„In ieder mens zit iets van messiaanse roeping" U-ABC: Grote diversiteit Zuidamerikaanse kunst Verbazing over Avro-spelprogramma quizPartners' WIM KOOLE NEEMT AFSCHEID VAN IKON Pols KUNST EfiidócSotvtcml DINSDAG 24 OKTOBER 1989 PAGINA 14, Chef-dramaturg weg bij Nederlandse Opera AMSTERDAM De chef-dramaturg van de Nederlandse Opera, Tim Coleman, verlaat het gezelschap per 2 december om een functie in de Verenigde Staten te aanvaarden. Coleman was in 1986 als lid van het artistieke team aange trokken door de voormalige intendant Jan van Vlijmen. Na diens ontslag twee jaar geleden, verklaarde hij zich bereid het artistieke va cuüm dat was ontstaan „mede te blijven opvul len tot er een definitieve oplossing was gevon den". Artistiek directeur Audi, die vorig jaar oktober werd benoemd, zal donderdag zijn plannen voor de toekomst toelichten. Tijdens de presentatie van het seizoenprogramma 1989- 1990 afgelopen maart, verklaarde Audi nog dat hij geen uitspraken wilde doen „over zijn artis tieke koers" voor de jaren negentig. Nederlandse lied te boek gesteld Annie M.G. Schmidt en drs. P. (midden) nemen met de schrijvers Jacques Klöters (links) en Kick van der Veer (rechts) hun stan daardwerk van het Nederlandse liEd door. foto- anp AMSTERDAM In het Betty Asfalt Complex (voorheen Tin geltangel) in Amsterdam is gis teren een standaardwerk van Nederlandse chansons en caba retliederen uit de periode 1958- 1988 gepresenteerd. Annie M.G. Schmidt kreeg het eerste exemplaar aangeboden. Het boek heet „Ik zou je het liefste in een doos je willen doen". Het is samengesteld door Jacques Klöters en Kick van der Veer. Het bevat ruim 300 Neder landse liederen van 82 tekstdichters. Voorafgaande aan de presentatie droegen enkele auteurs uit hun re pertoire voor: Harry Jekkers, drs. P., Jules de Corte en Hans Dorrestijn. De drie laatsten leverden ieder tien teksten voor het boek. Jack Spijker man presenteerde het programma. Hij merkte op dat slechts vijf vrou welijke auteurs in het boek voorko men. Van Annie M.G. Schmidt zijn overigens elf teksten opgenomen, het grootste aantal per schrijver. Jacques Klöters is neerlandicus, cabaretier en schrijver van het standaardwerk „100 jaar amusement in Nederland". Kick van der Veer schrijft teksten, treedt op en won, samen met Peter Koek koek, in 1981 het Leidse Cabaret Fes tival. Collectie porselein brengt ruim miljoen op DEN HAAG Op een veiling van Chinees en Japans porselein maandag bij Glerum in Den Haag is voor 1.047.397 gulden ge kocht. Een groot aantal prijzen was zo hoog dat de taxatie in de catalogus vele malen werd over schreden. Zo bracht een blauwe schotel gedecoreerd met meloe nen 115.000 gulden op. De richt prijs was 40.000 tot 50.000 gulden. Twee zogenoemde Kangxi kom men vonden een nieuwe eigenaar voor 109.250 gulden. Dat was ruim vijf maal de getaxeerde waarde. Voor de veiling bestond ook belangstelling uit de Vere nigde Staten, Groot-Brittannië en Hongkong, aldus Glerum. Bijzondere films in Filmhuis DEN HAAG In het Haags Filmhuis wordt dit winterseizoen elke maand een lezing gehouden door een lid van de Stichting ter Bevordering van het Wetenschappelijk Onder wijs in de Media. De spreker zal dan een „bij zondere film begeleiden". Dr. N.J. Brederoo opent de serie op zondag 29 oktober. Hij zal een toelichting geven bij de film van Jiamie Chavarri „A un Dios desconocido" (Aan een onbekende God) uit 1977. Bre deroo is filmdocent aan de Rijks Universiteit van Leiden. De lezingen zijh georganiseerd door de Vereniging van Vrien den van de Haagse Cinema- theek. De vereniging heeft verder in samenwerking met de Haagse Filmstichting één maal per maand een zwijgende filmvoorstelling met pianobe geleiding afgesproken. HILVERSUM De gis teravond uitgezonden af levering van het Avro- spelprogramma 'Partners' heeft voor verbazing in het tv-wereldje gezorgd. In deze aflevering werd namelijk voor het eerst gebruik gemaakt van ho moseksuele kandidaten. „Partners" is een eenvoudig spel. Twee panels mogen vra gen stellen aan drie jongens en drie meisjes. Op grond van de antwoorden moeten de panels uiteindelijk zeggen wie de partner van wie is. Het ligt voor de hand dat de panelle den uitgaan van heteroseksue le relaties en dus trachten ut te zoeken welke jongen bij welk meisje en andersom hoort. Gisteravond bleek dat anders: de drie koppels beston den uit hetero- en homosek suelen. 'Partners' is een produktie die door de Avro in eigen huis wordt gemaakt. De Avro heeft zelf het redactieteam samenge steld, met daarin schrijfster Marjan Berk. Marjan Berk: „Toen mij gevraagd werd of ik aan het programma wilde meewerken, heb ik van het begin af aan gezegd dat ik dat wel wilde doen, maar dat het niet alleen om heteroseksuele koppels mocht gaan. Het kan nu dus gebeuren dat een pa nellid denkt dat er een homo seksueel stel in zit, terwijl dat niet het geval is. Kortom: het spel is veel spannender gewor den". Wat ook belangrijk voor Mar jan Berk was, was het emanci patoire effect dat de aflevering uitstraalt. „Je laat zien dat mensen heel vaak volgens een vast patroon denken. Dat vaste patroon hebben we met deze aflevering doorbroken en ik denk dat dat goed is voor de emancipatie. Bovendien had den we bewezen dat je met ho- "moseksuele kandidaten ook een onderhoudend programma kunt maken voor het brede publiek". Nederlands Kamerorkest mist glans Het bleek gisteravond dirigent Tibor Varga, een oude rot in het vak, niet te lukken het Nederlands Philharmonisch Kamerorkest zover te krijgen dat Mozarts jeugdsymfonie nr. 13 in F en zijn pianoconcert nr.23 in A, KV 488 voldoende glans en spirit kregen. De vio len bleven wat te vaal en niet overal gelijk en het koper liet het in het begin zo nu en dan afweten. Deze kritiek geldt overigens meer voor de symfonie dan voor het pianoconcert, ook al werd daar alle aandacht van oog en oor bijna totaal door de jonge solist Olli Mustonen op geëist. Deze 22-jarige Fin zat dubbelgevouwen voor de vleu gel, de lange benen moeizaam onder kruk of vleugel strek kend en de expressiviteit van zijn spel versterkend door on der meer de handen zeer hoog boven de toetsen op te heffen in vloeiende bewegingen. Hij is een begaafde pianist en componist die in alle opzichten zoveel overcapaciteit heeft dat hij dit relatief eenvoudige pia noconcert op een geheel eigen manier overdadig aankleedde. Het leek erop of hij de vleugel als een forte piano bespeelde, met zijn heel lichte en inge houden toucher. Zijn cadens in het eerste deel was grillig door de versterkte ritmische con trasten die hij aanbracht. Fei telijk eiste zijn contrastrijke vederlichte spel zozeer de aan dacht op door ongelofelijk knappe kleurschakeringen die hij uit de vleugel wist te tove ren, dat men de grenzen van wat nog net wel en wat niet meer kan, uit het oog dreigde te verliezen. Diegenen die deze interpretatie pretentieuze onzin noemen, hebben in zo verre gelijk dat dit ver staat van de gemiddelde Mozartver- tolking. Wie geneigd is aan te nemen dat de solist probeerde het karakter van de forte pia no na te bootsen en zij die waardering hebben voor een hoogstpersoonlijke muzikale interpretatie, hebben aan dit spel toch veel plezier beleefd. Dit was in ieder vele malen interessanter dan de vierde symfonie voor strijkorkest die Karl Amadeus Hartmann in 1947 componeerde. Het werk is ontegenzeggelijk goed ge construeerd en doet soms aan Hindemith denken. De dialoog van de twee blokken strijkers doet echter academisch aan en wekt meer de indruk van een knappe constructie dan van een geïnspireerde compositie. ERIK BESIER Componist hit Roberta Flack overleden LONDEN Ewan MacColl, de componist van het liedje ,,The First Time Ever I Saw Your Face" is in een Londens ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een hartaanval. Hij was 74 jaar. MacColl was de zoon van een arbeider en groeide op in het noorden van Engeland. Toen hij 14 was, ging hij van school om dichter te worden. Hij zwierf door de sloppen van Manchester, deed los werk en hing een links-ra dicale politiek aan, die later leidde tot liedjes tegen kern wapens, apartheid en de oor log in Vietnam. In de jaren dertig sloot hij zich aan bij een groep kunstenaars, onder wie de theatervernieuwster Joan Littlewood, met wie hij enkele jaren getrouwd was. Toen folksongs populair werden, werd MacColl beroemd. De opname van „The First Time" door Roberta Flack kreeg in 1972 een Grammy. Hij trouw de met Peggy Seeger, halfzus ter van de Amerikaanse folk- zanger Pete Seeger. HILVERSUM „Liever in het jeugdwerk dan do minee in een dorp". Dat mompelde 35 jaar geleden de toen net afgestudeerde drs. Wim Koole bokkig en .hij nam een baan aan bij de AMVJ in Amsterdam, de Algemene Maatschap pij Voor Jongeren. Hij bleef daar acht jaar en sol liciteerde vervolgens naar de baan van directeur bij het toenmalige Ikor. Wim zit er nog. Hoewel niet lang meer, want de VUT komt naderbij: Wim Koole neemt 28 oktober feestelijk afscheid. Onder zijn leiding werd Ikor IKON en de staf groeide van directeur plus secretaresse plus free-lance medewerker Eric de Vries, naar een organisatie van 32 man vaste dienst en een aantal free-lancers. „En nu stap ik precies op het juiste moment op", zegt Koole, „op het goeie moment dus. Maar ik ben nog lang niet klaar met de IKON". Het goede moment ligt bij de omroep, die in versnelde mate commercieel wordt, met alle veranderingen van dien, die niet alleen de IKON treffen, maar het hele bestel. Koole: „Het is daarom geen toeval dat ik als dominee plaats maak voor een 37-jarige jurist, mr. Geerten van Empel. Hij is op de hoogte van alle mediawet ten, hij kan zorgdragen voor een goed management, een deskundig politiek en juridisch beleid. Zijn komst heeft ook te maken met het overleden me dialandschap; die hele wetge ving strompelt jaren achter. Maar je moet er wel mee op de hoogte zijn". meer dominee. „Maar wat in zicht betreft zijn we dikke vrienden. Al neem ik nu al wat afstand, maar niet als grootvader en ik heb ook ge zegd dat als ik in de toekomst nodig ben, hij me moet kun nen roepen". Overgang Want Wim Koole realiseert zich heel goed hoe snel waar den kunnen veranderen en dat ook doen. „Ik kwam in een tijd, dat wat de bisschop zei, gewoon waar was. Geen twijfel mogelijk. Maar de boodschap die mij overtuigde, zevenentwintig, jaar geleden, werd steeds meer verdrongen door andere waarden; dat er een uitwisseling van gedach ten moest komen. Plaats moest worden gemaakt voor de stuwkracht die we allemaal in ons hebben, iets van een bood schap, een levensoriëntatie..." Maar wat die boodschap, die oriëntatie precies inhoudt, wil Koole niet onmiddellijk te bin nen schieten. „Ja zeg, laat me even nadenken... Ik bedoel, we moesten de mensen ervan doordringen dat God niet te gen je is, dat God niet alleen wil straffen... Hoe zeg.je dat nou. Ik bedoel misschien dit: de IKON moest de plaats krij gen van de ANWB: paddestoe len uitzetten, een mogelijkheid van wegen, ook de doodlopen de... Met de mens in een vrije keuze; om te zien dat een weg doodloopt, moet je hem wel eerst volgen. Kernbewape ning; een doodlopende weg... De IKON moest programma's brengen waarin godsdienstige vragen werden vertaald naar menselijke en ook weer terug. Ik bedoel: wie een programma bekeek over het eventueel af breken van leven, 'moest ei genlijk automatisch bij gods dienstige v.ragen terechtko men. De IKON wil meehelpen bij het zoeken naar het best mogelijke antwoord. Maar het gaat vaak om im mense problemen en ik kan me heel goed voorstellen, dat niet iedereen zich daar indrin gend mee kan of wil bezighou den. Als iemand zegt: ja, maar de bisschop zegt... en dus... En zich met het antwoord van de bisschop veilig voelt, dan kan ik daar ook blij mee zijn. We willen alleen maar helpen". Drijfveer Waarbij Wim Koole en met hem de IKON, ervan uitgaan dat ieder mens een persoonlij ke drijfveer heeft, ieder mens een deel in zich heeft van de messiaanse roeping. „We moesten niet alleen af van de erfzonde-gedachte toen ik bij de IKON kwam. We moesten ervan overtuigd raken dat ie der mens een eigen energie bron heeft; niet alleen inner lijk, maar ook gevoelig is voor een roeping van buiten, die weer de innerlijke drijfveer beïnvloedt. Dat houdt in, dat ieder mens voortdurend een keuze kan maken en precies weet wat goed is en wat niet. En daar dus naar kan hande len. Kan...". Koole denkt terug aan zijn be ginperiode, toen de Ikor een schakelcentrum was tussen de kerk en de kritische kijker. Koole, met al zijn gevoel voor cultuur en als bevlogen jazz liefhebber - „hoewel ik geen instrument bespeel" - had ook alle aardigheid van de wereld in het cabaret. „Dat is een tijd geleden. Cabaret maken voor een kritisch kerkelijk publiek. Jan Blokker deed er aan mee en zo veel anderen... Toch hielp dat mee aan de door mij bedoelde uitwisseling van ge dachten en dat gebeurde hoe langer hoe meer". Niet klaar Dat Wim Koole in november zestig wordt, met VUT gaat, precies in een tijd waarin de commercie zijn intrede doet in de omroep en hij als drs. plaats maakt voor een deskundige mr., wil niet zeggen dat Koole persoonlijk helemaal met de IKON en zijn baan klaar is. „Nou goed, m'n vrouw en ik gaan eerst een half jaar naar Frankrijk, naar een leegstaand huis van vrienden in de Ardè- che. Maar ik wil ook in een dissertatie vastleggen wat ik bij de IKON heb geleerd". Dat mes snijdt dus aan twee kanten. Wim Koole: „Meestal willen de mensen er iets bij; ik wil er iets af, ik wil yan drs. dr. worden, alsnog ja". Maar zo ijdel is Wim Koole nu ook weer niet, dat het alleen daar om moet gaan. „Ik weet, dat televisie ook kan troosten, in die zin, dat troost een opluch ting kan betekenen en dat wil ik vastleggen". In zijn boek 'Ons dagelijks beeld' is Koole op dit punt heel duidelijk, zeker wanneer hij aanvoert en uitlegt, dat en waarom troosten niet 'sussen' betekent. Zijn boek geeft ook aan, waarom Koole al die ja ren zo betrokken was bij zijn IKON:Door massaal te rea geren eiste het publiek in feite een vorm van twee-richting- verkeer op..." Waarmee Koole duidt op de emoties die televi sie bij mensen kan oproepen en hoe een omroep óók een troostende en bevrijdende functie kan hebben. Het spit- en graafwerk deed Koole al eerder, toen hij de Wim Koole: ,,lk stap op het goeie moment op. Maar ik ben nog lang niet klaar met de IKON". EO, Humanistisch Verbond, IKON en KRO bij zijn werk betrok voor zijn proefschrift, dat bij voorbaat al de titel kreeg 'Kijken als troost'. „Ik wilde in 1987 een programma over rouwverwerking en daar heeft iedereen aan meege werkt. Aan 1500 kijkers is ge vraagd te kijken, waarna zij werden opgebeld en uit die ge gevens is gebleken, dat tv kan troosten. Bovendien is ge vraagd hoe dat in z'n werk ging en waarom; die gegevens heb ik voor mijn proefschrift vastgelegd". Wim Koole heeft daar maxi maal vijf jaar voor uitgetrok ken, „een andere vorm om het werk dat ik nu doe voort te zetten. In het vrije veld dus, maar het houdt inderdaad in, dat ik nog niet klaar ben met de IKON". Zakelijk is de foto: nob IKON in uitstekende handen gelegd van mr. Van Empel en Wim Koole heeft zijn opvolger een half jaar gegeven om zich in te werken. Dat lukt. En de toekomstige dr. Wim Koole kan zich van zijn werk na tuurlijk heel goed losmaken en hij gaót in december dan ook naar Frankrijk. Maar na zo veel jaar IKON gaat dat toch niet heel erg gemakkelijk. „Innerlijk ben ik nog met alles bezig", geeft Koole toe. „Daar om ga ik met een koffer vol notities in december naar Frankrijk. Niet dat de disser tatie dan klaar moet komen, maar toch...". En met het ge zicht van een vliegenmep die alle bijgedachten moet verja gen: „Het moet daar dan prachtig weer zijn...". FRITS BROMBERG AMSTERDAM Zuida merikaanse kunst roept al snel associaties op aan de oude Indianenculturen, Inca's, pre-columbiaanse kunst. Veel minder waar schijnlijk is het dat men begint te denken aan de meest recente schilder- en beeldhouwkunst uit die landen. Toch heeft het Stedelijk Museum in Am sterdam juist hier aan dacht aan willen besteden in haar huidige expositie. Tot 12 november exposeren dertien schilders en beeldhou wers en enkele fotografen hun nieuwste werk. Zij zijn afkom stig uit Uruguay, Argentinië, Brazilië en Chili, kortweg de U-ABC-landen genoemd. De tentoonstelling omvat werk van merendeels jonge kunste naars. De meesten zijn nog nooit met hun werk in Europa te zien geweest. Een overzicht van de stand van zaken op kunstgebied in de genoemde landen geeft de tentoonstelling zeker niet. Daarvoor zijn te weinig kunstenaars per land uitge zocht en ligt de nadruk te zeer op de jonge generatie. De be doeling is een klein aantal kunstenaars aan bod te laten komen met relatief veel wer ken, zodat het individuele en eigene van iedere kunstenaar benadrukt kan worden. Isolement Dat niet eerder een dergelijke tentoonstelling is gerealiseerd, had voor een belangrijk deel te maken met de politieke si tuatie in de betreffende lan den. Ten tijde van de dictatori ale regimes werden de meeste culturele contacten met en door het Westen verbroken. Pas in 1985, toen de democra tie zich herstelde in Uruguay, Brazilië en Argentinië kwam er weer een uitwisseling op gang. Voordien waren de .kunste naars geïsoleerd geweest en verstoken van informatie om trent de laatste ontwikkelin gen op kunstgebied in het Westen. Anno 1989 blijkt dit isolement, althans volgens de kunstenaars zelf, nog niet op geheven te zijn. De ronduit slechte economische situatie is mede een factor, die vele kunstenaars belet heeft zich volledig te ontwikkelen. Men zou kunnen veronderstel len, dat de nieuwe vrijheid na 1985 door de kunstenaars aan gegrepen zou worden om de eigen mening over de maat schappelijke situatie nu einde lijk naar buiten te brengen. Niets blijkt minder waar: de verkregen ruimte wordt, zoals de tentoonstelling duidelijk laat zien, gebruikt om zich weer ten volle aan de kunst te wijden. Politiek-geëngageerde kunst vindt men eerder onder in vroeger jaren uitgewekenen in Parijs en New York. Natuur lijk spelen politieke elementen mee in het werk van de expo serende kunstenaars, - ze ma ken immers een belangrijk deel uit van hun dagelijkse werkelijkheid -, maar nergens wordt het dé drijfveer achter hun werk. Een uitzondering kan men maken voor het werk van enkele fotografen. 'Cristo'. Olie op doek van Adriana Varejao. 1988. Het gangbare beeld dat alom leeft van Zuidamerikaanse kunst, als kleurig, energiek, vitaal en uitbundig wordt voor een groot deel bewaarheid, al toont de expositie tevens even- zovele tegenvoorbeelden. Adriana Varejao, met haar 24 jaar de jongste exposant, toont dit uitbundige en kleurrijke overduidelijk in haar werk. Ze exposeert met een serie van zes schilderijen die geïnspi reerd is op achttiende-eeuwse barokkerken in Brazilië. Ze brengt haar vele kleuren in cirkelvormige penseelstreken en in dikke, druipende lagen aan op het doek, afgewisseld door figuratieve elementen als cherubijntjes en Christusmo tieven. Haar overdadige stijl werkt heel intens. Ook Gustavo Nakle's werk is overdadig. Zijn meer dan le vensgrote plastieken zijn in vele kleuren beschilderd en hebben tal van ongebruikelij ke details, zoals in 'De grote Moeder', een beeld van een vrouwenfiguur, met vele be nen en borsten en een soort schijf watermeloen als achter hoofd, of zijn 'Kubusvormige man' met een lichaam opge bouwd uit vele blokjes. De schilderijen waarmee Ma nuel Espinola Gomez expo seert, zijn op zichzelf al een bezoek aan de tentoonstelling waard. De achthoekige doeken van deze 68-jarige kunstenaar lijken in serie te zijn gevormd, maar ze zijn niet eerder samen geëxposeerd. Ze hebben een sterke perspectiefwerking, een bijna zuigende kracht, die de toeschouwer als het ware het doek intrekt. Zijn bizarre beeld-elementen, zoals losse hoofden in een landschap, of een verstild tennisveld, doen vaak surrealistisch aan. Sebastiao Salgado registreert in een serie zwart-wit foto's de vaak onmenselijke werkom standigheden voor de arbei ders bij het gouddelven, al krijgt het menselijk lijden in zijn werk een zekere monu mentaliteit. Het Stedelijk Museum in Am sterdam is er met deze ten toonstelling in geslaagd een beeld te geven van de moge lijkheden en wijzes van ex pressie, die individuele kunstenaars hedentendage in Latijnsamerika ter beschik king staan. Tentoonstelling 'U-ABC' in Stedelijk Museum Amster dam. Tot en met 12 novem ber. Openingstijden: dage lijks van 11.00 tot 17.00 uur. Een historische televisieweek. Althans, zo zou je het kunnen noemen, als je door te veel tv-kijken je begrip voor verhoudingen had verloren. Want, laten we dit afspreken: televisie is leuk en aardig, soms ook interessant en boeiend, leerzaam en onderhoudend, maar het leven gaat gewoon door ook als hij niet aanstaat. Maar goed, wat was er dan zo historisch? De AVRO organiseerde naar eigen zeggen de mooiste televisie avond van het jaar: het avondvullende bedelprogramma „Overleven". Was het de mooiste televisie-avond van het jaar? Nou ja, nee, eigenlijk niet, nog niet eens van de wéék, zou ik zeggen (want wat is er momenteel mooier dan „Pennies from heaven Die 25 miljoen gulden opbrengst, dat is een leuk bedragje natuurlijk, maar nog geen twee gulden per Nederlander, en een béétje intensive care-eenheid kost er al een veelvoud van. Nog geheel afgezien van de vraag of we de bestrijding van ziektes als kanker, cara en hartinfact en de zorg voor patiënten en slachtoffers moeten financieren via privé luciferdoosjes met geld (weet u nog; Open het Dorp) of de meer eigentijdse o verschrijvingsbiljetten. Kan dat niet gewoon uit de rijkspot, bijvoorbeeld als we voortaan afzien van het halen en brengen per dienstauto van bewindslieden naar hun vakantiebestemming in het zonnige zuiden? Of het publiek afschaffen bij voetbalwedstrijden, zodat we die paar miljoen in een paar weekenden terugverdienen aan het niet hoeven inzetten van ME, fouilleerpolitie en oproerpelotons? Als mooie televisie-avond was het verder maar niks. Acteur Peter Faber die op onbehoorlijk genante wijze lollig liep te acteren hoe begaan hij was met de lijders aan De Ziekte, een buitengebeuren zoals we die al zo vaak hebben gezien (met ook nog weer eens die onvermijdelijk giechelende Amanda Spoel), Ria Bremer die gewoon (maar dan nu avondvullend) de vinger aan de pols hield, een heuse dokter op het podium, een scorebord. En vooral: veel van die „getuigenissen" van patiënten, ex-patiënten, familieleden. Wel moedig, maar ook zo opzettelijk tranentrekkend in beeld gebracht. Zo'n Marijke Merckens, ook vol goeie bedoelingen natuurlijk, die daar gaat zitten met de wetenschap dat we met z'n allen zullen roepen: Zij ook al en: Maar ze ziet er nog goed uit! Een ander stukje historie: de laatste keren dat Erwin Kroll ons aan het einde van het „NOS Journaal" het weerbericht brengt. De-man met-de-handjes gaat wat anders doen, tot mijn grote opluchting, want ik hoorde helemaal niets meer als hij in beeld kwam met die gebaren. Maar we zijn nog niet van hem af, vrees ik, want hij behoort nu tot de bekende nederlanders, en hij was in die capaciteit vorige week al te zien bij Veronique in een dierenmagazine, uitleggend (met dezelfde vertrouwde hogedrukgebaren) hoe gek hij was op het liefdeleven van de agapornis. De echte historie werd natuurlijk (en nu even ernstig) geschreven door het nieuws. Die indrukwekkende demonstraties in Oost- Duitsland voor het eerst sinds mensenheugenis dat mensen daar durven te laten horen wat ze vinden, dat is echt televisie, waar je je adem bij inhoudt. Déér hebben we hem voor. En op hun eigen manier ook indrukwekkend waren die amateurvideobeelden van de in Californië instortende brug, met rijdende auto's die je zomaar, haast „live", in het wegdek zag verdwijnen. Ook daar hebben we televisie voor: om te laten zien wat er gebeurt, en waar het gebeurt, en met wie. Misschien kan de veiligheidsdienst van Ajax bij deze amateur eens informeren hoe zo'n video werkt... RENÉ DE COCQ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14