HOLLYWOOD- TOLIR p 87,50„ Formeren met aktentasje en een pakje brood „Na genezing van kanker begint de ziekte pas" Politiek Partij Parlement Lezen iservwe lr' Er «fSIJTHOFF PERS E«= DEN HAAG Vorige maand was het precies acht jaar geleden dat christen-democraten en socialisten tezamen in een kabinet stapten. Niemand heeft er nu zelfs maar aan gedacht die 11e september 1981 te herdenken. Dege nen die de toenmalige foiv matie hebben meege maakt, weten waarom. Die onderhandelingen leidden tot het ongeluk kigste kabinet uit de na oorlogse geschiedenis. Op de staatsiefoto ziet men premier Dries van Agt en vice-premier Joop den Uyl aan weerszijden van koningin Beatrix als het ware hun stilet to's bij de hand houden. Er was geen grammetje vertrou wen tussen de toenmalige aan voerders van de twee grote partijen. Den Uyl had zelfs heel lang geweigerd om samen met Van Agt achter de rege ringstafel te gaan zitten. „On mogelijk. De mensen begrijpen dat niet. Dat zou verloedering van de politiek zijn". Hoezeer Den Uyl daarin gelijk had, bleek acht maanden later. In een nieuwe nacht van de lan ge messen dreef Van Agt de socialisten het Catshuis uit. Anno 1989 is Den Uyl niet meer onder ons en vertoeft Van Agt als EG-ambassadeur te Washington. Eén van de ke ren dat hij Den Haag aandeed, betuigde de voormalige CDA- leider spijt over de wijze waar op hij zijn PvdA-tegenstander placht te bejegenen. „Dat was vaak unfair". En alsof hij wil de boeten voor zijn politieke zonden verklaarde Van Agt onomwonden dat hij nu een kabinet van CDA en PvdA verwachtte en dat hij eigenlijk best met die gedachte kon le- Misschien is het mede daarom dat de huidige formatiege- sprekken tussen christen-de mocraten en socialisten tot dusver zo probleemloos zijn verlopen. De oude rotten in de parlementaire journalistiek er varen de sfeer zelfs als wat on wezenlijk. Na de nog enigszins spectaculaire uitdrijving van D66 door het CDA, dat geen zin had ook maar één kabi netszetel onnodig af te staan, begon een ritueel zoals politiek Den Haag nog zelden had zien opvoeren. Demissionair premier Ruud Lubbers transformeerde zich als informateur in een On zichtbare Man, die ergens in een vertrek van het gebouw van de Eerste Kamer vier on derhandelaars ontving. Dage lijks meldden zich klokke tien het PvdA-duo Wim Kok en Thijs Wöltgens en het CDA- koppel Bert de Vries en Elco Brinkman. Drie uur later kwamen zij naar buiten om te gaan eten en om 14.00 uur draafde het viertal weer op bij het senaatsgebouw, om daar tot rond de klok van zessen te blijven. Werkdagen dus zoals de gemiddelde bankemployé die maakt. Die indruk werd nog versterkt doordat Kok onveranderlijk een aktentasje bij zich droeg van het model waar moeder de vrouw 's ochtends een pak je brood in stopt. Die vergelij king werd heleméól onweer staanbaar toen de PvdA-leider tegen een tv-journalist de ver wachting uitsprak dat de on derhandelaars de voorstellen van informateur Lubbers de volgende week „aan hun vrouwe eh fracties kunnen voorleggen". Voor de op het Binnenhof wachtende pers waren dat soort uitspraken „de snoepjes", zoals Brinkman ze noemde in zijn voor NRC-Handelsblad bijgehouden dagboek. Voor het overige viel er uit de mon den van de vier onderhande laars namelijk niets anders te vernemen dan dat de sfeer goed was en de gesprekstoon constructief. En als er eens iets wat minder gemakkelijk ver liep, dan deden de onderhan delaars alles om het publiek daar onkundig van te houden. De Vries zei een keer dat de onderhandelingen over een bepaald onderwerp zich be vonden „ergens tussen een doorbraak en een impasse". Wat gebeurde er nu echt daar binnen7 Volgens Brinkman wilde Lubbers vóör alles tem po maken. „We vliegen", zo schreef hij in zijn krantedag boek, „bijvoorbeeld van Zuid- afrika naar de basisvorming in het onderwijs. Het operfbaar vervoer krijgt op hoge snel heid aandacht. Kunstmatige bevruchting heeft Europese aspecten en nog te weinig doordachte gevolgen voor per sonen- en familierecht. Vrede soperaties, individualisering, democratisering. Zelfs al zou ik mijn oude liefde, het bin nenlands bestuur, meer tijd willen gunnen, we zijn al weer bij de jongeren langsgeweest als we tenslotte geruime tijd stilstaan bij het overleg met de sociale partners. Vier econo misch geschoolden voelen zich als een vis in het water en ik leg er mijn hengeltje bij". Het resultaat van deze vlie gende aktentasjes-formatie is dat er na slechts drie weken onderhandelen een vrijwel compleet regeerakkoord op ta fel ligt! Een intimus van Lub bers legt uit waarom de pre mier-informateur deze voor Nederlandse begrippen wel haast waanzinnige haast be trachtte. Ten eerste is de infor mateur een 'workaholic'. Als hij kan werken voelt hij zich in z'n element en als hij l ard kan werken voelt hij zich zielsgelukkig. Ten tweede was er de noodzaak van overrom peling. Hoewel het tweede ka- binet-Lubbers door de VVD ten val was gebracht en die partij zwaar verlies leed bij de verkiezingen, was nog lang niet iedereen binnen het CDA gereed voor een zwenking naar de PvdA. Lubbers zelf zag die koerswij ziging als onontkoombaar, vooral omdat het CDA zijns inziens geen rechts imago mag krijgen. De christen-democra ten behoren zich voor alles in het centrum te positioneren. Daér ligt de macht. Dus zullen zij af en toe ook met links moeten regeren. De behouden de vleugel in de fractie, be staande uit de Matemannen, de Paulissen en de Schartman- nen, mocht eenvoudigweg niet de tijd krijgen voor een tegen offensief, zo redeneerde Lub bers. Fundi's Hetzelfde gold uiteraard voor Wim Kok met betrekking tot diens linkervleugel. De kans op moeilijkheden vanuit die hoek was reëel aanwezig, om dat tevoren vaststond dat de PvdA heel wat van haar pro gramma zou moeten inleveren. Het CDA kon immers te allen tijde besluiten nog maar een keertje met de VVD in zee te gaan. Hoe korter de onderhan delingen waren, hoe minder kans fundamentalisten als Els- ke („belastingverhoging!") Ter Veld, Jan Schaefer en Frans Moor zouden krijgen om moei lijk te gaan doen. Dat was te meer zo omdat Kok zich, als het maar niet te lang duurde, wel kon permitteren om ook in de fractie niets los te laten over de door hem gedane con cessies. Zo kwam het dat medewer kers van de Rijksvoorlich tingsdienst afgelopen maandag een concept-regeerakkoord aansjouwden zoals men op het Binnenhof nog nooit had ge zien. Het barstte zózeer van de tik-, taal- en stijlfouten dat oud-kamervoorzitter Dick Dolman voorstelde om maar te gaan turven. Ook bij het CDA waren sommigen weinig gecharmeerd van de wijze waarop Lubbers zijn stuk had afgeraffeld. Volgens Wim Mateman lag er helemaal geen regeerakkoord doch een beetje bijgestelde begroting voor 1990. Het kon Bert de Vries en Wim Kok allemaal weinig schelen. De CDA-onderhandelaar con stateerde met tevredenheid dat de belastingverlaging a la Oort ongeschonden was geble ven en zijn PvdA-collega las met instemming dat de koppe ling van de ambtenarensalaris sen en sociale uitkeringen aan de lonen 'in beginsel' hersteld zou worden. Beiden hadden dus althans voor het oog van Neêrlands volk het voor hen belangrijkste punt binnengesleept. Beiden verklaarden dus dat zij bereid waren het stuk van Lubbers, hoe verbrokkeld en weinig samenhangend ook, 'voluit' in hun fractie te verde digen. Per slot wordt het lot van een kabinet, zo zei Kok, niet bepaald door het regeer akkoord maar door de wijze waarop de coalitiepartners el kaar bejegenen. Ook wat dat betreft is er in acht jaar zeer veel, veranderd. RIK IN 'T HOUT door het Gooi en bezoek t.v. opname Peter Jan Rens 14 November a.s. Maak kennis met ons omroepland, bezoek het omroep-museum enmaak de opname mee van het t.v. programma 'Doet-ie-'t-of-doet-ie-'t-niet' van Peter Jan Rens Programma: 's morgens vertrek uit de regio, ca. 12 uuj aankomst in 't Gooi. Lunch, bezoek om roepmuseum, Hollywoodtour, diner en 1 consumptie, bijwonen opname Peter Jan Rens. Prijs van dit unieke arrangement Vertrek uit Den Haag 10.30-Gouda 11.00 uur. Terugkomst ca. 00.30 uur. BINNENLAND £oicLóe6ou/iant zaterdag 21 oktober i989 pagina B IV Kamerlid zijn is een boeit ia en leuk beroep, hoor je va „e op het Binnenhof. Maar v> n z'n oren beter te luisteren ve verneemt ook wel eens mii positieve geluiden, vooral de monden van degenen ,g net komen kijken. Zulke oprispingen zijn overigens begrijpelijk, zoals uit het volgende zal blijken. Prob u eens in de huid te kruip r van een nieuwbakken volksvertegenwoordiger v; PvdA of CDA (kies maar welke huid u het beste pas die op 6 september voor h eerst tot kamerlid werd gekozen. De eerste dagen verkeert 1 nog in een feestroes. Het t 1 geurt van bloemen, op hel I dressoir staat een woud va felicitatiekaarten en u dm van roem, macht, invloed, jf ragfijn politiek spel, zelf R ontworpen moties, televisii interviews, spannende vergaderingen en interessa gesprekken met grote man 11 als Lubbers en Kok. De di van uw beëdiging zult u n vergeten en evenmin de et l keer dat u door een ervan 1 collega wordt rondgeleid in j, doolhof van het kamercomplex. Dan komt fractievergadering waarin wordt uitgemaakt welke ta u krijgt. Dat valt een beet) tegen. Van de portefeuilles waar u uw zinnen op had gezet (milieu natuurlijk - t kun je lekker mee scoren - ook verkeer en waterstaat economische zakenkrijgt 1 maar ééntje (verkeer en waterstaaten dan nog ma een klein onderdeel daarv, het goederenvervoer. Voor overige werpt men u wat onderwerpen in de schoot waar u minder happig op v Deemoedig beseft u echter men als kamerlid klein mo beginnen en u begraaft u tl dan ook dapper in een hal meter begrotingen en nota om de u toegedachte terrei te verkennen. Een hele troost is het dat 1 inmiddels zeker weet strak zullen behoren tot een regeringspartij. Dan hebt tenminste wat in de melk brokkelen, nietwaar? d Bovendien zit u dan lekker, dicht bij het vuur. U hooA natuurlijk alles wat er in l kabinet wordt besproken 1 eerste hand en vanzelfsprekend wordt u betrokken bij alle zware beslissingen die ongetwijfeJ de komende vier jaar nog moeten worden genomen. Datzelfde geldt uiteraard v de aan de gang zijnde kabinetsformatie. Wat een heerlijke gedachte: er zal d tijdens de onderhandelingei geen neus worden gesnoten u weet ervan! En denk een aan de kandidaten voor de ministersposten. Als geen hond in Nederland nog wet wie waar komt, hebt u de namen al via het intieme fractiecircuit in uw oor hop fluisteren! Arm onschuldig kamerlid! J een paar weken moet u tot bittere conclusie komen dal voor vrijwel al het nieuws de kabinetsformatie aangewezen bent op wat dt media daarover berichten. de fractie weet nauwelijks iemand iets te melden en al de ervaren oude rotten om inlichtingen vraagt, hullen zich in vage termen of halt geheimzinnig hun schoudei op. En wat nog erger is, uv bloedeigen fractieleider zie\ in de wandelgangen vaak 1 eens stéén omdat hij veel t druk met andere dingen bi is. Zelfs een eenvoudig babbeltje kan er niet af. Tl houdt u zich nog groot. 't Gaat goed hoor. Ik kwam 1 De Vries en Kok nog tegen die staken lachend hun du, tegen me op. Ach ja, zo ga, dat onder ons hè?" Maar ondertussen voelt u zich m een kind dat z'n mond mot houden als de grote mense, praten en dat bovendien v, de gevoerde conversatie ge woord begrijpt. Dan is daar eindelijk het ontwerp-regeerakkoord! Hi fijn, nu kunt u eindelijk m eigen ogen lezen wat er allemaal is bekokstoofd en waar de komende vier jaai aan gewerkt moet worden. Gretig slaat u het stuk open leest dan zinnen als: „Ten aanzien van de arbeidsmarktgerich te projecten voor jongeren worden ook de aanbeveling in het kader van de individuele trajectbenaderi de netwerkvorming en stroomlijning van activiteit in het kader van oriëntatie schakeling onderschreven zucht diep en denkt, heel e weliswaar, maar toch: Wa ben ik aan begonnen?" TRUBBELS (c) Standaard UltfleverlJ/Wavery Productions Veel mensen „waanzinnig" bang voor de tandarts AMSTERDAM De hoe- veelheid mensen die in plaats van een lichte ner vositeit echt doodsangsten uitstaan voor een bezoek aan de tandarts heeft haar zeer verrast, aldus de psy choloog M. Stouthard, die dinsdag promoveert op een proefschrift over dit onderwerp. Zeker een kwart van de Ne derlandse bevolking is altijd bang voor ingrepen aan het gebit, zo is uit eerder onder zoek gebleken. Een milde vorm van angst, dacht Stout hard. Niets bleek minder waar. „Veel mensen bleken echt waanzinnig bang te zijn. In 75 procent van de gevallen is het angst die al is geboren in de kindertijd". De'angstigste groep is de cate gorie 26- tot 35-jarigen. Het minst bang zijn de mensen van tussen de 16 en 25 jaar oud. „De eerste generatie die op groeide met fluoride tandpas ta", aldus Stouthard. „Toch nemen momenteel de bange gevoelens onder de bevolking nog steeds toe". Vrouwen zijn banger dan mannen, of zeggen dat eerlij-' ker. Maar waar zijn tandart spatiënten dan precies be vreesd voor? Stouthard: „Angst dat ze als een klein kind op hun donder krijgen wegens een slecht onderhou den gebit. Of het onbekende, het afhankelijke. De meeste angst bestaat voor een als „pijnlijk" bekend staande ze nuwbehandeling". Tot de ex treem bange mensen behoren ook degenen die last hebben van fobieën of die ooit het slachtoffer zijn geweest van seksueel geweld, zo ontdekte Stouthard. In de opleiding van toekomstige tandartsen kwam aan het vak psychologie een einde door de invoering van de twee- fasenstructuur en de bezuinigingen. Ziekenfondsen en verzekeraars zouden ande re regels moeten hanteren voor de bange categorie pa tiënten, die meer tijd vergen, meent Stouthard. Vooral de particuliere verzekeraars blij ken daar weinig voor te voe len. De platenspeler en de rustgevende foto's op het pla fond zijn in opmars. „Naar mijn idee moeten tandartsen nu ook nog hun witte jas uit trekken", meent Stouthard. „De behandeling moet uit de medische sfeer worden ge haald". SUSKE EN WISKE SAGARMATHA PURMEREND Henk Miltenburg was 25 jaar en politie-agent in Amster dam toen hij zaadbalkan ker kreeg. Ongeveer 99 procent van de gezwellen op die plek zijn goedaar dig. Hij behoorde net tot die ene procent. In het Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis werden uit zaaiingen in de buik ont dekt. Maar Henk Milten burg had geluk. Had hij de ziekte vijf jaar eerder gekregen, dan waren er geen medicijnen geweest. Nu kon hij behandeld worden. Chemotherapie. „Ik wist niet wat dat was. Toen ik het hoor de was ik alleen thuis. Ik dacht aan mijn oma die eens had gezegd toen we langs het Antoni van Leeuwenhoek lie pen 'jongen, als je daar terecht komt, kom je er nooit meer uit'. Die woorden achtervolg den mij. Toen ik er voor het eerst naar binnen moest dacht ik: er is geen weg terug. Je moet. Je pakt alles wat er is om je te genezen met beide handen aan. Dus ook chemo therapie" Henk Miltenburg kreeg drie keer chemotherapie. „Wat dat betekent kun je haast niet aan anderen vertellen. Misselijk word je, je haren vallen uit, mijn baard viel in mijn eten. Je gaat echt door een tunnel, je voelt je opgebaard, alleen de kaarsen ontbreken. Na de eer ste keer kreeg ik het te kwaad toen ik het plaatje 'Memory, I can dream of the old days' draaide. Voor het eerst tranen. En ik had nog twee kuren te gaan". In het Antoni van Leeuwen hoek worden alleen kankerpa tiënten behandeld. Henk: „Je vraagt daar niet wat je hebt, maar waar je het hebt. Naast mij kreeg een n\an te horen dat hij was opgegeven. Dat ging nog al vreemd. Ik dacht 'die man krijgt een shock'. Dat was ook zo, maar mij konden ze ook afvoeren". Henk liep tijdens zijn behandeling water pokken op. Dat betekende iso lement; het besmettingsgevaar was immers groot. Vijftien da gen werd hij in totale afzonde ring behandeld. „Ik telde de uren af. Op 16 juni 1983 schreef ik: nog 72 uren. Je sliep niet, was zenuwachtig. Je probeerde de moed er in te houden, want je wilt je omge ving niet deprimeren. Dan ben je nog verder van huis". Op 10 augustus 1983 werd Henk van kanker genezen verklaard. „Maar dan begint de ziekte eigenlijk pas", zegt hij. „Je merkt hoe je omgeving op je reageert. Ift weet nog de reactie van een parkeergara gehouder. De machine had een foutje gemaakt, dus ik recla meer, maar hij wilde me niet geloven. Dacht dat ik een junk was met mijn kale hoofd, tot dat ik mijn kaart van het Van Leeuwenhoek liet zien. Dui zend verontschuldigingen na tuurlijk. Zo moet het toch niet? Of op dat bankje op de Koe markt. Ik dronk een pilsje, maar de gasten naast me lie pen wegt Nu vinden de men sen dat ik op moet houden met zeuren. Ik ben er toch vanaf, zeggen ze steeds. Maar je hebt behoefte erover te praten, ter wijl anderen vinden dat je er over op moet houden". Daarom is Henk coördinator van de Stichting Jongeren en Kanker geworden. De politie betaalt gewoon zijn salaris door. Hij heeft inmiddels aan de sociale academie gestudeerd en is maatschappelijk werker. De Stichting wil ook praktisch hulp bieden aan ex-patiënten. Henk: „Toen ik officieel gene zen was kreeg ik een brief van de begrafenisonderneming Dela, dat men mij niet wilde opnemen omdat ik een te groot risico ben. Anderen heb ben dergelijke ervaringen met het aanvragen van levensver zekeringen of met solliciteren. De ziekte begint als de behan deling stopt. Je denkt: alsje blieft, begraaf me niet zolang ik nog leef". „Toen ik eenmaal was genezen brak er in mij een enorme lust los alles te willen meemaken. Je hebt op het randje gestaan, dus je wilt de kwaliteit van je leven ineens honderd procent verbeteren. Mijn toenmalige verloofde kon dat tempo niet bijbenen en liet mij schieten. Nu ben ik getrouwd en boven dien is onlangs vastgesteld dat ik 'niet meer onvruchtbaar ben. Het waren spanningen. Niets staat ons meer in de weg om kinderen te krijgen. Dat is een prachtig vooruitzicht". Henk wil nu een scriptie schrijven over zijn ervaringen met kanker. Door zijn werk bij de Stichting Jongeren en Kan ker blijft hij betrokken bij zijn vroegere ziekte. Hij reist door het hele land om zijn verhaal te vertellen en om contactper sonen in de regio's te zoeken om gespreksgroepen van lotge noten te vormen. Er wordt ook over voeding gesproken, bijvoorbeeld over het Moer- man-dieet. Henk: „Als je een maal ex-kankerpatiënt bent blijf je nog lang zitten met de angst dat je het terugkrijgt". MARSCHA VAN NOESEL De Nederlandse Kankerbestrijding bestaat veertig jaar. Aan de stijging van het aantal ex- kankerpatiënten valt af te leiden dat het onderzoek zijn vruchten afwerpt. Eén van de vele ex- patiënten is Henk Miltenburg (31) uit Purmerend. Donderdagavond was hij te zien in het televisieprogramma Overleven. Henk is coördinator van de Stichting Jongeren en Kanker, die thema-avonden en groepsgesprekken voor lotgenoten van 15 tot 40 jaar in het land gaat organiseren In deze reportage vertelt hij zijn verhaal. „Als je genezen bent, begint de ziekte pas." Ex-kanker patiënt Henk Miltenburg: „Je denkt dat je.de enige bent". foto: pers unie

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4