijs die in het vooruitzicht is gesteld. Bij de verloting waren mevrouw Hulsbos Emmaushof 17) en mevrouw Lindenhof (Benne- broekweg 10) de gelukkigen. Toen de kantonrechter de zittingzaal van het Leidse kantongerecht binnenstapte 3d begroette de conducteur de aanwezigen met een vrien delijk „Goedemorgen". Een dergelijke groet is zeer onge bruikelijk in de zaal waar de koningin iedereen vanaf de muur in de gaten houdt. En daarmee had de man direct bewezen dat hij heel vrien delijk is en nimmer voor het hekje van de kantonrechter had gestaan. Hij was gisteren dan ook als getuige opgeroe pen. En wel omdat de rech ter en de officier een paar maanden geleden geen oor deel wilden geven over het gedrag van een 43-jarige Leidse vrouw. Die moest eerder al voorkomen omdat ze een bekeuring niet had betaald die ze kreeg omdat ze in een rijdende trein was gesprongen. De vrouw ont kende dat. Kantonrechter R. van Leeu wen bladerde in het dossier en zag dat de vrouw in de trein was gesprongen die op dat moment twintig kilome ter per uur reed. „Dat zegt hij, maar het is niet zo", ging de vrouw meteen in de te genaanval. „In het proces verbaal staat dat u in de trein bent gesprongen nadat de conducteur u duidelijk te kennen had gegeven dat dat verboden was". „Dat is niet waar", zei de vrouw weer, maar Van Leeuwen las on verstoorbaar verder. „U wei gerde uw naam op te ge ven". Dat was volgens de verdachte niet meer dan lo gisch: „Aan hem weigerde ik dat op te geven ja, ik heb toch niets met zijn te ma ken". Gisteren had ze dat wel want de conducteur moest zijn versie van het verhaal vertellen. De vrouw merkte op dat hij vergat te zeggen dat hij haar had bele digd. „Heeft u onaardig ge daan?", vroeg de kanton rechter. „Misschien wel", gaf de conducteur toe. „Hij heeft gezegd: wilt u uw poten kwijt", beweerde de vrouw. „Welnee", zei de getuige. „Ik heb het altijd over benen. Maar ik spring best weieens uit mijn vel. Ik weet wat voor nare gevolgen het in de trein springen kan hebben. Ik ben mevrouw achterna- gelopen". De Leidse viel hem in de rede: „Joh, ik zat allang". En tegen haar vriendin in de zaal: „Wat een mafkees". De conduc teur vertelde dat de vrouw in de trein „ineens begon te schelden". „Ik geef meestal alleen een waarschuwing, maar deze mevrouw was op dat moment zo vreemd bezig dat ik een bon wilde schrij ven". Officier D. van den Broek greep in: „Dit is een welles-nietesspelletje. Me vrouw ontkent maar ik hecht meer waarde aan de verklaring van de getuige en kan me voorstellen dat hij zich boos heeft gemaakt, vooral als mevrouw zich dan ook nog zo recalcitrant op stelt". Hij eiste een boete van 110 gulden, die door de rechter werd opgelegd. Mok kend riep de vrouw met haar vriendin de deur uit, gevolgd door de conducteur. Op de gang werd de ruzie luid voortgezet. Op die manier krijg je nooit gelijk van de heren in het zwart, wisten de mensen in de zaal. Een inwoner van Waddinxveen' probeerde op een heel andere manier zijn gelijk te halen. De man had een parkeerovertreding ge maakt in Noordwijk, zei daarover niets maar over handigde de rechter een aantal A4-tjes: „Mijn ver weerschrift". „De feiten staan niet voldoende om schreven in de dagvaar ding", klonk de verbaasde stem van de kantonrechter. „Wie heeft dat voor u opge schreven", riep hij uit. Hij las verder, schudde zijn hoofd en zei: „Degene die dat heeft gedaan, moet nog maar eens tentamen gaan doen. Het is niet te geloven". Onzin, vond de rechter wat hij las en de officier was het helemaal met hem eens. Hij eiste een boete van zestig gulden, waarna de verdachte het laatste woord kreeg. „Edelachtbare, ik stond daar helemaal niet", zei de man. „O, daar komt het volgende papier", zag de rechter. „De tenlastelegging klopt niet", zei de verdachte erbij. „Vindt u dit niet een beetje kinderachtig?", vroeg Van Leeuwen. „O nee, zeker niet. Ik stond op het trottoir en niet in het parkeervak". De rechter zuchtte eens diep en zei dat een en ander moet worden uitgezocht. „Maar het andere verweer verwerp ik. Dat is leuk als je een moord hebt gepleegd, maar kinderachtig als het gaat om een parkeerovertreding. Bo vendien is het juridisch alle maal onjuist". JANET VAN DIJK LEIDERDORP De Lei- derdorpse commissie ruimtelijke ordening, ver keer en milieu (ROVM) heeft veel begrip voor de ruimtenood waarin de Muziek- en Showgroep Con Bravura is komen te verkeren maar ziet geen mogelijkheden om op kor te termijn aan de wensen tegemoet te komen. Met uitzondering van het raadslid R. Stam (D66) nam de commissie gister avond het standpunt in, dat de muziekvereniging met de uitbreiding van het clubgebouw moet wachten op een herzie ning van het bestem mingsplan Zijlwijk. Het clubgebouw van Con Bra vura aan de Beukenschans is door de snelle ledengroei te klein geworden. Er is niet vol doende ruimte voor de opslag van de uniformen en de muziekinstrumenten. Knel punten zijn ook het ontbreken van ruimten voor de meisjes om zich om te kleden en ver gaderruimte voor het bestuur. Het college van burgemeester en wethouders van Leiderdorp had het bestuur van de mu ziekvereniging al laten weten, dat het sympathiek staat te genover de uitbreidingsplan nen, maar dat strijdigheid met het bestemmingsplan het ver lenen van een bouwvergun ning in de weg staat. Het colle ge vond dat de aangvoerde ar gumenten niet van voldoende gewicht waren om een spoed procedure op grond van arti kel 19 van de wet op de Ruim telijke Ordening te starten. De fracties van CDA, PvdA, VVD en PPR/PSP steunden gisteravond deze opvatting van het college. Con Bravura zal dus het nodige geduld moeten hebben en moeten wachten tot het bestemmings plan Zijlwijk is herzien. Op de alles overheersende vraag van de commissieleden over de termijn waarop de herziening een feit kan zijn kon wethou der J. den Boeft (CDA) geen concreet antwoord geven. De ambtelijke voorbereiding is in tussen begonnen. Het nieuwe bestemmingsplan Zijlwijk moet het huidige plan Zijllaan en Meijepolder dat uit 1968 da teert gaan vervangen. Met de herzieningsprocedure zal vol gens Den Boeft „enkele jaren" gemoeid zijn. Het is een groot plan waarvan nu al te voor zien is dat het bezwarenproce dures gaat opleveren. Het raadslid Stam (D66) vond dat de herziening van het be stemmingsplan veel te lang op zich had laten wachten. Vol gens Stam is de gemeente in zo'n situatie wel verplicht om mee te werken aan en spoed procedure. Hij werd evenwel uit de droom geholpen door wethouder Den Boeft. Den Boeft wees er op, dat de Beu kenschans reeds 10 jaar gele den tussentijds gedeeltelijk was herzien. Ingaan op de wensen van Con Bravura, zou volgens Den Boeft, de deur wagenwijd open zetten voor en reeks van artikel 19-aan- vragen. Een herziening van het bestemmingsplanzou daardoor nog langer op zich laten wachten. RIJNSATERWOUDE Als het aan de fracties van CDA en VVD ligt verrijst er een nieuwe Torenvalk in de oude stijl op de hui dige lokatie aan de He renweg in Rijnsaterwou- de. De woordvoerders van beide partijen verklaar den zich gisteravond tij dens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening akkoord met een ontwerp van de Oegstgeester architect Bob van Beek. Uiterlijk ziet het gebouw er eender uit als het oude pand, dat vanwege de slechte bouwkundige staat moet worden afgebroken. Het in terieur heeft Van Beek even wel geheel anders ingericht. Telt het oude gebouw drie leslokalen en een meesters- woning, de nieuwbouw zal voornamelijk bestaan uit een grote zaal met een podium. Achter het podium moet een bergruimte komen, terwijl bij de entree ook een garde robe, keuken en toiletten zijn gepland. „Dit poppenhuis met een zaal voor 75 mensen wordt veel te klein. We bouwen niet voor morgen, maar voor de komende decennia. Als Rijnsaterwoude na de ge meentelijke herindeling is opgegaan in Jacobswoude, is het niet ondenkbaar dat het dorp meer inwoners krijgt. Moeten die dan denken dat we als bestuurders niks kon den in de tijd dat we nog zelfstandig waren?". Wet houder L. Bruins reageerde gelaten op de voorkeur van CDA en VVD. Hij heeft nog hoop dat uiteindelijk een an der bouwplan wordt uitge voerd. Bruins, die in de raad zit voor de fractie van Ge meentebelangen, vindt even als burgemeester M. Boelen dat een aanbouw bij De Meerkant veel meer moge lijkheden biedt. „Daar is een zaal haalbaar voor 200 men sen. Dat is pure noodzaak. Bij evenementen in het hui dige nutsgebouw komen nu al zo'n 150 mensen kijken", verklaarde Bruins zijn stand punt. Bruins en Boelen nemen daarmee een meerderheids standpunt in het college van B en W in. CDA en VVD hebben echter een meerder heid in de gemeenteraad die uiteindelijk moet beslissen waar de nieuwbouw komt ën in welke vorm. Boelen en Bruins verwach ten naast ruimteproblemen ook moeilijkheden met het voeren van het beheer. In De Meerkant is dat geen pro bleem, maar het is een open vraag wie die taak in de nieuwe Torenvalk op zich moet nemen. Volgens Bruins is het nauwelijks denkbaar dat één vereniging zich van die taak zal kwijten. Daar naast kunnen zich onwense lijke taferelen voordoen van wege de lokatie pal naast de Woudse Dom. „Je kunt geen feest of toneelvoorstelling houden in de nieuwe zaal als er op hetzelfde moment een begrafenis plaatsvindt", voorspelde Bruins alvast een van de problemen. Boven dien zal het publiek zonder meer te kampen krijgen met parkeerproblemen. Die zijn bij De Meerkant niet veel makkelijker te voorkomen. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. De kleine, milieugevoelige armee van regionale bijen houders,'ook wel imkers ge naamd, is dezer dagen ver sterkt met een nieuwe lich ting '89. Het waren er 22; 17 mannen en 5 vrouwen, die geslaagd waren voor de cur sus bijenteelt voor gevorder den. Stuk voor stuk doorzet ters met veel liefde voor hun toch wel uitzonderlijke hob by. Succesvolle leden ook van de Imkersvereniging Leiden e.o. anno 1911, aange sloten bij de Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland. De „Leidse" tak (met een werkterrein in Duin-, Rijn- en Bollenstreek) telt inmiddels ca. 175 inge schreven leden en is daarmee de grootste in het land; lan delijk zijn het er ongeveer 8000. Ik hoorde onlangs, dat er alleen in „gans Vlaande ren al" afgezien dus nog van Wallonië bijna 7000 imkers wonen die stuk voor stuk gemiddeld 10 bijenvol ken bezitten. En dat is heel wat, als je nagaat dat een beetje voorspoedig volk wel zo'n 60.000 tot 80.000 bijen in clusief koningin kan tellen. Daar zijn dan ook „bijenmil jonairs" bij. Rond de diploma-uitreiking, vrijdagavond in het wijkcen trum Zijlkwartier in Leider dorp, was een gezellig zoe mend feestje gebouwd. Ere lid Jan Vermande, in de 70- er jaren topfunctionaris bij de Leidse Plantsoenendienst en vandaag nog als nestor van de bijenteelt een gevierd pa triarchaal imker met een hang naar wilde, betoveren de heemtuinen, vertelde er over zijn ontmoetingen met bijen en bijenteelt in het bui tenland. Ik herinner me nog uit die tijd dat Vermande al toos van een buitenlandse reis thuiskwam en dan de meest zeldzame kruiden en gewassen invoerde en deze in zijn Oegstgeestse achtertuin tot wasdom wist te brengen. Maar goed, vrijdagavond was er ook een honingkeuring die de zoetste verwachtingen ho noreerde. Er waren 30 inzen dingen ter keuring ingezon den en via een puntenrege- ling werden er soms hoge ogen gegooid. Drach tplan ten Buitendien was er nog me vrouw E.Zandwijk aanwezig, en zij bemande een stand met drachtplanten, „in het bijzon der bol- en knolgewassen" die in de bijenstand een rol spelen. In elk geval had do cent Bijenteelt L.van Gelde ren een dankbare taak met het overhandigen van diplo ma's aan geslaagden. Een sprekend voorbeeld van een rotsvast vertrouwen in de Imkersvereniging Leiden e.o. is de heer Louis Oet. Loet Oet voor intimi. Tot een jaar of 15 geleden dreef hij nog een Boutique La Rose aan de Leidse Breestraat, in het pand waarin ooit het geestes kind Pieter Bas van Godfried Bomans „zou hebben ge woond". Daarna week Loet Oet, na nog een probeersel in [door [Ton Pieters De honingkeurmeesters L.van Schie (links) en F.C.Valentijn onderwerpen de inzendingen voor de honingkeuring aan een nauwgezet onderzoek. Geen facet ontglipt aan hun aandacht. foto's: wim van noort Noordwijjk, tandenknarsend uit naar een voor hem belas- tingvriendelijker België, waar hij nu, in Antwerpen aan de Amerika Lei, zich toelegt op het verhuren van „kotten" aan studenten van 'allerlei pluimage en daarbij een grondige afkeer heeft van de Rijkswacht. Een paar jaar geleden werd heer Oet bekeerd tot de lief de voor de bij. Zijn vrouw Matty, een Den Otter uit Noordwijk, snapte er toen nog niets van, maar liet haar „Loud" begaan. Intussen heeft ook zij, tegen wil en dank, een tic van de bijen meegekregen. Hijzelf raakte er zelfs in verstrikt en droomde ervan eens een ech te imker te zijn. Daarbij wil de het toeval dat hij in con tact kwam met de Imkers vereniging Leiden e.o. Hij sloot zich erbij aan en werd zo trouw als een bijenvolk maar trouw kan zijn aan z'n vaste onderkomen. Hij schreef zich in en bestond het om een heel seizoen elke week vanuit Antwerpen naar de cursus in Leiden vice ver sa te rijden. Onderwijl heeft Oet niet stilgezeten en hij drijft thans bij Rijckevorsel een voorspoedige bijenstal die er wezen mag, inclusief af- en aanvliegroutes via de meest aantrekkelijke aan plantingen van bloemensoor- ten die een eenvoudige bij zich maar wensen kan. De Varroa-mijt Eenvoudige bij? Nou, zo'n Met een enigszins duivelse blik in de ogen overhandigt docent bijenteelt L.van Gelderen (links) het afsluitend certificaat aan Antwerpse oud-Leidenaar Louis Oet, evenmin een engel maar wel een bestoven bijenaanhanger en nu ook gevorderd imker bij de gratie van het stuif meel. diertje bestaat er niet. Een bij is intelligent en een wonder op zich. Laat de heer Arjen Neve daar maar eens over vertellen. Arjen Neve is in Leiden ambtenaar bij Civiele Werken in het Stadsbouw- huis, maar hij is ook voorzit ter van de Imkersvereniging Leiden e.o. Op zijn bureau aan de Langegracht heeft hij ogenblikken om even te kij ken naar een kweek, van Varroa-mijten, de grootste vijanden van de bijenliefheb bers. Van het Varroafront is er altijd nieuws, al is het niet zo best. Het is de „aids" on der het bijenbestand. Daar hebben de imkers heel wat mee te stellen. Heer Neve heeft me een stel van die mijten laten zien, als speldek- noppen zo klein, maar o zo verraderlijk en vernietigend. Imkers, aankomend of ge vorderd, kunnen er wakker van liggen, want een ver woesting dreigt telkenmale. Nu is heer Neves specialiteit „in amore", het bestuderen van de relatie tussen bijen en bloemen. Hij maakt ook veel foto's van bijen die bloemen bezoeken; je zou ze kunnen beschouwen als artsenbezoe kers. Maar ook Arjen Neve's bekommernis gaat uit naar de welhaast onuitroeibare Varroa-dreiging. Men fluit wat bekommerd een liedje, onder de beschermende kap, en houdt z'n hart vast. „Elk jaar hebben we een cur sus bijenteelt voor beginners, en daarvan komen er cursis ten die gevorderd zijn. Wij doen dit in samenwerking met de Lagere Agrarische school in Oegstgeest. Er is nu even een rustperiode, maar volgend jaar januari hopen we weer een cursus voor be ginners te kunnen geven", verwacht Arjen Neve, de on aandoenlijke voorzitter, die zelf bijen houdt en voor heel wat gaatjes te vangen is. Hij maakt „stadshoning", gewon nen voor eigen gebruik. „Je kunt dat doen in stadstuin tjes, op terrassen, op balkons of in je achtertuintje. Het kan heel goed midden in de stad, en voor eigen gebruik wat de honing betreft". Als er maar bijen op afkomen. En dat blijven ze doen, met volken tegelijk. Nauwelijks te bere deneren". Maar hier wordt wel professioneel tewerkge- Het is zoals Arjen Neve zegt: „Eenmaal besmet geraakt, kun je niet meer loskomen van die bijenhouderij. En het is goed voor alles en nog wat. Het is anti asthma, helpt te gen migraine en is goed als medicijn als propolis, wat dan weer te maken heeft met ontluikende bloemknoppen, beschermd door een laagje harsachtig, bacterie-rem mend „snuifpotje", als de bij en ook dit bestanddeel met stuifmeel als gronddeel ver zameld hebben. Loet Oet heeft problemen met de luchtkanalen in het stelsel van oor, neus en oor, maar hij heeft baat gevonden bij de bijen die hem verlichting brachten door naar Leiden e.o. heen en weer te rijden. Hij is nu gevorderd imker en voelt zich daar wel bij. Het is ook zoals Arjen Neve, de onbezoedelde en onbezol digde bijenvoorzitter in deze omtrek het zegt: „Eenmaal besmet kun je je niet meer losmaken van die bijenhou derij. En er is niets lekkerder dan je eigen honing. Ik reis niet, blijf gewoon thuis, en de uitkomst is gewoon bedwel-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13