Televisie is te gek" Opnieuw onzekerheid over Haags Holland Festival Ed de Boer: „Ik geloof niet in avant-garde muziek André van Duin zwaar verzilverde komiek Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! KUNST/RTV £eidóa@owuvnt VRIJDAG 27 OKTOBER 1989 PAGINA 7 Booker-prijs voor Ishiguro LONDEN Aan de in Japan geboren auteur Kazuo Ishigu ro is gisteren de belangrijkste Britse literaire prijs, de Boo- ker-prize, uitgereikt voor zijn roman „The Remains of the day". Na de met 80.000 gulden gedoteerde prijs in ontvangst te hebben genomen bracht Is higuro een hommage aan de Britse schrijver Salman Rush die, een eerdere Bookerprize- drager die sinds februari on dergedoken leeft na Iraanse dreigementen wegens zijn boek „The Satanic verses". „Nu de omstandigheden zijn gewijzigd, maar het misschien nog voor veel mensen onge makkelijk is zijn werk te steu nen, meen ik dat het gepast is dat wij hem niet onze rug toe keren", verklaarde hij. Ishiguro's roman, uitgekozen uit zes genomineerde boeken, is een liefdesverhaal over een butler van een Britse aristo craat, die in de jaren vijftig een motortocht onderneemt door het westen van Engeland. De 39-jarige Ishiguro werd ge boren in Nagasaki maar kwam op zesjarige leeftijd naar Enge land. Hij woont in het zuiden van Londen. Jaap van Zweden blijft concertmeester bij Concertgebouworkest AMSTERDAM De violist Jaap van Zweden, een van de twee concertmeesters van het Concertgebouworkest, blijft aan het orkest verbonden. Hij heeft „na rijp beraad" besloten niet in te gaan op een uitnodi ging van de Berliner Philhar- moniker in de nabije toekomst mee te dingen naar de functie van concertmeester. Het Ber- lijnse orkest heeft drie con certmeesters. Bestuur, directie en orkestleden zijn bijzonder verheugd over deze beslissing, aldus een bekendmaking van het Concertgebouworkest. Jaap van Zweden: niet weg. Museumbezoek stabiliseert DEN HAAG Het museum- bezoek heeft zich vorig jaar gestabiliseerd op een niveau van 19,9 miljoen bezoekers, zo blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De stabilise ring komt na een sterke groei van 25 procent in de periode 1985-1987. Tijdens de duur van de actie „Nederland Museum- land 1988", die was gericht op kleinere musea, kregen de meeste musea meer bezoek. Door de daling van enkele grotere musea bleef het totale aantal ongeveer op het peil van 1987. DEN HAAG De toe komst van het Haagse deel van het Holland Festival is opnieuw onze ker. Een meerderheid van de gemeenteraad zou het liefst de voor vol gend jaar reeds ter be schikking gestelde 350.000 gulden ergens anders aan besteden. Ad 's Gravesande, directeur van het Holland Festival, die gisteren onaangenaam werd verrast door plotselinge be zwaren tegen het Haagse aan deel daarin. Dit bleek gistermiddag tij dens de behandeling van het voorlopige programma van het Haagse aandeel in het festival door de raadscom- FOTO: DIJKSTRA missie van cultuur. De woordvoerders van PvdA, CDA en VVD verklaarden meer te zien in een echt Haags gebeuren zoals het Holland Dance Festival. P. Combrink (PvdA): „Gezien het magere programma dat Den Haag krijgt aangeboden zou ik die 3,5 ton liever er gens anders aan besteden". CDA-woord voerder G. Hal leen steunde Combrink, zij het met een andere argumen tatie. „Het programma is aan vaardbaar. Maar het Haagse aandeel wordt gewoon nooit iets omdat we te weinig geld hebben. Het probleem ligt in feite bij onszelf", aldus Hal leen. Festival-directeur Ad 's Gra vesande ter vergadering aanwezig om het programma toe te lichten toonde zich onaangenaam verrast door de negatieve opstelling van de meederheid van de commis sie. „Dit brengt ons in een onprettige positie. Als u zegt: dat geld kunnen we in de toekomst beter besteden, best. Dat is uw zaak. Maar voor volgend jaar is het toe gezegd. Dat kun je met goed fatsoen niet nu, op het laatste moment terugdraaien. We hebben intussen afspraken gemaakt met diverse gezel schappen". 's Gravesande bracht in her innering dat de commissie vorige maand nog akkoord ging met een nieuwe opzet van het Haagse deel van het festival. Toen werd namelijk besloten alle activiteiten in Den Haag in één week (22 tot en met 30 juni) te concentre ren, om meer publiciteit te trekken en een festivalsfeer op te roepen. De festival-di recteur wees er verder op dat Den Haag in 1988 op eigen verzoek weer deel is gaan nemen aan het Holland Fes tival. „Wij hebben ons toen laten overhalen. We hebben er toen op gewezen wat de beperkingen zijn, maar u wil de het", aldus 's Gravesande. De definitieve beslissing over de bijdrage aan het Holland Festival wordt genomen op 20 november als de gemeen teraad de begroting voor 1990 bespreekt. Op het voorlopige program ma staan onder meer optre dens van de scholen voor klassiek ballet uit Londen en Boedapest; twee voorstellin gen van de Schaubühne am Lehninerplatz uit Berlijn en een concert van het Residen tie Orkest gewijd aan de Ne derlandse componist Alphons Diepenbrock. Of de eerder aangekondigde optredens van de Weense theatergroep „Der Kreis" onder regie van George Tabori en Claus Pey- mann nog doorgaan, is zeer twijfelachtig. Er zijn proble men over de data. UTRECHT De Eerste Symfonie van de Utrecht se componist Ed de Boer, die morgen in de Rotter damse Doelen voor het eerst wordt uitgevoerd, zal geen aanslag inhouden op het muzikale incasse ringsvermogen van de be zoeker. De 32-jarige componist: „Ik ge loof niet in avant-garde mu ziek, wanneer die muziek geen binding heeft met dit hier"; waarbij De Boer een vage handbeweging maakt over hart- en maagstreek en zich aan een discussie waagt over het begrip 'mooi'. „Wanneer noem je iets mooi... Het heeft weinig of niets te maken met dissonanten; ik denk dat het erom gaat, dat het de luiste raar iets moet doen". Waarna de gedachte over dat 'iets' overgaat in gepeins. Of het werk ook de concert ganger zal aanspreken, moet morgen blijken, maar De Boer kan dit ter geruststelling aan voeren: „Ik heb geen binding met de avant-garde, de modis- ten die langzamerhand wel een groter publiek hebben dan vroeger. Maar toch vormen ze een eiland binnen de muziek; een groot eiland misschien, maar een eiland. Ik voel me er Orgel Ed de Boer is geen componist, die op z'n derde al wist dat hij dat wilde worden. „Ik stond wel als muzikaal te boek, maar niet echt opvallend. Maar mis schien begon het toch op het moment, toen mijn moeder voor mijn vader een electro- nisch orgel kocht; als Sinter klaas-surprise. En ik mocht toen lesnemen op de plaatselij ke muziekschool. Na een paar maanden harmoniumles kwam de directeur van de muziekschool bij mijn ouders op bezoek om te vertellen dat ik talent had en dat ik beter pianolessen kon nemen. En dat zij er goed aan zouden doen een piano voor me te ko pen. Die piano kwam er en de directeur werd m'n leraar". Of die pianoleraar het met op zet deed of omdat het zo zijn gewoonte was, kan Ed de Boer niet meer achterhalen. „Maar ik weet nog wel, dat hij me dingetjes liet schrijven; mis schien voelde hij wel aan, dat het in me zat. Hij stimuleerde in elk geval mijn nieuwsgie righeid, m'n drang om dingen te onderzoeken. En zo ontston den m'n eerste composities, ge woon de bekende pianostukjes in de stijl van Bach, Mozart en Beethoven, de stukjes die ie dereen maakt die denkt dat hij kan componeren. Pas later, toen ik op het gymnasium zat, wist ik, dat ik er m'n vak van wilde maken; maar niet alleen compositie. Ik deed bij Thom Bollen hoofdvak piano en te gelijk studeerde ik compositie bij Hans Cox. Toen ik beide studies had afgerond ging ik bij Anton Kersjes orkestdirec tie studeren. Als bijvakken heb ik klarinet, viool en cello gedaan, omdat ik ervaring wil de hebben met blaas- en strij kinstrumenten. Dat leek me handig. Niet alleen als compo nist, maar ook als dirigent, want ik wilde ook kunnen di rigeren". Ideaal Ed de Boer kon en deed van alles. Hij leidde in Groningen een blazersensemble, in zijn woonplaats Utrecht een ka merorkest, dat laatste nog tot voor kort. En hij heeft twee leerlingen die compositie- en instrumentratielessen volgen. „Die leerlingen heb ik nog steeds, al het andere heb ik aan de kant gezet voor m'n Eerste Symfonie. Maar dat ik kon dirigeren bleek inderdaad erg handig, want met het Ra dio Philharmonisch Orkest doe ik de groepsrepetities, waarna Kenneth Montgomery het hele orkest voor zijn reke ning neemt. Overigens lijkt het me ook ideaal, om als com ponist in de oude traditie het eigen werk te dirigeren". De Eerste Symfonie van Ed de Boer is geschreven in opdracht van de NCRV. De eerste uit voering maakt deel uit van de viering van het 65-jarig jubile um van deze omroep. De com ponist tekent hierbij aan: „Ik liep al sinds 1981 rond met plannen om in een symfonie muzikaal gestalte te geven aan de wereldwijde catastrofe waar volgens mij de mensheid op af koerst als gevolg van de steeds verder gaande aantas ting van het milieu. Het staat voor mij vast, dat de mens bin nen afzienbare tijd door een diep dal zal gaan, omdat hij zijn omgeving letterlijk onleef baar aan het maken is. Dat proces en het onvermijdelijke resultaat wilde ik in mijn sym fonie beschrijven. Maar tegelij kertijd wilde ik de luisteraar ervan doordringen dat het le ven ook nu mooi is, of althans kan zijn", voegt De Boer er hoopvol aan toe. De bedoelingen waren mooi en goed, maar De Boer kwam ermee in de problemen. „Ik kwam er niet uit en mijn pro ject bleef in schetsen steken. Tot ik eind 1985 een bloemle zing in handen kreeg uit het dagboek van Etty Hillesum; dat greep me onmiddellijk aan want, begreep ik, hier lag de Ed de Boer: „Tegenwoordig leeft de hele mensheid onder een voortdurende dreiging". FOTO: PR haar ontwikkeling en haar uit eindelijke bevindingen op een zeer aangrijpende manier on der woorden te brengen. Te genwoordig leeft de hele mensheid onder een voortdu rende dreiging. De boodschap van Etty is daarmee buitenge woon actueel geworden". Voor zichzelf lijkt Ed de Boer niet te twijfelen: het is hem gelukt de visie van Etty Hille sum in muziek te vertalen. Dat staat op zijn gezicht te lezen. FRITS BROMBERG sleutel tot de oplossing van mijn probleem. Hier stond, precies en helder geformu leerd, wat ik in muziek wilde uitdrukken: mijn symfonie moest worden gebaseerd op Etty's dagboek". De Boer: „Etty leefde als jood se vrouw in de Tweede We reldoorlog onder een voortdu rende dreiging. Ondanks, zelfs onder invloed van die drei ging, vindt zij een waarachtig levensgeluk. En, wat minstens zo belangrijk is, ze was in staat Het team van Pauze TV, met links Barbara van Beukering. Pauze TV. Jongerenprogramma. AVRO-televiaie. Nederland 2 om 18.00 uur. Maandag. HILVERSUM „Het is een hartstikke goed pro gramma. Televisie is te gek. Het visuele aspect er van is meesterlijk interes sant. Mijn leven is nu wel onregelmatig en hectisch, maar het werk is ontzet tend leuk. Elke dag is an ders. Soms zit ik om twee uur 's nachts nog te wer ken, maar dan weet ik dat de anderen ook zo veel tijd besteden aan het pro gramma en dan vind ik dat late werk niet zo erg meer", aldus de 23-jarige Barbara van Beukering. Samen met nog vijf andere jongeren is Barbara verant woordelijk voor de verslagge ving en presentatie van het nieuwe AVRO-programma „Pauze TV". Volgens de roodharige nieu weling is „Pauze TV" een uniek programma. „Voor de formule hebben we gekeken naar twee BBC-programma's. De grafische vormgeving is erg belangrijk. Het moet snel en informatief zijn, maar het moet geen lange videoclip worden. „Pauze TV" is een flitsend programma, waarin veel afwisselende onderwer pen niet cliché-matig worden behandeld. Wij proberen ande re invalshoeken te vinden. Het is een on-Nederlands program- Uiteenlopend De redactie behandelt zeer uit eenlopende onderwerpen die te maken hebben met de actu aliteit, sport, muziek, seks en mode. „Alle verslaggevers moeten een onderwerp van vijf minuten maken, zo kom je aan een uitzending van dertig minuten. In principe kan ik zelf ideeën aandragen". „Een dag van te voren wordt bepaald wat wordt uitgezon den, want de inhoud van „Pauze TV" kan veranderen door de actualiteit. Het pro gramma wordt alleen op een rottijd uitgezonden, want om zes uur zit iedereen te eten". Barbara heeft niemand in de familie die ook werkzaam is in de journalistiek, haar ouders vervullen belangrijke openba re functies in Friesland. Ook heeft ze geen bekende presen tator als voorbeeld. „Iedereen heeft zijn of haar eigen per soonlijkheid en ik wil gewoon mezelf zijn op televisie". TROS Door middel van een screen test kwam ze bij het jongeren programma terecht. Na de middelbare school in Drach ten, heeft ze op de School voor Journalistiek in Utrecht geze ten. Tijdens die opleiding heeft ze stage gelopen bij de TROS. Na haar diploma te hebben ge haald, kon ze aan het werk op de informatie-afdeling van „Tros Aktua Geld" en „Kies keurig". Daar heeft ze onge veer een jaar gewerkt. „Tus sen dat werk en dat wat ik nu doe, ligt een hemelsbreed ver schil. Kijk maar naar de doel groep, „Pauze TV" is een echt jongerenprogramma". De redactie is gehuisvest in een ruimte boven een café in Hilversum. „De sfeer is erg goed. Ik kende de andere me dewerkers niet. Hoewel we zeer verschillende karakters hebben, kunnen we goed met elkaar opschieten. Elke week houden we op vrijdagmiddag de „borrel van de week". Dan drinken we met z'n allen een paar glazen wijn". GERRIE RIEMERSMA André van Duin. AALSMEER André van Duin, de ongekroonde kanjerkoning onder de komieken in het konink rijk der Nederlanden, was gisteravond het middel punt tijdens een gala feest, dat uren lang voort- woedde in de Aalsmeerse pretfabriek van zijn broodheer Joop van den Ende. FOTO: DIJKSTRA Omringd door honderden bo bo's van het vaderlands amu sement werd de kampioen van de gulle lach daar uitputtend getracteerd op de koekjes van eigen luchtig gerezen deeg, waarmee hij in de afgelopen 25 jaar zijn moppentrommel tot aan de rand heeft gevuld. Alle schlemielen en minku kels, die hij in zijn tientallen shows en televisieprogramma's liet opdraven, gingen nog één keer op herhaling en para deerden, uitgerust met de ver trouwde buitenmodel alpino petten en verdrietige zieken- fondsbrillen, voor de zwaar verzilverde jubilaris, die bij de hernieuwde confrontatie met Joep Meloen, Jaap Aap, Ome Joop, Ep Oorklep en al die an dere verwarde geesteskinde ren geen krimp gaf en hoofd schuddend toekeek. Het Gala, dat als daverend klapstuk geprogrammeerd was voor Van den Ende's eigen sterrennet TV 10 -„Wanneer U het op televisie kunt bekijken is een ingewikkeld raadsel ge worden", gaf spreekstalmees- ter Yvo Niehe toe - had als pi kante openingstreffer een brief in de aanbieding, waarin de directie van de KRO de sol liciterende bandparodist Adri- anus Marinus Kyvon uit Rot terdam-Delftshaven, zich noe mende André van Duin, de welgemeende raad gaf geduld te betrachten en over een jaar of tien nog maar eens een po ging te wagen. Soortgelijke twijfels had enige tijd later ook Karei Prior, die als jurylid van het AVRO pro gramma „Nieuwe Oogst" nau welijks waardering kon op brengen voor de prestaties van de trekkebekkende Rotter dammer. Een kwart eeuw la ter bekende hij in Aalsmeer alsnog deemoedig, dat hij zich toen danig heeft vergist. Prior beet daarmee het spits af voor een optocht van collega's, bazen en bewonderaars, die Van Duin live of electronisch inpeperden met zang, dans, welgemeende woorden en kleine attenties. Onder hen excelleerden Toon Hermans, Johnny Kraaykamp, Seth Gaaikema, Rudy Carell, Wille- ke Alberti en Willy Walden, die de vele gaatjes vulden tus sen flarden en fragmenten uit Van Duins' ijzersterke carriè re. Van Duin nam persoonlijk het slotstuk van de huldiging voor zijn rekening. Daarin bracht hij een fraaie, muzikale ode aan zijn ouders. „Toen ik die verloor", zong hij, „verloor ik mijn grootste fans". LEO THURING Leidse B-top in Enschede LEIDEN De Leidse B-top pers doen voor hun tweede in door tennistoernooi Enschede aan. Wedstrijdleider Herman de Vos berijdt ook dit jaar elk weekeinde zijn stokpaardje, de pouletoernooien, waarvan de winnaars weer uitkomen in de Masters. Kees-Jan Schuilen- burg en Mare Nagelkerken moeten in BI afrekenen met de top van Topspinners-En- schede. In B2 heeft Mark Flei- scheuer in de Engelsman Jim Carrera zijn moeilijkste oppo nent. Bionda Zonderop en Amy van der Linden bestrij den bij de BI-dames niet al leen elkaar, maar ook oud A- speelster Hennie Slotboom en jeugdspeelster Machteld Ploeg. Nathalie van Lint moet voor poulewinst de voor HLTC hoofdklasse spelende Herma Wieling kloppen. In de B2- klasse ontmoet Cindy Berk hout klasse slechts regionale favorieten. Het populaire toer nooi kon aan vijftien overige Leidenaren geen plaats bie den. Forse zege Foreholte LEIDEN Noorlander/Fore- holte heeft ook de derde wed strijd in de eredivisie van de landelijke handbalcompetitie tegen het Arnhemse Swift in winst omgezet. Nadat eerder PSV en Hellas tegen de Voor- houtsen het onderspit dolven, werd in een in verband met de Europa Cupduels vooruit ge speelde ontmoeting, Swift met ruime cijfers opzij gezet, 21-9. Marianne Bult en Miijam Col- lart waren topscorers door ie der zes treffers voor hun reke ning te nemen. Witherden favoriet AMSTERDAM Brian Wi- therden vormt in de leeftijds categorie 35+ de te kloppen man tijdens het Nederlands kampioenschap squash dat vandaag begint. De Warmon- der heeft in het Amsterdamse centrum Dickysquash tegen stand te duchten van Jan Vos uit Papendrecht en Heemsker ker John'Hietbrink. Bij de da mes 35+ bezet de Leidse Jana van Duijn op de plaatsingslij sten een tweede positie achter Ann Regout uit Wijk bij Duur stede. Dansersprijzen voor Esther Protzman en Josje Manaputty AMSTERDAM De danse- ressen Esther Protzman en Josje Manaputty zijn onder scheiden met de aanmoedi gingsprijzen van de Stichting Dansersfonds '79. De Stichting Dansersfonds werd opgericht door Han Ebbelaar en Alexan dra Radius. De doelstelling van het fonds is onder meer het verstrekken van aanmoe digingsprijzen aan talentvolle Nederlandse dansers en chore ografen. De prijzen bestaan uit een geldbedrag van 3.000 gul den. Sportkwis in Tripodia KATWIJK In totaal acht tien verenigingen strijden op 1 november om de titel 'sport- kwiskampioen van Leiden en de Bollenstreek'. Zij zijn over gebleven uit de voorronde, waaraan zo'n zeventig clubs deelnamen. In die voorronde moesten de teams tien vragen beantwoorden, een letterdia- gram oplossen en een slagzin verzinnen. De finaledag in Tripodia staat onder leiding van Dick Pas- schier en Judith Bosch. Elke deelnemende finalist ontvangt sowieso een bedrag van hon derd gulden voor de clubkas, terwijl de hoofdprijs bestaat uit een bedrag van vijfhon derd gulden. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BU UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Jubilerend Volkshuis stelt prijs beschikbaar LEIDEN Voor de student die de beste afstudeerscriptie schrijft op het gebied van soci aal-cultureel werk stelt het Leidse Volkshuis een prijs van 1500 gulden beschikbaar. Dat gebeurt in samenwerking met de stichting TWM, uitgever van onder meer het Welzijns weekblad en het Tijdschrift voor de Sociale Sector. Met de instelling van deze prijs wil het Volkshuis de belangstel ling voor het beroep van soci aal-cultureel werker vergro ten. De eerste winnaar wordt op 9 november bekendge maakt. Dat gebeurt tijdens een feestelijke receptie die wordt gehouden omdat het Volkshuis negentig jaar bestaat. Ter gelegenheid van het jubi leum is tevens opdracht gege ven voor twee studies naar jongerenwerk onder Marok kaanse jongens en meisjes. De kosten daarvan zijn voor het grootste deel betaald door de Stichting Kinderpostzegels. Presentatie van de resultaten van de onderzoeken heeft ook plaats op 9 november Die donderdagmiddag gaat tevens een documentaire in première over de betekenis van het Leidse Volkshuis voor de Leidse vrouwen door de jaren heen. De receptie wordt van 16.00 tot 18.30 uur gehouden in het pand aan de Apothekersdijk.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7