Heen Silivas in poor Russinnen Nieuwe hoop voor dameshandbalteam Protest van Van de Berk Van der Schans weer succesvol Connors is weer verbazingwekkend Golfer Lyle trouwt met Nederlandse Ijs smelt in Assen doka's [apmund ogen niet mat Sfeer bij McLaren is om te snijden Korfballers overklassen Belgen in tweede helft Qeid&iQowiant MAANDAG 23 OKTOBER 1989 PAGINA 15 pq'eukink wint na jcht seizoen jlCELONA Erik Breu- I heeft zijn povere sei- 1 toch een beetje glans men geven. Wde Panasonic-ploeg door internationale klimwed- op de Montjuich in dona te winnen, ikink won naast het ipisch stadion voor de ;n van 1992 zowel de in- lele tijdrit als de rit in Hij liet beide keren de ijaard Lejarreta achter ANLOO Gert Jan van Doorn in de 250 cc-klasse en Edwin Evert- sen in de 125 cc-klasse zijn giste ren in Anloo Nederlands kam pioen motocross geworden. In de halfliterklasse was de beslissing al eerder gevallen. Leo Combee was vóór de westrijd in Anloo al onbe reikbaar voor zijn concurrenten. Van Doorn is nog niet honderd procent zeker van zijn titel, omdat zijn naaste rivaal John van de Berk officieel protest heeft aange tekend. De onttroonde wereld kampioen protesteerde tegen een inhaalmanoeuvre van Van Doorn in de eerste manche. Goud en zilver voor rolstoelbasketballers CHARLESVILLE Het dames rolstoel- basketbalteam heeft het afgelopen week einde goud veroverd bij de Europese kam pioenschappen in Charlesville. De heren moesten genoegen nemen met zilver na een nederlaag in de finale tegen titelver dediger Frankrijk. De dames wonnen ook de zesde en laatste poule-wedstrijd. Nadat eerst titelverdediger Duitsland werd ge klopt (40-37), werd het afgelopen week einde de laatste hindernis, Engeland, met succes genomen: 52-29. Bij de heren, die streden in twee poules, won Nederland de kruisfinale-wedstrijd tegen de Westduits- land (50-48 door een treffer in de laatste vier seconde), maar de Oranje-heren gin gen in de eindstrijd met 48-42 ten onder tegen thuisland Frankrijk. HELSINKI Wout-Jan van der Schans heeft kennelijk een speciale band met Hel sinki. Zaterdag won de 28-jarige ruiter uit Lunteren voor de tweede maal in zijn nog korte springloopbaan in de Finse hoofdstad de openingswedstrijd voor het Europese cir cuit van de strijd om de wereldbeker. Zowel in 1986, toen Van der Schans nog maar net de rijen van de militaryruiters had verla ten, als dit keer greep de oud-nationale kam pioen de eerste prijs met de schimmel Olym pic Treffer. De succesvolle terugkeer van de combinatie mag gerust een klein wonder worden ge noemd. De 12-jarige Olympic Treffer, eigen dom van Carlo Grillo, keerde kreupel terug van de Olympische Spelen in Seoul en kwak kelde maandenlang. Het dier onderging in april een operatie, waarbij een griffelbeentje werd verwijderd, en revalideerde met behulp van een dieren-homeopaat in Heemstede. Pas in juli maakte Van der Schans zijn rentree met Olympic Treffer tijdens het CHIO in Geesteren, waar hij veelbelovend presteerde. Na een korte inzinking, waarop opnieuw de hulp werd ingeroepen van de homeopaat, kwam de schimmel steeds beter in vorm. Jos Lansink greep zaterdagavond in het hoofdnummer van het CSI Leeuwarden juist naast de eerste prijs van 10.000 gulden. De Twentenaar moest achter de internationaal nog weinig bekende Westduitse ruiter Ernst Hofschrör tevreden zijn met de tweede plaats in het springconcours om de Grote Prijs van Leeuwarden. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.00 uur: AVRO's Sportpanorama. Veronique, 18.50 uur: Match. België Nederlands 2, 20.00 uur: Tennis: ECC- toernooi Antwerpen. Eurosport, 18.00 uur: Tennis. Eurosport, 19.00 uur: IJshockey. Eurosport, 21.00 uur: Weekoverzicht. Eurosport, 22.00 uur: Auto- en motorsport. Eurosport, 23.00 uur: Boksen. MORGEN Nederland 1, 17.40 uur: NCRV Sport. BBC 2, 14.40 uur: Zeilen. Eurosport, 00.00 en 11.00 uur: IJshockey. Eurosport, 10.00 uur: Auto- en motorsport. Eurosport, 13.00 uur: Boksen. Eurosport, 14.00 uur: Weekoverzicht. Eurosport, 15.00 uur: Tennis. Eurosport, 17.00 uur: Basketbal. Super Channel, 04.00 uur: Italiaanse sport. iïj ITTGART De In- a ationale Gymnastiek M°eratie (FIG) heeft ooit 'haoverwogen de strijd q de wereldtitels turnen 4erdelen in een A- en rarroep. Na het 25e toer en' i om de wereldkampi- Ie" ichappen, dat gister- 5 dag in de met 7000 J'j chouwers uitverkoch- f chleyerhal in Stuttgart n) d afgesloten, werpt de •v »g zich op of de Sovjet- n niet beter kan wor- e' uitgesloten. tussische heren en dames Co ersten, het weer met twee 1 itrijddagen uitgebreide ïooi, vrijwel volledig. De V ardiging uit de Sovjetunie verde zeventien medail- ïn negen gouden, vier zil- y' n en vier bronzen. De ze- j] andere landen die in de je en vielen kwamen aan ttotaal van 25 (8-7-10). ipJde overwinningen in de /denwedstrijden en de indi- 1 iele wedstrijden door Igor v4)bsjinski en Svetlana Bo- (jkaja, leverden de tien toe- rtinales in het afgelopen ojkeinde nóg eens zes eerste ;eitsen op. Daarvan namen „titelhouders meerkamp er j^r nog een voor hun reke- ffig. Korobsjinki turnde het ttte op de vloer en Boginska- ja zag haar geraffinineerde vloeroefening, evenals de Roe meense Daniela Silivas, ge waardeerd met een tien. Daniela Silivas moet zich in de Schleyerhal, waar zij de afge lopen drie jaar de strijd om de hoog gewaardeerde DTB-be- ker won, de ongelukkigste turnster hebben gevoeld. De 19-jarige Roemeense heeft na haar enige Europese kampi oenschap meerkamp in 1987, nota bene in Moskou, nooit meer in een groot titeltoernooi de meerkamp gewonnen. Twee jaar geleden in Rotter dam was Silivas de grote favo riete maar moest zij door een val van de balk haar landge note Aurelia Dobre, die in Stuttgart niet de beste 36 haal de (val van de brug) laten voorgaan. Vorig jaar in Seoul was de im mer nors kijkende Russin Sjoesjoenova te sterk in de olympische achtkamp. Lever de in de Zuidkoreaanse hoofd stad de achtkamp nog zilver op in Stuttgart stond Silivas na de keuzevierkamp met lege handen na een val van de evenwichtsbalk, die haar op de twaalfde plaats deed belanden. Herboren Na de bittere teleurstelling van vrijdagavond kwam Sili vas zaterdag en gisteren als herboren terug. Zij won de toestelfinales brug (prolongatie van de titel en nu gedeeld met de Chinese Fan), balk en vloer (prolongatie), het onderdeel waarop zij de eer moest delen met Boginskaja, die haar in mei in Brussel bij de Europese titelstrijd in de vierkamp ook was voorgebleven. Met drie titels herhaalde Sili vas haar prestatie van Seoul waar zij ook drie maal goud veroverde in de onderdeel-fi nales. In Stuttgart vielen net als twee jaar geleden in het sport paleis Ahoy' in Rotterdam 26 tienen, 22 bij de turnsters en slechts vier bij de turners. Sili vas kreeg er daarvan vijf, net zoveel als Olesia Doednik, die zich niet bij de beste 36 wist te plaatsen maar door velen be schouwd wordt als een toe komstig wereldkampioene. „Topscorer" was Boginskaja met zes perfecte scores. Bij de turners, waar de Russen onder leiding van hun ijskou de coach Leondid Arkajev ook de toon zetten, veroverde de Sovjetunie drie van de zes ti tels in de toestelfinales. Naast allroundkampioen Korobsjins- ki (vloer) waren dat Valentin Mogilni (voltige) en olympisch kampioen Vladimir Artemov, die op brug zijn wereldtitel prolongeerde maar de eer moest delen met de Chinees Jing Li. Sterk was het optre den van China, dat in de toe stelfinales drie maal zegevier de door Di Fan (brug ongelijk), Jing Li (brug) en Chunyang Li (rek). Daniele Silivas (links) feliciteert de Chinese Di Fan, die evenals de Roemeense de gouden medaille won bij de brug ongelijk. TEL AVIV Jimmy Connors blijft verbazen. Zes dagen na zijn indruk wekkende overwinning op zijn landgenoot John McEnroe in de finale van het toernooi in Toulouse, boekte de 37-jarige Ame rikaan zaterdag in Tel Aviv zijn 109e toernooize ge. Hij won in de finale in drie sets van de onge plaatste Gilad Bloom uit Israël. Connors verdiende met zijn overwinning 20.000 dollar (ruim 40.000 gulden). Dat bedrag schonk hij na afloop met een aan de Israëlische ten- nisbond. De Amerikaan verklaarde het tennis in Israël een warm hart toe te dragen. Aaron Krickstein veroverde in Tokyo de derde Grand- prix-titel van het seizoen. De als vierde geplaatste Ameri kaan speelde zijn betrouwbare baseline-spelletje en won in de finale van het 627..000 dollar evenement met 6-2 6-2 van de Westduitser Carl-Uwe Steeb. Begin dit jaar was hij de sterk ste in Sydney en vorige maand won in Los Angeles. De finale van Wenen (285.000 dollartoernooi) ging tussen de dubbelspelpartners Paul An- nacone en Kelly Evernden. Annacone, die zelf ternauwer nood is gerangschikt bij de eerste honderd, versloeg zijn veertig plaatsen hoger inge schaalde parner met 6-7 (5-7) 6-4 6-1. Michiel Schapers heeft zich geplaatst voor het hoofdtoer nooi van het ECC-kampioen- schap, dat deze week voor de achtste maal in het Antwerpse Sportpaleis wordt gehouden. De Rotterdammer won achter eenvolgens met 6-4 3-6 6-3 van de Belg Karei Demunck, met 6-4 7-6 (8-6) van de Tsjechoslo- waak Martin Strelba en met 6- 7(3-7) 6-3 7-5 van diens land genoot Karei Novacek. Die kreeg als „lucky loser" alsnog toegang tot het hoofdtoernooi. Leidenaar Jan Siemerink plaatste zich in Portugal voor het afsluitende masterstoer- nooi door de derde editie van een satellietcircuit te winnen. Siemerink versloeg de Portu gees Silvo met 6-7, 6-3, 6-4. Ook Krajicek en Werbier be reikten de masters. Steffi Graf ontfermde zich in Zurich over de Europese in- doortitel tegen Jana Novotna: 6-1 7-6 (8-6). In Bayonne, een 100.000 dol lartoernooi, won in de finale van damesdubbelspel Manon Bollegraf met Catharine Tan- vier (Fra) van Reggi/Reinach (Ita/Zaf) 7-6 7-5. De Internationale tennisfede- ratie heeft zich er niet bij neergelegd dat de spelersvak- bond ATP volgend jaar de al leenheerschappij over de toer- nooi-agenda verwerft. Voorzit ter Philippe Chatrier maakte zondag in Londen de oprich ting bekend van de Grand Slam-beker; een directe con current van de Masters. LONDEN De Britse topgol- fer Sandy Lyle is in Gibraltar in het geheim getrouwd met de 26-jarige Noordwijkse Jo- lande Huurman. Zaterdag werd in Londen bekend, dat bij de vrijdag gehouden plech tigheid slechts twaalf familie leden en vrienden aanwezig waren. Het paar brengt de wit tebroodsweken door in Spanje. Sandy en Jolande leerden el kaar twee jaar geleden kennen en waren sinds april verloofd. Lyle trouwde voor de tweede keer. Van zijn eerste vrouw heeft hij twee zonen. ASSEN De schaatsmarathon in Assen, die zaterdag gehouden zou worden, is afgelast. Het ijs op de kunstijsbaan van Assen is gesmolten vanwege de hoge temperatuur en de wind. De wed strijd over honderd ronden gold als opening van de reeks van zestien marathons om de Aegon Trophy. De race wordt op woensdag 25 oktober ingehaald. FWEGEIN Bij de dis skampioenschappen judo 'iet afgelopen weekeinde e Haagse sporthal Over- fch werden gehouden is de tirijving van 22 judoka's eigerd. Sporters van Ma lkan uit Maassluis, Budo Westland en de Haagse ichool Rapmund moch- niet deelnemen omdat inschrijving een dag te binnen was. >ka's van sportschool Ma lkan overwegen nu niet te nemen aan de Neder- se kampioenschappen, die november in Nieuwegein ien gehouden. Hoewel Jan Buren (tot 60 kg) en An- lie Wurth (tot 78 kg) als pioenen recht hebben hun te verdedigen, overwegen Ie nationale titelstrijd uit est te boycotten. Bij de dis skampioenschappen kon lificatie voor de nationale ■trijd worden afgedwon- Mahorokan kan nu hts met de, automatisch ge- tste, prijswinnaars van het ?e NK vertegenwoordigd De clubs moesten hun ju- i's op 6 oktober bij de or- satie-commissie van het iet hebben gemeld. De in- ijving van Mahorokan was iteerd op 7 oktober. Het uur, onder voorzitterschap Arie Hoogendijk, besloot strikt aan de twee maan- geleden bekendgemaakte te houden en werd daar- esteund door het nationale uur. Koos Henneveld, trai- van Mahorokan, erkent fout maar verwijt de com- ie scherpslijperij. Nederlandse judoploeg, na- tèg in de sterkste formatie, bij een interland ter gele- ieid van het 50-jarig jubi- 11 het mannen-duel met de dsrepubliek met 3-3 (18-17) de ontmoeting met Belgi- vrouwen met 3-2 (25-12). tegenstanders hadden deelnemers aan de recen- ereldtitelstrijd in Belgrado steld. Van het aangekon- e jubileumtoernooi moest maanden geleden wor- afgezien. De geldschieter, voor een bijdrage van ""0 gulden, kon niet wor- gegarandeerd dat de kam den van Belgrado in actie 'en komen. MOGELIJK TOCH NAAR WK-KWALIFICATIE IN DENEMARKEN SCHIEDAM Voor het Nederlands dameshand balteam dreigde het zes- landentoernooi in Schie dam, dat gisteren werd af gerond met een verdien stelijke vierde plaats, de voorlopig enige kracht proef van betekenis te blijven. Een schamel ge vulde agenda zonder noe menswaardige uitnodigin gen, een slechte zaak voor elke zichzelf serieus ne mende sportbond. Toen diende zich tot ieders ver rassing plots de mogelijk heid aan tot deelname aan het WK-kwalificatietoer- nooi, in december in De nemarken. Na een binnen-gefaxte afmel ding uit Taipeh, plaatste de in ternationale handbalfederatie het Oranje-gezelschap als der de keus op het lijstje plaatsver vangers. Na Brazilië en Span je, maar ook deze twee landen gaan hoogstwaarschijnlijk voor de eer bedanken. De Brazili aanse handbalbond vindt de tickets naar Kopenhagen te duur, het Spaanse team heeft al laten weten zich bij voor keur op de Olympische Spelen van 1992 in het „eigen" Barce lona te willen richten. „Nou, wij willen wel, hoor, een on herroepelijk buitenkansje", al dus bondscoach Ton van Lin- der, die deze week uitsluitsel krijgt over zijn planning voor de kortere dan wel wat lange re termijn. Wanneer het definitieve ja woord wordt gegeven, komt het leerproces voor de nieuw en sterk verjongde Oranje- ploeg in een stroomversnelling terecht. „Ik was tot nu toe met een bepaalde fasering aan de slag gegaan, in de richting van het Europees kampioenschap van volgend jaar. Onze doelen worden niet bijgesteld. Dat toernooi in Denemarken moeten we beschouwen als een absolute leerschool, een unieke kans om internationale ervaring op te doen. Dan zijn we in één stap opeens twee jaar verder", aldus Van Linder die zich gesteund weet door het Nederlands Handbal Ver bond dat een wijziging van het competitie-schema beoogt. Lydia van der Velde wordt gehinderd door de Francaise Cathari- neR6U,er FOTO: ANP Het Holland-toernooi in Schie dam leerde de afgelopen dagen trouwens dat diverse speel sters van de nieuwe lichting aan Van Linder's ideeën be antwoorden. „Ik heb binnen de groep de druk opgevoerd. In de trant van: „Dit is helaas het enige internationale toer nooi in Nederland, met sterke tegenstanders, laat maar zien wat jullie kunnen". Zo niet, dan neem ik een ander. Met het ingecalculeerde risico dat we puntloos als laatste zouden eindigen en er kritiek los zou barsten. Nou, dat is opgepakt, de wilskracht, de brutaliteit, de lef, ze hebben het getoond. Ik heb dan ook nog tegen nie mand hoeven zeggen dat ze er niet meer bij hoort". Met de nu (nog) geblesseerde Esther van Alphen, Monique Tijsterman, Christa Thorsen en Kitty Vonhoff wil Van Linder de selectie op minimaal achttien gelijkwaardige krach ten brengen. „Dan heb je ten minste een fatsoenlijk team en kom je bij eventuele blessures niet zo gauw in verlegenheid. Over de beschikbaarheid in december van de in het bui tenland actieve speelsters (Ur sula Dekeling in Zwitserland en Monique Geitz in Spanje, red.) kan ik nu nog weinig zeggen. Maar ik denk die speelsters zelf wel zo goed te kennen dat ik op hen kan re kenen. Daarbij komt dan nog dat Monique Geitz vandaag (in de met 24-21 gewonnen slot wedstrijd tegen Frankrijk, red.) heeft laten zien dat ze re delijk over haar depressie heen is gekomen. Zo hebben we een ontzettend leuke groep bij elkaar", aldus Van Linder die het ongeslagen gebleven Oostduitse team de eindzege in Schiedam zag behalen. „We hebben tegen sterke Oosteuro- pese ploegen gespeeld en geen gek figuur geslagen". DICK KIERS (Vervolg van voorpagina) TOKYO De sfeer bij McLaren was na het inci dent tussen om te snijden. De wereldtitel van Prost is voor McLaren van wei nig waarde, omdat de Fransman volgend seizoen voor Ferrari uitkomt. Sen na blijft en moet dus met nummer één het nieuwe seizoen ingaan. Prost en Senna reden in Suzu- ka, het circuit van McLarens motorleverancier Honda, een enerverende race. De titelhou der moest winnen om nog een kans te maken op een tweede wereldtitel. Als Prost de Brazi liaan van de zege kon afhou den, kon hij zijn derde wereld titel in ontvangst nemen. Prost hield in de race de Bra ziliaan lang achter zich, maar bij de aanval zes ronden voor het einde kreeg hij Senna te laat in de gaten. In de chicane kwamen beide bolides in bot sing. Prost kon niet verder. Senna na enig duwwerk wel. De Braziliaan koos echter niet voor de chicane bij zijn terug keer, wat later tot zijn diskwa lificatie leidde. De winst kwam daardoor bij de Italiaan Alessandro Nannini terecht. Prost schaarde zich met de wereldtitel, na eerste te zijn geworden in 1985 en 1986, voorlopig bij de allergrootsten van de geldverslindende for mule 1-wereld. Jack Brabham, Jacky Stewart, Niki Lauda en Nelson Piquet behaalden eveneens drie wereldtitels. Al leen de Argentijn Juan Manu el Fangio staat op eenzame hoogte. Hij was in de iaren vijftig nagenoeg onverslaan baar en behaalde vijf kampi oenschappen. DRONTEN Het Neder lands korfbalteam heeft gisteren in Dronten de veld-interlandwedstrijd tegen België met 18-7 ge wonnen. De ruime over winning was vooral het gevolg van een bijzonder produktieve tweede helft. Daarin voerde het twaalf tal van bondscoach Ben Crum voor 1500 toeschou wers het verschil op van twee (6-4) tot elf doelpun ten. Het verschil in speelsterkte was onthutsend. Als excuus kon de Belgische bondscoach De Rudder aanvoeren, dat de steunpilaren Verbeeck, Matt- heijsses, Cornelissens en Har- dies ontbraken. De vervan gers, het Belgische twaalftal telde totaal zeven veld-debu- tanten, konden het internatio nale niveau allerminst aan. Zo werd de ongelukkige Wuyts wel haast gedold door de vier keer scorende Steenbergen. Ook op termijn lijkt aanvul ling niet te voorzien. De Belgi sche beloftes, de jeugd tot 21 jaar, verloren zaterdag in Ant werpen met 4-16 terwijl de ju nioren met 8-1 het onderspit dolven. Gezien de bloedarmoe de aan Belgische kant, was het teleurstellend dat Oranje bij rust slechts op plus 2 stond: 6- 4. Na de veelbelovende start, 3-1 na acht minuten, bleef het derde aanvalsvak bijna een kwartier zonder succes. In de slotfase van de eerste helft leek België zelfs in staat tot serieus verzet, toen De Vo- gelaere en Peeters de het ver schil tot 6-4 terugbrachten. Na de hervatting werd pas duide lijk hoe de verhoudingen wer kelijk lagen. Met Heemskerk en Steenbergen in de hoofd rollen, beiden scoorden vier keer, liep Nederland moeite loos weg naar de overwinning van 18-7. Naast tennissen is Connors ook het maken van grappen niet ver leerd. FOTO: AP Ron Steenbergen (links), in duel onder de Nederlandse korf met de Belqische Martine Vandeneijnde. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15