Ontdek Villard-de-Lans en je gaat zeker terug VAKANTIE Winter sporter werkt hard mee aan het verwoesten van de Alpen £eidóc(3oiwa/nt ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 PAGINA - Villard-de-Lans is voor al aantrekkelijk voor langlaufers en gemiddel de skiërs. De wandelmo gelijkheden zijn matig. De plaats zelft ligt op 1050 meter hoogte, het skigebied reikt tot 2170 meter met twintig kilo meter zware, vijftig kilo meter middelzware en vijftig kilometer makke lijke pistes. Villard-de- Lans is te bereiken over de weg (via Lyon of Grenoble, ongeveer twaalfhonderd kilometer van Nederland), per trein (TGV), per bus of per vliegtuig (Air Fran- ce-Lyon). De accommo datie bestaat uit huisjes, I appartementen, hotels en een bescheiden aan bod aan kamers bij par ticulieren. In de week die begint op 24 februari 1990 (krokusweek) zijn appartement voor vier personen te huur tussen de 600 en 1450 gulden. Qverdag Villard-de-Lans bewijst, dat langlaufen helemaal niet die 'oma-sport' is, waarvoor het vaak wordt aangezien. FOTO: PERS UNIE Yillard-de-lans Het landschap zoeft in een flits voorbij. Gemoedelij ke dorpjes op glooiende hel lingen wisselen elkaar in snel tempo af. Af en toe zie je een verdwaalde boerderij en hier en daar wat vee. Het is genie ten, zo lekker lui achterover in een comfortabele 'vlieg- tuigstoel'. Met topsnelheden van soms 270 km per uur op het rechte eind brengt de Franse flits trein TGV menige ski- en lan- glaufliefhebber in ruim drie uur van Parijs naar Grenoble. Daarna is het nog een uurtje in de bus naar Villard-de- Lans, een klein wintersport plaatsje op 1090 meter hoogte in de streek Isère (de Dauphi- né) in de Franse'Alpen. „Vous parlez Francais?", wordt mij'diverse keren door de Villardiens gevraagd. Nou, dat gaat wel. Ik weet me rede lijk verstaanbaar te maken met het weinige Frans dat ik op school leerde. Er wordt niet bijster veel Engels gespro ken door de plaatselijke be volking. Villard-de-Lans is als winter sportoord eigenlijk ook niet zo bekend in het buitenland. En dat is toch op zijn minst opvallend, want tijdens de Olympische Winterspelen in 1968 in Grenoble werden di verse onderdelen in Villard en nabije omgeving afgewerkt en de organisatoren van de Tour de France lieten afgelo pen zomer opnieuw een etap pe (Alpe d'Huez - Villard-de- Lans) in het plaatsje finishen. Nee, ondanks deze grote in ternationale sportevenemen ten is het toch voornamelijk Frans wat je op de pistes en 's avonds in de restaurants hoort. Slechts af en toe vang je wat flarden Nederlands, Engels en Spaans op. VANAF de parkeerplaats bij het Office du Touris me, de Franse VVV, in het centrum van het dorp rijden dagelijks de beige pendelbus sen naar het op vier kilometer afstand gelegen Balcon de Vil lard (2000 meter), vanwaar de liften vertrekken naar een uit gestrekt skigebied dat reikt tot 2170 meter. Waar de oude dorpskern van Villard zich het best laat om schrijven met kronkelige straatjes, een dorpsfontein en chaletachtige hotelletjes, ziet Le Balcon en het nabij gele gen appartementencomplex Les Glovettes er totaal anders uit. Moderne flats beheersen hier het beeld. Voor liefheb bers van historie misschien niet zo aantrekkelijk. Maar voordeel is wel dat je vlakbij de piste zit. Bovendien is Le Balcon van alle gemakken voorzien. Er zijn winkeltjes, restaurants, cafés en mogelijk heden voor verhuur van ski uitrustingen. In totaal 37 liften brengen 120 kilometer piste binnen het be reik van de wintersporter. De pistes variëren van makkelijk tot middelzwaar. Daardoor zal de echt fanatieke skiër na verloop van tijd wellicht be hoefte krijgen aan een wat zwaarder parcours op grotere hoogte. Maar om de gemid delde Nederlander een vakan tie lang bezig te houden biedt het gebied meer dan genoeg mogelijkheden. Villard-de-Lans zou je wel licht nog het beste kunnen omschrijven als een winter sportoord 'voor de hele fami lie'. Van allerlei pretentieuze bedoeningen moet de door snee wintersporter die naar Villard komt eigenlijk niks hebben. Gewoon lekker skiën, is meestal zijn devies. VOOR skilessen kan men terecht bij een van de honderd leraren en leraressen van TEcole du Ski Francais'. De lessen zijn toegankelijk voor kinderen vanaf vier jaar. De meeste leraren spreken al leen Frans, hetgeen niet echt verwonderlijk is voor een wintersportgebied dat nog niet echt door het buitenland is ontdekt. Een minderheid van de docenten kan ook goed uit de voeten met En gels, Duits of - voor Neder landers van minder belang - Spaans. Hoewel menige skiër zijn neus ervoor ophaalt, bewijst ook Villard-de-Lans weer eens dat langlaufen helemaal niet die 'oma-sport' is, waar voor het vaak wordt aange zien. Maar liefst 120 kilome ter geprepareerde loipes liggen bij het langlaufcentrum Bois Barbu (1140 meter) op de wintersporter te wachten. Evenals Le Balcon is ook Bois Barbu vanaf Villard goed be reikbaar met de pendelbus. Het centrum ligt op drie kilo meter afstand van het dorp en biedt douches, kleedruimtes en de verhuur van langlauf- ski's. Leraren van de ski- school geven er langlaufles. STAANDE op die smalle langlauflatten en de stok ken om de beurt links en rechts naast je in de sneeuw prikkend, wordt het je eens te meer duidelijk dat 'ski de fond' een kwestie van werken rs. Werken om bovenaan de top te komen. Want waar bij het alpine-skiën de lift je veel van het zware werk uit han den neemt, moet je het bij langlaufen helemaal zelf doen. Maar de voldoening wanneer je eenmaal boven bent geko men, zoals bijvoorbeeld op het prachtige Plateau de Chauteau-Jullien (1560 me ter), is dan ook groot. Nee, wie naar Villard-de-Lans komt om te skiën, moet zeker ook de langlaufpistes uitpro beren. De serene stilte (je hoort soms alleen je eigen ademhaling), de mooie natuur en de uitgestrektheid van bij voorbeeld de Plaine d'Her- bouilly zijn een lust voor het oog. En een lunch in het knusse Chalet de Chalimont is wel heel wat anders dan met je dienblaadje langs de balie te lopen van het drukke zelfbedieningsrestaurant op de ski-piste. Het was tijdens mijn eerste avond in Villard-de-Lans wel een gezoek naar de vooral voor jongeren zo belangrijke 'après-ski'. Lag het nu aan mijzelf, vroeg ik me af, of wa ren ze er echt niet, die gezelli ge Franse cafés? De waarheid bleek in het midden te liggen. In vergelij king met de Zwitserse en Oostenrijkse wintersportoor den beleven de Fransen en zo ook de Villardiens hun après- ski ietwat ingetogener. Er zijn wel twee discotheken en enke le bars in Villard-de-Lans, maar veel keus is er niet. Dus zoeken de meeste toeristen hun heil in de overigens heel gezellige en niet dure restau rants, waar behalve pizza's ook de typische gerechten uit de streek op tafel komen. Zo als raclette, gratin Dauphinois (gegratineerde aardappelen) en 'la pierre chaude', waarbij stukjes vlees op een hete steen worden 'gegrild'. Maar misschien is het ontbre ken van een al te uitbundige en nachtelijke après-ski maar goed ook, omdat je anders niet toekomt aan al die ande re dingen die er verder nog in Villard te doen zijn, zoals ro delen, schaatsen, toerskiën, zwemmen, tennissen, paard rijden en wandelen. CLARISSE BUMA TGV BRENGT WINTERSPORTERS SNEL IN DE DAUPHINÉ FULPMES - Naarmate het voorjaar vordert, worden de hellingen onder de skilif ten steeds fleuriger. Uit het wegsmeltende sneeuwdek ko men alle kleuren van de re genboog naar boven. Het is een feestelijk gezicht, al die tinten rood, groen, blauw en geel tegen een achtergrond van fris-groen uitlopende bo men en spierwitte sneeuwres- ten. Hoewel, feestelijk? Rood en wit zijn de lege siga rettenpakjes; blauw de wik kels van repen chocolade en geel de lege chipszakjes. Te midden van duizenden siga- rettepeuken liggen kleurrijke handschoenen, blauwe petjes en zonnebrillen. Sil de strandjutter zou er voor een fortuin vergaren. Op deze manier werkt de winterspor ter uit alle macht mee aan de teloorgang van zijn eigen speelterrein. Voor de goede orde; dit wordt geen anti-wintersport- verhaal. Het is geen pleidooi om de wegen naar de Alpen te blokkeren, wintersportdor pen te sluiten en skipistes om te ploegen. De wintersport heeft zich in de loop der ja ren ontwikkeld tot een bezig heid waar miljoenen mensen veel plezier aan beleven en vormt een bedrijfstak, waarin jaarlijks voor vele miljarden omgaat. De skiërs die ook de komen de winter weer massaal van de Alpenhellingen zullen roetsjen, zouden zich echter wel wat meer bewust mogen zijn van de gevaren die de Alpen bedreigen. En van het feit dat, als de toeristen zich geen beperkingen opleggen en al hun wensen vervuld willen zien, er in de toekomst mis schien helemaal 'geen skihel lingen meer zijn. Alleen kun nen skiën op met dennenaal- den bedekte kunstbergen in Nederland is nu niet bepaald een aanlokkelijk alternatief. Deskundigen zijn het er over eens dat de Al pen het meest bedreigde ge bergte ter wereld vormen. De massale aanwezigheid van mensen is daarvan een be langrijke oorzaak. Meer dan in enig ander hooggebergte zijn in de Alpen de hellingen in cultuur gebracht. Op een oppervlakte van tweehon derdduizend vierkante kilo meter wonen en werken twaalf miljoen mensen. De nog steeds toenemende milieuvervuiling en de onop houdelijke stroom toeristen (honderd miljoen per jaar) maken de situatie er bepaald niet beter op. De helft van alle bomen in de Alpen is ernstig aangetast door de zure regen. Die wordt voor een deel veroorzaakt door de miljoenen autotoeristen die In Zwitserland worden 's zomers proeven genomen met de herbeplanting van kale skihellingen. FOTO: ANP 's winters (en ook zomers), en vaak allemaal op dezelfde dagen, willen reizen. Elke ki lometer file kost tientallen bomen het leven. Het toerisme heeft op tal van plaatsen het plattelandsleven ontwricht. De oorspronkelij ke bewoners zijn weggetrok ken om ruimte te maken voor de aanleg van nieuwe skigebieden, hotels en appar tementen. Landbouwgrond blijft onbenut. Met de eigen lijke bewoners verdwijnen ook de flora en de fauna. Zeldzame bloemen en plan ten hebben op veel plaatsen ruimte moeten maken voor parkeergarages, disco's en an dere voorzieningen om het de toerist naar de zin te ma ken. Vorig jaar kwamen 21 des kundigen met een uiterst alarmerend rapport. De Al pen, waar bossen en alpen weiden nu nog voor talrijke schakeringen groen zorgen, dreigen binnen twintig jaar te veranderen in een grauwe, rotsige woestenij. Minder bo men, minder sneeuw, erosie op grote schaal, overstromin gen, aardbevingen en aard verschuivingen. Enkele weken geleden publi ceerde de Internationale Unie voor het Behoud van de Natuur een boek met een soortgelijke strekking. De toestand van de Alpen werd daarin als 'ernstig' en 'on rustbarend' omschreven. Bij de oorzaken werd overigens niet alleen de wintersport ge noemd. Ook de golfmanie draagt er toe bij. Het zou een idee zijn om golfbanen voort aan op skipistes aan te leg gen. Van twee kwaden één maken. Het hoogteverschil zou voor de golfers een extra uitdaging moeten zijn. En eerder deze maand heb ben officiële vertegenwoordi gers uit de Alpenlanden op een speciale conferentie een aanzet gegeven tot de be scherming van hun milieu. In 1991 wordt er verder ge praat. ER is geen enkele meteoro loog die een verband zal durven te leggen tussen de twee recente 'warme' winters in de Alpen en de vervuiling, het broeikaseffect en andere verstoringen van het milieu. Toch zou de mogelijkheid dat dit verband inderdaad bestaat, de mensen aan het denken moeten zetten over de vraag of het toerisme zo verder kan. De waarheid is anders. Wintersportdorpen, VVV's, de ANWB en tour operators: allemaal belijden ze met de mond het milieu bewustzijn, maar in de prak tijk komt daar vaak geen snars van terecht. Zomaar wat voorbeelden op een rijtje. Bijvoorbeeld de dubbele moraal van de ANWB. Ook dit jaar geeft 'de ANWB in samenwerking met onder meer de Milieugroep Alpen een folder uit vol ge dragsregels en andere sugges ties ter bescherming van de Alpen. In die folder wordt onder meer het skiën op gletsjers en buiten de officiële pistes afgeraden. Diezelfde ANWB geeft echter een spe ciale brochure uit, waarin op juichende toon de zegeningen van dat gletsjerskiën worden opgesomd. En in de eigen bladen wordt enthousiast verhaald over de mogelijkhe den om ook naast de gebaan de pistes af te dalen. Een me dewerker die iets te enthou siast pleitte tegen het met de auto naar de wintersport gaan is intern tot de orde ge roepen. René de Groot, chef-winter sport van de ANWB, laat desgevraagd weten dat de or ganisatie de ogen geenszins sluit voor de problemen in de Alpen. Daarom wordt ge werkt aan een ANWB-stand- punt over het skiën, waarin de wintersportende leden zul len worden opgeroepen tot 'aangepast gedrag'. Van ver boden of dwingende sugges ties wil de bond niets weten: het vakantieplezier dat een miljoen Nederlanders in de sneeuw beleven weegt erg zwaar. Eigenaren van ski-in- stallaties blijken over een zelfde tweeslachtige moraal te beschikken. De term 'mo dernisering' wordt veelvuldig gebezigd om een feitelijke vergroting van de capaciteit te verhullen. Collega's van hen in andere plaatsen plei ten openlijk voor meer pis tes, hogere liften en meer mogelijkheden om het in die paar drukke weken van het jaar de toeristen naar de zin te maken. Overigens steken de autoriteiten in de Alpen landen daar momenteel wel een stokje voor: nieuwe ge bieden worden vrijwel niet meer ontstoten. Intussen eisen de skiërs te genwoordig altijd sneeuw. Om aan die vraag te voldoen worden op grote schaal sneeuwkanonnen geïnstal leerd. Voor- en tegenstanders hiervan zijn in heftige discus sies gewikkeld over de scha delijke aspecten van dergelij ke apparaten. Zeker is in elk geval dat ze grote hoeveelhe den water gebruiken en, in een aantal gevallen, chemica liën. Het behoeft geen verde re uitleg dat het milieu daar niet schoner van wordt. Touroperators maken in hun gidsen evenwel schaamteloos melding van de kanonnen, de gletsjerbanen en mogelijk heden om buiten de piste te skiën. Van de overwegingen, suggesties en raadgevingen voor een voorzichtig gebruik van de Alpen is in ae gidsen weinig terug te vinden. En dan is er natuurlijk nog het gedrag van de vakantie ganger zelf. In plaats van méér (uitdagingen, pistes en andere voorzieningen) zou die maar eens genoegen moeten nemen met wat de natuur ons biedt. Zoals, wan neer er weinig of geen sneeuw is, lekkere wandelin gen maken door de - nu nog - prachtige bergland schappen. Of een keer een tochtje maken met een van die vele bergtreintjes. Het feit dat voor de vakantie duur is betaald, is immers geen vrij brief om de natuur dan ook maar naar je hand te zetten. HET is overigens niet lou ter somberheid in de Al pen. In verschillende landen wordt getracht de schade die de (winter)toeristen aanrich ten zo goed en zo kwaad als het gaat te herstellen. Zelfs grote chemische concerns houden zich er mee bezig. Zo heeft een chemiebedrijf uit Bazel een speciaal graszaad mengsel ontwikkeld dat 'ver pakt' zit in het slib uit de Rijnhaven in Bazel. Dat slib bevat waardevolle mineralen voor de plantengroei. Maar aangezien het slib ook ver vuild is met zware metalen, is deze manier van beplan ting niet onomstreden. Want wat gebeurt er met die meta len op de kale berghelling? In West-Duitsland experi menteert natuurbeschermer Karl Partsch met een milieu vriendelijkere wijze om kale hellingen te beplanten, met behoorlijk succes. Maar com mercieel zijn dergelijke pro jecten vanwege de hoge kos ten moeilijk te verwezenlij ken. Al dat inzaaien en beplanten heeft echter geen enkel nut als niet tegelijkertijd, in het belang van het milieu èn de wintersporters, andere maat regelen worden genomen om verdere aantasting van de Al pen te voorkomen. Het alternatief? Door het broeikaseffect, zo hebben we tenschappers berekend, zal het aantal sneeuwdagen op hoogten beneden de 1500 meter flink afnemen. Dat be tekent, met name in een land als Oostenrijk, een korter winterseizoen. Een korter sei zoen leidt tot grotere drukte, een trek naar nieuwe, hoger gelegen gebieden en gletsjers en de komst van nog meer sneeuwkanonnen. JOS TIMMERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 35