knuffelen nu voorkomt eksproblemen later Overleg halverwege in constructieve sfeer IMieuwo ANTIEKBEURS Kamer wil DNA-test in wet vastleggen Te weinig controle bij kinderopvang Een leven lang vechten tegen rimpels RUDING WIL HARDE AFSPRAKEN IN REGEER AKKOORD NNENLAND £cidóc Soutcmt ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 PAGINA 3 AK waarschuwt jor opbeller RECHT Het Gemeenschappe- Administratiekantoor waar- uwt voor een man die zich telefo- :h uitgeeft als GAK-medewerker soms zeer persoonlijke informatie iagt aan mensen die een uitkering iben of hebben gehad. Tientallen nsen verspreid over het gehele d zijn door de man gebeld, aldus GAK. De man bedient zich van erse namen. Hij blijkt redelijk op hoogte van de omstandigheden de mensen die hij belt, wat bij GAK het vermoeden heeft doen en dat het om een (ex)werknemer t. Het GAK staat machteloos te- iover deze „malloot". Dees wijst beheerders gebouwen op rookverbod DEN HAAG Staatssecretaris Dees van Volksgezondheid heeft 50.000 brieven verzonden aan be heerders van openbare gebouwen waarin hij informatie geeft over het wettelijk rookverbod volgend jaar. De nieuwe Tabakswet ver biedt per 1 januari 1990 het roken in voor publiek toegankelijke en voor de gemeenschap bestemde ruimten van bijvoorbeeld over heidsgebouwen, ziekenhuizen, scholen en gesubsidieerde sportin richtingen. Het gaat om vergader zalen, leslokalen, loket-, wacht- en recreatieruimten. Nederland telt op dit moment ongeveer elf mil joen niet-rokers. DEN HAAG De kamerleden Van der Burg (CDA), Kosto (PvdA) en Wolffensperger (D66) wil len zo snel mogelijk wetgeving die het justitie mo gelijk maakt verdachten van een ernstig delict te onderwerpen aan een DNA-test. In een reactie op de uitspraak van de rechtbank in Maastricht dat de huidige wetgeving dat verbiedt, zegt Van der Burg: „Het is voor ons een aanmoediging om de nieuwe minister van justitie te vragen zo spoedig mogelijk met nieuwe wetgeving te komen". Hij vindt het vanzelfsprekend dat de verdachte desnoods ge dwongen wordt aan de test mee te werken. Kosto is het met dit laatste niet eens. De rechtbank in Maastricht bepaalde gisteren dat een man uit Kerkrade niet gedwongen mag worden mondslijm af te staan ten behoeve van een zogenoemde DNA- test. De man werd verdacht van verkrachting. Groei in speciaal onderwijs gekeerd DEN HAAG Na jaren van groei is er nu sprake van krimp in het speciaal onderwijs. Het aantal leer lingen nam het afgelopen schooljaar af met 1200 in vergelijking met het jaar daarvoor. Het totaal aantal scholieren dat nu nog een school voor speciaal on derwijs bezoekt, is ruim 100.000, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. De daling is vooral opge treden bij scholen voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden (LOM-scholen). Opinieweekbladen lopen terug AMSTERDAM De oplagen van de opinieweekbladen zijn dit jaar verder gedaald, zo blijkt uit cijfers van de NOTU, de organisatie van tijdschrift uitgevers. Dit jaar is de oplage van alle bij de NOTU aange sloten opinieweekbladen in vergelijking met vorig jaar 1,4 procent gedaald tot 267.750. Met de publiekstijdschriften gaat het daarentegen goed. De oplage is in vergelijking met vorig jaar 1,4 procent gestegen tot ruim 10 miljoen. De groot ste stijging vertoonde de opla ge van de omroepbladen: met 2,7 procent tot ruim 4,5 mil joen. Verdachte bekent moord op bejaarde WINSCHOTEN De 19-jarige man uit Winschoten, die ervan verdacht wordt twee bejaarde vrouwen om het leven te hebben gebracht, heeft in één geval een bekentenis afgelegd. Hij heeft verklaard de 70-jarige mevrouw A.G. Bovenhuis na een inbraak te hebben gewurgd. Aanvanke lijk had hij verteld dat de vrouw bij een schermutseling op de grond was gevallen, waarop hij het huis verlaten zou hebben. Hij ontkent de dood van de 80-jarige mevrouw A. de Boer, die woens dag levenloos in haar huis werd aangetroffen, op z'n geweten te hebben. Limburgse havens sterk vervuild VENLO Tenminste 21 Lim burgse havens langs de Maas zijn ernstig vervuild met ver giftigd slib. Ten gevolge van de vervuiling zullen de drink waterbedrijven maar ook be drijven in de toeristische sec tor (onder meer campings) speciale voorzieningen moeten treffen. De vervuiling wordt onder meer veroorzaakt door het lozen van giftige stoffen van de op de Maas varende schepen maar in nog grotere mate door Belgische bedrijven in het stroomgebied van de Maas, die deze rivier als een goedkoop riool beschouwen. i I VANDAAG l\l IN HET VJ TRECHT De manier aarop mensen vanaf hun oegste jeugd opgevoed orden met lichamelijke timiteit is in hoge mate palend voor de vraag of later problemen zullen ijgen met seksualiteit, ie van jongs af aan leert t aanraking agressie en weid betekent, loopt t risico gedesintegreerd raken, dat wil zeggen: weg kwijt te raken in t gebied van intimiteit seksualiteit. Met die lodschap is de Utrechtse ksuoloog A. van Naers- n gisteren gepromo- aerd tot doctor in de so- ^le wetenschappen. de internationale gemeen- hap van psychiaters en sek- suologen, zo vertelde Van Naerssen vlak voor het mo ment van zijn promotie, is het gebruikelijk te werken met lijsten waarop ziekelijke sek suele stoornissen staan ver meld. Uitgangspunt daarbij zijn seksuele verlangens. Ie mand die damesslipjes van waslijnen steelt om daarmee zijn gerief te halen, valt dan onder het hoofdstuk fetisjisme en dat is het gevolg van een storing in het seksueel verlan gen. De therapie die op die diagnose volgt bestaat uit het wegnemen van de storing. Maar volgens Van Naerssen is dat oppervlakkig, omdat het onvoldoende recht doet aan de oorzaak van het seksuele pro bleem. Van Naerssen vindt het niet zinnig te werken met een lijst van ziekelijke neigingen. Hij stelt voor in plaats daarvan te onderzoeken op welke manier mensen seksualiteit beleven, welke associaties ze erbij heb ben. Want het zijn niet zozeer bepaalde seksuele handelingen die ongezond zijn, maar de geestesgesteldheid die erachter ligt. Knuffelen „Seksualiteit is een vorm van aanraken en aanraken is in onze samenleving een heel ge codeerde bezigheid", aldus Van Naerssen. „In de dieren wereld heeft aanraken of met voortplanting of met agressie te maken; dieren moeten altijd taxeren of aanraken gevaar betekent of niet. Volgens mij is dat bij de mens hetzelfde. Het begint al direct na de geboorte, als een kind door zijn moeder wórdt aangeraakt. De ene moeder doet dat heel anders dan de andere. En zo gaat dat door. Er zijn ouders die hun kinderen slaan en meppen en er zijn er die hun kinderen liefkozen en knuffelen. Aan de hand daarvan ontwikkelen kinderen al heel vroeg een ei gen houding tegenover aanra ken; ze zoeken het op of ze kruipen ervoor weg. Je ziet dat heel goed bij mensen die in hun jeugd seksueel benaderd zijn zonder dat ze dat wilden; die verstrakken bij elke aanra king en vinden seks heel ver velend". Wie opgroeit met zo'n negatie ve ervaring met lichamelijke intimiteit, kan gemakkelijk gedesintegreerd raken, aldus Van Naerssen. Zo iemand raakt de weg kwijt op het ge bied van de seksualiteit. In zijn contacten met patiënten komt Van Naerssen dat vaak tegen: mensen met seksuele problemen die zich niet kun nen herinneren hoe het alle maal gelopen is in hun leven, of die zichzelf tegenspreken: 'ja, ik had al seksuele contac ten toen ik elf was, nee hoor, pas op m'n achttiende had ik mijn eerste seksuele ervaring'. Sado - masochistisch Desintegratie constateerde Van Naerssen onder anderen bij mensen die bij hem kwa men omdat ze moeilijkheden hadden met hun sadistische en sado-masochistische fantasieën en/of neigingen. Van Naers sen wil niet zeggen dat het voor alle sadisten en sado-ma sochisten geldt, maar zij die bij hem op therapie kwamen, hadden duidelijk te kampen met negatieve ervaringen. Voor hen stond aanraken ge lijk aan pijn doen en pijn ge daan worden. Ook slachtoffers van incest hebben vaak moeite met aanraken, ook zij hebben geleerd dat dat 'vernietiging' betekent, bedreiging. Wie dergelijke seksuele pro blemen wil aanpakken, moet volgens Van Naerssen niet grijpen naar een lijst met zie kelijke neigingen en storingen, maar terug gaan naar het be gin, en de patiënt helpen be grijpen waar zijn moeilijkhe den vandaan komen. Dan ont staat er ruimte voor de op bouw van een seksualiteit die niet gebaseerd is op agressie en geweld en die niet beheerst wordt door angst en dreiging. STEVO AKKERMAN Demonstratie In Den Haag demonstreerde gisteren een groep van 600 Somaliërs en sympathisanten. Zij protes teerden tegen het bewind van president Siad Barre. FOTO: ANP UTRECHT Het aantal voor zieningen voor kinderopvang in Nederland groeit explosief, maar de controle op veiligheid en kwaliteit houdt daarmee geen gelijke tred. Zo'n 14.000 kinderen verblijven in onge controleerde dagverblijven, al dus een onderzoek van de FNV. De vakcentrale spreekt van een „wildgroei". Van de 17.930 onderzochte „kindplaatsen" blijkt de helft niet aan contro le onderhevig te zijn. Bij 32 procent van de dagverblijven is bij bouw of verbouwing con trole van brandweer, genees kundige dienst of rijksinspec tie achterwege gebleven. Zelfs bij gesubsidieerde kinderdag verblijven is er in 29 procent geen sprake van controle op brandveiligheid. De vakcentrale FNV ziet in de uitkomsten van het onderzoek een bevestiging van eerdere waarschuwing voor wildgroei. „Met maatregelen moet niet worden gewacht tot er onge lukken gebeuren". De FNV bepleit meer eenheid in de ta rieven. (ADVERTENTIE) De heren professoren Kligman en Puschmann AMSTERDAM - Iedereen droomt ervan de tijd stop te zetten en de onvermijdelijke ouderdomsverschijnselen te overwinnen. Amerikaanse en Duitse wetenschapslui heb ben een groot deel van hun le ven gewijd aan onderzoeks werk en hebben getracht één van de diepste wensen van de mensheid te verwezenlijken: jong te blijven, of er tenminste jong te blijven uit zien. Tussen deze wetenschap slui zijn er twee die wel bijzon der de aandacht verdienen: de heren professoren Albert Klig man, Amerikaan en Manfred Puschmann, Duitser. Kligman, 75 jaar oud (maar je zou hem niet ouder dan 50 schatten) is één van de belangrijkste Ame rikaanse huidspecialisten. Manfred Puschmann, 63 jaar oud, van de Experimen tele Dermatologische Kliniek te Hamburg, brengt al jaren lang, dag in dag uit door, sa men met zijn staf die met nieuwe anti-rimpel preparaten experimenteert. Al een paar jaar test hij een cosmetische crème met retinol uit op man nen en vrouwen van 24 tot 45 jaar en sinds kort ook op "vrij willigers" tot 70 jaar oud. Bij deze proefpersonen werd een drastische en zichtbare ver mindering van het aantal rim pels en van de diepte ervan vastgesteld. De crème met retinol van professor Puschmann wordt gretig gekocht in de Ameri kaanse en Nederlandse apo theken. De crème heet Anti- Age Retard, wordt geprodu ceerd door de multinational Korff en is te verkrijgen in drie versies: voor 25-35 jaar of 35-45 jaar en ouder dan 45 jaar. Wn krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 ir, teletoonnr.071-122248 en uw krant >rdt nog dezelfde a (Vervolg van de voorpagina) De onderhandelaars van CDA en PvdA bogen zich gisteren met informateur Lubbers urenlang over het te voeren sociaal-eco nomische beleid. Volgens een woordvoerder van de informateur is nog geen enkel punt afgerond. Men zou „halverwege" zijn. Vooral de formulering be treffende het herstel van de koppeling tussen lonen en uitkeringen kost veel tijd. Het Centraal Planbu reau is gevraagd verschil lende varianten door te rekenen. Ook is een aan tal fractiespecialisten aan het werk gezet. CDA-onderhandelaar De Vries zei na afloop van het overleg gisteren dat de ge sprekken nog steeds in een „constructieve sfeer" plaats vinden. „We spreken over ta melijk principiële zaken, dus dat vergt nog wel wat tijd", al dus De Vries. De onrust in de rechtervleugel van de CDA-fractie - waartoe ook minister Hans van den Broek van buitenlandse zaken gerekend moet worden - over de defensieparagraaf is nog vergroot doordat de PvdA'er Bram Stemerdink grote kans maakt (weer) minister van de fensie te worden. Stemerdink - ook minister in het laatste jaar van het kabinet-Den Uyl - heeft al laten weten dat wat hem betreft de luchtvaart dienst en de onderzeeboot- dienst van de Koninklijke Ma rine kunnen worden opgehe ven. Hij verwijst daarbij naar de ontspanning van de relaties tussen van Oost en West. De conservatieven in het CDA vinden het echter een 'dood zonde' om nu al een voorschot te nemen op de resultaten van het overleg tussen NAVO en Warschau Pakt over vermin dering van conventionele wa pens. Pas als daar concrete af spraken uitkomen, moet de si tuatie nog maar eens bekeken worden, meent dit deel van de CDA-fractie. „De heer Kok moet er rekening mee houden dat wij ons op dit punt heel weinig soepel zullen opstel len", zegt Gualthérie van Weezei dreigend. Strop voor samenwoners met twee adressen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Samenwonen den die vanaf 1 januari dit jaar niet officieel waren ingeschre ven op hetzelfde adres, lijden volgend jaar een forse strop. De inspecteur zal deze belasting plichtigen als alleenstaanden behandelen, waardoor ze waar schijnlijk in een hoger belas tingtarief vallen. Dit blijkt uit antwoorden van staatssecretaris Koning op vragen van de PvdA-kamerleden Kombrink en Vermeend. Per 1 januari vervalt de alleenstaanden-toe slag en wordt de voetoverheve ling voor samenwonenden al leen toegepast als de partners kunnen aantonen het gehele voorafgaande jaar op één adres te hebben gewoond. Kombrink en Vermeend vinden dat er een overgangsmaatregel moet ko men voor partners die niet op één adres zijn ingeschreven maar wel al het gehele jaar sa menwonen. Koning voelt daar echter niet voor. Hij wijst er op dat samenwonenden hun adres aan het bevolkingsregister moeten melden en dat maar een kleine groep pijn lijdt van de nieuwe maatregel. Terug uit San Francisco Met een speciale vlucht zijn gisteren weer Nederlanders uit San Francisco teruggekeerd. Na de onzekerheid over het lot van de mensen in het aardbevings- gebied was het weerzien met echtgenoten en andere familieleden vaak emotioneel. FOTO: ANP ADVERTENTIE I"SCHOUWBURG "KUNSTMIN", GÓÜDA| Vrijdag 20 okt. 19-22 uur, zaterdag 21 okt. 12-19 uur, zondag 22 okt. 11-18 uur. Verenigde Nederlandse Antiquairs (VNA): 085-648181. >E KNOLLEN ÈEj MAjeHoef Me Postzegel medewerker ontvangt prijs Onze postzegelmede werker Gerrie Coerts (28) heeft gisteren de L.H. Tholenprijs voor de beste filatelistische publicaties in de dag en weekbladen gekre gen. De prijs, be staande uit een oor konde en een wand bord, wordt jaarlijks toegekend door de Stichting Nederlands Maandblad voor de Philatelie. De uitrei king had plaats op onze redactie in Den Haag. Op de foto Ger rie Coerts (3e van links) tussen de leden van het dagelijks be stuur van de stichting. UTRECHT Minister Ruding van financiën is bevreesd dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen en te veel nadruk op nieuw beleid Nederland zal opbreken. Een op voorhand te lage inzet bij de reductie van het financieringstekort zal aan de sanering van de overheidsfi nanciën een eind maken. Ruding bepleitte daarom giste ren in een toespraak in Utrecht harde afspraken over het te rugschroeven van het financie ringstekort. Van tevoren moet voor de komende vier jaar van jaar tot jaaf worden vastgelegd op welk financieringstekort het kabinet maximaal mag uitko- De demissionaire minister van financiën zei, in vermoedelijk zijn laatste belangrijke toe spraak als bewindsman, dat de onzekerheden moeten worden verkleind door ervan uit te gaan dat het tekort met meer dan twee procent wordt terug gebracht. In het concept re geerakkoord wordt die twee procent net niet gehaald. De koppeling van het wettelijk minimumloon en de uitkerin gen aan de lonen in het bedrijfsleven kan pas door de beugel als de toename van het aantal mensen met een uitke ring duidelijk achterblijft bij de groei van het aantal banen. Anders valt het financierings tekort en de collectieve lasten druk hoger uit, zo waarschuwt Ruding. Hij vindt er veel voor te zeggen het wettelijk mini mumloon juist te verlagen. Slechts 4 procent van de men sen die daarvan rond moet ko men moet er ook een gezin van onderhouden, dus asociaal is dat niet, zo betoogde hij. Het tegendeel is het geval omdat het meer werk oplevert. Nederlanders doen aanval op sneeuwtoppen Nieuw-Guinea DEN HAAG Twee Ne- derlandse bergbeklim mers gaan volgende maand een poging in het werk stellen om de hoog ste toppen van Irian Jaya (Nieuw-Guinea), de Car- stensz Pyramiden, te be klimmen. Het gebergte behoort tot het minst toe gankelijke gebied ter we reld. De sneeuwbergen zijn in 1623 ontdekt door de Nederlandse zeevaar der Jan Carstensz. De twee beklimmers, E. Poot jes en R. Naar, zijn de eerste buitenlanders sinds jaren die een poging zullen wagen. In 1936 deed de zoon van de toenmalige premier, A. Colijn, een serieuze poging. Via de tropische gletsjers slaagde hij er in de sneeuwberg Ngapulu te beklimmen, maar de Pyra- mide zelf was toen te moeilijk voor zijn expeditie. Het heeft tot 1962 geduurd voordat er ie mand in slaagde het hoogste punt van het gebergte te be klimmen, in de persoon van de beroemde Oostenrijkse bergbeklimmer H. Harrer. Niet alleen het grillige ge steente en andere klimmoei- lijkheden beschermen het ge bied, ook de politieke situatie maakt het beklimmers niet echt gemakkelijk. De laatste expeditie, bestaande uit vier Indonesische studenten, ver dween twee jaar geleden spoorloos. Zij zijn vermoedelijk het slachtoffer geworden van papua-guerrillastrijders. De twee Nederlanders ver trekken maandag vanaf Schip hol en hopen 29 november weer in Nederland terug te zijn. IN WESTLANDSE MILJOENENFRAUDE „Slechts topje ijsberg zichtbaar' (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Officier van justitie mr. Vos heeft gisteren bij de behandeling van de strafzaken tegen twee West- landse bloemenkwekers ver klaard dat alleen het „topje van de ijsberg" strafrechtelijk kan worden vervolgd. „Er wordt gesproken over een fraude van veertig miljoen in het Westland, maar het kan evengoed gaan om een veel voud daarvan". „Het lijkt wel de ziekte van het Westland", vond rechtbankpresident Kalbfleisch. De officier heeft besloten al leen mensen voor de rechter te laten verschijnen, die min stens twee ton aan omzet heb ben verzwegen. Dat betekent dat nog zo'n veertig kwekers op korte termijn voor de rech ter moeten verschijnen. Voor de „kleinere" fraudeurs blijft het bij boetes. Een groot aantal kwekers zou van een zich „Continu Fleur" noemende vennootschap de beschikking hebben gekregen over valse handelsnamen. De op die naam binnengekomen bedragen werden voor de fis cus verzwegen. Verdediger mr. F. van den Engel probeerde de rechtbank ervan te overtuigen dat de be wijsvoering ondeugdelijk zou zijn. Bonnen van transacties zouden onrechtmatig door de politie in beslag zijn genomen. Hij vroeg daarom vrijspraak. Zijn collega mr. Duijsens noemde de hele affaire „een drama voor de verdachte en zijn gezin. Tuinders zijn hard werkende mensen. Een gevan genisstraf zou het einde van het bedrijf van mijn cliënt be tekenen. Hij is geen crimineel en heeft spijt van zijn daden". De advocaat suggereerde een alternatieve straf in de vorm van hulpverlening in een te huis voor gehandicapten. Dat idee schoot de officier van justitie in het verkeerde keel gat. „Zo'n alternatieve straf is zeker niet voor iemand die stelselmatig jarenlang de ge meenschap flest", reageerde hij geprikkeld. De rechtbank doet op vrijdag 3 november uitspraak.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3