Reuma groot probleem mor de samenleving^ „Taaie" kabinetsformatie maakt „goede vorderingen LSVb eist gelijke behandeling studenten KONINKLIJK /HUIS Dees wil medische experimenten aan wettelijke regels onderwerpen CITO peilt taalniveau halverwege basisschool emmers wint in Lalifornië )EL MAR Jan Lammers eeft de laatste race voor het merikaanse IMSA-kampi- enschap gewonnen. De.N.e- erlandse Jaguar-coureur tuurde zijn wagen in de !rote Prijs van Zuid-Califor- iië een paar seconden eerder iver de streep dan de Au- traliër Geoff Brabham, die n de laatste wedstrijd van iet seizoen zijn titel proion - eerde. Lammers nam vijf ninuten voor het einde van Ie race de eerste plaats over 'an Brabham. 24 oktober i DEN HAAG Prins Bernhard zet in de Brabantse Biesbosch, tijdens een door Staatsbosbe heer en het Wereld Natuur Fonds georganiseerde tocht, een beverpaartje uit. Vorig jaar ging dit project van start en kwam de bever na ruim 160 jaar afwezig heid terug in de Nederlandse na tuur De resultaten van dit expe riment zijn zodanig dat nu voor de tweede keer bevers kunnen worden uitgezet. UTRECHT De Landelijke Studentenvakbond (LSVb) heeft vandaag voor de recht bank in Den Haag een kort geding tegen de staat aange spannen over de toepassing van de zogenoemde hard heidsclausule in de Wet op de Studiefinanciering. Het gaat om de regeling voor het verkrijgén van een aan vullende beurs wanneer ou ders niet willen bijdragen in de studiekosten van hun kind. Die geldt alleen voor beursstu denten van 21 jaar en ouder. Maar begin dit jaar bepaalde het College van Beroep dat studerenden onder de 21 jaar op dezelfde manier moesten worden behandeld. Minister Deetman van onder wijs werd gevraagd een nieu we maatregel te treffen om een eind aan de ongelijke be handeling te maken. In af wachting daarvan nam de In- formatiseringbank de zaken van de betrokken studenten niet meer in behandeling. Ex- minister Deetman diende in september een nieuwe, aange scherpte regeling bij de Twee de Kamer in. Die weigerde het voorstel op de agenda te zet ten. Een nieuw kabinet moest zich nog maar eens over de plannen buigen. Waarnemend minister van onderwijs Braks besloot toen de voorgestelde regeling aan te houden en al les voorlopig bij het oude te la ten. De studenten eisen nu dat de minister alsnog de beslissing van het College' van Beroep uitvoert. Volgens hen wachten nu 2.900 studerenden op af handeling van hun zaak. Vol gens het ministerie zijn het er overigens achthonderd. De LSVb staat niet afwijzend te genover de voorschotregeling die het ministerie deze week voor de in geldnood gekomen studenten heeft getroffen. De bond protesteert echter tegen „vorm en inhoud" van de re geling. Ze zeggen bovendien dat alleen de financiële nood wordt gelenigd, maar dat de rechtsonzekerheid blijft be staan. Reumapatiënten verlaten teleurgesteld de zaal APELDOORN Vele tientallen reumapa tiënten hebben teleur gesteld voortijdig de zaal verlaten waarin de toespraken werden gehouden ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de Neder landse Bond van Reu mapatiëntenverenigin gen. Zij hielden het vanwege hun lichamelijke aandoe ningen niet vol om lan ger dan een uur op de vaste stoel in de zaal te blijven zitten. Een enke ling moest weggedragen worden door aanwezige vrijwilligers van het Rode Kruis. De 2300 gehandicapten moesten 's morgens van tien tot kwart over twaalf en 's middags ook ruim een uur in de stoe len. „Veel te lang", zei een 81-jarige reumapa- tiënte uit Rotterdam „Vergeet niet dat we al om acht uur uit Rotter dam ziin vertrokken met de bus Op het moment dat de 81-jarige de zaal verliet, had ze al 3,5 uur in een ongemakkelijke stoel gezeten. SlNENLAND ïuidarts wil onderzoek ^aar moedervlekken IJ RECHT Er zou een onderzoek moeten komen l r de invloed van chemische stoffen in onder meer ,t en voeding op het ontstaan van melanoom raadaardige moedervlek). In zijn boek „Melanoom i de huid" schrijft dr. F. Rampen, huidarts in. het [el t Anna Ziekenhuis in Oss, dat er belangrijke rede- j, i zijn om aan te nemen dat naast een overvloed ij ultra-violette straling uit zonlicht ook chemische f fen belangrijk kunnen bijdragen aan het ontstaan n deze vorm van huidkanker. Vooral bij mensen n<j een zeer blanke huid en veel moedervlekken '0 melanoom ontstaan. Het is echter een niet veel 2( rkomende vorm van kanker, die in de meeste ge- nj len te genezen is. De ziekte is verantwoordelijk ,r slechts 1 tot 2 procent van alle sterfgevallen aan iker, maar volgens Rampen verdubbelt dat per- tage elke tien jaar. Zf Amsterdam dreigt zes miljoen gulden mis te lopen AMSTERDAM De gemeente Amsterdam loopt de kans circa zes miljoen gulden subsi die van de provincie Noord-Holland mis te lopen. Dit bedrag, dat de gemeente heeft uitgegeven voor bodemsanering, wordt door de provincie slechts verstrekt als declaraties met bijbehorende orginele rekeningen wor den ingediend. Dit is tot nu toe niet gelukt omdat het computersysteem van de dienst openbare werken niet goed functioneert. Volgens een woordvoerder wordt er op dit moment „met man en macht" gewerkt om de problemen op te lossen. Die zijn waar schijnlijk veroorzaakt doordat het systeem te vroeg operationeel is geworden. Hoe groot de kans is dat Amsterdam de subsidie werkelijk misloopt is op dit moment niet te zeggen, maar het gevaar bestaat wel, aldus de woordvoerder. Commit MAANDAG 23 OKTOBER 1989 PAGINA 3 DEN HAAG De besprekingen over de vorming van een nieuw ka binet bestaande uit CDA en PvdA zijn vanmiddag weer voortgezet. Verwacht wordt dat de onderhan delaars nog enkele dagen nodig zul len hebben om tot een definitieve overeenstemming te komen over alle onderdelen van-het nieuwe re geerakkoord. Ook afgelopen zater dagmorgen kwamen de vier onder handelaars en informateur Lubbers weer bijeen voor een vier uur du rend gesprek. CDA-onderhandelaar De Vries zei na afloop dat er weder om „goede vorderingen waren ge maakt". Volgens PvdA-onderhan- delaar Kok liggen er nogal wat „taaie" wijzigingsvoorstellen op ta fel. „Maar we moeten in de loop van de volgende week een heel eind kunnen komen", aldus Kok. De Vries, Brinkman, Kok en Wöltgens bogen zich zaterdag over de onder delen milieu, reiskostenforfait, on derwijs en budgetdiscipline uit het concept-akkoord. Het punt van de koppeling tussen lonen en uitkerin gen komt vandaag opnieuw aan de orde. Wat betreft de afschaffing van het reiskostenforfait, waar het CDA/VVD-kabinet over struikelde, is het probleem dat beperking van de vaste aftrek voor reiskosten (op brengst ruim 200 miljoen gulden) in een wettelijke regeling moet wor den gegoten. Lubbers en de onder handelaars zijn in het concept-re geerakkoord al overeengekomen dat dat doorgaat. De vraag is even wel of een wettelijke regeling voor 1 januari 1990 nog haalbaar is. Mensenrechten - activisten niet welkom in Taiwan DEN HAAG De voorzitter van de Ver eniging Nederland-Taiwan, G. van der Wees, en zijn Taiwanese vrouw krijgen geen visum van Taiwan. De autoriteiten in dat land hebben hun visumaanvraag zonder opgaaf van redenen afgewezen. De vereniging zet zich in voor de men senrechten in Taiwan. Het echtpaar Van der Wees had het eiland in de tweede helft van november willen bezoeken om de campagne voor lokale verkiezingen in december bij te wonen en om zich op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen op het gebied van de mensenrechten. Van der Wees, die ook lid is van de werkgroep mensenrechten van het CDA, en zijn vrouw kregen in 1984 en 1986 wel een vi sum voor een bezoek aan Taiwan. T)ORZITTER A.L. ENGELMANN VAN REUMAPATIËNTENBOND: (Van een onzer I verslaggevers) TELDOORN Voorzit- nfr A.L. Engelmann van J Reumapatiëntenbond Jent dat de ernst van Tumatische ziekten voor I betrokkenen en de sa- 'Jenleving nog altijd sterk rordt onderschat. Vol tas hem heeft de over bid jaren lang niet on erkend dat reuma in so- teal en economisch op- jeht een groot probleem j. Van de gewenste uit- jreiding van het aantal pumatologen is bijvoor- >eeld nog niets gekomen. iij zei dit zaterdag op een bij- ?nkomst in Apeldoorn ter ge- genheid van het tienjarig be- lan van de Reumapatiënten- >nd, een koepel van 89 (re- onale) patiëntenverenigin- in. In Nederland hebben zo'n ie miljoen mensen reumati- :he klachten, 133)000 mensen (zoeken regelmatig een spe- alist. Dlgens Engelmann krijgen nkomende artsen onvol- lende onderwijs in de 200 ïktebeelden die onder de (rzamelnaam reuma vallen, uisartsen verwijzen patiën- n daardoor vaak te laat door aar de reumatoloog, terwijl (n deskundige behandeling een vroeg stadium de gevol- en van de ziekte kan afrem- en. e voorzitter van de Reuma- itiëntenbond noemde het on- grijpelijk dat de overheid etenschappelijk reuma-on- (rzoek niet structureel subsi- Jukeboxen Aan de hand van een catalogus bekijkt een man een aantal jukeboxen uit de veertiger en vijftiger jaren tijdens een kijkdag bij het Amsterdamse veilinghuis Christie's. De geluidsapparaten maken deel uit van een collectie 20e eeuwse decoratieve kunst die donderdag wordt geveild, foto: anp Personeel Barlaeus meldt zich ziek AMSTERDAM Het Barlaeus Gymnasium in Amsterdam zit zonder administratief personeel. De vier vrouwen op de administratie hebben zich collectief ziek gemeld in verband met problemen tussen hen en de rectrix, mevrouw C. de Vries Lentsch. De vrouwen zeggen niet langer in staat te zijn om er met de rectrix een normale werkverhouding op na te houden. De ge meente heeft niet alleen tegenover de rectrix een verantwoorde lijkheid, maar ook tegenover het lagere vrouwelijke personeel, vinden ze. De problemen tussen de rectrix en het personeel da teren al van vóór de benoeming van De Vries Lentsch. Tegen de zin van de school werd de vrouw benoemd tot schoolhoofd. Na haar aantreden verscherpte het conflict zich. De rectrix wordt verweten dat zij autoritair is en niet met mensen kan omgaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Dees van volksgezondheid wil medische experimenten met proefpersonen aan ver schillende wettelijke regels on derwerpen. Ook vindt de de missionaire VVD-bewindsman dat de overheid de mogelijk heid moet krijgen om proeven met eicellen, embryo's en foe tussen te verbieden. Dees wil het ontwerp-wets- voorstel, waarin de regels zijn opgenomen, volgende week in de ministerraad laten bespre ken. Op een dergelijke wet wordt door de medische we reld al jarenlang gewacht. De ingewikkeldheid van de mate rie is volgens de staatssecreta ris een van de redenen waar om de wet zo lang op zich heeft laten wachten. „Door de snelle ontwikkeling van medi sche wetenschap en techniek kwamen we bij de ontwikke ling van wetgeving steeds weer voor nieuwe vragen te staan", aldus Dees. In de wet moet precies worden vastgelegd wanneer er proe ven met mensen mogen mo gen worden genomen, zo zei Dees gisteren voor de AVRO- radio. Voorop staat dat de proefpersoon vooraf schrifte lijk toestemming moet verle nen en verzekerd moet zijn te gen de gevolgen indien het ex periment misloopt. In de wet worden normen, cri teria en voorwaarden opgeno men waaraan een experiment moet voldoen. Zo zal men als onderzoeker redelijkerwijs aannemelijk moeten maken dat het experiment een bijdra ge levert aan verbetering van de geneeskunst. Kan bijvoor beeld het onderzoek ook ge woon in een laboratorium, via een reageerbuis, plaatsvinden, dan mag het niet worden toe gepast op een proefpersoon. Ook zal elk experiment vooraf getoetst moeten worden door onafhankelijke medisch-ethi- sche commissies waarin artsen, juristen en ethisch deskundi gen zitting hebben. Dees verwacht dat het wets ontwerp volgend jaar in de Tweede Kamer aan de orde kan komen. 'Supermarkten leven cao niet goed na' DEN HAAG De Diensten bond FNV vindt dat de on langs afgesloten supermarkt- cao niet goed wordt nageleefd door de werkgevers. De Diens tenbond is daarom vandaag een actie in supermarkten ge start om werknemers ervan op de hoogte te stellen dat zij vol gens de cao dit jaar nog recht hebben op een loonsverhoging van vijf procent. De werkge vers in de supermarktbranche ontkennen dat zij de cao ont duiken. ARNHEM Het Instituut voor Toetsontwikkeling CITO peilt vanaf vandaag onder bij na vijfduizend leerlingen uit groep 5 van de basisschool het taalniveau. In het voorjaar van 1991 zullen de resultaten bekend vfrorden. Het onder zoek is een vervolg op de pei ling naar taalbeheersing dat vorig jaar in de groepen 8 werd gehouden. Het project 'Periodieke pei ling' van het onderwijsniveau (PPON) wordt in opdracht van het ministerie van oYiderwijs en wetenschappen uitgevoerd. De verkregen informatie moet richting geven aan de al jaren lopende discussie over de ge wenste kwaliteit van het on derwijs. Het CITO is onlangs ook gestart met de voorberei dingen op onderzoek in het speciaal onderwijs, met name onder moeilijk lerende kinde ren (mik) en kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den (lom). Aan de hand van de conclusies die de peiling onder kinderen uit de laatste klas van het ba sisonderwijs heeft opgeleverd, houdt het CITO met ouders en leerkrachten in drie steden een informatieve bijeenkomst. In Zwolle, Eindhoven en Utrecht buigen ze zich op 11 november over de vraag wat leerlingen bij het verlaten van de basisschool moeten kunnen. Koningin Beatrix was een van de eregasten van de jarige Reumapatiëntenbond. foto: pers unie dieert. De bestaande research wordt vrijwel uitsluitend gefi nancierd door het Reumafonds en is daardoor beperkt in om vang. Bijna alle reumapatiënten zijn permanent op medicijnen aan gewezen en hebben langdurig fysiotherapie nodig. De Reu- mabond is dan ook fel tegen het plan deze voorzieningen niet op te nemen in de toe komstige basisverzekering, maar in de vrijwillige aanvul lende verzekering. „Als patiënten hier van afzien omdat de premie voor hen te hoog is, heeft dat een ernstig invaliderend effect. Het rol- stoelgebruik zal dan weer toe nemen, het beroep op thuis zorg wordt groter en het aan tal opnamen in verpleeghuizen zal schrikbarend stijgen", zei Engelmann. Nieuw beleid Staatssecretaris Dees erkende dat de overheid lange tijd te weinig heeft gedaan voor de reumapatiënten. Dat gaat ech ter veranderen, zo liet de de missionair bewindsman zater dag weten. „Stonden de „killers" zoals kanker en hart- en vaatziek ten jarenlang boven aan het prioriteitenlijstje; komende ja ren zullen reuma en andere chronische ziekten de meeste aandacht krijgen", aldus Dees. De eerste aanzetten heeft hij daarvoor gegeven in het dit voorjaar verschenen beleids plan voor de toekomst van de volksgezondheid. Dees bepleit daarin onder meer hogere efficiency van de huidige werkzaamheden en meer scholing op het gebied van reuma. Hij wil een breed progamma zoals de afgelopen vijftien jaar ook voor kanker bestrijding is georganiseerd. Dees kon niet zeggen hoeveel geld er komende jaren extra voor reuma wordt uitgetrok ken. Wel is de bewindsman van mening dat er meer geld beschikbaar kan komen omdat in het het voorlopige regeer akkoord het budget voor volksgezondheid zal stijgen, met één tot anderhalve pro cent, omgerekend zo'n 450 tot 675 miljoen gulden. Enquête Uit een zaterdag gepresenteer de enquête blijkt dat rond de 84 procent van de reumapa tiënten regelmatig of voortdu rend met pijn kampt en 74 procent met vermoeidheid. Deze klachten zijn van grote invloed op hun dagelijks leven en op het gebruik dat ze van de gezondheidszorg maken. Dit blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Revali- datievraastukken naar de kwaliteit van het leven van reumapatiënten. Het onder zoek werd gehouden onder 519 leden van patiëntenverenigin gen. Tweederde van de onder vraagden zei door de aandoe ning financieel er op achteruit te zijn gegaan. Bovendien heb ben reumapatiënten te maken met extra kosten. Het duurst zijn hulpmiddeleh, voorzienin gen binnen en buiten het huis en hulp in de huishouding. De gemiddelde meerkosten per patiënt waren vorig jaar bijna 3.300 gulden, waarvan slechts 1.000 gulden voor vergoeding in aanmerking kwam. Ook is er vanwege de aandoening sprake van verdergaande ver eenzaming. Mensen kunnen door hun vaak groeiende han dicap steeds minder vaak uit huis. De onderzoekers conclu deerden in het rapport dat reumatische aandoeningen een duidelijke negatieve invloed hebben op de door de patiën ten ervaren kwaliteit van het leven. De ondervraagden blij ken vaak zelfs minder geluk kig dan sommige (door ande ren onderzochte) kankerpa tiënten. Mini miss Een moeder brengt nog even de kleding van haar dochtertje in orde voordat het kind het podium op gaat. Gisteren werd in Dordrecht een mini- miss verkiezing gehouden. foto: anp „Bedrijven moeten verplicht minderheden in dienst nemen" AMSTERDAM De gemeen te Amsterdam vindt dat er op landelijk niveau afspraken moeten worden gemaakt om bedrijven verplicht te stellen meer minderheden in dienst te nemen. Vooruitlopend daarop wil de gemeente zelf binnen kort afspraken met bedrijven maken. Ook wil de gemeente in de naaste toekomst alleen opdrachten verstrekken aan bedrijven die meer minderhe den aannemen. Dit werd gistermorgen be kendgemaakt bij de terugkeer van een Amsterdamse delega tie na een bezoek aan de Ca nadese steden Toronto en Ot tawa. De groep politici en ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven en minderheden- groeperingen heeft daar de werking onderzocht van de Employment Equity Act, die in Canada twee jaar geleden werd ingevoerd. Doel van deze wet is om meer allochtonen, vrouwen en gehandicapten aan banen te helpen. Van de noodzaak tot wettelijke dwang zijn niet alle Amster damse delegatieleden over tuigd geraakt. P. Jansen, hoofd personeelszaken van het Ahold-concern, vreest dat de ene wettelijke maatregel de volgende oproept. „Nu al wordt in Canada door bepaal de groeperingen om nog stren gere eisen gevraagd die ook forse nadelen met zich kunnen meebrengen. Het nauwkeurig registreren van minderheden bijvoorbeeld, hetgeen ook in Nederland nog steeds een om streden onderwerp is", aldus de Ahold-bestuurder. Jansen ziet meer heil in pogin gen om de beeldvorming over minderheden in Nederland te veranderen en in eigen initia tieven van het bedrijfsleven. „Als wij zelf geen maatregelen treffen, laten we de overheid niks anders over dan het op leggen van dwang".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3