Hongaren juichen voor betere banden met VS Siberische mijnwerkers houden proteststaking buitenland Geen verklaring voor toeloop van Republikaner Calif ornië heeft geen geld voor de wederopbouw CfiidócSoutmit DINSDAG 24 OKTOBER 1989 PAGINA 5 Doodvonnis Rushdie geldt nog altijd TEHERAN De president van Iran, Ali Akbar Rafsanjani, heeft verklaard dat het door wijlen ayatollah Khomeini uitge vaardigde doodvonnis tegen de Britse schrijver Salman Rushdie nog altijd van kracht is. Tijdens een persconferentie in Teheran, de eerste sinds hij in juli in func tie trad, zei de Iraanse president: „Het standpunt en beleid van de islamitische republiek Iran zijn hetzelfde als die van de imam (Khomeini)". Rushdie is sinds het doodsbevel in februari ondergedoken. Het afgelopen weekeinde ontstond grote beroering in Groot-Brittannië nadat de di recteur van het moslim-instituut in Lon den, Kalim Siddiqui, in Manchester de op roep om Rushdie te doden had herhaald. President Rafsanjani. foto: ap Studenten in Bangladesh met messen op examens DHAKA Bijna 200 studenten in Bangladesh zijn van school gestuurd wegens spieken en het molesteren van leraren tijdens hun examen. Op minstens 20 plaatsen braken gisteren ongere geldheden uit, waarop de autoriteiten de hulp van de politie moest inroepen om de orde te her stellen. De studenten die zich beklaagden omdat de controle te streng was en de vragen te moei lijk, vernielden gebouwen waar examens werden afgenomen, verscheurden de opgaven en vielen functionarissen aan die de examens afnamen. „Veel kandidaten verschenen voor de test gewa pend met stenen, messen, ijzeren staven en blad zijden gescheurd uit hun leerboeken", aldus een politiewoordvoerder. Zaterdag gingen studenten in het noorden van Bangladesh voor acht uur in staking omdat zij waren gedwongen van plaats te wisselen om spieken te voorkomen. Massale executies na coup in Panama SAN JOSÉ In Panama zijn na de mislukte staatsgreep tegen generaal Ma nuel Antonio Noriega op 3 oktober ten minste 233 militairen geëxecuteerd door troepen die de sterke man van het land trouw bleven. Dat heeft het Panamese Comité voor de Rechten van de Mens (CPPDH) verklaard in de hoofdstad van Costa Rica, San José. Voorzitter Osvaldo Velasquez zei op een persconferentie dat de militairen, voordat zij werden geëxe cuteerd, eerst nog zijn gemarteld. Hij zei zich te baseren op verklaringen van ooggetuigen en van medisch personeel. Volgens de lezing van de Panamese re gering zouden tijdens en na de mislukte staatsgreep slechts elf mensen zijn om gekomen. ETA-leden veroordeeld tot 793 jaar celstraf MADRID Het Spaanse Hoog gerechtshof heeft gisteren twee ETA-strijders veroordeeld tot 793 jaar gevangenisstraf wegens de bomaanslag op een supermarkt in Barcelona, waardoor in 1987 27 mensen het leven verloren. Krachtens het Spaanse recht kwam de hoogste gerechtelijke instantie met de optelling van de gevallen van moord en verwon ding tot een totale gevangenis straf van 793 jaar en twee maan den voor elk van de ETA-leden. De procureur-generaal in Madrid had tweeduizend jaar geëist. Het maximum dat beide veroordeel den moeten uitzitten is dertig jaar. Baker vol lof over Sovjetunie SAN FRANCISCO De Amerikaanse minister-van bui4 tenlandse zaken, James Baker, vindt dat zijn land en de Sovjetunie nu de historische kans hebben het tijdperk van de Koude Oorlog definitief achter zich te laten en een 'nieuwe wereld' te scheppen. Hij deed zijn uitspra ken tijdens een toespraak in San Francisco. Volgens poli tieke waarnemers duidt de toespraak van Baker op een veranderde houding van de regering-Bush jegens de Sovjetunie. In het recente verleden zijn nogal eens reser ves geuit ten aanzien van de oprechtheid van Gorbatsjov en zijn vermogen als politieke leider te overleven. In Moskou heeft Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze toegegeven dat het Sovjet-radarstation in Krasnojarsk strijdig is met het Amerikaans-Russische ABM-verdrag tegen anti-ballistische raketten en gezegd dat het ontmanteld zal worden. Westerse bewapenings deskundigen waren al langer de mening toegedaan, dat de radarpost niet strookte met het uit 1972 daterende verdrag. ANC houdt zondag massa bijeenkomst in stadion Soweto JOHANNESBURG In het stadion van de zwarte woon stad Soweto in Zuidafrika zal komende zondag een massa bijeenkomst worden gehouden van de verboden verzetsbewe ging ANC. Er is geen vergun ning voor aangevraagd, maar de organisatoren gaan ervan uit dat de politie niet zal optre den. Onder de deelnemers zullen zondag vrijwel zeker ook de zeven verzetsleiders zijn die vorige week door de Zuidafri- kaanse autoriteiten uit gevan genschap werden ontslagen. Gisteren hielden zij in Soweto 'strategisch beraad'. De politie hield zich afzijdig. Aan het beraad nam ook Go- Mbeki deel, die in novem ber 1987 al was vrijgelaten. De 79-jarige Mbeki mocht na zijn vrijlating niet reizen en geen politieke bijeenkomsten bijwo nen, maar die beperkingen werden opgeheven zodat hij gisteren vanuit zijn woon plaats Port Elizabeth naar Jo hannesburg kon vliegen. De zeven overige ANC-leiders werden onvoorwaardelijk vrij gelaten; zij hebben het gebruik van geweld in de strijd tegen de blanke overheersing ge rechtvaardigd en van de rege ring een aantal concessies ge ëist, alvorens te willen onder handelen. De met Mbeki erbij acht ANC-leiders ver gaderden in een gemeen schapsruimte in Soweto. Nade re bijzonderheden wilden zij niet verschaffen. Mbeki en vijf van degenen die vorige week werden vrijgela ten, werden in 1964 tot levens lang veroordeeld, samen met ANC-leider Nelson Mandela, die nog altijd vast wordt ge houden maar wiens vrijlating wordt overwogen. De onvoor waardelijke vrijlating van de ANC-leiders en de beslissing yan de regering om ANC-bij- eenkomsten toe te staan, is |door Zuidafrikaanse kranten gepresenteerd als een feitelijke erkenning van het ANC. MASSALE HERDENKING OPSTAND '56 BUDAPEST Meer dan 100.000 Hongaren deden gisteren mee aan een bij eenkomst op het Kossuth- plein in Budapest. Vlak bij het parlement namen zij deel aan de eerste her denking in volledige vrij heid van de opstand van 1956. De samenkomst vormde de af sluiting van een reeks manifes taties die 23 onafhankelijke op positiegroepen in het hartje van de Hongaarse hoofdstad hadden georganiseerd. Veel deelnemers aan de bijeenkomst voerden brandende kaarsen mee ter herdenking aan de slachtoffers van de opstand van 33 jaar geleden - 2700 vol gens officiële cijfers, 25.000 volgens cijfers die in het Wes ten gepubliceerd zijn. Eerder op de dag had waarne mend president Matyas Szuros de 'republiek Hongarije' gepro clameerd, die in de plaats komt van de 'volksrepubliek Honga rije'. De proclamatie, precies om 12 uur 's middags, vond plaats vanaf hetzelfde balkon aan het parlementsgebouw waar de hervormingsgezinde Imre Nagy op de dag af 33 jaar eerder een rede hield, waarin hij Hongarije neutraal ver klaarde en meedeelde dat het land uit het Warschau Pact trad. Met zeer harde hand trad het bezettingsleger van de Sov jetunie op tegen de 'opstand van 1956', die twee weken duurde en waarin de Hongaren het onderspit dolven. „De Hongaarse republiek wil een onafhankelijke, democrati sche rechtsstaat zijn waarin de waarden van de burgerlijke democratie en het democra tisch socialisme in gelijke mate tot hun recht komen", aldus Szuros. De waarnemend presi dent sprak zich uit voor voort zetting van de samenwerking met de Sovjetunie, hetgeen hem op boegeroep kwam te staan. Maar toen hij voor bete re betrekkingen met de Vere nigde Staten pleitte, werd hij weer toegejuicht. Dat de politieke veranderingen in Hongarije zeer snel gaan, blijkt uit het feit dat de politie vorig jaar nog optrad tegen po gingen de opstand van 1956 te herdenken. Een jaar geleden golden de gebeurtenissen van oktober-november 1956 nog als „contra-revolutie". Maar sinds dien spreekt men van een „volksopstand" en heeft de lei der van de opstand in '56 Imre Nagy een staats(her)begrafenis gekregen. Volgend jaar juni worden verkiezingen naar westers model gehouden voor een nieuw parlement. Dan kunnen de Hongaarse kiezers voor het eerst sinds 1947 een zelfstandige keus maken uit el kaar beconcurrerende kandi daten en partijen. De Hongaar se minister van buitenlandse zaken Gyula Horn zei dat Hon garije op de lange duur streeft naar neutraliteit. Hij bena drukte echter dat het zover nog lang niet is, en dat er abso luut nog geen sprake is van te rugtrekking uit het Warschau Pact. Horn sprak op een pers conferentie in de Zweedse hoofdstad Stockholm, aan het eind van zijn bezoek aan Scan dinavië. De minister zei het zelfs te zien gebeuren dat het Warschau Pact en de NAVO zichzelf uiteindelijk zullen op heffen. Hij zei ook dat Honga- In het centrumn van Budapest brandden gisteren duizenden kaarsen,ter herinnering aan de slachtoffers van de opstand van 1956. foto: epa rije geleidelijk aansluiting wil zoeken bij de Europese Ge meenschap (EG). De eerste stap op weg naar het EG-lid- maatschap zal bestaan uit sa menwerking met de Europese Vrijhandelsassociatie EFTA, waarvan deel uitmaken de on gebonden landen Zweden, Fin land, Oostenrijk en Zwitser land en de NAVO-landen Noorwegen en IJsland. Vol gens Horn staat het Hongaarse lidmaatschap van het Oosteu- ropese handelsblok COME CON die samenwerking niet in de weg. (Van onze correspondent Rink Drost) STUTTGART Nog nooit ging het de inwoners van de Bondsrepubliek zo voor de wind als nu. En nog nooit zochten zo veel ontevreden in woners van deze welvaarts- en jwelzijnsstaat bij verkiezingen hun toevlucht tot een extreem rechtse partij: de Republika ner. Een partij zonder politieke kopstukken, een partij zonder [duidelijke programma's, een partij die op geen enkel wa penfeit kan bogen. De zege tocht van de Republikaner be gon dit voorjaar in West-Ber- lijn, kreeg zijn bevestiging in le gehele Bondsrepubliek bij de Europese verkiezingen in mei, werd op 1 oktober voort gezet in de lokale verkiezingen in de deelstaat Nordrhejn- Westfalen en bleek het afgelo pen weekeinde niet te stuiten in de lokale stembusstrijd in de meest welvarende deelstaat van de gehele republiek: Ba den-Württemberg. In de eerste analyses wordt de oorzaak van .het overlopen van ontevreden kiezers naar de Republikaner gezocht in de sociale woning nood. In de verkiezingsstrijd is deze woningnood ook het meest bediscussiëerde punt ge weest. Warrige discussies wa ren het, waar de kiezers alleen maar hoorden wat ze al wisten: er zijn de laatste jaren veel te weinig goedkope woningen ge bouwd. Hoeveel te weinig? De politici van de gevestigde par tijen hielden een ruime marge aan: tussen de 50.000 en 150.000 in de gehele deelstaat. De Republikaner wezen de schuldigen aan, inspelend op de angsten van veel burgers. De gevestigde partijen in Bonn en Stuttgart hebben schuld, al dus de Republikaner. En de buitenlanders natuurlijk, die door diezelfde partijen niet het land uit worden geschopt. Want die buitenlanders pikken de banen en de huizen voor de neus van de eigen bevolking weg, leven - als ze geen baan wegpikken - op kosten van de gemeenschap. Vooral in de zo genaamde sociaal zwakke ste delijke gebieden spreken die argumenten aan. Hier wonen de werklozen, de mensen met het minimumloon, de woning zoekenden. Veertig jaren de mocratie hebben hun niet de welvaart en het welzijn ge bracht waarmee de Bondsrepu bliek als geheel "zo rijk is geze gend. Eerdere opinie-onderzoe ken hebben aan het licht ge bracht dat het het vooral deze, doorgaans slecht opgeleide, be volkingsgroep is op wie de ex treme partijen mogen rekenen. Uit die groep zijn het vooral de mannen, ook en juist de jonge ren, die hun stem aan de Re publikaner geven. In het alge meen laten de kiezers op ex treem-rechts partijen zich niet leiden door politieke wapenfei ten of uitgewerkte partijpro gramma's. Volgens de opinie peilers is het kiezerspotentieel in Duitsland dat gevoelig is voor extreem-rechtse ideeën zo'n 13 procent. In Heidenheim zat de werkelijkheid daar zon dag met 14 procent al boven. En bij de Europese verkiezin gen kwam Rosemheim in Beie ren op 20 procent Rep-stem- mers. Wie stuit de opmars van de rechtsradicalen? De paniek reacties bij de prominente poli tici van het reservoir waaruit de radicalen putten, de christe lijke partijen, hebben tot nu toe een averechts effect gehad. Eerste bal in tweeën Ronald Reagan had gisteren twee pogingen nodig om de „eerste" bal van een honkbalwedstrijd in Japan over de plaat te gooien. De voormalige Amerikaanse president is op bezoek in dat land waar hij voor veel geld op speciaal verzoek optreedt. foto: ap Lachmon sluit nieuw akkoord met Brunswijk MOENGO Met het slui ten van een nieuwe over eenkomst met rebellenlei der Brunswijk lijkt parle mentsvoorzitter Lachmon in grote mate tegemoet te komen aan de eisen van de opstandige Tucayana Amazonia-Indianen. Die vonden dat ze niet be trokken waren bij het opstel len bij het vorige akkoord tussen de regering en het Jungle Commando, het Ak koord van Kourou. In de nieuwe verklaring staat dat in Suriname discussies op gang moeten komen over een Nationaal Akkoord, waaraan naast de regering en de Nationale Assemblee ook de drie gewapende groe peringen moeten deelnemen. Naast het Junglecommando en de Indianen is dat de Unie voor Democratie en Be vrijding. De datum en plaats voor de discussies zullen nog worden bepaald. Voor de resten van wat ooit een huis was in San Francisco kan deze man even uitblazen van het harde werken. Het opruimen van alle ravage van de aardbeving gaat nog vele weken duren. foto: afp (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON San Francisco en omgeving lij ken zich met opmerkelij ke snelheid te herstellen van de aardbeving van vorige week dinsdag. Gis teren zijn honderdduizen den mensen weer aan het werk gegaan en de scho len zijn grotendeels hero pend. De verkeerschaos als gevolg van beschadigde wegen en ka potte of ingestorte bruggen was echter enorm. Vele foren sen hebben zich dan ook de bange vraag gesteld hoe het de komende tijd verder moet. De herstelwerkzaamheden zullen immers nog vele maanden du ren en intussen weet niemand waar de miljoenen dollars die daarvoor nodig zijn vandaan moeten komen. De financiële consequenties van de aardbeving hebben juist in Californië een extra tragische dimensie. Immers, de bewoners van die staat hebben de afgelopen jaren grote steun gegeven aan initiatieven de belastingen drastisch te verla gen en de overheidsuitgaven tot minder dan een minimum te beperken. Juist de belasting die de lokale en stedelijke au toriteiten van geld zou moeten voorzien om een redelijke in frastructuur op de been te houden is sterk verlaagd. Het tijdens de aardbeving van de vorige week ingestorte wegge deelte bij Oakland is illustra tief voor de negatieve gevol gen van de met zoveel tam tam doorgevoerde belastingre volutie. Nu de overheden in Californië zich voor giganti sche uitgaven geplaatst zien om de aardbevingsschade on gedaan te maken, is de discus sie over de belastingrevolutie opnieuw in alle hevigheid op-- gelaaid. Een nieuwe belasting verhoging lijkt voor de hand te liggen, maar of die politieke haalbaar is, blijft de vraag. Bo vendien is Californië heel wat groter dan het nu getroffen gebied. De politici die een eventuele belastingverhoging aan hun achterban zouden moeten verkopen, sputteren daarom nu reeds tegen. Het beginsel dat het betalen van belastingen tot minder dan een absoluut minimum moet worden beperkt, wat daar ook de gevolgen van zijn, begint echter steeds meer op een collectieve kortzichtigheid te lijken die in geval van een nieuwe aardbevingsramp fata le consequenties kan hebben. De vraag is dan ook of Califor nië van de ramp van de vorige week echt iets heeft geleerd. Mausoleum Lenin in de revisie MOSKOU Het mausoleum van Lenin aan het Rode Plein in Moskou zal vanaf begin november voor twee maanden gesloten worden wegens dringende onderhoudswerkzaamheden. Het in rood graniet opgetrokken mausoleum trekt elke dag duizenden bezoekers die langs het gebalsemde lichaam van de stichter van de Sóvjet-staat trekken. De laatste maanden is herhaaldelijk in de media en in het Congres van Volksafgevaardigden geopperd Lenin uit het mausoleum te halen en te begraven. Uit de aange kondigde herstelwerkzaamheden blijkt echter niet dat Lenins lijk verplaatst zal worden. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN504 De „Vrijheid II" is weer onder zeil. Rob heeft afscheid 9enomen van zijn Amerikaanse vrienden en is eigenlijk maar blij, dat dit opwindende avontuur ook weer achter de rug is. Maar helemaal alleen is hij toch niet, want majoor Ross vaart met hem mee. Ze zijn onderweg naar Florida. „Een maandje vakantie zal me goed doen", zegt majoor Ross, terwijl hij in de pantry een groc klaar maakt. „En mij ook", zegt Rob. O, wat heeft hij een slaap! „Ik hoop maar, dat we een kalme reis voor de boeg heb ben", zegt hij geeuwend, en dan gaat hij naar kooi. Licht hellend over stuurboord glijdt de „Vrijheid" met goed getrimde zeilen over de golven. Prins Charles op tv over milieu LONDEN Prins Charles, die eerder in huiselijke kring een verbod op het gebruik van spuitbussen afkondigde, gaat voor de BBC-televisie een do cumentaire maken over mi lieuproblemen. In het programma van een uur zal de Britse kroonprins aandacht besteden aan proble men als de aantasting van de ozonlaag en de bedreiging van het tropisch regenwoud. Char les zal de kijkers op het hart drukken dat er een nieuwe vi sie nodig is op de mens als „beheerder van de aarde". Vorig jaar maakte prins Char les al een omstreden BBC-do- cumentaire over archtitectuur, waarin hij de na-oorlogse ar chitecten beschuldigde van 'horizonvervuiling'. MOSKOU In Siberië heb ben gisteren ongeveer twintig duizend arbeiders in het Koe- znetsk-bekken (Koezbass), het op een na belangrijkste indus triële gebied van de Sovjetu nie, voor twee uur het werk neergelegd. De werkonderbreking in het kolenmijnengebied is in strijd met een nieuwe wet waarbij stakingen in de vitale indus triesectoren voor vijftien maanden zijn verboden. De wet werd eerder deze maand door het Sovjet-parlement aangenomen. De proteststa king viel samen met signalen van ongenoegen elders in het land. Zo heeft de Kazachstaan- se afgevaardigde Olzjas Soelej- menov het Sovjet-parlement gewaarschuwd dat de arbei ders in zijn Centraalaziatische republiek zouden staken om hun eisen tot beëindiging van kernproeven in het woestijn gebied bij de stad Semipala- tinsk kracht bij te zetten. Bin nen het Sovjet-leger is het plan opgevat om een vakbond op te richten om betere leef omstandigheden af te dwin gen. In de zuidwestelijke repu bliek Moldavië hebben enkele duizenden mensen deelgeno men aan een protestmars in Kisjinjov, waarbij zij erken ning van het Volksfront van Moladvië eisten. Met de „waarschuwingsstaking" pro testeerden de mijnwerkers, spoorweg- en fabrieksarbei ders in de stad Mezjdoerets- jensk tegen de leiding, die vol gens hen eerder gemaakte af spraken over verbetering van hun werk- en levensomstan digheden niet naleeft. In dit febied begon in juli ook de sta- ingengolf, die zich later uit breidde naar andere industrië le gebieden in de Sovjetunie, onder meer naar de Oekraïne. Die staking kostte de staat naar schatting tien miljard gulden. De Sovjet-autoriteiten hebben ervoor gewaarschuwd dat een heropleving van de in dustriële onrust de positie van partijleider en president Mi- chail Gorbatsjov en diens her vormingsbeleid (perestrojka) in gevaar kan brengen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5