eigenzinnig Vpplause verfrissend ^irelli P2000: meer prestaties voor middenklasse-band Importeur kiest geen goedkope koersvoor Citroën XM Verkeersadvies: diesel moet duurder ER 1ÖTO ÊcidócSomant ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 PAGINA 11 teel III knaak te duur I ministerie van verkeer en waterstaat laat auto- jitters te veel betalen voor het kentekenbewijs II III. Volgens de RAI, de vereniging van auto- borteurs, is het kentekenbewijs zeker een rijks- llder te duur. De Rijksdienst voor het Wegver- >r in Veendam incasseert hierdoor zo'n 12,5 mil- n gulden extra. Dit bedrag moet volgens de auto- porteurs terug naar de burgers. Het deel drie ging elopen augustus met twee gulden vijftig omlaag, ar volgens de RAI had de verlaging zeker vijf den kunnen bedragen. De RAI heeft schriftelijk ien.rst aan8etekend bij minister Smit-Kroes tegen 'je, wat men noemt, „verkapte belastingverho- Volgens een woordvoerder van het ministerie Fden de extra inkomsten besteed ter compensatie de kostenverhoging bij de kentekenregistratie. gal i Robot-bestuurder als hulpmiddel Om verkeersongelukken te voorkomen moeten automobilis ten in de eerste plaats leren hun eigen vermogens beter in te schatten. In de toekomst krijgen ze daarbij misschien wel hulp van een computer, zo sprak de Engelse professor Ivan Brown onlangs in zijn inwijdingsrede als buitengewoon hoog leraar verkeerskunde aan de Rijksuniversiteit van Gronin gen. De komende jaren zal hij zijn veronderstellingen nader uitwerken in het Verkeerskundig Studiecentrum in Haren. Instructeurs moeten volgens Brown niet zo maar wat met hun leerlingen rondrijden, maar hen bewust in moeilijke situ aties brengen. De fouten van de leerling dienen vervolgens uitgebreid behandeld te worden. Het is de bedoeling dat (aan staande) automoblisten dan bewuster gaan rijden en hun mo gelijkheden in het verkeer beter inschatten. Brown maakt deel uit van een team van internationale deskundigen dat in het kader van het EG-rijprogramma bezig is een 'robot-be stuurder' te ontwikkelen. Of zo'n computer de bestuurder al leen zal adviseren of uiteindelijk zelf zal gaan sturen en in grijpen, kon Brown nog niet zeggen. Het onderzoek loopt pas sinds februari van dit jaar. Enorme verkoopstijging Alfa Romeo en Renault De autoverkoop in Ne derland is in de eerste negen maanden van 1989 gestegen ten op zichte van diezelfde periode vorig jaar, na melijk met 5.324 auto's tot een totaal van 416.495 stuks. De verkoop van Alfa Ro meo steeg flink van 3.186 naar 4.608 auto's, een stij ging van bijna 45 pro cent. De verkoop van het Franse automerk Re nault steeg eveneens fors. In de eerste negen maanden van dit jaar werden er 23.706 Re- naults verkocht tegen 18.396 vorig jaar, een stij ging van bijna 29 pro cent. General Motors, waarvan onder meer Opel deel uitmaakt, ver kocht ook dit keer weer de meeste auto's (58.792). Het Oosteuropese merk Dacia verkocht het minst, negen automobie len. De Duitse merken BMW, Mercedes-Benz en Volkswagen/Audi ver kochten alle minder au to's. BMW circa elf pro cent, Mercedes-Benz veertien procent en Volkswagen /Audi ruim drie procent minder. In Japan zijn er in de eerste helft van het lo pende begrotingsjaar 6.379.884 motorvoertui gen geproduceerd, 3,4 procent meer dan in de zelfde periode van het vorige begrotingsjaar. Het aantal betekent voor de eerste zes maanden een record. Het absolute record werd in de tweede helft van het jaar 1988/89 geboekt met 6.646.346 stuks. 'Gebruikte auto toch voordeliger' Een gebruikte auto blijft voordeliger, zo lezen we in de WELKE-gids 'Gebruikte au to's'. De belangrijkste reden daarvoor is dat auto's steeds duurzamer worden. De gids waarschuwt echter tegen het blindelings ingaan op de eer ste de beste aanbieding van een occasion. Aan zo'n aan schaf blijven veel haken en ogen zitten. Alle thema's rond de gebruikte auto komen aan bod in de nieuwe WELKE- gids (f 4,95), waarin ook uitge breide overzichten zijn opge nomen die per merk en type de occasionprijzen laten zien vanaf 1984 t/m 1988. °p genlijk telde het Dai- tsu-gamma al vele jaren en n middenklasse-model, ordat onlangs de Ap- ;t_ ause debuteerde die het ark in deze klasse vaste et aan de grond moet a" jrschaffen. We hebben t dan over de Char- in ant, nauwelijks bekend worden en de laatste d ook niet meer te koop. it was er nog een van de de stempel: met achterwiel- hdrijving, conservatieve sty- jg en feitelijk net te klein f in Europa als volwassen jrdeurs-sedan te kunnen 'etellen. Reëel bezien moet jihatsu dus in deze klasse lemaal opnieuw beginnen, it doet men met de Applause nogal eigenzinnige wijze, int het is een model met uit- iderlijke specificaties en een •assend apart uiterlijk. echte stroomlijnbolide, :n pure sedan en ook niet •eet een opvallende schoon- id. Ook niet speciaal goed- ,op, kortom een auto die het NI" een bijzonder karakter zal iten hebben. Dat vereist een nadere kennismaking. dan-achtig fij rond en glad afgewerkt is i Applause wel, maar het ui- flijk doet niet echt hoogmo- tn aan. Het bijzondere is de San-achtigheid: het vier- Mrs model lijkt een aparte Ifferbak achteraan te heb- h, maar bij nadere beschou- jng blijkt het achterklep- barnier boven de achterruit 'zitten; toch vijf deuren dus. Vanzelfsprekend is er ook een omklapbare achterbank aan wezig. De Applause is met een wielbasis van 247 cm en een totale lengte van 426 cm iets groter dan destijds de Char mant. maar gaat een compact middenklasse-formaat toch niet te boven. Onder de motorkap vinden we weer iets opmerkelijks: een 1,6 liter viercilinder met zestien kleppen en liefst 77 kW/105 pk voor alle modellen. Stan daard is uiteraard voorwie laandrijving, maar er is tevens een permanent vierwielaange- dreven versie met hetzelfde soort aandrijfsysteem als de VW Golf Syncro. Passend bij een zo pittige motor zijn onaf hankelijke wielophanging en schijfremmen rondom, iets waarop ook lang niet elke con current kan bogen. Er is een basis-, L- en X-versie, met aan de top de net leverbaar gewor den Z-versie met vierwielaan- drijving. Li en Xi zijn lever baar met automaat, de Xi kan nog verder opgesierd worden met twee optiepakketten. Het 'elektrisch pakket' (standaard voor de Zi) bevat centrale deurvergrendeling, elektrisch bediende ramen en antenne; daarnaast is er het ABS-pak- ket, met naast ABS-remmen schokdempers die hun dem ping automatisch aanpassen aan de weggesteldheid. Zwaar sturen .Het interieur is netjes afge werkt, het dashboard kreeg een wat merkwaardige twee- verdiepingen-vormgeving. De uitrusting werd wat onlogisch samengesteld: alle versies heb ben een toerenteller, maar een De geteste Daihatsu Applause Xi. binnenspiegel met dimstand en een klok zijn er pas vanaf de Li bij. Een onhandig hele maal rechts in het dashboard geplaatste digitaalklok, trou wens. De 1.6i heeft nog stoelen die alleen in het midden stof- bekleding hebben, en dat kan toch niet meer in de prijsklas se van rond vijf en twintig mille. Een rechterbuitenspie- gel is er vanaf de Xi, die dan ook meteen elektrische spie gelverstelling heeft. Wat ergo nomie betreft kan Daihatsu nog wel iets bijleren: de knop pen van mistachterlicht en achterruitverwarming zijn niet verlicht en niet optimaal in zicht geplaatst. Het stuurwiel (verstelbaar op de geteste Xi) staat wat te ver van de stoel af, zodat je ongemakkelijk rechtop moet zitten. Erger is dat het sturen veel kracht kost, zodanig dat stuurbe krachtiging (voor 1600,- ex tra vanaf de Li leverbaar) ei genlijk standaard moest zijn. Jammer, want over het geheel genomen ziet het Applause-in- terieur er veelbelovend uit. Toch ontkomt Daihatsu ook niet aan compromissen bij de achterklep. Diens scharnier in het dak beperkt de hoofdruim te achterin duidelijk; een ver stelbare achterbankleuning (Xi/Zi) is daarvoor geen-ideale oplossing. Pas vanaf de Xi is overigens de achterbankleu ning in delen neerklapbaar en laten ook de zittingen zich op klappen, zodat optimaal ge bruik gemaakt kan worden van de variabele bagageruim te. Heel pittig Een uitstekende indruk maak te de motor van de Applause. In de testauto was deze gecom bineerd met een automaat, van maar half-moderne soort. Er zitten slechts drie versnellin gen in, maar wel een over brugging van de koppelomvor mer in de hoogste versnelling en computersturing van het schakelprogramma. De motor kwam op vrij hoge toerental len bij snelwegtempo, maar maakte daarbij nog geen onbe hoorlijk lawaai. De overbrug ging van de automatische kop peling zet al bij erg lage snel heid (70 km/h bij halfgas) in, waardoor de acceleratie even inzakt. Maar verder kan de motor het door zijn prima sou plesse met drie versnellingen heel goed af. Hoge toerental len, lage toerentallen, het maakt de zestienklepper wei nig uit, hij pakt steeds krachtig op. Met standaard vijfbak zal de Applause dan ook een hele rappe auto zijn (0-100 km/h binnen tien seconden, 185 km/h). Het verbruik heeft on der de hoge prestaties niet te lijden; met de automaat haal den we al makkelijk 1:13, met handschakeling zit er dus best 1:14 in bij modale rijstijl. Van de wegligging valt er niet zo veel te zeggen, zonder stuurbe krachtiging; het stuurge- drag lijkt wel in orde, maar met zo'n zware besturing wordt sportief bochtenwerk wel heel gauw vermoeiend. De vering is in elk geval vrij stevig en kennelijk wel op sportief rij den berekend. Prijsstelling Het prijsscala van de Daihatsu Applause begint met ƒ25.495,- voor de 1.6i, die toch wel wat essentiële aankleding mist. Denk dus maar meteen aan de Li, die ƒ1100,- meer kost. De geteste Xi, die nog geen over dadige luxe in zich bergt, komt al op ƒ28.695,-, nog zonder de automaat die daar 2600,- aan toevoegt. Tja, en dan zou ik er zeker stuurbekrachtiging f 1600,-) plus het elektrisch op tiepakket met centrale ver grendeling voor al die portie ren bij wensen (niet duur met f 1500,-). Het ABS-pakket dat ook wel interessant klinkt is met 5300,- weer een hele in vestering. Voor de liefhebber is de Zi 4WD juist erg interes sant geprijsd met 36.495,-. Toch is duidelijk dat Daihatsu de Applause niet aan succes probeert te helpen door er een feestprijsje aan te hangen. In verband met de opmerkelijk hoogstaande techniek zou dat ook wat veel gevraagd zijn. Maar voor een volwassen prijs zouden er toch ook minder de- tailfouten in moeten zitten. Opvallend ruim is de Applause voor zijn klasse niet, alleen rap en karakteristiek van vorm. Het is een auto waar heel goe de mogelijkheden in steken. De originaliteit is verfrissend. PETER FOKKER Een groot moment voor Citroën-Nederland: wordt al het werk dat in het nieuwe topmodel XM is gestoken erkend als ka rakteristiek voor het merk? Commercieel ging het Citroën al weer geruime tijd voor de wind, maar dat is in niet ge ringe mate te danken aan de BX, die steeds aantrekkelijker geprijsd tegenover de concur rentie kwam te staan. De BX is het volgende model dat het merk zal vernieuwen, al duurt dat nog minstens een jaar. Voor de XM, zo zei men bij de Nederlandse introductie, koos de importeur bewust geen goedkope koers. Dat slaat voorlopig een behoorlijk gat tussen de BX en XM, wat het risico oproept dat zowel CX- als BX-eigenaren niet onmid dellijk de stap naar het nieuwe topmodel willen of kunnen maken. De goedkoopste XM wordt geboden voor ƒ53.500,-, de duurste (zescilinder) versie komt op 77.000,-. Alle model len hebben het zeer interes sante hydractieve veersys- teem. Er is ook niet gekozen voor de eenvoudigste motori sering, te weten de tweeliter- motor met centrale injetie. Het begint meteen met de 89 kW/122 pk sterke multipoint- injectiemotor. Nieuwe motoren Het overige Citroën-gamma treedt vooral motorisch gewij zigd het nieuwe modeljaar in. De AX kent voortaan de ben zineversies 11 TE en TGE met 1124 cc katalysatormotor van 44 kW/60 pk, naast de 14 TRS en GT met 1360 cc katalysa tormotor van 55 kW/75 pk. Bij de BX verschijnt dezelfde 1360 cc katalysatormotor, waar naast een 1,6 die wat minder vermogen levert dan voorheen (66 kW/90 pk) en drie versies van de 1,9 liter benzinemotor die alle een geregelde kataly sator hebben. De 1,9 met cen trale injectie en 80 kW/109 pk is er voor de 19 TRI sedan. De sterkere versie met multi- point-injectie (88 kW/122 pk) staat in de TRI Break station car en 19 GTI. De zestienklep- pen-BX kreeg een wat gewij zigd uiterlijk, de motor zwakt af tot een nog altijd verdien stelijke 109 kW/148 pk door de aanpassing aan een katalysa- Van de CX Break blijft nog een aardig aantal varianten Ie- verbaar. Wel treffen we daar bij de enige benzine- Citroën aan die het nog zonder kataly sator moet stellen, namelijk de TGE met 75 kW/102 pk tweel iter motor. Ird Fiesta XR2i. Fiesta XR2i: economy-racer Zoals bij de introductie van de langverwachte nieuwe Fiesta in het afgelopen voorjaar beloofd is de serie nu uitgebreid met de sportieve versie XR2i. Geen schokkend nieuws natuurlijk toen deze variant op de tentoonstelling van Frankfurt debuteerde, want reeds in de vorige Fiesta-reeks was er zo'n snelle variant. In Nederland is de XR2i nu ook leverbaar, voor ƒ29.210,- (uit sluitend in driedeurs versie). Het kostte de Ford-ontwerpers niet veel fantasie om deze variant op het Fiesta-thema aan te kleden, al maakten ze er wel een nog wat opvallender verschijning van dan het oude model. De grote bumper/spoiler voorop met vier extra lampen demonstreert overduidelijk de bedoeling van dit model, aan de achterzijde hield men het wat de spoilers betreft juist bescheiden. Dorpelverbreders en fraaie lichtmetalen velgen met voor dit formaat auto heel forse 185/60-13 banden complete ren de uiterlijke versiering. Een snelle motor was eveneens gauw gevonden: die van de Escort XR3i. Die moest wel wat be werkt worden om hem een geregelde driewegkatalysator aan te meten, maar uiteindelijk leverde dat een nagenoeg onveranderd vermogen op van 76 kW/104 pk. De nieuwe topsnelheid be draagt nu 187 km/h volgens de fabrikant, de sprint naar 100 km/h vergt minimaal 10,1 seconde (was: 175 km/h en 10,3 s.). En daarbij is de wagen nog relatief erg zuinig ook, een echte economy-racer dus. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET - INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG De regering moet diesel zo zwaar gaan be lasten dat een automobilist zich wel tweemaal bedenkt voordat hij diesel gaat rijden. Dat adviseert de voorlopige raad van verkeer en water staat onder leiding van oud- premier Biesheuvel in zijn commentaar op minister Smits plannen met het verkeer. De adviesraad vindt daarnaast dat het volgende kabinet de katalysator zo snel mogelijk verplicht moet stellen voor alle personenauto's. Zolang er geen schoon alternatief is voor de dieselmotor moeten lichte vracht- en bestelwagens ver plicht overschakelen op benzi ne- of LPG-motoren met kata lysator', aldus de raad. Minister Smit heeft volgens de adviesraad met 325 miljoen gulden per jaar duidelijk te weinig geld voor haar ver keersplannen uitgetrokken, zeker waar het gaat om het verbeteren van het openbaar vervoer. Een gelijkblijvende bijdrage van de rijksoverheid aan het openbaar vervoer in stad en streek bij voorbeeld is te weinig om het aantrekkelij ker te maken. De adviesraad vindt dat de plannen van Smit nauwelijks sporen dragen van nieuwe ideeën. Ze zullen volgens Bies heuvel en de zijnen weinig bij dragen aan een betere beheer sing van de verkeersstromen. Space-car Dit 'ruimteschip' valt momenteel te bewonderen op de autotentoonstelling van Tokyo, achtige dashboard hoort bij de Mitsubishi HSR II, een uiterst sportief prototype. Het cockpit- FOTO: AP Twijl autofabrikanten aar doorwerken aan het itwikkelen van steeds mter gemotoriseerde odellen in elke prijs- asse moeten de banden- brikanten op de achter- ond maar zien hoe ze larbij passend rubber innen leveren. Pirelli, e juist het meest bekend lat om zijn banden voor elle auto's, hoopt hier- ee in de kaart gespeeld worden. de testbaan te Vizzola, in buurt van de hoofdvesti- ig in Milaan, konden we zien hoe een nieuwe midden- klasse-band getest wordt. Een sterk punt van de Pirelli P2000, die in plaats komt van de huidige P4/P8 series, is kennelijk het gedrag op een nat wegdek. Per ongeluk kwam ons een vergelijkings grafiek onder ogen, met de modernste computer- meetap paratuur bepaald op de test baan, waarin de P2000 zich in derdaad nogal in positieve zin van bekende concurrenten on derscheidde. Helaas konden we dat niet zelf in de praktijk testen met verschillende ban den onder dezelfde auto. Dat zou zeer interessant geweest zijn, omdat de gegevens van één band op zichzelf niet alles zeggen. Pirelli-technici licht ten bijvoorbeeld toe dat een met computerhulp bepaalde nieuwe loopvlakprofilering zorgde voor heel wat grotere waterafvoer, zonder daarbij veel grotere open ruimtes in het loopvlak te maken. Dat zou zorgen voor 14,5 liter wa terafvoer per seconde, wat schril lijkt af te steken bij de dikke 20 liter per seconde waar Michelin mee adverteert. Maar dat is ongetwijfeld op een andere manier gemeten (dikker waterfilm op de weg?). Een ander bijzonder aan dachtspunt gold de geluidsont wikkeling van de P2000. Pirel li meet die op wel zeer grondi ge wijze, met geluidsopnemers aan verschillende kanten van de band om precies te lokalise ren welk deel verbeterd zou moeten worden. Desondanks viel bij de recente presentatie van de Rover 200 nu juist het bandengeluid van de op P2000 rollende testauto's negatief op, en zou dat volgens Rover-tech nici bij auto's op Dunlop-ban- den minder zijn. Helaas, zo zeiden ook die technici, waren dergelijke auto's bij de presen tatie niet aanwezig; we konden het dus weer niet controleren. Hogere eisen Een aantal algemene observa ties van de Pirelli-presentatie zijn niettemin zo wel voor waar aan te nemen. De mark tsituatie is nu zo, aldus Pirelli, dat het merk vooral een goede positie heeft als het gaat om banden voor de hogere klasse: in de snelheidscategorie vanaf H, een bandentype dat ge schikt is voor snelheden tot 210 km/h. Bij middenklasse auto's is er een sterke trend over te schakelen van S-type banden (tot 180 km/h) met de klassieke hoogte-breedtever- houding 80 naar T-type (tot 190 km/h) met lagere doorsne de (70- of 65-serie). In die laat ste categorie valt de P2000, met volgens Pirelli hetzelfde comfort als de traditionele S- band maar de wegvastheid van de H-serie Pirelli P6. Dat zou erg mooi zijn, want tevens hoorden we dat de P2000 nau welijks duurder wordt dan de oude P4/P8. Een computer werkte een heel speciaal rubbermengsel uit dat de gewenste greep op de weg kon opleveren, en weer ande re computers zorgden dat bij de produktie de rubberkwali teit veel constanter gehouden kan worden, wat de gegaran deerde minimum-kwaliteit ui teraard verhoogt. Ondanks dat computers eveneens veel tijds besparing opleveren bij test- werk kan niets de uitgebreide praktijkproeven op de test baan van Vizzola vervangen. Vier miljoen kilometers pro beerde men daar de P2000 uit, de ontwikkelingstijd bedroeg twee en een half jaar. De tijds besparing wordt bereikt door dat klassieke meetapparatuur aan de auto is voorzien van ra dioverbinding met de 'ver keerstoren' van de testbaan, waar de metingen meteen in computergrafieken worden omgezet. De testrijders voeren een bepaalde proef uit, het re sultaat is binnen enkele secon den in de toren bekend, zodat meteen een commando aan de rijder gegeven kan worden om dezelfde proef met iets andere snelheid nog eens uit te voe ren. Dat is bijvoorbeeld erg handig bij het testen van aqua planing, zagen we. De compu ter laat zien in welke mate de auto grip verliest op een natte baan, de testpiloot kan steeds iets harder gaan rijden tot het exacte punt bereikt is waarop de grip helemaal verdwijnt. De Pirelli P2000 toonde zich tegenover ons een goedmoedi ge band, die niet ineens grip verliest maar geleidelijk waar schuwt als het te hard gaat. Niettemin bleek opnieuw dat je je gauw verkijkt: toen we na enige tijd een tweede keer de slalomkoers namen was er iets veranderd aan de hoeveelheid nattigheid (denk ik), want waar we eerst gecontroleerd driftend een dubbele bocht doorgingen kwam we ditmaal onherroepelijk achterstevoren uit. Als waarschuwing voor het gevaar van een natte weg was de verkenning van de Vizzola-testbaan zeker effec tief. PETER FOKKER

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11