EcidaeSoufta/nt^ Gist-brocades naar Bio Science Park I STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Een cadeau van formaat Winkeliers tegen bouw op Vrouwenkerkplein Russische cultuur belicht in Leiden DINSDAG 31 OKTOBER 1989 PAGINA 11 Weldoener nog onbekend Ilphen aan den LIJN De bewoners van Je Jan Luykenstraat in \lphen die in de nacht Jan vrijdag op zaterdag en „snip" in de bus kre- ren mogen dat geld hou- jen. De politie weet nog jteeds niet wie de weldoe ier is die bij 20 eengezins woningen een brieve van 00 gulden in de brieven bus stopte. Het geld is niet [fkomstig van een misdrijf »n ook blijft onduidelijk Waarom juist de bewoners jan de Jan Luykenstraat n de prijzen zijn gevallen. Albert Heijn mag naar Driessenplein LEIDEN Albert Heijn mag zich vestigen in de parkeerga rage aan het Ir. Driessenplein. De Raad van State besliste gis teren negatief op een verzoek van buurtvereniging Pancras Oost om de vestigingsvergunn ing te schorsen. De buurtver eniging vreest grote verkeers- en parkeerproblemen in de wijk als de supermarkt er komt. Ook een vertegenwoor diger van het aangrenzende Pancras West had op een schorsing aangedrongen. De gemeente en GS zagen echter geen reden de supermarkt te gen te houden. Man bedreigt vrouw met mes LEIDEN Een onbekende man heeft een 26-jarige Leidse vrouw gisteravond met een mes bedreigd. Nadat de vrouw hem een flinke trap in de onderbuik had gegeven ging de man er van door. De Leidse fietste rond negen uur over de busbaan van de Dr. Lelylaan. Ze had volgens de politie die weg gekozen omdat haar dat veiliger leek dan onder het viaduct door te rijden. Juist toen ze over het viaduct was gereden, kwam de man op haar af. Hij greep de vrouw vast, trok haar van de fiets en zwaaide met het mes. Volgens de Leidse is de dader tussen de 25 en 35 jaar oud, on geveer 1,65 meter lang en heeft hij zwart krullend haar. Bommelding LEIDEN Bij de Leidse Courant aan de Apothekersdijk is gistermiddag een bommelding binnen gekomen. Een ano nieme man belde rond vier uur op met de mededeling dat om half vijf in het pand van de Leidse Post aan de Stations weg een bom zou ontploffen. De politie nam de melding niet serieus omdat die „aan geen enkel criterium" zou hebben voldaan. Proefrit afgelopen LEIDEN In Den Haag is gisteren de auto teruggevonden van een gara ge aan de Plesmanlaan. Het voertuig was begin vorige week meegenomen door een geïnteresseerde die er een proefrit van een uur mee zou maken. Twee onbekend gebleven personen meldden telefonisch waar de auto te vinden was. Televisie weer te hard LEIDEN Een bewoner van de Smaragdlaan heeft vannacht zijn bu ren uit hun slaap gehouden omdat zijn televisie te hard stond. Rond drie uur ging de politie naar het adres om de man te waarschuwen. Een half jaar geleden is zijn televisie in beslag genomen vanwege de geluidsoverlast die erdoor werd veroorzaakt. Expositie oud textiel in Rijksmuseum van Oudheden LEIDEN De collectie archeologisch textiel van het Rijksmuseum van Oudheden is gerestaureerd. Ter gelegenheid daarvan wordt een aantal activi teiten gehouden rond deze verzameling, waarvan het grootste gedeelte niet bekend is bij het publiek. Het is de bedoeling dat in de toekomst een grote overzichtstentoonstelling wordt gehouden maar een deel van de collectie is vanaf vrijdag te zien in de Tafféhzaal van het museum aan het Rapenburg. Speciale aandacht wordt dan geschonken aan de gerestaureerde Koptische weefsels, die stammen uit de periode 300-1200 na Christus. Vrijdag heeft te vens een internationaal congres plaats over archeo logisch textie. Op dinsdag 14 november wordt de kleine expositie afgesloten met een lezing. Vanaf 20.00 uur spreekt P. van 't Hooft over de Koptische textielnijverheid en over de historische context van de collectie van het museum. Overeenkomst besteding werkgelegenheidsgelden LEIDEN Het bestuur van de Leidse uni versiteit en de Centrales van Overheidsper soneel hebben vanmiddag rond half een overeenkomst geekend over de besteding van werkgelegenheidsgelden. Het gaat om 1,3 miljoen gulden, die door de minister van Onderwijs en Wetenschappen aan de RUL is toegekend. De gelden worden besteed aan de regeling ouderschapsverlof, uitbreiding van het universitaire kinderdagverblijf en uitbreiding van het bevallingsverlof. Verder wordt met het geld een bijdrage gegeven aan de bekostiging van WSW-ers gegeven, een verzekeringsfunctionaris aangesteld en het sociaal wetenschappelijk onderwijs ge steund. Tenslotte wordt een deel bestemd voor het wegwerken van onderwijsknel- punten. LEIDEN Het Delftse concern Gist-brocades vestigt een onderzoeksla boratorium op het Bio Science Park in Leiden. Volgens S. Groenewegen van de gemeentelijke di rectie economische zaken zijn de onderhandelingen als rond en ziet het ernaar uit dat de eer ste paal van het nieuwe gebouw aan het einde van deze maand de grond in gaat. De Leidse vestiging van het bedrijf gaat zich bezighouden met het testen van medicij nen. In eerste instantie ko men er ongeveer twintig mensen te werken. Volgens Groenewegen gaat het om een nieuwe activiteit: „Het is een afsplitsing van de Delftse vestiging". Overigens is de gemeente in onderhandeling met nog een bedrijf dat werkzaam is in de medische sector. Het is mogelijk dat deze firma zich in het ge bouw van Gist-brocades ves tigt. De vestiging van Gist komt vlakbij de nieuwbouw van TNO. Het gebouw is ontwor pen door de architect die ook de ontwerpen heeft gemaakt van de gebouwen van Ser viër en Ovablock in het Bio Science Park. Het nieuwe pand wordt net als deze be drijven in een blokvorm ge bouwd. Aannemer is De Raad uit Katwijk. Het is vol gens Groenewegen de bedoe ling dat het laboratorium van Gist-brocades medio volgend jaar wordt geopend. De vestiging van het nieuwe bedrijf vormt „een leuke aanvulling" op de bestaande activiteiten in het Bio Scien ce Park, aldus Groenewegen. „Ook omdat het gaat'om de medische sector". Overigens lopen op dit moment onder handelingen met meerdere bedrijven, waarover Groene wegen nog geen mededelin gen wil doen. Als deze fir ma's besluiten naar het Bio Science Park te komen, bete kent dat niet dat er ruimte problemen ontstaan. „Er zijn nog wel uitbreidingsmoge lijkheden want er resteert nog zeven hectare". Ze con stateert overigens dat „de vaart er in zit" en dat bete kent volgens haar dat in re gionaal verband zou kunnen worden gekeken naar uit breidingsmogelijkheden. Om dat het Bio Science Park grenst aan het grondgebied van Oegstgeest zou met deze gemeente overlegd moeten worden over uitbreiding. Die gesprekken zijn echter nog niet in gang gezet. Koor Het koor dat elke dinsdag avond van 20.00 tot 21.30 uur repeteert in buurthuis Corne lls Joppensz aan de Oppen- heimstraat kan nog enkele leden gebruiken. Het reper toire bestaat uit nummers van onder meer The Beatles, Duke Ellington en Simon and Garfunkel. Voor meer informatie: telefoon 071- 132462. Bibliotheek De Leidse bibliotheek zoekt vrijwilligers voor de boek- aan-huis-dienst. Dat is een service voor mensen die zelf niet in staat zijn om naar de bibliotheek te komen. De vrijwilliger zoekt een aantal boeken uit en brengt die naar de lezer die gebruik maakt van de dienst. Enkele weken later worden de geleende boeken weer teruggebracht. Wie interesse heeft voor dit werk kan contact opnemen met de bibliotheek: tel. 071- 149943. Bijscholing De stichting beroepsopleidin gen Leiden begint in de maand november een tweetal om- en bijscholingscursussen voor werknemers in de tech nische beroepensfeer. Ge noemde stichting heeft een cursus computertekenen en laboratoriumtechniek op het programma. Voor informatie: 071-761800. Ondernemers Cursussen voor beginnende ondernemers beginnen in no vember in het OLG A-be drijfsverzamelgebouw aan de Evertsenstraat 99. Informatie over de cursussen Onderne mingsplan, Verkooptraining en Computergebruik is ver krijgbaar bij de Stichting Werkgelegenheid Leiden, tel. 071-219811. Volkdans Dansen uit onder meer de Balkan, Israël, Amerika en West-Europa kunnen worden geleerd bij de Stichting voor Folkloristische Dans Feta. De eerste les begint dinsdag 31 oktober om 19.30 uur in het LVC aan de Breestraat. De lessen worden in termijnen verdeeld, de eerste termijn kost f47,-. Deze loopt af op 30 januari. Inlichtingen bij Toos: 071-123377. Sn uisterijtjes De vereniging Tesselschade Arbeid Adelt biedt dinsdag 31 oktober hand- en schilder werk, baby- en kinderkle ding en andere snuisterijtjes aan. Met de aankopen wor den Nederlandse vrouwen die door eigen arbeid onaf hankelijk willen zijn ge steund. Belangstellenden kunnen van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur terecht op de Rijnsburgerweg 27. Breehuys Bij 't Breehuys (Breestraat 19, tel. 071-130983) beginnen dinsdag 7 november drie cur sussen voor meiden. Marjoke Roorda die een radiopro gramma van de VPRO pre senteert leidt disc-jockeys op. Er worden ook lessen hip- hopdansen gehouden en te vens is er een cursus zelfver dediging. Inschrijven kan op woensdag 1 november. Hildebrand De schrijver Hildebrand of wel Nicolaas Beets is het on derwerp van de tentoonstel ling die nog tot en met zater dag 11 november is te zien in de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat. Te zien zijn onder meer oude uitgaven en originele prenten. De foto tentoonstelling ter gelegen heid van het 80-jarig jubile um duurt ook nog tot 11 no vember. Het Vrouwenkerkplein. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Ondernemers vereniging Haarlemmerstraat- De Camp is tegen de bebou wing van het Vrouwenkerk plein. Dit blijkt uit een brief die is gestuurd aan de Leidse gemeenteraad. Het college heeft ervoor gekozen de plan nen toch uit te voeren on danks het feit dat met de groenteboer aan de Haarlem merstraat geen overeenstem ming is bereikt over de aan koop van zijn pand. De winkeliers noemen de op lossing van B en W de „aller slechtste" omdat daardoor een smalle gang ontstaat tussen het plein en de Haarlemmerstraat. Met het volbouwen van het plein verdwijnt tevens „de laatste speelgelegenheid voor kinderen in de Camp". In de brief staat dat de ondernemers juist gebrek hebben aan „ruimte en parkeergelegen heid voor bezoekers van het winkelgebied". „Reeds bij de opstelling van het bestemmingsplan heeft de gemeente beloofd dat voldoen de parkeerplaatsen zouden ko men", aldus de winkeliersver eniging, die constateert dat de gemeente zich niet houdt aan afspraken, ook al omdat de be slissing van het college niet zou zijn doorgesproken met de Begeleidingsgroep Vrouwen- kerkplein. De Droomfabriek teleurgesteld over cultuurnota LEIDEN Het Art Centre De Droomfabriek aan de Oude Singel is teleurgesteld over de gemeentelijke cultuurnota. Dat schrijft directeur Alex Milberg in een brief aan wethouder F. Kuijers van cultuur. Hoewel vertegenwoordigers van de gemeente zich op de hoogte zijn komen stellen van de activiteiten van De Droom fabriek wordt het centrum slechts terloops genoemd in het uiteindelijke stuk. Milberg is het er bovendien niet mee eens dat dit dan ook nog ge beurt onder het kopje „De amateur sector". De Droomfabriek had eerder juist erop aangedrongen om te worden opgenomen in het uit eindelijke beleidsplan. Volgens Milberg had hij dan inzicht kunnen krijgen in het belang dat de gemeente hecht aan De Droomfabriek. Bovendien hoort het Art Centre volgens hem thuis in een dergelijk be leidsplan vanwege het grote scala aan activiteiten dat daar plaatsvindt. Milberg meent dat De Droom fabriek is genegeerd, terwijl ze volgens hem wel degelijk een bijdrage kan leveren aan kunst en cultuur in de Leidse regio. „Ons bekruipt echter het gevoel dat de gemeente Leiden winig geïnteresseerd is in wat voor bijdrage dan ook van De Droomfabriek", aldus Milberg in zijn brief. Bromfietsster aangereden VOORHOUT Een brom- fietsster uit Noordwijk is gis termiddag om tien over vijf aangereden op het fietspad langs de Leidsevaart. Een 75- jarige automobiliste uit Noord- wijkerhout kwam uit Voor hout en wilde de inrit bij de KTS inrijden. Ze zag de brom fietsster daarbij over het. hoofd. Die werd met vermoe delijk een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Kunst in de Pieterskerk LEIDEN De Leidse Pieters kerk is zondag 5 november omgedoopt in een museum waar ongeveer tweehonderd amateuristische kunstenaars hun werken laten zien en ver kopen. De manifestatie wordt voor de zevende maal in Lei den gehouden. Tentoongesteld worden onder meer poppen, sieraden, schilderijen, werken van keramiek, droogbloemen en hout. De Pieterskerk is open van 11.00 tot 17.30 uur. De entreeprijs bedraagt vijf gulden voor volwassenen, 65- plussers en kinderen krijgen korting. (ADVERTENTIE) HET ENIGE DAT STRENG IS AAN DE WINTER IS DE BADMEESTER stuurt naar Gran Dorado. Antwoordnummer 19368. 1000 WD Amsterdam. 11 kunt 'm ook afhalen bij uw Reisagent. De winter in Gran Dorado kan prachtig zijn, maar je moet je er wel op kleden. Ganooit van huis zonder zwem broek, want rond het subtropisch golfslagbad is de tempe ratuur zo'n 29°C. Mocht u behoefte krijgen aan afkoeling dan kunt u terecht in de omgeving: aan onze mooie stranden of in onze prachtige bossen. Onze kleurenbrochure krijgt u gratis thuis als u de bon in een ongefrankeerde open envelop DE BUNGALOWPARKEN OP DE MOOISTE PLEKJES. BEL DIRECT. 020 -6 65 65 65. LEIDEN Een folkloris tisch ensemble uit Tadji kistan, een Russische film, muziek van een Russische componist, een lezing en een reisverslag. Dat zijn de ingrediënten van het Ruslandfestival dat wordt georganiseerd door de Leidse volksuniversiteit K&O. In de week van 6 tot en met 13 november wordt de Russische cul tuur tijdens vijf bijeen komsten van verschillen de kanten belicht. Het festival begint maandag met een optreden van een fol kloristisch ensemble uit Tadji kistan. De groep is te zien van af 20.15 uur in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. De Rusland-deskundige J. Löwenhardt spreekt woens dag over de actuele hervor mingen die worden doorge voerd onder het bewind van Michael Gorbatsjov. Löwen hardt is verbonden aan de werkgroep Ruslandkunde van de Leidse Universiteit. Na zijn voordracht, die om 20.15 uur begint in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest, is er gelegenheid tot discussie en het stellen van vragen. De film Piano Mécanique, ge maakt naar Platonow van de schrijver Tsjechow, wordt donderdag vertoond in de Ka pelzaal, aanvang 20.15 uur. Vrijdag 10 november staat in het teken van de muziek. Pia nist Alwin Bör speelt de Schil derijententoonstelling van Moussorgsky en Sonate nr. 1 van Rachmaninoff. Het con cert begint om 20.15 uur. In de foyer van het K&O-gebouw is een tentoonstelling ingericht van een facsimile van de handgeschreven partituur van Moussorgsky en van repro- dukties van Hartmanns wer ken. In de pauze wordt een Russisch drankje geschonken. De Russische week wordt maandag 13 november afgeslo ten in de Kapelzaal waar Ka rin Schaedtler verslag uit brengt van haar reis naar de Sovjet-Unie. Ze vertoont on der meer een diaserie die ze de titel Moedertje Rusland en haar kinderen heeft meegege ven. Aanvang 20.15 uur. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 1£.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 tri.: Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I (voor controle j Deze ontvangt de krant de eeiste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar J Naam' I AHroc- I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar g Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Ceidóe Soma/nt i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11