'olitie staat oor raadsel Ik heb nog last van oorsuizingen" Slechts één keer per week bladgroente" hNNENLAND CeteUeSouta/nt MAANDAG 30 OKTOBER 1989 PAGINA 3 eeën voor beter lieu in Museon HAAG Minister Nij- van milieubeheer heeft rdag in het Haagse Museon eerste exemplaar in ont- »st genomen van het Mi- ,-ideeënboek. Gelijktijdig «soi d in het Museon de ope- plaats van een over- i-tentoonstelling van de :ën uit dit boek. Burgers, rijven en instellingen werd raagd ideeën te ontwikke- die een praktische uitwer- jj geven aan een betere be- rsing van het milieu. Met resultaat „524 concrete ;ën voor een duurzame .'wikkeling", zoals de sub-ti- van het boek luidt. nn<? kei Kadobon Liesbeth den Uyl, weduwe van de voormalige PvdA- leider, heeft zaterdag in Hilversum de eerste Wereldwinkel- kadobon in ontvangst genomen. De kadobon is een onderdeel van een nieuwe actie, ledereen die via een Wereldwinkel een rekening bij de Algemene Spaarbank Nederland opent, f ontvangt een dergelijke kadobon. Wiegel: 'Regeerakkoord bevat bananenschillen voor coalitie' DEN HAAG - Oud-VVD-leider Hans Wiegel deelt de kritiek van demissionair minister Ruding (financiën) op het in het re geerakkoord van CDA en PvdA neergelegde financieel-econo- misch beleid. Voor de TROS-radio stelde Wiegel vast dat het nieuwe kabinet ruim 5 miljard extra voor nieuw beleid uittrekt, waar slechts voor 1,5 miljard aan belastinginkomsten tegenover staat. Wiegel die zelf ooit oppositie voerde tegen het kabinet-Den Uyl noemt het, gezien de door CDA en PvdA tijdens de informatie periode geëtaleeerde harmonie, voorstelbaar dat het nieuwe ka binet Lubbers-Kok het vier tot acht jaar zou kunnen uithouden. „Maar er liggen ook enkele 'bananenschillen' opgesloten in het akkoord, waarover de coalitie best eens zou kunnen uitglijden", voegde hij er aan toe. Wiegel vindt dat de VVD de komende jaren moet benutten om haar stabiliteit te herwinnen. „Maar op positie voeren is vaak een tocht door de woestijn", verzuchtte Wiegel. Kankerverwekkende stof aangetroffen in zuivelprodukten? DEN HAAG Bij grenscontroles zijn in Nederlandse zuivelprodukten con centraties van de kankerverwekkende stof aflatoxine aangetroffen. Een aantal landen als Zweden en Zwitserland heeft daarop met een boycot van Ne derlandse zuivelprodukten gedreigd. Volgens een woordvoerder van de Ne derlandse zuivelexporteurs is er echter geen sprake van dusdanig hoge concen traties dat er een gevaar zou zijn voor de volksgezondheid. De ministeries van landbouw en volksgezondheid konden vanmorgen nog niet reageren op het bericht. Ongeluk bij Delft: dode en 4 gewonden DELFT Een 19-jarige jongeman uit Nootdorp is in de nacht van vrijdag op zaterdag door een ongeluk op de Bras serskade tussen Delft en Nootdorp om het leven gekomen. Vier inzittenden van zijn auto raakten ernstig gewond. Volgens een woordvoerder van de poli tie is de auto tegen een boom gereden. De bestuurder, P.C. Struijk, raakte be kneld achter het stuur en overleed ter plaatse. De vier andere inzittenden zijn jongens tussen de 15 en 19 jaar, even eens uit Nootdorp. Eén van hen ligt in coma. Zijn toestand was gisteravond kritiek. Over de oorzaak van het onge val heeft de politie nog geen duidelijk heid. n°?ANJE OPPERT BETROKKENHEID DRUGSMAFFIA (Vervolg van de voorpagina) !N HAAG De bom- ïslagen in Den Haag llen de autoriteiten nog ijd voor een groot raad- Ondanks een groot- ïeeps onderzoek heeft politie nog altijd geen e wie de daders zijn inê)n de zwaarste bomaan- igen in Nederland sinds Tweede Wereldoorlog. meest voor de hand liggen- veronderstelling dat de skische afscheidingsbewe- ig ETA de hand heeft gehad de explosies, wordt van di- kanten tegengesproken. ETA pleegt haar aanslagen uitsluitend in Spanje claimt ze altijd onmiddel- Bovendien gebruikt deze n janisatie nooit dynamiet, tan wijl daar zaterdag wel spo- lill van zijn gevonden. ;t ministerie van buitenland zaken in Spanje heeft afge- ien weekeinde voorzichtig vermoeden geuit dat de D'rganiseerde internationale ugsmafia verantwoordelijk voor de acties. De aanslagen iden bedoeld zijn als wraak de Spaanse overheid voor ir bemoeienis in de strijd te- v^n de internationale drugs- ndel. Spanje vormt sinds n half jaar met de Verenigde aten en Italië de zogeheten ileraal' die samen met de lidamerikaanse landen het vecht met de drugsmafia wil ngaan. irige week organiseerde Tianje in Madrid een twee- agse conferentie waarbij de ersitrokken landen afspraken me aakten om de produktie van n,caïne te bemoeilijken en het itten' van drugswinsten te- n te gaan. Bovendien is de ugshandel in Spanje zelf de itste tijd steeds moeilijker wege de strengere contro- aan de grenzen. Concrete wijzingen voor de betrok- ïheid van drugshandelaars de aanslagen ontbreken Vrouw opgepakt na valse bommelding DEN HAAG De Haagse politie heeft de afgelopen nacht een 51-jarige vrouw in haar woning aan de Leyweg aangehouden op verdenking van het doen van valse bommeldingen. De vrouw had aan h^t begin van de nacht uitgeverij Sijthoff in Rijswijk, uitgever van onder meer deze krant, en de politie in die plaats opgebeld met de mededeling dat er een bom lag bij de Spaanse ambassade aan het Lange Voorhout. De Rijswijkse politie speel de de bandopname van de melding door aan de collega's in Den Haag, waar men de stem al snel herkende. Volgens een woord voerder van de Haagse politie heeft de vrouw zich vaker aan dit soort praktijken schuldig gemaakt. bewaking door de Haagse poli tie. Deze wilde overigens geen nadere mededelingen doen over de verscherping van de beveiliging van Spaanse vesti gingen en hun personeel. Vol gens een woordvoerder doet de politie nooit mededelingen over dergelijke zaken. Ook kon hij niet zeggen of de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) een onderzoek instelt naar de bomaanslagen. Ds. F. van de Bom, één van de ergst getroffen bewoners in de Archipelwijk, heeft echter zijn twijfels over de verscherping van de beveiliging na de ex plosie van dinsdag. Hij heeft er in elk geval niets van ge merkt. Zijn woning ligt pal naast het verwoeste Spaanse Arbeidsbureau in de Riouw- straat. Bij hem is het plafond naar beneden gekomen en zijn alle ruiten uit de sponningen gesprongen. De schade be draagt tienduizenden guldens. „Maar het kan natuurlijk zijn dat ze in burger surveilleer den, want bij het uitlaten van de hond zag ik de laatste da gen opvallend veel onduidelij ke figuren rondhangen". Afgelast Binnen de Spaanse gemeen schap in Nederland (20.000 mensen) heerst volgens am bassadeur Sassot overigens geen paniek. Uit veiligheidso verwegingen is afgelopen weekeinde wel een verkie zingsbijeenkomst in Utrecht afgelast. De Spaanse ambassa deur en consul-generaal zijn naar eigen zeggen niet onder gedoken. Ook wordt er nog gespecu leerd over de mogelijkheid dat de aanslagen persoonlijk zijn gericht tegen de Spaanse con sul J. Gil Catalina (35), wiens auto op dinsdag door de eerste bom werd opgeblazen. Spaanse diplomatieke kringen spreken deze hypothese echter tegen. Gil Catalina, pas twee maan den in ons land, zou tot nu toe een normale diplomatieke car rière achter de rug hebben, zonder noemenswaardige inci denten. Hij is sinds 1980 werk zaam in de Spaanse diploma tieke dienst. Van 1986-1989 verbleef hij in Turkije. „Gil Catalina heeft tot nu toe een doorsnee diplomatieke carriè re achter de rug. Er is geen enkel aanknopingspunt om te veronderstellen dat zijn diplo matieke verleden verband houdt met de aanslagen", al dus "de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Spanje. Telefonisch contact Tussen de Spaanse en Neder landse autoriteiten vond dit weekeinde op hoog niveau overleg plaats. Zo heeft minis ter Van den Broek van buiten landse zaken telefonisch con tact gehad met zijn Spaanse ambtgenoot om hem steun toe te zeggen voor zijn landgeno ten in Nederland. Aanvankelijk was de Spaanse ambassadeur in ons land M. Sassot ontevreden over de be veiligingsmaatregelen, maar inmiddels heeft hij zijn tevre denheid uitgesproken over de Glaszetters vervangen de ruiten die vrijdagavond door de bomexplosies in de Archipelbuurt zijn gesneuveld. foto: milan konvalinka Sassot zegt verder volstrekt verbaasd te zijn over de aan slagen. „We hebben geen en kele aanwijzing wie verant woordelijk is. We hebben geen brieven of andere signalen ge had waaruit is af te leiden waarom dit gebeurt". Met het oog op het onderzoek zijn onder de bewoners in de Archipelbuurt brieven ver spreid met daarin een getui- genoproep. De politie heeft geen signalementen van even tuele daders. Verder zegt de politie te zoeken naar een Mit subishi Colt die mogelijk bij de aanslagen is gebruikt. Ook is er een apart telefoonnummer opengesteld (070) 10.24.88. [Nj Mevrouw Kwiecien (rechts) met haar honden in de kantine van het Haagse hoofdbureau van politie. foto: rinus slierendrecht 99 DEN HAAG „We zijn aan de dood ontsnapt. Ik heb nog steeds last van oorsuizingen en tril over mijn hele lichaam als ik aan de explosie denk", zegt een bewoonster van de Haagse Archipelbuurt, waar vrijdagavond twee bommen in twee Spaanse diplomatieke vestigingen ontploften. Zij is enorm geschrokken. Daags na de ontploffing is zij bezig met het vegen van de stoep die bezaaid ligt met glas. Ook die van de buurvrouw, want die is op vakantie. In honderden sponningen worden houten platen be vestigd. „Onze nette wijk heeft nu veel weg van Bay rut". De terreuractie heeft geen le vens gekost, wel één licht ge wonde. Zij is door de GG en GD ter plaatse behandeld. De ravage is groot. Naar schatting zijn ruim 1500 ramen aan dig gelen gegaan, tientallen auto ruiten zijn gesprongen en de muren van enkele woningen en kantoren zijn ontzet. Bij sommige bewoners is het pla fond naar beneden gekomen. De schade loopt in de miljoe nen. De buurt vreest evenals de politie voor nieuwe aansla gen. Onweer Enkele feiten. Vrijdagavond, 22.40 uur. Tot ver buiten Den Haag zijn kort na elkaar twee doffe klappen te horen. N. La- terveer, woordvoerder van de Haagse politie, zit thuis in Voorschoten. Hij hoort.de ex plosies en denkt aan onweer. Als een collega hem vanaf het politiebureau belt, verneemt hij tot zijn schrik wat er is ge beurd. Bij de handelsafdeling van de Spaanse ambassade (Burge meester Patijnlaan 67) is een ruit ingeslagen en een zware bom naar binnen gegooid. Het gebouw is van binnen vrijwel volledig verwoest. De brand weer rukt ijlings uit. Twee mi nuten later is het 500 meter verderop gelegen Spaanse Ar beidsbureau het doelwit. De voorgevel van het pand stort in en praktisch alle ruiten van de panden in de straat bege ven het. Na de knallen gaat iedereen uit nieuwsgierigheid de straat op. Dranghekken worden ge plaatst om het publiek bij de getroffen Spaanse gebouwen tegen te houden. Verontruste Spanjaarden treffen elkaar op het politiebureau. Diplomaten van het consulaat uit Rotter dam rijden met grote snelheid over rijksweg A13 naar Den Haag. Bewoners van een paar straten in de Archipelbuurt wordt verzocht hun woningen niet te verlaten, want er liggen op vier plaatsen in de buurt nog verdachte pakketjes. Kort om: een chaos. Een nerveuze agent houdt op dringerige journalisten tegen. Een verslaggever van NRC Handelsblad wordt opgepakt. Hij negeert de orders van een politieman. Niet hij, maar een collega schrijft die avond het artikel. Achterin Zestig bewoners worden on dergebracht in de kantine van het politiebureau. Anderen worden vanuit een gepantser de wagen per megafoon opge roepen achterin hun huizen te blijven. Sommige woningen worden opengebroken. Later moet de politie constateren dat „door de haastklus" uiteinde lijk niet iedereen in veiligheid kon worden gebracht. „Dat komt vooral omdat alles zo snel op ons afkwam", ver klaart agent C. van Dam van de politie. „Gelukkig zijn er geen ernstig gewonden". In de kantine op het hoofdbu reau van politie krijgen de zes honden van Archipelbewoon ster, mevrouw B.J. Kwiecien, een bak water. Voor de gedu peerden is er brood en koffie. Bewoners willen praten, graag zelfs. Ze willen hun verhaal kwijt over inderhaast achter gelaten honden en katten. Drie mensen uit de Riouw- straat hebben een zwarte can-, vas boodschappentas, waar vermoedelijk de bom heeft in gezeten, zien hangen aan de deur van het Spaanse arbeids bureau. Eén van hen: „We gingen naar buiten, omdat we naar de plek wilden gaan waar de eerste bom was ontploft. Opeens zagen we bij het Spaanse Arbeidbureau de tas. Toen wisten we het eigenlijk al. Op het moment dat we be sloten om weg te lopen en de politie te waarschuwen, ging de bom al af. Even later wer den we door de luchtdruk om ver geblazen. Versufd door ,de gigantische knal krabbelden we tussen de glasscherven overeind". Ze hebben nóg last van oorsuizingen, hebben wat glasscherven in handen en be nen gekregen, maar zijn ver der niet ernstig gewond ge raakt. Rode gloed Ook Ingeborg de Bruin, dié pal tegenover het Spaanse handelskantoor woont, heeft vrijdagavond geluk. Met haar gezicht half naar het raam ge wend, zat ze te praten met een vriendin. „Ineens zagen we een grote flits en een rode gloed. Het hele kruispunt was verlicht. Hel oranje vlammen sloegen uit het gebouw". Alle ruiten vlogen door het huis, behalve de ruit waar Ingeborg en haar vriendin achter zaten. De meeste klanten van Hotel Cattenburch, schuin tegenover het Handelskantoor, zijn met een na de grote klappen ver trokken. Eigenaar F. Reul: „Het is binnen een vreselijke ravage. Het hele huis zit onder het glas. Dit gaat duizenden guldens kosten. Ik ben niet verzekerd. Ik heb geen notie wie dit geintje gaat betalen". Bij reparatiewerkzaamheden een dag later, valt een trapleer op het dak van Reuls zilver kleurige Mercedes. Een vloek kan niet uitblijven. Sein veilig De Explosieven Opruimings dienst (EOD) heeft om half drie 's nachts alle verdachte pakketjes geïdentificeerd en geeft het „sein veilig". Het pakket dat is gevonden bij het Spaans arbeidsbureau in de Riouwstraat blijkt een doos met batterijen. Tegen vier uur kunnen de zichtbaar opgeluch te bewoners weer naar hun huizen terugkeren. Veertig rechercheurs worden aangewezen om in de wijk te speuren naar aanwijzingen. Opruimploegen, honderd man politie (ook van districtsbu reaus) en de dienst Gemeente werken van de Den Haag wer ken met man en macht om de boel weer op te ruimen. Con currerende glasbedrijven wer ken broederlijk naast elkaar en doen goede zaken. Heel wat oudere bewoners van de Archipelbuurt, die al vele jaren in deze wijk wonen, zijn door de explosies ruw herin nerd aan de oorlog. Toen is er namelijk in de Riouwstraat een VI na een mislukte start neergekomen. Op die plaats staat nu een modern flatge bouw. In de Riouwstraat is het zater dagochtend nog lang onrustig. Bewoner J. van Soest is boos. „De puinhoop van glasscher ven ligt nog overal en politie en andere beambten lopen af en aan. De politie had beloofd na de bom van dinsdagnacht de Spaanse vestigingen goed te beveiligen. Nou, daar heb ik dus bitter weinig van ge merkt". AGAATH GARSCHAGEN JOËL BATENBURG >E KNOLLEN '"yïCEN U 0£O3cN Q2£*I£N l/AN NEflyï- id mtwoaae. Bcnt u eên veA- geren: pe gifciond- DEN HAAG Het ni traatgehalte van blad groente die in de kas wordt geteeld is dermate hoog dat het raadzaam is het 's winters niet vaker dan één keer per week te eten. zoek van de Keuringsdiensten van Waren heeft te hoge ni traatwaarden aangetoond. Het voornemen van de overheid de toegestane normen stapsge wijs te verlagen wordt veel te traag uitgevoerd, aldus KK. Nitraat is op zichzelf onscha delijk. In de mondholte wordt echter een deel ervan omgezet in het schadelijke nitriet. KK is mede gealameerd omdat re cent toxicologisch onderzoek doet vermoeden dat nitriet gif tiger is dan tot nu toe werd aangenomen. De normen zou den wat KK betreft op korte termijn drastisch omlaag moeten. De Wereldgezondheidsorgani satie acht een nitraatconsump tie van maximaal 1.540 milli gram per week de grens. Vol gens het ministerie van WVC nemen volwassenen via ande re voeding en water 434 milli gram per week op. Via groente zou dus niet meer dan 1.106 milligram mogen worden op genomen. Het gaat om kasgeteelde groenten als sla, spinazie, ker vel, raapstelen, postelein, pe terselie, radijs, selderij en veldsla. Aan te bevelen zijn volgens KK onder meer kool soorten, wortels, witlof, sprui ten en broccoli. Lijk zonder hoofd in beek gevonden GENDRINGEN In Gen- dringen heeft een inwoner van die gemeente dit weekein de een lijk zonder hoofd ge vonden in een beek. De politie heeft het regionaal bijstands team bijeengeroepen. Dreggen in de beek heeft niets opgele verd. Het lijk is volgens een woordvoerder van een man en heeft minstens een week in het water heeft gelegen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3