leidwtSowLcmt Voor het zelfde geld vallen er vandaag doden Fraaie reiswekker SPORT vanda'agT 14 14 15 15 16 17 18 19 20 Classieker drama n twee bedrijven MAANDAG 23 OKTOBER 1989 PAGINA 13 rotest van Senna an Prost nog titel ontnemen ZUKA Alain Prost mag zich in elk ge- drie dagen wereldkampioen in de for- |e 1-klasse noemen. De 34-jarige Frans- raakte gisteren in de slotfase van de id Prix van Japan, bij een fel gevecht de eerste plaats met zijn ploeggenoot an Senna, van de baan. De Braziliaan, irerdediger en nog kanshebber, kon de in tegenstelling tot zijn „vijand" wel tzetten en zegevierde na een miraculeu- ihaalrace. De wedstrijdleiding diskwali- irde echter de McLaren-rijder omdat hij jn terugkeer op de baan een gedeelte iet circuit had overgeslagen. Senna te- Ie protest aan, dat woensdag of donder- wordt behandeld. Alain Prost geeft commentaar na de spectaculaire wending in de grand prix in Tokyo. FOTO: AP Spijlgooier op vrije voeten AMSTERDAM De 17-jarige jongen die op 27 september tij dens de Europa Cupwedstrijd Ajax- Austria Wien een ijzeren staaf gooide naar de Oosten rijkse doelman, is vandaag op vrije voeten gesteld. De voor lopige hechtenis van de jongen zal worden geschorst op voor- Ajax-stadion of bij Ajax-wed- strijden. Verder moet hij 80 uur dienst verlenen. Wat voor soort dienstverlening hij zal moeten verrichten is niet be kend. De 17-jarige Amster dammer heeft maandag 21 da gen in voorarrest gezeten. Karl-Heinz Förster is nu Fransman PARIJS Karl-Heinz Förster, de voor malige verdediger van het Westduitse nationale voetbalteam, heeft de Franse nationaliteit gekregen. Förster is sinds 1986 in dienst van de Franse titelhouder Olympique Marseille. Woensdag in het met 2-0 gewonnen Europa-Cupduel te gen AEK Athene speelde de vroegere Westduitser, die lange tijd geblesseerd was, zijn eerste wedstrijd van het sei zoen. Voorzitter Bernard Tapie had op naturalisatie van zijn werknemer aan gedrongen. De club kan nu naast För ster de drie buitenlanders in de selectie (Mozer, Francescoli en Waddie) tegelij kertijd opstellen. In de Franse competi tie mogen maximaal drie niet-Franse spelers in één elftal uitkomen. Sovjetunie wellicht met meer teams naar Spelen in Barcelona PARIJS Volgens het Sovjetrussische informatie-bureau in Parijs, is het niet geheel uitgesloten dat de Sovjetunie bij de zo merspelen van 1992 in Barcelona zal zijn vertegenwoordigd door meer ploegen. Sinds eind vorig jaar zijn de nationale Olympi sche Comités van de Baltische landen weer actief. Dat voorbeeld is onlangs gevolgd door Georgië. Daar werd tijdens een bijeen komst, waarbij vrijwel alle uit Georgië afkomstige olympische medaille-winnaars aanwezig waren, besloten tot de oprichting van een eigen Olympisch Comité. De officiële Sovjetrussische sportwereld heeft zich in het verleden altijd sterk tegen dit soort regionale ontwikkelingen verzet, maar de laatste tijd is die hou ding versoepeld. De enige beperking betreft Europese- en we reldkampioenschappen. „Daar zijn we gebonden aan de bestaan de internationale regels", aldus woordvoerder Lents. raftraining jor PSV na anprestatie ÏDHOVEN PSV ft voor de tweede keer vier dagen de tegen- ïder op 1-0 weten te den. Verlies, wel be- De Nederlandse ddenmoter Vitesse her- alde zaterdag het resul- it van de Europese top- Steaua Bukarest. us Hiddink zei zich na de ede thuisnederlaag van het oen parlementair uit te ikken, toen hij sprak van wanprestatie van de eerste e. Hij gelastte voor gister- ■gen de eerste straftraining i het voetbaljaar 1989/90 in. jken, hoe groot de Her- ng is", verklapte hij de in- id van de excercitie. Op tige toon haalde Hiddink i spelers na afloop verbaal leruit. Alleen voor Gerets Van Aerle maakte hij een ondering. „Gerets gaf deze ek te kennen nog een jaar >r te willen gaan. Volgens kan hij nog vier jaar mee", eurgesteld was Hiddink in vervangers voor het trio brekenden van Bukarest: ckx, Boerebach en Gillhaus oen de plaatsen in van de lesseerden Nielsen en Ler en de geschorste Kieft. aar ik deel geen zwarte pie- uit, want zoveel zitten er et in een spel". J klink benadrukte dat hij -oorbeeld Lerby, op wiens nogal wat kritiek is, niet missen. „Niet zo zeer qua tbal, maar qua beleving, ^kracht, over-mijn-lijk- ntaliteit". Of sommigen wel chikt zijn voor de door PSV estreefde absolute top? „Ik d een paar sprankjes hoop ze de laatste stap zetten, aantal spelers moet leren effen, wat het vak voetbal oudt". arfwedstrijden reken records HAAG Bij de gisteren iindigde wedstrijden om de o World Surf Cup, die de af- lopen tien dagen werden ge- uden voor de kust van heveningen, zijn volgens de [anisatoren diverse records iroken. Volgens de organi- ie schuifelden in totaal een f miljoen kijkers over de ulevard en het strand, die oral het afgelopen weekein- overvol waren. Ook het tal wedstrijden dat kon rden gevaren kwam met it tot een record aantal. DIRECTEUR ARIE VAN EIJDEN VAN AJAX OVER BOMMEN: AMSTERDAM Ajax blijft dit seizoen niets be spaard. De Amsterdam mers werden door de UEFA voor één seizoen op Europees niveau ge schorst naar aanleiding van het incident met de ijzeren staven in het duel met Austra Wien. Tijdens de klassieker Ajax-Feye- noord ontploften er gis termiddag twee zogehe ten fragmentatie-bom- men in De Meer. Daarbij raakten veertien mensen gewoond, waarvan vier ernstig. De bommen, onder meer vol gepropt met ijzeren kogeltjes, werden in de eerste helft door Feyenoord-supporters in een naast gelegen Ajax- vak geworpen. De vermoede lijke dader werd nog tijdens de wedstrijd aangehouden. Dat gebeurde nadat het be wuste vak O door de ME was ontruimd. De Feyenoord- fans moesten één voor één het vak verlaten en de dader werd toen geïdentificeerd door een politie-agent. Volgens voorlichter Wilting van de Amsterdamse politie waren allg Rotterdamse sup porters bij aankomst in De Meer uitgebreid gefouilleerd. „Maar dat biedt nooit hon derd procent zekerheid. Er kan op verschillende, onbe reikbare plaatsen iets ver stopt worden op het mense lijk lichaam. De politie heeft ge- zo zorgvuldig mogelijk fouilleerd", aldus Wilting. Maar stoppen Bij Ajax was de verslagen heid groot na het tweede in cident binnen zeer korte tijd. „Laten we maar een half jaar stoppen met voetballen', sprak een aangeslagen alge meen directeur Arie van Eij- den. De bommen bij Ajax - Feyenoord werden onmis kenbaar gegooid uit een vak met supporters van Feye noord. Voor de Amsterdamse clubleiding scheen het in de totale ontreddering niet eens meer uit te maken. „We staan met het Nederlandse voetbal op het absolute nul punt', zei Van Eijden. „Het gaat niet alleen om Ajax, het geldt voor alle clubs. Ik heb deze week genoten van An- derlecht - Barcelona. In Bel gië gebeurde niets vervelends rond het veld. Ik schakelde over naar FC Groningen en zie gelijk enkele idioten aan een hek rukken. Het is hier altijd wat". Oplossingen zijn volgens Van Eijden niet voorhanden. „Al thans geen betaalbare oplos singen. Vrijwel alle stadions zijn volstrekt verouderd. Maar daar is voorlopig niets aan te doen. Ik heb van des kundigen begrepen dat ook met strikte fouillering niet te voorkomen is dat bepaalde zaken mee het stadion wor den ingenomen. Moeten we dan ook al netten tussen de vakken gaan hangen? Dan kunnen we de poorten nqpzo goed helemaal dichtdoen. Ik wil geen zwartkijker zijn, maar ik vrees het ergste met het oog op Nederland - Fin land, straks in Rotterdam". Om tafel Van Eijden wil op korte ter mijn met alle betrokkenen om de tafel gaan zitten. „Dan denk ik aan de clubs, de KNVB, de overheid, noem maar op. Ik wil geen zwarte pieten uitdelen. Ik heb wel de indruk dat Nederland de prijs betaalt van de eigen to lerantie. Het is geen voetbal- probleem. maar een maat schappelijk probleem. Er is toch ook geen verzekerings maatschappij meer die in dit land een autoradio verze kert". De directeur van Ajax sprak van de zoveelste zwarte dag van het Nederlandse voetbal. „Voor hetzelfde geld waren er vanmiddag doden geval len. Het is blijkbaar niet mo gelijk ons tegen dit soort in dividuen te beveiligen. We hebben voor deze wedstrijd slechts 19.000 kaarten ver kocht, terwijl er toch 25.000 mensen in het stadion kun nen. De vakken met Feye noord-supporters waren slechts voor de helft gevuld, iedereen is gefouilleerd. Wat moeten we nog meer doen?" GERT VAN DIJK Pleidooi VVD'er voor zitplaatsen DEN HAAG De Neder landse voetbalstadions moeten zo snel mogelijk al hun staanplaatsen vervangen door zitplaatsen. Dat zei het Tweede-Kamerlid Dijkstal (VVD) gisteravond in de ac tualiteitenrubriek „Achter het Nieuws" van de VARA. Dijkstal reageerde op het bomincident tijdens de com petitiewedstrijd Ajax-Feye- noord, waarbij 14 gewonden vielen. Volgens Dijkstal moet nog niet worden gedacht aan het stopzetten van het betaalde voetbal in Nederland. Eerst moet nog een aantal maatre gelen worden genomen dat al op stapel stond ter bestrijding van het voetbalvandalisme, maar waar volgens Dijkstal weinig van terecht is geko men. „De toeschouwers staan als haringen in een ton naast el kaar. Zitplaatsen zijn veel veiliger", aldus Dijkstal. Ook vindt hij dat het publiek va ker met videocamera's in de gaten moet worden gehou den. „Een niet-functioneren- de camera, zoals bij Ajax- Feyenoord, dat kan dus niet", aldus Dijkstal. Verder pleitte de parlementariër er voor dat Justitie meer ge bruik zal maken van snel rechtprocedures als de ver moedelijke daders zijn ge pakt. „Pas als deze maatregelen geen effect blijken te hebben, is de tijd rijp om het betaalde voetbal te verbieden", aldus Dijkstal. „In mijn hart ben ik al zo ver. Het is een schande dat Nederland geen betaald voetbal kan hebben. De grens van het betamelijke is al vaker overschreden. Maar je moet je verstand laten spreken. Er zijn nog zoveel mensen die van het voetbal genieten. Hun plezier moet je niet laten vergallen door een kleine groep vandalen". KNVB BLIJ MET OPTREDEN VAN POLITIE AMSTERDAM De KNVB is blij met het optreden van de Amsterdamse politie, die er met snel ingrijpen voor zorgde dat de wedstrijd Ajax - Feyenoord gistermiddag normaal kon worden uitgespeèld. Woordvoerder Racké heeft dit namens het nieuwe sectie-bestuur betaald voetbal laten weten. Volgens Racké zal de voetbalbond niet op korte termijn extra maatregelen nemen. „Het spreekt voor zich dat we buitenge woon diep geschokt zijn. We zijn echter al een hele tijd bezig met het nemen van allerlei maatregelen om het vandalisme te beteugelen. Daar zullen we mee doorgaan. In feite is dat het enige zinnige dat we kunnen zeggen". Rob de Bakker, de veiligheidsfunctionaris van de voetbal bond, had evenmin pasklare antwoorden. In hoeverre de on geregeldheden bij Ajax - Feyenoord consequenties zullen heb ben voor de thuisclub, kon Racké niet zeggen. „Het is mede afhankelijk van het rapport van de scheidsrechter. De wed strijd is in elk geval normaal uitgespeeld. Het is best mogelijk dat het voor Ajax geen vergaande gevolgen zal hebben". De Amsterdamse club heeft als gevolg van eerdere ongeregeld heden nog een voorwaardelijke straf van een wedstrijd zon der publiek. Ook bom bij Willem II TILBURG Bij de voetbalwedstrijd Willem II - BW Den Bosch, in de eredivisie van het betaalde voetbal, ontplofte na iets meer dan een half uur op de sintelbaan een bom, gewor pen uit het vak met supporters van Den Bosch. Niemand raakte gewond. De politie van Tilburg besloot alle bezoekers uit het betreffende vak, ongeveer 80, te fouilleren. Bij het on derzoek" werd niets bijzonders aangetroffen. Scheidsrechter Reygwart zag geen aanleiding het duel te onderbreken. Wil lem II won de wedstrijd met 1-0. «STERDAM Ajax- yenoord was gistermid- g een drama in twee drijven. De eerste acte rhaalde van voetbal nder niveau, de tweede in het niet meer te stui- voetbalvandalisme. it was een klassieker baardig", sprak de Am- trdamse trainer Been- ikker na de 1-1 in de £r. Ajax baalde van het le punt, Feyenoord was als een kind zo blij e. het verval van de wedstrijd de tweede helft een gevolg s van het geweld op de tri- 'ne, bleef een open vraag, «speelde de eerste helft re- Na het ontploffen van immen, het afvoeren van gewonden, en het ontrui- en van één van de vakken, as de ploeg niet meer vooruit 'branden. Beenhakker wilde in zijn ogen goedkope, ver- techuldiging niet aanvoeren, tyenoord behoefde dat niet ns- De ploeg speelde in de helft net zo slecht als in f tweede. Dat de formatie Pn trainer Verbeek een punt N het verschraalde topduel was een klein won- pr In de 43e minuut waren p Rotterdammers voor de eerste en de laatste keer ge vaarlijk-. Als in een droom kopte Smolarek, verkozen in de basis boven Keur, de enige bruikbare voorzet die hij kreeg in. Lokhof was de aan gever. Bij Ajax waren er in de eerste 45 minuten iets meer lichtpun tjes. Het doelpunt van Wou ters, die vrij snel in de wed strijd met links inschoot na een voorzet van Fischer, was wonderschoon. Het spel van verdediger Blind ijzersterk, het optreden van Willems, be ginnend aan zijn derde klus in anderhalf jaar Ajax, hoopge vend. Het aantal kansen dat de formatie miste was als zo vaak te hoog. Maar dat ver haal is zo langzamerhand be kend. In het niet Voor Beenhakker vielen de positieve zaken in het niet, na het aanschouwen van het tweede deel. „Ik begrijp er werkelijk niets van. Geen be zieling, geen inspiratie. Moet ik ze dan echt gaan uitleggen dat we hadden moeten profite ren, nu de beste club van Ne derland een dag eerder had verloren? Dit was de kans om dichter bij PSV te komen. Dan spelen de heren emotieloos. Het is een mentale kwestie. Ik heb de spelers er vaker op ge wezen. Ik zal het nog maar Sjaak Troost (rechts) en John Metgod van Feyenoord stuiten Ron Willems van Ajax. Mulder (Feyenoord). Aiax: Menzo; Blind, Larsson (Vink), Wouters en Verkuyl; Winter, Wil- een keer doen. Ik ben een voetbaltechnisch nauwelijks beetje aangeslagen en erg te- meer pretenties dan een de- leurgesteld". gradatie-kandidaat. Verbeek Ajax, zonder Roy (geschorst) was zo reëel dat toe te geven, en Vink (gepasseerd) kon er ..We hebben maar een beetje althans nog prat op gaan iets gegokt op de counter. Veel te hebben geprobeerd. Feye- meer zat er niet in", noord deed vrijwel niets. De Ajax - Feyenoord l-l (1-1): 21. Wou- ploeg uit Rotterdam-zuid heeft ters 1-0, 43. Smolarek 1-1. Scheids- tan), Smolarek en Van Geel. Feyenoord: Hiele; Troost, Heus, Roth (Brochard) en Mulder; Van Geel, Metgod en Lokhoff; Kiprich (Nor- Feyenoord - FC Den Haag wellicht op lokale tv DEN HAAG De vreugde over het succes van FC Den Haag tegen Fortuna Sittard (4- 1) werd gistermiddag in het Zuiderpark overschaduwd door de zorgen naar aanleiding van recente beslissingen van de KNVB. Voor Feyenoord - FC Den Haag (waarbij aanstaande zon dag geen publiek aanwezig mag zijn) geeft burgemeester- Peper van Rotterdam geen toestemming voor het spelen in een leeg stadion, omdat (ook) hij vreest voor een veld slag buiten de Kuip. Het Haag se bestuur hoopt de eigen fans er de komende dagen van te overtuigen niet naar Rotter dam te reizen. Bestuurslid Van der Toorn van FC Den Haag: levisie-omroepen in Den Haag (Lokatel, red.), het Westlana en Rotterdam. Daartoe over leggen we met de NOS, dat de rechten heeft, de KNVB en de gemeente Rotterdam. Feye noord heeft verzocht of we het duel willen verplaatsen, maar dat hebben we afgewezen. We kunnen natuurlijk niets garan deren, maar we hopen dat op deze manier veel mensen thuisblijven". FC Den Haag spot met statistieken Van Basten bezorgt Milan twee punten Alleen Silivas In spoor Russinnen Korfballers overklassen Belgen in tweede helft Achterstand Cain loopt verder op UVS dik betaald metpunt tegen Neptunus Noordwijk wijst Quick Boys terug naar tweede plan Leython stunttegen Rentokil Luba Leiden kent geen aanpassings problemen Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter.; De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de reiswekker naar (voor controle bezorging) Naam: Adres: Postcode/plaats: i I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naa Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Ceidóc £ouiant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13