'Ik heb teveel kansen laten liggen' Historische zege voor handbalsters Haagse fans willen toch naar de Kuip JAN TIMMAN BLIKT TERUG OP MATCH TEGEN SPEELMAN: Recht SPORT £etdóc Soutont ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 PAGINA 7 Henry Kissinger lid van Bayern München De Westduitse voetbalvereni ging Bayern München blijkt een zeer bijzonder lid te heb ben. Onder nummer 14.014 staat in de boeken genoteerd dr. Henry Kissinger. De vroegere Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, onder Richard Nixon, heeft zich op 7 september van dit jaar persoonlijk bij Bayern- voorzitter Fritz Scherer aan gemeld. Kissinger werd 66 jaar geleden geboren in het Zuidduitse plaatsje Fürth. Weer vereniging voor Csernai De vroegere trainer van Bayern München Pal Csernai heeft weer een vereniging onder zijn hoe de. De Hongaar, die vandaag zijn 57e verjaardag viert, is door het Zwitserse Young Boys aangesteld als opvolger van de Zweed Tord Grip. Csernai boekte zijn grootste succes in 1982 toen hij met Bayern doordrong tot de Europa Cupfinale in Rotterdam tegen Aston Villa (0-1). Een jaar later werd zijn contract toen Bayern in de reguliere competitie voor de tweede keer achter elkaar werd afgetroefd door HSV niet verlengd. De van origine onderwijzer vertrok vervolgens naar Griekenland (Paok Saloniki), Portugal (Ben- fica), keerde weer even terug in Duitsland (Borus- sia Dortmund), Turkije (Besiktas) en weer in Duitsland (Eintracht Frankfurt) tot hij begin de cember van het vorige jaar in Frankfurt werd ont slagen en als een soort rentenier in München leef- Wijnstekers gek van de Versavels Benny Wijnstekers, die bij Ra cing Mechelen nog steeds een belangrijke rol speelt, kwam het afgelopen weekeinde in de strijd tegen titelverdediger KV Mechelen tot een opmerkelijke ontdekking. Wijnstekers na het met 5-1 verloren duel: „Wij zijn van daag op een verschrikkelijk goed en superieur KV gebotst. Vooral Hof kens en Bosman vond ik vandaag super voet ballen. Versavel kwam ook al tijd op mij afgestormd, maar hoe komt dat? Er staan er twee op het veld". Thomas Hassler naar AS Roma? Volgens welingelichte bronnen in Italië staat het vast dat de beste Duitse voet baller van het afgelopen seizoen, Tho mas Hassler van FC Köln, met ingang van het komende seizoen in de A-liga zal uitkomen voor AS Roma. In Köln wordt het vertrek van Hassler, die offi cieel nog tot 30 juni 1994 onder contract staat, weliswaar hevig ontkend, maar volgens de Corriere dello Sport is de eerste aanbetaling voor het met FC Köln overeengekomen transferbedrag van tien miljoen Mark (ruim elf miljoen gulden) al overgemaakt op een bankre kening in Keulen. FC Köln zag onlangs al de Deen Flemming Povlsen vertrek ken naar PSV. Minister eist meer kaarten Elleman-Jensen, de Deense minister van buitenlandse zaken, heeft meer kaarten geëist van Roemenië voor de voetbalinter landwedstrijd tussen beide landen, op 15 november in Buka- rest. Het duel is be slissend voor kwalifi catie voor de eind ronde in Italië. De Roemeense voetbal- federatie heeft beslo ten 70 kaarten naar Denemarken te stu ren. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 2, 23.00 uur: Veronica Nederland 3, 14.00 uur: Turnen. Nederland 3, 22.30 uur: Studio Sport. Veronique, 12.10 uur: Sportquiz. Veronique, 12.40 uur: Sportret- ten. Veronique, 18.50 en 22.30 uur: Match. België Nederlands 2, 14.00 uur: Turnen. België Nederlands 2, 22.45 uur: Sport op zaterdag. België Frans, 22.25 uur: Match 1. TV 5, 13.20 uur: Sport. Duitsland 1, 18.00 uur: Sport- schau-Telegramm. Duitsland 1, 18.15 uur: Sport- schau. Duitsland 2, 15.05 uur: Turnen. Duitsland 2, 22.00 uur: Das ak- tuelle Sport-Studio. BBC 1, 12.15 uur: Grandstand. BBC 2, 16.55 en 22.20 uur: Snooker. Eurosport, 12.00 uur: Honkbal. Eurosport, 13.00 uur: Judo. Eurosport, 14.00 en 20.00 uur: Turnen. Eurosport, 17.00 uur: Tennis. Eurosport, 18.00 uur: Trans World Sport. Eurosport, 19.00 uur: Hockey. Eurosport, 22.00 uur: Basketbal. Super Channel, 18.30 uur: Ultra Sport. Super Channel, 20.30 uur: Snooker. MORGEN Nederland 3, 14.05 uur: Turnen. Nederland 3, 18.45 uur: Studio Sport. Veronique, 20.20 uur: Match. België Nederlands 1, 18.45 en 19.45 uur: Sportweekend. België Nederlands 2, 12.00 uur: Autosport. België Nederlands 2, 14.00 uur: Turnen. TV 5, 13.15 uur: Avontuur en Duitsland 1, 15.05 uur: Turnen. Duitsland 1, 18.10 uur: Sport- Duitsland 1, 19.50 uur: Sport- schau-Telegramm. Duitsland 2, 17.10 uur: Die Sport-Reportage. BBC 2, 13.40 uur: Autosport. BBC 2, 15.00 en 21.35 uur: Snooker. BBC 2, 17.00 uur: Rugby. Eurosport, 00.00 uur: Rugby. Eurosport, 10.30 uur: Zeilen. Eurosport, 11.00 uur: Hockey. Eurosport, 12.00 en 18.00 uur: Autosport. Eurosport, 14.00 uur: Atletiek. Eurosport, 17.00 uur: Tennis. Eurosport, 20.00 uur: Turnen. Eurosport, 22.00 uur: Basketbal. MAANDAG Veronique, 00.05 uur: Honkbal: World Series. BBC 2, 00.05 uur: Snooker. Eurosport, 00.00 uur: Voetbal. Eurosport, 10.00 uur: Autosport. Eurosport, 12.00 uur: Turnen. Eurosport, 14.00 uur: Voetbal. Eurosport, 15.00 uur: Paarde- Eurosport, 16.00 uur: Golf. Eurosport, 17.00 uur: Paarde- sport. Betaald voetbal Eredivisie Vanavond PSV-Vitesse NEC-Haarlem Willem ll-BVV Den Bosch MVV-RKC Morgen Ajax-Feyenoord Roda JC-FC Groningen FC Twente-Volendam Sparta-FC Utrecht FC Den Haag-Fortuna S Eerste divisie Vanavond FC Wageningen-Helmond Sport SC Heerenveen-Eindhoven VVV-Emmen Veendam-Cambuur DS '79-SVV Telstar-N AC Morgen RBC-SC Heracles De Graafschap-GA Eagles Excelsior-AZ KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Duindigt (morgenmiddag aanvang 13.30 uur) en Nootdorp (maandagavond 18.00 uur) luiden als volgt: Duindigt le koers 1. Dokie Zuydhoeve, 2. Drummer Girl, 3. Ditske, (4-7-2) 2e koers 1. Dancers Guest, 2. Cabot, 3. Ali the Great, (2-3-4) 3e koers 1. Called to Gain, 2. Donald Tefka, 3. Colorado Pitt, (7-5-3) 4e koers 1. Be My Charlie, 2. Jinks, 3. Ginie, (3-6-5) 5e koers 1. Berhold H, 2 D'Ouragan, 3. Diego Buitenzorg, (5-3-2) 6e koers 1 Cees Victrix, 2. Black Pitt, 3. Calypso Prince, (5-12-11) 7e koers 1. Oryx of Troy, 2. House of Petals, 3, Snow Lady, (5-1-3) 8e koers 1 Breeze, 2. Zampa Power, 3. Zebode, (7-9-6) 9e koers 1, Winston Oxford, 2. Ayres Boy, 3, Coloured Snow, (4-11-1) 10e koers 1. Bongo, 2. Chris Victory, 3. Bos Forest, (7-2-6) AMSTERDAM „Ik heb er geen enkele behoefte aan over te komen als een ambitieuze figuur. Dat ik het af en toe ben, is al erg genoeg", zei schaker Jan Timman ooit. In soortge lijke Timmaniaanse stijl sprak hij gisteravond, net teruggekeerd uit Londen, over zijn overwinning op Jonathan Speelman. „Die zevende partij verloor ik met opzet. Het was meer bedoeld om mezelf wak ker te houden, want voor af dacht ik slapende te kunnen winnen". Het spectaculaire verloop van de match in de halve finale van het kandidatentoernooi zal menig schaakliefhebber nog lang blijven heugen. Na dat Timmans winst van de tweede partij zijn fans in een vroegtijdige overwinningsroes bracht, verloor hij de zevende, om tenslotte in de laatste partij definitief toe te slaan. „Slechts" een match tegen Anatoli Karpov staat een strijd om het wereldkampioenschap tegen Gari Kasparov nog in de weg. Zelf bleef de schaker, naar ei gen zeggen, kalmpjes onder het verloop van de recente tweekamp. „Na mijn verlies in de zevende partij ben ik met vrouw en kinderen een dagje naar de rommelmarkt gegaan. Voor de dag erna had ik time out aangevraagd en heb wat musea in Londen bezocht. Ik kan het schaken dan prima van me af setten. Ik was niet moe, de time-out was alleen bedoeld" om me wat te bezin nen". Na zijn winst in de acht ste partij heeft Timman de avond niettemin opgelucht en „in gepaste dronkenschap" doorgebracht. „Maar Speelman waarschijnlijk nog meer. Dat had hij ook aangekondigd". Timmans overwinning was nog maar net bekend, toen in Nederland de speculaties be gonnen over de tweekamp te gen Anatoli Karpov, in maart volgend jaar. Eerder al had de Amsterdammer laten weten niet erg gelukkig te zijn met Londen als locatie voor die match. De PvdA-fractie van de Haagse gemeenteraad stel de meteen voor de match in Den Haag te spelen. Burge meester Bram Peper voelt wel iets voor de Maasstad en giste renavond wist Schaakbond voorzitter Hans Pont te mel den dat het Amsterdamse col lege van B en W de tweekamp graag in de hoofdstad zou zien. Timman zelf zei gisteravond aanvankelijk „zeer bereid te blijven in Londen te spelen", hetgeen ook door de wereld schaakbond FIDE bepaald is. Later uitte hij echter zijn zwa re kritiek op de organisatie van de afgelopen tweekamp: „Speelman woont in Londen en dat is voor hem natuurlijk zeer voordelig geweest. Ik vind het schandalig dat ver zoeken van mij aan de organi satie volledig genegeerd wer den. Ik had gevraagd om een beter bed en donkerder gordij nen. De organisatoren hoorden het aan en knikten beleefd. Maar verder deden ze niets". Timman besloot twee dagen voor de match op eigen houtje naar een ander hotel te trek ken, in het centrum van Lon den. „Het is nog steeds niet duidelijk of ik die hotelkamer zelf moet betalen", aldus de schaker. Wanneer de FIDE en sponsor Pilkington Glass ermee ak koord zouden gaan, hetgeen volgens Timman voornamelijk een kwestie is van veel geld bieden, zou de strijd tegen Karpov wat hem betreft in Nederland mogen plaatsvin den. „Het is altijd goed om te spelen in een vertrouwde om geving, dicht bij je huis en je eigen spullen", zei Timman, Jan Timman: „De zevende partij heb ik met opzet verloren". FOTO: DIJKSTRA Stress Nog even twijfelde de schaker over eventuele winstkansen die Speelman in de laatste par tij gehad zou hebben. Inmid dels weet hij beter: „Ik had geen winst na mijn opening, maar anderzijds heeft Speel man geen enkele kans gehad". Niettemin beklaagde de Ne derlander zich gisteren over het niveau van de gespeelde partijen: „Ik heb te vaak kan sen gemist", zegt hij nu. Tim man wijt het aan „spanning en stress". Meer nog verbaasde Timman zich over het niveau van Ana toli Karpov, die speelde tegen Yoesopov. „Hij was volledig van slag, tot de laatste partij toe. Karpov is op zijn retour, zeggen velen. Ik geloof dat niet. Maar alles wat je over Karpov kunt zeggen, verklaart niet zijn slechte niveau van de afgelopen match. Zo beneden de maat heb ik hem sinds 1982 niet zien spelen". De samenwerking met secon dant Sax is Timman in' Lon den wel bevallen. „Ik heb met hem afgesproken dat hij in maart volgend jaar samen met Andersson en Hort weer van de partij zal zijn als secon dant". Jan Timman dus een stapje dichter bij het fel begeerde wereldkampioenschap. Of hij dat laatste ooit werkelijk zal behalen, wordt door verschei dene grootmeesters al jaren betwijfeld. Zijn pogingen van de afgelopen weken leverden hem in ieder geval de lieve som van 175.000 gulden op. Gisteravond overhandigde KNSB-voorzitter Hans Pont hem nog een cadeautje: een schaakbord. „Dat had je vast nog niet", sprak Pont, die zelf ook niet wist wat in het pakje zat, nog ironisch. Maar de be leefde doch onderkoelde glim lach van de schaker liet voor intimi aan duidelijkheid niets te wensen over. JEAN-PIERRE GEELEN FEYENOORD - FC DEN HAAG MOGELIJK OP MAANDAGOCHTEND DEN HAAG Voorzitter John Remmers waal van de supportersvereniging van FC Den Haag vreest dat er problemen zullen ontstaan als de KNVB volhardt in het (gisteren door de beroepscommissie uitgesproken) standpunt dat het duel Feyenoord - FC Den Haag op 28 okto ber zonder publiek moet worden gespeeld. „We willen eerst door middel van praten, met de KNVB, zien te bereiken dat Haagse fans toch wor den toegelaten. Maar als we daarmee niets berei ken, zullen we toch op an dere manieren proberen de Kuip binnen te ko men". Voorzitter Henk Werkhoven van FC Den Haag vindt de straf die Feyenoord kreeg op gelegd naar aanleiding van het incident tijdens de thuiswed strijd tegen Fortuna (waarbij Rotterdamse supporters het veld bestormden) „sportief verdrietig". „Maar we zullen de Haagse voetballiefhebbers oproepen het besluit te respec teren en niet naar Rotterdam te reizen. Als Feyenoord naar de burgerrechter stapt, zullen we de club zeker steunen, want voetbal is een sport voor het volk en behoort niet voor lege tribunes te worden ge speeld. Maar aan de andere kant denk ik dat de straf ons wel allemaal met de neus op de feiten drukt. Het dwingt de besturen van de clubs alle mo gelijke maatregelen te nemen en daarom is er misschien wel wat voor te zeggen dat er voor een bepaalde periode streng wordt gestraft", aldus de voor zitter van FC Den Haag, dat deze week in staat van be schuldiging werd gesteld naar aanleiding van ongeregeldhe den bij drie duels. De Haagse clubvoorzitter toont zich geen voorstander van een (uit Zeist afkomstig) voorstel om Feyenoord - FC Den Haag uit veiligheidsoogpunt te ver plaatsen naar maandagochtend 29 oktober. „Dat verstoort het ritme van de spelers en boven dien komen we dan in de pro blemen met de contracten van een aantal van onze semi- profs". Toevallig Werkhoven zegt er „honderd procent" van overtuigd te zijn dat de straf^die door de KNVB aan Feyenoord is opgelegd toe vallig de risicowedstrijd tegen FC Den Haag treft. „Nee hoor, dat is vast en zeker zo uitge stippeld", werpt supporters voorzitter Remmerswaal ech ter tegen. „Ze hebben nét zo lang gewacht met de uitspraak totdat de eerstvolgende thuis wedstrijd van Feyenoord die tegen FC Den Haag zou zijn. Dan zijn ze mooi van die lasti ge Hagenaars af. Maar het klopt natuurlijk helemaal niet dat wij daar de dupe van wor den. Nu worden wij, en de spelers van FC Den Haag die onze steun nodig hebben, ge straft voor iets wat de Feye- noord-supporters hebben mis daan. Waarom laten ze die straf bijvoorbeeld niet uitvoe ren bij Feyenoord - Haarlem, ofzo". Twee jaar geleden werden Haagse fans al eens geweerd uit Amsterdam, waarna de wedstrijd Ajax - FC Den Haag in het Zuiderpark op een groot beeldscherm was te zien. „Dat was niks", oordeelt Remmers waal, die daarin overigens wordt bijgevallen door Henk Werkhoven („We denken er aan Radio West te vragen de uitzendflitsen zo veel mogelijk te laten maximaliseren"). Henk Werkhoven: „Uitzendflitsen Radio West maximaliseren". FOTO: MILAN KONVALINKA FC Den Haag- NEC niet op Kerstavond AMSTERDAM De KNVB overweegt het duel FC Den Haag- NEC, dat staat gepland op 24 december, naar 7 januari te verplaatsen. Ook vier andere wedstrij den met „verhoogd risico" (Vitesse-Ajax, Volendam- Feyenoord, FC Utrecht- Fortuna Sittard en PSV- FC Groningen) worden mogelijk naar die datum overgeheveld. Ajax heeft al laten weten niet op 7 ja nuari te spelen, omdat de club dan in Portugal ver blijft. De leiding van PSV heeft besloten niet in beroep te gaan tegen de beslissing van de tuchtcommissie van de KNVB om Wim Kieft voor drie wedstrij den te schorsen. De spits werd veroordeeld naar aanléiding van een trap pende beweging naar Twente-verdediger Paus, tijdens de competitiewed strijd op 1 oktober. Remmerswaal: „Er zijn des tijds toch Hagenaars naar Am sterdam gegaan. Dat gebeurt straks met Rotterdam weer. We proberen het eerst op de legale manier, maar als dat 'niet lukt, gaan we tóch". Feyenoord overweegt de KNVB voor de civiele rechter te dagen. De club laat aan de hand van de argumentatie van de beroepscommissie nagaan of er nog mogelijkheden zijn het besluit, een wedstrijd zon der publiek, aan te vechten. „Feyenoord wacht op de pa pieren van de beroepscommis sie, dan zal advocaat mr. Men- tink zich over de argumentatie buigen", verklaarde secretaris Ultee. „Afhankelijk van zijn bevindingen, zal de club zich opnieuw beraden over even tuele verdere stappen. En dan denken we aan de civiele rechter. Die moet de uitspraak dan maar eens toetsen." ROB LANGEVELD SCHIEDAM Voor het eerst in de geschiedenis heeft het Nederlands vrouwenhandbalteam Roemenië verslagen. Op de derde wedstrijddag van het Hollandtoernooi zege vierde de ploeg van bondscoach Ton van Lin- der met 23-22. Bij rust be droeg de, negatieve, mar ge eveneens één treffer: 12-13. Het was de eerste overwinning na nederla gen tegen Polen (16-21) en Tsjechoslowakije (19-20). In tegenstelling tot de voor gaande duels kon Van Linder tevreden zijn. Zijn mix van jong talent en ervaren krach ten had de conditietest goed doorstaan. Met name Judith van Dam, die het toernooi met slechts vijf caps op haar naam startte, viel in positieve zin op. Van Linder was vooral con tent over het spel in de laatste vijf minuten. Van Dam en Di ana Mouton brachten de Oost- europese ploeg in die fase op de knieën: 23-21. De winst werd vervolgens niet meer uit handen gegeven. Het verschil tussen Nederland en Roemenië was gisteravond nimmer meer dan twee doel punten. Naast Van Dam en Kleintjens toonde de in de Zwitserse competitie handbal lende Ursula Dekeling haar grote kwaliteiten. De 121-vou- dige international scoorde acht keer. Strafworpsspecialiste Matefi kon daar voor Roeme nië zes doelpunten tegenover plaatsen. Verdedigend maakte het optreden van de voor ei gen Schiedams publiek spelen de Ingrid Dulfer indruk. Eerder op de avond zorgde Frankrijk voor de surprise door Tsjechoslowakije terug te wijzen. Frankrijk, dat het toernooi ook met twee neder lagen startte, won met 17-16. Het toernooi is zo opgezet, dat Nederland en Frankrijk el kaar op de slotdag treffen. Volgens de organisatoren was de inzet niet meer dan de vijf de, op een na laatste, plaats. door Frank Werkman Het is maar goed dat Vrouwe Justitia een blinddoek voor het gelaat heeft, want als deze Romeinse schone zou kunnen zien wat zich allemaal aan onrecht in dit ondermaanse tranendal afspeelt zou ze haar ogen niet droog kunnen houden. Ook haar balansje, dat ze zo moeizaam in evenwicht tracht te houden, zou geregeld doorslaan. Naar onrecht. Het zwaard in haar andere knuistje zou ze waarschijnlijk regelmatig krachtig om zich heen willen zwaaien om ergens een hoofd van een romp te klieven. Maar zo makkelijk gaat dat allemaal helaas niet. Vrouwe Justitia is slechts een symbool voor rechtspraak, een volgens plei tbezorgers le ven de materie. Echter, kritici stellen dat de letter van de wet vaker dood is, net als slachtoffers van misdadigers die het op het leven hadden gemunt. De doodstraf bestaat in de meeste beschaafde landen niet meer. Misschien terecht. Zeker voor die gevallen, waarin de schuld niet onomstotelijk kan komen vast te staan. Het komt inderdaad nog steeds voor dat de een of andere onschuldige na verloop van jaren opnieuw wordt berecht en eigenlijk een ander Barbertje bleek te hebben moeten hangen. Toch zijn er van die momenten, dat je bijna zou terugverlangen naar de tijd, waarin vierendelen, radbraken en kielhalen niet alleen behoorden tot populair tijdverdrijf, maar tevens buitengewoon doeltreffend waren. Ophangen, verbranden, stenigen en guillotineren waren dat eveneens. Het mag niet meer. Ook de schandpaal is uit de gratie geraakt. Jammer. Hoe fraai was het niet om de een of andere schavuit te bekogelen met rot fruit, eieren en ander spetterend spui, opdat de zondaar besmeurd met schimmel, struif en pek te kijk stond en zijn wandaden kon overdenken. Nee, we zijn beschaafd geworden. Psychologen, psychiaters en andere -ogen en -aters staan in rotten van vier opgesteld om de dader te onderzoeken en eventueel verzachtende omstandigheden aan te voeren. De slachtoffers worden maar al te vaak vergeten. Dit soort oprispingen dringt zich aan me op na de uitwassen van de laastste tijd, waarbij h ersen verkramp te Hunnen-nakomelingen hun frustraties afreageren met het slopen van hekken en het gooien van ijzeren spijlen. De bomgooier uit Oss werd veroordeeld tot levenslange betaling van een meier per maand ter leniging van zijn onbezonnen actie. De schooiers van De Meer worden ook voor de rechtbank gedaagd en zullen waarschijnlijk ook de rest van hun aanwezigheid op deze aardkloot moeten boeten voor hun domme daden. Voor de rest kunnen ze wel gewoon los rond lopen. Ze mogen alleen niet meer in een stadion komen. Maar een station, om maar wat te noemen, is voor hen vrij toegankelijk. En daar valt, zo bleek wel vorig weekeinde op Hollandse Spoor, ook heel wel het nodige te slopen. Maar terug naar de rechtspraak. Je hebt die in soorten en maten. Naast die van Vrouwe Justitia van Rome ook die van Heer Bangerter van Zürich om maar wat te noemen. Ajax kwam naar Zwitserland, werd door de UEFA veroordeeld, ging in beroep en zag de oorspronkelijk opgelegde straf gehalveerd. Maar de bestofte beffen van de voetbalorganisatie zitten met angst en beven af te wachten wat de Haagse advocaat Hugo Utermark allemaal zit uit te broeden. De jurist, die Nederland vorig jaar Europees voetbalkampioen maakte", zou de Ajacieden wel eens kunnen influisteren dat ze bij het Hof van Justitie in Den Haag een zaak moeten aanspannen. Recht op werk ol zoiets. Wat konden de spelers tenslotte bovendien doen aan het slopen van het stadion? Ja, beter spelen en winnen van Austria! Maar voetballers hebben niet alles in de hand. Doorgaans verwijzen burgerrechters door sporters aangespannen zaken terug naar de straf-, tucht- en beroepscommissies van de betrokken bond. Maar wordt het geen tijd om een juristencollectief eens te laten werken aan het hervormen van de sportrechtspraak? Kan Vrouwe Justitia in die branchi eindelijk die blinddoek wegdoen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7