Oostenrijk blijft favoriet Hollandse wintersporters Kerstmis is uit de gratie CcidócSomont Amerika lonkt naar Nederlandse skiërs Olympus- skiën op berg van de Goden Gratis koopgidsen zaterdag 21 oktober 1989 pagina itmis op een van de stranden van de Canarische Eilanden raakt Geen nood als er door de zon weinig of geen sneeuw meer is: in een ligstoel kom je je vakantie best door. (Vervolg van voorpagina) lIJSWIJK - De toeristi- Vsche nieuwigheden voor komende winter zijn voor- te vinden bij de winterzon estemmingen. Vrijwel alle IQ ote touroperators komen S(iet de Dominicaanse Repu bliek en Kenya op de prop- :n. oor beide bestemmingen lig- :n de goedkoopste tarieven issen de dertienhonderd en rieduizend gulden voor een erblijf van een week, afhan- elijk van het tijdstip van ïrtrek en de accommodatie, etwijfeld moet echter wor- :n of de toerist met name oor de kusten van Kenya zo farm loopt als de touropera- irs denken. De KLM heeft :hter het zekere voor het on- ikere genomen en de prijzen de Kenya-route al fors ver- gd. Ipvallend is de geruisloze te- ïgkeer in enkele program- ïa's van Sri Lanka, ondanks et voortduren van het etni- :he geweld. Neckermann :ft als enige in Senegal nog :n tweede bestemming in irika-bezuiden-de-Sahara. erder kom je de komende yinter Nederlandse toeristen gen op de Antillen, in Flori- 11, Indonesië, Thailand, gypte en natuurlijk op de traditionele bestemmingen van de winterse zonzoekers: Canarische Eilanden, Portugal en Tunesië. VOORAL de Canarische Eilanden, hebben de afge lopen winter sterk aan popu lariteit ingeboet; een trend die zich de afgelopen zomer ook langs de Spaanse Costa's heeft voortgezet. Prijs en kwaliteit waren in zo'n slechte verhou ding komen te staan, dat ve len de blik op elders richtten. Het gevolg hiervan is dat vrij wel alle touroperators de reis industrie op de Canarische Eilanden de duimschroeven hebben aangedraaid. Met als gevolg: forse prijsverlagingen en de plechtige belofte te wer ken aan kwaliteitsverbetering van de dienstverlening. In sommige gevallen belopen de prijsverlagingen wel tien pro cent. Het valt echter te bezien of dat voor de Canarische Ei landen voldoende is om het verloren gegane terrein terug te winnen. Behalve de Canarische Eilan den zijn ook Tunesië, Cyprus en Portugal er in de reisgidsen over het algemeen goedkoper op geworden. Wie er de tijd voor neemt, kan met enig zoekwerk vooral in de Portu gese Algarve voor een prikkie terecht. In een aantal gevallen is een vlucht met accommo datie zelfs goedkoper dan de campingvlucht alleen. Dat is een gevolg van het feit dat touroperators, willen zij 's zomers het gewenste aantal bedden verkrijgen, ook 's winters een deel van de ac commodatie moeten huren. „Daar verdienen we dus niets op", aldus een van de tour operators in een vlaag van eerlijkheid tijdens de presen tatie van zijn programma. ECHT nieuw in de sneeuw- programma's is de moge lijkheid te langlaufen over de eindeloze, verlaten vlaktes van Siberië. Glasnost op de ski's. Het is (Dnderdeel van een groter Sovjetunie-winter- aanbod van Oad, met onder meer de stad Irkoetsk als be stemming. Het volmaakte tegenbeeld hiervan is de mogelijkheid om met Hotelplan te gaan skiën in Aspen in de staat Co lorado, het winterse verzamel punt voor de Amerikaanse jet-set. Voor het overige bieden de echte wintersportgidsen wei nig bijzonder groot nieuws, terwijl de prijzen nauwelijks veranderingen hebben onder gaan. Wel zijn er wat ver schuivingen waar te nemen. Zo worden de langlaufers zo langzamerhand als volwassen toeristen behandeld. Er is voor hen meer specifieke in formatie beschikbaar, onder meer in de gidsen van De Jong Intra. Mede onder invloed van twee matige winters bevinden zich onder de nieuwe Alpen-be stemmingen in de gidsen vooral wat hoger gelegen plaatsen. Tegelijkertijd wor den de bestemmingen dichtbij huis niet vergeten. Kennelijk zijn heel wat mensen van plan een weekeindje te gaan skiën, zodra er in Sauerland of de Ardennen een laagje sneeuw ligt. Oostenrijk is en blijft het favoriete vakantie land. Daar tref je ongeveer zestig procent van de Neder landse wintersporters, met name in Tirol. West-Duits- land is door de mogelijkheid van korte vakanties tweede, FOTO: MILAN KONVALINKA Zwitserland derde. Frankrijk doet nog immer pogingen een groter deel van de sneeuw- markt ie veroveren. Met wei nig succes, want het blijft vierde op de lijst. Italië, waar de afgelopen winter rampzalig was, staat vijfde. Opvallend was het afgelopen seizoen de groei van het wintertoerisme naar Bulgarije, dat vooral la ter in het seizoen behoorlijk sneeuwzeker heet te zijn. Over het algemeen blijven de busvakanties in Oostenrijk veruit de goedkoopste vor men van georganiseerde win tersport. Wie zijn eigen on derkomen regelt, kan met de Pendel Express vanaf 133 gul den naar de Alpen. De geor ganiseerde busreizen lopen vanaf ongeveer vierhonderd gulden per week (hp), maar wie zoekt kan ongetwijfeld ook nog goedkoper terecht. Voor wie met meer dan z'n tweeën op reis gaat, is de ei gen auto het goedkoopste transportmiddel. Het markt aandeel van de trein zal de komende winter wat stijgen. Opvallend zijn de uitgebreide re mogelijkheden om per vliegtuig naar de besneeuwde hellingen te gaan. Daar ma ken toch nog zo'n tienduizend mensen gebruik van. JOS TIMMERS F "\E opeenvolgende 'zomerse' kerstfeesten in de Alpen heb- -/ben de belangstelling voor deze dure wintersportperiode lehoorlijk doen afnemen. De verwachting is dat nog maar tien Mrocent van de 1,25 miljoen wintersporters Kerstmis en de (aarwisseling in de Alpen zal doorbrengen. Een andere trend is 5 Ie verschuiving naar de goedkope maar koude januarimaand, 'ooral voor mensen die niet aan schoolvakanties zijn gebon- en. ebruari belooft weer een overvolle vakantiemaand te worden. fiet alleen gaan dan zo'n vijfhonderdduizend Nederlanders op 1 reg naar de Alpen, ook vanuit de overige Westeuropse landen rekt men richting sneeuw. Met files en vertragingen op de we en en de pistes als gevolg. Van de zo vaak bepleite spreiding an de krokusvakantie komt ook in 1990 nog niets terecht. Nederland neemt daarbij een uitzonderingspositie in, want in al van landen is de vooijaarsvakantie over verscheidene we ren gespreid. JET einde van het seizoen blijft intussen een grillig ver- ilschijnsel. Pasen valt volgend jaar begin april en de meeste ilaatsen houden de pistes zeker tot die tijd open: de ervaring leeft geleerd dat in die periode vaak de beste sneeuw ligt en de on het langste schijnt. Veel touroperators houden er echter ind maart al mee op. Tot groot verdriet van onder meer het )ostenrijks Toeristenburo. Want enkele tientallen Oostenrijk- e wintersportplaatsen houden hun deuren wat langer open fan normaal, in de hoop dat hun 'Sonnenskilauf nog wat toe- isten trekt. Meer informatie hierover is te verkrijgen bij het tosten rijks Toeristenburo in Amsterdam. In de krokusvakantie spoeden honderdduizenden Nederlanders zich naar de sneeuw en de zon. Dat geeft ter plekke vaak een (gezellige?) drukte van belang. FOTO: MILAN KONVALINKA Een van de kabelbanen in het gebied van Killington.FOTO: BOB PERRY DENVER - Na de afgelo pen jaren met goedkope aanbiedingen in Florida een deel van de winterzonmarkt te hebben veroverd, pogen de Verenigde Staten nu ook greep te krijgen op de winter- sportmarkt. Het Amerikaanse Verkeersbu reau (USTTA) is dit jaar voor het eerst aanwezig op de Ski- Happ in Rotterdam en Hotel plan uit Rijswijk heeft als eer ste grote touroperator Ameri kaanse wintersportbestem mingen in zijn gids opgeno men. Dat het in de Verenigde Sta ten goed skiën is, was aan deze kant van de Grote Plas wel bekend. Kenners roemen de ongeëvenaarde kwaliteit van de sneeuw, de verschei denheid aan pistes, de perfec te service, de strenge veilig heidseisen en de afwezigheid van de in de Alpen almaar langer wordende rijen en het toenemende gedrang. Een dure dollar, hoge tarieven ter plekke in de VS en de ze kerheid van voldoende sneeuw in de Alpen waren lange tijd voldoende om de skiërs 'hier' te houden. De goedkopere dollar van te genwoordig, lege vliegtuig- stoelen op de transatlantische route in de wintermaanden, overvolle skipistes in de Al pen en opeenvolgende slechte winters in Europa lijken de kapitaalkrachtige, ware ski avonturiers nu toch Amerika- rijp te hebben gemaakt. HOTELPLAN heeft de za ken direct fors aangepakt en brengt zijn klanten de ko-f mende winter naar Aspen in de staat Colorado, het mekka van de Amerikaanse winter sport èn de verzamelplaats van de jet-set. Vanaf 1495 gulden per persoon loop je de kans naast deze of gene film ster van de piste te suizen. Heel bijzonder in Aspen is ook een bezoek aan André's Night Club, waar - typisch Amerikaans - de winterse omstandigheden worden be nut om het allemaal nóg ro mantischer te maken. Als het verhitte dansen van de gasten daar aanleiding toe geeft, kan de disc-jockey het dak van de discotheek openen, zodat de verse sneeuw op de dans vloer dwarrelt. De meest opvallende piste in het gebied van Aspen is de Big Burn: anderhalve kilome ter breed en zes kilometer lang. In het midden van deze enorme witte vlakte staat één boom: het is volgens de ken ners een ongekende ervaring om die helling af te dalen. Het tweede skigebied van Ho telplan is Killington in Ver mont. Landschappelijk vol gens kenners niet de meest aantrekkelijke plaats, maar b t walhalla voor de liefheb bers van buckelpistes; de hel lingen vol met van die verra derlijke bulten. Daar tref je ook de langste afdaling aan van de VS: zestien kilometer. En vooral veel, héél veel sneeuw. OVERIGENS zal zo'n ski vakantie in de VS alles bij elkaar toch stevig in de pa pieren gaan lopen. Want de prijzen van een skipas en de kosten van maaltijden en drankjes zijn vaak aan de for se kant. Daar staat tegenover dat de accommodaties naar goed Amerikaans gebruik zeer ruim en uiterst comfortabel zijn. Eenmaal buiten is de skiër koning en voor konin gen hebben ze, in de repu bliek die de VS vormen, nog altijd een zwak. Amerika lonkt dus openlijk naar de Nederlandse skiërs, maar het blijft de vraag hoe- velen zullen bezwijken voor de charmes van de Ameri kaanse sneeuw. In Europa er vaart een land als Frankrijk jaar-in-jaar-uit dat veel skiërs uit de Lage Landen het Oos tenrijkse sfeertje, met zijn ro kerige berghutjes en glühwein, moeilijk vaarwel kunnen zeg gen. Zelfs al weet men dat de mogelijkheden elders veel uit gebreider zijn. WAREN de Griekse goden wintersporters? Wie 's winters de bekendste berg van Griekenland, de Olympus, bedolven ziet onder een dik pak witter-dan-witte sneeuw, kan tot geen andere conclusie komen. De mythen en sagen reppen echter met geen woord over 'Zeus op ski's'. Dus laten we ons maar bij de werkelijk heid houden. Zoals het gegeven dat Griekenland 's winters zon is èn sneeuw. Zowel het een als het ander zijn volgens directeur Sakis Ioanni- dis van het Grieks Verkeersbu reau in Amsterdam te weinig bekend in de Lage Landen. Bij wintersport denken de meeste Nederlanders enkel en alleen aan de Alpen; voor de winter zon genieten de Canarische Ei landen en exotische bestem mingen de voorkeur. Ioannidis heeft voor wat betreft die winterzon een groot pro bleem: de Griekse hotels op met name Kreta en Rhodos sluiten traditioneel eind no vember de deuren, om pas in de loop van het vooijaar weer open te gaan. Volgens de direc teur van het Griekse Verkeers bureau komt daarin nu lang zaam verandering. Overigens zijn de Grieken wat betreft die wintervakanties zeer voorzich tig en richten zij zich op de toe risten in de wat luxere klasse. Nu in de zomer de invasie van Britse en Scandinavische jonge- ren-zonder-geld-op-zak op alle mogelijke manieren wordt te gengegaan, wil Griekenland deze categorie toeristen ook 's winters weren. Wie wèl welkom zijn, graag zelfs, dat zijn de wintersporters. Want behalve op de Olympus kan, als de goden geen roet in het eten gooien, ook op de Par- nassos goed worden geskied. De Grieken zelf tellen zelfs tien wintersportoorden, maar die zijn meestal van een zodanig niveau (letterlijk bedoeld), dat ze geen naam mogen hebben. Ze blijven bij deze dan ook on genoemd. HET skigebied van de Par- nassos daarentegen, even ten westen van Athene, ligt tus sen de 1700 en 2250 meter hoogte. Geen enorm hoogtever schil, maar toch genoeg voor veertien liften, van sleeplift tot cabinebaan en veertien kilome ter aan pistes. De afgelopen ja ren is hier flink veel geld geïn vesteerd, en dat is te merken aan de verbeterde accommoda ties. Skiën in Griekenland heeft zo zijn charmes. Van december tot en met maart ligt er vrijwel al tijd sneeuw. Het is er boven dien heerlijk rustig, zelfs als de Grieken zelf de latten onder binden. Het is vooral ook goed koop. En wie een keer op een middag iets anders wil, is niet aangewezen op de 'Weinkeller' of 'Bierstube", maar kan in de dorpjes terecht voor zijn glaasje ouzo, in Athene (anderhalf uur rijden ver) volop cultuur snui ven of het op zes kilometer af stand gelegen Orakel van Delfi raadplegen („Leer ik ooit skiën, of kan ik er beter mee ophou den?"). Voor meer informatie over de 'sirtaki in de sneeuw' kunnen wintersporters onder meer te recht bij het reisbureau van deze krant (070-190882, op werkdagen van 09.00 uur 's- ochtends tot 16.00 uur 's mid dags). Dat organiseert voor een bedrag vanaf 898 gulden per persoon een ontdekkingstocht door de Griekse sneeuw. Het vertrek is elke zondag tussen 7 januari en 24 maart. In Athene is men wellicht niet zo vaak een wit dek gewend (foto), op anderhalf uur rijden gaan sneeuw en oudheid samen. FOTO: AP IE de advertenties van wintersportzaken er op naslaat wordt vaak horendol van alle stuntprij zen en kan geen wijs uit ae vele aanbiedingen. Bij de ANWB zijn voor leden gra tis koopgidsen verkrijgbaar, zowel voor alpineskiërs als voor langlaufers. IN de gidsen veel techni sche informatie en tips waarop te letten bij het ko pen van een nieuwe uitrus ting, inclusief de adviesprij zen. In de 'Koopgids Alpi ne' is voor het eerst ook een hoofdstuk opgenomen over snowboards. Een an dere ANWB-brochure is 'Uit en thuis in de winter sport', waarin alle facetten van de wintersportindustrie worden belicht. Ook deze is voor ANWB-leden gratis verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 31