Sou/tont Sluiting dreigt voor drie Leidse scholen l STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Een cadeau van formaat LEERLINGAANTAL ONDER DE NORM Ïogelijk toch bewaking straten met videocamera's EWR verhoogt tarieven gas, water en licht Geen bezwaar tegen fusie buurthuizen CeicLeSouoant DINSDAG 24 OKTOBER 1989 PAGINA 9 ^NVRAAG ISLAMITISCHE fcHOOL TERECHT AFGEWEZEN HAAG/LEIDEN De gemeente Leiden heeft de aan- ig voor de oprichting van een islamitische basisschool te lt afgewezen. Dat heeft president M. Wijnholt van de Haagse itbank vanochtend bepaald in een kort geding dat de Stich- Islamitische Basisscholen heeft aangespannen tegen de ge- nte en de gemeenteraad. De eis tegen de gemeenteraad werd igens niet ontvankelijk verklaard. Door deze uitspraak lijkt onmogelijk dat de basisschool per 1 augustus opengaat, (tichting heeft vorig jaar een verzoek ingediend voor opna- in het scholenplan '90-'93 van een islamitische school in Lei- Zuid-West of in de Merenwijk. De aanvraag is in eerste in- tie door het college van B en W afgewezen omdat die was cht aan de verkeerde instantie, namelijk de gemeenteraad. >r kwam het college op die beslissing terug maar adviseerde jemeenteraad het verzoek af te wijzen omdat niet zou zijn laan aan de wettelijke eisen. advocate van de stichting sprak de beweringen van de ge- nte tegen tijdens de zitting. Volgens haar is de stichting keer teer door de gemeente met een kluitje in het riet gestuurd. Nep-controleurs stelen geld en sieraden LEIDEN Twee nep-controleurs hebben gistermiddag bij een woning in de Aloëlaan enkele honderden guldens en sieraden buit gemaakt. De twee mannen van in de twintig deden zich voor als controleurs van het gas bedrijf. De bejaarde bewoners lieten ze niets vermoedend binnen. Later werden waar schijnlijk de zelfde mannen ook in de Maris- laan gesignaleerd. In de omgeving van de Condorhorst zijn gistermiddag drie mannen aangehouden die zonder vergunning pro beerden verzekeringen huis-aan-huis te slij ten. Oplettende bewoners belden de politie die hen inrekende. De mannen waren af komstig uit Rotterdam en directe omgeving. Later op de middag werden nog twee knapen uit Rotterdam aangehouden die in de Slaagh- wijk verzekeringen probeerden te verkopen. Bonden moeten plannen over besteden 2,5 ton aanpassen van achterban LEIDEN De ambtenarenbonden moeten hun plannen voor de besteding van 250.000 gulden, die over is uit de beloningsdifferentiatie-pot, aanpassen. De voorgestelde bijdrage van 20.000 gulden aan het personeelsblad QQ werd gistermiddag tijdens de vergadering met de achterban afgewezen. Ook is het nog onzeker of iedere ambtenaar een eenmalige uitkering krijgt, of dat alleen de laagstbetaalden een uitkering van honderd gulden ontvangen. Dat het na de uitkering overgebleven geld aan kinderopvang besteed moet worden, daar was bijna iedereen het over eens. De bonden hopen 19 december met een nieuw voorstel te komen. Die 250.000 gulden is nog over van het bedrag dat de piinister van binnenlandse zaken beschikbaar heeft gesteld in het kader van de beloningsdifferentiatie. De bonden zijn over de besteding van het geld in conflict met de gemeente Leiden. Wethouder P. Bordewijk van financiën, personeel en organisatie vindt dat een groot gedeelte moet worden gebruikt voor kinderopvang. Ook wil hij geld reserveren voor extra uitkeringen voor personeelsleden die van functie veranderen zonder dat daarvoor betere voor uitzichten zijn. De rest van het geld wil hij dan pas besteden aan een eenmali ge uitkering voor de ambtenaren. Bouwvakker valt van steiger OEGSTGEEST Een 26-jarige man uit Groesbeek is gisteren gewond geraakt bij een val van een stei ger bij een bouwwerk aan de Morsebellaan. De bouwvakker wilde van de ladder de stei ger opstappen toen hij uitgleed en viel. Hij kwam met zijn borst op een beugel terecht. De Groesbeker is met onbekend letsel naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. Nader onderzoek naar olievervuiling Hoge Rijndijk LEIDEN Pas als uit nader onderzoek blijkt dat de grond bij perceel Hoge Rijn dijk 330 zo vervuild is dat sanering nood zakelijk is, worden maatregelen genomen. Dat antwoordt het Leidse college van B en W op schriftelijke vragen van raadslid C. Vergeer van de Socialistiese Partij. „Aan gezien het hoogstwaarschijnlijk gaat om verontreiniging in privégrond ligt het voor de hand dat eerst wordt overlegd met de eigenaar om deze te bewegen zelf onder zoek te laten doen en zo nodig de bodem te laten saneren", zo stelt het college. Volgens Vergeer is de vervuiling drie jaar geleden ontstaan toen tijdens bouwwerkzaamheden een olieleiding werd lek gestoken. Hij is van mening dat de olieverontreiniging zo snel mogelijk moet worden opgeruimd. V10 zo snel ïogelijk op weidse kabel [DEN De commer cie zender TV10 wordt spoedig mogelijk toege in op de Leidse kabel, zij het Commissariaat >r de Media aankondigt ites te gaan uitdelen kabelexploitanten die programma's van TV10 irgeven. zei wethouder T. van der gisteravond tijdens de Isvergadering. Volgens i beginnen de uitzendin- van TV10 op 11 novem- Oorspronkelijk was het ^bedoeling van de zender deze week, op 28 oktober, 2 e beginnen. Inmiddels is iend dat dit wordt uitga lm gd. Van der Nat verwees tüjeravond naar onderhan- ïgen die nog moeten den afgewikkeld met an- vennoten. De wethou- sprak gistermiddag met bedrijfsadvocate van 3&0. der Nat zei verder te jZwachten dat „een kleine ^lderd" Leidse kabelabon- s gebruik maakt van de jelijkheid om zonder ex- T kosten over te gaan van ji beperkt naar een uitge- ïid zenderpakket. Deze _ns wordt tot en met 31 de- inber geboden omdat men- >4 die het beperkte pakket ||ben onder meer de com- jfciële zender RTL-Véro- niet kunnen ontvan- Normaal kost overscha- jng op het uitgebreide ';et 87,50 gulden. LEIDEN Drie Leidse basisscholen dreigen per 1 augustus te worden opgeheven omdat ze al drie jaar lang minder dan 125 leerlingen heb ben. Het gaat om de protestant-christelijke Ireneschool, de rooms- katholieke school Paus Johannes XXIII en de openbare basisschool De Hoeksteen. Dat is giste ren bevestigd door een ambtenaar van de ge meentelijke directie on derwijs. De betrokken besturen ver wachten overigens dat geen van de drie scholen daad werkelijk de deuren moet sluiten. De Stichting Katho liek Onderwijs Leiden (SKOL) heeft voor het twee de achtereenvolgende jaar een ontheffingsaanvraag in gediend voor de Paus Johan nes XXXIII aan het Doni- zettipad en de Protestant- Christelijke Scholenvereni ging gaat ervan uit dat de Ireneschool aan de Stadhou derslaan op de teldatum van 16 januari weer voldoende leerlingen heeft. Op dit "mo ment zijn dat er 122. De gemeenteraad heeft in september al besloten Gede puteerde Staten te adviseren de openbare school De Hoeksteen aan het Maan steenpad niet te sluiten. De school telde vorig jaar op de teldatum van 16 januari 101 leerlingen. Hoeveel kinde ren er nu naar de school gaan is niet bekend maar de gemeente verwacht een toe name gezien de leeftijdsop bouw van de wijk. Over de twee bijzondere scholen moet de gemeenteraad een advies sturen naar het mi nisterie van onderwijs. Over de strekking van dat advies wordt binnenkort een be sluit genomen. Koffiedik Volgens de directie onder wijs van de gemeente zijn er op dit moment geen andere scholen die minder dan 125 leerlingen N hebben. Vorig jaar dreigde de christelijke Leidse Houtschool onder de norm te komen maar op de teldatum waren er weer 125. „Het blijft koffiedik kijken", stelt de woordvoerder van de directie echter. „Je weet niet wat voor effect het heeft als bijvoorbeeld de is lamitische school er komt". De SKOL gaat ervan uit dat voorlopig geen katholieke scholen onder de opheffings norm komen. „We zitten weer in de lift, hebben het idee dat de basisscholen nu goed verspreid zitten over de stad", aldus M. van Riel. Dat opnieuw een onthef fingsaanvraag is ingediend voor de Paus Johannes XXIII is volgens haar een formele zaak: „Waarschijn lijk is het helemaal niet no dig, maar we hebben op nieuw een ontheffingsaan vraag ingediend om te voor komen dat de school dicht moet omdat we ons niet aan de formele regels hebben ge houden". De 'Raad van State stelde vorig jaar in een voor lopige voorziening dat de school niet dicht hoefde. Dit vooral omdat het de enige katholieke basisschool is in Leiden Zuid-West. Of de school inderdaad niet hoeft te worden opgeheven is af hankelijk van de uitspraak die wordt gedaan in de nog lopende bodemprocedure. Voor de school geldt een verlaagde norm van 105 leerlingen. Volgens Van Riel zijn er nog niet zoveel kin deren, maar is de prognose gunstig. „We hebben nu al twintig leerlingen meer dan vorig jaar". Team De Protestant-Christelijke Scholenvereniging zegt dat de christelijke scholen in to taal niet minder leerlingen tellen dan een jaar geleden. „Er is geen teruggang", zegt bestuurslid A. Versnel. Hij bevestigt dat één school reeds drie jaar minder dan 125 leerlingen heeft. Hij wei gert de naam van de school te noemen, maar vertelt wel dat die momenteel 122 leer lingen telt. Het „lukt gega randeerd" om de school open te houden, zegt hij. De groei zou vooral te danken zijn aan het feit dat het team enkele wijzigingen heeft on dergaan. Zo is de oude direc teur met pensioen gegaan en is een nieuw schoolhoofd aangesteld. „Het nieuwe, jonge team gaat er hard te gen aan, ook al is de tijd die rest wat kort", aldus Versnel die niet wil beweren dat de oud-leerkrachten niet goed functioneerden: „Maar een andere aanpak kan weieens goed zijn". De enige christe lijke school die onlangs een nieuwe directeur heeft ge kregen is de Ireneschool. Hoofd R. Freeke ontkent in eerste instantie dat de school niet voldoet aan de norm maar op de vraag of het klopt dat er 122 leerlingen zijn, wil hij niet ingaan: „Ik moet nodig naar terug naar mijn klas want ik ben hard aan het werk. Ik zet er nu een punt achter". Flats in een nieuw jasje De flats aan het Zwarte Pad in Leiden onder gaan een ware metamorfose. De grauwe donke re kleur van de flats wordt veranderd in een vlotte crèmekleurige uitvoering. De trappenhui zen worden aangegeven met groene strepen. ,,Wat het meest opvalt is de isolatie. Gekozen is voor het isoleren aan de buitenkant van de flats. Maar uiteraard worden de flats ook aan de bin nenkant opgeknapt", vertelt projectbegeleider J. Bouwmeester. De renovatie heeft plaats in het kader van een groot onderhoudsplan dat woningbouwvereni ging De Sleutels aan het uitvoeren is. In totaal worden 215 woningen in de buurt van de Willem de Zwijgerlaan opgeknapt. De kosten van de re novatie zijn 10 miljoen gulden. Eind volgend jaar moet de opknapbeurt worden afgesloten. Bouwmeester garandeert dat de woningen dan zeker weer 25 jaar mee kunnen. FOTO: TEJO RINGERS RADIATOREN GESTOLEN LEIDEN Bij het in aan bouw zijnde Golden Tulip ho tel op het Schuttersveld zijn in het afgelopen weekeinde 65 verwarmingradiatoren gesto len. De radiatoren wogen tesa- men enkele duizenden kilo's. Ze lagen in een afgesloten ruimte die is opengebroken. De politie vermoedt dat de da ders over een vrachtwagen be schikten. De schade loopt in de duizenden. dgetwinkel |il mensen |)or schulden ehoeden IDEN Door een poster te hullen die op tachtig plaat- in Leiden in de Publex-re- ghezuilen te zien zal zijn, gal 3jthouder H. de la Mar gister- het startsein voor een ïpagne van de. budgetwin- De budgetwinkel is de uwe naam van de stichting ïsument en Huishouding 1987 is opgericht. „De (juwe naam is gekozen om- 4 het woord consument ver- 9|rrend werkte", aldus Aline <r Harmsel, een van de twee et is de bedoeling dat niet :en mensen bij ons komen al zwaar in de schulden en. Door de campagne, die nieuwe naam en ons werk Ier de aandacht moet#bren- i, hopen we ook mensen in i eerder stadium te berei- Wethouder H. de la Mar opende gistermiddag in de hal van het stadhuis de Mupi-poster van de Budgetwinkel. Naast de wethouder staan Aline ter Harmsel en Jacqueline Smolders van de budget winkel. FOTO: TEJO RINGERS ken en daarmee schulden te kei onder het motto „Houdt voorkomen", aldus Jacqueline uw budget in balans" aan een Smolders. Ook voorlichtingsa- breder publiek voorstellen, vonden moeten de naam en de Smolders en Ter Harmsel wil- doelstelling van de budgetwin- len dat de budgetwinkel bij de sociale dienst, huisartsen, maatschappelijk werkers en verschillende instanties be kend wordt zodat zij mensen kunnen doorverwijzen. IEUWE DISCUSSIE OVER CONTROLE ONVEILIGE LOCATIES IIDEN Onveilige lo gies in Leiden worden de toekomst mogelijk h bewaakt met video- nera's. De gemeente- id gaat hierover op- uw een discussie voe- i. Gisteravond heeft het ege van burgemeester wethouders toegezegd notitie te maken tarin wordt aangegeven welke gevallen de entuele aantasting van ivacy minder zwaar ïegt dan het bevorderen n de sociale veiligheid", ils wethouder M. van r Molen van ruimtelijke lening het verwoordde. zegde toe dat geen en- Ie camera wordt ge- latst voordat de ge- ienteraad daarover een spraak heeft gedaan. ^ze toezegging deed ze nadat R. van Lint van Groen Links vragen had gesteld over - de plaatsing van videocamera's op de nieuwe brandweerka zerne aan de Broekweg. Vol gens de Regionale Brandweer Rijnland zou op verzoek van ambtenaren op deze manier meer controle worden uitgeoe fend op de Broekweg. Van Lint verwees naar de eerder gevoerde discussie over de plaatsing van camera's op de Haarlemmerstraat. Dat idee werd door de gemeenteraad van de hand gewezen omdat het de privacy van burgers zou aantasten. „Volstrekt onge wenst", noemde Van Lint de controle door middel van vide ocamera's. P. Langenberg van D66 sloot zich bij aan bij „de kritische toonzetting" van Groen Links. Genuanceerder Volgens H. Koek wordt bin nen de PvdA-fractie „iets ge nuanceerder" gedacht over. dit onderwerp, terwijl W. Hettin- ga opmerkte dat de CDA- raadsleden hierover verschil lend denken. Fractievoorzitter J. Walenkamp voegde eraan toe dat hij de laatste maanden van mening is veranderd. „Eerst had ik er weinig be hoefte aan, maar ik ben ge schrokken van de opmerkin gen die bewoners van de bin nenstad deze zomer maakten. Zij zeiden zelf opnames te gaan maken als de politie niet zou ingrijpen bij overlast van horeca". N. Bakker, fractievoorzitter van de VVD, noemde de socia le veiligheid „een van de voor naamste verworvendheden van de mens". Het is volgens hem een taak van de gemeen te om te zorgen dat die veilig heid er is. Ambtenaren PvdA-wethouder Van der Mo len vertelde dat het idee om camera's op de brandweerka zerne te plaatsen is geopperd door ambtenaren. Dat is ge beurd buiten medeweten van het college. Door de nieuw bouw van de kazerne, die vo rige week is begonnen en ovér een half jaar is afgerond, zou de Broekweg nog onveiliger worden. Volgens Van der Mo len hebben ambtenaren ver volgens „te goeder trouw en zonder te denken aan de dis cussie over camera's in de Haarlemmerstraat" het idee geopperd om de Broekweg te bewaken door middel van vi deocamera's. „Daarbij hadden ze alleen de veiligeheid van de Broekweg op het oog". „Het is een discussie die we hier met z'n allen moeten voe ren"; besefte Van der Molen. Met de opmerking dat „de Broekweg „landschappelijk aantrekkelijk, maar 's avonds onveilig" is, gaf ze aan de be waking van deze weg iets an ders te vinden dan controle van de Haarlemmerstraat via camera's. „In de Haarlemmer straat zijn ook alternatieven mogelijk om een veiliger situa tie te creëren, zoals het wonen boven winkels, doorzichtige of helemaal geen rolluiken voor de etalages, praatpalen en meer surveillerende agenten", aldus Van der Molen. Djeebabv Een optreden van Djeebaby is voor Art Centre De Droomfabriek reden de deu ren vrijdag wijd open te zet ten. Hij verzorgt de muziek tijdens een swingavond die om 21.30 uur begint in het pand aan de Oude Singel 56. De toegang is gratis. Swing De Leidse formatie Reve rent Joe speelt vrijdag stevi ge doch swingende rockmu ziek in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. Het optreden in het zol dercafé begint om 23.30 uur. De entree is een rijksdaal der. Optredens Muziekcentrum Mfiddelste- gracht) 123 luidt vrijdag een serie optredens in met een openingsfeest dat om 21.00 uur begint. Dan beklimmen ook The Raven en Ludwig Helder het podium. Het is de bedoeling dat dit seizoen elke vrijdagavond een optre den is van een band, toneel- of cabaretgroep. Op 3 no vember treden The four go zers op, op 10 november Walk the Thalk en op 17 no vember is er een jamsession. LEIDEN De tarieven voor gas, water en elektriciteit wor den verhoogd. Dat maakte di recteur J. Haijkens van de Energie- en Watervoorziening Rijnland vanochtend bekend. Per 1 januari 1990 wordt het elektriciteitstarief met 0,6 cent per kWh verhoogd voor de kleinverbruikers en met 0,4 cent voor de grootverbruikers. De goedkope middaguren voor de kleinverbruikers worden beëindigd. Daarentegen daalt het nachttarief voor kleinver bruikers met 0,2 cent per kWh. Een van de redenen van de tariefstijging is dat de inkoop- kosten van elektriciteit hoger worden. Dat staat in de begro ting van 1990. De EWR volgt tevens de landelijke tendens om de kosten meer toe te re kenen aan verschillende deel markten. Dit betekent dat de kleinverbruikers meer lasten gaan dragen. De gasbedrijven worden per 1 januari 1990 vrijgelaten in het bepalen van de verkooptarie ven. Dit betekent meer risico voor de EWR. De gasprijs stijgt onder meer daarom met 2,3 cent per kubieke meter. Het vastrechtbedrag wordt ver hoogd van 69 gulden naar 96 gulden per aansluiting. De vaste kosten moeten namelijk meer door de vaste inkomsten worden gedekt. De stadsver warming volgt deze verhoging automatisch. De verschillen tussen de wa tertarieven worden opnieuw verminderd. Per 1 juli 1990 komen de meeste tarieven op ƒ1,55 per kubieke meter. Dit betekent voor Wassenaar en Noordwijk een verhoging van de waterprijs. Buurtvereniging klaagt over gebrek aan inspraak LEIDEN Buurtvereniging Maredorp heeft een schriftelijke klacht ingediend bij de inspraakcommissie van de gemeente Lei den. De buurtvereniging zegt niet op de hoogte te zijn gehouden over de ontwikkelingen op en rond het Vrouwenkerkplein. Ma redorp heeft meerdere malen te hebben aangedrongen op een bijeenkomst van een begeleidingsgroep bestaande uit leden van de buurtvereniging en vertegenwoordigers van de gemeente. De plannen van het gemeentebestuur zijn twee weken geleden bekend gemaakt. Maredorp is daar niet over gehoord eb vindt dat onbehoorlijk. Verder maken de opstellers van de brief be zwaar tegen de inhoud van de plannen zoals die door B en W kenbaar zijn gemaakt. Vooral het niet in erfpacht uitgeven van de grond voor de bouw is tegen het zere been van buurtvereni ging Maredorp. LEIDEN De Leidse ge meenteraad heeft geen bezwaar tegen de fusie van alle instellingen voor club- en buurthuiswerk, stedelijk volwassenwerk en stedelijk jongerenwerk. Gisteravond werd het voorstel om te komen tot een Centraal Werkgevers instituut zonder hoofdelij ke stemming aangeno men. Daaraan vooraf ging een om mezwaai van de VVD. Woord voerder A. Geertsema ver klaarde in eerste instantie dat zijn fractie zou tegenstemmen omdat het voorstel „slecht voorbereid" was en omdat on duidelijkheid bestond over de financiële consequenties. Na een schorsing vertelde Geert sema dat zijn fractie het „pro ces niet wil frustreren door nee te roepen". Eerder lieten enkele instellin gen weten niet veel te voelen voor de gemeentelijke plan nen, maar verantwoordelijk wethouder H van Dongen zei te verwachten dat iedereen er mee instemt. „Uit ambtelijke toetsing onder instellingen die bezwaren hadden tegen de fu sie is gebleken dat er wel be denkingen zijn, maar dat ie dereen toch akkoord gaat. Ik kan niet garanderen dat ieder een meedoet, maar de ver wachting is dat dat wel het ge val zal zijn". Oprichting van een instituut waarbij alle werknemers in dienst zijn is volgens de ge meente nodig omdat dan geen BTW hoeft te worden betaald. Afzonderlijke voorzieningen moeten dat wel doen. De fusie is op 1 januari een feit. Instel lingen die zich niet bij de nieuwe organisatie aansluiten verliezen volgens het gisteren genomen besluit recht op sub sidie. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Ien luxe handdoek van 50 x I00 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 tri.:J Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam- Adres: Telefoon -1 (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam:J Adres:J Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar r--rtDi Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. --Yïïk,

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9