Partij Hongarije neemt afstand van inval Russen in '56 Oostduitse pers gaat om Vervanging Lance niet langer zeker )ok Hill ")p vrije zoeten esteld Vliegtuig neergestort in Sovjetunie OA-M-F Steun Jeltsin Moskovieten lezen een oproep van het Demo- cratrische Moskouwse Volksfront. Deze groepe ring vraagt hen om Boris Jeltsin te steunen, de populistische parlementariër die zegt momen teel het slachtoffer te zijn van een door Sovjet leider Gorbatsjov geïnitiëerde lastercampagne. UITENLAND £eidóeSou/wmt zaterdag 21 oktober 19s9 pagina 5 [GB: vriendelijkere renzen Sovjetunie iOSKOU De KGB, de binnenlandse veiligheids- enst van de Sovjetunie, is van plan de grenszones een tiende van hun huidige omvang terug te ;ngen, en het prikkeldraad dat er overdadig is igebracht, te verwijderen. Ook de procedure om grens te overschrijden zal worden vereenvoudigd. }B-hoofd Vladimir Krjoetsjkov verklaarde dat .vangrijke grenszones niet nodig zijn. Het grenzen- an is een nieuw teken dat de KGB zijn Koude- nrlogmentaliteit wil afschudden. Op sommige ftaatsen langs de grens met China is de verboden a ne honderden kilometers breed, en zelfs de gren- n met de bondgenoten van het Warschau-pact zijn ■veiligd met prikkeldraad en wachttorens. Langs grenzen met Noorwegen, Finland, Iran, Turkije Afghanistan is een 25 kilometer brede strook on denkelijk voor buitenlanders. Oppositieleider in Oezbekistan gearresteerd MOSKOU De leider van de politieke oppositiebeweging in de Sovjet-repu bliek Oezbekistan is gisteren gearres teerd, nadat hij had gedemonstreerd te gen de invoering van wetten die het Russisch de status geven van officiële taal in de republiek. Poelatov nam, sa men met naar schatting 50.000 anderen, deel aan een demonstratie in de hoofd stad Tasjkent. De politie zou de demon stranten op hardhandige wijze uiteen hebben geslagen. Zeker 300 mensen werden gearresteerd. Poelatov werd op gepakt omdat hij zich tegen de politie zou hebben verzet. Kosten aardbeving nu al geschat op ruim twintig miljard SAN FRANCISCO De schattingen van de kosten van de aardbevings ramp in Californië vliegen momen teel de pan uit. Nader onderzoek heeft aangetoond dat gebouwen, die veilig werden geacht, toch grote schade hebben opgelopen. Een topeconoom van BankAmerica Corp schat de schade aan huizen en gebouwen op tien miljard dollar (ruim twintig miljard gulden). Volgens directeur Lawrence van Lloyd's in Londen, de grootste verzeke ringsmaatschappij ter wereld, is het echter nog te vroeg om de financiële schade vast te stellen. President George Bush was gisteren naar het getroffen gebied gevlogen om de om vang van de ramp in ogenschouw te ne men. De president kreeg eerst een verslag van de redding- en herstelwerkzaamhe den, en wierp een blik op de ravage bij de ingestorte snelweg in Oakland, waar met man en macht werd doorgewerkt om de nog resterende lichamen onder het puin te verwijderen. De president zei „diep ge roerd" te zijn, en prees de samenwerking bij het bergingswerk. Betonplakken Het dodental na de aardbeving is lager dan eerst werd gevreesd. De eerste schattingen gingen uit van circa 270 doden, voor het merendeel op de dubbele brug van de In terstate 880. Maar het normaal drukke verkeer tijdens de spits was op dinsdag uit gebleven, omdat velen eerder van hun werk waren vertrokken om een belangrij ke honkbalwedstrijd in een stadion in San Francisco of thuis voor de televisie te vol gen. Het aantal dodelijke slachtoffers „zal mogelijk onder de 120 blijven", zei woord- voerdster Lisa Covington. De officiële lijk schouwer Charles Plummer schat het do dental zelfs op „minder dan 100". Het bo venste wegdek van de brug is over een lengte van twee kilometer op de onderste helft gestort. Tientallen auto's raakten on der de enorme betonplakken bekneld. Tot dusver zijn 19 lichamen geborgen uit het puin gehaald, terwijl 83 mensen nog wor den vermist. Volgens deskundigen kan het nog maanden duren voordat alle lijken ge borgen zijn. De hoop nog overlevenden te vinden is inmiddels zeer klein geworden, zeker nu het rampgebied bedreigd wordt door zware regenval. Hierdoor dreigen aardverschuivingen te ontstaan die het reddingswerk danig zullen verhinderen. Volgens meteorologen zullen de regenstor- men vanaf vrijdagnacht twee dagen aan houden. De duizenden daklozen zullen dan te kampen hebben met temperaturen on der het vriespunt. Razzia in Bogota BOGOTA De Colombiaan se politie heeft gisteren zo'n 2.000 mensen opgepakt in de hoofdstad Bogota en een groot aantal wapens in beslag genomen. Met deze razzia hoopt de politie een einde te maken aan de golf van aan slagen waarmee de stad ge teisterd wordt sinds de rege ring in augustus de drugsba ronnen de oorlog verklaarde. De aanslagen zijn het werk van de drugsmaffia, die de regering zo wil dwingen af te zien van het uitleveren van drugssmokkelaars aan de Verenigde Staten. Ruim 250 agenten deden aan de razzia mee. modernisering van de Lance zal afzien. Een hoge NAVO- functionaris, die anoniem wil de blijven, zei dat gisteren in Brussel. Begin volgende week komen in het Portugese Villa- moura de NAVO-ministers van defensie bijeen. Nu al staat nagenoeg vast, dat zij de high level group, een selecte groep topambtenaren van het westerse bondgenootschap, de opdracht zullen geven om de noodzaak tot modernisering van de kernwapens voor de korte afstand in het licht van de Weense onderhandelingen te heroverwegen. „Daarbij is alles mogelijk, zelfs om geheel af te zien van de vernieuwing van de Lance," aldus de ano nieme NAVO-topman. De defensie-ministers van de NAVO komen volgende week in bijeen. Vorig jaar en begin dit jaar zorgde de modernise ring van de westerse korte-af- standswapens en vooral van de Lance, waarvan het bereik van 110 naar 480 kilometer zou worden 'opgerekt', voor zeer verhitte discussies. De Bondsrepubliek West-Duits- land, bij elk nucleair conflict het eerste slachtoffer van dit soort kort-dragende kernwa pens, plaatste grote vraagte kens bij de noodzaak om de Lance te moderniseren. In mei van dit jaar maakten de NAVO-regeringsleiders onder leiding van de Amerikaanse president Bush een einde aan de discussies door aan het Warschaupakt een reeks ver gaande ontwapeningsvoorstel len voor te leggen. De Sovjetu nie heeft daarop dermate posi tief gereageerd, dat in NAVO- kringen nu wordt overwogen de modernisering van de eigen korte-afstandskernwapens slechts in een afgeslankte vorm door te zetten. Deze wa pens waren namelijk van het begin af mede bedoeld als he- t,antwoord op het Sovjet-over- wicht aan conventionele wa pens (tanks en artillerie). IER GUILDFORD: ELF AST Paul Hill, >n van de „vier van Suildford" die donderdag ischuldig werden ver- laard nadat zij 14 jaar ge- angen zaten wegens omaanslagen in Enge- ind, is gisteren al laatste an het viertal op vrije gekomen. 35-jarige Hill werd op vrijgelaten door een rechtshof in het Noordierse 1 elfast, hangende hoger iroep tegen zijn veroordeling Ot levenslange gevangenis wegens de moord op een ntse oud-militair in Belfast, ijftien jaar geleden. Het ge- ichtshof in Londen hief don- erdag de veroordeling op van et viertal, dat in 1974 tot le- enslang werd veroordeeld egens bomaanslagen op cafés 1 de Zuidengelse plaats luildford, die druk werden ezocht door Britse soldaten, aarbij kwamen vijf mensen m het leven. De Britse minis- pr van binnenlandse zaken prak over de veroordeling tan de vier van Guildford als tan „ernstige gerechtelijke iwaling". BUDAPEST De nieuwe Hongaarse Socialistische partij heeft afstand geno men van haar communis tische verleden door giste ren publiekelijk het Sov jet-ingrijpen bij de Hon gaarse opstand van 1956 af te keuren. Dezelfde dag nam het Hongaarse parle ment een kieswet aan die verkiezingen met meer partijen mogelijk maakt. In een verklaring zei de partij zich te distantiëren van de Sovjetinvasie tijdens de Hon gaarse opstand, die op 23 okto ber 1956 begon. De opstand bracht de hervormingsgezinde politicus Imre Nagy aan de macht, die een meerpartijenre- gering vormde en Hongarije uit het Warschaupact wilde la ten treden. Bij de Sovjetinva sie kwamen zo'n 25.00 mensen om het leven, terwijl ruim 200.000 Hongaren de wijk na men naar het Westen. Nog geen jaar geleden sprak de partij steevast van een „con tra-revolutie" als het om de opstand van 1956 ging. Een be stuurslid van de Socialistische partij, die in de plaats is geko men van de twee weken gele den opgeheven communisti sche partij, zei dat de Sovjetu nie niet geconsulteerd was over de verklaring. Kieswet Het Hongaarse parlement nam gisteren een nieuwe kieswet aan die de weg baant voor de mocratische verkiezingen in juni volgend jaar. De aanvaar ding van de kieswet vormde het sluitstuk van een histori sche zitting van het parlement die de overgang van het com munistische systeem naar een meerpartijenstelsel naar wes ters voorbeeld markeert. Verscheidene radicale parle mentariërs hadden aanvanke lijk bezwaar tegen de kieswet, omdat die niet in overleg met het parlement maar tijdens on derhandelingen tussen de par tij en oppositiegroepen was op gesteld. Maar de kieswet werd toch met overweldigende meerderheid aangenomen, na dat minister van staat Imre Pozsgay de parlementariërs had gewaarschuwd dat het hele nieuwe systeem op losse schroeven zou komen te staan als er aan de kieswet getornd werd. De volksvertegenwoordiging besloot verder de arbeidersmi litie op te heffen, een vrijwilli gersleger van 60.000 man dat na de opstand van 1956 door de partij werd opgericht om eventuele nieuwe binnenland se onrust de kop in te druk ken. Donderdag nam het par lement al een nieuwe grond wet aan en verleende het eer herstel aan alle Hongaren die onder het communistische bewind vervolgd zijn. Verder bepaalde het parle ment dat de partij-organisaties in de bedrijven ontbonden moeten worden. Dat was een gevoelige nederlaag voor de leider van de nieuwe Socialis tische partij, Reszö Nyers, die juist voor het handhaven van de partijcellen had gepleit. Een vertegenwoordiger van de radicale Allinatie van Vrije Democraten zei dat het ont binden van de partij-organisa ties in de bedrijven de dood steek voor de Socialistische partij zal worden. „Het is afge lopen met het partijtje". Hij voorspelde dat niet meer dan 50.000 van de 700.000 leden die de communistische partij telde, zullen overstappen naar de nieuwe Socialistische partij. MOSKOU Een militair transportvliegtuig, van het type Iljoesjin-76, is giste ren neergestort in de zui delijke Sovjetrepubliek Armenie. Bij het ongeluk kwamen 17 mensen om het leven. Twee dagen geleden vonden 57 mensen de dood toen een isoprtgelijk militair transport vliegtuig in de naburige repu- jbliek Azerbajdzjan in zee stort te. Het toestel had militairen aan boord die naar het gebied 'Waren gestuurd om de etni- ■sche onlusten in Azerbajdzjan en Armenië te onderdrukken. Het toestel dat gisteren neer stortte was op weg naar Leni- |nakan, de op een na grootste stad van Armenië, die bij de aardbeving van vorig jaar de cember volledig is vérwoest. Over de oorzaak van het onge luk is nog niets bekend. Waar nemers sluiten niet uit dat de vliegtuigongelukken het ge volg zijn van sabotage door Azerbajdzjaanse nationalisten, die de afgelopen weken al meer aanslagen hebben ge pleegd op militairen die naar het gebied zijn gestuurd om de rust te herstellen. De troepen slaagden er on langs in de blokkade te door breken waardoor Armenië al twee maanden voor alle trein verkeer en vrachtvervoer was afgesloten. Met de blokkade probeerden de Azerbajdzjanen Armenië onder druk te zetten om zijn aanspraken op de Ar meense enclave Nagorny-Ka- rabach in Azerbajdzjan te la ten vallen. Armenië krijgt het merendeel van zijn goederen via de haven van Bakoe en de spoorwegverbindingen door Azerbajdzjan. Alle vrachttreinen naar Arme nië en Nagorny-Karabach worden nu begeleid door poli- tie-agenten en soldaten van de veiligheidstroepen van het mi nisterie van binnenlandse za ken (MVD). Ook de passa- gierstreinen krijgen een mili taire escorte, terwijl de belang rijkste spoorwegknooppunten permanent worden bewaakt door de politie. Ook rechts stelt positie Pinochet ter discussie SANTIAGO Hernan Buchi, de kandidaat van het Chileen se bewind voor de presidents verkiezingen komende decem ber, vindt dat president Au- gusto Pinochet moet opstappen als opperbevelhebber van de strijdkrachten wanneer hij volgend jaar de macht aan een burgerregering overdraagt. Een Chileense krant meldde onder aanhaling v^n Buchi dat „het het beste voor Chili zou zijn als Pinochet niet meer de leiding van het leger op zich neemt". De ex-minister van fi nanciën schaart zich hiermee achter de oppositiekandidaat Patricio Aylwin. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT (Van onze correspondent) Walvisstaarten Twee zwart granieten walvisstaarten ste ken uit boven het landschap van Vermont in de Verenigde Staten. Dit standbeeld is zo'n 3,5 meter hoog en is getiteld „Res pect". Daarmee benadrukt beeldhouwer Jim Sardonis zijn betrokkenheid met het milieu. Het beeld is dan ook gemaakt in opdracht van de milieubeweging in deze Amerikaanse staat. FOTO: AP Kort Links: Een t ontwerp van Hubert de Givenchy tijdens de presentatie van de voorjaar/ zomer collectie voor 1990 in Parijs. Zijn model loopt in een zeer korte kleurige cocktailjurk Oester Rechts: Een mannequin in een opvallende creatie: een kort beige jasje met een dubbele knopenrij, een rok net boven de knie en een gigantische oestervormige hoed. Een ontwerp van de Fransman Jean- Charles de Castelbajac. FOTO's: AP (ADVERTENTIE) QN502 De mooie berekeningen van de Duitsers hebben ge faald: door de reusachtige explosie is één der laadbomen losge raakt en de V2 zit bekneld in de starttoren. Een enorme steek vlam zet het schip in lichterlaaie en even later verduisteren zwar te rookwolken ieder zicht. De bemanning raakt in paniek en springt overboord. Hun enige hoop op redding is nu nog de „Vrijheid II". Enkelen klimmen aan boord; ook de SS-comman- dant bevindt zich onder hen. Dan stoten zij het schip snel af, want reeds begint de „Tristan" slagzij te maken en wanneer zij enkele honderden meters weg zijn, klinkt opnieuw een zware ont ploffing en zien zij, hoe de „Tristan" snel zinkt. En tezelfdertijd horen zij boven zich het geronk van vliegtuigmotoren: het lied is uit!... BRUSSEL Voor de NAVO is het niet langer een vaststaand feit dat de Lance-raket, een van de politiek meest omstreden wapens in het westerse bondgenootschap, nog moet worden gemoderni seerd. Nu het overleg tussen oost en west over de vermindering van de conventionele strijd krachten in Wenen zo onver wacht goed verloopt, is het mogelijk dat de NAVO van (Vervolg van de voorpagina) BERLIJN/BONN De geleide Oostduitse pers is inmiddels in haar geheel met inbegrip van het partijblad Neues Deutsch- land omgezwaaid en oefent momenteel heftige kritiek uit op het vroegere beleid. Het in november als anti-com munistisch verboden Sovjet maandblad Spoetnik is met onmiddellijke ingang weer toegestaan. Alle Oostduitse kranten maakten gisteren melding van de gesprekken met arbeiders en kerkelijke vertegenwoordigers die de nieuwe staats- en partijleider Egon Krenz op zijn eerste werkdag in zijn nieuwe func tie had gehouden. En wat bij Krenz' voorgangers Ulbricht en Honecker nooit aan de orde was, gebeurt nu wel: de media geven details over het privé- leven van het nieuwe staats hoofd. Het interessante daar aan is niet het feit dat Krenz dagelijks gaat joggen en thuis alles bespreekt met zijn vrouw en twee zoons, maar wel dat er kennelijk een taboe is door broken. De DDR beleeft een „omme keer" in de politiek, zo stelde het Oostduitse partij-orgaan Neues Deutschland vrijdag in zijn commentaar. De krant ruimde verder vier pagina's in voor kritische geluiden van DDR-burgers. Opmerkelijk is dat de krant in dezelfde editie tevens melding maakte van een omstreden on derdeel van het debat dat zich woensdag vlak na de benoe ming van Egon Krenz in het centraal comité van de com munistische partij had voorge daan. CC-lid Manfred Ewald zou daar verklaard hebben het wel eens te zijn met de benoe ming van Krenz, maar zich daarbij af te vragen of „we toch niet een beetje verder moeten gaan" met de hervor mingen. Alcohol In het blad van de communis tische jeugdbeweging, Junge Welt, werd kritiek geuit op het wantrouwen waarmee „de kameraden uit de partijlei ding" de burgers tegemoet tre den. „Over datgene wat de mensen razend heeft gemaakt is te lang gezwegen. Met vlam mende betogen valt nu niets meer uit te richten. We heb ben geduldigde samenwerking en strijdlust nodig in plaats van een gecultiveerde partij atmosfeer", aldus Junge Welt. In hetzelfde blad is een inge zonden brief gepubliceerd van de minister van handel, Ger hard Briksa, waarin hij ervoor pleit dat de Oostduitsers de al cohol laten staan voor een fris drankje. Er komen maatrege len om de produktie van alco holvrije dranken volgend jaar te verhogen. De analogie met de Sovjetunie dringt zich op: Michail Gorbatsjov was in 1985 nauwelijks aangetreden als partijleider of hij bond de strijd met de alcoholconsump tie aan. De DDR maakte gisteravond bekend dat het mensen die naar het westen zijn gevlucht in de gelegenheid stelt aanvra gen in te dienen om te kunnen terugkeren. „Wij zullen allen helpen die willen terugkeren, mits er geen belangrijke hinderpalen in de weg staan, weer voet op vaderlandse bodem te zetten", zei woordvoerder Wolfgang Meyer van het ministerie van buitenlandse zaken volgens het Oostduitse persbureau ADN. Dit jaar hebben rond 120.000 mensen de DDR verlaten naar het westen, de helft illegaal via andere Oosteuropese lan den. Tienduizenden is hun staatsburgerschap ontnomen. Mazowiecki bij de paus ROME De Poolse premier Tadeusz Mazowiecki is giste ren door paus Johannes Pau- lus II in audiëntie ontvangen. Mazowiecki en de paus spra ken elkaar 20 minuten lang achter gesloten deuren, in de pauselijke bibliotheek. Mazo wiecki zei de ontmoeting met Johannes Paulus II te be schouwen als „de kroon, de vrucht van de dialoog". De paus noemde de ontmoeting met Mazowiecki „historisch" en zei te hopen dat het hervor mingsproces in Polen onom keerbaar is. De Poolse premier verklaarde later op een pers conferentie in Rome dat zijn land dringend voedselhulp no dig heeft om de winter door te komen. Volgens Mazowiecki vormen de voedseltekorten het grootste probleem voor zijn regering die het land door de overgangsfase van het com munisme naar een democra tisch systeem probeert te lood sen. Opstandige Argentijnse officier ontslagen BUENOS AIRES Het Ar gentijnse leger heeft gisteren luitenant-kolonel Aldo Rico ontslagen. Rico leidde de afge lopen jaren twee militaire op standen tegen de regering van de voormalige president Al- fonsin. Eerder deze maand verleende president Carlos Menem pardon aan 174 bur gers en militairen die aan Ri co's opstanden en aan een le- gerrebellie in december vorig jaar hadden deelgenomen. Te vens zijn de processen tegen guerrillastrijders en militairen wegens mensenrechtenschen dingen in de jaren zeventig stopgezet.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5