Opinieweekbladen voeren strijd om voortbestaan Verdachten bekennen gooien fragmentstiebom fSmrn BMK gaat stormvloedkering bouwer Leids bedrijf haalt waardevol eiwit uit aardappelplant BINNENLAND fiewlaeSoiwafif VRIJDAG 27 OKTOBER 1989 PAGIN i Weert krijgt Milieuprijs WEERT De Limburgse gemeente Weert is onderscheiden met de Nationale Milieuprijs 1989. De prijs wordt vandaag door minister Nijpels (VROM) uitgereikt. Het is voor de derde keer dat de prijs wordt uitgereikt. Eerder werden Eindho ven en Harderwijk onderscheiden. Weert is uit meer dan 100 gemeenten gekozen door een jury onder voorzitterschap van jhr. Beelaerts van Blokland. De specifieke zorg' die Weert aan het milieu besteedt, bestaat volgens de jury uit de voortreffe lijke samenwerking tussen lokaal bestuur en politie bij het toezicht op naleving van de milieuwetten, de bereidheid van de ge meente om mensen en geld in te zetten voor een beter leefmilieu en het feit dat het hinderwetbestand voor honderd pro cent in orde is. Surinaamse jongen nog eens 14 dagen in cel EMMEN Het kort geding voor de Haagse rechtbank, waarmee een ille gaal in Nederland verblijvende Hin- doestaanse jongen zijn uitwijzing naar Suriname wil voorkomen, is twee we ken uitgesteld. Dat is gebeurd op ver zoek van de landsadvocaat, die heeft laten weten meer voorbereidingstijd nodig te hebben. Daardoor zal de zes tienjarige nog eens twee weken in een Emmer politiecel moeten doorbrengen, waar hij immiddels al veertien dagen zit. Een van zijn advocaten, mr. Jap-a- joe uit Utrecht, noemt het ongehoord om een kind zo lang achter slot en grendel te houden. Hij gaat de raadka mer in Assen vragen het arrest van zijn cliënt in afwachting van het kort geding op te heffen. Hologram op medicijnen DEN HAAG Geneesmiddelenfabri kant Glaxo Nederland gaat vanaf no vember een hologram aanbrengen op al zijn verpakkingen van het merkge neesmiddel Zantac, een medicijn tegen maagzweren. Het hologram, een zil verkleurig sluitzegel met het beeld merk van een maag erop, is niet na te maken. Patiënten, artsen en apothe kers kunnen dan zelf vaststellen of ze met een vervalsing hebben te maken of niet. Eerder dit jaar zijn in Neder land en Engeland vervalsingen van Zantac aangetroffen. Twee weken ge leden kwam in Engeland weer een valse partij boven water. Glaxo ver moedt dat het gaat om een incident, maar weet niet zeker of er sprake is van het topje van de ijsberg. PTT-directeur mede schuldig aan fraude GRONINGEN De centrale directie van PTT Post heeft de directeur van het hoofdpostkantoor in Groningen begin deze week met onmiddellijke ingang van zijn functie ontheven. De directeur wordt indirect verantwoor delijk gehouden voor een fraude van circa 350.000 gulden. De fraude werd feitelijk gepleegd door een PTT'er in een Gronings postkantoor en kwam ruim twee weken geleden aan het licht. De directeur wordt nu verwe ten dat de fraude onder zijn verant woordelijkheid kon plaatsvinden. De Postale Recherche onderzoekt de zaak. PTT Post weigerde donderdag nadere mededelingen. Verbod Friese plaatsnaamborden LEEUWARDEN De gemeente Tyts- jerksteradiel moet binnen drie maanden haar Friese plaatsnaamborden verwijderd hebben. Dat heeft de rechtbank in Leeu warden gisteren bepaald. De rechtbank stelt daarmee de Stichting tegen Friese plaatsnamen in het gelijk. Volgens de rechter hadden de Friese borden gelijktij dig met de Friese aanduidingen in de PTT-gidsen moeten worden ingevoerd. Het versneld aanbrengen van de Friesta lige borden, eind vorig jaar, vindt de rechtbank strijdig met het raadsbesluit en een daad van willekeur. De rechtbank meent dat de gemeente geen rekening heeft gehouden met de commerciële na delen voor het bedrijfsleven. Fondspremie kan omla AMSTELVEEN De Ziekenfond! heeft gisteren geadviseerd de ziekenf< premie, nu 8,1 procent, in 1990 vast te len op 8 procent. Alleen de werkgevers gatie vond dat een premie van 7,8 pro conform een door de Ziekenfondsraa juni uitgebracht advies, voldoende lijkt advies is aangepast omdat vooral de kc voor de ziekenhuissector nu hoger wo geraamd dan een paar jaar geleden. De tegenwoordiger van de Nationale Zie huisraad vond zelfs 8 procent eigenlij weinig, tenminste als de salarissen in di zondheidszorg die in het bedrijfsleven volgen. Aan de andere kant stijgen ni( leen de kosten maar ook de premie-in! sten als de lonen in het bedrijfsleven ei van de trendvolgers omhoog gaan, aa zien voor het ziekenfonds een percer van het inkomen wordt betaald. OPLAGEN IN TIEN JAAR TIJD DRAMATISCH GEDAALD DEN HAAG „In de ko mende tijd zal er ruimte zijn voor twee, misschien drie behoorlijke opinie weekbladen op deze moei lijke markt. Als de hoofd redacties willen, kan één daarvan de combinatie De Tijd/Haagse Post (HP). Die bladen zijn de afgelo pen jaren dichter bij el kaar gekomen". Dat zegt directeur Huib Boer- mans van De Tijd naar aanlei ding van de mogelijke samen werking tussen redacties van beide bladen. Hoofdredacteur John Jansen van Galen van de HP: „De di rectie van De Tijd heeft dit be dacht, het lijkt niet de eerste partner aan wie we zouden denken, maar 'ja' is even goed mogelijk als 'nee'. We hebben van de directies de vrije hand gekregen". De bekendmaking van de mo gelijke samenwerking kwam enkele dagen nadat uit cijfers was gebleken dat de opinie weekbladen voor het zoveelste jaar hun oplagen zagen dalen. Dat is al enkele jaren het geval en lijkt dan ook structureel. De oorzaken daarvan worden vooral gezocht in de dikkere aankleding van de dagbladen met katernen of bijlagen, waar door in de krant al veel te lezen is van wat één keer per week ook nog eens voor enkele gul dens in de weekbladen staat. Vroeger was het gebruikelijk naast de krant een weekblad te lezen maar aan die traditie lijkt hierdoor een einde gekomen. Ook de adverteerders laten de vormgegeven glanzende uitga ven van banken, verzekerings maatschappijen, kredietkaart firma's of dergelijke op het „goede leven" gerichte bladen. Al met al daalden de oplagen van de zes opinieweekbladen in de afgelopen tien jaar drama tisch: van Vrij Nederland gin gen in '79 nog bijna 115.000, dit jaar iets meer dan 82.000 exem plaren per week over de toon bank, HP daalde van 52.000 naar rond de 24.000, De Tijd van 40.000 toen en naar 35.000 nu. De Groene worstelt al enige jaren om boven te blijven en Elsevier daalde ondanks reor ganisaties flink in oplage. Bij Hervormd Nederland is de situ atie nu enigszins stabiel na en kele jaren van teruggang. Commercie De directies van HP en De Tijd vonden elkaar toen zij merkten dat beide bladen zich in het kader van de voortdurende vernieuwing op de bedrijfse conomie stortten via een aparte rubriek. „We schoten dus pijlen op elkaar", aldus Boermans. De zakenmarkt, één van de nieuwe interesses van de opi nieweekbladen, kwam vroeger niet in de weekbladen voor. Al leen Elsevier schreef daarover toen het nog een weekblad en een magazine was. Voorheen werden bedrijven en hun direc ties stevig aangepakt wegens hun harteloze praktijken, nu wordt de loftrompet gestoken over slimme dappere jonge ma nagers die innoveren en fabrie ken oppeppen. Niet meer ellen lange lappen tekst over sociale misstanden of politieke schan dalen maar verhalen over rei zen, eten en cultuur. Minder maatschappijkritiek, meer com mercie kortom. Kleine vijver Dezelfde bladen, zegt Gerard Schuijt, hoofddocent media recht aan de Universiteit van Amsterdam, vissen in een steeds kleinere vijver. Zo'n tien jaar geleden lag hun gezamen lijke oplage nog rond de 600.000, nu is die met meer dan de helft gedaald tot onder de 300.000. Schuijt ziet nog voor twee bla den overlevingskansen. Hij meent dat het maatschappelijk gezien geen ramp zou zijn als er daadwerkelijk een aantal ver dween. „De dagbladen moeten dan natuurlijk wel zo blijven als ze nu bezig zijn: meer nieuwsanatyse, meer opiniepa gina's en speciale katernen. Hoe sympathiek de weekbladen me pok zijn, een aantal legt het loodje", voorspelt de vroegere directeur van De Groene. Volgens Schuijt zouden de ver liezen groter *zijn geweest als de opiniebladen nog in hun oude jas woonden. „De Tijd is stevig aangepakt, HP idem en ook De Groene is minder dogmatisch en meer journalistiek gewor den, heeft de thema's meer ge spreid en de geitewollensok- kencultuur uit de kolommen geschrapt". Geldschieters De HP-hoofdredacteur hoopt te overleven dooj; meer diepgang in de kolommen. Alles bij el kaar, inclusief deeltijders, telt de HP-redactie 12 volledige ba nen. „Verder leunen we sterk op freelancers en dan is het moeilijk overeind te blijven". Bij De Tijd werken 15 mensen en Boermans ziet in een samen voeging van redacties dan ook de mogelijkheid om zaken diep gaander aan te pakken, meer aan onderzoeksjournalistiek te doen. Daarvoor ontbreekt voor alsnog het budget. Boermans erkent dat de HP bij de werving van advertenties de zaken beter heeft aangepakt. „Het is een klein bedrijf met ei gen wervers. Wij zitten onder de grote VNU-paraplu met con currenten op dit gebied als Li- belle en de Margriet". Pas sinds kort gaat het met de werving bij De Tijd beter, nu ze daar voor zelf iemand in dienst heb ben. Behalve door particuliere geld schieters (in geval van HP en De Groene) zijn de opinieweek bladen in hun drang tot overle ven de afgelopen jaren ook flink gesteund door het Be drijfsfonds voor de Pers. Bestuurder Hans Verploeg van de journalistenbond NVJ vindt dat de overheid moet bijsprin gen omdat de weekbladen in hun onderzoeksartikelen de diepgravende een speciale rol hebben. Politici citeren eruit en doen er hun werk mee, zo luidt Verploegs onderbouwing voor overheidssteun. Boven dien wil hij dat de bladen van hun lage btw-tarief mogen af stappen naar een nul-tarief. Uit de rollen katoen kwam de marihuana tevoorschijn, Politie Dordrecht vindt 4000 kilo marihuana DORDRECHT De rijkspo litie in Dordrecht en de dou anerecherche Rotterdam hebben in het Noordholland se Venhuizen 4000 kilo mari huana met een straatwaarde van tien miljoen gulden in beslag genomen. Veertien verdachten zijn aangehou den. Een speurhond van de douane in Rotterdam liet merken dat zich in een con tainer uit Colombia drugs be vonden. De inhoud van de container bestond op het uit rollen katoen en lini Van de 14 verdachten, door een arrestatieteam hechtenis werden genom komen er vijf uit Colon en één uit Den Haag. DEN HAAG De aanne merscombinatie Bouwcombi natie Maeslant Kering (BMK) gaat de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg bouwen. De kering waarvoor is geko zen bestaat uit draaideuren op beide oevers die met lucht worden gevuld, waarna zij „drijvend" op hun plaats wor den gebracht. In BMK nemen Hollandse Be ton Groep, Volker Stevin, IGB Holland en Hollandia Kloos deel. Met de bouw van de ke ring is een bedrag gemoeid van ongeveer 1,4 miljard gul den. BMK tekent het contract vandaag met demissionair mi nister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. De kering komt in de Nieuwe Waterweg ten oosten van Hoek van Holland. De bouw gaat ongeveer acht jaar duren. Aanvankelijk zou den volgens de Deltawet de dijken moeten worden ver hoogd. Enige jaren geleden kwam een stormvloedkering als alternatief in beeld. De ke ring is niet alleen goedk( (300 tot 400 miljoen guld maar kan ook sneller woi aangelegd dan de dijkvel gingen. Oorspronkelijk w; er vijf plannen voor de sto vloedkering. Ruim een jaar leden bleven BMK en Nie Waterweg Stormvloedke (NIWAS) als mogelijke bc ers over. Ni was bestaat Ballast Nedam, Bosk Grootint, Van Oord Groep Van Rietschoten en Houw( SLM moet voorschot aan nabestaanden betalen AMSTERDAM De vice-pre sident van de rechtbank in Amsterdam, mr. J. Vrakking, heeft gisteren in een kort ge ding beslist dat de Surinaamse luchtvaartmaatschappij (SLM) een voorschot moet geven voor de later te betalen schadever goeding aan de nabestaanden van de vliegramp bij Zanderij. Het kort geding was aanhangig gemaakt door de moeder van twee minderjarige kinderen van één van de omgekomen in zittenden. Het was een proef proces en de advocaten van de eiseres zullen nu ook voor, an dere nabestaanden voorschot ten gaan vorderen. Vrakking besliste dat de vliegtuigmaat schappij aan de kinderen 3.000 gulden moet betalen. SLM wilde betalen, maar al leen onder de voorwaarde dat de nabestaande niet bij andere mogelijke schadeplichtigen voorschotten zou vorderen. De nabestaande weigerde, ze wilde immers niet in haar juridische mogelijkheden beknot worden. De president besliste in zijn vonnis dat de SLM „zonder meer tot betaling van het voor schot is gehouden". De voorwaarden die de vlieg tuigmaatschappij stelde zijn hiermee van de baan. LEIDEN Onderzoekers van Mogen International in Leiden zijn er in geslaagd met behulp van recombinant DNA-technieken het farmaceutisch waardevolle eiwit HSA te produceren in aardappelplanten. Mogen is een plantenbiotechnologisch bedrijf. Het richt zich voornamelijk op het verbeteren van land- en tuinbouwgewassen met behulp van moleculair biotechnologische technieken. Het voert thans met financiële steun van het ministerie van econo mische zaken een studie uit naar de mogelijkheden waardevolle stoffen in planten te produceren. Daarin is volgens dr. P.J.M. van den Elzen van Mogen het belang gelegen van de nu aange toonde mogelijkheid HSA uit aardappelpanten te produceren. Vervolgonderzoek is nodig om onder meer de zuivering nader te bestuderen. Volgens Van den Elzen valt daarom nog niets te zeggen over het tijdstip waarop op deze wijze geproduceerd HSA op de markt kan worden gebracht en tegen welke prijs. HSA, humaan serum albumine, wordt onder andere gebruikt als mensen een shock hebben opgelopen of veel bloed hebben ver loren, bij voorbeeld tijdens een operatie. Voor de produktie is de farmaceutische industrie tot nu toe aangewezen op menselijk bloedplasma. Vanwege mogelijk besmettingsgevaar met bijvoorbeeld Aids of hepatitis zoeken verschillende laboratoria thans naar alternatie ve produktiemethoden. Daarvoor wordt voornamelijk gebruik gemaakt van micro-organismen. In vergelijking hiermee zijn planten volgens Mogen een aanzienlijk goedkopere bron van ei witten. Het HSA dat Mogen uit planten heeft gezuiverd blijkt identiek te zijn aan het HSA uit menselijk bloed. Aardappelplanten waaruit het waardevolle eiwit HSA is ontwikkeld. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Produc IVF-besluit aangehouden na bezwaren CNV AMSTELVEEN De Zieken- fondsraad heeft gisteren het besluit over uitbreiding van de mogelijkheden voor reageer buisbevruchting terugverwe zen naar de commissie die het heeft voorbereid. Dat gebeur de nadat de vertegenwoordi gers van het CNV en de werk gevers hadden aangekondigd dat ze tegen zouden stemmen. Mr.J.de Geus van het CNV zei dat zijn vakcentrale de subsi diëring van reageerbuisbe vruchting (IVF) beperkt wil houden tot de vijf ziekenhui zen die nu ook al subsidie krij gen. Dit omdat de discussies over de maatschappelijke, juri dische en ethische aanvaard baarheid van IVF nog niet zijn afgerond. De Geus noemde daarbij de juridische positie van het embryo, de toepassing van IVF ongeacht de relatie vorm en eventueel onderzoek met en selectie van embryo's. Twee jaar cel voor dood op verzoek ROTTERDAM De recht bank in Rotterdam heeft gis ten een 49-jarige man uit Ha- zerswoude en een 26-jarige Rotterdammer veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf we gens levensberoving op ver zoek. De officier van justitie had zes jaar gevangenisstraf geëist. Het tweetal diende in april van dit jaar de 75-jarige moe der van de Rotterdammer een spuit toe met morfine waar door de vrouw overleed. Ze handelden geheel op eigen houtje. De zaak kwam uit doordat de man uit Hazers- woude het hele verhaal vertel de aan zijn vriendin, die de politie belde. Het openbaar mi nisterie had de twee mannen primair moord ten laste ge legd. Maar de rechtbank acht bewezen dat de vrouw wel de gelijk om een zachte dood had. verzocht. Voor levensberoving op verzoek geldt een maxima le straf van 12 jaar. De recht bank vindt echter dat ten aan zien van beide verdachten verzachtende omstandigheden gelden. Het openbaar ministe rie beraadt zich nog over een hoger beroep. AMSTERDAM De Amster damse politie heeft twee jon gens aangehouden die er van verdacht worden betrokken te zijn geweest bij het maken en gooien van de fragmentatie- bommen afgelopen zondag tij dens de voetbalwedstrijd Ajax- Feyenoord. Beide verdachten hebben bekend. De verdachten zijn een acht tienjarige jongen uit Dordrecht en een negentienjarige Rotter dammer. Volgens de persoffi cier van justitie in Amsterdam, L. de Wit, zijn in het huis van één van de verdachten de res tanten aangetroffen van het materiaal waarmee de bommen zijn gemaakt. De politie heeft het spul in beslag genomen. De jongens wordt ten laste ge legd dat zij met de bom opzette lijk het leven van de toeschou wers en de aanwezige politie in gevaar te hebben gebracht. Vol gens woordvoerder Wilting van de Amsterdamse politie heeft de achttienjarige de bom ge maakt én gegooid. Zijn negen tienjarige vriend heeft gehol pen om de bom te maken. De bommengooier heeft tegenover de politie verklaard dat hij bij het binnengaan van het Ajax- stadion inderdaad is gefouil leerd. Hij wist de beveiliging echter om de tuin te leiden door de bom tussen zijn benen, in zijn onderbroek, te verbergen. Uit onderzoek van de politie is gebleken dat de bom is gemaakt van glas, dat na de explosie in duizenden stukjes uit elkaar is gespat. „Gelukkig is de bom laag bij de grond ontploft, an ders was de ramp niet te over zien geweest", aldus de politie woordvoerder. Door de ontplof fingen raakten in totaal veer tien personen gewond, twaalf toeschouwers en twee leden van de ME. De politiewoord voerder wees erop dat de ge bruikte bom niet door metaal- dectoren zou zijn ontdekt. De jongen heeft tegenover de poli tie ook verklaard dat hij bewust op een plek is gaan staan waar van hij dacht dat hij niet mak kelijk zou kunnen worden ont dekt door de videocamera's in het stadion. Volgens Wilting heeft Ajax inmiddels video-ap- paratuur aangeschaft die het mogelijk moet maken „in alle hoeken" te kijken. Vijf ecuadoriane op vrije voeten ZWOLLE De ree bank in Zwolle heeft Ecuadorianen die won verdacht van het v krachten van twee 14-j; ge meisjes op vrije voel gesteld. Tegen de werden gisteren tijdi een vijftien uur durer marathonzitting van rechtbank gevangei straffen van een jaar ëist. Of de onmiddellijke inv heidstelling inhoudt dat verdachten ook vrijuit gaar nog niet bekend. De uitspr zal maandagmiddag komen De vijf Ecuadorianen zoui zich op 18 augustus in tot zes keer aan de twee mei hebben vergrepen. De maakten deel uit van de ze' leden tellende muziekgri Intipac, dat die dag op straatfestival in Zwolle optr De meisjes zouden de groep hele dag gevolgd zijn en i de mannen - Indianen, stammelingen van het vo malige Inca-Rijk - hebl aangepapt. Volgens de raa lieden is niet gebleken dat bij de seksuele gemeenscl die plaatsvond enig gew was gebruikt. ANWB vreest vernieling tol-apparatuur DEN HAAG De ANl vreest dat de voorgenot elektronische tolheffing li snelwegen de automol aanzet tot vernieling van apparatuur. De te hoge tolk ten zouden daarvoor de red zijn. Deze waarschuwing ui de chef verkeersafdeling v de ANWB, mr. G Schoutl gisteren aan minister Sm .Kroes (verkeer) op een et gres over verkeer en vervo Volgens Schouten is bij reeds bestaande vaste me punten voor snelheid al geb ken dat „het voor een klei groep aantrekkelijk is de ap| ratuur te vernielen".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4