ïSisulu wil strijd tegen Poolse katholieken stichten Christelijk Nationale Unie pliSurinaamse bagg veerboten na kaping terug Zes doden door storm in Engeland Weer rellen in gevangenis VS MASSALE BIJEENKOMST VAN ANC IN VOETBALSTADION Ortega accepteert bemiddelingspoging Hongarije mag uit Warschau Pact' »oi Oostduitse oppositie vraagt om „westerse" verkiezingen [^BUITENLAND CcidóGÖOU/tCWlt MAANDAG 30 OKTOBER 1989 PAGINA 5 lt ^ei ntWQ pARAMARIBO Twee veerboten r' |van de Scheepvaart Maatschappij Su- °™]riname (SMS), die afgelopen dinsdag aanwerden gekaapt, zijn zaterdag afgele- nJverd bij de steiger in Boskamp-Cop- ^ocj penamepunt, in West-Suriname. Vol- eïgens het nationale leger hebben mili- ei}'Jtairen de boten teruggehaald tijdens Yneen militaire operatie. Maar volgens 3 J andere bronnen zouden de boten VO(Jdoor de kapers zelf zijn terugbezorgd, •te Spresident Shankar zei blij te zijn dat de botpn terug zijn en dat de actie j zonder bloedvergieten is verlopen. „BOM LOCKERBIE KWAM UIT MALTA" LONDEN De Britse politie be schikt volgens de Sunday Times over aanwijzingen dat de bom, waardoor een Amerikaans vliegtuig vorig jaar neerstortte boven het Schotse plaatsje Lockerbie, afkomstig was uit Malta. De Britse krant berichtte dat de bom verborgen was in een koffer die blij kens de bagagelijst vanuit Malta naar Frankfurt werd gevlogen en daar werd overgezet op het Amerikaanse Pan Am-toestel. Een bijbehorende passagier was er niet. In de koffer za ten op Malta gekochte spullen. Een Maltese winkelier is volgens de krant verhoord door de politie en heeft verteld dat hij een broek en andere voorwerpen in de koffer had ver kocht aan een man uit Libië. LONDEN Groot-Brittannië is afgelopen weekeinde getroffen door een zware storm. Zes mensen kwamen daarbij om het leven. De storm bereikte aan de zuidkust snelhe den van 160 kilometer per uur. In de haven van Portsmouth verdronken twee vissers toen hun boot omsloeg en bij verkeersonge lukken als gevolg van het noodweer kwa men vier mensen om het leven. De veertig opvarenden van een Pakistaans vracht schip, dat zonk op zo'n dertig kilometer uit de kust van Devon, konden met helikopters in veiligheid worden gebracht. Vorig week einde werd Groot-Brittannië ook al door een storm geteisterd. Toen kwamen dertien mensen om het leven. Verkiezingsgeweld in Peru kost veel levens LIMA Een golf van politiek geweld heeft het afgelopen weekeinde in Peru aan zeker 51 mensen het leven gekost. Zegslieden van politie en leger gaven de schuld aan linkse guerrillagroeperingen die de gemeenteraadsverkiezingen op 12 november willen saboteren. Mede daarom heeft president Alan Garcia, die heeft bezwo ren dat de verkiezingen ge woon zullen doorgaan, de noodtoestand in de helft van het land, waaronder de hoofd stad Lima en de nabijgelegen havenstad Callao, met zestig dagen verlengd. PHILADELPHIA Zeker negentig gevangenen en zeventig bewakers zijn gewond geraakt bij ongeregeld heden in de Holmesburg-gevangenis in de Amerikaanse stad Philadelphia. Volgens een woordvoerder begonnen de rellen zaterdagavond toen tiental len gevangenen en bewakers zich be moeiden met een ruzie tussen een ge detineerde en een hoofdbewaker. Af gelopen week braken ook forse rellen uit in de Amerikaanse staatsgevange nis Camp Hill, op ongeveer tweehon derd kilomter afstand van Philadel phia. Daaraan werd door de oproer politie met geweld een einde ge maakt. Mijnwerkers zetten hun staking voort MOSKOU Hoewel een regionale rechtbank heeft geoordeeld dat de staking van mijnwerkers in de Sov jet-regio Vorkoeta in strijd is met de nieuwe stakinsgwet, zetten de kom pels hun staking voort. Dat heeft het Sovjet-persbureau Tass bericht. De mijnwerkers staken uit protest tegen het feit dat de regering haar belofte niet is nagekomen om de economi sche en sociale omstandigheden te verbeteren. Deze toezeggingen wer den gedaan na een langdurige sta king in juli van dit jaar. President Gorbatsjov heeft gewaarschuwd dat „via de aanklager en de rechtbanken strenge maatregelen" getroffen kun nen worden om een eind te maken aan de staking. RODE KHMER VEROVERT STAD PHNOM PENH De Cambodjaanse au toriteiten hebben toe gegeven dat de mijn- stad Pailin in het westen van het land in handen gevallen is van de verzetsbewe ging Rode Khmer. De verovering van de stad, op tien kilome ter van de grens met Thailand, is een be langrijke strategische overwinning voor de Rode Khmer, die zich hiermee toegang tot het binnenland van Cambodja heeft ver schaft. V J9W p, Troep Op de Zuidpoolbasis Bellinghaus ligt de rotzooi her en der ver spreid. De milieuorganisatie Greenpeace heeft de landen die ba ses in het Zuidpoolgebied hebben, opgeroepen de troep achter hun rug op te ruimen. foto: ap In de Nicaraguaanse stad Jalapa, in de buurt van de grens met Honduras, versperren leden van de nationale oppositie met geweld de weg voor aanhangers van de Sandinistische regering. foto: afp MANAGUA De Nicara guaanse president Ortega accepteert een bemidde lende rol van Costa Rica en Venezuela in het con flict rond de mogelijke opschorting, door de San dinistische regering, van het wapenbestand met de Contra-opstandelingen. Dat is vernomen in Mana gua, de hoofdstad van Ni caragua. Tot woede van de Amerikaan se president George Bush meldde Ortega tijdens een in Costa Rica gehouden top bijeenkomst van zestien presi denten uit Noord- en Zuid- Amerika, dat zijn land over weegt het in maart afgekon digde bestand op te zeggen. Volgens Ortega voeren de Contra's bloedige aanslagen uit op regeringsmilitairen en boe ren, die zich willen laten re gistreren als kiezer voor de in februari te houden parle mentsverkiezingen. De Con tra's ontvangen van de Vere nigde Staten tientallen miljoe nen dollars aan humanitaire hulp. De leider van de Democraten in de Amerikaanse Senaat, George Mitchell, zei gisteren in Washington dat de eventue le opschorting van het wapen bestand „een zeer onverstandi ge zet" zou zijn. Hij beklem toonde dat de gemaakte af spraken over humanitaire hulp voor de Contra's tot aan de verkiezingen op 25 februari in Nicaragua van kracht blij- Amerikaanse regeringsverte genwoordigers zeiden dat de uitlatingen van Ortega voor de Latijnsamerikaanse landen het sein moeten zijn de Nicara guaanse regering nog nadruk kelijker op de vingers te kij ken bij de voorbereidingen op de verkiezingen van volgend jaar. WASHINGTON Twee hoge Sovjetfunctionarissen hebben verklaard dat het Hongarije of enig ander Oosteuropees land vrijstaat zich los te maken uit het Warschau Pact. In een vraaggesprek op de Ameri kaanse tv zei de voorzitter van de Opperste Sovjet, Jevgeni Primakov, dat de Sovjetunie geen enkel Warschau-Pact- land zal verbieden uit het bondgenootschap te stappen. Ook als de DDR zich los zou willen maken uit het bondge nootschap, zal Moskou zich daar volgens Primakov bij neerleggen. „Ik denk niet dat iemand daar troepen heen zal sturen". Hij zei echter niet te verwachten dat veel landen tot zo'n stap zullen besluiten. Ook Nikolaj Sjisjlin, woord voerder van het centraal comi té, verklaarde dat Moskou Hongarije niet zal tegenhou den als het zou besluiten het lidmaatschap van het War schau Pact op te zeggen. Ook Bulgarije spreekt nu over hervormingen SOFIA De conservatie ve staats- en partijleiders in Bulgarije, die steeds va ker worden geconfron teerd met protesten van de bevolking, willen haast maken met hervormin gen. Partijleider Todor Zivkov (73) heeft in een verklaring, die is verschenen in het partijblad Rabotnicesko Delo, verklaard dat pluralisme noodzakelijk is voor een geciviliseerde maat schappij. Het was voor het eerst dat een hoge Bulgaarse functionaris zich uitsprak voor politieke hervormingen. In tegenstelling tot de ingrij pende democratische ontwik kelingen in Polen en Honga rije zijn hervormingen in Bul garije beperkt gebleven tot po gingen de noodlijdende econo mie uit het slop te halen. Volgens westerse diplomaten is de regering in Sofia onder de indruk van de recente ont wikkelingen in de DDR. De Oostduitse partijleider Erich Honecker moest anderhalve week geleden opstappen na massale protesten in het hele land tegen het bewind. Ook staan de machthebbers in So fia onder druk van groeiende ontevredenheid onder de Bul gaarse bevolking en de steeds grotere publieke steun voor onafhankelijke groepen, die aandringen op hervormingen. Partijleider Zivkov erkende in zijn verklaring dat Bulgarije niet is staat is geweest een her vormingsbeleid uit te voeren, zoals de perestrojka van Sov- jetpartijleider Michail Gorbats jov, en dat verdere verande ringen binnen het bestuursap paraat zijn geboden. Een westerse diplomaat zei dat Zivkovs verklaring ongebrui kelijk is, maar hij twijfelde er sterk aan of hervormingen ook daadwerkelijk zullen wor den uitgevoerd. In het verle den kwamen beloften tot her vormingen in praktijk alleen neer op wat verschuivingen binnen de top. WARSCHAU In de Poolse hoofdstad War schau hebben enkele hon derden mensen besloten tot de oprichting van de Christelijk Nationale Unie. De nieuwe conser vatieve en nationalistische partij heeft nauwe banden met de katholieke kerk. De rooms katholieke primaat Jozef Glemp diende een mis op ter gelegenheid van de op richting van de partij, die haar wortels heeft in een aantal voor-oorlogse partijen, die de nadruk legden op de onafhan kelijkheid van Polen en op christelijke waarden. Een van die partijen was de Nationaal Democratische Partij, ook be kend onder de naam „Endec- ja", een rechtse partij die fel nationalisme verbond met anti-semitisme. Op de vergadering werd pro fessor Wieslaw Chrzanowski tot voorzitter gekozen. Hij ver klaarde dat de eerste taak van de partij ligt in het zuiveren van de maatschappij van „ma terialistische en marxistische" ideeën. Primaat Glemp heeft al eerder gezegd dat Polen een politieke partij nodig heeft die nauw met de kerk verbonden is. Maar Solidariteitsactivisten zoals premier Tadeusz Mazo- wiecki hebben altijd afstand bewaard tussen hun activitei ten en de kerk. Volgens de wet is het in Polen nog steeds niet mogelijk om partijen op te richten, maar ac tiviteiten in die richting wor den niet meer tegengehouden. Het parlement is bezig met het opstellen van regels en proce dures voor de oprichting van partijen. Vele andere groepen zijn de unie overigens al voor gegaan: zo bestaan er reeds ar beiders-, socialistische-, groe ne- en anarchistische partijen en er is ook een rechtse Confe- In dat rijtje zal zich, onder een nieuwe naam, ook de oude communistische partii voegen. De communistische fractie in het parlement heeft in een open brief bepleit dat de naam en het programma van de par tij worden gewijzigd. Het is de bedoeling om in navolging van Hongarije de partij om te vor men in een op een veel brede re basis gestoelde linkse partij, die de parlementaire democra tie steunt. De wijzigingen hebben de ze gen van de partijleiding en worden dan ook vrijwel zeker goedgekeurd tijdens het 11e partijcongres, dat in januari volgend jaar wordt gehouden. Achtervolging Een agent van de Tsjechoslowaakse oproerpolitie achtervolgt een van de duizenden demonstranten, die zaterdag in Praag een vreedzame betoging hielden ter gelegenheid van de 71e verjaardag van de republiek Tsjechoslowakije. In totaal werden meer dan driehonderd mensen aangehouden. De regering van Tsjechoslowakije weigert gehoor te geven aan de wens om politieke en economische veranderingen, zoals die ook zaterdag door de betogers werd verwoord. foto: ap JOHANNESBURG De verboden Zuidafrikaanse 'J bevrijdingsbeweging ANC rerpjis vooralsnog niet bereid el gde gewapende strijd tegen Jaap de blanke regering in een Pretoria te staken. De Ya twee weken geleden vrij- j dg| gelaten leider Walter Si- sulu riep gisteren tijdens een massabijeenkomst in al gj een voetbalstadion in de de buurt van Soweto juist op een de strijd tegen het apart- s ge heidsregime de komende iwer' tijd te verhevigen. i's t Ruim 70.000 zwarten bereid- vrijt den de voormalig secretaris- zoor generaal Sisulu (77), die samen me met zes andere politieke ge- e vm vangenen onlangs werd vrijge laten, een groots ontvangst in het stadion. Hoewel het ANC s in Zuidafrika een verboden >rde| organisatie is, had de regering of I van president Frederik de Jus Klerk toch toestemming gege- P opj ven voor de bijeenkomst die formeel was aangekondigd als een 'begroetingsfeest' voor de j vrijgelaten ANC-leiders. Di- plomaten uit westerse landen, tri waaronder uit Nederland, evenals honderden blanke Zuidafrikanen woonden de manifestatie bij. De politie was aanwezig, maar hield zich op on! de achtergrond. Aan de voora- *an i vond van de manifestatie was ;cre! nog door extremistische blan- 'u^yj ken gedreigd met aanslagen, 1 maar er gebeurde niets. Walter Sisulu tijdens zijn toespraak in het stadion van Soweto. 'T Voorwaarden Sisulu, die in 1964 samen met Nelson Mandela wegens „sabo tage" tot een levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld, noemde een aantal harde voorwaarden voor er kan wor den onderhandeld over stop zetting van de wederzijdse vij andelijkheden. Tot die voor waarden behoren vrijlating van Mandela en andere poli tieke gevangenen, opheffing van de noodtoestand en het ongedaan maken van het ver bod op een aantal oppositie groeperingen. „Zolang aan die voorwaarden niet is voldaan behoort het tot onze plicht de strijd te verhevigen om op die manier de regering te dwingen te praten over een normalise ring van de verhoudingen", al dus Sisulu. Boven het podium waar van daan de ANC-leider de menig te toesprak hing naast de groen-zwart-gouden vlag van het ANC ook de rode vlag van de communistische partij, die in 1950 werd verboden, maar waarvan de populariteit de af gelopen tijd aanzienlijk stijgt. De massale bijeenkomst maak te nog eens goed duidelijk dat het ANC kan rekenen op grote steun onder de zwarte bevol king. Het publiek dat voor een groot deel bestond uit jonge ren, reageerde met oorverdo vend applaus toen de namen werden genoemd van de Zuid afrikaanse communistische partij en de gewapende arm van het ANC, Umkhonto we Sizwe (Speer van de Natie). Boodschap Tijdens de bijeenkomst werd ook een boodschap van de in ballingschap levende voorzit ter van het ANC, Oliver Tam- bo, voorgelezen. De boodschap behelsde een oproep aan de re gering in Pretoria om de apartheid te ontmantelen en „de criminele ideologie van blanke suprematie" los te la ten. Volgens Tambo staat pre sident De Klerk voor de keuze tussen een nog hardere con frontatie en onderhandelingen over afschaffing van de apart heid. Maar de toestemming van de Zuidafrikaanse regering voor de bijeenkomst, wordt in di plomatieke kringen gezien als een nieuw signaal dat De Klerk de teugels wil laten vie ren. Dat zou uiteindelijk moeten leiden tot onderhande lingen met vertegenwoordi gers van het ANC. OOST-BERLIJN Rolf Henrich, één van de op richters van de Oostduitse oppositiebeweging Neues Forum, heeft gepleit voor een nieuwe wet die ver kiezingen naar westers model mogelijk moet ma ken. In een vraaggesprek met Der Morgen, de krant van de kleine liberale partij, zei Henrich verder dat de oppositie de ruimte moet krijgen voor het ont wikkelen van activiteiten. „Nu moet de concrete dialoog beginnen en die moet snel re sultaat opleveren zodat het pu bliek meer vertrouwen kan krijgen in de leiding van staat en partij", aldus de jurist. Het afgelopen weekeinde zijn opnieuw tienduizenden Oost duitsers de straat op gegaan om te demonstreren voor meer vrijheid van meningsuiting, een grotere controle op de vei ligheidspolitie en het beëindi gen van privileges voor lei dende figuren van de commu nistische partij. De bijeenkom sten in onder meer Oost-Ber- lijn, Leipzig, Dresden, Jena, Plauen, en Magdeburg waren in de meeste gevallen door de communistische autoriteiten zelf op touw gezet. Volgens waarnemers proberen de lei ders in de DDR op die manier greep te krijgen op de protes ten die al enkele weken aan de gang zijn. Discussie In Oost-Berlijn verzamelden zich gisteren ongeveer twintig duizend mensen op het stad huisplein. Zij waren ingegaan op de uitnodiging van burge meester Krack voor een open bare discussie onder het motto „een open deur voor een open gesprék". Spreker na spreker riep op tot vrijlating van poli tieke gevangenen en veroor deelde het politiegeweld van de afgelopen weken tegen de monstranten. Op een bijeen komst elders in de stad werd een minuut stilte in acht geno men ter herdenking van de slachtoffers die zijn gevallen bij vluchtpogingen over de Berlijnse Muur. Günther Schabowski, lid van het politburo, liet tijdens de bijeenkomst op het stadhuis plein doorschemeren dat er onenigheid bestaat tussen de DDR-leiders over de mate waarin de hervormingen zul len worden doorgevoerd. Hij zei dat demonstraties een deel van de politieke cultuur in het land zijn geworden, maar dat vooraf toestemming aan de au toriteiten moet worden ge vraagd „zodat demonstranten en politie verzekerd kunnen zijn van vredige en ongestoor de bijeenkomsten". Gevraagd naar de mogelijke legalisering van oppositiebewegingen zei Schabowski dat de communis tische leiders een dialoog wil len aangaan met iedereen die de grondwet accepteert. De Oostduitse partijkrant Neues Deutschland heeft za terdag de extreem-rechtse Re- publikaner-leider Franz Schönhuber gewaarschuwd dat hij nooit en te nimmer tot de DDR wordt toegelaten. De Westduitse neo-na'zi had eerder verklaard dat hij naar de DDR zou gaan, omdat zijn partij daar veel aanhangers zou kunnen vinden onder de Oostduitsers die het commu nisme moe zijn. Neues Deutschland waarschuwt nu dat de „leider van de neo-na- zi's zich deerlijk vergist in de situatie". Oostduitse burgers, aldus de krant, zijn er niet op uit het socialisme te vernieti gen, maar het juist te vernieu wen en te versterken. Emigratie Enkele honderden Polen heb ben bij Oostduitse consulaten in hun land toestemming ge vraagd te emigreren naar de DDR. Peter Krause, het hoofd van de consulaire afdeling van de Oostduitse ambassade in Warschau, vertelde het officië le Oostduitse persbureau ADN dat diverse inwoners van F len zowel schriftelijk als mon deling inlichtingen hebben in gewonnen bij DDR-consulaten over de mogelijkheden emigratie. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN509 Vroeg in de morgen starten de drie vliegtuigen. Het is een prachitge dag en het zicht is goed. Maar na een uur vliegen krijgt Rob al een indruk van het gebied, dat ze zullen moeten r™, verkennen. Wijd in de omtrek is geen stad, geen dorp te beken ds nen. Dichte bossen strekken zich beneden uit en in de verte doe men reeds de eerste bergketens op. Ze moeten op de radiopeir lingen vertrouwen, maar gelukkig krijgen ze al spoedig verbin ding met het vliegveld Caxoeira, dat ze als basis voor hun verde re verkenningen zullen gebruiken. En tegen de middag komt het vliegveld in 't zicht. Eigenlijk is het niet meer dan een kaal gekap te vlakte. Een grote tent doet dienst als hangar. De expeditie wordt hartelijk verwelkomd door de militairen die hier zijn gele gerd. Eén is er, die echter niet uitstapt: Skip, die het wél zo veilig vindt om in de machine te blijvenl

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5