ROYAL CLASS" „Koning" van Kirchberg is gek op golfen Beste in de Alpen Skipunten uit elkaar mmmER CeidóöSoiVMMlt ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 PAGINA KIRCHBERG - Ten over vloede misschien, maar voor alle duidelijkheid: er is niets mis met de winters in het Oostenrijkse Kirchberg. Door de gunstige ligging kon hier tijdens de voorbije win ter, toen elders in de Alpen de zomer voortijdig zijn intrede deed en de hellingen steeds groener kleurde, op ski's tot in het dal worden afgedaald. Maar stel je nu eens voor datMet alle zure regen, het broeikaseffect en alles wat we onze wereld aandoen. Stel je toch eens voor dat Koning Winter aan Kirchberg voorbij zou gaan. Dat de hellingen in de wintermaanden fris-groen zouden blijven. Dan nog zou Christian Aigner, de onge kroonde koning van het bij Nederlanders razendpopulaire Alpendorp, niet wanhopig ra ken. Want waar zich 's winters de leerlingen van de plaatselijke skischool verzamelen, staan zodra de sneeuw is verdwe nen de vlaggetjes van Aigners golfbaan. Als het aan hem ligt, zullen in de Alpen onder veel meer skihellingen zacht- glooiende golflinks verborgen worden. Je weet immers niet hoe het loopt MAAR laten we ons bij de realiteit houden. Zoals zoveel dorpen in de Alpenlan den gaat ook Kirchberg in ze kere mate gebukt onder de dictatuur van de wintersport. Van december tot Pasen bie den de appartementen, hotels en pensions onderdak aan duizenden toeristen. In die periode van het jaar moet het geld worden verdiend. In de zomermaanden verkie zen de toeristen de campings en ontbreekt in het stadje de sfeer die het er 's winters zo gezellig maakt. Door de aan leg van golfbanen wordt ge tracht een deel van de leeg staande hotelkamers toch ge vuld te krijgen met een, over het algemeen, draagkrachtig publiek. Maar alle links, greens en ho les kunnen niet verhelen dat Kirchberg op de eerste plaats een wintersportdorp is. Een vakantieoord dat pas echt tot leven komt wanneer de hel lingen eind november, begin december, voor de eerste maal in het wit zijn gestoken. Wie Kirchberg zegt, zegt Christian Aigner. De kalende hoteleigenaar v is de onge kroonde koning van het Tiro- ler dorp: Zelf is hij niet gene gen daarover te praten, maar in alle gesprekken met inwo ners, van winkeliers tot lera ren van de skischool, komt het beeld naar voren van een man wiens wil nog net geen wet is. Als hij iets van plan is zal het vrijwel zeker gebeuren. Per slot van rekening is het Op de oefen weide, waar 's winters de skiklassen bij eenkomen, staan 's zomers de vlaggetjes van de golfbaan. FOTO: MILAN KONVALINKA dorp de afgelopen jaren van zijn initiatieven niet minder geworden. Hijzelf trouwens ook niet. ZIJN 'thuisbasis', hotel Alexanderhof, zit elke winter vol met vooral Neder landse stamgasten. Want Kirchberg is net als een groot aantal nabijgelegen plaatsen in de wintermaanden een 'Hollandse kolonie in Tirol'. Elke zaterdagochtend tussen december en april meldt zich aan de stadspoort een nieuwe karavaan van Nederlandse touringcars, voorafgegaan en gevolgd door vele tientallen auto's met gele nummerpla ten. Een aantal van die Ne derlanders behoort tot Aig ners inlichtingendienst in het buitenland. Zij houden hem nauwgezet op de hoogte van wat er in ons land over Kirch berg gezegd en geschreven wordt. Een artikel naar aan leiding van een telefoonge sprek met Aigner over de ver meende slechte sneeuwtoe- stand in de Alpen blijkt, als wij hem een paar dagen later in Kirchberg zelf bezoeken, reeds in zijn bezit. Hij toont het met een triomfantelijke lach op zijn gezicht. Zo van: „Pas maar op, ik zie alles wat jullie over mij schrijven". Wie Kirchberg en Aigner heeft gezegd, zal ook The Londoner moeten noemen. Er zijn in het Alpenland meer cafés met deze niet bepaald Oostenrijks aandoende naam. Maar die in Kirchberg geldt als het Mekka voor de en thousiaste Nederlandse après- skiêr. Vanaf laat in de middag tot vroeg in de ochtend schuimt er het bier en schalt het Hollands Populair op vol le sterkte uit de luidsprekers, jongeren, besmet met het „Je- bent-jong-en-je-wilt-wat"-vi- rus, zingen en hossen er vro lijk op los. Van tijd tot tijd wordt overge schakeld op wat rustigere mu ziek, zodat dronkelappen door de uitsmijters uit de zaak kunnen worden venvij- derd en de glasscherven bij el kaar geveegd. Want ook al wordt in The Londoner hevig gedronken en op de tafels ge danst: enige orde behoort er toch wel te zijn. VOOR sommigen is dit café het symbool van wat wintersport vooral niet moet zijn. Anderen - vooral jonge ren - kunnen zich geen mooiere afsluiting van een skidag voorstellen. Het enige echter dat in het dorp écht misstaat is de patatkraam, recht tegenover de uitgang van The Londoner. Maar die heeft waarschijnlijk zijn lang ste tijd gehad. Aigner stoort zich aan de vette geur van vette patat en kroketten, die de gezonde winterse berglucht verdrijft. En als Aigner De volgende ochtend komt het leven in de hotels, pen sions en appartementen lang zaam op gang. Er wordt eerst goed ontbeten. Dan, alsof ie mand een alleen voor skiérs hoorbaar signaal heeft gege ven, komt uit alle hoeken en gaten van het dorp een in bonte kleuren geklede stroom skiérs op gang. Richting oe fenwei, langlaufloipe, skilift of skibus. Het is een gekrioel van jewelste dat ongeveer een uur duurt. Zodra de winter sporters in de bergen zijn ver dwenen, keert de rust in Kirchberg terug. Pas laat in de middag keren de skiërs terug - verstokte The Londoner-bezoekers soms wat eerder. Want wie de lange wachttijden voor de eer ste skiliften en kabelbanen eenmaal heeft overleefd, vindt rond Kirchberg een ski gebied dat tot de betere en uitgestrektste van Oostenrijk kan worden gerekend. Er is een plobleem: je moet wel Nederlands spreken. JOS TIMMERS Christian Aigner, de ongekroonde koning van Kirchberg. WAT een leuke winter sportplaats is blijft een kwestie van smaak. De een houdt van de rust van een rustiek Alpendorp, een ander kan niet zonder luidruchtig après-ski. De wintersportafde ling van de ANWB heeft zich in het informatieblad Ski '90 toch aan een oordeel ge waagd, mede op basis van honderden uitgebreide enquê tes en ervaringen van eigen medewerkers. Dit jaar is gekeken naar plaat sen die het beste gecombi neerde aanbod hebben voor langlaufers en alpineskiërs. Daaruit zijn het Zwitserse Da vos, het Oostenrijkse Al- tenmarkt en het Franse Le Grand Bornand als aantrekke lijkste plaatsen naar voren ge komen. Onder de eerste tien zijn vier Zwitserse plaatsen, Drie Franse, twee Westduitse en maar één Oostenrijkse. Het tweede klassement betreft de aaneengesloten skigebie den. Daarin scoren de Franse 'Trois Vallées' het beste, op de voet gevolgd door de Frans-Zwitserse 'Portes du so- leil'. IEDERE beginnende skiër heeft er mee te kampen ge had: het over elkaar glijden van de punten van de ski's, vaak gevolgd door een buite ling in de sneeuw. Daar is nu iets tegen gevonden. De 'Try- Ski' is een scharnierende beu gel die aan de punten van de ski's bevestigd wordt. Deze houdt de skipunten uit elkaar maar voorkomt ook dat ze extreem ver uit elkaar gaan. De 'Try-Ski' is in veel sport zaken te koop voor een prijs van rond de vijftig gulden. k Kirchberg is aantrekkelijk voor alle u wintersporters, van wandelaars tot zeer ervaren J alpine-skiërs. De plaats zelft ligt op 860 meter, X het skigebied reikt tot 2000 meter, maar is W desondanks sneeuwzeker van december tot s!" april. Het aanbod aan pistes in de ski-carrousel "5 van Kirchberg en het nabijgelegen Kitzbühl is r» groot: 59 skiliften en meer dan 160 kilometer aan geprepareerde piste. Kirchberg is te vt bereiken over de weg (via München, ongeveer duizend kilometer van Nederland), waarbij op de zaterdagen wel op grote drukte moet worden gerekend. Andere verbindingen zijn per vliegtuig (Innsbruck of München) en de trein, ng. Verder per bus. Kirchberg heeft appartementen, b hotels en een ruim aanbod aan kamers bij particulieren. u sï SU i e DE Nederlandse taal is rijk gezegend met volkse wijsheden en gezegdes waarvan de herkomst veelal in nevelen ge huld is. Toch weet iedereen donders goed welke lading ze dekken. Roept iemand ge? ruststellend: „Het komt in de bus", dan valt er onmiddellijk een pak van je hart. Weer zo'n duistere uitdrukking trouwens. Mij is het in elk geval nimmer overkomen, dat ik 's avonds bij het uitkleden in een van de broekspijpen of ter hoogte van de bandplooi een voorwerp vond, aat ter ver zending door de PTT als pakket zou wor den aanvaard. Valt nu in een conversatie de kreet „het komt in de bus", dan weet je gelijk: dat zit wel snor. Dat komt allemaal dik in orde. Geen mens vraagt op zo'n moment: „Hoe bedoel je? Wat komt er dan in de bus?". Het enige wat je ie daarbij kunt voorstellen zijn gevulde koeken, mariakaakies en pin da's, die in een bus duidelijk langer vers blijven. Dat gaat weer niet op voor mensen, die van het openbaar vervoer gebruik ma ken en hun keuze laten vallen op een bus. Als ze dat doen hebben ze niet de illusie dat op die manier hun houdbaarheid ver groot wordt. Vergeet het maar. Het com fort der bussen en de rijstijl der chauffeurs is al jaren van dien aard dat regelmatig reeds tijdens de rit allerlei sluimerende kwetsuren bij de passagiers manifest wor den. En niet zelden komt het voor dat iemand in de kracht van zijn leven in een bus stapt en na de reis geruime tijd het bed moet houden. EEN uitzondering moet hierbij volgens kenners worden gemaakt voor de bus sen waarin toeristen het gapend gat dich ten tussen huiselijke haard en hun vakan tiebestemming. De vaderlandse touropera tors die zich gespecialiseerd hebben in deze vorm van vervoer, investeren miljoenen guldens in wagenparken die rijkelijk zijn voorzien van opmerkelijke snufjes. Op di verse plaatsen in het uitbundig gestoffeerde compartiment zijn beeldbuizen aan de zol dering gehangen die voortdurend films voor alle leeftijden uittranen. Zo kan het gebeuren dat je op de Autobahn tussen Keulen en Frankfurt langs enige tientallen nog nasmeulende autowrakken rijdt die bij een kettingbotsing betrokken waren, terwijl op hetzelfde moment de televisie schuin bo ven je een man van middelbare leeftijd toont die zich met een zakmes, waaraan een kurketrekker en een blikopener niet ontbreken, ontdoet van zijn zeurderige gade. Een veelgehoorde klacht van busrei zigers is dan ook dat ze voortdurend ogen te kort komen om van al het gebodene ten volle te kunnen genieten. Doorgaans is in zo'n superbus, waarvoor zen op wielen nog verder op te waarderen en ze gelijk een vorstelijke status te geven. 'ROYAL CL4SS' dus. Een koninklijke klaroenstoot, die doet vermoeden dat Bea trix grootmoedig haar gouden koets heeft uitgeleend om tandakkende onderdanen een lift naar de zon of hun eigen sneeuwbal te geven. Wie nu op het aanbod van de touropera tors ingaat en in een van hun ROYAL CLASS'-bussen stapt, doet dat in de veron derstelling dal hem derhalve een koninklij ke zetel ter beschikking staat waarin hit eindeloos uur na uur kan wegdromen. Als tenslotte het eindpunt bereikt is zal hij met tegenzin het koninklijk fluweel verlaten en zich verkwikt naar de dichtstbijzijnde berg piek spoeden. Een jammerlijke misvatting. Helaas. De constructeurs nebben oprecht hun best ge daan en lang aan hun ontwerp gesleuteld. Het is dan ook niet hun schuld dat er een stoel in de bus kwam waar alleen een tand arts dik mee verguld zou zijn. Even de rug leuning in de horizontale stand, het voeten bankje omhoog en spoelen maar. DE pijn is echter dat aan een tandart senpraktijk andere eisen gesteld wor den dan aan een bus. Een gebitsregulatie vergt een half uur. Tenzij er een brug met drie, vier overspanningen tussen je hoek tanden moet worden gemetseld. Dan duurt het wat langer. Maar in zo'n bus zit je al gauw een uur of tien. En als het reisdoel in Spanje ligt kan het zelfs dagen duren voor dat je bevrijd wordt uit je 'ROYAL CLASS'-stoel. Wat ROYAL CLASS? Niks ROYAL CLASS'. Die touroperator is geen op zijn achterhoofd gevallen filantroop en wil brood op de plank. En 'als het effe kan dik belegd. Daarom heeft hij in zijn bus zoveel mogelijk tandartsstoelen gezet, waarop de reizigers zich tevergeefs in alle denkbare bochten wringen om aan hun gerief te ko men. Het moet toch kunnen lukken om een klein uiltje te knappen, denk je wanho pig ter hoogte van Wuppertal. Je barst in middels van de slaap. Wacht eens even. Als je nu eens je benen tussen de stoelen vóór je wurmt en je hoofd op de koffer van je buurman legt. Terwijl je een poging in die richting waagt hoor je in het schemerduister iemand schor roepen: „Gaat het een beetje? Hier leven ook mensen hoor". Zeven uur later wankel je geradbraakt door een pittoresk Oostenrijks bergdorp op weg naar je hotel met volledige verzorging. Over veertien dagen gaat de ROYAL CLASS'-bus weer op huis aan. LEO THUR1NG „Royal Class" naar de sneeuw: een bus met zoveel mogelijk tandartsstoelen, waarop de reizigers zich tevergeefs in alle denkbare bochten wringen om aan hun gerief te komen. FOTO: ANP tussen de vijf en zes ton wordt uitgetrok ken, ook nog ruimte uitgespaard voor een magnetronoven, waarin de chauffeur - hallo luidjes, laten we het gezellig hou den. Ik heet Koos" - etenswaren verwarmt die een opmerkelijke elasticiteit vertonen. De kippepoten en de hamburgers die hij onderweg serveert, komen onveranderlijk uit een nouvelle cuisine waarin tot voor kort een plastic verwerkend bedrijf gehuis-♦ vest was. Ook een toilet ontbreekt meestal niet. De afmetingen zijn weliswaar zo krap beme ten dat alleen dwergen en kabouters hun nederige behoeften kunnen deponeren zon der de deur wagenwijd open te laten. Niettemin betekent het een formidabele verbetering voor reizigers met een zwakke blaas, voor wie in het verleden om de ha verklap een noodstop moest worden inge last, die hen in staat stelde gezwind het hakhout naast de snelweg in te vluchten. TOUROPERATORS die dergelijke bus sen in de aanbieding hebben, adverte ren ze in hun brochure onder de wervende koD 'ROYAL CLASS'. Nauwelijks een jaar geleden heette hetzelfde produkt nog 'COMFORT CL4SS', wat toch ook al hooggespannen verwachtingen wekte. Maar denkend aan de tonnen die ze uit de knip hadden getrokken om de klant te paaien, besloten zij hun glimmende palei ffitir - the great english y pub

Leidse Courant | 1989 | | pagina 33