nieuwsgierigheid Dinosauriërs wekken zowel huivering als ALLER LENDS) STAP OMGEVING Rebel dit jaar weer de sterkste Commissie FPO-vergadering LOY bedreigt Radio Rijnland Hoog bezoek voor Leidens oudste Kerkkoor Het Leids Kerkkoor treedt woensdag op in de Marekerk aan de Lange Mare. Het koor itaat onder leiding van Peter Dingemanse. Organist is Cor van der Wijngaart. De aanvang is 20.00 uur. Welfare Poppen, beesten, schortjes, truien en sokken zijn enkele van de artikelen die de Wel fare van het Rode Kruis Lei den woensdag in de aanbie ding doet. Dan is aan de Apol- lolaan 1B de najaarsverkoop van handwerk vervaardigd in samenwerking door vrijwilli gers en mensen die dat door handicap of leeftijd moeilijk alleen kunnen. De opbrengst draagt bij tot de voortzetting van het Welfare-werk. Bourgondië De historicus E. Bruinsma geeft donderdag een dia-le zing over de politieke ontwik kelingen in het laatmidde leeuwse, Bourgondische rijk. De lezing heeft plaats in de Kapelzaal van K O, Oude Vest 45 in Leiden en begint om 20.15 uur. Festival Een tiental gerenommeerde amateur-schrijvers treedt donderdag op tijdens het SSR- proza en poëziefestival. Alle auteurs genieten in het Leidse literaire leven al enige be kendheid. De bijeenkomst wordt besloten met het caba ret Naar Nijmegen van Gerrit de Boer. De literaire avond begint om 20.00 uur in de so ciëteit aan de Hogewoerd 108. De toegang is gratis. Soul Super-ènergieke coloursoul is donderdag 26 oktober te be luisteren in het Leids Vrije- tijds Centrum. The Bob Color treedt dan op in het pand aan de Breestraat 66. De zaal is geopend om 21.00 uur. De toegang is vijf gulden. q A MAANDAG 23 OKTOBER iy«y FA^riNA y Boom valt op huis JOETERWOUDE De zware torm van zaterdagochtend had j00r de familie Olsthoorn aan de ;uidbuurtseweg in Zoeterwoude- )0rp bijna catastrofale gevolgen, jen zware kastanjeboom, die vlak roor het huis stond, waaide om en ;wam op het dak van de woning erecht. Als door een wonder ;wam de zware boom op een punt erecht waar een steunmuur stond. Jaardoor bleef de schade relatief jeperkt. Als de boom iets meer aar links of naar rechts was ge tallen, dan was hij vrijwel zeker oor het dak van de woning ge- aan. Nu deden zich geen persoon- ijke ongelukken voor. De schade lestaat uit enkele gaten in het dak in een schoorsteen die het heeft jegeven. Autmobilist rijdt in op verhuizers LEIDSCHENDAM - De politie van Leid- schendam zoekt mensen die zaterdagmor gen hebben gezien hoe een automobilist in de Piet Heinstraat moedwillig drie mensen heeft aangereden. De automobilist maakte zich rond half twaalf kwaad over een auto met aanhangwagen die de weg versperde. Drie mannen waren bezig een kast in de auto te laden. De automobilist reed daarop de stoep op en reed op de verhuizers in. Twee mannen uit Leidschendam van 24 en 28 jaar moesten naar het ziekenhuis worden gebracht met verwondingen aan hun arm en hand. Volgens de politie is de dader een man van circa 35 jaar met donker haar en een smal gezicht met een beginnende baard. Getuigen kunnen zich melden via telefoon 070-209304. Opnieuw school doelwit inbraak NOORDWIJKERHOUT Inbrekers hebben dit weekeinde opnieuw een school in Noordwijkerhout bezocht. Dit keer was de Victorschool het doelwit. De daders hebben veel schade aangericht en gingen er met geluidsapparatuur vandoor. Volgens de poli tie is dit al de vijfde school waarin is ingebroken. Men is ervan overtuigd dat het om dezelfde daders gaat. Zij hebben het gemunt op geluidsapparatuur en computers. Verkiezingsprogramma VVD besproken LEIDEN De afdeling Leiden van de VVD houdt woensdag een ledenvergadering waarin het nieuwe verkiezingsprogramma voor de gemeenteraad wordt besproken. De vergadering is voor iedereen toegan kelijk. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in hotel- restaurant Nieuw Minerva aan de Boommarkt 23. Politie gaat verbaliseren in De Zwaan ZOETERWOUDE De po- litie gaat weer parkeerbon nen uitdelen in De Zwaan in Zoeterwoude. Buurtbe woners hebben de laatste tijd massaal geklaagd over foutparkeerders in de wijk, die voornamelijk bestaat uit smalle straten. Overtredin gen van het parkeerverbod zijn de laatste maanden door de politie oogluikend toegestaan wegens gebrek aan tijd om in te grijpen. De bekeuringen worden vanaf vandaag weer uitgedeeld. Oegstgeestse jongeren in voetsporen van Willibrord OEGSTGEEST Een groep van der tig jongeren uit Oegstgeest gaat deze week naar Ierland. Bezocht worden plaatsen waar Willibrord heeft ge leefd. Verder ontmoet de groep Ierse leeftijdsgenoten. Ook de Raad van Kerken van Oegstgeest waagt de oversteek. Op 1 november is iedereen weer in Ne derland. Terug in Oegstgeest wordt tij dens een plechtigheid in de Willibrord- kerk een oud Evangelieboek overgedra gen aan de pastores van Oegstgeest. Zij zullen de kerken van Nederland verte genwoordigen en het boek aannemen. De plechtigheid die 's avonds rond zeven uur begint, wordt bijgewoond door kardinaal Simones, bisschop Bör, dominee Van der Zee en professor Mulder. ,,Dr. Houtepen is door de Kerken van Nederland ge vraagd een voordracht te houden over Willibrord", aldus pastoor Koster van de Willibrordkerk in het Oegstgeester Kerk blad. De KRO-televisie is present om de ge beurtenissen te registreren en later uit te zenden. Op zondag 5 november wordt in de 1250 jaar oude Willibrordparochie in Oegstgeest het Nationale Willibrordjaar plechtig geopend. Het is dan 1300 jaar ge leden dat Willibrord naar Nederland kwam. Op zaterdag 11 november zal er gelegenheid daarvan bij het Groene Kerkje, op de plaats waar Willibrord 1250 jaar geleden een kapel stichtte, om drie uur het Willibrordbeeld worden onthuld. Kluis van slachthuis gekraakt LEIDEN Uit de kluis van het slachthuis aan de Pasteurstraat is gisternacht 50.000 gulden gestolen. De kluis, die op de eerste etage stond, werd opengeslepen met slijptol. De kluiskrakers kwamen binnen door de toegangsdeur van het slachthuis te ver hielen. (ADVERTENTIE) van 24-10 begint om 13.00 uur i.p.v. 14.00 uur en duurt uiterlijk tot 16.30 uur. 4 VOORSCHOTEN De Stich ting Lokale Omroep Voor schoten (LOV) heeft een brief gestuurd naar de gemeente raad. Aanleiding is de beslis sing die de gemeenteraad van Voorschoten moet nemen over het verlengen van de repre- sentativiteits-verklaring van Omroep Rijnland. In de brief staat dat de gemeenteraad be ter kan kiezen voor de nieuwe opgerichte LOV. Die wil 24 uur per dag uitzenden en ook meer dah een uur lokaal nieuws per week brengen. De nieuwe stichting Lokale Om roep Voorschoten zegt over een grote groep vrijwilligers te beschikken om werkelijk 24 uur per dag informatieve en nieuwsprogramma's uit te zen den. Voorschoten krijgt thans per week slechts een uur („Voorschoten Lokaal" nieuws. De financiën denkt de stich ting bijeen te krijgen door middel van sponsors en leden. De voorzitter van de Stichting Omroep Rijnland, de Voor schotenaar Ir. Jan van Leeu wen, bleek nog niet op de hoogte te zijn van de brief aan de raad. Helemaal verbaasd is hij niet: „In mei van dit jaar heb ik een gesprek gehad met de initiatiefnemer de heer Fix van L.O.V.. Hij wil na jaren lang illegaal zenden legaal worden". Volgens Fix is het onmogelijk om met geld van sponsors 24 uur muziek en af en toe nieuwsprogramma's uit te zenden. „Sponsors willen hun naam horen en reclame mag niet bij lokale omroep". Hij wijst er verder op dat 24 uur per dag uitzenden bete kent dat veel muziek wordt uitgezonden. Fix: „Aan BUMA-rechten kost dat onge veer 100.000,— per jaar". Fix zegt dat van de kant van Voorschoten nooit is gevraagd om meer dan een uur zendtijd per week. Rijnland, dat met een zeer krap budget werkt, zendt dagelijks 17 tot 19 uur regionale programma's uit; daarbij is steeds een uur volle dig aan een bepaalde gemeen te gewijd. De gemeenteraad beslist vol gende maand moeten beslissen of Omroep Rijnland represen tatief voor Voorschoten is. Zeventien keer beschonken achter het stuur LEIDEN De Leidse politie heeft het afgelopen weekeinde in totaal zeventien processen verbaal uitgedeeld voor het rijden onder invloed van alco hol. Op diverse plaatsen in en om Leiden werd in de nacht van vrijdag op zaterdag en in de nacht'van zaterdag op zon dag een alcoholcontrole gehou den. Vrijdagnacht werden 204 automobilisten gecontroleerd. Daarvan kregen acht bestuur ders een proces verbaal. Ver der kregen toen vijf bestuur ders een rijverbod opgelegd. In de nacht van zaterdag op zon dag werden 181 automobilisten gecontroleerd. De politie deel de negen processen verbaal uit en legde acht keer alleen een rijverbod op. Drie zwaarden in beslag genomen LEIDEN Een 34-jarige Lei- denaar is gisternacht aange houden, omdat hij met drie zwaarden op de Turfmarkt liep. Eerder op de avond had hij ruzie gehad in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt. Hij kreeg daarbij een paar klap pen. De man is weggegaan en kwam later terug met drie zwaarden. Op de Turfmarkt stond hij zijn eerdere belagers op te wachten. De politie heeft de wapens in beslag genomen BIJ NK COMPUTERSCHAAK LEIDEN Het blijft stui vertje wisselen tussen de professionele program meurs Ed Schroder uit Deventer en Frans Morsch uit Delft bij het Nederlands kampioen schap computerschaak. Het afgelopen weekeinde werd de strijd tijdens de laatste ronden van het ne gende schaakkampioen schap duidelijk in het voordeel van Rebel, het schaakprogramma van Schroder, beslist. Rebel versloeg gedecideerd October en werd onbereikbaar voor de andere deelnemers. Frans Morsch, vorig jaar nog winnaar met Quest, moest constateren dat de concurren tie sterker is geworden. De tweede plaats moest met ande- worden gedeeld. Hoewel program meurs, die hun programma's op de markt brengen, vanzelf sprekend domineren, zijn de amateurs, weer sterker gewor den. Dat bleek in de afgelopen twee weekeinden in het Leid se Centraal Rekeninstituut. De plaatselijke favoriet Dappet, het programma van Dap Hart- mann en Peter van Kouwen- hoven werd tweede. Hart- mann en Van Kouwenhoven, respectievelijk sterrenkundige en bioloog, maken schaakpro gramma's bij wijze van hobby en kunnen daar lang niet zo veel tijd insteken als de pro fessionals. Ook de Leidse in formaticastudent Lex Loep deed het als amateur erg goed met zijn programma Lchess. Het Nederlands kampioen schap staat op een hoog ni veau. Rebel is feitelijk een we reldkampioen bij de micro computers. Dap Hartmann van de organi serende Computerschaakvere niging Nederland benadrukt dat computerschaakprogram- meurs geen goede schakers hoeven te zijn. „De meeste programmeurs zijn aanzienlijk slechtere schakers dan hun programma's. Die program ma's worden steeds beter, al staan ze nog lang niet op het niveau van de menselijke grootmeesters. Toevallig schaakt wereldkampioen Kas parov momenteel in New York tegen het 'programma Deep Thought, de absolute topper bij de schakende super computers. Het lijdt geen twij fel dat Kasparov zal winnen, al denken sommigen dat over vijf jaar de nieuwste genera ties computers de program meurs in staat zullen stellen een absolute wereldkampioen te produceren. Zelf geloof ik daar niet direct in. Het is heel moeilijk een computer creatief te laten denken, te laten scha ken volgens een bepaald plan". computers uitgevochten. De makers van de programma's moesten zich beperken tot het invoeren van de zetten van hun tegenstanders in hun computer. Opmerkelijk was dat de professionele program meurs hun programma's in de vorm van hardware, een hoe veelheid computerchips op een print, hadden gegoten. Die print, met een eigen micropro cessor, wordt dan in de perso nal computer gestopt. Een der gelijke zelfstandig werkend computerprogramma komt dicht in de buurt van de losse schaakcomputers die in de winkels te koop zijn. De pro grammeurs doen dit om het il legale kopiëren van hun kost bare programma's tegen te gaan. De amateurs houden het op een stuk software, een in machinetaal geschreven pro gramma dat wordt opgeslagen op bijvoorbeeld een diskette, maar die programma's worden dan ook vaak als algemeen ei gendom aan gebruikers gratis ter beschikking Auto bezwijkt bijna onder gestolen vracht I LEIDEN „De dinosau riërs hebben zich altijd in een behoorlijke populari teit mogen verheugen. Met een mengsel van hui- i vering en nieuwsgierig heid worden de recon structies van deze vaak reusachtige dieren beke ken". Dr. Ph. J. Hoede- maeker, conservator van het Nationaal Natuurhis torisch Museum aan de I Hooglandse Kerkgracht in Leiden introduceerde gisteren in zijn museu™ de Encyclopedie van Di nosauriërs en andere Pre historische Dieren. Namens uitgeverij M&P BV uit Weert overhandigde de heer G. van Buuren hem het eerste officiële exemplaar. De heer Hoedemaeker, één van de weinige Nederlandse spe cialisten op het gebied van pa- leonthologie (biologie van fos sielen) heeft de vertaling van dit oorspronkelijk Engelse boekwerk bewerkt. Hij heeft ook enige verbeteringen aan gebracht. Ten aanzien van de dieren uit de prehistorie wor den nog steeds nieuwe ont dekkingen gedaan. Zo is ko men vast te staan dat veel van de reuzenreptielen uit de geo logische tijdvakken Jura en Krijt toch in zekere zin warmbloedig geweest moeten zijn. Dat betekent dat zij er wat kleurrijker moeten heb ben uitgezien dan tot nu toe werd aangenomen. De dino sauriërs, die het leven op aar de 100 miljoen jaar lang heb ben beheerst en mogelijk door een kosmische ramp (een langdurige zonsverduistering na een botsing van de aarde met een komeet) zijn uitge storven hebben hun skeletten in de aardbodem achtergela ten. Bek vol tanden Tamelijk recent is de ontdek king van een Seismosaurus, een dier dat 42 meter lang ge weest moest zijn en de Diplo- docus, tot dan toe het grootste prehistorische landdier, in de schaduw stelt. De bekende Tyrannosaurus Rex, een vlee seter van formaat met een enorme bek vol tanden was wellicht niet de geweldenaar waarvoor hij altijd is aange LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond rond half elf een 26-jarige en een 38-jarige Leidenaar aangehouden. Het duo had twee zware metalen oprijplaten van een industrie terrein in Zoeterwoude gesto len. De rijkspolitie van Zoeter woude had om assistentie ge vraagd aan de Leidse politie. Op de Leidse Hoge Rijndijk zagen surveillerende agenten de auto van de dieven, die bij na onder het gewicht van de platen bezweek, rijden. De wa gen werd onmiddellijk aange houden. zien. Dit vervaarlijk uitziende monster was mogelijk een tra ge aaseter, die wel in staat was om vanuit een hinderlaag plantenetende sauriërs te ver rassen. LEIDEN De oudste in woonster van Leiden, me vrouw Louise Meses, vier de zaterdag haar 106e ver jaardag met hoog bezoek. Burgemeester C. Goekoop kwam 's middags in gezel schap van de Britse con sul-generaal G. Dickson op de thee. Mevrouw Meses is geboren in de Britse hoofdstad Londen. Ze heeft nog steeds de Britse nationaliteit. Op haar negen tigste verhuisde ze naar Ne derland. Sinds 1977 woont ze in het verpleeghuis Zuydt- wijck aan de Aaltje Noorder- wierlaan. Haar verjaardag werd daar in stijl gevierd. Ze begon de dag met, hoe kon het anders, een Engels ontbijt. De oudste inwoonster van de Sleutelstad geniet nog een be hoorlijke gezondheid. Ze loopt nog en ze is, aldus een woord voerster van Zuydtwijck, graag onder de mensen. De spectaculaire dinosauriërs vormen slechts een gedeelte van de dieren die in de ency clopedie worden beschreven. In feite gaat het om een be schrijving van de evolutie van de gewervelde dieren. Daar toe behoren ook de vissen en de vogels en de zoogdieren. De ontwikkeling van de den kende mens, die in staat is zijn natuurlijke omgeving aan te passen vormt de afsluiting van het boek. De mens be heerst, vanuit het standpunt van de geologie en de paleon- thologie, de aarde pas sinds kort. Drie miljoen jaar gele De Britse consul-generaal (links) kwam speciaal voor de verjaardag van Leidt den deed hij zijn intrede. De encyclopedie bevat veel fraaie tekeningen van de Engelse te kenaars die aan het originele boek hebben meegewerkt. Het boek kost f89,90. „De belangstelling voor de prehistorie is in Nederland niet al te groot. Dat hangt sa men met het feit dat er ih ons land op dat gebied niet veel valt te vinden in de bodem. Dit boek zou die belangstel ling kunnen aanwakkeren", aldus de heer Hoedemaeker. Het Natuurhistorisch Mu seum, een samentrekking van het rijksmuseum van geologie en mineralogie en het mu seum voor natuurlijke historie heeft niettemin -de beschik king over een belangrijke trekker: het skelet van een zogenaamde Maashagedis, een soort krokodil die in het mu seum in een grote kijkdoos staat opgesteld, compleet met fossielen van planten die het dier moet hebben gegeten. Dr. Ph. Hoedemaeker (links) neemt het eerste exemplaar van de encyclopedie in ontvangst uit handen van de heer G. van Buuren.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9