CetdaeSott/ta/rit^ stad omgeving LWG verdwijnt niet door ommezwaai van PvdA Geen animo meer voor schoffelen Leefbaar Leiden wil diensten privatiseren Zonnebanken gekraakt M MAANDAG 30 OKTOBER 1989 PAGINA 7 Vrouwen willen niet bij de Leidse brandweer LEIDEN De belangstelling van vrouwen voor een baan bij de Leidse brandweer *valt erg tegen. Brandweercommandant B. ^ïark vertelde vanochtend dat een nieuwe wervingsprocedure is begonnen, omdat de vorige slechts een kandidaat opleverde. Vooral de respons uit Leiden zelf is minimaal, aldus de comman dant. „De meeste reacties komen uit de regio, er zitten praktisch geen Leidse meiden bij". De Leidse brandweer wil het aantal vrouwen uitbreiden met vier en zette daarom enige weken gele den een advertentie. Naar de voorlichtingsavond kwamen 25 be langstellenden, van wie er tien werden uitgekozen voor een test. Vijf vrouwen kwamen vervolgens in aanmerking voor een ge sprek en van hen zouden er vier worden gekeurd. „Drie vrou wen hebben zich toen telefonisch afgemeld, zodat er maar een is overgebleven", aldus Mark. Degenen die alsnog afbelden „heb ben het allemaal niet zo goed begrepen", volgens de comman dant. Zij zagen er bijvoorbeeld van af omdat ze niet in Leiden wilden wonen of vier maanden vrij wilden om te studeren. Grote oogst bij snelheidscontrole WOUBRUGGE Bij een snel heidscontrole op de Kerk weg zijn zaterdag 200 automobilisten be trapt op te snel rijden. Totaal werden tussen 11.00 en 15.00 uur 1.800 auto's gecontroleerd. Er werd door de overtreders tussen de 100 en l40 kilometer per uur gereden. Op de Kerkweg is 80 km/uur toegestaan. De politie is zeer geschokken van het grote aantal overtreders en kondigde in de toekomst meer controles aan. Op de kruising bij garage Kamsteeg aan de Persant Snoep- weg zijn vrijdagochtend 16 be keuringen uitgedeeld voor het door rood rijden. Autokraker aangehouden VOORSCHOTEN Een 21-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag op heterdaad be trapt bij een auto-inbraak op de Van Kinsbergen- laan. De man had juist de radio uit de auto gehaald toen hij door een buurtbe woner in de kraag werd gegrepen en overgedragen aan de politie. De Leide naar had diezelfde nacht ook in Leiden in een auto ingebroken. De buit had hij bij zich. De man zit nog vast'op het politiebu reau van Voorschoten. Leidse brandweer wint estafetteloop LEIDEN Een ploeg van de Leidse brand weer heeft zaterdag de estafetteloop Dwars door Den Haag gewonnen. Die werd gehouden om dat de brandweer in de hofstad honderd jaar be staat. Aan de wedstrijd namen ruim veertig brandweerkorpsen deel. De vier Leidse brand weermannen (Sloos, Van Roode, Mooyman en Hoogervorst) legden de 23 kilometer tussen twee kazernes het snelst af. Renate Dorrestein in Burcht Literair LEIDEN Publicist en Neerlandi cus Robert-Henk Zuidinga interviewt donderdag Renate Dorrestein. Dat gebeurt in het kader van Burcht Li terair. Dorrestein is schrijfster van boeken en tevens journaliste. Ze maakte in 1983 haar romandebuut met Buitenstaanders. Vervolgens pu bliceerde ze Vreemde Streken (1984), Noorderzon (1986), Een nacht om te vliegeren (1987) en Het Perpetuum Mobile van de liefde (1988). Dit jaar kwam de roman Alles voor een dame uit. De bijeenkomst wordt gehouden in Kunstkring Burcht aan de Burg- steeg 14. De aanvang is 20.15 uur. Kaarten kosten 7,50. Ze zijn ver krijgbaar bij de boekhandels Kooy- ker, De Kier en Zandvliet. Symposium rond jubilerende Anna Kliniek LEIDEN In verband met het 60-jarig jubileum van de Leidse Anna Kli niek wordt zaterdag 11 november van negen uur tot half vijf een symposi um gehouden over ortho pedie in Nederland en Rusland. De bijeenkomst heeft plaats in een colle gezaal van het AZL. Medici uit Nederland en uit Rusland houden voordrachten. Onderwerpen zijn onder meer reuma-orthopedie, bottumo- ren, bottransplantatie en kin- derorthopedie. Tevens wordt vanaf vijf uur een receptie ge houden in De Lakenhal. Het Leidse orthopedisch tech nisch bedrijf is voortgekomen uit de Vereeniging voor Or- thopaedie De Anna Kliniek die in 1919 in Leiden werd op gericht. Doel was geld inzame len voor de bouw van een or thopedische kliniek, die tien jaar later inderdaad kon wor den geopend. Er werden pa tiënten opgenomen en tevens ontstonden werkplaatsen voor de vervaardiging van instru menten. In samenwerking met de me dische faculteit van de univer siteit werden orthopeden op geleid. Het medische gedeelte verhuisde in 1977 naar het AZL en sinds die tijd houdt de Anna Kliniek zich alleen nog bezig met het vervaardigen van orthopedische materialen. Koopman geslagen op kunstmarkt ALPHEN AAN DEN RIJN Een 55-jarige Noordwijkse kunsthandelaar heeft zater dagmiddag op de Alphense kunstmarkt klappen opgelo pen. Bovendien werden schilderijen ter waarde van 1.400 gulden vernield. Het incident ontstond rond vijf uur toen hij werd aangespro ken door twee jongemannen. Zij- beschuldigden de hande laar ervan bij een manoeu vre met zijn auto de mistlam pen van de wagen van een van hen te hebben vernield. Daarop ontstond een woor denwisseling en een vecht partij. Later heeft de Al phense politie een 22-jarige man uit Woerden aangehou den. Hij zou de klappen heb ben uitgedeeld. VRIJE SLUITINGSTIJDEN NIET ENIGE DOEL' LEIDEN „Ik ben stomverbaasd. Jarenlang zijn ze tegen geweest en dan nu opeens die om mezwaai. Misschien dat ze door hun PvdA-colle- ga's in Utrecht van ge dachten zijn veranderd". Dat is de reactie van Jac ques de Coo, fractieme dewerker van Leiden Weer Gezellig (LWG) op het gewijzigde horeca- standpunt van de PvdA. De socialisten zijn jarenlang tegenstander geweest van een verruiming van de slui tingstijden, maar in het vori ge week gepresenteerde ver kiezingsprogramma is sprake van een duidelijke koerswij ziging. De sluitingstijden moeten worden vrij gelaten, stelt de PvdA. En dat roept LWG al jaren. Als de vrije sluitingstijden er daadwerkelijk komen, bete kent dit volgens DeCoo ze ker niet dat het bestaans recht van LWG verdwijnt. „De sluitingstijden is niet ons enige programmapunt. Voor al op cultureel en toeristisch gebied willen we nog heel wat bereikt zien". De Coo kan alleen maar ra den naar de reden waarom de opstelling van de Leidse socialisten is' veranderd. „Misschien willen ze ons de wind uit de zeilen nemen, of hebben ze het op onze ene zetel gemund. Je weet maar nooit. Onlangs is op ons ver zoek een aantal leden van de gemeenteraad op excursie ge weest naar Utrecht om te zien hoe het daar verloopt met vrije sluitingstijden. Die zijn daar onder andere door de plaatselijke PvdA tot stand gekomen. Misschien dat de Leidse PvdA daar het idee heeft gekregen om dat hier eindelijk ook maar eens toe te staan Proef De Coo vindt trouwens dat niet direct na de verkiezin gen in maart '90 tot vrije tij den moet worden besloten. Volgens fractiemedewerker Jacques de Coo heeft LWG-raadslid Bernard Stöxen nog werk genoeg. Ook als de sluitingstijden van de horeca vrij zijn. foto: wim van noort Een proef van ongeveer een jaar lijkt hem wenselijk. Dit omdat Leiden Utrecht niet is en er specifiek Leidse proble men zouden kunnen ont staan. Dan moet kunnen worden ingegrepen. Hij hoopt dat de verschillende buurtverenigingen een proef niet in de weg zullen staan. „De Leidse politie in de per soon van commissaris Mos- tert heeft zich al eens positief uitgelaten over een dergelij ke proef". Verder vindt De Coo dat duidelijke regels moeten worden opgesteld. Vooral naar de muziekver- gunnigen moet worden geke ken want de overlast mag volgens de man achter raads lid Bernard Stöxen niet gro ter worden. Nu een duidelijke meerder heid in de Leidse raad zich aftekent vóór vrije sluitings tijden is de vraag wat LWG na de gemeenteraadsverkie zingen nog in de raad te zoe ken heeft. Het hoofddoel lijkt immers te zijn bereikt. „We hebben nog veel meer doel stellingen die we graag ver wezenlijkt zien. Vrije slui tingstijden was er daar slechts een van. In ons nog te presenteren verkiezingspro gramma zal zeker wat staan over de aanpak van de ver- keers- en parkeerproblemen in de stad. Zo mag de Bree- straat geen verkeersriool worden. Verder ijveren we voor een centrum voor beel dende en hedendaagse kunst in Leiden. Daar is nu nog te weinig ruimte voor. In de on langs gepresenteerde cultuur nota stonden positieve din gen maar er kan nog meer". Als laatste stipt De Coo het toerisme in Leiden aan. „Geen consistent toeristisch beleid", verwijt hij de VVV. Zonder deze instantie te kort te willen doen, vindt hij het optreden uiterst mager. „En Leiden heeft zo veel te bie den", aldus De Coo die de toekomst van LWG zonnig tegemoet ziet maar niets kwijt wil over een eventuele postitie als lijstduwer voor LWG tijdens de aanstaande verkiezingen in maart. LEIDEN Vanwege een te gering aantal deelne mers is zaterdag niet ge schoffeld in de wijk Boek horst. Ook vorige week zaterdag werd de schoffel middag afgelast omdat zich slechts een handjevol enthousiastelingen had aangemeld. Vorig jaar en het jaar daarvoor organiseerde de belangenver- enging Boekhorst ook schoffel- dagen om het onkruid uit de wijk te verwijderen. Toen meldden zich rond de twintig deelnemers. „Om de een of andere reden slaat het niet meer aan", beseft H. de Groot van de buurtvere niging. Het slechte weer van zaterdag kan geen al te grote rol hebben gespeeld, want de zaterdag ervoor was het wél mooi weer. „Ik denk dat het een combinatie is van de weersomstandigheden en het feit dat het niet meer leeft on der de bewoners", zoekt De Groot naar een verklaring. De animo voor alle activiteiten neemt af, constateert hij. „De wijk is nu zo'n acht jaar oud. In het begin was de buurtvere niging erg populair. Mensen hadden te maken met proble men die bij de bouw waren ontstaan en iedereen was ac tief om zaken in de wijk te re aliseren. Dat moest allemaal bij de gemeente worden aan gekaart via de buurtvereni ging. Maar nu bestaat de wijk acht jaar en de problemen lij ken opgelost. En het blijkt dat het enthousiasme voor activi teiten ook begint te zakken". Als voorbeeld noemt De Groot nog de jaarlijkse fietsdag die voorheen altijd een succes was, maar waar dit jaar ook maar weinig belangstelling voor was. „We gaan er zeer zeker wat aan doen", zegt De Groot. Tij dens de volgende bestuursver gadering van de buurtvereni ging wordt het probleem be sproken. „Misschien dat we een enquête gaan houden, of misschein heffen we de vere niging wel op, hoewel dat na tuurlijk wel een heel drasti sche maatregel zou zijn". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 vur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Vrouw met bijtend zuur overgoten LEIDEN Een 42-jarige Leisdse vrouw is vrijdagoch tend ernstig gewond geraakt toen ze besprenkeld werd met een zuur. Ze is met verwon dingen aan het gelaat opgeno men in het AZL. Inmiddels heeft ze plastische chirurchie ondergaan. De vrouw werd door een 47- jarige man uit Voorschoten op gewacht bij haar woning aan de Klokpoort. Ze is de ex- vriendin van de man. Toen zij naar buiten kwam gooide hij gootsteenontstopper over haar heen. De man wordt zware mishandeling ten laste gelegd. Meren wijk werk terrein inbrekers LEIDEN De Merenwijk is het afgelopen weekeinde het doelwit geweest van een groot aantal inbraken. Er kwamen bij de politie meldingen binnen over inbraken in woningen aan de Braambes, Beukenrode, Akenwerf en de Zonnedauw- tuin. Ook in de Ververstraat, Stuyvesanthof, Lange Lijsbeth- steeg en het 5 Meiplein werd ingebroken. In alle gevallen werden geld, elektronische ap paratuur, sieraden en bankpa pieren gestolen. Man urenlang vast in lift LEIDEN Een man uit de Haarlemmermeer heeft van gistermiddag 17.00 uur tot vannacht 03.00 uur in de lift van zijn kantoor in de Leidse Verbeekstraat vastgezeten. De man werd toen pas door de brandweer uit zijn benarde po sitie ontzet. De ongerust ge worden echtgenote van de man had de brandweer kort tevoren ingelicht. OEGSTGEEST Dieven hebben vannacht ingebroken bij zwembad Poelmeer aan de Langevoort in Oegstgeest. De in brekers maakten de achterdeur open. Binnen werden de geldautomaten van de zonnebanken gekraakt. Toen de dieven trachtten het kantoor binnen te komen ging j het alarm af en sloegen ze op de vlucht. In de nacht van zaterdag op zondag werd ook ingebroken in 1 een woning aan de Floris Versterlaan in Oegstgeest. De slot- schoot van de achterdeur werd teruggewrikt, waarna het huis kon worden doorzocht. Meegenomen werden een kleu rentelevisietoestel, een midiset, een paspoort en waardevolle papieren. LEIDEN Leefbaar Lei den wil een aantal ge meentelijke diensten pri vatiseren. Met name moet worden gedacht aan de reiniging en aan de direc tie groen. Dat blijkt uit het verkiezingsprogram ma van de nieuwe Leidse politieke partij. In het programma staat verder dat veel aandacht moet wor den besteed aan de inspraak mogelijkheden van de burgers. Bij beslissingen moet het ge meentebestuur zich laten advi seren door particulieren en be langhebbende organisaties. Bo vendien moeten regelmatig zo geheten burgerdagen worden gehouden: bijeenkomsten waar Leidenaars in het openbaar suggesties kunnen doen of. grieven kunnen uiten. De par tij is tegen het houden van re ferendums over bepaalde on derwerpen maar vindt wel dat meer hoorzittingen moeten worden gehouden. Verder wordt gepleit voor een plaatse lijke ombudsman. Het aantal wethouders moet worden te ruggebracht van zeven naar vijf. Belastingverhoging moet ach terwege blijven, vindt de par tij. De hondenbelasting zou omlaag moeten „daar een hoge financiële drempel voor het houden van honden uit sociaal oogpunt niet rechtvaardig is". De hondepoep op straat moet echter met alle middelen wor den bestreden. Dat kan door het aantal hondenuitlaatstro- ken snel uit te breiden, zoge heten hondenpaddestoelen te plaatsen en serieus te onder zoeken of kolkdeksels in het plaveisels geschikt kunnen worden gemaakt voor de op vang van hondepoep. Om de stad een schoner aanzien te ge ven moet ook het aantal afval bakken worden uitgebreid. Leefbaar Leiden wil een on derzoek naar de haalbaarheid van het vervoer door de stad met bootbussen. „Grote voor delen hiervan zijn dat zulk vervoer vrijwel geen last heeft van opstoppingen, dat de ver- keersrukte op de weg afneemt, dat de luchtverontreiniging wordt teruggedrongen en dat het toerisme erdoor wordt ge stimuleerd". De Breestraat moet autovrij worden gemaakt en het bedrijfsleven moet de beschik king krijgen over meer par keerplaatsen in de binnenstad. Om het milieu te sparen wil Leefbaar Leiden alle auto's van de gemeente laten rijden op gas of als dat mogelijk is op alcohol. „Busondernemingen, taxibedrijven en dergelijke moeten op alle mogelijke ma nieren worden aangespoord het gemeentelijk voorbeeld te volgen", aldus het verkiezings programma. Minima (volgens Leefbaar Leiden behoort 25 procent van de Leidenaars tot deze groep) moeten in aanmerking komen voor kwijtschelding van of re ductie op gemeentelijke hef fingen en tarieven. Tevens pleit de partij voor kortingen op contributies van sportvere nigingen en op toegangsprijzen van bijvoorbeeld de bisocoop. De bijverdienste van uitke ringsgerechtigden moet wor den gedoogd tot het niveau van het netto-minimumloon. Leiden Leefbaar vindt voorts dat open plekken in de stad niet mogen worden bebouwd en dat juist wel meer parken en plantsoenen moeten wor den aangelegd. Verder staat in het verkiezingsprogramma dat „de erfpachtgedachte moet worden losgelaten". „Dit on derwerp behoeft nauwelijks enig betoog. Talloze bedrijven en burgers ergeren zich aan hun huisbaas: de gemeente Leiden, waar zij zich voor ja ren aan vastgenageld voelen. Met name bij onderhandelin gen over èventuele verkoop van hun onroerend goed zijn eigenaren van woningen en beddrijfsruimten door de erf- f>acht ernstig in het nadeel", uidt de motivering. Inbraak in horecazaak NOORDWIJKERHOUT Geld, drank, compact-discs en cassettebandjes zijn zaterdag morgen gestolen uit een hore cabedrijf aan de Kerkstraat in Noordwijkerhout. De dieven kwamen binnen door een wc- raampje open te breken. De waarde van de gestolen goede ren moet nog worden vastge steld. Zoeterwoudse bollenmarkt gezellig druk ZOETERWOUDE De bloembollenmarkt van de Zoe terwoudse zendingscommissie heeft afgelopen weekeinde netto 1695,- opgebracht. Dat bedrag komt ten goede aan het lees- en schrijfprojekt in de Noord-Ghanese plaats Bawku. Zowel vrijdag als zaterdag was het gezellig druk op de markt in en rond Ons Huis. Opval lend was het aantal bezoekers van buiten Zoeterwoude. „Een bewijs dat publiciteit van groot j belang is", aldus een tevreden J mevrouw E. C. Holkamp-Last, één van de mensen van de or- j ganisatie. Er kwam zelfs een j echtpaar uit Friesland naar de j bollenmarkt. De zendingscom- missie zet zich al zo'n jaar of j 18 in voor het lees- en schrijf- projekt in Noord-Ghana. Vijf Chilenen gaan vrijuit LEIDEN Vijl Chileense mannen in de leeftijd van 21 tot 28 jaar zijn zaterdagmiddag op de Haarlemmerstaat aange houden op verdenking van zakkenrollerij. De vijf moesten later echter wegens gebrek aan bewijs weer worden vrij gelaten. Die vrijlating was wellicht iets te vroeg. Zondag morgen werd namelijk aangif te gedaan van iemand die de vijf duidelijk beschreef, maai toen konden de mannen niet meer worden ingerekend Stripdriedaagse Struikelen over Bommels, Hullies en honderden andere striphel den. Heerlijk mopet dat zijn. „Jazeker, dat is ook zalig. Er mee begraven worden is nog lekkerder", meent Jochem den Hoed (29) uit Leiden. Hij was een van de duizenden bezoekers van de Strip-3-daagse in het Haagse Congresgebouw. Hij heeft weinig tijd. „Ik zoek nog een serietje oude Mad's". Het constant dringen bij de kassa tijdens het driedaagse, door Het Stripschap, een vereniging met 2000 leden, georganiseerde fes tijn. Strips zijn momenteel „razend populair". Batman, de lede ren vleermuis, zorgde ontegenzeggenlijk voor extra publiek voor de 52 kramen. foto: milan konvalinka Dertig auto's beschadigd V OORSCHOTEN Onbe kenden hebben de afgelopen nacht op verschillende plaat sen in Voorschoten minstens dertig auto's beschadigd. Rui tenwissers en antennes vorm den het voornaamste doelwit. Het aantal beschadigde auto's is waarschijnlijk nog groter. Vanochtend stroomden de meldingen nog binnen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7