Literatuur als bron van verzet binnenland ijTilburg verbiedt alle hondepoep Partijbestuur CDA selecteert kandidaten voor kabinetsposten SCHRIJVERSDEBUTEN IN DE ILLEGALITEIT Minister: gestandaardiseerd samenlevingscontract niet zinvol Zevenhuizen graaft oorlogsvliegtuig op Artsen niet blij met IVF in ziekenfonds PvdA boos op optreden van Candadese politie ne\ cm eest ee. Actiegroep kondigt vernielingen aan Minister wil brede aanpak drugstoerisme QeidóaQowumt DINSDAG 24 OKTOBER 1989 PAGINA 3 TILBURG In Tilburg komt een algeheel 'verbod om honden op de openbare weg te laten loepen. Dat geldt ook voor de goten. Wie zijn jond toch op de openbare weg laat poepen, is straks verplicht de poep op te ruimen en thuis in de container te deponeren. Hondenbezitters zijn verplicht een schepje of een zakje bij zich Ite dragen waarmee poep van de straat kan wor den verwijderd. Wie zich daar niet aan houdt, kan rekenen op een geldboete. Dat heeft de Til- burgse gemeenteraad gisteravond besloten. Het hondepoepprobleem in Tilburg wordt drastisch aangepakt omdat allerlei andere pogingen en experimenten de afgelopen jaren op niets zijn uitgelopen. De Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV) wordt daartoe zo gewijzigd dat toe zicht en sancties mogelijk worden. De circa 12.000 hondenbezitters in Tilburg worden voortaan verplicht „een deugdelijk hulpmid del" voor het verwijderen van de poep van de openbare weg bij zich te dragen. Iemand die zijn hond uitlaat en een dergelijk hulpmiddel op verzoek van de politie niet kan tonen, krijgt een bekeuring die ter plaatse kan worden vol daan door betaling van twintig gulden. De nieuwe regel, waarop volgens verantwoor delijk wethouder van milieu P. van Hassel, streng zal worden toegezien, geldt zowel binnen als buiten de bebouwde kom. De reinigingsspo- litie in Tilburg wordt uitgebreid met twee per sonen die zich nog uitsluitend met hondepoep gaan bezighouden. Daarnaast zet de gemeente zes speciale reinigingsvoertuigen in om even tueel toch nog achtergebleven poep op te zuigen met speciale poepzuigers. Onder het motto „tof fe honden laten niets achter" gaat de wijziging van de APV gepaard met een intensieve voor lichtingscampagne. Alles inbegrepen trekt de gemeente Tilburg voor de strijd tegen de hon denpoep structureel bijna drie ton per jaar uit. Batman op brood OSS De filmheld Batman, die afgelopen vrijdag voor het eerst in een record-aantal bio scopen in Nederland te fans heeft de vleeswarenfabri- kant Zwan uit Oss een speciale boterhammenworst gemaakt waarin de vleermuis-figuur is aangebracht. Deze worst is in middels te koop in bijna alle supermarkten. In 1939 ver scheen, naar een idee van de striptekenaar Bob Kane, de eerste uitgave van Batman. Het valt te betwijfelen of hij ooit voor mogelijk heeft ge houden dat de lezers zo zouden smullen van zijn geesteskind. Op geheel natuurlijke wijze is het Batman-figuur in de worst aan gebracht, waardoor op elk plakje de stripheld uit 1939 fladdert. FOTO: PR (Vervolg van de voorpagina) Aan de onderhandelingstafel zijn sinds vorige week donder dag alle onderwerpen uit het ontwerp-regeerakkoord op nieuw aan de orde geweest. Gisteravond kon niet worden doorvergaderd, omdat onderhandelaar De Vries een verga dering van het CD A-partijbestuur in Utrecht moest bijwo nen. Op deze bijeenkomst werd niet alleen gesproken over de inhoud van het ontwerp-regeerakkoord, maar is ook een aantal namen geselecteerd van CDA'ers die in aanmerking komen voor een ministerspost of staatssecretariaat. In poli tieke kringen wordt verwacht dat informateur Lubbers van avond laat of morgenochtend de definitieve tekst van het ak koord aan de onderhandelaars kan voorleggen. Daarna moeten de fracties van CDA en PvdA zich er weer over uit spreken. Wijzigingsvoorstellen kunnen dan echter niet meer worden aangebracht: het is „slikken of stikken". AMSTERDAM Een aantal jonge Nederlandse schrijvers en dichters heeft tijdens de oorlogsja- kleine tijdschriften opgezet, die niet alleen dienst deden als literaire uitingsmogelijkheden, maar in een aantal geval len ook bron van verzet De namen van onder meer Wil lem Frederik Hermans en Guil- laume van der Graft zijn later zeer bekend geworden bij een groot publiek, maar weinigen zullen weten hoe het begin van hun carrière werd gekenmerkt door illegaliteit. De Amster damse literatuur-historicus Piet Calis heeft de ontstaansgeschie denis van de bladen bestudeerd en promoveert vandaag op het proefschrift 'Het ondergronds verwachten, schrijvers en tijd schriften tussen 1941 en 1945' aan tie Nijmeegse Katholieke Universiteit. „Het was in eerste instantie de bedoeling me te concentreren op de jaren na de Tweede We- reldoorlog. Als jongen heb ik toen zelf allerlei boeken en tijd schriften gelezen, waarvan ik haarfijn het hoe en waarom wilde weten. Maar al snel kwam ik erachter dat de wor tels in de oorlogsjaren lagen. Uit de gesprekken met schrij vers en dichters bleek hoe zij in die oorlogsjaren tegen de wil van de Duitsers in hun literaire werken toch hebben uitgege ven. De meeste blaadjes hadden hele lage oplagen. Eén blad, „De Schone Zakdoek", kende Niet iedereen die zijn gedichten of verhalen tijdens de oorlog liet afdrukken in een illegaal blad werd na 1945 ook werkelijk bekend. Dat lukte Willem Frederik Hermans (links) en Guillaume van der Graft wel. foto: sp maar één exemplaar en ging tij dens de ontmoetingsavonden van hand tot hand". Het is de onderzoeker opgeval len dat de meeste bladen vooral gedichten bevatten. „Dat heeft vooral een pragmatische reden, want er was in die jaren een groot tekort aan papier. Toch mag ook niet onvermeld blijven dat veel vernieuwingen in de Nederlandse literatuur de afge lopen honderdvijftig jaar vooral via de weg van de poëzie zijn verlopen. Nu zie je dat ook weer bij de Maximalen; hon derd jaar geleden was dat al het geval bij 'de Tachtigers. Poëzie is de toetssteen voor de ver nieuwingen", aldus Calis. Kultuurkamer De behoefte om eigen blaadjes op te zetten bij de jonge schrij vers en dichters - de meesten waren tussen 18 en 25 jaar - hing nauw samen met de wijze waarop de Duitsers het culture le leven in het bezette Neder land naar hun hand wilden zet ten. Door de instelling van de Kultuurkamer mochten kunste naars hun uitingen alleen via de officiële kanalen naar buiten brengen, mits zij zich hielden aan de Duitse richtlijnen. Daar door kwam een aantal bladen in handen van de nazi's of schortten redacties hun literaire bijdragen op in ruil voor na tuurwetenschappelijke artike len, zoals in De Gids gebeurde. Velen wilden de door de Duit sers beheerste wegen echter niet bewandelen en zochten naar andere mogelijkheden, zo als onder meer de illegale bla den 'De Schone Zakdoek', 'Lichting', 'Stijl' en 'Parade der Profeten'. Juist in die bladen hebben latere bekende schrij vers als Willem Frederik Her mans, Paul Rodenko en Guil laume van der Graft gedebu teerd. Niet iedereen die toenter tijd in de illegale bladen zijn bijdragen liet afdrukken, is be kend geworden. Calis: „Velen zijn geroepen, maar weinig zijn uitverkoren. Toch droomden ook zij in die oorlogsjaren van een als literator". F rijda Voor enkelen was die droom niet de drijfveer achter hun handelen. Voor de joodse dich ter/schrijver Leo Frijda, die la ter door de Duitsers werd ver moord, waren zijn bijdragen in het blad 'Lichting' scherpe aan klachten tegen de jodenvervol ging- „Frijda heeft onder meer op heel aangrijpende wijze een razzia in zijn straat beschreven. Ook bij hem thuis werd de deur ingetrapt, maar zijn familie wist op dat moment nog te ontko men. Door de gesprekken die ik met de schrijvers heb gevoerd, ben ik er ook achter gekomen hoe Frijda precies betrokken was bij de verzetsgroep CS-6, genoemd naar de Amsterdamse Corellistraat 6, van waaruit zij opereerden. Frijda en de kan toorbediende Jan Verleun vormden dan ook met grote waarschijnlijkheid het tweetal dat de collaborateur Seyffardt, de voormalige chef van de ge nerale staf van de Nederlandse strijdkrachten, heeft geliqui deerd". Advertenties De groepen die de bladen uitga ven, waren meestal geografisch georganiseerd in steden zoals Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Het is opvallend dat Den Haag ook een eigen blad kende, hoewel het geen universiteits stad was. Calis: „In Den Haag was er de jonge ambtenaar Wil lem Karei van Loon, die al aan het begin van de oorlog besefte dat de Duitsers de drukpersen zouden gaan beheersen. Hij heeft aan de wieg gestaan van drie bladen, waarbij wel opge merkt moet worden dan zijn verdienste niet in de eerste plaats op het literaire vlak lag, maar juist op het organisatori sche. Heel interessant is dat hij via bedekte advertenties in de Haagse Post en Het Vaderland schrijvers en dichters heeft we ten te interesseren. Zo kwam hij in contact met Hans Warren die in Zeeland woonde en die zijn bijdragen over de post ver stuurde. Het is trouwens op merkelijk hoe verbluffend goed de post, ook in de hongerwinter functioneerde. Bovendien wa ren er heel wat vrouwen en meisjes bij de literaire bladen betrokken, die na de oproepen voor de Arbeitseinsatz in 1943 voor de contacten met de on dergedoken mannelijke colle ga's hebben gezorgd". LUCAS BOLSIUS DEN HAAG Minister I Korthals Altes van justitie ziet geen aanleiding stan daard-samenlevingscon tracten te ontwikkelen voor niet-huwelijkse rela ties. Dat bleek gisteren uit J antwoorden van de minis- j ter op schriftelijke vragen I van de PvdA-kamerleden 1 Swildens-Rozendaal en j Haas-Berger. De vragenstellers wilden van de bewindsman weten of hij bereid was een soort basis formule te ontwikkelen voor samenwonenden, waarvan de rechtsgevolgen overeen zouden komen met die van het huwelijk. Deze formule zou tevens discriminatie op het gebied van het ouder schap, alimentatie, pensioen voorzieningen en erfrecht moeten voorkomen. Korthals Altes stelt echter dat samenlevingsvormen juist zijn ontstaan omdat va riatie buiten de wettelijk vaststaande gevolgen van het huwelijk gewenst was. „Een aan het huwelijk analoge be handeling van niet-huwelijk se samenleving ligt daarom niet voor de hand", aldus de bewindsman. Van discriminatie van deze samenlevingsvormen kan' volgens Korthals Altes geen sprake zijn omdat er niet ge sproken kan worden van vergelijkbare gevallen. Een deel van de aan het huwelijk verbonden rechten en plich ten is immers niet opgeno men in een niet-huwelijkse samenleving. Als voorbeeld noemt hij de verplichting je gens elkaar de kinderen uit de relatie te verzorgen en op te voeden, de verplichting el kaar het nodige te verschaf fen en, na scheiding, de ali mentatieplicht. Geen verschillen Bovendien, zo schrijft Kort hals Altes, kan de buitenhu welijkse samenleving ook privaatrechtelijk niet op één lijn worden gesteld met het huwelijk en kan daarom ook daar niet van discriminatie worden gesproken. De on derhoudsplicht tijdens en na de verbreking van een sa menlevingsrelatie kan in een samenlevingscontract wor den geregeld. Op het gebied van het erfrecht, zo besluit de bewindsman, zijn er geen verschillen tussen huwelijkse en niet-huwelijkse relaties. De opgegraven aarde wordt nauwlettend onderzocht op onderdelen van de Thunderbolt en muni- tie- FOTO: ANP DEN HAAG In de Een- drachtspolder in de Zuidhol landse gemeente Zevenhuizen is men gisteren begonnen met de opgraving van een in 1943 neergestort Amerikaans jacht vliegtuig. Het initiatief is geno men door de historische vere niging „Oud Zevenhuizen". De opgraving wordt door de Ex plosieven Opruimingsdienst verricht. Volgens voorzitter A. Veerman van „Oud Zevenhui zen" haalde het team gisteren een „kruiwagen vol" munitie uit het wrak: 12 mm-kogels, granaten en lichtspoormunitie. Veerman, die het toestel des tijds zelf zag neerstorten, dacht dat de opgraving vanmiddag rond is. Het vliegtuig, een Thunderbolt van de vierde Fighter Group, stortte op 28 juli 1943 neer. De piloot, de in 1976 overleden H. Ayren, sprong er uit aan zijn parachute en raak te zwaar gewond. Zijn vliegtuig boorde zich ongeveer een kilo meter verderop zes meter diep in de grond. De vereniging hoopt het toestel zover op te knappen dat het kan worden geëxposeerd. Nieuw telefoonboek beenmergdonoren LEIDEN Er komt een nas lagwerk waarin de weefsel- groepen van alle beenmergdo noren in de wereld staan. Met dat „telefoonboek" kan zeer snel een donor worden gevon den voor een patiënt. Het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden verzamelt de gegevens van het telefoonboek en beenmerg-do- nororganisaties uit Europa en uit de Verenigde Staten zullen het samen uitgeven. De afde ling beenmergtransplantatie in het Leidense ziekenhuis krijgt bovendien de beschikking over beenmerg van Ameri kaanse donoren. De Amsterdamse brandweer heeft de afgelopen nacht samen met de politie zes gezinnen moeten evacueren na een felle brand in een hoekpand tegenover het Amstelhotel in de hoofdstad. Twee etages brandden totaal uit terwijl de andere verdiepingen van het pand zware schade opliepen. foto: anp 'MEER MISLUKKINGEN EN VERDRIET' DEN HAAG De artsen in ons land zijn niet on verdeeld gelukkig met de plannen van de Zieken fondsraad om de eerste drie pogingen om een rea geerbuisbaby te krijgen te laten betalen door het zie kenfonds zonder dat er indicaties nodig zijn. Dat bleek gisteren in Den Haag bij de voorvertoning van de film 'Bevruchting achter glas'. Deze film is door Hilde van Oostrum gemaakt in op dracht van de Nederlandse Organisatie voor Technolo gisch Aspectenonderzoek (NOTA) en wordt op 31 okto ber op Nederland 3 uitgezon den. Volgens de artsen uit de film, medewerkers van het centrum voor reageerbuisbevruchting van het Sint Elisabeth Zieken huis in Tilburg, mislukt nog steeds 80 procent van alle po gingen tot in vitro vertilisatie (IVF). Door de plannen van de Ziekenfondsraad, waarover donderdag wordt beslist, moet voor een toename van het aantal mislukkingen en dus voor meer verdriet worden ge vreesd. De Ziekenfondsraad stelt alleen nog maar dat er een kans van 10 procent op succes moet zijn. Bedenkingen Prof.dr. H. Dupuis, hoogleraar in de medische ethiek aan de Rijksuniversiteit Leiden, plaatste gisteren ook beden kingen bij het hele fenomeen van IVF. Zij vindt dat er ge noeg leven is op deze planeet en vraagt zich af waarom er zulke dure en ingewikkelde technische methoden moeten worden uitgevoerd om nog meer leven te verwekken. Zij erkent het recht op ouder schap, maar vindt niet dat die moet neerkomen op een ver plichting voor anderen om mensen tot ouder te maken. Bovendien gelooft zij niet dat een ouderloos bestaan een dra ma hoeft te zijn. „De fixatie op zwangerschap maakt vrouwen diep ongelukkig". Dupuis ver wees naar een fragment uit de film waarin een vrouw die be zig is met reageerbuisbevruch ting erkent dat de kinderloos heid haar niet meer zo zwaar voorkomt sinds zij bezig is met een cursus. De NOTA heeft de film laten maken om te laten zien wat reageerbuisbevruchting is en wat zij aan intens geluk maar ook aan teleurstellingen en slopende onzekerheid met zich mee brengt. De NOTA wil bo vendien de maatschappelijke discussie over de morele, juri dische en financiële aspecten op gang helpen. „De medische technologie dreigt daarop vooruit te lopen." 25 oktober Prins Claus neemt in het gebouw van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) op het Binnenhof te Den Haag het eerste exemplaar in ontvangst van een CD-ROM (Compact Disc-Read Only Me mory), genaamd de Duo Disk. Op deze schijven staan alle be schrijvingen van het film- en fo tomateriaal in het archief van de RVD. Het betreft een beschrij ving van zo'n 15 miljoen meter film en 300.000 afbeeldingen. DEN HAAG De overheid moet de Canadese autori teiten duidelijk maken dat leden van hun politiekorps in Nederland niet zomaar als pseudo-hasjkopers mogen opereren. Het Tweede Kamerlid P. Stoffelen van de P.v.d.A. heeft dat gis teren schriftelijk laten weten aan de ministers van justitie en van buitenlandse zaken. Volgens Stoffelen heeft de Royal Cana dian Mountainpolice na een undercover-operatie in ons land twee Nederlandse softdrugshandelaren in Vancouver gearres teerd, en heeft daarbij een Canadese politieman zich vóorgedaan als een koper van hasj. DE KNOLLEN ■S)0NG ÊJCfiGfc ,wAT OuP UiT- VEENDAM Een aantal Veendammers heeft verklaard aan eigendommen van defensie zoveel mogelijk schade te willen toe brengen tijdens de militaire oefeningen, die de komende maand in het Noorden worden gehouden. Ook op grondgebied van de gemeente Veendam zal worden geoefend. De Veendammers noemen zich de Groep voor Radikale Aksie in Veendam, kort weg GRAV. De groep is in pacifistische kringen in Veendam onbekend. Ook de politie weet niets over de GRAV, maar neemt de tekst op een pamflet dat is verspreid wel serieus. De letterlij ke tekst van het pamflet: „Stop de legeroefening in Veendam!! Eind november komt de landmacht en misschien ook Duitsers hier oefenen... Het GRAV zal alles doen om de oefening te stop pen en zoveel mogelijk materiële schade te veroorzaken". OR-werk kost halve dag per week DEN HAAG Een lid van een ondernemingsraad besteedt ge middeld 22 uur per maand aan werk voor de ondernemingsraad. Een aanzienlijk deel daarvan (35 tot 46 procent) moet gedaan worden in vrije tijd. Dat blijkt uit een onderzoek van het Ge meenschappelijk Begeleidingsinstituut voor Ondernemingsraden (GBIO) onder ruim 6.000 OR-leden uit 2.500 ondernemingsraden die hebben deelgenomen aan door of mede door het GBIO geor ganiseerde cursussen. Eén van de opstellers van het onderzoeks rapport meent dat er sprake is van een steekproef die represen tatief is voor alle OR-leden. DEN HAAG Minister Korthals Altes van justitie heeft de vergadering van procureurs-generaal om advies gevraagd over de aanpak van het drugs-toerisme in Nederland. Hij heeft dit gisteren geantwoord op vragen van de PvdA-frac- tie. Die wilde zijn standpunt weten over het mogelijk in eigen land vervolgen van buitenlandse drugsgebruikers. Dit naar aan leiding van recente gebeurtenissen in de Arnhemse wijk Kla- rendal. De minister antwoordt dat hij nog geen standpunt heeft bepaald, want het fenomeen van het drugstoerisme beperkt zich niet alleen tot het ressort Den Bosch maar heeft een landelijke reikwijdte. Vandaar dat hij zich eerst met de procureurs-gene raal wil verstaan. De minister onderkent dat het Nederlands drugsbeleid een aan zuigende werking heeft op buitenlandse drugsgebruikers. Deze werking moet volgens hem worden verminderd. Maar dat moet wel gebeuren onder handhaving van de uitgangspunten van het Nederlands beleid, zo vindt hij. Voorop staat dat gemeenten, politie en justitie consequent moeten optreden tegen de lokale kleinhandel en distributie in verdovende middelen die een onaanvaarbaar risico met zich mee brengen. Ook moet worden bekeken of justitie en politie moeten optreden tegen drugssgebruikers die overlast veroorza ken. In dat kader wordt de mogelijkheid bezien van het in eigen land vervolgen van buitenlandse drugsgebruikers die in Neder land strafbare feiten hebben begaan, aldus Korthals Altes. Als de minister het advies van de procureurs-generaal binnen heeft, zal hij het parlement van zijn standpunt op de hoogte brengen, zo antwoordt hij de PvdA'ers Swildens-Roozendaal en Stoffelen. Politie niet gebaat bij nieuwe verkeersregels UTRECHT Het nieuwe Re glement Verkeersregels en Verkeerstekens (RVV) maakt het voor de politie alleen maar moeilijker om op te treden te gen gevaarlijk rijgedrag. Dat meent F. Copini, stafdocent aan de Nederlandse Politie Academie. Hij sprak vandaag tijdens een bijeenkomst van de ANWB in Utrecht. Volgens Copini wordt in het nieuwe RVV het rijgedrag met zeer al gemene omschrijvingen straf baar gestelt. De bewijslast voor de politie wordt daardoor veel ingewikkelder. Ook de hand- havingskosten worden hoger en de rechterlijke macht zal volgens Copini meer tijd kwijt zijn aan verkeersovertredin gen. Het nieuwe RVV zou aanvankelijk 1 maart 1990 worden ingevoerd. Omdat po litie en justitie meer tijd ble ken nodig te hebben voor de voorbereiding, is de invoering ervan uitgesteld tot begin 1991. In het nieuwe RVV komen minder regels en borden voor. Ook wordt het fietsers toege staan bij het rechtsaf slaan het rode verkeerslicht te negeren.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3